Mi a repedési terület százalék a burkolat- és szerkezeti állapotfelmérésben?
Mi a repedési terület százalék?

A repedési terület százalék, amelyet gyakran a crack_area_pct paraméterként írnak, a repedésmaszk területének és a teljes elemzett képterületnek az aránya, százalékban kifejezve. Ez az alapvető mennyiségi súlyossági mérőszám az automatizált burkolat- és szerkezeti felület-állapotfelmérésben. Pixel-alapon a számítás a következőképpen fejezhető ki: Repedési terület % = (Repedés pixelek / Összes pixel) × 100.
Maga a repedésmaszk egy szemantikai szegmentációs neurális hálózat bináris kimenete, amely jellemzően egy mély konvolúciós neurális hálózat (CNN), mint amilyen a U-Net, DeepLab vagy egy speciális burkolati repedés szegmentációs architektúra. A bemeneti kép minden egyes pixelje repedés (1 érték a maszkban) vagy nem repedés / ép felület (0 érték) kategóriába kerül besorolásra. A szegmentációs modell olyan nagy felbontású képeken dolgozik, amelyeket speciális felmérő járművekkel rögzítenek, amelyek vonali kamerákkal, 3D lézer profilométerekkel vagy területi letapogató képalkotó rendszerekkel vannak felszerelve. Az elemzett régió teljes pixelszáma a kép felbontásától és az érdeklődési régió (ROI) maszkjától függ, amely kizárja a nem burkolati területeket, például a sávjelzéseket, padkákat, vízelvezetőket és árnyékos területeket.
Ezt a mérőszámot számos infrastrukturális területen használják: rugalmas és merev burkolatok (aszfalt és beton utak), hídfedélzetek (vasbeton födémek), kifutópálya-felületek (repülőtéri burkolatok), gurulóutak és előterek (repülőtéri burkolatok), valamint betonszerkezetek (gátak, támfalak és alagútburkolatok). Minden területen a repedési terület százalék egy közvetlenül összehasonlítható, ismételhető és objektív mérőszámot ad a repedés súlyosságára, amely kiküszöböli a kézi repedésfelmérésekben rejlő szubjektivitást.
A hagyományos kézi módszerekkel ellentétben, ahol egy technikus vizuális közelítéssel vagy repedésrács sablon alkalmazásával becsüli meg a repedezett területet, egy automatizált crack_area_pct mérés determinisztikus egy adott szegmentációs modellre és bemeneti képre. Ez az ismételhetőség elengedhetetlen a tendencia követéséhez, a repedési terület százalék értékeinek összehasonlításához egymást követő felmérési kampányokból a romlási ráták statisztikai megbízhatósággal történő számszerűsítéséhez.
Számítás szegmentációs maszkokból
A repedési terület százalékának szegmentációból történő levezetése egy szisztematikus folyamatot foglal magában: kép rögzítése, előfeldolgozás, modell következtetés, utófeldolgozás és metrika számítás. Minden egyes szakasz befolyásolja a végső crack_area_pct érték pontosságát, precizitását és megbízhatóságát.
Kép rögzítése, A felmérő járművek burkolati felületi képeket rögzítenek vonali kamerák segítségével, jellemzően 4096 pixel (1 mm-es repedésérzékelés), 2048 pixel (2 mm-es érzékelés) vagy 1300 pixel (3 mm-es érzékelés) felbontással letapogatási vonalanként. Az AASHTO R 86-18 szabvány előírja, hogy az automatizált burkolatfelmérések minimális észlelhető repedésméretének 1 mm szélességnek és 25 mm hosszúságnak kell lennie. A nagyobb felbontás lehetővé teszi a finomabb repedések észlelését, de arányosan növeli az adatmennyiséget és a feldolgozási időt. A képeket szabályozott fényviszonyok mellett rögzítik stroboszkóp vagy LED sorozatok segítségével, amelyek minimalizálják az árnyékhatásokat és egyenletes megvilágítást biztosítanak a felmérés szélességében.
Előfeldolgozás, A nyers képeken geometriai korrekciót (lencse torzítás eltávolítása), radiometriai normalizálást (fényerő és kontraszt kiegyenlítés) és érdeklődési régió (ROI) maszkolást végeznek. A ROI maszk kizárja a vízelvezetőket, padkákat, sávjelzéseket és árnyékhatárokat az elemzési területből. Ez a lépés megakadályozza, hogy a nem burkolati jellemzők mesterségesen csökkentsék a repedési terület százalékot a teljes pixelszám nevezőjének növelésével. Egyes rendszerek megvilágítás korrekciót is alkalmaznak a kép szélességében jelentkező fényerő-gradiensek kompenzálására, amelyek befolyásolhatják a szegmentáció pontosságát a kép széleinél.
Szemantikai szegmentációs következtetés, Az előfeldolgozott képet egy betanított neurális hálózaton vezetik át, amely pixel-szintű osztályozást ad ki. A modern szegmentációs architektúrák a burkolati repedés észleléséhez Intersection over Union (IoU) pontszámokat érnek el 70-85% között olyan referencia adatkészleteken, mint a Crack500, DeepCrack és GAPS384. A hálózat egy valószínűségi térképet ad ki, ahol minden pixel 0,0 (ép felület) és 1,0 (repedés) közötti értéket kap. Egy küszöbérték (jellemzően 0,5) ezt a valószínűségi térképet bináris repedésmaszkká alakítja. Kifinomultabb megközelítések feltételes véletlenszerű mezőket (CRF) vagy morfológiai utófeldolgozást használnak a maszk határainak finomítására és az elszigetelt téves pozitív pixelek eltávolítására.
Utófeldolgozás, A bináris maszk tisztítási műveleteken megy keresztül: kis összefüggő komponensek eltávolítása egy minimális terület küszöbérték alatt (jellemzően 10-50 pixel a zaj kiküszöbölésére), morfológiai zárás a töredezett repedésszegmensek összekapcsolására, és opcionális vázasítás a repedésszélesség-eloszlások kiszámításához. Ezek az utófeldolgozási lépések közvetlenül befolyásolják a végső crack_area_pct értéket, az agresszív zajeltávolítás csökkenti a százalékot, míg a konzervatív szűrés megőrzi azt. Az utófeldolgozási paraméterek megválasztását dokumentálni kell, és konzisztensnek kell lennie minden felmérés során egy tendencia követési programban.
Metrika számítás, A végső repedési terület százalék kiszámítása a következő:
crack_area_pct = (pixel_szám_repedés / pixel_szám_összes) × 100
Ahol a pixel_szám_repedés az utófeldolgozott bináris maszkban repedésként besorolt pixelek száma, a pixel_szám_összes pedig a ROI-n belüli pixelek száma. Az eredményt jellemzően két tizedesjegy pontossággal jelentik kutatási alkalmazásokhoz, vagy egy tizedesjegy pontossággal a rutinszerű hálózati szintű felmérésekhez.
Mértékegységek, A repedési terület százalék dimenzió nélküli, a felület azon hányadát képviseli, amely repedezett, nem pedig egy meghatározott fizikai területet. Fizikai területre (négyzetméter vagy négyzetláb) való átszámításhoz szorozza meg a százalékot a teljes felmért területtel. Például egy 3,2%-os repedési terület százalék egy 100 m²-es burkolati szakaszon 3,2 m² repedezett felületnek felel meg. Ez az átszámítás hasznos a munkamennyiség becsléséhez a karbantartási tervezésben.
Repedési terület küszöbértékek értelmezése

Nincs egyetemes repedési terület százalék, amely elválasztaná az elfogadható és az elfogadhatatlan burkolatot. Az ügynökségek a burkolat típusa, a forgalom szintje, az éghajlati övezet és saját teljesítménykritériumai alapján határozzák meg a küszöbértékeket. Egy kis forgalmú vidéki úton lévő burkolati szakasz magasabb repedési terület százalékot tolerálhat, mielőtt beavatkozásra lenne szükség, mint egy autópályán vagy repülőtéri kifutópályán.
Alacsony repedéslefedettségnél a burkolat általában csak eseti repedésekkel rendelkezik, mint például elszigetelt hő- vagy zsugorodási repedések, amelyek nem veszélyeztetik a szerkezeti integritást vagy a menetkényelmet. Ahogy a lefedettség nő, az összekapcsolódó hossz- és keresztirányú repedések befolyásolni kezdik a vízbeszivárgással szembeni ellenállást és a terheléselosztó képességet. A kiterjedt lefedettség gyakran magában foglal fáradásos repedési mintázatokat, blokk-repedezést vagy összekapcsolódó repedéshálózatokat. Az ezen a hálózaton keresztül történő vízbeszivárgás felgyorsítja az alépítmény és az altalaj romlását, az aszfaltkötőanyag leválását és a fagykárt a hideg éghajlatokon.
A küszöbértékeket általában egy kialakult burkolati állapotindexhez kalibrálják. Az ASTM D6433 Burkolat Állapot Index (PCI) és annak repülőtéri megfelelője, az ASTM D5340, a repedés sűrűségéből és súlyosságából számítanak pontszámot számos repedéstípusra, így a repedési terület százalék önmagában nem helyettesíti az indexet.
Repedési terület vs. repedési arány
A repedési terület százalék és a repedési arány kiegészítő mérőszámok, amelyek a repedés súlyosságának különböző dimenzióit rögzítik. A köztük lévő különbség megértése elengedhetetlen az átfogó állapotfelméréshez.
Repedési terület százalék (crack_area_pct) pixel szinten működik. A repedésként besorolt pixelek teljes számát osztja el a ROI-n belüli kép pixeleinek teljes számával. Ez a mérőszám érzékeny mind a repedések térbeli kiterjedésére (a felület mekkora része repedezett), mind az egyes repedések vastagságára (az egyes repedések szélessége). A sok széles repedéssel rendelkező felület magasabb crack_area_pct értékkel rendelkezik, mint egy ugyanolyan lineáris repedéshosszúságú, de keskenyebb repedésekkel rendelkező felület. Ez teszi a crack_area_pct-et a repedés intenzitásának és geometriájának kombinált mérőszámává.
Repedési arány csempe szinten működik. A felmért képet egyenlő méretű csempékből álló rácsra osztják (jellemzően 50×50 pixel, 100×100 pixel vagy fizikai méretek, például 50×50 mm a kép felbontásától függően). Minden csempe repedezettként (ha egy küszöbérték felett tartalmaz repedéspixeleket) vagy épként kerül besorolásra. A repedési arány a repedezett csempék száma osztva a csempék teljes számával. Ez a mérőszám a repedés térbeli eloszlását rögzíti a felmért területen, a repedés szélességétől függetlenül, egy csempe repedezettnek számít, függetlenül attól, hogy hajszálrepedést vagy széles repedést tartalmaz.
| Jellemző | Repedési terület százalék | Repedési arány |
|---|---|---|
| Részletesség | Pixel-szintű | Csempe-szintű |
| Érzékeny a repedés szélességére | Igen | Nem |
| Érzékeny a repedés sűrűségére | Igen | Igen |
| Minimális észlelés | 1 pixel | 1 repedéspixel csempénként |
| Számítási költség | Alacsony (egyetlen osztás) | Mérsékelt (csempézés + számlálás) |
| Elsődleges felhasználás | Súlyosság számszerűsítése | Kiterjedés térképezése |
A két mérőszám eltérő, de kiegészítő információt nyújt. Egy elterjedt hajszálrepedésekkel rendelkező burkolati szakasznak magas lehet a repedési aránya (sok csempe tartalmaz repedéseket), de alacsony a repedési terület százaléka (minden repedés nagyon kevés pixelt foglal el). Ezzel szemben egy elszigetelt, de széles repedésekkel rendelkező szakasznak alacsony lehet a repedési aránya (kevés érintett csempe), de mérsékelt a repedési terület százaléka (minden érintett csempében jelentős a repedéspixel-lefedettség).
Az optimális állapotfelméréshez mindkét mérőszámot együtt kell értékelni. Egy állapotmátrix kombinálhatja a crack_area_pct és a repedési arány értékeit, hogy egy kétdimenziós súlyosság-kiterjedés osztályozást hozzon létre, amely pontosabban tükrözi a teljes állapotképet, mint bármelyik mérőszám önmagában. Ez a kombinált értékelés különösen fontos a következők megkülönböztetéséhez:
- Felületi repedés (magas repedési arány, alacsony repedési terület), amelyet jellemzően hőciklusok vagy öregedés okoz, és felületi tömítésekkel kezelhető
- Szerkezeti fáradásos repedés (mérsékeltől magas repedési arány, mérsékeltől magas repedési terület), amelyet forgalmi terhelés okoz, és szerkezeti rehabilitációt igényel
- Progresszív romlás (mindkét mérőszám növekedése egymást követő felmérések során), amely felgyorsuló károsodást jelez, és prioritást élvező beavatkozást igényel
Repedési terület az FHWA LTPP kontextusában
A Szövetségi Közúti Igazgatóság (FHWA) Hosszú Távú Burkolat Teljesítmény (LTPP) programja a világ legátfogóbb burkolati teljesítménykutatási kezdeményezése, amely 1987 óta több ezer burkolati tesztszakaszt figyel. Az LTPP program szabványosított protokollokat hozott létre a burkolati repedések mérésére és jelentésére, beleértve a repedési százalékot, mint kulcsfontosságú teljesítménymutatót. Azonban széles körben elismert, hogy magából az LTPP kézikönyvből hiányzik a szabványos képlet a lineáris repedésmérések százalékos területté alakítására, ami egy olyan hiányosság, amely miatt az egyes ügynökségeknek saját átalakítási módszertanokat kellett kidolgozniuk.
HPMS Repedési Százalék Definíciók, A Highway Performance Monitoring System (HPMS) Field Manual három, burkolattípus-specifikus módszert határoz meg a repedési százalék kiszámítására, amelyeket 52. tétel: Repedési százalék néven publikáltak.
Aszfalt (rugalmas) burkolatok esetében a repedési százalék a keréknyomban minden súlyossági szinten látható fáradásos repedést mutató teljes terület százalékos arányaként van meghatározva. A HPMS protokoll szabványosítja a keréknyom szélességét 39 hüvelykre (a HPMS Field Manual szerint), a keréknyom középvonalai a sáv középvonalától 2,5 lábra helyezkednek el, ami egy átlagos jármű nyomtávszélességet jelent 5 láb. A számítás a keréknyom repedésének lineáris hosszát megszorozza 39 hüvelykkel a teljes repedezett terület négyzethüvelykben történő levezetéséhez. A képlet a következő:
Repedési % = (Keréknyom repedésének területe / Teljes szakaszterület) × 100
A sáv szélessége 12 lábra van szabványosítva a HPMS jelentés egységessége érdekében minden ügynökségnél. A HPMS Field Manual egy felső korlátot ír elő, a repedési százalék általában nem haladhatja meg az 54%-ot a 12 láb széles sávoknál, a 60%-ot a 11 láb széles sávoknál, vagy a 65%-ot a 10 láb széles sávoknál. Az ezeket a határokat meghaladó értékek azt jelezhetik, hogy a mérési módszertant felül kell vizsgálni. A repedési százalékot a legközelebbi 1%-ra kell jelenteni.
Hézagolt betonburkolatok (JCP) esetében a repedési százalék a keresztirányú repedést mutató födémek százalékos arányaként van meghatározva. A protokoll kizárja a hosszirányú repedéseket, saroktöréseket, D-repedezést és ASR repedezést a számításból. A HPMS két értéket jelent: a szakaszban lévő födémek teljes számát és azon födémek számát, amelyekben legalább egy, a sávszélesség legalább felére kiterjedő keresztirányú repedés található. A képlet (Repedezett födémek / Összes födém) × 100.
Folyamatosan vasalt betonburkolatok (CRCP) esetében a repedési százalék a hosszirányú repedésekkel, kiszakadásokkal és/vagy foltozásokkal rendelkező terület százalékos aránya. A menetirányra merőleges vagy ahhoz közeli szögben lévő keresztirányú repedések kifejezetten ki vannak zárva a számításból. A hosszirányú repedezett területet a repedés hosszának és egy 1 láb szélességnek a szorzataként számítják ki. A kiszakadási terület a két keresztirányú repedés és a burkolat széle vagy a hosszirányú hézag által határolt terület. A képlet (Repedések, kiszakadások, foltozások területe / Teljes szakaszterület) × 100.
Louisiana DOTD Kiterjedési Konverziós Tényezők, Válaszul a lineáris repedéshossz területté alakításának szabványosításának hiányára, a Louisiana Közlekedési és Fejlesztési Minisztérium (DOTD) súlyosság-alapú kiterjedési szélesség szorzókat javasolt átmeneti szabványként. Fáradásos repedéshez a keréknyomokban, 3 láb keréknyom-szélességgel, a szorzók a következők: Alacsony súlyosság, 1 láb szélesség szorzó, Közepes súlyosság, 2 láb, Magas súlyosság, 3 láb. A kapott képlet:
Repedési % = Σ(Hossz × Kiterjedési szélesség) / (Szakasz hossz × 3 láb × 2 keréknyom) × 100
Kompozit és nem keréknyomú aszfalt burkolatok esetében a javasolt szorzók a következők: Alacsony súlyosság (repedésszélesség < 0,25 hüvelyk), 0,5 láb (6 hüvelyk), Közepes súlyosság (0,25-0,5 hüvelyk), 0,83 láb (10 hüvelyk), Magas súlyosság (> 0,5 hüvelyk), 1,17 láb (14 hüvelyk) plusz a mintázat repedési területe. A hézagolt betonburkolatok ugyanazokat a szélességi küszöbértékeket használják, a repedésszétmállás 10% vagy annál nagyobb repedéshosszúságként van meghatározva, amely 1 hüvelyk vagy annál nagyobb szélességben mállik el. A betonburkolatokban bekövetkező felrobbanások automatikusan 100%-os repedési százalék hozzárendelést váltanak ki.
Az LTPP program repedés súlyossági küszöbértékei a szélesség osztályozáshoz: Alacsony súlyosság, repedésszélesség < 0,25 hüvelyk (6,35 mm), Közepes súlyosság, 0,25-0,5 hüvelyk (6,35-12,7 mm), Magas súlyosság, > 0,5 hüvelyk (12,7 mm) vagy 3×3 lábnál kisebb sokszögeket alkotó mintázatos repedések. Ezek a súlyossági szintek közvetlenül befolyásolják a terület-átalakításban használt kiterjedési szélesség szorzókat.
A területmérés pontossága
A repedési terület százalék mérések pontosságát a tényezők lépcsőzetes hatása befolyásolja, amely a kép rögzítésétől, a szegmentációs modell teljesítményén át az utófeldolgozási döntésekig terjed. Bármely szakaszban fellépő rendszeres hibák továbbterjednek a folyamatban, és befolyásolják a végső metrika értékét.
Képfelbontás hatásai, A minimális észlelhető repedésszélességet közvetlenül a kép földi mintavételi távolsága (GSD) határozza meg, amelyet milliméter per pixelben mérnek. Egy 1 mm/pixel felbontású rendszer elméletileg képes észlelni az 1 mm széles repedéseket (egy pixel széles), míg egy 3 mm/pixel rendszer esetében a repedéseknek legalább 3 mm szélesnek kell lenniük az észleléshez. Ez a felbontásfüggő észlelési küszöb rendszeres torzítást vezet be: az alacsonyabb felbontású rendszerek következetesen alulbecsülik a repedési terület százalékot, mert teljesen kihagyják a finomabb repedéseket. Az FHWA megállapította, hogy az automatizált felmérések minimális észlelhető repedésmérete az AASHTO R 86-18 szerint 1 mm szélesség és 25 mm hosszúság. Az ennél a szabványnál durvább felbontással végzett felmérések olyan repedési terület százalék értékeket produkálnak, amelyek nem hasonlíthatók össze közvetlenül a nagyobb felbontású rendszerekével.
Szegmentációs modell teljesítménye, A repedésmaszk pontosságát két szabványos mérőszám jellemzi: pontosság (az észlelt repedéspixelek azon hányada, amely valóban repedés) és visszahívás (a valódi repedéspixelek azon hányada, amelyet észleltek). Egy nagy pontosságú, de alacsony visszahívású modell olyan repedésmaszkokat hoz létre, amelyek többnyire valódi repedéseket tartalmaznak, de sok repedéspixelt kihagynak, ami alulbecsült crack_area_pct értéket eredményez. Ezzel szemben egy alacsony pontosságú, de magas visszahívású modell túl sok repedést észlel (beleértve a téves pozitívokat árnyékokból, olajfoltokból, lezárt repedésekből vagy textúra-változatokból), ami túlbecsült crack_area_pct értéket eredményez.
Az F1 pontszám, a pontosság és a visszahívás harmonikus közepe, egy kombinált minőségi mérőszámot ad. A burkolati repedés szegmentáció esetében a referencia adatkészleteken publikált F1 pontszámok 0,70 és 0,85 között mozognak az architektúrától, a tanítási adatok minőségétől és a repedés összetettségétől függően. Egy F1 = 0,80 pontszámú modell azt jelenti, hogy a maszk körülbelül 20%-a vagy kihagyott repedés, vagy téves észlelés, ami megfelelő bizonytalanságot visz be a crack_area_pct értékbe.
Környezeti tényezők, A fényviszonyok, a felületi nedvesség és a hőmérséklet mind befolyásolják a mérés pontosságát. A nedves burkolatok csökkentik a kontrasztot a repedések és a környező felület között, ami miatt a szegmentációs modellek alul észlelik a repedéseket. A fák, építmények vagy szomszédos járművek felületi árnyékai téves pozitív észleléseket okozhatnak, ha nincsenek megfelelően maszkolva. A nap szöge a felmérés irányához képest befolyásolja a repedések láthatóságát, a nap irányára merőlegesen tájolt repedések markánsabbnak tűnnek, mint a párhuzamosan tájoltak. A konzisztens felmérési protokollok, amelyek szabályozzák a napszakot, az időjárási körülményeket és a jármű tájolását, elengedhetetlenek az ismételhető mérésekhez.
FHWA Elfogadási Tűréshatárok, Az FHWA elfogadási tűréshatárokat állapított meg az automatizált repedésmérő rendszerek szállítói számára az FHWA-RC-20-0005 számú kutatásban dokumentáltak szerint. A jelentett tűréshatárok ±4% és ±7,5% között mozognak a HPMS repedési százalék méréseknél, a burkolat típusától, a súlyossági szinttől és a felmérési rendszer képességeitől függően. Ezek a tűréshatárok az automatizált mérések és a terepi igazság (kézi) felmérések közötti várható egyezést képviselik. Az automatizált felmérési szolgáltatásokat beszerző ügynökségek jellemzően olyan elfogadási kritériumokat határoznak meg, amelyek megkövetelik, hogy a szállító repedési terület mérései ezeken a tűrési sávokon belül legyenek.
Minőségbiztosítási protokollok, A repedési terület százalék mérések érvényesítéséhez szabványos terepi igazság módszertanra van szükség. A jelenlegi legjobb gyakorlat a következőket foglalja magában:
- Kézi repedés térképezés a burkolati szakaszok egy részhalmazán (jellemzően a teljes felmérési hossz 5-10%-a)
- Repedéssablon összehasonlítás nyomtatott sablonok vagy digitális áttételek segítségével az automatikus és kézi repedéstérképek összehasonlításához
- A különbségek statisztikai elemzése, beleértve a torzítást (átlagos hiba) és a precizitást (a hiba szórása)
- Kalibrációs beállítás a szegmentációs küszöbértékek vagy utófeldolgozási paraméterek módosítása, ha rendszeres torzítást észlelnek
Az AASHTO PP 79-14 szabvány keretrendszert biztosít az automatizált burkolati repedésmérő rendszerek érvényesítéséhez, beleértve a tesztszakaszokra, a repedéstípusokra és a statisztikai elfogadási kritériumokra vonatkozó követelményeket.
Repedési terület és szerkezeti jelentőség
A repedési terület százalék nem közvetlen szerkezeti kapacitás metrika, nem méri egy burkolat vagy szerkezeti elem fennmaradó szilárdságát vagy teherbíró képességét. Kiterjedt kutatások azonban kapcsolatot állapítottak meg a repedés lefedettsége és a szerkezeti teljesítmény között, ami a repedési terület százalékot értékes helyettesítővé teszi a szerkezeti állapotfelmérésben.
Burkolat szerkezeti kapacitása, Rugalmas burkolatokban a repedési terület és a szerkezeti kapacitás közötti kapcsolat egy jellegzetes haladást követ. A fáradásos repedés megjelenése jellemzően akkor következik be, amikor az aszfaltréteg alján lévő húzófeszültség meghaladja az anyag fáradási tartóssági határát. Ahogy a repedés felfelé terjed az aszfaltrétegen keresztül (alulról felfelé irányuló fáradásos repedés), a felületen lévő repedési terület százalék növekszik. Az AASHTO Útmutató a burkolatok tervezéséhez és a Mechanisztikus-Empirikus Burkolattervezési Útmutató (MEPDG) kutatásai megállapították, hogy:
- Az 5% alatti repedési terület százalékok általában azt jelzik, hogy a burkolat a fáradásos repedés kezdeti fázisában van, ahol a repedések elérték a felületet, de még nem kapcsolódtak össze
- Az 5% és 20% közötti repedési terület százalékok a terjedési fázist jelzik, ahol a repedések összekapcsolódnak, hogy fáradásos mintázatokat képezzenek, és a szerkezeti kapacitás az eredeti tervezési érték 60-80%-ára csökkenhet
- A 20% feletti repedési terület százalékok a romlási fázist jelzik, ahol a burkolat szerkezete súlyosan sérült, gyakran rekonstrukciót igényel a rehabilitáció helyett
Beton szerkezeti elemek, Vasbeton hídtartók, oszlopok és födémek esetében a repedési terület és a szerkezeti jelentőség közötti kapcsolat összetettebb. A Texasi Egyetem Austinban TxDOT Projekt 0-6919-1 keretében végzett kutatása két módszert fejlesztett ki a repedés alapú szerkezeti értékeléshez:
A Repedezett Kontinuum Nyírószilárdság Értékelése a mért repedésszélességeket, -hajlásokat és -mintázatokat használja bemenetként a Módosított Kompressziós Tér Elméleten (MCFT) alapuló mechanikai modellekhez. A kutatás megállapította, hogy a diagonális repedésszélességek önmagukban nem megbízható mutatói a nyírófeszültségnek, a repedési terület lefedettsége és a repedésmintázat geometriája jelentősebb információt nyújt. A projekt terepi segédeszközöket fejlesztett ki, beleértve nomogramokat és diagramokat, amelyek a mért repedési paramétereket a végső szerkezeti kapacitás százalékához kapcsolják.
A Fraktálanalízis a repedésmintázat számszerűsítéséhez fraktál- és multifraktál-analízist alkalmaz repedezett beton képein, hogy a repedésmintázat fraktáldimenziójából (D) egy Károsodási Indexet (DI) származtasson. A feszített tartókon és vasbeton paneleken nyíróterhelés alatt végzett kísérleti érvényesítés lineáris korrelációkat mutatott ki a repedés fraktáldimenziója és a szerkezeti károsodás szintje között. Ez a kutatás bebizonyította, hogy a repedésmintázat geometriája, nem csak a teljes repedési terület, kritikus a szerkezeti értékeléshez.
Kritikus repedésszélesség referenciaértékek, Birrcher et al. (2009) korábbi empirikus munkája hozzávetőleges kapcsolatokat állapított meg a diagonális repedésszélesség és a fennmaradó kapacitás között vasbeton gerendákban:
| Diagonális repedésszélesség | Hozzávetőleges % a végső kapacitásból |
|---|---|
| 0,01 hüvelyk (0,25 mm) | 50-60% |
| 0,02 hüvelyk (0,51 mm) | 70-80% |
| 0,03 hüvelyk (0,76 mm) | 80-90% |
Ezek a kapcsolatok azonban jelentősen eltérnek az elem geometriájától, a vasalási aránytól és a nyírási fesztáv-mélység aránytól függően. A repedési terület százalék önmagában nem határozza meg a szerkezeti kapacitást, azt kombinálni kell a repedés tájolásával, az elem típusával, a terhelési körülményekkel és az anyagtulajdonságokkal a jelentőségteljes szerkezeti értékeléshez.
Repedési terület a hídfedélzet értékelésében

A hídfedélzet repedése az egyik legkritikusabb romlási mechanizmus a beton hídinfrastruktúrában. A hídfedélzet felületén lévő repedési terület százalék közvetlen kapcsolatban áll a klorid diffúziós sebességével, a korrózió megindulásának idejével és a hosszú távú élettartammal. Ellentétben a burkolati alkalmazásokkal, ahol a repedés elsősorban a menetkényelmet és a szerkezeti terheléselosztást befolyásolja, a hídfedélzet repedése közvetlenül hat a teljes hídszerkezet tartósságára és biztonságára.
AASHTO LRFD Repedésellenőrzési Határértékek, Az AASHTO LRFD Hídtervezési Előírások maximális megengedett repedésszélességeket határoznak meg a vasbeton hídfedélzetekre a kitettségi körülményektől függően. A megengedett határértékek a következők:
| Kitettségi körülmény | Maximális megengedett repedésszélesség | Kitettségi tényező |
|---|---|---|
| Száraz levegő vagy védőmembrán | 0,017 hüvelyk (0,43 mm) | 1,00 |
| Jégmentesítő vegyszerek vagy tengervíz permet | 0,013 hüvelyk (0,33 mm) | 0,75 |
| Tengervíz (víz alatt) | 0,010 hüvelyk (0,25 mm) | 0,75 |
| Epoxi bevonatú vasalású hidak | 0,007 hüvelyk (0,18 mm) | FHWA tanulmány |
Bár ezek a határértékek repedésszélességben vannak kifejezve, a több repedés kumulatív hatását a fedélzet felületén a repedési terület százalék rögzíti. Egy olyan fedélzet, amelyen sok, a megengedett szélességi határértéken lévő repedés található, jelentős repedési terület százalékot halmozhat fel, amely lehetővé teszi a klorid behatolását a fedélzet felületének jelentős részén.
FHWA / VTRC Hídfedélzet Kutatás, A Virginia Transportation Research Council (VTRC) által végzett, 37 hídfedélzeten (10 hagyományos portlandcement betonnal és 27 kiegészítő cementáló anyagokkal) végzett mérföldkő jelentőségű tanulmány számos, a repedési terület százalék értelmezéséhez közvetlenül releváns megállapítást hozott:
- Nem találtak erős korrelációt az egyes felületi repedésszélességek és a klorid diffúziós sebességek között. Ez megkérdőjelezi a hagyományos hangsúlyt a repedésszélesség ellenőrzésén a tartósság érdekében.
- Szignifikáns korrelációt találtak a repedésmélység és a klorid diffúzió között, a mélyebb repedések rövidebb utakat biztosítanak a kloridionok számára a vasalás eléréséhez.
- A repedés gyakorisága, amelyet az egységnyi területre jutó repedések számával mértek, és amely szorosan kapcsolódik a repedési terület százalékhoz, a fontosabb tartóssági tényezőnek bizonyult, mint az egyes repedésszélességek.
- Élettartam hatás: A kiegészítő cementáló anyag (SCM) betonnal épített fedélzetek körülbelül 100 év élettartamot értek el repedésmentes állapotban. A repedés jelenléte a hagyományos portlandcement betonéval összehasonlítható szintre csökkentette az élettartamot, függetlenül a beton minőségétől.
Ezek a megállapítások jelentős hatással vannak a repedési terület százalék értékelésére a hídfedélzeteken. A jelentős crack_area_pct-vel rendelkező fedélzetek alaposabb vizsgálatot indokolnak, beleértve a félcellás potenciál térképezést, a klorid-tartalom profilozást és a lemezesedés szondázást a korróziós kockázat felmérésére.
Repedéssűrűség az ASTM PCI-ben hidakra, Az ASTM D6433 szabvány a Burkolat Állapot Indexhez (PCI) a hídfedélzeteken a repedéssűrűséget használja alapvető számításként az állapotfelméréshez. A képlet a következő:
Sűrűség (%) = (Repedés mért mennyisége) / (Teljes mintavételi egység területe) × 100
Terület alapú repedéseknél (fáradásos repedés, blokk-repedezés, foltozás) a mért mennyiség négyzetlábban van megadva. Lineáris repedéseknél (hossz- és keresztirányú repedés) a mért mennyiség lineáris lábban van megadva, és a súlyosságtól függő átszámítási tényezők segítségével alakítják át egyenértékű területté. A repedéssűrűség táplálja a levonási érték görbéket, amelyek a sűrűséget és a súlyosságot levonási pontokká képezik le, amelyeket aztán a Korrigált Levonási Értékbe (CDV) kombinálnak, és végül a PCI = 100 − CDV.
Élettartam modellezés, A repedési terület százalék és a hídfedélzet élettartama közötti kapcsolatot a Fick második diffúziós törvénye segítségével modellezik a klorid behatolására:
C(x,t) = C_s × [1 − erf(x / 2√(D_c × t))]
Ahol C(x,t) a klorid koncentráció az x mélységben és a t időpontban, C_s a felületi klorid koncentráció, erf a Gauss-féle hibafüggvény, D_c pedig a látszólagos klorid diffúziós együttható. A repedések növelik a látszólagos diffúziós együtthatót azáltal, hogy előnyös utakat biztosítanak a klorid behatolásához. A repedezett fedélzet effektív D_c értéke a repedési terület százalékának, a repedésszélesség-eloszlásnak és a repedésmélységnek a függvénye. A magasabb repedési terület százalékok magasabb effektív diffúziós együtthatókat eredményeznek, felgyorsítva a korrózió megindulásáig eltelt időt a vasalás mélységében.
Repedési terület a kifutópálya értékelésében

A kifutópálya burkolatának állapotfelmérése a legszigorúbb követelményeket támasztja a repedés számszerűsítésével szemben a repülőgép-műveletek biztonságkritikus jellege miatt. A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) az Annex 14, Repülőterek és a Repülőtér Tervezési Kézikönyv (Doc 9157, 3. rész, Burkolatok) révén szabványokat állapít meg a kifutópálya felületi állapotának értékelésére, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a repedési terület méréséhez.
ICAO ACR-PCR Módszer, A Repülőgép Osztályozási Besorolás, Burkolat Osztályozási Besorolás (ACR-PCR) módszer a burkolati szilárdság jelentéséhez a repedési állapotot a burkolat osztályozásának meghatározó tényezőjeként említi. Pontosabban, az ICAO iránymutatása szerint, ha egy kompozit burkolat merev eleme “nincs súlyosan károsítva sűrűn elhelyezkedő repedések által”, a burkolat merevként osztályozható a terhelés-besorolási célokra. Ha súlyos repedés van jelen, a burkolatot rugalmasnak kell minősíteni, amely eltérő terhelési korlátozásokkal jár. Ez a bináris osztályozás közvetlenül függ a repedési terület százaléktól, a sűrűn elhelyezkedő repedés a burkolati felület jelentős százalékán kiváltja az átsorolást.
Altalaj szilárdság csökkenése, Az ICAO Doc 9157 3. részének 3.3.3. szakasza kifejezetten figyelmeztet, hogy a súlyosan repedezett burkolat jelentősen csökkentheti az effektív altalaj szilárdságát nedves időszakokban. A repedéshálózaton keresztül beszivárgó víz telíti az altalajat, 30-70%-kal csökkentve annak Kaliforniai Teherbírási Arányát (CBR) a talaj típusától és a repedés sűrűségétől függően. Ezt a szilárdságcsökkenést figyelembe kell venni az ACR-PCR értékelés során. A kifutópálya felületeken lévő kiterjedt repedési terület százalék általában kiváltja ezt az altalaj szilárdságcsökkenési megfontolást.
ASTM D5340, Repülőtéri Burkolat Állapot Index, A repülőtér-specifikus PCI szabvány, az ASTM D5340, szabályozza a repülőtéri burkolatok állapotfelmérését. Az út-PCI-hez (ASTM D6433) hasonlóan ez is a repedési sűrűséget használja alapvető mérőszámként:
Sűrűség (%) = (Repedés mért mennyisége) / (Mintavételi egység területe) × 100
Lineáris repedések esetén a repülőtéri burkolatokon a mért mennyiség lineáris lábban van megadva. Az egyenértékű területre való átszámítás a repülőtéri burkolati repedésdefiníciókra jellemző súlyosságtól függő kiterjedési szélesség szorzókat használ. Az ASTM D5340 levonási érték görbéi kifejezetten a repülőgép-terhelési körülményekhez vannak kalibrálva, és eltérnek az ASTM D6433-ban a közúti burkolatokhoz használtaktól. A Korrigált Levonási Értéket (CDV) egy iteratív m-eljárással számítják ki, és a PCI = 100 − max CDV.
Az ICAO/Repülőtéri PCI értékelési skála a következő:
| PCI Tartomány | Állapot | Következmény a műveletekre |
|---|---|---|
| 86-100 | Jó | Nincsenek korlátozások |
| 71-85 | Megfelelő | Normál műveletek |
| 56-70 | Tűrhető | Fokozott karbantartási megfigyelés |
| 41-55 | Gyenge | Terhelési korlátozások léphetnek életbe |
| 26-40 | Nagyon gyenge | Terhelési korlátozások |
| 11-25 | Súlyos | Korlátozott műveletek |
| 0-10 | Meghibásodott | Forgalom elől elzárva |
Gumiabroncs nyomás megfontolások, A repülőtéri burkolatok 100-250 psi gumiabroncs nyomást tapasztalnak (szemben a közúti teherautók 80-120 psi-jével). A magasabb gumiabroncs nyomás kisebb érintkezési felületekre koncentrálja a terhelést, növelve a feszültség intenzitását a repedéscsúcsoknál és felgyorsítva a repedés terjedését. A magas repedési terület százalékkal rendelkező kifutópálya-felületek különösen érzékenyek a pumpálásra, a víz és finom anyagok kipréselődésére a repedéseken keresztül a repülőgép gumiabroncs-terhelése alatt. Az altalaj anyagának kipréselődése üregeket hoz létre a burkolat alatt, amelyek felgyorsítják a szerkezeti romlást. A kifutópályák repedési terület százalékának tendenciájának nyomon követése ezért időérzékenyebb, mint a közúti burkolatoké, rövidebb beavatkozási ablakokkal.
Repedési terület a munkamennyiség becsléséhez
A repedési terület százalék közvetlenül tájékoztatja a munkamennyiség becslését a karbantartási és rehabilitációs projektekhez. A mérőszám adatvezérelt alapot biztosít az anyagmennyiség számításához, a költségbecsléshez és a vállalkozói ajánlatkészítéshez.
Repedés tömítési műveletek, A repedés tömítési projekteknél a szükséges tömítőanyag mennyisége arányos a repedési terület százalékkal. Automatizált repedési terület mérések segítségével a szükséges tömítőanyag térfogat a következőképpen becsülhető:
Tömítőanyag térfogat = Repedési terület × Átlagos repedésmélység × Kitöltési tényező
Ahol a repedési terület a mért crack_area_pct és a teljes burkolati terület szorzatából származik, az átlagos repedésmélységet magmintavétellel vagy talajradar kalibrációval határozzák meg, a kitöltési tényező pedig a repedéstérfogat azon hányadát veszi figyelembe, amelyet a tömítőanyag kitölt (jellemzően 0,6-0,8 a melegen felvitt gumírozott tömítőanyagoknál). Egy 10 000 m²-es burkolati szakasz esetében, ahol a crack_area_pct 3,2%, a repedési terület 320 m². 15 mm átlagos repedésmélységgel és 0,7-es kitöltési tényezővel a szükséges tömítőanyag térfogat körülbelül 3,36 m³.
Burkolati foltozási mennyiségek, A károsodott területek teljes mélységű foltozásához a repedési terület százalék kezdeti szűrési mérőszámot biztosít. A crack_area_pct hatóság által megállapított határértéke feletti burkolati szakaszok általában a legrosszabb területek foltozását igénylik. A repedési terület és a szükséges foltozási terület közötti kapcsolat nem lineáris, a foltozási területek jellemzően nagyobbak, mint a repedési terület, mivel a foltozásoknak ki kell terjedniük az ép anyagra, és téglalap vagy trapéz alakot kell alkotniuk. A tipikus foltozási terület szorzók 1,5 és 3,0 között mozognak a repedési területhez képest, a repedés eloszlásától és az ügynökségi foltozási szabványoktól függően.
Burkolt réteg vastagság tervezés, A meglévő burkolati felület repedési terület százaléka befolyásolja a ráépített réteg vastagságának tervezését. Az ügynökség sávokat határozhat meg, például alacsony, mérsékelt és magas repedési terület szerint, saját választású példa-határértékekkel. Az alacsony sávba tartozó burkolatok általában vékony ráépített réteget (25-50 mm) fogadhatnak el a felület helyreállításához. A mérsékelt sávba tartozó burkolatok közepes ráépített réteg vastagságot (50-100 mm) igényelnek, potenciális repedéscsökkentő közbenső réteggel (CRL) vagy feszültség-elnyelő membrán közbenső réteggel (SAMI). A magas sávba tartozó burkolatok általában szerkezeti ráépített rétegeket (100 mm vagy vastagabb) vagy mart-tölt műveleteket igényelnek, ahol a repedezett felületi réteget eltávolítják a ráépített réteg elhelyezése előtt.
Költségvetés elosztás és rangsorolás, Hálózati szinten a repedési terület százalék védhető alapot biztosít a költségvetés elosztásához. A crack_area_pct szerint rendezett burkolati szakaszok egy rangsorolt listát eredményeznek, amely összehasonlítható a rendelkezésre álló költségvetéssel az egyes szakaszok optimális beavatkozási évének meghatározásához. A hálózat terület-súlyozott átlagos repedési százaléka egy hálózati szintű teljesítménymutatót biztosít, amely idővel nyomon követhető, és magas szintű költségvetési érdekképviseletre használható:
Hálózati Repedés % = Σ(Szakasz terület × Szakasz Repedési Terület %) / Σ(Szakasz terület)
A felfelé irányuló tendenciát mutató hálózati szintű repedési terület százalék az egymást követő felmérések során romló eszközbázist jelez, amely fokozott karbantartási beruházást igényel. A változás mértéke egy romlási rátát biztosít, amely hosszú távú pénzügyi tervezéshez használható.
Repedési terület tendencia követés
A repedési terület százalék hosszirányú tendenciájának nyomon követése az automatizált repedésmérés egyik legerősebb alkalmazása. A crack_area_pct értékek egymást követő felmérési kampányokból történő összehasonlításával az ügynökségek számszerűsíthetik a romlási rátákat, értékelhetik a karbantartási beavatkozások hatékonyságát, és statisztikai megbízhatósággal előrejelezhetik a jövőbeli állapotot.
Romlási görbe modellezés, A repedési terület százalék a burkolat életciklusa során jellemzően egy jellegzetes szigmoid (S-alakú) görbét követ, három fázissal:
1. fázis, Kezdet (az élettartam első 20-40%-a): A repedési terület százalék közel nulla marad. A burkolat szerkezete érintetlen, és a forgalmi terhelés még nem hozott létre felületen látható repedéseket. Ennek a fázisnak az időtartama a szerkezeti tervezési szilárdságtól, a forgalmi terheléstől és a környezeti feltételektől függ.
2. fázis, Terjedés (az élettartam 40-80%-a): A repedési terület százalék növekedni kezd, először lassan, majd felgyorsulva. Az egyes repedések a felületen indulnak (felülről lefelé irányuló repedés a termikus és oxidációs hatások miatt) vagy az aszfaltréteg aljáról terjednek felfelé (alulról felfelé irányuló fáradásos repedés). A crack_area_pct növekedési üteme ebben a fázisban a romlási ráta, amely százalékpont per évben van kifejezve.
3. fázis, Romlás (az élettartam 80-100%-a): A repedési terület százalék gyorsan növekszik, ahogy a repedések összekapcsolódnak fáradásos mintázatokká. A burkolat szerkezete elveszíti teherelosztó képességét, és a karbantartási beavatkozások egyre hatástalanabbá válnak. A romlási ráta ebben a fázisban jellemzően 2-5-szöröse a 2. fázisban lévőnek.
A romlási rátát számos tényező befolyásolja:
| Tényező | Hatás a repedési terület előrehaladására |
|---|---|
| Forgalmi terhelés (ESAL) | A magasabb ESAL felgyorsítja a repedés terjedési sebességét |
| Fagyás-olvadás ciklusok | Minden ciklus 0,01-0,05 mm-rel növelheti a repedésszélességet |
| Aszfaltkötőanyag öregedése | A megnövekedett merevség csökkenti a fáradási ellenállást |
| Alap/alépítmény vízelvezetés | A rossz vízelvezetés 2-4x-re felgyorsítja a romlást |
| Kezdeti építési minőség | A rossz tömörítés 30-50%-kal csökkenti a fáradási élettartamot |
| Karbantartási beavatkozások | A repedés tömítés 50-70%-kal lassíthatja a haladást |
Beavatkozás hatékonyságának értékelése, A repedési terület százalék tendenciájának nyomon követése a karbantartási beavatkozások előtt és után objektív mérést biztosít a kezelés hatékonyságáról. Egy sikeres repedés tömítési programnak a következőket kell mutatnia:
- A crack_area_pct fennsíkja vagy csökkenése a kezelést követő évben
- Csökkentett romlási ráta (a crack_area_pct vs. idő meredeksége) a kezelés előtti tendenciához képest
- Meghosszabbított élettartam, az ügynökség által megválasztott repedési terület-határérték (például 5%) eléréséhez szükséges időt 3-7 évvel kell késleltetni a kezelés típusától függően
A kezelt és kezeletlen kontrollszakaszok összehasonlító elemzése biztosítja a legszigorúbb értékelést. A repedéskezelési programokat végrehajtó ügynökségek jellemzően a kezelt szakaszok 5-10%-át jelölik ki kezeletlen kontrollként a teljesítmény összehasonlításához.
Előrejelző modellezés, A történeti crack_area_pct idősor adatok lehetővé teszik a jövőbeli állapot előrejelző modellezését. A legegyszerűbb megközelítés a romlási ráta lineáris extrapolációja, bár ez alulbecsüli a gyorsulást a 3. fázisban. A kifinomultabb megközelítések a következőket használják:
- Logisztikus regressziós modellek, amelyek a szigmoid romlási görbét illesztik a történeti adatokhoz
- Markov-lánc modellek, amelyek előrejelzik az állapotok (a crack_area_pct küszöbértékekkel meghatározott) közötti átmenet valószínűségét az egyik felmérésről a következőre
- Gépi tanulási modellek, amelyek forgalmi, éghajlati, szerkezeti és karbantartási változókat építenek be a jövőbeli crack_area_pct előrejelzéséhez
Az előrejelző modellezés kimenete az egyes burkolati szakaszok becsült hátralévő élettartama (RSL), azaz az ügynökség által megállapított crack_area_pct határérték (például 5%) eléréséig előre jelzett idő. Az RSL becslések képezik a többéves karbantartási programtervezés, a költségvetés optimalizálás és az életciklus költségelemzés alapját.
Felmérési gyakorisági ajánlások, A repedési terület tendencia követésének optimális felmérési gyakorisága a romlási rátától függ:
| Romlási ráta (pont/év) | Ajánlott felmérési intervallum | Tipikus burkolat típus |
|---|---|---|
| < 0,5% évente | 3-5 év | Kis forgalmú utak, jó szerkezeti kapacitás |
| 0,5-2,0% évente | 2-3 év | Közepes forgalmú utak, megfelelő kapacitás |
| 2,0-5,0% évente | 1-2 év | Nagy forgalmú utak, romló állapot |
| > 5,0% évente | Éves vagy gyakoribb | Kritikus burkolatok, gyors romlás |
Az ajánlott intervallum legalább három adatpontot biztosít a 2. fázisú terjedési időszakban a megbízható romlási ráta megállapításához, mielőtt a burkolat elérné az ügynökség által megállapított repedési terület-határértéket. A nagy hálózattal rendelkező ügynökségek rétegzett mintavételi megközelítést használhatnak, a kritikus és gyorsan romló szakaszokat gyakrabban, míg a stabil szakaszokat ritkábban felmérve, hogy optimalizálják a felmérési költségvetés elosztását, miközben fenntartják a tendencia követési lefedettséget a teljes hálózaton.
Gyakran Ismételt Kérdések
- Mi a repedési terület százalék, és hogyan számítják ki?
- A repedési terület százalék (crack_area_pct) a repedésmaszk területének és a teljes elemzett képterületnek az aránya, százalékban kifejezve. Kiszámítása úgy történik, hogy a szegmentált maszkban repedésként besorolt pixelek számát elosztjuk az elemzett képterület teljes pixelszámával, majd megszorozzuk 100-zal. Pixel-alapon: Repedési terület % = (Repedés pixelek / Összes pixel) × 100. A repedésmaszk egy szemantikai szegmentációs neurális hálózatból származik, amely minden pixelt repedezett felületként vagy ép felületként osztályoz.
- Milyen küszöbértékeket használnak a repedési terület százalékhoz?
- Nincs egyetemes küszöbérték. Az ügynökségek a burkolat típusa, a forgalom szintje, az éghajlati övezet és a teljesítménykritériumok alapján határozzák meg saját határaikat, és ezeket egy olyan állapotindexhez, mint az ASTM D6433 PCI vagy az ASTM D5340 repülőterekre vonatkozó szabványa, kalibrálják. Az alacsony repedési terület százalék általában eseti hő- vagy zsugorodási repedéseket jelent. A magas értékek általában kiterjedt fáradásos vagy blokk-repedezést jeleznek, ahol a víz beszivárgása felgyorsítja az alépítmény és az altalaj romlását. A repedési terület százalék egy bemeneti adat az állapotra vonatkozó döntéshez, nem pedig önálló minősítés.
- Miben különbözik a repedési terület százalék a repedési aránytól?
- A repedési terület százalék (crack_area_pct) képszinten működik, a teljes repedéspixelt osztja el a teljes kép pixelével a teljes rögzített képen belül. A repedési arány egy csempeszintű mérőszám, amely a repedéseket tartalmazó csempék számát osztja el a felmérésben szereplő csempék teljes számával. A repedési terület százalék finomabb felbontású súlyossági mérőszámot ad, amely érzékeny a repedések vastagságára és sűrűségére, míg a repedési arány a térbeli kiterjedést rögzíti a felmért területen. Mindkét mérőszámot együtt használják a teljes állapotkép érdekében.
- Hogyan használják a repedési terület százalékot az FHWA LTPP programjaiban?
- Az FHWA Hosszú Távú Burkolat Teljesítmény (LTPP) programja keretében a repedési százalékot eltérően határozzák meg a burkolat típusától függően. Rugalmas burkolatok esetében a repedési százalék a keréknyomban látható fáradásos repedéseket mutató teljes terület százalékos aránya. A HPMS Field Manual alapértelmezett keréknyom-szélessége 39 hüvelyk, a középvonalak a sáv középvonalától 2,5 lábra helyezkednek el. A számítás a keréknyom repedésének lineáris hosszát megszorozza 39 hüvelykkel a repedezett terület levezetéséhez. A maximális jelentett repedési százalék 54%-ban van maximalizálva a 12 láb széles sávokra a HPMS szabványok szerint.
- Miért fontos a repedési terület százalék a hídfedélzet állapotfelmérésében?
- A hídfedélzeteken lévő repedési terület százalék közvetlen kapcsolatban áll a klorid diffúziós sebességével és a hosszú távú tartóssággal. A Virginia Transportation Research Council (VTRC) 37 hídfedélzeten végzett kutatása kimutatta, hogy a repedések gyakorisága (területi lefedettségként mérve) erősebb korrelációt mutatott a klorid diffúzióval, mint az egyes repedésszélességek. A hídfedélzeteken lévő magas repedési terület százalék felgyorsítja a korrózió megindulását azáltal, hogy több utat biztosít a kloridionok behatolásához a betonfedésen keresztül, ezzel 100 évről (repedésmentes SCM beton) a hagyományos portlandcement betonéval összehasonlítható szintre csökkentve az élettartamot.
- Hogyan mérik a repedési terület százalékot kifutópálya-felületeken?
- A kifutópálya felületi repedési terület százalékát nagy felbontású, felmérő járművekkel gyűjtött képek segítségével mérik, jellemzően 30-50 mph sebességgel. Az ASTM D5340 szabályozza a repülőtéri Burkolat Állapot Index (PCI) felméréseket, amelyek a repedési sűrűséget használják alapvető számításként. Lineáris repedések esetén a repülőtéri burkolatokon a repedéshosszt lineáris lábban mérik, és a súlyosságtól függő kiterjedési szélesség szorzók segítségével alakítják át területté. Az ICAO Repülőtér Tervezési Kézikönyv (Doc 9157 3. rész) kifejezetten figyelmeztet, hogy a súlyosan repedezett burkolat jelentősen csökkentheti az altalaj szilárdságát nedves időszakokban, ami a repedés számszerűsítését kritikus fontosságúvá teszi a repülőtéri biztonság szempontjából.
- Milyen tényezők befolyásolják a repedési terület százalék mérések pontosságát?
- A mérés pontossága több tényezőtől függ: képfelbontás (pixel per milliméter), szegmentációs modell pontossága és visszahívása, fényviszonyok a kép rögzítésekor, felületi nedvesség, a lezárt repedések és az aktív repedések jelenléte, valamint a minimális észlelhető repedésszélesség. A 4096 pixeles vonali kamerákkal felszerelt modern rendszerek akár 1 mm széles repedéseket is képesek észlelni. Az FHWA ±4% és ±7,5% közötti elfogadási tűréshatárokat állapított meg a szállítók számára a HPMS repedési százalék méréseknél. A minőségbiztosításhoz elengedhetetlen a szabványos repedéssablonok segítségével végzett terepi igazság felmérésekhez való kalibrálás.
- Hogyan változik a repedési terület százalék az idő múlásával?
- A repedési terület százalék jellemzően nemlineáris haladást mutat a burkolat életciklusa során. Az élettartam első 20-40%-ában a repedési terület közel nulla marad. Ahogy a burkolat a romlási fázisba lép, a repedési terület százalék eleinte lassan növekszik, majd felgyorsul, ahogy a repedések tovaterjednek és összekapcsolódnak (fáradásos repedés). A haladás ütemét befolyásolja a forgalmi terhelés (ESAL), a környezeti tényezők (fagyás-olvadás ciklusok, hőmérsékleti gradiensek), a szerkezeti kapacitás (SN vagy vastagság) és a karbantartási beavatkozások. A crack_area_pct tendenciájának nyomon követése egymást követő felmérések során lehetővé teszi a hátralévő élettartam előrejelző modellezését.
- Mi a kapcsolat a repedési terület százalék és a PCI között?
- A repedési terület százalék durva PCI-helyettesítőként szolgálhat az automatizált állapotfelmérő rendszerekben. Míg a teljes ASTM D6433 PCI számítás 19 különböző repedéstípust igényel súlyossági besorolással, a repedési terület százalék egy számszerűsíthető helyettesítőt biztosít, amely erősen korrelál a burkolat általános állapotával, különösen a rugalmas burkolatok esetében, ahol a repedés a domináns repedés.
Ez egy referenciabejegyzés. A TarmacView drónos ellenőrzési szolgáltatásokat nyújt, és nem árulja az ebben a szószedetben leírt felszereléseket vagy anyagokat.


