Co je procento plochy trhlin při hodnocení vozovek a konstrukcí?
Co je procento plochy trhlin?

Procento plochy trhlin, často zapisované jako parametr crack_area_pct, je poměr plochy masky trhlin k celkové analyzované ploše snímku, vyjádřený v procentech. Je to základní kvantitativní metrika závažnosti v automatizovaném hodnocení stavu vozovek a konstrukčních povrchů. V přepočtu na pixely je výpočet vyjádřen jako: Procento plochy trhlin = (Pixely trhlin / Celkové pixely) × 100.
Samotná maska trhlin je binárním výstupem neuronové sítě pro sémantickou segmentaci, typicky hluboké konvoluční neuronové sítě (CNN), jako je U-Net, DeepLab nebo specializovaná architektura pro segmentaci trhlin ve vozovkách. Každý pixel ve vstupním snímku je klasifikován buď jako trhlina (hodnota 1 v masce) nebo netrhlina / neporušený povrch (hodnota 0). Segmentační model pracuje na snímcích s vysokým rozlišením pořízených specializovanými průzkumnými vozidly vybavenými řádkovými kamerami, 3D laserovými profilometry nebo plošnými zobrazovacími systémy. Celkový počet pixelů v analyzované oblasti závisí na rozlišení snímku a masce oblasti zájmu (ROI), která vylučuje ne-vozovkové oblasti, jako jsou jízdní pruhy, krajnice, žlaby a stínové oblasti.
Metrika se používá v různých oblastech infrastruktury: pružné a tuhé vozovky (asfaltové a betonové silnice), mostovky (železobetonové desky), povrchy vzletových a přistávacích drah (letištní zpevněné plochy), pojezdové dráhy a odbavovací plochy (letištní zpevněné plochy) a betonové konstrukce (přehrady, opěrné zdi a tunelové ostění). V každé oblasti poskytuje procento plochy trhlin přímo srovnatelné, opakovatelné a objektivní měřítko závažnosti trhlin, které eliminuje subjektivitu vlastní manuálním průzkumům trhlin.
Na rozdíl od tradičních manuálních metod, kde technik odhaduje popraskanou plochu vizuální aproximací nebo pomocí šablony mřížky pro trhliny, je automatizované měření crack_area_pct pro daný segmentační model a vstupní snímek deterministické. Tato opakovatelnost je nezbytná pro sledování trendů, porovnávání hodnot procenta plochy trhlin z po sobě jdoucích průzkumných kampaní za účelem kvantifikace rychlosti zhoršování se statistickou spolehlivostí.
Výpočet ze segmentačních masek
Odvození procenta plochy trhlin ze segmentace zahrnuje systematickou pipeline pořizování snímků, předzpracování, inferenci modelu, následné zpracování a výpočet metriky. Každá fáze ovlivňuje přesnost, preciznost a spolehlivost konečné hodnoty crack_area_pct.
Pořizování snímků, Průzkumná vozidla zachycují snímky povrchu vozovky pomocí řádkových kamer s typickým rozlišením 4 096 pixelů (detekce trhlin 1 mm), 2 048 pixelů (detekce 2 mm) nebo 1 300 pixelů (detekce 3 mm) na řádek. Norma AASHTO R 86-18 stanoví, že minimální detekovatelný rozměr trhliny pro automatizované průzkumy vozovek by měl být 1 mm na šířku a 25 mm na délku. Vyšší rozlišení umožňuje detekci jemnějších trhlin, ale úměrně zvyšuje objem dat a dobu zpracování. Snímky jsou pořizovány za kontrolovaných světelných podmínek pomocí zábleskových nebo LED polí, která minimalizují stínové efekty a zajišťují konzistentní osvětlení v celé šířce průzkumu.
Předzpracování, Surové snímky procházejí geometrickou korekcí (odstranění zkreslení objektivu), radiometrickou normalizací (vyrovnání jasu a kontrastu) a maskováním oblasti zájmu (ROI). Maska ROI vylučuje z analyzované oblasti žlaby, krajnice, jízdní pruhy a hranice stínů. Tento krok zabraňuje tomu, aby ne-vozovkové prvky uměle snižovaly procento plochy trhlin tím, že navyšují jmenovatel celkového počtu pixelů. Některé systémy také aplikují korekci osvětlení pro kompenzaci světelných gradientů v celé šířce snímku, které mohou ovlivnit přesnost segmentace na okrajích snímku.
Inference sémantické segmentace, Předzpracovaný snímek je předán trénované neuronové síti, která provádí klasifikaci na úrovni pixelů. Moderní segmentační architektury pro detekci trhlin ve vozovkách dosahují skóre Intersection over Union (IoU) 70-85 % na referenčních datových sadách, jako jsou Crack500, DeepCrack a GAPS384. Síť vydává mapu pravděpodobnosti, kde každý pixel obdrží hodnotu mezi 0,0 (neporušený povrch) a 1,0 (trhlina). Prahová hodnota (typicky 0,5) převádí tuto mapu pravděpodobnosti na binární masku trhlin. Sofistikovanější přístupy používají podmíněná náhodná pole (CRF) nebo morfologické následné zpracování k upřesnění hranic masky a odstranění izolovaných falešně pozitivních pixelů.
Následné zpracování, Binární maska prochází čisticími operacemi: odstranění malých spojených komponent pod minimální prahovou hodnotou plochy (typicky 10-50 pixelů pro eliminaci šumu), morfologické uzavření pro spojení fragmentovaných segmentů trhlin a volitelně skeletonizace pro výpočet distribuce šířky trhlin. Tyto kroky následného zpracování přímo ovlivňují konečnou hodnotu crack_area_pct, agresivní odstraňování šumu procento snižuje, zatímco konzervativní filtrování jej zachovává. Volba parametrů následného zpracování musí být zdokumentována a konzistentní ve všech průzkumech v rámci programu sledování trendů.
Výpočet metriky, Konečné procento plochy trhlin se vypočítá jako:
crack_area_pct = (pocet_pixelu_trhlina / pocet_pixelu_celkem) × 100
Kde pocet_pixelu_trhlina je počet pixelů klasifikovaných jako trhlina v následně zpracované binární masce a pocet_pixelu_celkem je počet pixelů v rámci ROI. Výsledek se obvykle uvádí na dvě desetinná místa pro výzkumné aplikace nebo na jedno desetinné místo pro běžné průzkumy na úrovni sítě.
Měrné jednotky, Procento plochy trhlin je bezrozměrné, představuje podíl povrchové plochy, která je popraskaná, nikoli konkrétní fyzickou plochu. Pro převod na fyzickou plochu (metry čtvereční nebo stopy čtvereční) vynásobte procento celkovou zkoumanou plochou. Například 3,2% procento plochy trhlin na úseku vozovky o ploše 100 m² odpovídá 3,2 m² popraskaného povrchu. Tento převod je užitečný pro odhad množství prací při plánování údržby.
Interpretace prahových hodnot plochy trhlin

Neexistuje univerzální procento plochy trhlin, které by oddělovalo přijatelný od nepřijatelného stavu vozovky. Organizace stanovují prahové hodnoty na základě typu vozovky, úrovně provozu, klimatické zóny a vlastních výkonnostních kritérií. Úsek vozovky na málo frekventované venkovské silnici může tolerovat vyšší procento plochy trhlin než dálnice nebo letištní dráha, než bude vyžadovat zásah.
Při nízkém pokrytí trhlinami má vozovka typicky pouze náhodné trhliny, jako jsou izolované tepelné nebo smršťovací trhliny, které nenarušují strukturální integritu ani kvalitu jízdy. Jak pokrytí roste, propojené podélné a příčné trhliny začínají ovlivňovat odolnost proti infiltraci vody a schopnost rozložení zatížení. Rozsáhlé pokrytí často zahrnuje krokodýlí (únavové) vzory trhlin, blokové trhliny nebo propojené sítě trhlin. Infiltrace vody touto sítí urychluje zhoršování podkladních a podložních vrstev, odlupování asfaltového pojiva a poškození mrazem a táním v chladném podnebí.
Prahové hodnoty jsou obvykle kalibrovány podle zavedeného indexu stavu vozovky. Index stavu vozovky ASTM D6433 (PCI) a jeho letištní protějšek ASTM D5340 vypočítávají skóre z hustoty a závažnosti poruch napříč mnoha typy poruch, takže procento plochy trhlin samo o sobě index nenahrazuje.
Plocha trhlin vs. poměr trhlin
Procento plochy trhlin a poměr trhlin jsou doplňkové metriky, které zachycují různé dimenze závažnosti trhlin. Pochopení rozdílu mezi nimi je nezbytné pro komplexní hodnocení stavu.
Procento plochy trhlin (crack_area_pct) pracuje na úrovni pixelů. Dělí celkový počet pixelů klasifikovaných jako trhlina celkovým počtem pixelů snímku v rámci ROI. Tato metrika je citlivá jak na prostorový rozsah trhlin (kolik povrchu je popraskaného), tak na tloušťku jednotlivých trhlin (jak široká každá trhlina je). Povrch s mnoha širokými trhlinami bude mít vyšší crack_area_pct než povrch se stejnou lineární délkou trhlin, ale užšími trhlinami. Díky tomu je crack_area_pct kombinovaným měřítkem intenzity trhlin a geometrie trhlin.
Poměr trhlin pracuje na úrovni dlaždic. Zkoumaný snímek je rozdělen do mřížky stejně velkých dlaždic (typicky 50×50 pixelů, 100×100 pixelů nebo fyzické rozměry jako 50×50 mm v závislosti na rozlišení snímku). Každá dlaždice je klasifikována jako popraskaná (pokud obsahuje jakékoli pixely trhlin nad prahovou hodnotou) nebo neporušená. Poměr trhlin je počet popraskaných dlaždic dělený celkovým počtem dlaždic. Tato metrika zachycuje prostorové rozložení trhlin v celé zkoumané oblasti bez ohledu na šířku trhliny, dlaždice se počítá jako popraskaná bez ohledu na to, zda obsahuje vlásečnicovou trhlinu nebo širokou puklinu.
| Vlastnost | Procento plochy trhlin | Poměr trhlin |
|---|---|---|
| Granularita | Úroveň pixelů | Úroveň dlaždic |
| Citlivost na šířku trhliny | Ano | Ne |
| Citlivost na hustotu trhlin | Ano | Ano |
| Minimální detekce | 1 pixel | 1 pixel trhliny na dlaždici |
| Výpočetní náročnost | Nízká (jedno dělení) | Střední (dlaždicování + počítání) |
| Primární použití | Kvantifikace závažnosti | Mapování rozsahu |
Obě metriky poskytují odlišné, ale doplňující se informace. Úsek vozovky s rozsáhlými vlásečnicovými trhlinami může mít vysoký poměr trhlin (mnoho dlaždic obsahuje trhliny), ale nízké procento plochy trhlin (každá trhlina zabírá velmi málo pixelů). Naopak úsek s izolovanými, ale širokými trhlinami může mít nízký poměr trhlin (postiženo málo dlaždic), ale střední procento plochy trhlin (každá postižená dlaždice má podstatné pokrytí pixely trhlin).
Pro optimální hodnocení stavu by měly být obě metriky vyhodnocovány společně. Stavová matice může kombinovat crack_area_pct a poměr trhlin a vytvořit dvourozměrnou klasifikaci závažnosti a rozsahu, která přesněji odráží úplný obraz stavu než kterákoli metrika samostatně. Toto kombinované hodnocení je zvláště důležité pro rozlišení mezi:
- Povrchovými trhlinami (vysoký poměr trhlin, nízká plocha trhlin), typicky způsobené tepelným cyklováním nebo stárnutím a ošetřitelné povrchovými těsněními
- Konstrukčními únavovými trhlinami (střední až vysoký poměr trhlin, střední až vysoká plocha trhlin), způsobené dopravním zatížením a vyžadující konstrukční rehabilitaci
- Progresivním zhoršováním (nárůst obou metrik v průběhu po sobě jdoucích průzkumů), indikující zrychlující se poškození vyžadující prioritní zásah
Plocha trhlin v kontextu FHWA LTPP
Program Federal Highway Administration (FHWA) Long-Term Pavement Performance (LTPP) je nejkomplexnější výzkumná iniciativa v oblasti výkonnosti vozovek na světě, která od roku 1987 monitoruje tisíce zkušebních úseků vozovek. Program LTPP stanovil standardizované protokoly pro měření a vykazování trhlin ve vozovkách, včetně procenta trhlin jako klíčového ukazatele výkonnosti. Je však všeobecně uznáváno, že samotná příručka LTPP postrádá standardní vzorec pro převod lineárních měření trhlin na procenta plochy, což je mezera, která vyžadovala, aby si jednotlivé organizace vyvinuly vlastní metodiky převodu.
Definice procenta trhlin HPMS, Příručka Highway Performance Monitoring System (HPMS) Field Manual definuje tři metody pro výpočet procenta trhlin specifické pro typ vozovky, publikované jako Položka 52: Procento trhlin.
U asfaltových (pružných) vozovek je procento trhlin definováno jako procento celkové plochy vykazující viditelné únavové trhliny v koleji na všech úrovních závažnosti. Protokol HPMS standardizuje šířku koleje na 39 palců (podle HPMS Field Manual) se středy kolejí umístěnými 2,5 stopy od středu jízdního pruhu, což představuje průměrnou šířku stopy vozidla 5 stop. Výpočet násobí lineární délku trhlin v koleji 39 palci pro odvození celkové popraskané plochy v palcích čtverečních. Vzorec je:
Procento trhlin = (Plocha trhlin v koleji / Celková plocha úseku) × 100
Šířka jízdního pruhu je standardizována na 12 stop pro jednotnost vykazování HPMS napříč všemi organizacemi. Příručka HPMS Field Manual ukládá omezovací prahovou hodnotu, procento trhlin by obecně nemělo překročit 54 % pro 12stopé pruhy, 59 % pro 11stopé pruhy nebo 65 % pro 10stopé pruhy. Hodnoty přesahující tyto limity naznačují, že metodika měření může vyžadovat přezkoumání. Procento trhlin se uvádí s přesností na 1 %.
U spárových betonových vozovek (JCP) je procento trhlin definováno jako procento desek vykazujících příčné trhliny. Protokol vylučuje z výpočtu podélné trhliny, rohové lomy, D-trhliny a trhliny z alkalicko-křemičité reakce (ASR). HPMS uvádí dvě hodnoty: celkový počet desek v úseku a počet desek s alespoň jednou příčnou trhlinou zasahující alespoň do poloviny šířky pruhu. Vzorec je (Popraskané desky / Celkové desky) × 100.
U kontinuálně vyztužených betonových vozovek (CRCP) je procento trhlin procento plochy s podélnými trhlinami, proražením a/nebo záplatami. Příčné trhliny v pravém nebo téměř pravém úhlu ke směru jízdy jsou z výpočtu výslovně vyloučeny. Plocha podélných trhlin se vypočítá jako délka trhliny vynásobená šířkou 1 stopy. Plocha proražení je plocha ohraničená dvěma příčnými trhlinami a okrajem vozovky nebo podélnou spárou. Vzorec je (Plocha trhlin, proražení, záplat / Celková plocha úseku) × 100.
Multiplikátory rozsahu Louisiana DOTD, V reakci na nedostatečnou standardizaci převodu lineární délky trhlin na plochu navrhlo Louisiana Department of Transportation and Development (DOTD) jako prozatímní standard multiplikátory šířky rozsahu založené na závažnosti. Pro únavové (krokodýlí) trhliny v kolejích s šířkou koleje 3 stopy jsou multiplikátory: Nízká závažnost, 1 stopa šířkový multiplikátor, Střední závažnost, 2 stopy, Vysoká závažnost, 3 stopy. Výsledný vzorec je:
Procento trhlin = Σ(Délka × Šířka rozsahu) / (Délka úseku × 3 stopy × 2 koleje) × 100
Pro kompozitní a asfaltové vozovky mimo koleje jsou navrhované multiplikátory: Nízká závažnost (šířka trhliny < 0,25 palce), 0,5 stopy (6 palců), Střední závažnost (0,25-0,5 palce), 0,83 stopy (10 palců), Vysoká závažnost (> 0,5 palce), 1,17 stopy (14 palců) plus plocha vzorových trhlin. Spárové betonové vozovky používají stejné prahové hodnoty šířky s tím, že odprýskávání je definováno jako 10 % nebo více délky trhliny odprýsknuté na šířku 1 palec nebo více. Vzedmutí desky v betonových vozovkách spouští automatické přiřazení 100% procenta trhlin.
Prahové hodnoty závažnosti trhlin programu LTPP pro klasifikaci šířky jsou: Nízká závažnost, šířka trhliny < 0,25 palce (6,35 mm), Střední závažnost, 0,25-0,5 palce (6,35-12,7 mm), Vysoká závažnost, > 0,5 palce (12,7 mm) nebo vzorové trhliny tvořící polygony menší než 3×3 stopy. Tyto stupně závažnosti přímo ovlivňují multiplikátory šířky rozsahu používané při převodu plochy.
Přesnost měření plochy
Přesnost měření procenta plochy trhlin je ovlivněna kaskádou faktorů zahrnujících pořizování snímků, výkon segmentačního modelu a volby následného zpracování. Systematické chyby v jakékoli fázi se šíří pipeline a ovlivňují konečnou hodnotu metriky.
Vlivy rozlišení snímku, Minimální detekovatelná šířka trhliny je přímo určena vzdáleností vzorkování na zemi (GSD) snímku, měřenou v milimetrech na pixel. Systém s rozlišením 1 mm/pixel může teoreticky detekovat trhliny o šířce až 1 mm (jeden pixel široký), zatímco systém s rozlišením 3 mm/pixel vyžaduje, aby trhliny byly pro detekci široké alespoň 3 mm. Tento detekční práh závislý na rozlišení zavádí systematické zkreslení: systémy s nižším rozlišením budou trvale podhodnocovat procento plochy trhlin, protože zcela přehlížejí jemnější trhliny. FHWA stanovila, že minimální detekovatelný rozměr trhliny pro automatizované průzkumy podle AASHTO R 86-18 je 1 mm na šířku a 25 mm na délku. Průzkumy prováděné v rozlišeních hrubších, než je tato norma, budou produkovat procenta plochy trhlin, která nejsou přímo srovnatelná s těmi ze systémů s vyšším rozlišením.
Výkon segmentačního modelu, Přesnost masky trhlin je charakterizována dvěma standardními metrikami: přesnost (podíl detekovaných pixelů trhlin, které jsou skutečně trhlinou) a úplnost (podíl skutečných pixelů trhlin, které jsou detekovány). Model s vysokou přesností, ale nízkou úplností bude produkovat masky trhlin, které obsahují většinou skutečné trhliny, ale postrádají mnoho pixelů trhlin, což vede k podhodnocenému crack_area_pct. Naopak model s nízkou přesností, ale vysokou úplností bude nadměrně detekovat trhliny (včetně falešně pozitivních výsledků ze stínů, olejových skvrn, utěsněných trhlin nebo texturních variací), což vede k nadhodnocenému crack_area_pct.
Skóre F1, harmonický průměr přesnosti a úplnosti, poskytuje kombinované měřítko kvality. Pro segmentaci trhlin ve vozovkách se publikovaná skóre F1 na referenčních datových sadách pohybují od 0,70 do 0,85 v závislosti na architektuře, kvalitě trénovacích dat a složitosti trhlin. Model s F1 = 0,80 znamená, že přibližně 20 % masky tvoří buď chybějící trhliny, nebo falešné detekce, což vnáší odpovídající nejistotu do hodnoty crack_area_pct.
Faktory prostředí, Světelné podmínky, povrchová vlhkost a teplota ovlivňují přesnost měření. Mokré vozovky snižují kontrast mezi trhlinami a okolním povrchem, což způsobuje, že segmentační modely trhliny poddetekují. Povrchové stíny ze stromů, konstrukcí nebo sousedních vozidel mohou produkovat falešně pozitivní detekce, pokud nejsou řádně maskovány. Úhel slunce vzhledem ke směru průzkumu ovlivňuje viditelnost trhlin, trhliny orientované kolmo ke směru slunce se jeví výraznější než ty orientované rovnoběžně. Konzistentní protokoly průzkumu, které kontrolují denní dobu, povětrnostní podmínky a orientaci vozidla, jsou nezbytné pro opakovatelná měření.
Akceptační tolerance FHWA, FHWA stanovila akceptační tolerance dodavatelů pro automatizované systémy měření trhlin prostřednictvím výzkumu zdokumentovaného v FHWA-RC-20-0005. Uvedené tolerance se pohybují od ±4 % do ±7,5 % pro měření procenta trhlin HPMS v závislosti na typu vozovky, úrovni závažnosti a schopnostech průzkumného systému. Tyto tolerance představují očekávanou shodu mezi automatizovanými měřeními a pozemní pravdou (manuálními) průzkumy. Organizace zadávající automatizované průzkumné služby obvykle specifikují akceptační kritéria, která vyžadují, aby měření plochy trhlin dodavatele spadala do těchto tolerančních pásem.
Protokoly zajištění kvality, Validace měření procenta plochy trhlin vyžaduje standardizovanou metodiku pozemní pravdy. Současná nejlepší praxe zahrnuje:
- Manuální mapování trhlin na podmnožině úseků vozovek (typicky 5-10 % celkové délky průzkumu)
- Porovnání šablon trhlin pomocí tištěných šablon nebo digitálních překryvů pro porovnání automatických a manuálních map trhlin
- Statistická analýza rozdílů, včetně zkreslení (střední chyba) a preciznosti (směrodatná odchylka chyby)
- Kalibrační úprava segmentačních prahových hodnot nebo parametrů následného zpracování, pokud je zjištěno systematické zkreslení
Norma AASHTO PP 79-14 poskytuje rámec pro validaci automatizovaných systémů měření poruch vozovek, včetně požadavků na zkušební úseky, typy poruch a statistická akceptační kritéria.
Plocha trhlin a strukturální význam
Procento plochy trhlin není přímou metrikou strukturální kapacity, neměří zbývající pevnost nebo nosnost vozovky nebo konstrukčního prvku. Rozsáhlý výzkum však stanovil korelace mezi pokrytím trhlinami a strukturálním výkonem, díky čemuž je procento plochy trhlin cenným proxy pro hodnocení strukturálního stavu.
Strukturální kapacita vozovky, U pružných vozovek sleduje vztah mezi plochou trhlin a strukturální kapacitou charakteristický průběh. Nástup únavových trhlin obvykle nastává, když tahové napětí na spodní straně asfaltové vrstvy překročí mez únavové odolnosti materiálu. Jak trhliny postupují vzhůru asfaltovou vrstvou (únavové trhliny zdola nahoru), procento plochy trhlin na povrchu se zvyšuje. Výzkum z AASHTO Guide for Design of Pavement Structures a Mechanistic-Empirical Pavement Design Guide (MEPDG) stanovil, že:
- Procenta plochy trhlin pod 5 % obvykle indikují, že vozovka je ve fázi iniciace únavových trhlin, kde trhliny dosáhly povrchu, ale ještě se nepropojily
- Procenta plochy trhlin mezi 5 % a 20 % indikují fázi šíření, kde se trhliny propojují a vytvářejí krokodýlí vzory, a strukturální kapacita může být snížena na 60-80 % původní návrhové hodnoty
- Procenta plochy trhlin nad 20 % indikují fázi zhoršování, kde je konstrukce vozovky vážně narušena, často vyžadující spíše rekonstrukci než rehabilitaci
Betonové konstrukční prvky, U železobetonových mostních nosníků, sloupů a desek je vztah mezi plochou trhlin a strukturálním významem složitější. Výzkum na University of Texas at Austin v rámci TxDOT Project 0-6919-1 vyvinul dvě metody pro hodnocení konstrukce na základě trhlin:
Hodnocení smykové pevnosti trhlinového kontinua používá naměřené šířky trhlin, sklony a vzory jako vstupy do mechanických modelů založených na Modifikované teorii tlakového pole (MCFT) . Výzkum zjistil, že samotné šířky diagonálních trhlin nejsou spolehlivými indikátory smykového poškození, pokrytí plochy trhlin a geometrie vzoru trhlin poskytují smysluplnější informace. Projekt vyvinul terénní pomůcky včetně nomogramů a grafů, které vztahují naměřené parametry trhlin k procentuálnímu podílu na konečné konstrukční kapacitě.
Fraktální analýza pro kvantifikaci vzoru trhlin aplikuje fraktální a multifraktální analýzu na snímky popraskaného betonu k odvození Indexu poškození (DI) z fraktální dimenze (D) vzoru trhlin. Experimentální validace na předpjatých nosnících a železobetonových panelech při smykovém zatížení ukázala lineární korelace mezi fraktální dimenzí trhlin a úrovní strukturálního poškození. Tento výzkum prokázal, že geometrie vzoru trhlin, nikoli pouze celková plocha trhlin, je kritická pro hodnocení konstrukce.
Referenční hodnoty kritické šířky trhlin, Dřívější empirické práce Birrcher et al. (2009) stanovily přibližné vztahy mezi šířkou diagonální trhliny a zbývající kapacitou u železobetonových nosníků:
| Šířka diagonální trhliny | Přibližné % konečné kapacity |
|---|---|
| 0,01 palce (0,25 mm) | 50-60 % |
| 0,02 palce (0,51 mm) | 70-80 % |
| 0,03 palce (0,76 mm) | 80-90 % |
Tyto vztahy se však výrazně liší v závislosti na geometrii prvku, stupni vyztužení a poměru smykového rozpětí k hloubce. Samotné procento plochy trhlin nemůže určit strukturální kapacitu, musí být kombinováno s orientací trhlin, typem prvku, podmínkami zatížení a materiálovými vlastnostmi pro smysluplné strukturální hodnocení.
Plocha trhlin při hodnocení mostovek

Trhliny na mostovkách jsou jedním z nejkritičtějších mechanismů zhoršování betonové mostní infrastruktury. Procento plochy trhlin na povrchu mostovky přímo koreluje s rychlostí difúze chloridů, dobou iniciace koroze a dlouhodobou životností. Na rozdíl od aplikací na vozovkách, kde trhliny primárně ovlivňují kvalitu jízdy a rozložení konstrukčního zatížení, trhliny na mostovkách přímo ovlivňují životnost a bezpečnost celé mostní konstrukce.
Meze kontroly trhlin AASHTO LRFD, Specifikace pro navrhování mostů AASHTO LRFD stanovují maximální přípustné šířky trhlin pro železobetonové mostovky na základě podmínek expozice. Přípustné limity jsou:
| Podmínka expozice | Maximální přípustná šířka trhliny | Faktor expozice |
|---|---|---|
| Suchý vzduch nebo ochranná membrána | 0,017 palce (0,43 mm) | 1,00 |
| Chemikálie pro odstraňování námrazy nebo mořská voda (sprej) | 0,013 palce (0,33 mm) | 0,75 |
| Mořská voda (ponořené) | 0,010 palce (0,25 mm) | 0,75 |
| Mosty s epoxidově potaženou výztuží | 0,007 palce (0,18 mm) | Studie FHWA |
Zatímco tyto limity jsou vyjádřeny v šířce trhliny, kumulativní účinek více trhlin na povrchu desky je zachycen procentem plochy trhlin. Deska s mnoha trhlinami na hranici přípustné šířky může akumulovat významné procento plochy trhlin, které umožňuje vnikání chloridů na podstatnou část povrchu desky.
Výzkum mostovek FHWA / VTRC, Přelomová studie Virginia Transportation Research Council (VTRC) provedená na 37 mostovkách (10 s obyčejným portlandským cementovým betonem a 27 s doplňkovými cementovými materiály) přinesla několik zjištění přímo relevantních pro interpretaci procenta plochy trhlin:
- Nebyla nalezena žádná silná korelace mezi individuální šířkou povrchové trhliny a rychlostí difúze chloridů. To zpochybňuje tradiční důraz na kontrolu šířky trhlin pro životnost.
- Významná korelace byla nalezena mezi hloubkou trhliny a difúzí chloridů, hlubší trhliny poskytují kratší cesty pro ionty chloridů k dosažení výztuže.
- Četnost trhlin, měřená jako počet trhlin na jednotku plochy, úzce související s procentem plochy trhlin, byla shledána jako kritičtější faktor životnosti než individuální šířka trhliny.
- Dopad na životnost: Desky postavené z betonu s doplňkovými cementovými materiály (SCM) dosáhly přibližně 100 let životnosti v nepopraskaném stavu. Přítomnost trhlin snížila životnost na úroveň srovnatelnou s obyčejným portlandským cementovým betonem, bez ohledu na kvalitu betonu.
Tato zjištění mají významné důsledky pro hodnocení procenta plochy trhlin na mostovkách. Desky s podstatným crack_area_pct vyžadují podrobnější šetření včetně mapování půlčlánkového potenciálu, profilování obsahu chloridů a sondování delaminace pro posouzení rizika koroze.
Hustota poruch v ASTM PCI pro mosty, Norma ASTM D6433 pro Index stavu vozovky (PCI) na mostovkách používá hustotu poruch jako základní výpočet pro hodnocení stavu. Vzorec je:
Hustota (%) = (Naměřené množství poruchy) / (Celková plocha vzorku) × 100
U plošných poruch (krokodýlí trhliny, blokové trhliny, záplaty) je naměřené množství ve stopách čtverečních. U lineárních poruch (podélné a příčné trhliny) je naměřené množství v lineárních stopách, převedené na ekvivalentní plochu pomocí konverzních faktorů závislých na závažnosti. Hustota poruch vstupuje do křivek odečitatelných hodnot, které mapují hustotu plus závažnost na odečitatelné body, které jsou pak kombinovány do Opravené odečitatelné hodnoty (CDV) a nakonec PCI = 100 − CDV.
Modelování životnosti, Vztah mezi procentem plochy trhlin a životností mostovky je modelován pomocí druhého Fickova zákona difúze pro vnikání chloridů:
C(x,t) = C_s × [1 − erf(x / 2√(D_c × t))]
Kde C(x,t) je koncentrace chloridů v hloubce x a čase t, C_s je povrchová koncentrace chloridů, erf je Gaussova chybová funkce a D_c je zdánlivý koeficient difúze chloridů. Trhliny zvyšují zdánlivý koeficient difúze tím, že poskytují preferenční cesty pro vnikání chloridů. Efektivní D_c pro popraskanou desku je funkcí procenta plochy trhlin, distribuce šířky trhlin a hloubky trhlin. Vyšší procenta plochy trhlin produkují vyšší efektivní koeficienty difúze, čímž se urychluje doba do iniciace koroze v hloubce výztuže.
Plocha trhlin při hodnocení drah

Hodnocení stavu vozovky dráhy klade nejpřísnější požadavky na kvantifikaci trhlin kvůli kritické povaze bezpečnosti letového provozu. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) prostřednictvím své Přílohy 14, Letiště a Aerodrome Design Manual (Doc 9157, Part 3, Pavements) stanovuje normy pro hodnocení stavu povrchu dráhy, které přímo souvisejí s měřením plochy trhlin.
Metoda ICAO ACR-PCR, Metoda Aircraft Classification Rating, Pavement Classification Rating (ACR-PCR) pro vykazování pevnosti vozovky odkazuje na stav trhlin jako určující faktor v klasifikaci vozovky. Konkrétně pokyn ICAO stanoví, že pokud tuhý prvek kompozitní vozovky není „vážně poškozen hustě rozmístěnými trhlinami“, může být vozovka pro účely hodnocení zatížení klasifikována jako tuhá. Pokud jsou přítomny závažné trhliny, musí být vozovka klasifikována jako pružná, což s sebou nese odlišná omezení zatížení. Tato binární klasifikace přímo závisí na procentu plochy trhlin, hustě rozmístěné trhliny na významném procentu povrchu vozovky spouštějí reklasifikaci.
Snížení pevnosti podloží, Oddíl 3.3.3 ICAO Doc 9157 Part 3 výslovně varuje, že silně popraskaný povrch může během vlhkých období podstatně snížit efektivní pevnost podloží. Voda infiltrující sítí trhlin nasycuje podloží, čímž snižuje jeho California Bearing Ratio (CBR) o 30-70 % v závislosti na typu půdy a hustotě trhlin. Toto snížení pevnosti musí být zohledněno v hodnocení ACR-PCR. Rozsáhlé procento plochy trhlin na povrchu dráhy by typicky spustilo zvážení tohoto snížení pevnosti podloží.
ASTM D5340, Index stavu vozovky letiště, Norma PCI specifická pro letiště, ASTM D5340, řídí hodnocení stavu letištních zpevněných ploch. Stejně jako silniční PCI (ASTM D6433) používá hustotu poruch jako základní metriku:
Hustota (%) = (Naměřené množství poruchy) / (Plocha vzorku) × 100
U lineárních trhlin na letištních zpevněných plochách je naměřené množství v lineárních stopách. Převod na ekvivalentní plochu používá multiplikátory šířky rozsahu závislé na závažnosti specifické pro definice poruch letištních zpevněných ploch. Křivky odečitatelných hodnot v ASTM D5340 jsou kalibrovány specificky pro podmínky zatížení letadly a liší se od těch používaných v ASTM D6433 pro dálniční vozovky. Opravená odečitatelná hodnota (CDV) se vypočítá pomocí iterativního m-postupu a PCI = 100 − max CDV.
Stupnice hodnocení ICAO/letištního PCI je:
| Rozsah PCI | Stav | Důsledek pro provoz |
|---|---|---|
| 86-100 | Dobrý | Žádná omezení |
| 71-85 | Uspokojivý | Normální provoz |
| 56-70 | Průměrný | Zvýšené monitorování údržby |
| 41-55 | Špatný | Mohou platit omezení zatížení |
| 26-40 | Velmi špatný | Omezení zatížení |
| 11-25 | Vážný | Omezený provoz |
| 0-10 | Selhání | Uzavřeno pro provoz |
Úvahy o tlaku v pneumatikách, Letištní zpevněné plochy jsou vystaveny tlakům v pneumatikách 100-250 psi (ve srovnání s 80-120 psi u dálničních nákladních vozidel). Vyšší tlaky v pneumatikách koncentrují zatížení na menší kontaktní plochy, čímž se zvyšuje intenzita napětí na špičkách trhlin a urychluje se šíření trhlin. Povrchy drah se zvýšeným procentem plochy trhlin jsou obzvláště náchylné k pumpování, vymršťování vody a jemného materiálu trhlinami při zatížení pneumatikami letadla. Vymrštění materiálu podloží vytváří dutiny pod vozovkou, které urychlují strukturální zhoršování. Sledování trendu procenta plochy trhlin na drahách je proto časově citlivější než na dálničních vozovkách, s kratšími okny pro zásah.
Plocha trhlin pro odhad množství prací
Procento plochy trhlin přímo informuje odhad množství prací pro projekty údržby a rehabilitace. Metrika poskytuje datově podložený základ pro výpočty množství materiálu, odhad nákladů a přípravu nabídek dodavatelů.
Operace těsnění trhlin, U projektů těsnění trhlin je požadované množství těsnicího materiálu úměrné procentu plochy trhlin. Pomocí automatizovaných měření plochy trhlin lze odhadnout požadovaný objem těsnicí hmoty jako:
Objem těsnicí hmoty = Plocha trhlin × Průměrná hloubka trhliny × Faktor plnění
Kde plocha trhlin je odvozena z naměřeného crack_area_pct vynásobeného celkovou plochou vozovky, průměrná hloubka trhliny je určena z jádrových vývrtů nebo kalibrace georadarem a faktor plnění zohledňuje zlomek objemu trhliny, který bude vyplněn těsnicí hmotou (typicky 0,6-0,8 pro horkem aplikované pryžové těsnicí hmoty). Pro úsek vozovky o ploše 10 000 m² s crack_area_pct 3,2 % je plocha trhlin 320 m². Při průměrné hloubce trhliny 15 mm a faktoru plnění 0,7 je požadovaný objem těsnicí hmoty přibližně 3,36 m³.
Množství záplatování vozovky, Pro záplatování v celé hloubce zhoršených oblastí poskytuje procento plochy trhlin počáteční screeningovou metriku. Úseky vozovek s crack_area_pct nad limity stanovenými organizací obvykle vyžadují záplatování nejhorších oblastí. Vztah mezi plochou trhlin a požadovanou plochou záplaty je nelineární, plochy záplat jsou typicky větší než plocha trhlin, protože záplaty musí zasahovat do zdravého materiálu a tvořit obdélníkové nebo lichoběžníkové tvary. Typické multiplikátory plochy záplat se pohybují od 1,5 do 3,0 násobku plochy trhlin v závislosti na distribuci trhlin a normách záplatování organizace.
Návrh tloušťky překrytí, Procento plochy trhlin na stávajícím povrchu vozovky ovlivňuje návrh tloušťky překrytí. Organizace může stanovit pásma, například nízkou, střední a vysokou plochu trhlin, s příklady limitů podle vlastního výběru. Vozovky v nízkém pásmu mohou obvykle přijmout tenké překrytí (25-50 mm) pro obnovu povrchu. Vozovky ve středním pásmu vyžadují střední tloušťku překrytí (50-100 mm) s potenciální mezivrstvou pro uvolnění napětí z trhlin (CRL) nebo mezivrstvou s membránou pohlcující napětí (SAMI). Vozovky ve vysokém pásmu typicky vyžadují konstrukční překrytí (100 mm nebo silnější) nebo operace frézování a plnění, kde je popraskaná povrchová vrstva před pokládkou překrytí odstraněna.
Alokace rozpočtu a stanovení priorit, Na úrovni sítě poskytuje procento plochy trhlin obhajitelný základ pro alokaci rozpočtu. Úseky vozovek seřazené podle crack_area_pct vytvářejí prioritní pořadí, které lze porovnat s dostupným rozpočtem a určit optimální rok zásahu pro každý úsek. Plošně vážené průměrné procento trhlin pro síť poskytuje ukazatel výkonnosti na úrovni sítě, který lze sledovat v čase a používat pro obhajobu rozpočtu na vysoké úrovni:
Procento trhlin sítě = Σ(Plocha úseku × Procento plochy trhlin úseku) / Σ(Plocha úseku)
Procento plochy trhlin na úrovni sítě, které v průběhu po sobě jdoucích průzkumů vykazuje vzestupný trend, indikuje zhoršující se základnu aktiv vyžadující zvýšené investice do údržby. Rychlost změny poskytuje rychlost zhoršování, kterou lze použít pro dlouhodobé finanční plánování.
Sledování trendu plochy trhlin
Longitudinální sledování trendu procenta plochy trhlin je jednou z nejvýkonnějších aplikací automatizovaného měření trhlin. Porovnáním hodnot crack_area_pct z po sobě jdoucích průzkumných kampaní mohou organizace kvantifikovat rychlosti zhoršování, vyhodnotit účinnost údržbových zásahů a předpovídat budoucí stav se statistickou spolehlivostí.
Modelování křivky zhoršování, Procento plochy trhlin během životního cyklu vozovky typicky sleduje charakteristickou sigmoidální (S-tvar) křivku se třemi fázemi:
Fáze 1, Iniciace (prvních 20-40 % životnosti): Procento plochy trhlin zůstává blízko nule. Konstrukce vozovky je neporušená a dopravní zatížení ještě nevygenerovalo na povrchu viditelné trhliny. Doba trvání této fáze závisí na konstrukční pevnosti, dopravním zatížení a podmínkách prostředí.
Fáze 2, Šíření (40-80 % životnosti): Procento plochy trhlin začíná růst, zpočátku pomalu a poté se zrychluje. Jednotlivé trhliny iniciují na povrchu (trhliny shora dolů z tepelných a oxidačních účinků) nebo se šíří ze spodní části asfaltové vrstvy (únavové trhliny zdola nahoru). Rychlost nárůstu crack_area_pct během této fáze je rychlost zhoršování, vyjádřená v procentuálních bodech za rok.
Fáze 3, Zhoršování (80-100 % životnosti): Procento plochy trhlin rychle roste, jak se trhliny propojují do krokodýlích vzorů. Konstrukce vozovky ztrácí schopnost rozložení zatížení a údržbové zásahy jsou stále méně účinné. Rychlost zhoršování v této fázi je typicky 2-5krát vyšší než rychlost ve fázi 2.
Rychlost zhoršování je ovlivněna několika faktory:
| Faktor | Vliv na progresi plochy trhlin |
|---|---|
| Dopravní zatížení (ESAL) | Vyšší ESAL urychlují rychlost šíření trhlin |
| Cyklus zmrazování a tání | Každý cyklus může zvýšit šířku trhliny o 0,01-0,05 mm |
| Stárnutí asfaltového pojiva | Zvýšená tuhost snižuje únavovou odolnost |
| Drenáž podkladu/podloží | Špatná drenáž urychluje zhoršování 2-4krát |
| Kvalita počáteční výstavby | Špatné zhutnění snižuje únavovou životnost o 30-50 % |
| Údržbové zásahy | Těsnění trhlin může zpomalit progresi o 50-70 % |
Hodnocení účinnosti zásahu, Sledování trendu procenta plochy trhlin před a po údržbových zásazích poskytuje objektivní měření účinnosti ošetření. Úspěšný program těsnění trhlin by měl vykazovat:
- Plató nebo snížení crack_area_pct v roce následujícím po ošetření
- Sníženou rychlost zhoršování (sklon crack_area_pct vs. čas) ve srovnání s trendem před ošetřením
- Prodlouženou životnost, doba dosažení limitu plochy trhlin, který si organizace zvolí (například 5%) by měla být zpožděna o 3-7 let v závislosti na typu ošetření
Srovnávací analýza ošetřených a neošetřených kontrolních úseků poskytuje nejpřísnější hodnocení. Organizace zavádějící programy řízení trhlin obvykle určují 5-10 % ošetřených úseků jako neošetřené kontroly pro srovnání výkonnosti.
Prediktivní modelování, Historická časová řada crack_area_pct umožňuje prediktivní modelování budoucího stavu. Nejjednodušším přístupem je lineární extrapolace rychlosti zhoršování, i když to podhodnocuje zrychlení ve fázi 3. Sofistikovanější přístupy používají:
- Logistické regresní modely, které prokládají sigmoidální křivku zhoršování historickými daty
- Markovovy řetězové modely, které předpovídají pravděpodobnost přechodu mezi stavy (definovanými prahovými hodnotami crack_area_pct) z jednoho průzkumu na další
- Modely strojového učení, které zahrnují proměnné dopravy, klimatu, konstrukce a údržby k predikci budoucího crack_area_pct
Výstupem prediktivního modelování je odhadovaná zbývající životnost (RSL) pro každý úsek vozovky, projektovaný čas do dosažení limitu crack_area_pct, který organizace stanovila (například 5%). Odhady RSL tvoří základ pro víceleté plánování programu údržby, optimalizaci rozpočtu a analýzu nákladů životního cyklu.
Doporučení pro frekvenci průzkumů, Optimální frekvence průzkumů pro sledování trendu plochy trhlin závisí na rychlosti zhoršování:
| Rychlost zhoršování (body/rok) | Doporučený interval průzkumu | Typický typ vozovky |
|---|---|---|
| < 0,5 % za rok | 3-5 let | Silnice s nízkým provozem, dobrá konstrukční kapacita |
| 0,5-2,0 % za rok | 2-3 roky | Silnice se středním provozem, přiměřená kapacita |
| 2,0-5,0 % za rok | 1-2 roky | Silnice s vysokým provozem, zhoršující se |
| > 5,0 % za rok | Ročně nebo častěji | Kritické vozovky, rychlé zhoršování |
Doporučený interval udržuje alespoň tři datové body v období šíření fáze 2 pro stanovení spolehlivé rychlosti zhoršování, než vozovka dosáhne limitu plochy trhlin, který si organizace zvolí. Organizace s velkými sítěmi mohou používat stratifikovaný přístup vzorkování, kdy častěji zkoumají kritické a rychle se zhoršující úseky, zatímco stabilní úseky zkoumají méně často, aby optimalizovaly alokaci rozpočtu na inspekce při zachování pokrytí sledováním trendů v celé síti.
Často kladené otázky
- Co je procento plochy trhlin a jak se vypočítá?
- Procento plochy trhlin (crack_area_pct) je poměr plochy masky trhlin k celkové analyzované ploše snímku, vyjádřený v procentech. Vypočítá se vydělením počtu pixelů klasifikovaných jako trhlina v segmentované masce celkovým počtem pixelů v analyzované oblasti snímku a následným vynásobením 100. V přepočtu na pixely: Procento plochy trhlin = (Pixely trhlin / Celkové pixely) × 100. Maska trhlin pochází z neuronové sítě pro sémantickou segmentaci, která klasifikuje každý pixel jako popraskaný nebo neporušený povrch.
- Jaké prahové hodnoty se používají pro procento plochy trhlin?
- Neexistuje jediná univerzální prahová hodnota. Organizace si stanovují vlastní limity podle typu vozovky, úrovně provozu, klimatické zóny a výkonnostních kritérií a kalibrují je podle indexu stavu, jako je ASTM D6433 PCI nebo ASTM D5340 pro letiště. Nízké procento plochy trhlin obvykle znamená náhodné tepelné nebo smršťovací trhliny. Vysoké hodnoty obvykle znamenají rozsáhlé krokodýlí nebo blokové trhliny, kde infiltrace vody urychluje zhoršování podkladních a podložních vrstev. Procento plochy trhlin je jedním ze vstupů pro rozhodování o stavu, nikoli samostatným hodnocením.
- Jak se procento plochy trhlin liší od poměru trhlin?
- Procento plochy trhlin (crack_area_pct) pracuje na úrovni snímku, dělí celkový počet pixelů trhlin celkovým počtem pixelů snímku v celém zachyceném snímku. Poměr trhlin je metrika na úrovni dlaždic, která dělí počet dlaždic obsahujících trhliny celkovým počtem dlaždic v průzkumu. Procento plochy trhlin poskytuje podrobnější měřítko závažnosti citlivé na tloušťku a hustotu trhlin, zatímco poměr trhlin zachycuje prostorový rozsah v celé zkoumané oblasti. Obě metriky se používají společně pro získání úplného obrazu o stavu.
- Jak se procento plochy trhlin používá v programech FHWA LTPP?
- V rámci programu FHWA Long-Term Pavement Performance (LTPP) je procento trhlin definováno odlišně podle typu vozovky. U pružných vozovek je procento trhlin procento celkové plochy vykazující viditelné únavové trhliny v koleji. Příručka HPMS Field Manual používá výchozí šířku koleje 39 palců se středy umístěnými 2,5 stopy od středu jízdního pruhu. Výpočet násobí lineární délku trhlin v koleji 39 palci pro odvození popraskané plochy. Maximální uváděné procento trhlin je omezeno na 54 % pro 12stopé jízdní pruhy podle norem HPMS.
- Proč je procento plochy trhlin důležité pro hodnocení mostovek?
- Procento plochy trhlin na mostovkách přímo koreluje s rychlostí difúze chloridů a dlouhodobou životností. Výzkum Virginia Transportation Research Council (VTRC) na 37 mostovkách zjistil, že četnost trhlin (měřená jako plošné pokrytí) měla silnější korelaci s difúzí chloridů než jednotlivé šířky trhlin. Vysoké procento plochy trhlin na mostovkách urychluje iniciace koroze tím, že poskytuje více cest pro vnikání chloridů betonovým krytím, čímž se snižuje životnost ze 100 let (nepopraskaný SCM beton) na úroveň srovnatelnou s obyčejným portlandským cementovým betonem.
- Jak se měří procento plochy trhlin na povrchu vzletových a přistávacích drah?
- Procento plochy trhlin na povrchu dráhy se měří pomocí snímků s vysokým rozlišením pořízených průzkumnými vozidly při typických rychlostech 30-50 mph. ASTM D5340 řídí průzkumy Indexu stavu vozovky (PCI) na letištích s použitím hustoty poruch jako základního výpočtu. U lineárních trhlin na letištních zpevněných plochách se délka trhlin měří v lineárních stopách a převádí se na plochu pomocí násobitelů šířky rozsahu závislých na závažnosti. ICAO Aerodrome Design Manual (Doc 9157 Part 3) výslovně varuje, že silně popraskaný povrch může během vlhkých období podstatně snížit pevnost podloží, což činí kvantifikaci trhlin kritickou pro bezpečnost letiště.
- Jaké faktory ovlivňují přesnost měření procenta plochy trhlin?
- Přesnost měření závisí na několika faktorech: rozlišení snímku (pixely na milimetr), přesnost a úplnost segmentačního modelu, světelné podmínky při pořizování snímku, povrchová vlhkost, přítomnost utěsněných trhlin oproti aktivním trhlinám a minimální detekovatelná šířka trhliny. Moderní systémy s řádkovými kamerami s rozlišením 4 096 pixelů detekují trhliny o šířce až 1 mm. FHWA stanovila tolerance pro přijetí dodavatele v rozmezí od ±4 % do ±7,5 % pro měření procenta trhlin HPMS. Kalibrace podle pozemních průzkumů s použitím standardizovaných šablon trhlin je nezbytná pro zajištění kvality.
- Jak se procento plochy trhlin vyvíjí v čase?
- Procento plochy trhlin typicky sleduje nelineární průběh během životního cyklu vozovky. V prvních 20-40 % životnosti zůstává plocha trhlin blízko nule. Jak vozovka vstupuje do fáze zhoršování, procento plochy trhlin zpočátku pomalu roste, poté se zrychluje, jak se trhliny šíří a vzájemně propojují (krokodýlí trhliny). Rychlost progrese je ovlivněna dopravním zatížením (ESAL), faktory prostředí (cykly zmrazování a rozmrazování, tepelné gradienty), konstrukční kapacitou (SN nebo tloušťka) a údržbovými zásahy. Sledování trendu crack_area_pct v průběhu po sobě jdoucích průzkumů umožňuje prediktivní modelování zbývající životnosti.
- Jaký je vztah mezi procentem plochy trhlin a PCI?
- Procento plochy trhlin může sloužit jako hrubá náhrada PCI v automatizovaných systémech hodnocení stavu. Zatímco úplný výpočet PCI podle ASTM D6433 vyžaduje 19 odlišných typů poruch s hodnocením závažnosti, procento plochy trhlin poskytuje kvantifikovatelnou náhradu, která silně koreluje s celkovým stavem vozovky, zejména u pružných vozovek, kde jsou trhliny dominantní poruchou.
Toto je referenční položka. TarmacView poskytuje služby inspekce drony a neprodává zařízení ani materiály popsané v tomto slovníku.


