Repülési szószedet

Mi az a szálerősítésű beton (FRC)?

Beton anyagok · Burkolatépítés · Repülőtéri burkolatok 5 nyelvek
Meghatározás
A szálerősítésű beton (FRC) egy kompozit anyag, amely hidraulikus cementből, adalékanyagokból és diszkrét erősítő szálakból áll. Burkolati alkalmazásokhoz az FRC javítja a repedés utáni maradék szilárdságot, csökkenti a hézagok távolságának követelményeit, és lehetővé teheti a vastagság csökkentését ráhordásokban. Az ASTM C1116 szerint osztályozott szálak közé tartozik az acél (I. típus), üveg (II. típus), műanyag (III. típus) és természetes (IV. típus) szál.

Mi az a szálerősítésű beton (FRC)?

A szálerősítésű beton (FRC) egy kompozit anyag, amely hidraulikus cementből, finom és durva adalékanyagokból, vízből, adalékszerekből és diszkrét erősítő szálakból áll, amelyek egyenletesen oszlanak el a mátrixban. Ellentétben a hagyományos, folyamatos acélbetétekkel vagy hegesztett dróthálóval vasalt betonnal, az FRC a repedés utáni húzókapacitását köbméterenként több ezer rövid szálból nyeri, amelyek mikroszerkezeti szinten áthidalják a repedéseket. A szálak szerkezetileg akkor kezdenek el működni, amikor a betonmátrix repedezni kezd. Ekkor a terhelés a betonról a szálakra tevődik át, biztosítva azt a képlékenységet, szívósságot és maradék teherbíró képességet, amivel a sima beton nem rendelkezik.

Az FRC osztályozása az ASTM C1116/C1116M, a szálerősítésű beton és lőtt beton szabványos előírása szerint négy típusba történik: I. típus (acélszál-erősítésű beton, megfelel az ASTM A820/A820M szabványnak), II. típus (üvegszál-erősítésű beton, megfelel az ASTM C1666 szabványnak), III. típus (műanyag szál-erősítésű beton, megfelel az ASTM D7508/D7508M szabványnak poliolefin szálakra) és IV. típus (természetes szál-erősítésű beton, megfelel az ASTM D7357 szabványnak cellulóz szálakra). Minden osztályozás meghatározott szálanyagokra, geometriákra és teljesítménykövetelményekre vonatkozik.

A szálak cementkötésű anyagokban való történelmi használata a bibliai időkig nyúlik vissza, amikor szalmát és lószőrt adtak a napon szárított agyagtéglákhoz és habarcsokhoz. A modern FRC technológia az 1960-as években jelent meg Romualdi és Batson úttörő kutatásával az acélszál-erősítés terén, amelyet az 1970-es években a műanyag szálak kifejlesztése követett. Ma az FRC-t számos alkalmazáshoz írják elő, beleértve a burkolatokat és talajon fekvő födémeket, kompozit fémfödémeket, alagútburkolatokat és lőtt betont, hídpályalemezeket, előregyártott elemeket, repülőtéri burkolatokat és ipari padlórendszereket.

Acélszálas betonburkolat felületének közeli képe, amely a betonmátrixba ágyazott szálakat mutatja

Száltípusok az FRC burkolatokban

Acélszálak (ASTM A820/A820M I–V. típusok)

Az acélszálak a legszélesebb körben használt száltípus a szerkezeti burkolati alkalmazásokhoz. Szénacélból készülnek, és az ASTM A820/A820M szerint öt típusba sorolják őket. Az I. típus, hidegen húzott huzal szálakat acélhuzal szerszámokon való áthúzásával állítják elő, ami a legnagyobb húzószilárdságot adja nekik (jellemzően 1100–2500 MPa). A II. típus, vágott lemez szálakat acéllemezekből nyírják, és téglalap keresztmetszetűek. A III. típus, olvasztott extrakciós szálakat olvasztott extrakciós eljárással állítják elő, és ritkán elérhetők a kereskedelmi piacon. A IV. típus, marott vágású szálakat acélhulladékból vágják, és szabálytalan geometriájúak. Az V. típus, módosított hidegen húzott huzal szálakat hidegen húzzák, majd mechanikai deformációnak vetik alá a rögzítés javítása érdekében.

A burkolatokhoz használt legelterjedtebb acélszál-geometria a horgonyzott végű, ahol mindkét vég horogba van hajlítva, hogy mechanikai rögzítést biztosítson a betonmátrixban. Más geometriák közé tartozik a hullámosított (folyamatosan hullámos a hossz mentén), a lapos végű (deformált vagy megnagyobbított végekkel) és az egyenes (végdeformáció nélkül). A horgonyzott végű szálak kiváló kihúzási ellenállást mutattak, 2–4-szer több energiát igényelve a kihúzáshoz, mint az azonos hosszúságú és átmérőjű egyenes szálak.

Az acélszálak legfontosabb tulajdonságai: hossz 30–60 mm (1,2–2,4 hüvelyk), alakarány (hossz osztva az egyenértékű átmérővel) 40–80, húzószilárdság 400–2500 MPa (58–363 ksi), rugalmassági modulus körülbelül 210 kN/mm² (30 000 ksi), sűrűség 7,8 g/cm³. A magas rugalmassági modulus, amely megegyezik az acélbetétekével, biztosítja, hogy az acélszálak a repedés kialakulásakor azonnal aktiválódjanak, hatékony feszültségátadást biztosítva a repedéseken keresztül.

Burkolati alkalmazásokhoz az acélszálakat 20–30 kg/m³ (34–51 lb/yd³) mennyiségben adagolják, ami 0,25–0,38 térfogatszázaléknak felel meg. Vékony ráhordások esetén akár 14,8 kg/m³ (25 lb/yd³) adagolás is biztosíthatja a megfelelő hőmérsékleti és zsugorodási repedésvédelmet. A Steel Deck Institute (SDI) minimális acélszál-adagolást ír elő a repedésvédelemhez kompozit födém alkalmazásokban. Az ACI 544 legalább 25 kg/m³ (42 lb/yd³) adagolást javasol szerkezeti alkalmazásokhoz.

Makro-műanyag szálak

A makro-műanyag szálakat (más néven szerkezeti műanyag szálakat) polipropilénből, polietilénből vagy poliolefin keverékekből gyártják. Átmérőjük 0,3 mm vagy nagyobb (minimum 0,012 hüvelyk), ami megkülönbözteti őket a mikro-műanyag szálaktól. Jellemző hosszuk 38–60 mm (1,5–2,4 hüvelyk). Húzószilárdságuk 165–600 MPa (24–87 ksi) között mozog, rugalmassági modulusuk pedig 1–8 kN/mm² (145–1160 ksi), ami lényegesen alacsonyabb az acélénál, körülbelül annak 1–4%-a.

Az alacsonyabb modulus ellenére a makro-műanyag szálak az acélszálakéval egyenértékű maradék szilárdságot biztosítanak körülbelül az ötöd–harmad tömegadagolás mellett, köszönhetően alacsonyabb sűrűségüknek (0,90–0,91 g/cm³), ami jóval nagyobb szálszámot eredményez kilogrammonként. Azonos tömegadagolás mellett köbméterenként körülbelül 8–9-szer több műanyag szál található, mint acélszál, ami sűrűbb szálhálózatot hoz létre a lehetséges repedési síkokon.

A burkolatok tipikus adagolása 4–9 kg/m³ (6,7–15,2 lb/yd³) között van. Talajon fekvő födémek esetén a 3–8 kg/m³ (5–13,5 lb/yd³) adagolás a hegesztett dróthálóéval egyenértékű repedés utáni maradék szilárdságot biztosít. Burkolati ráhordások esetén a 0,32–0,48 térfogatszázalék hatékonyságát az Illinois-i Egyetem Roesler és munkatársai által végzett kutatások igazolták.

A makro-műanyag szálak kritikus előnyöket kínálnak a repülőtéri burkolatok és hídpályalemezek számára, ahol a korrózió aggodalomra ad okot. Nem rozsdásodnak, nem okoznak felületi elszíneződést, és ellenállnak a vegyi támadásoknak. Könnyebbek is, ami csökkenti a szállítási költségeket, és biztonságosabbak a kezelésük az építés során.

Polipropilén mikro-szálak

A mikroszálak átmérője kisebb, mint 0,3 mm (0,012 hüvelyk), hosszuk 3–20 mm (0,12–0,75 hüvelyk). Monofil (egyedi szálak) vagy fibrillált (a keverés során több szálra hasadó) konfigurációban kaphatók. Elsődleges funkciójuk a képlékeny zsugorodási repedések szabályozása a beépítést követő első 24 órában.

Tipikus, 0,6–0,9 kg/m³ (1,0–1,5 lb/yd³) adagolás mellett a mikroszálak csökkentik a képlékeny zsugorodási repedéseket azáltal, hogy háromdimenziós erősítő hálózatot biztosítanak, amely elosztja a visszatartott zsugorodásból származó húzófeszültségeket. Ezeknél az adagolásoknál nem biztosítanak jelentős repedés utáni szerkezeti kapacitást. A fibrillált mikroszálak azonban minimum 1,5 lb/yd³ (0,9 kg/m³) adagolásban, az ASTM D7508 szerint, használhatók a könnyű hegesztett drótháló (WWR) helyettesítésére a hőmérsékleti és zsugorodási repedések szabályozására talajon fekvő födémekben, legfeljebb 10-es vastagságig (W1.6/W1.6).

A mikroszálak előnyöket nyújtanak az ütésállóság, a tűz általi lepattogzás elleni védelem és a kopásállóság terén is. Gyakran használják makroszálakkal együtt kevert szálrendszerekben, ahol a mikroszálak a korai repedéseket kezelik, a makroszálak pedig a hosszú távú szerkezeti teljesítményt biztosítják.

Üvegszálak (AR-üveg)

A lúgálló (AR) üvegszálak legalább 16% cirkónium-dioxidot (ZrO₂) tartalmaznak, hogy ellenálljanak a cement hidratációjának lúgos környezetének. Húzószilárdságuk körülbelül 2500 MPa (363 ksi), rugalmassági modulusuk 80 kN/mm² (11 600 ksi). Jellemző hosszuk 6–25 mm (0,25–1,0 hüvelyk). Sűrűségük 2,7 g/cm³.

Az üvegszál-erősítésű betont (GFRC) elsősorban előregyártott építészeti panelekben, dekoratív ráhordásokban és vékony héjú elemekben használják, nem pedig szerkezeti burkolatokban. Az üvegszálak idővel elridegedhetnek lúgos környezetben, és speciális keveréktervezést igényelnek. Burkolati alkalmazásokban az AR-üvegszálakat kísérleti jelleggel használták vékony ráhordási rendszerekben.

Szénszálak

A szénszálak kínálják a legnagyobb húzószilárdságot (3000–6000 MPa) és a legnagyobb rugalmassági modulust (200–400 kN/mm²) az összes kereskedelmi forgalomban kapható száltípus közül. Ultra-nagy teljesítőképességű betonban (UHPC) és speciális alkalmazásokban használják, ahol a kiemelkedő teljesítmény indokolja a magas költségeket (jellemzően 15–50 kg/m³ a nagy teljesítményű betonok esetében). Általános burkolati alkalmazásokhoz a szénszálak továbbra is költségkorlátozottak.

Természetes szálak (Cellulóz, Szizál, Kókusz, Bambusz)

A természetes szálak osztályozása az ASTM D7357 (Standard Specification for Cellulose Fibers for Fiber-Reinforced Concrete) szerint történik. A cellulóz szálak 0,3–0,9 kg/m³ adagolásban biztosítják a képlékeny zsugorodás szabályozását. Más természetes szálakat (szizál, kókusz, bambusz) használtak alacsony költségű házakban és vidéki útburkolatokban, de ezek változó teljesítményt, biológiai lebomlásra való hajlamot és alacsonyabb tartósságot mutatnak a gyártott szálakhoz képest.

Szálmechanizmusok a betonban

Repedésáthidalás

A repedésáthidalás az az alapvető mechanizmus, amellyel a szálak javítják a beton teljesítményét. Amikor egy húzó repedés indul a betonmátrixban, a repedési síkot áthidaló szálak továbbra is feszültséget adnak át a nyíláson keresztül. A szálak kötési feszültségeket fejlesztenek ki a repedés mindkét oldalán lévő beágyazott hosszuk mentén. A kötés a következők kombinációja:

  • Adhézió, kémiai kötés a szál felülete és a hidratációs termékek között
  • Súrlódás, mechanikai ellenállás, ahogy a szál elkezd csúszni a mátrixban
  • Mechanikai rögzítés, fizikai összekapcsolódás, amelyet horgonyzott végek, hullámosítás, dombornyomás vagy egyéb deformációk biztosítanak

A repedésáthidalás hatékonysága függ a szál alak-arányától (hossz/átmérő), a szál húzószilárdságától, a rögzítés geometriájától, a beton nyomószilárdságától és a szálak repedési síkhoz viszonyított tájolásától. A nagyobb alak-arányok növelik a kötés kialakításához rendelkezésre álló felületet. A jól rögzített szálak (horgonyzott végű, hullámosított) 2–3-szor nagyobb kihúzási ellenállást fejleszthetnek ki, mint az azonos geometriájú egyenes szálak.

Repedés utáni szívósság és képlékenység

Ellentétben a sima betonnal, amely rideg törést mutat a teherbírás hirtelen elvesztésével az első repedésnél, az FRC képlékeny repedés utáni viselkedést mutat. A mátrix megrepedése után a szálak továbbra is terhelést hordoznak a repedésen keresztül, megakadályozva a repedés ellenőrizetlen kinyílását. A beton nem esik különálló darabokra, hanem egyben marad, a szálhálózat tartja össze.

A szívósság az FRC energiaelnyelő képessége, amelyet a terhelés-lehajlás görbe alatti területként mérnek a hajlítási vizsgálatból (ASTM C1609). Azt a teljes munkát képviseli, amely egy szálerősítésű gerenda meghatározott lehajlásig történő elhajlításához szükséges. A szívóssági értékeket Joule-ban adják meg kör alakú panelvizsgálatokhoz (ASTM C1550) vagy egyenértékű hajlítószilárdsági arányokként gerendavizsgálatokhoz.

Az FRC terhelés-lehajlás válasza jellemzően a következőket mutatja: (1) egy kezdeti lineárisan rugalmas tartomány, ahol a beton és a szálak egyaránt osztoznak a terhelésen, (2) egy első repedési csúcs a törési modulusnál (MOR), (3) egy repedés utáni terhelésesés, és (4) egy plató vagy fokozatosan csökkenő farok, ahol a szálak szabályozzák a repedésnyílást a fokozatos kihúzódásukkal. Ennek a faroknak az alakja, legyen az lapos (lehajlás-lágyuló) vagy emelkedő (lehajlás-keményedő), a száltípustól, az adagolástól és a beton tulajdonságaitól függ. Az acélszálak általában magasabb repedés utáni platót produkálnak, mint a műanyag szálak azonos térfogati arányok mellett.

Zsugorodási repedésvédelem

Az FRC a zsugorodási repedéseket a repedésszélesség korlátozásán keresztül szabályozza, nem pedig a zsugorodás csökkentésével. A szálak nem csökkentik jelentősen a száradási zsugorodás mértékét, hanem azt szabályozzák, hogy a zsugorodás által kiváltott feszültségek hogyan oszlanak el. Azáltal, hogy áthidalják a mikrorepedéseket, amint azok kialakulnak az első 24 órában (képlékeny zsugorodás) és a száradás során (hosszú távú zsugorodás), a szálak megakadályozzák, hogy az egyes repedések kiszélesedjenek és továbbterjedjenek.

A száltávolság elmélete (Romualdi és Batson, 1963) kimondja, hogy a szálak hatékonysága a repedések szabályozásában fordítottan arányos a szálak közötti távolsággal. Ha a szálak sűrűn helyezkednek el, elkapják a mikrorepedéseket, mielőtt azok látható makrorepedésekké egyesülnének. A hatékony repedésvédelemhez szükséges kritikus száltávolság jellemzően kisebb, mint 10–15 mm, ami 5000–15 000 szál/kilogramm szálszámot igényel a műanyag szálaknál, vagy 500–2000 szál/kilogrammot az acélszálaknál.

Száladagolás és keverés

Adagolás meghatározása

A száladagolást a teljesítménykövetelmények alapján határozzák meg, nem pedig rögzített mennyiségként. Az iparági szabvány megközelítés egy cél maradék szilárdsági értéket ír elő, jellemzően f₁₅₀ ≥ 1,4 MPa (200 psi) L/150 lehajlásnál az ASTM C1609 szerint, és a szálbeszállító igazolja, hogy az ő szála egy adott adagolás mellett eléri vagy meghaladja ezt az értéket. Ez a teljesítményalapú specifikáció megközelítés ajánlott az előíró adagolási specifikációkkal szemben, mivel a különböző szálgeometriák, anyagok és rögzítési rendszerek eltérő adagolás mellett érnek el egyenértékű teljesítményt.

AlkalmazásAcélszál adagolásMakro-műanyag szál adagolás
Talajon fekvő födémek / Burkolatok20–30 kg/m³ (34–51 lb/yd³)4–9 kg/m³ (7–15 lb/yd³)
Vékony ráhordások (75–150 mm)15–25 kg/m³ (25–42 lb/yd³)3–6 kg/m³ (5–10 lb/yd³)
Ipari padlók (nehéz terhelés)25–35 kg/m³ (42–59 lb/yd³)5–8 kg/m³ (8–14 lb/yd³)
Lőtt beton / Alagútburkolatok25–40 kg/m³ (42–67 lb/yd³)5–10 kg/m³ (8–17 lb/yd³)
Csak képlékeny zsugorodásvédelemNem alkalmazható0,6–0,9 kg/m³ (1,0–1,5 lb/yd³)

Keverési eljárások

A szálakat a keverési folyamat során adják hozzá, lehetőleg a nedves betonhoz, miután az összes többi összetevőt (cement, adalékanyagok, víz, adalékszerek) összekeverték. A szálak száraz adalékanyagokhoz való hozzáadása a szálak szétválásának kockázatát hordozza. A keverési sorrendnek a következőnek kell lennie:

  1. Adagolja a durva és finom adalékanyagokat
  2. Adja hozzá a cementkötésű anyagokat (cement, pernye, salak)
  3. Adja hozzá a keverővíz 80–90%-át
  4. Keverje 30 másodpercig a kezdeti összekeveréshez
  5. Adja hozzá a szálakat fokozatosan 30–60 másodperc alatt (ne egyszerre)
  6. Adja hozzá a maradék vizet és az adalékszereket
  7. Keverje 4–5 percig (30–60 másodperccel tovább, mint a hagyományos betonnál) az egyenletes száleloszlás biztosításához
  8. Ellenőrizze a száleloszlást több vett minta szemrevételezésével

A ragasztott szálak (kapcsokba vagy kötegekbe ragasztva) úgy vannak kialakítva, hogy hatékonyan oszoljanak el a keverés során. A ragasztó feloldódik a beton lúgos környezetében, felszabadítva az egyes szálakat. Ez elkerüli a hosszan tartó keverés szükségességét és csökkenti a szálgombóc-képződés kockázatát.

Szálgombóc-képződés, okok és megelőzés

A szálgombóc-képződés akkor következik be, amikor a szálak sűrű, gömb alakú tömegekké csomósodnak ahelyett, hogy egyenletesen oszlanának el. A legvalószínűbb, amikor:

  • Az alak-arány meghaladja a 80–100-at, a hosszú, vékony szálak könnyebben összegubancolódnak
  • Az adagolás meghaladja a 2 térfogatszázalékot, acélszálak esetén ez körülbelül 156 kg/m³-nek felel meg
  • Gyors szálhozzáadás, az összes szál egy helyre öntése a keverőben
  • Sovány keveréktervek, nem elegendő cementpép a szálak bevonására és elválasztására
  • Túl száraz beton, 50 mm (2 hüvelyk) alatti konzisztencia
  • Elégtelen keverési idő vagy energia

A megelőző intézkedések közé tartozik: annak ellenőrzése, hogy a szál alak-aránya megfelel-e a keverőberendezésnek, a minimális 75–125 mm-es (3–5 hüvelyk) konzisztencia fenntartása, nagy hatékonyságú vízcsökkentő szerek (HRWR) használata a víztartalom növelése helyett, a szálak fokozatos hozzáadása 30 másodperc alatt, a keverési idő meghosszabbítása, valamint szemrevételezéses száleloszlási vizsgálatok elvégzése a friss betonon.

FRC teljesítményjellemzők

Hajlítószilárdsági szívósság (ASTM C1609/C1609M)

Az ASTM C1609 az elsődleges szabvány az FRC hajlítási teljesítményének értékelésére. Harmadpontos terhelést használ egy gerenda próbatesten (100×100×350 mm a szabványos 4×4×14 hüvelykes gerendához, vagy 150×150×500 mm a 6×6×20 hüvelykes gerendához) zárt hurkú szervovezérelt vizsgálatban. A vizsgálat folyamatosan méri a terhelést a középső lehajlás függvényében a nullától az L/150 (fesztáv/150) nettó lehajlásig.

Az ASTM C1609-ből származó legfontosabb paraméterek:

  • f₁ (első csúcsszilárdság), a terhelés-lehajlás görbe első jelentős csúcsa, megközelíti a törési modulust
  • P₁₅₀ és f₁₅₀ (maradék terhelés és szilárdság L/150-nél), a szálak által hordozott terhelés és hajlítófeszültség a fesztáv/150 nettó lehajlásnál
  • P₆₀₀ és f₆₀₀ (maradék terhelés és szilárdság L/600-nál), a terhelés és a hajlítófeszültség a fesztáv/600 nettó lehajlásnál
  • Egyenértékű hajlítószilárdsági arány (Rₑ,₃ vagy Re₃), az egyenértékű hajlítószilárdság (a görbe alatti terület L/150-ig) és az első csúcsszilárdság aránya, százalékban kifejezve

Az f₁₅₀ érték a legáltalánosabban előírt maradék szilárdsági paraméter a burkolattervezéshez. A minimum 1,4 MPa (200 psi) f₁₅₀ széles körben elfogadott a szerkezeti szálmegerősítéshez talajon fekvő födémekben. Az Re₃ érték a repedés után megmaradt szívósság mértékét adja meg, a 30–50% feletti értékek jellemzőek a jól teljesítő FRC keverékekre.

Átlagos maradék szilárdság (ASTM C1399/C1399M)

Az ASTM C1399 az FRC átlagos maradék szilárdságát (ARS) méri egy acéllemezzel, amelyet a próbatest alá helyeznek a kezdeti terhelés során, hogy szabályozzák az energiafelszabadulást az első repedésnél. A repedés után a lemezt eltávolítják, és a megrepedt gerendát újra terhelik. Az ARS az átlagos hajlítófeszültség négy meghatározott lehajlásnál (0,5, 0,75, 1,0 és 1,25 mm a szabványos gerendánál).

Az ASTM C1399 kevésbé igényes a berendezést tekintve (nem igényel zárt hurkú vezérlést), de nagyobb változékonyságot vezet be a lemez kézi behelyezése és eltávolítása miatt. Eredetileg mikroszálakra fejlesztették ki, és kevésbé alkalmas a 38 mm-nél (1,5 hüvelyk) hosszabb szálakra. Az ARS értékeket MPa-ban vagy psi-ben adják meg, és projektkövetelményként előírhatók.

Hajlító szívósság kör alakú panel segítségével (ASTM C1550/C1550M)

Az ASTM C1550 az FRC szívósságát vizsgálja egy kör alakú panel (átmérő 800 mm, vastagság 75 mm) segítségével, amely három támaszponton nyugszik és középen terhelik. Ezt a vizsgálatot a tipikus lőtt beton terhelési körülmények reprodukálására tervezték, és ez a szabványos vizsgálat az alagút- és bányászati lőtt beton alkalmazásokhoz. Az eredményeket a meghatározott lehajlásoknál (jellemzően 5, 10, 20 és 40 mm) elnyelt energia Joule-ban adják meg.

Burkolati alkalmazásokhoz az ASTM C1550 kevésbé gyakori, de néha használják a szál-erősítésű lőtt beton minőségellenőrzésére rézsűstabilizálási és csatornabélelési alkalmazásokban.

Ütés- és fáradásállóság

Az FRC lényegesen nagyobb ütésállóságot mutat, mint a sima beton. Ismételt ütésszerű terhelés alatt (ejtősúlyos vizsgálatok az ACI 544 szerint) az FRC 5–20-szor több energiát képes elnyelni, mint a sima beton, mielőtt tönkremegy. A fáradásállóság is javul, az FRC burkolatok több terhelési ismétlést képesek elviselni adott feszültségszint mellett, mint a vasalatlan beton, ami kritikus fontosságú a repülőtéri burkolatok esetében, amelyek élettartamuk során több millió repülőgép-áthaladásnak vannak kitéve.

FRC burkolatokhoz

Hézagok távolsága

Az FRC legjelentősebb előnye a burkolatok számára a hézagtávolság növelésének képessége a sima, hézagolt betonhoz képest. A sima betonburkolatokban a hézagok távolsága 4,5–6 m-re (15–20 láb) korlátozódik a természetes repedések szabályozása érdekében. Az FRC-vel az el nem vágott betont áthidaló szálak gátolják a repedésképződést és korlátozzák a repedésszélességet, ha repedések mégis kialakulnak.

Az acélszál-erősítésű beton (SFRC) burkolatok esetében a hézagok távolsága 6–15 m-re (20–50 láb) növelhető a száladagolástól, a födémvastagságtól, az alapréteg viszonyaitól és a várható terheléstől függően. Az US Army Corps of Engineers műszaki jelentéseiben dokumentált kutatások azt mutatják, hogy a 0,5–1,0 térfogatszázalék száltartalmú SFRC burkolatok akár 15 m-es hosszon is működhetnek hézagok nélkül.

A makro-műanyag szál-erősítésű burkolatok esetében 4,5–9 m-es (15–30 láb) hézagtávolságot mutattak ki. A Concrete Pavement Technology Center (CPTC) és az Iowai Állami Egyetem kutatásai azt jelzik, hogy a makroszálak 30–50%-kal csökkenthetik a hézagok gyakoriságát a sima betonhoz képest.

A tervezési útmutatók (FHWA HIF-17-012) azonban hangsúlyozzák, hogy az FRC burkolatok hézagtávolságát projekt-specifikus elemzéssel kell igazolni, és próbaszakaszokkal kell megerősíteni. A hézagok túlzott megnövelése megfelelő száladagolás nélkül ellenőrizetlen repedésekhez vezethet.

Vastagságcsökkentés

Az FRC lehetővé teszi a födémvastagság mérsékelt csökkentését a burkolatokban, jellemzően 10–20%-kal a sima betonhoz képest, a nagyobb hajlítószilárdság és a repedés utáni maradék kapacitás miatt. A nagy terhelésű ipari padlók esetében ezt a csökkentést az ACI 360 (Talajon fekvő födémek tervezése) 11. fejezete támogatja, amely a maradék szilárdságot is beépíti a szerkezeti számításokba.

A repülőtéri burkolatok esetében az FAA jelenleg nem biztosít vastagságcsökkentési kedvezményt az FRC számára az AC 150/5320-6G-ben. A szálak adalékanyagként engedélyezettek, de nem ismerik el őket szerkezeti vastagságcsökkentő elemként. A tervezőknek alternatív módszereket (végeselem-analízis, ACI útmutatások) kell használniuk az FAA jóváhagyásával bármilyen vastagságmódosításhoz.

Összehasonlítás a hagyományos vasalással

Az FRC számos előnnyel és korláttal rendelkezik a hagyományos megerősítéshez képest:

TulajdonságFRCHegesztett drótháló (WWF)Betonacél
Beépítési munkaerőNincs (keveréskor hozzáadva)MérsékeltMagas
Építési időGyorsabb (nincs kötözés)MérsékeltLassú
Korrózió kockázatAcélszálak: alacsony (kis átmérő, nem folytonos)MérsékeltMagas
RepedéseloszlásTöbb szoros mikrorepedésKevesebb szélesebb repedésKevés, szélesen elhelyezkedő repedés
CsúcshajlítószilárdságMegfelel a sima betonénak (a szálak repedés után aktiválódnak)Magasabb (folyamatos vasalás)Legmagasabb
Repedés utáni maradék szilárdságMérsékeltől magasig (a száladagolástól függ)MagasNagyon magas
FáradásállóságJavítottJóJó
Fedési követelményekNem alkalmazható (a szálak belsőek)50–75 mm szükséges50–100 mm szükséges
Vastagságcsökkentés10–20% (az ACI 360 szerint)MinimálisAkár 40% (szerkezeti tervezés)

Az FRC nem helyettesítheti az elsődleges szerkezeti vasalást függesztett födémekben, konzolos elemekben vagy szerkezeti keretekben. Kiválóan alkalmas a hőmérsékleti és zsugorodási vasalás (másodlagos vasalás) helyettesítésére, és akkor a leghatékonyabb, ha megfelelő hézagtervezéssel, altalaj-előkészítéssel és terhelésátadó rendszerekkel kombinálják.

FRC betonráhordásokhoz

Az FRC-t széles körben használják betonráhordásokban, vékony betonfödémekben, amelyeket meglévő burkolatra helyeznek a szerkezeti kapacitás és a menetkényelem helyreállítása érdekében. Az FRC ráhordásokat kötött (közvetlenül a meglévő felülethez tapadva marás/szövetkezés után) vagy kötetlen (kötésmegszakító réteggel elválasztva) típusba sorolják.

Kötött FRC ráhordások (Vékony fehér burkolat)

A kötött FRC ráhordások vastagsága 75–150 mm (3–6 hüvelyk) között van. A ráhordás mechanikai összekapcsolódással tapad a meglévő burkolathoz marás és tisztítás után. A szálak (acél vagy makro-műanyag) biztosítják:

  • Csökkentett hézagtávolság, a hézagok 0,6–1,8 m-re (2–6 láb) helyezhetők el a nem szálas ráhordások 1,8–3,7 m-es (6–12 láb) távolságához képest
  • Vastagságcsökkentés, 15–30%-os csökkentés a sima beton ráhordásokhoz képest azonos teljesítmény mellett
  • Javított tükröződő repedésvédelem, a szálak áthidalják az alatta lévő burkolatból tükröződő repedéseket
  • Fokozott kötés tartósság, csökkentett leválás a ráhordási határfelületeken

A CPTC és az Illinois-i Egyetem (Roesler et al.) kutatásai kimutatták, hogy a nagy teljesítményű makro-műanyag szálak (PP és PE keverékek) 0,32–0,48 térfogatszázalék mellett akár 1,8 m × 1,8 m-es hézagtávolságot is lehetővé tesznek 100–150 mm vastag kötött ráhordásokban.

Kötetlen FRC ráhordások

A kötetlen ráhordásokat kötésmegszakító réteg (jellemzően 25–50 mm aszfalt vagy geotextília) választja el a meglévő burkolattól. Ezek a ráhordások vastagabbak, mint a kötöttek, jellemzően 150–250 mm (6–10 hüvelyk). Az FRC a kötetlen ráhordásokban:

  • Terhelésátadást biztosít a hézagokon keresztül betonacél kapcsok nélkül (bizonyos konfigurációkban)
  • Csökkenti a hézagszélesség követelményeket
  • Javítja a szerkezeti folytonosságot nagy forgalom alatt

A CPTC MAPbrief (2019. március) megjegyzi, hogy a makroszálak a kötetlen ráhordásokban csökkentett hézagtávolságot igényelhetnek a sima beton megfelelőihez képest, a tipikus távolság 3 és 6 m (10 és 20 láb) között van a ráhordás vastagságától és a száladagolástól függően.

Betonráhordás építése szálerősítésű beton felhasználásával úton vagy repülőtéri burkolaton

FRC repülőtéri burkolatokhoz

A repülőtéri burkolatok egyedi követelményeket támasztanak: nagy intenzitású, koncentrált terhelések (repülőgép futóművek), széles terhelési spektrum (a kis általános repüléstől a széles törzsű repülőgépekig), dinamikus és ütésszerű terhelések a leszállás során, valamint sugárhajtómű-gázsugár és üzemanyag-kiömlés hatások. Az FRC speciális előnyöket kínál ezekre a feltételekre.

FAA álláspont az FRC-ről

Az FAA AC 150/5320-6G (Repülőtéri burkolattervezés és -értékelés, 2021. június) és AC 150/5370-10H (Szabványos előírások repülőterek építéséhez) a fő irányadó dokumentumok az amerikai repülőtéri burkolatok tervezéséhez. Ezek a körlevelek nem tartalmaznak dedikált FRC tervezési eljárást. A szálak beton adalékanyagként engedélyezettek, de jelenleg nem kapnak szerkezeti kreditet a vastagságtervezésben az FAA eljárások szerint.

Történelmileg az FAA kutatott acélszálas betont repülőtéri burkolatokhoz, amelyekről a TRB 175. számú különjelentése számol be a repülőtéri burkolattervezésről. Az US Army Corps of Engineers terepi teljesítményértékeléseket végzett SFRC repülőtéri burkolatokon (ADA172888 publikáció), amelyek kimutatták, hogy a 0,5–1,0 térfogatszázalék száltartalmú acélszálak megőrizhetik a szerkezeti integritást katonai repülőgépek terhelése alatt, megnövelt hézagtávolság mellett.

Tervezési szempontok repülőterekhez

Repülőtéri FRC burkolatok esetén a tervezőknek:

  • A szerkezeti tervezés alapjaként az ACI 360-at és a mechanisztikus-empirikus módszereket kell használniuk
  • A száltípust és az adagolást próba keveréssel és ASTM C1609 ellenőrzéssel kell megerősíteniük
  • Betonacél kapcsokat kell biztosítaniuk a zsugorodási hézagoknál az elsődleges futópálya-burkolatokhoz (a szálak önmagukban nem biztosíthatnak elegendő terhelésátadást repülőgép-terheléseknél)
  • Tartalmazniuk kell az FOD (Idegen tárgy) értékelést, a felületen lévő szálakat megfelelő simítással kell szabályozni
  • Ellenőrizniük kell a fagyás-olvadás ellenállást (a légpórusképző adalékokra vonatkozó követelmények az FRC-re is vonatkoznak, mint a sima betonra)
  • Figyelembe kell venniük a makro-műanyag szálak korróziómentes előnyét a repülőtéri burkolatoknál tengeri vagy jégmentesítő vegyszeres környezetben

ICAO referenciák

Az ICAO Annex 14, I. kötet (Repülőterek) és a Doc 9137 (Repülőtéri Szolgálati Kézikönyv) nem tartalmaznak konkrét FRC rendelkezéseket. Az ICAO a szabványos merev burkolati koncepciókra hivatkozik. A Repülőtér-tervezési Kézikönyv (Doc 9157) a betonburkolat vastagságtervezését hagyományos módszerekkel (PCA, FAARFIELD) tárgyalja, FRC-specifikus útmutatás nélkül. Ez azt jelenti, hogy az FRC repülőtéri burkolatok tervezése a nemzeti légiközlekedési hatóságok hatáskörébe tartozik, a helyi tervezési szabványok használatával.

FRC burkolatok vizsgálata

A szálerősítésű beton burkolatok vizsgálata megköveteli a sima betontól való eltérések ismeretét. A repedéseknél és a kitett felületeken látható diszkrét szálak normálisak és várhatóak, nem jelentenek hibát, kivéve, ha FOD veszélyt teremtenek vagy rossz tömörítésre utalnak.

Szálak láthatósága a felületen

A simítás és a kötés után a felület közelében lévő szálak láthatóvá válnak. A betonfelület enyhén texturált vagy “szőrös” megjelenést mutathat a kitett szálvégektől. Ez az FRC-vel jár. A felületi szálak láthatóságát befolyásoló tényezők:

  • Száltípus, a makro-műanyag szálak jobban láthatók, mint az azonos méretű acélszálak a világosabb színük miatt
  • Száladagolás, a nagyobb adagolás több felületi szálat eredményez
  • Simítási technika, a megfelelő vibráció és recézés mélyebbre nyomja a felületi szálakat, a nem megfelelő simítás kiemelten hagyja a szálakat
  • Kötési módszer, a kötőanyagok csökkenthetik a szálak kiemelkedését

A vizsgálat során a felületi szálakat dokumentálni kell, de nem szabad automatikusan burkolati hibának minősíteni. Az aggodalom küszöbértéke az, amikor a szálak több mint 2–3 mm-re állnak ki a felületből, vagy könnyen kiszabadulnak, ami FOD kockázatot teremt. Az ASTM D5340 (Standard Test Method for Airport Pavement Condition Index Surveys) nem minősíti kifejezetten a felületi szálak kitettségét károsodásnak, a hangsúly a repedéseken, a lepattogzáson és a szerkezeti hibákon van.

Repedésminta értelmezése

Az FRC burkolatok repedései eltérnek a sima betonétól. Szoros hajszálrepedések (0,5 mm-nél kisebb szélességűek), amelyeket a szálak tartanak össze, jellemzőek és szabályozottak. Ezek azt a képlékeny repedés utáni viselkedést képviselik, amelyre az FRC-t tervezték. A szálak áthidalják ezeket a repedéseket, fenntartva a terhelésátadást és megakadályozva a víz behatolását.

Az elfogadható szál-szabályozott repedés és a szerkezeti károsodás megkülönböztetése a következők értékelését igényli:

  • Repedésszélesség, a szálak áthidalta repedések jellemzően < 0,5 mm-esek, a szélesebb repedések (> 1,0 mm) azt jelzik, hogy a szálkihúzódás meghaladta a hatékony kapacitást
  • Repedésminta, a finom, véletlenszerű térképes repedés vagy az elszigetelt hajszálrepedés jellemző, a több födémen átívelő nagy, folyamatos repedések szerkezeti problémákra utalnak
  • Repedés elmozdulás, a repedéseknél lévő függőleges elmozdulás a terhelésátadás elvesztését jelzi
  • Szálak állapota a repedésnél, a szálaknak épeknek és kapcsolódóknak kell lenniük, a törött szálvégek rideg törésre utalnak a képlékeny kihúzódás helyett
  • Lepattogzás a repedések mentén, a lepattogzás szálkihúzódásra és a mátrix integritásának elvesztésére utal

Minőségellenőrzési vizsgálatok az építés során

Az FRC burkolatépítés minőségellenőrzése (QC) a következőket foglalja magában:

VizsgálatGyakoriságElfogadási kritériumok
ASTM C1609 gerenda vizsgálat1 készlet (3 gerenda) 50 m³ betononkéntf₁₅₀ ≥ előírt érték (jellemzően ≥ 1,4 MPa)
Száladagolás ellenőrzése (kiöblítéses vizsgálat)1 db 15 m³-enként vagy teherautónként tétel ellenőrzéshez±5% a célszáladagolástól
Szemrevételezéses száleloszlás1 db 25 m³-enként (több vett minta)Egyenletes eloszlás, nincs gombócosodás
Konzisztencia (ASTM C143)1 db 15 m³-enként75–125 mm (jellemző)
Levegőtartalom (ASTM C231)1 db 30 m³-enkéntElőírás szerint (jellemzően 4–8%)
Hajlítószilárdság (ASTM C78)1 készlet 50 m³-enkéntMOR ≥ tervezési érték

Helyszíni ellenőrzési ellenőrzőlista

A meglévő FRC burkolatokat értékelő ellenőrök számára:

  1. Vizsgálja át a felületet szálgombócokra ezek rossz keverésre utalnak, és helyi gyenge zónákat hoznak létre
  2. Dokumentálja a repedéssűrűséget és -szélességet, a szálak áthidalta mikrorepedések (0,1–0,5 mm) elfogadhatók, a szélesebb repedések szál-alátervezésre utalnak
  3. Értékelje a szálak állapotát a repedéseknél, a hirtelen eltört szálak rideg túlterhelésre utalnak, a kihúzódott szálak leválásra utalnak
  4. Ellenőrizze a hézagok állapotát, a hézagok lepattogzása gyakoribb lehet az FRC-ben, ha a hézagtávolság túl nagy
  5. Értékelje az FOD potenciált, a kiálló szálak a hézagok és repedések közelében
  6. Végezzen magmintavételt vastagság-ellenőrzéshez, szokásos gyakorlat, mint a sima betonnál
  7. Vizsgálja a maradék szilárdságot, a magmintákból készült gerendák vizsgálhatók az ASTM C1609 szerint igazságügyi értékeléshez
Mérnök vizsgálja a szálerősítésű beton repülőtéri burkolat felületét látható szálakkal

FRC specifikációk

ASTM szabványok

Az FRC-re vonatkozó legfontosabb ASTM szabványok burkolatokhoz:

SzabványCímCél
ASTM C1116/C1116MSzabványos előírás a szálerősítésű betonra és lőtt betonraAz FRC típusok fő osztályozása
ASTM A820/A820MSzabványos előírás az acélszálakra a szálerősítésű betonhozKövetelmények az acélszál geometriájára és húzószilárdságára
ASTM D7508/D7508MSzabványos előírás a poliolefin vágott szálakra a betonban való felhasználáshozKövetelmények a makro-műanyag és mikroszálakra
ASTM C1609/C1609MSzabványos vizsgálati módszer a szálerősítésű beton hajlítási teljesítményére (harmadpontos terhelésű gerenda használatával)Elsődleges teljesítményvizsgálat burkolati FRC-hez
ASTM C1399/C1399MSzabványos vizsgálati módszer a szálerősítésű beton átlagos maradék szilárdságának meghatározásáraAlternatív maradék szilárdsági vizsgálat
ASTM C1550/C1550MSzabványos vizsgálati módszer a szálerősítésű beton hajlító szívósságára (középen terhelt kör alakú panel használatával)Szívóssági vizsgálat lőtt beton FRC-hez
ASTM C78/C78MSzabványos vizsgálati módszer a beton hajlítószilárdságára (egyszerű gerenda használatával harmadpontos terheléssel)Alap hajlítószilárdsági vizsgálat (a C1399 előzményeként használják)
ASTM D7357Szabványos előírások a cellulóz szálakra a szálerősítésű betonhozTermészetes szál követelmények
ASTM C1666/C1666MSzabványos előírás a lúgálló (AR) üvegszálakra a GFRC-hezÜvegszál követelmények

Példa teljesítményalapú specifikációra

Egy tipikus teljesítményspecifikáció az FRC-re burkolati alkalmazásokban a következőképpen szól:

A szálerősítésű betonnak el kell érnie legalább 1,4 MPa (200 psi) maradék szilárdságot f₁₅₀ esetén L/150 nettó lehajlásnál, az ASTM C1609/C1609M szerint meghatározva, szabványos 100×100×350 mm-es gerendákon 28 napos korban. A száltípust és az adagolást a vállalkozónak kell kiválasztania, és a mérnöknek kell jóváhagynia harmadik fél által tanúsított gerendavizsgálati eredmények alapján. Az előírt maradék szilárdságot el nem érő, szál nélküli beton nem tekinthető FRC-nek.

ACI 544 és ACI 360 referenciák

Az ACI 544 (Szálerősítésű beton) átfogó jelentéseket nyújt az FRC tervezéséről, beleértve: ACI 544.1R (Jelentés a szálerősítésű betonról), ACI 544.2R (Tulajdonságok mérése) és ACI 544.3R (Útmutató a specifikáláshoz, arányosításhoz, keveréshez, beépítéshez és simításhoz). Az ACI 360 (Talajon fekvő födémek tervezése) 11. fejezete kifejezetten az FRC födémtervezéssel foglalkozik, vastagságtervezési eljárásokat biztosítva, amelyek az ASTM C1609-ből származó maradék szilárdságot használják.

Összehasonlítás a hagyományos vasalással

Az FRC és a hagyományos vasalás közötti választás a projekt-specifikus tényezőktől függ. Az alábbi táblázat összefoglalja, hogy mikor melyik rendszer előnyösebb:

FeltételFRC előnyösHagyományos vasalás előnyös
Korróziós környezet✓ (makro-műanyag vagy korrózióálló acélszálak)–
Gyors építési ütemterv✓ (nincs kötözés, nincs támaszték, csökkentett hézagvágás)–
Vékony ráhordások (< 150 mm)✓ (nincs fedési probléma), (fedési követelmények problematikusak)
Összetett födémgeometria / sok áttörés✓ (egyenletes 3D eloszlás), (időigényes kidolgozás)
Nagy szerkezeti terhelések / konzolos élek, (a szálak önmagukban elégtelenek)✓ (a betonacél nyomatéki kapacitást biztosít)
Tervezés megállapított szabvány szerint, (korlátozott formális tervezési szabványok)✓ (ACI 318, AASHTO, FAA módszerek)
Széles hézagtávolság szükséges✓, (hézagok szükségesek a CRCP-hez)
Költségvetés / első költség optimalizálás, (szál költségprémium a WWF-hez képest)✓ (alacsonyabb anyagköltség a könnyű vasaláshoz)
FOD-érzékeny környezetek (repülőterek), (felületi szálkezelés szükséges)✓ (nincs szálkitettség)
Ütés-/dinamikus terhelésállóság✓ (kiváló szívósság), (ridegebb válasz)

A repülőtéri burkolati alkalmazásokhoz konkrétan egy hibrid megközelítés gyakori: hagyományos betonacél kapcsok a zsugorodási hézagoknál a terhelésátadáshoz, szálakkal a födémben a repedésvédelemhez és szívóssághoz. Ez egyesíti a betonacél kapcsos terhelésátadás szerkezeti megbízhatóságát az FRC elosztott repedésvédelmével.

Összegzés

A szálerősítésű beton (FRC) egy érett kompozit anyag, amely jelentős előnyöket kínál a betonburkolatok számára: szabályozott repedés a száláthidalás révén, fokozott repedés utáni szívósság és képlékenység, megnövelt hézagtávolság, csökkentett ráhordási vastagság, javított ütés- és fáradásállóság, valamint a hagyományos hőmérsékleti és zsugorodási vasalás kiküszöbölése. A száltípus (acél, makro-műanyag, üveg, szén vagy természetes) és az adagolás kiválasztását a teljesítménykövetelményeken kell alapulnia, amelyeket az ASTM C1609 maradék szilárdsági vizsgálatával igazolnak.

Repülőtéri burkolatok esetében az FRC alkalmazását korlátozza a dedikált FAA tervezési eljárások hiánya. A szálak adalékanyagként engedélyezettek, de jelenleg nem kapnak szerkezeti vastagságcsökkentési kreditet az FAA útmutatása szerint. Az FRC-t leghatékonyabban repülőtéri betonráhordásokban és ipari előtér-burkolatokban használják, ahol a szívósság, a repedésvédelem és a vékony keresztmetszetű teljesítmény kritikus.

Az FRC burkolatok vizsgálata megköveteli annak megértését, hogy a felületen és a repedések helyén látható szálak normálisak, ezek azt a mechanizmust jelzik, amely az FRC-nek a repedés utáni kapacitását adja. A szálak által szabályozott repedés és a szerkezeti károsodás megkülönböztetése a repedésszélesség, a minta, az elmozdulás és a szálak állapotának értékelését igényli. A megfelelő specifikáció, a minőségellenőrzési vizsgálatok és a helyszíni ellenőrzés elengedhetetlen a sikeres FRC burkolati teljesítményhez.

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi a különbség a mikro- és makroszálak között az FRC-ben?
A mikroszálak átmérője kisebb, mint 0,3 mm (0,012 hüvelyk), és a beton kötésének első 24 órájában a képlékeny zsugorodás szabályozására szolgálnak. Tipikus adagolás mellett (0,6–0,9 kg/m³) nem biztosítanak szerkezeti repedés utáni kapacitást. A makroszálak átmérője 0,3 mm vagy nagyobb, és biztosítják a repedés utáni maradék szilárdságot, szerkezeti szívósságot és terhelésátadást a repedéseken keresztül. A makroszálak helyettesíthetik a hőmérsékleti és zsugorodási vasalást (hegesztett drótháló), és elegendő adagolás mellett szerkezeti vasalásként szolgálhatnak talajon fekvő födémekben.
Helyettesítheti az FRC a hagyományos acélbetétvasalást burkolatokban?
Az FRC helyettesítheti a másodlagos vagy hőmérsékleti/zsugorodási vasalást (általában hegesztett dróthálót) talajon fekvő födémekben és burkolatokban, de nem helyettesítheti az elsődleges szerkezeti vasalást ott, ahol szabályozott repedésszélességre és meghatározott nyomatéki kapacitásra van szükség, például függesztett födémekben, konzolos éleken vagy koncentrált terhelésű területeken. A tervezőknek igazolniuk kell, hogy a kiválasztott száltípus és adagolás megfelel a projektre jellemző maradék szilárdsági követelményeknek (általában f₁₅₀ ≥ 1,4 MPa az ASTM C1609 szerint), mielőtt elhagynák a hagyományos vasalást.
Hogyan befolyásolja az FRC a hézagok távolságát betonburkolatokban?
Az FRC lehetővé teszi a hézagok távolságának növelését a sima betonburkolatokhoz képest. Acélszálas beton esetében a hézagok távolsága 6–15 m-re (20–50 láb) növelhető a száladagolástól, a födémvastagságtól és az altalaj viszonyaitól függően, szemben a 4,5–6 m-es (15–20 láb) hézagtávolsággal a sima, hézagolt betonnál. A makro-műanyag szálak mérsékelt hézagtávolság-növekedést tesznek lehetővé, 4,5–9 m-re (15–30 láb). A pontos távolságot szerkezeti elemzéssel kell meghatározni, figyelembe véve a száltípust, az adagolást és a szükséges maradék szilárdságot.
Mi a jellemző acélszál-adagolás betonburkolatokhoz?
Betonburkolatokhoz és ipari padlókhoz az acélszálakat jellemzően 20–30 kg/m³ (34–51 lb/yd³) mennyiségben adagolják, ami térfogat szerint körülbelül 0,25–0,38%-nak felel meg. Vékony ráhordások esetén akár 14,8 kg/m³ (25 lb/yd³) adagolás is elegendő lehet, ha az elsődleges követelmény a hőmérsékleti/zsugorodási repedések szabályozása. A szerkezeti repedés utáni teljesítményhez ajánlott minimum az az adagolás, amely eléri az ASTM C1609 szerint mért f₁₅₀ ≥ 1,4 MPa (200 psi) értéket.
Hogyan vizsgálják a szálerősítésű betont minőségellenőrzés céljából?
Az elsődleges vizsgálati módszerek az ASTM C1609 (hajlítószilárdsági teljesítmény harmadpontos terheléssel gerendákon), az ASTM C1399 (átlagos maradék szilárdság) és az ASTM C1550 (hajlító szívósság kör alakú panelekkel lőtt betonhoz). Az ASTM C1609 a legelterjedtebb burkolati alkalmazásokhoz, és megadja az f₁₅₀ (L/150 lehajlásnál) és az f₆₀₀ (L/600 lehajlásnál) maradék szilárdsági értékeket. A vizsgálat zárt hurkú szervovezérelt berendezést igényel, és akkreditált külső laboratóriumoknak kell elvégezniük.
Láthatók-e a szálak a kész FRC burkolat felületén?
Igen. A felületen vagy annak közelében lévő diszkrét szálak a simítás és a kötés után láthatóvá válnak. Ez normális és várható. A látható szálak enyhén texturált vagy 'szőrös' megjelenést kölcsönözhetnek a felületnek. Ez nem befolyásolja a burkolat teljesítményét. A vizsgálat során a felületi szálakat fel kell jegyezni, de nem szabad hibának tekinteni, kivéve, ha túlzottan kiállnak, idegen tárgy (FOD) veszélyt jelentenek, vagy rossz tömörítésre utalnak. A megfelelő simítási technikák, beleértve a vibrálást, a recézést és a kötést, minimalizálják a felületi szálak kiállását.
Melyek a fő száltípusok az FRC burkolatokban?
A fő száltípusok: (1) Acélszálak (ASTM A820 I–V. típusok), horgonyzott végű, hullámosított vagy egyenes, 400–2500 MPa húzószilárdsággal, (2) Makro-műanyag szálak, polipropilén vagy poliolefin, ≥ 0,3 mm átmérővel, korrózióálló alternatívát biztosítva, (3) Üvegszálak (lúgálló AR-üveg) építészeti ráhordásokban használva, (4) Szénszálak, nagy modulusú, de általános burkolatokhoz költségkorlátozott, és (5) Természetes szálak, cellulóz vagy szizál alacsony költségű alkalmazásokhoz. A kiválasztás a teljesítménykövetelményektől, a környezeti feltételektől és a költségvetéstől függ.
Engedélyezi-e az FAA a szálerősítésű betont repülőtéri burkolatokban?
Az FAA jelenleg nem rendelkezik dedikált vastagságtervezési eljárással az FRC-hez repülőtéri burkolatokban. A szálak azonban adalékanyagként engedélyezettek az AC 150/5370-10H általános anyagspecifikációi szerint. Az FRC-t repülőtéri burkolatokban szívósság- és repedésvédelmi javításként kezelik, nem pedig vastagságcsökkentő szerkezeti elemként az FAA joghatósága alatt. A tervezőknek ACI útmutatást vagy mechanisztikus-empirikus módszereket kell használniuk az FRC tervezéséhez repülőtereken, a helyi repülőtéri hatóság jóváhagyásával.
Mi okozza a szálgombóc-képződést keverés közben, és hogyan lehet megelőzni?
A szálgombóc-képződés akkor következik be, amikor a szálak összetapadnak ahelyett, hogy egyenletesen oszlanának el. Okozhatja: a szálak gyors hozzáadása, nagy alak-arány (L/d > 80), a térfogat 2%-át meghaladó adagolás, sovány keverékek vagy elégtelen keverési idő. A megelőző intézkedések közé tartozik: a szálak fokozatos hozzáadása a keverőhöz, a megfelelő keverési sorrend betartása (a szálakat utoljára, az összes többi összetevő után adják hozzá), ragasztott (kötegezett) szálak használata nagy alak-arányokhoz, megfelelő konzisztencia biztosítása (75–125 mm), és a keverési idő meghosszabbítása 30–60 másodperccel a szokásos gyakorlathoz képest.
Mi az FRC repedésáthidalási mechanizmusa?
A repedésáthidalás az a mechanizmus, amelynek során a repedési síkot áthidaló szálak húzófeszültséget adnak át a repedésen keresztül, megakadályozva annak kiszélesedését és fenntartva a teherbíró képességet. Amikor repedés keletkezik, a repedést áthidaló szálak kötési feszültségeket fejlesztenek ki a beágyazott hosszuk mentén. A szál-mátrix határfelület átadja a terhelést a betonmátrixról a szálakra. A szálak fokozatosan húzódnak ki ahelyett, hogy elszakadnának (ha megfelelően tervezték), ami képlékenységet és energiaelnyelést biztosít. A hatékonyság függ a szál alak-arányától, a rögzítéstől (horgonyzott végek, hullámosítás, dombornyomás), a szál húzószilárdságától és a beton nyomószilárdságától.

Ez egy referenciabejegyzés. A TarmacView drónos ellenőrzési szolgáltatásokat nyújt, és nem árulja az ebben a szószedetben leírt felszereléseket vagy anyagokat.

Kezdje el Szüksége van a repülőtéri világítás ellenőrzésére? A TarmacView drónnal ellenőrzi a PAPI, futópálya és megközelítési világítást repülőgépmozgások között, és megfelelőségi jelentést készít a szabályozó hatóság számára. A burkolat- és akadályvizsgálat fejlesztés alatt áll.
Olvass tovább

Tudj meg többet

03 OLDALAK
Szálerősítésű polimer
glossary

Szálerősítésű polimer

A szálerősítésű polimer (FRP) erős szálakat tartalmazó kompozit anyag polimer gyantában. Hogyan működik betonerősítésként, és hol kérnek a repülőtéri szabványok nem mágneses anyagokat.

Hengerelt Beton (RCC) Burkolat
glossary

Hengerelt Beton (RCC) Burkolat

A hengerelt beton (RCC) egy nulla leülésű beton, amelyet aszfaltburkoló berendezéssel helyeznek el és vibrációs hengerekkel tömörítenek, erős, tartós burkolatot biztosítva alacsonyabb költséggel, mint a hagyományos PCC. Ismerteti az RCC keveréktervezését, elhelyezését, hézagolását, felületi textúráját és a tipikus RCC károsodások ellenőrzését.

Betonacél (Betonvasalás) Betonszerkezetekben
glossary

Betonacél (Betonvasalás) Betonszerkezetekben

A betonacél (vasalás) olyan acélbetét, amelyet a betonba ágyaznak, hogy felvegye a beton által önmagában nem elviselhető húzóterheket. Az infrastruktúra-ellenőrzés során a betonacél állapota kiemelten fontos, a szabaddá vált vagy korrodált betonacél előrehaladott szerkezeti állapotromlást jelez. A cikk áttekinti a betonacél típusait, a betontakarásra vonatkozó előírásokat, a korróziós…