Letecký slovník

Čo je percento plochy s trhlinami pri hodnotení vozoviek a konštrukcií?

meranie · vozovka · betón · mostovka · povrch dráhy 8 jazyky
Definícia
Percento plochy s trhlinami (crack_area_pct) je pomer plochy masky trhlín, celkového počtu pixelov všetkých detegovaných trhlín, k celkovej analyzovanej ploche obrazu, vyjadrený v percentách. Je to základná metrika závažnosti pri automatizovanom hodnotení stavu vozovky a prahové hodnoty, ktoré sú dôležité, stanovuje každá organizácia pre svoj typ vozovky, dopravu a klímu. Metrika je odvodená zo sémantickej segmentácie vysokorozlíšených snímok vozovky a poskytuje priame, opakovateľné kvantitatívne meranie závažnosti trhlín, ktoré dopĺňa merania dĺžky trhlín, šírky trhlín a pomeru trhlín.

Čo je percento plochy s trhlinami?

Pohľad z dronu na povrch asfaltovej vozovky so vzormi trhlín a digitálnym prekrytím kontroly zobrazujúcim prieskum stavu vozovky

Percento plochy s trhlinami, často zapisované ako parameter crack_area_pct, je pomer plochy masky trhlín k celkovej analyzovanej ploche obrazu, vyjadrený v percentách. Je to základná kvantitatívna metrika závažnosti pri automatizovanom hodnotení stavu vozovky a povrchu konštrukcií. V pixelových termínoch je výpočet vyjadrený ako: Percento plochy s trhlinami = (Počet pixelov trhlín / Celkový počet pixelov) × 100.

Samotná maska trhlín je binárny výstup neurónovej siete na sémantickú segmentáciu, typicky hlbokej konvolučnej neurónovej siete (CNN), ako je U-Net, DeepLab alebo špecializovaná architektúra na segmentáciu trhlín vo vozovkách. Každý pixel vo vstupnom obraze je klasifikovaný ako trhlina (hodnota 1 v maske) alebo bez trhliny / neporušený povrch (hodnota 0). Segmentačný model pracuje na vysokorozlíšených snímkach zachytených špecializovanými prieskumnými vozidlami vybavenými riadkovými skenovacími kamerami, 3D laserovými profilometrami alebo plošnými zobrazovacími systémami. Celkový počet pixelov v analyzovanej oblasti závisí od rozlíšenia obrazu a masky oblasti záujmu (ROI), ktorá vylučuje ne-vozovkové oblasti, ako sú dopravné značenie, krajnice, žľaby a tieňové oblasti.

Metrika sa používa v rôznych infraštruktúrnych doménach: flexibilné a tuhé vozovky (asfaltové a betónové cesty), mostovky (železobetónové dosky), povrchy vzletových a pristávacích dráh (letiskové spevnené plochy), rolovacie dráhy a odstavné plochy (letiskové spevnené plochy) a betónové konštrukcie (priehrady, oporné múry a ostenia tunelov). V každej doméne poskytuje percento plochy s trhlinami priamo porovnateľné, opakovateľné a objektívne meranie závažnosti trhlín, ktoré eliminuje subjektivitu vlastnú manuálnym prieskumom trhlín.

Na rozdiel od tradičných manuálnych metód, kde technik odhaduje popraskanú plochu vizuálnou aproximáciou alebo pomocou šablóny mriežky praskania, automatizované meranie crack_area_pct je deterministické pre daný segmentačný model a vstupný obraz. Táto opakovateľnosť je nevyhnutná pre trendové monitorovanie, porovnávanie hodnôt percenta plochy s trhlinami z následných prieskumných kampaní na kvantifikáciu rýchlosti zhoršovania so štatistickou spoľahlivosťou.

Výpočet zo segmentačných masiek

Odvodenie percenta plochy s trhlinami zo segmentácie zahŕňa systematický reťazec krokov: získavanie obrazu, predspracovanie, inferencia modelu, dodatočné spracovanie a výpočet metriky. Každá fáza ovplyvňuje presnosť, precíznosť a spoľahlivosť konečnej hodnoty crack_area_pct.

Získavanie obrazu, Prieskumné vozidlá zachytávajú snímky povrchu vozovky pomocou riadkových skenovacích kamier s typickým rozlíšením 4 096 pixelov (detekcia trhlín 1 mm), 2 048 pixelov (detekcia 2 mm) alebo 1 300 pixelov (detekcia 3 mm) na riadok skenovania. Norma AASHTO R 86-18 špecifikuje, že minimálny detegovateľný rozmer trhliny pre automatizované prieskumy vozoviek by mal byť 1 mm na šírku a 25 mm na dĺžku. Vyššie rozlíšenie umožňuje detekciu jemnejších trhlín, ale úmerne zvyšuje objem dát a čas spracovania. Snímky sa zachytávajú pri kontrolovaných svetelných podmienkach pomocou zábleskových alebo LED polí, ktoré minimalizujú tiene a zabezpečujú konzistentné osvetlenie v celej šírke prieskumu.

Predspracovanie, Surové snímky prechádzajú geometrickou korekciou (odstránenie skreslenia šošovky), rádiometrickou normalizáciou (vyrovnanie jasu a kontrastu) a maskovaním oblasti záujmu (ROI). Maska ROI vylučuje z analyzovanej oblasti žľaby, krajnice, dopravné značenie a hranice tieňov. Tento krok zabraňuje tomu, aby prvky mimo vozovky umelo znižovali percento plochy s trhlinami nafukovaním menovateľa celkového počtu pixelov. Niektoré systémy tiež aplikujú korekciu osvetlenia na kompenzáciu svetelných gradientov v šírke obrazu, ktoré môžu ovplyvniť presnosť segmentácie na okrajoch obrazu.

Inferencia sémantickej segmentácie, Predspracovaný obraz je vložený do natrénovanej neurónovej siete, ktorá poskytuje klasifikáciu pixel po pixeli. Moderné segmentačné architektúry pre detekciu trhlín vo vozovkách dosahujú skóre Intersection over Union (IoU) 70 – 85 % na referenčných databázach ako Crack500, DeepCrack a GAPS384. Sieť produkuje mapu pravdepodobnosti, kde každý pixel dostane hodnotu medzi 0,0 (neporušený povrch) a 1,0 (trhlina). Prahová hodnota (typicky 0,5) prevádza túto mapu pravdepodobnosti na binárnu masku trhlín. Sofistikovanejšie prístupy používajú podmienené náhodné polia (CRF) alebo morfologické dodatočné spracovanie na spresnenie hrán masky a odstránenie izolovaných falošne pozitívnych pixelov.

Dodatočné spracovanie, Binárna maska prechádza čistiacimi operáciami: odstránenie malých pripojených komponentov pod minimálnou plošnou prahovou hodnotou (typicky 10 – 50 pixelov na elimináciu šumu), morfologické uzavretie na spojenie fragmentovaných segmentov trhlín a voliteľná skeletonizácia na výpočet distribúcií šírky trhlín. Tieto kroky dodatočného spracovania priamo ovplyvňujú konečnú hodnotu crack_area_pct, agresívne odstraňovanie šumu percento znižuje, zatiaľ čo konzervatívne filtrovanie ho zachováva. Výber parametrov dodatočného spracovania musí byť zdokumentovaný a konzistentný vo všetkých prieskumoch v rámci programu trendového monitorovania.

Výpočet metriky, Konečné percento plochy s trhlinami sa vypočíta ako:

crack_area_pct = (pocet_pixelov_trhlina / pocet_pixelov_celkkom) × 100

Kde pocet_pixelov_trhlina je počet pixelov klasifikovaných ako trhlina v dodatočne spracovanej binárnej maske a pocet_pixelov_celkkom je počet pixelov v rámci ROI. Výsledok sa zvyčajne uvádza na dve desatinné miesta pre výskumné aplikácie alebo na jedno desatinné miesto pre bežné prieskumy na úrovni siete.

Jednotky merania, Percento plochy s trhlinami je bezrozmerné, predstavuje podiel povrchovej plochy, ktorá je popraskaná, nie konkrétnu fyzickú plochu. Na prevod na fyzickú plochu (metre štvorcové alebo stopy štvorcové) vynásobte percento celkovou skúmanou plochou. Napríklad 3,2 % plochy s trhlinami na úseku vozovky s rozlohou 100 m² zodpovedá 3,2 m² popraskaného povrchu. Tento prevod je užitočný pre odhad množstva prác pri plánovaní údržby.

Interpretácia prahových hodnôt plochy trhlín

Rozhranie digitálneho tabletu na kontrolu zobrazujúce analýzu trhlín vozovky s farebne odlíšeným mapovaním závažnosti stavu a meracím panelom

Neexistuje univerzálne percento plochy s trhlinami, ktoré by oddeľovalo prijateľný stav od neprijateľného. Organizácie stanovujú prahové hodnoty na základe typu vozovky, úrovne dopravy, klimatickej zóny a vlastných kritérií výkonnosti. Úsek vozovky na málo frekventovanej vidieckej ceste môže tolerovať vyššie percento plochy s trhlinami ako diaľnica alebo letisková dráha pred tým, než bude vyžadovať zásah.

Pri nízkom pokrytí trhlinami má vozovka zvyčajne len náhodné praskanie, ako sú izolované teplotné alebo zmršťovacie trhliny, ktoré neohrozujú konštrukčnú integritu ani kvalitu jazdy. Ako pokrytie rastie, vzájomne prepojené pozdĺžne a priečne trhliny začínajú ovplyvňovať odolnosť voči infiltrácii vody a schopnosť rozloženia zaťaženia. Rozsiahle pokrytie často zahŕňa vzory sieťového (únavového) praskania, blokové praskanie alebo vzájomne prepojené siete trhlín. Infiltrácia vody cez túto sieť urýchľuje zhoršovanie podkladových vrstiev a podložia, odlupovanie asfaltového spojiva a poškodenie mrázom a topením v chladných klimatických podmienkach.

Prahové hodnoty sú zvyčajne kalibrované oproti zavedenému indexu stavu vozovky. Index stavu vozovky (PCI) ASTM D6433 a jeho letiskový ekvivalent ASTM D5340 vypočítavajú skóre z hustoty porúch a závažnosti naprieč mnohými typmi porúch, takže samotné percento plochy s trhlinami index nenahrádza.

Plocha trhlín vs. Pomer trhlín

Percento plochy s trhlinami a pomer trhlín sú doplnkové metriky, ktoré zachytávajú rôzne dimenzie závažnosti trhlín. Pochopenie rozdielu medzi nimi je nevyhnutné pre komplexné hodnotenie stavu.

Percento plochy s trhlinami (crack_area_pct) pracuje na úrovni pixelov. Delí celkový počet pixelov klasifikovaných ako trhlina celkovým počtom pixelov obrazu v rámci ROI. Táto metrika je citlivá na priestorový rozsah trhlín (koľko povrchu je popraskaného) a hrúbku jednotlivých trhlín (aká široká je každá trhlina). Povrch s mnohými širokými trhlinami bude mať vyššie crack_area_pct ako povrch s rovnakou lineárnou dĺžkou trhlín, ale užšími trhlinami. Vďaka tomu je crack_area_pct kombinovaným meradlom intenzity trhlín a geometrie trhlín.

Pomer trhlín pracuje na úrovni dlaždíc. Skúmaný obraz je rozdelený na mriežku rovnako veľkých dlaždíc (typicky 50×50 pixelov, 100×100 pixelov alebo fyzické rozmery ako 50×50 mm v závislosti od rozlíšenia obrazu). Každá dlaždica je klasifikovaná ako popraskaná (ak obsahuje akékoľvek pixely trhlín nad prahovou hodnotou) alebo neporušená. Pomer trhlín je počet popraskaných dlaždíc delený celkovým počtom dlaždíc. Táto metrika zachytáva priestorové rozloženie praskania v skúmanej oblasti bez ohľadu na šírku trhliny, dlaždica sa počíta ako popraskaná bez ohľadu na to, či obsahuje vlasovú trhlinu alebo širokú puklinu.

VlastnosťPercento plochy s trhlinamiPomer trhlín
GranularitaNa úrovni pixelovNa úrovni dlaždíc
Citlivé na šírku trhlinyÁnoNie
Citlivé na hustotu trhlínÁnoÁno
Minimálna detekcia1 pixel1 pixel trhliny na dlaždicu
Výpočtová náročnosťNízka (jedno delenie)Mierna (dlaždicovanie + počítanie)
Primárne použitieKvantifikácia závažnostiMapovanie rozsahu

Dve metriky poskytujú odlišné, ale doplnkové informácie. Úsek vozovky s rozsiahlym vlasovým praskaním môže mať vysoký pomer trhlín (veľa dlaždíc obsahuje trhliny), ale nízke percento plochy s trhlinami (každá trhlina zaberá veľmi málo pixelov). Naopak, úsek s izolovanými, ale širokými trhlinami môže mať nízky pomer trhlín (postihnutých málo dlaždíc), ale mierne percento plochy s trhlinami (každá postihnutá dlaždica má podstatné pokrytie pixelmi trhlín).

Pre optimálne hodnotenie stavu by sa mali obe metriky vyhodnocovať spoločne. Matica stavu môže kombinovať crack_area_pct a pomer trhlín na vytvorenie dvojrozmernej klasifikácie závažnosti a rozsahu, ktorá presnejšie odráža úplný obraz o stave ako ktorákoľvek metrika samostatne. Toto kombinované hodnotenie je obzvlášť dôležité na rozlíšenie medzi:

  • Povrchovým praskaním (vysoký pomer trhlín, nízka plocha trhlín), typicky spôsobeným tepelnými cyklami alebo starnutím a ošetriteľné povrchovými tesneniami
  • Konštrukčným únavovým praskaním (mierny až vysoký pomer trhlín, mierna až vysoká plocha trhlín), spôsobené dopravným zaťažením a vyžadujúce konštrukčnú rehabilitáciu
  • Progresívnym zhoršovaním (zvyšovanie oboch metrík počas následných prieskumov), čo indikuje zrýchľujúce sa poškodenie vyžadujúce prioritný zásah

Plocha trhlín v kontexte FHWA LTPP

Program FHWA Long-Term Pavement Performance (LTPP) je najkomplexnejšia výskumná iniciatíva v oblasti výkonnosti vozoviek na svete, ktorá od roku 1987 monitoruje tisíce testovacích úsekov vozoviek. Program LTPP stanovil štandardizované protokoly na meranie a vykazovanie praskania vozoviek vrátane percenta trhlín ako kľúčového ukazovateľa výkonnosti. Je však široko uznávané, že samotný manuál LTPP postráda štandardný vzorec na prevod lineárnych meraní trhlín na percentá plochy, čo je medzera, ktorá si vyžiadala, aby jednotlivé organizácie vyvinuli vlastné metodiky prevodu.

Definície percenta trhlín podľa HPMS, Manuál Highway Performance Monitoring System (HPMS) Field Manual definuje tri metódy špecifické pre typ vozovky na výpočet percenta trhlín, publikované ako Položka 52: Percento trhlín.

Pre asfaltové (flexibilné) vozovky je percento trhlín definované ako percento celkovej plochy vykazujúcej viditeľné únavové praskanie v stope kolesa na všetkých úrovniach závažnosti. Protokol HPMS štandardizuje šírku stopy kolesa na 39 palcov (podľa manuálu HPMS Field Manual) so stredmi stopy kolesa umiestnenými 2,5 stopy od stredu jazdného pruhu, čo predstavuje priemernú šírku stopy vozidla 5 stôp. Výpočet násobí lineárnu dĺžku praskania v stope kolesa 39 palcami, aby sa odvodila celková popraskaná plocha v štvorcových palcoch. Vzorec je:

Percento trhlín = (Plocha praskania v stope kolesa / Celková plocha úseku) × 100

Šírka jazdného pruhu je štandardizovaná na 12 stôp pre jednotnosť vykazovania HPMS naprieč všetkými organizáciami. Manuál HPMS Field Manual ukladá maximálnu hranicu, percento trhlín by vo všeobecnosti nemalo presiahnuť 54 % pre 12-stopové jazdné pruhy, 59 % pre 11-stopové jazdné pruhy alebo 65 % pre 10-stopové jazdné pruhy. Hodnoty presahujúce tieto hranice naznačujú, že metodika merania môže vyžadovať preskúmanie. Percento trhlín sa uvádza na najbližšie 1 %.

Pre dlaždicové betónové vozovky (JCP) je percento trhlín definované ako percento dosiek vykazujúcich priečne praskanie. Protokol vylučuje z výpočtu pozdĺžne trhliny, rohové zlomy, D-praskanie a praskanie spôsobené ASR. HPMS vykazuje dve hodnoty: celkový počet dosiek v úseku a počet dosiek s aspoň jednou priečnou trhlinou presahujúcou aspoň polovicu šírky jazdného pruhu. Vzorec je (Popraskané dosky / Celkový počet dosiek) × 100.

Pre nepretržite vystužené betónové vozovky (CRCP) je percento trhlín percento plochy s pozdĺžnymi trhlinami, výtlkmi a/alebo záplatami. Priečne trhliny v pravom alebo takmer pravom uhle k smeru jazdy sú z výpočtu výslovne vylúčené. Pozdĺžna popraskaná plocha sa vypočíta ako dĺžka trhliny vynásobená šírkou 1 stopa. Plocha výtlku je plocha ohraničená dvoma priečnymi trhlinami a okrajom vozovky alebo pozdĺžnou škárou. Vzorec je (Plocha praskania, výtlkov, záplat / Celková plocha úseku) × 100.

Multiplikátory rozsahu podľa Louisiana DOTD, V reakcii na nedostatok štandardizácie v tom, ako sa lineárna dĺžka trhliny prevádza na plochu, navrhlo Ministerstvo dopravy a rozvoja Louisiany (DOTD) násobitele šírky rozsahu závislé od závažnosti ako dočasný štandard. Pre únavové (sieťové) praskanie v stopách kolies so šírkou stopy 3 stopy sú násobitele: Nízka závažnosť, násobiteľ šírky 1 stopa, Stredná závažnosť, 2 stopy, Vysoká závažnosť, 3 stopy. Výsledný vzorec je:

Percento trhlín = Σ(Dĺžka × Šírka rozsahu) / (Dĺžka úseku × 3 stopy × 2 stopy kolies) × 100

Pre kompozitné vozovky a asfaltové vozovky mimo stôp kolies sú navrhované násobitele: Nízka závažnosť (šírka trhliny < 0,25 palca), 0,5 stopy (6 palcov), Stredná závažnosť (0,25 – 0,5 palca), 0,83 stopy (10 palcov), Vysoká závažnosť (> 0,5 palca), 1,17 stopy (14 palcov) plus plocha sieťových trhlín. Dlaždicové betónové vozovky používajú rovnaké prahové hodnoty šírky s tým, že odlupovanie je definované ako 10 % alebo viac dĺžky trhliny odlúpanej na šírku 1 palec alebo viac. Vydutia dosky v betónových vozovkách spúšťajú automatické priradenie 100 % percenta trhlín.

Prahové hodnoty závažnosti trhlín programu LTPP pre klasifikáciu šírky sú: Nízka závažnosť, šírka trhliny < 0,25 palca (6,35 mm), Stredná závažnosť, 0,25 – 0,5 palca (6,35 – 12,7 mm), Vysoká závažnosť, > 0,5 palca (12,7 mm) alebo sieťové trhliny tvoriace polygóny menšie ako 3×3 stopy. Tieto stupne závažnosti priamo ovplyvňujú násobitele šírky rozsahu používané pri prevode plochy.

Presnosť merania plochy

Presnosť meraní percenta plochy s trhlinami je ovplyvnená kaskádou faktorov zahŕňajúcich získavanie obrazu, výkon segmentačného modelu a voľby dodatočného spracovania. Systematické chyby v ktorejkoľvek fáze sa šíria reťazcom a ovplyvňujú konečnú hodnotu metriky.

Vplyvy rozlíšenia obrazu, Minimálna detegovateľná šírka trhliny je priamo určená vzdialenosťou vzorkovania na zemi (GSD) obrazu, meranou v milimetroch na pixel. Systém s rozlíšením 1 mm/pixel môže teoreticky detegovať trhliny široké už 1 mm (jeden pixel), zatiaľ čo systém s rozlíšením 3 mm/pixel vyžaduje, aby trhliny boli široké aspoň 3 mm na detekciu. Tento prah detekcie závislý od rozlíšenia vnáša systematické skreslenie: systémy s nižším rozlíšením budú trvalo podhodnocovať percento plochy s trhlinami, pretože úplne vynechajú jemnejšie trhliny. FHWA stanovila, že minimálny detegovateľný rozmer trhliny pre automatizované prieskumy podľa AASHTO R 86-18 je šírka 1 mm a dĺžka 25 mm. Prieskumy vykonávané s hrubším rozlíšením, ako je tento štandard, budú produkovať percentá plochy s trhlinami, ktoré nie sú priamo porovnateľné s výsledkami systémov s vyšším rozlíšením.

Výkon segmentačného modelu, Presnosť masky trhlín je charakterizovaná dvoma štandardnými metrikami: presnosť (podiel detegovaných pixelov trhlín, ktoré sú skutočne trhlinou) a úplnosť (podiel skutočných pixelov trhlín, ktoré boli detegované). Model s vysokou presnosťou, ale nízkou úplnosťou bude produkovať masky trhlín, ktoré obsahujú väčšinou skutočné trhliny, ale vynechávajú mnoho pixelov trhlín, čo vedie k podhodnotenému crack_area_pct. Naopak, model s nízkou presnosťou, ale vysokou úplnosťou bude nadmerne detegovať trhliny (vrátane falošne pozitívnych výsledkov z tieňov, olejových škvŕn, zaliatych trhlín alebo textúrnych variácií), čo vedie k nadhodnotenému crack_area_pct.

Skóre F1, harmonický priemer presnosti a úplnosti, poskytuje kombinovanú mieru kvality. Pre segmentáciu trhlín vo vozovkách sa publikované skóre F1 na referenčných databázach pohybuje od 0,70 do 0,85 v závislosti od architektúry, kvality tréningových dát a zložitosti trhlín. Model s F1 = 0,80 znamená, že približne 20 % masky tvoria buď nezistené trhliny alebo falošné detekcie, čo vnáša zodpovedajúcu neistotu do hodnoty crack_area_pct.

Environmentálne faktory, Svetelné podmienky, povrchová vlhkosť a teplota ovplyvňujú presnosť merania. Mokré vozovky znižujú kontrast medzi trhlinami a okolitým povrchom, čo spôsobuje, že segmentačné modely podhodnocujú trhliny. Povrchové tiene zo stromov, konštrukcií alebo susedných vozidiel môžu produkovať falošne pozitívne detekcie, ak nie sú správne maskované. Uhol slnka vzhľadom na smer prieskumu ovplyvňuje viditeľnosť trhlín, trhliny orientované kolmo na smer slnka sa javia výraznejšie ako tie orientované rovnobežne. Konzistentné prieskumné protokoly, ktoré kontrolujú dennú dobu, poveternostné podmienky a orientáciu vozidla, sú nevyhnutné pre opakovateľné merania.

Akceptačné tolerancie FHWA, FHWA stanovila akceptačné tolerancie dodávateľov pre automatizované systémy merania praskania prostredníctvom výskumu zdokumentovaného v FHWA-RC-20-0005. Uvedené tolerancie sa pohybujú od ±4 % do ±7,5 % pre merania percenta trhlín podľa HPMS v závislosti od typu vozovky, úrovne závažnosti a možností prieskumného systému. Tieto tolerancie predstavujú očakávanú zhodu medzi automatizovanými meraniami a pozemnými (manuálnymi) prieskumami. Organizácie obstarávajúce automatizované prieskumné služby zvyčajne špecifikujú akceptačné kritériá, ktoré vyžadujú, aby merania plochy trhlín dodávateľa spadali do týchto tolerančných pásiem.

Protokoly zabezpečenia kvality, Validácia meraní percenta plochy s trhlinami vyžaduje štandardizovanú metodiku pozemnej pravdy. Súčasná najlepšia prax zahŕňa:

  • Manuálne mapovanie trhlín na podskupine úsekov vozovky (typicky 5 – 10 % celkovej dĺžky prieskumu)
  • Porovnanie so šablónou trhlín pomocou tlačených šablón alebo digitálnych prekrytí na porovnanie automatických a manuálnych máp trhlín
  • Štatistická analýza rozdielov vrátane skreslenia (stredná chyba) a presnosti (smerodajná odchýlka chyby)
  • Kalibračná úprava segmentačných prahov alebo parametrov dodatočného spracovania, ak sa zistí systematické skreslenie

Norma AASHTO PP 79-14 poskytuje rámec pre validáciu automatizovaných systémov merania porúch vozoviek vrátane požiadaviek na skúšobné úseky, typy porúch a štatistické akceptačné kritériá.

Plocha trhlín a konštrukčný význam

Percento plochy s trhlinami nie je priamou metrikou konštrukčnej kapacity, nemeria zostávajúcu pevnosť alebo nosnosť vozovky alebo konštrukčného prvku. Rozsiahly výskum však stanovil korelácie medzi pokrytím trhlinami a konštrukčným výkonom, vďaka čomu je percento plochy s trhlinami cenným proxy ukazovateľom pre hodnotenie konštrukčného stavu.

Konštrukčná kapacita vozovky, Vo flexibilných vozovkách sleduje vzťah medzi plochou trhlín a konštrukčnou kapacitou charakteristický priebeh. Nástup únavového praskania zvyčajne nastáva, keď ťahové napätie na spodku asfaltovej vrstvy prekročí únavovú medzu únosnosti materiálu. Ako praskanie postupuje smerom nahor cez asfaltovú vrstvu (únavové praskanie zdola nahor), percento plochy s trhlinami na povrchu sa zvyšuje. Výskum z AASHTO Guide for Design of Pavement Structures a Mechanistic-Empirical Pavement Design Guide (MEPDG) stanovil, že:

  • Percento plochy s trhlinami pod 5 % zvyčajne indikuje, že vozovka je vo fáze iniciácie únavového praskania, kde trhliny dosiahli povrch, ale ešte sa vzájomne neprepojili
  • Percento plochy s trhlinami medzi 5 % a 20 % indikuje fázu šírenia, kde sa trhliny vzájomne prepájajú a vytvárajú sieťové vzory a konštrukčná kapacita môže byť znížená na 60 – 80 % pôvodnej návrhovej hodnoty
  • Percento plochy s trhlinami nad 20 % indikuje fázu zhoršovania, kde je konštrukcia vozovky vážne narušená, často vyžadujúca skôr rekonštrukciu ako rehabilitáciu

Betónové konštrukčné prvky, Pre železobetónové mostné nosníky, stĺpy a dosky je vzťah medzi plochou trhlín a konštrukčným významom zložitejší. Výskum na Texasskej univerzite v Austine v rámci TxDOT Project 0-6919-1 vyvinul dve metódy na hodnotenie konštrukcie na základe trhlín:

Posúdenie šmykovej pevnosti pomocou modelu prasknutého kontinua používa namerané šírky trhlín, sklony a vzory ako vstupy do mechanických modelov založených na Modifikovanej teórii tlakového poľa (MCFT) . Výskum zistil, že diagonálne šírky trhlín samy o sebe nie sú spoľahlivými indikátormi šmykového poškodenia, pokrytie plochy trhlinami a geometria vzoru trhlín poskytujú zmysluplnejšie informácie. Projekt vyvinul terénne pomôcky vrátane nomogramov a grafov, ktoré dávajú do vzťahu namerané parametre trhlín k percentu konečnej konštrukčnej kapacity.

Fraktálna analýza pre kvantifikáciu vzoru trhlín aplikuje fraktálnu a multifraktálnu analýzu na obrazy popraskaného betónu na odvodenie Indexu poškodenia (DI) z fraktálnej dimenzie (D) vzoru trhlín. Experimentálna validácia na predpätých nosníkoch a železobetónových paneloch zaťažených šmykom ukázala lineárne korelácie medzi fraktálnou dimenziou trhlín a úrovňou konštrukčného poškodenia. Tento výskum preukázal, že geometria vzoru trhlín, nielen celková plocha trhlín, je kritická pre konštrukčné posúdenie.

Referenčné hodnoty kritickej šírky trhliny, Predchádzajúca empirická práca Birrchera a kol. (2009) stanovila približné vzťahy medzi diagonálnou šírkou trhliny a zostávajúcou kapacitou v železobetónových nosníkoch:

Diagonálna šírka trhlinyPribližné % konečnej kapacity
0,01 palca (0,25 mm)50 – 60 %
0,02 palca (0,51 mm)70 – 80 %
0,03 palca (0,76 mm)80 – 90 %

Tieto vzťahy sa však výrazne líšia v závislosti od geometrie prvku, stupňa vystuženia a pomeru šmykového rozpätia k hĺbke. Samotné percento plochy s trhlinami nemôže určiť konštrukčnú kapacitu, musí byť kombinované s orientáciou trhlín, typom prvku, podmienkami zaťaženia a materiálovými vlastnosťami pre zmysluplné konštrukčné posúdenie.

Plocha trhlín pri hodnotení mostoviek

Povrch betónovej mostovky s viditeľnými vzormi trhlín kontrolovaný inžiniermi s meracími nástrojmi a hodnotiacim vybavením

Praskanie mostoviek je jedným z najkritickejších mechanizmov zhoršovania v betónových mostných infraštruktúrach. Percento plochy s trhlinami na povrchu mostovky priamo koreluje s rýchlosťou difúzie chloridov, časom iniciácie korózie a dlhodobou životnosťou. Na rozdiel od aplikácií vozoviek, kde praskanie primárne ovplyvňuje kvalitu jazdy a rozloženie konštrukčného zaťaženia, praskanie mostovky priamo ovplyvňuje trvanlivosť a bezpečnosť celej mostnej konštrukcie.

Limity kontroly praskania podľa AASHTO LRFD, Špecifikácie AASHTO LRFD Bridge Design Specifications stanovujú maximálne prípustné šírky trhlín pre železobetónové mostovky na základe podmienok expozície. Prípustné limity sú:

Podmienka expozícieMaximálna prípustná šírka trhlinyFaktor expozície
Suchý vzduch alebo ochranná membrána0,017 palca (0,43 mm)1,00
Chemikálie proti námraze alebo morská soľ0,013 palca (0,33 mm)0,75
Morská voda (ponorené)0,010 palca (0,25 mm)0,75
Mosty s epoxidovou výstužou0,007 palca (0,18 mm)Štúdia FHWA

Zatiaľ čo tieto limity sú vyjadrené v termínoch šírky trhliny, kumulatívny účinok viacerých trhlín na povrchu dosky je zachytený percentom plochy s trhlinami. Doska s mnohými trhlinami na hranici prípustnej šírky môže akumulovať významné percento plochy s trhlinami, ktoré umožňuje vstup chloridov cez podstatnú časť povrchu dosky.

Výskum mostoviek FHWA / VTRC, Prelomová štúdia Virgínskej rady pre dopravný výskum (VTRC) vykonaná na 37 mostovkách (10 s bežným portlandským cementovým betónom a 27 s prídavnými cementovými materiálmi) priniesla niekoľko zistení priamo relevantných pre interpretáciu percenta plochy s trhlinami:

  • Nebola nájdená silná korelácia medzi individuálnou šírkou povrchovej trhliny a rýchlosťou difúzie chloridov. To spochybňuje tradičný dôraz na kontrolu šírky trhlín pre trvanlivosť.
  • Významná korelácia bola nájdená medzi hĺbkou trhliny a difúziou chloridov, hlbšie trhliny poskytujú kratšie cesty pre ióny chloridov, aby dosiahli výstuž.
  • Frekvencia trhlín, meraná ako počet trhlín na jednotku plochy, úzko súvisiaca s percentom plochy s trhlinami, bola identifikovaná ako kritickejší faktor trvanlivosti než individuálna šírka trhliny.
  • Vplyv na životnosť: Mostovky postavené z betónu s prídavnými cementovými materiálmi (SCM) dosiahli približne 100 rokov životnosti v nepopraskanom stave. Prítomnosť praskania znížila životnosť na úroveň porovnateľnú s bežným portlandským cementovým betónom, bez ohľadu na kvalitu betónu.

Tieto zistenia majú významné dôsledky pre hodnotenie percenta plochy s trhlinami na mostovkách. Mostovky s podstatným crack_area_pct si zaslúžia podrobnejší prieskum vrátane mapovania polovičného potenciálu, profilovania obsahu chloridov a zvukovej detekcie delaminácie na posúdenie rizika korózie.

Hustota porúch v ASTM PCI pre mosty, Norma ASTM D6433 pre index stavu vozovky (PCI) na mostovkách používa hustotu porúch ako základný výpočet pre hodnotenie stavu. Vzorec je:

Hustota (%) = (Namerané množstvo poruchy) / (Celková plocha vzorkovacej jednotky) × 100

Pre plošné poruchy (sieťové praskanie, blokové praskanie, záplaty) je namerané množstvo v štvorcových stopách. Pre lineárne poruchy (pozdĺžne a priečne praskanie) je namerané množstvo v lineárnych stopách, prevedené na ekvivalentnú plochu pomocou konverzných faktorov závislých od závažnosti. Hustota porúch vstupuje do kriviek odpočítateľných hodnôt, ktoré mapujú hustotu plus závažnosť na odpočítateľné body, ktoré sa potom kombinujú do Opravenej odpočítateľnej hodnoty (CDV) a nakoniec PCI = 100 − CDV.

Modelovanie životnosti, Vzťah medzi percentom plochy s trhlinami a životnosťou mostovky je modelovaný pomocou druhého Fickovho zákona difúzie pre vstup chloridov:

C(x,t) = C_s × [1 − erf(x / 2√(D_c × t))]

Kde C(x,t) je koncentrácia chloridov v hĺbke x a čase t, C_s je povrchová koncentrácia chloridov, erf je Gaussova chybová funkcia a D_c je zdanlivý difúzny koeficient chloridov. Trhliny zvyšujú zdanlivý difúzny koeficient tým, že poskytujú preferenčné cesty pre vstup chloridov. Efektívny D_c pre popraskanú dosku je funkciou percenta plochy s trhlinami, distribúcie šírky trhlín a hĺbky trhlín. Vyššie percento plochy s trhlinami produkuje vyššie efektívne difúzne koeficienty, čo urýchľuje čas do iniciácie korózie v hĺbke výstuže.

Plocha trhlín pri hodnotení dráh

Povrch asfaltovej vozovky letiskovej dráhy zobrazujúci vzory porúch a praskanie s vizuálnou kontrolou pre údržbu letiskovej infraštruktúry

Hodnotenie stavu vozovky vzletových a pristávacích dráh kladie najprísnejšie požiadavky na kvantifikáciu trhlín kvôli bezpečnostne kritickej povahe leteckej prevádzky. Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO) prostredníctvom svojej Prílohy 14, Letiská a Príručky pre projektovanie letísk (Doc 9157, časť 3, Spevnené plochy) stanovuje normy pre hodnotenie stavu povrchu dráh, ktoré priamo súvisia s meraním plochy trhlín.

Metóda ACR-PCR ICAO, Metóda Aircraft Classification Rating, Pavement Classification Rating (ACR-PCR) na vykazovanie pevnosti vozovky uvádza stav praskania ako určujúci faktor v klasifikácii vozovky. Konkrétne, usmernenie ICAO stanovuje, že ak tuhý prvok kompozitnej vozovky „nie je vážne narušený tesne rozmiestneným praskaním“, vozovka môže byť klasifikovaná ako tuhá na účely hodnotenia zaťaženia. Ak je prítomné vážne praskanie, vozovka musí byť klasifikovaná ako flexibilná, čo so sebou nesie odlišné obmedzenia zaťaženia. Táto binárna klasifikácia priamo závisí od percenta plochy s trhlinami, tesne rozmiestnené praskanie na významnom percente povrchu vozovky spúšťa preklasifikovanie.

Zníženie pevnosti podložia, Časť 3.3.3 dokumentu ICAO Doc 9157, časť 3 výslovne varuje, že silne popraskaný povrch môže počas vlhkých období podstatne znížiť efektívnu pevnosť podložia. Voda infiltrujúca cez sieť trhlín nasýti podložie, čím zníži jeho Kalifornský pomer únosnosti (CBR) o 30 – 70 % v závislosti od typu pôdy a hustoty trhlín. Toto zníženie pevnosti musí byť zohľadnené v hodnotení ACR-PCR. Rozsiahle percento plochy s trhlinami na povrchu dráh by typicky spustilo zváženie tohto zníženia pevnosti podložia.

ASTM D5340, Index stavu vozovky letiska, Letiskový špecifický štandard PCI, ASTM D5340, riadi hodnotenie stavu pre letiskové spevnené plochy. Rovnako ako PCI pre cesty (ASTM D6433), používa hustotu porúch ako základnú metriku:

Hustota (%) = (Namerané množstvo poruchy) / (Plocha vzorkovacej jednotky) × 100

Pre lineárne praskanie na letiskových spevnených plochách je namerané množstvo v lineárnych stopách. Prevod na ekvivalentnú plochu používa násobitele šírky rozsahu závislé od závažnosti špecifické pre definície porúch letiskových spevnených plôch. Krivky odpočítateľných hodnôt v ASTM D5340 sú kalibrované špecificky pre podmienky zaťaženia lietadiel a líšia sa od tých, ktoré sa používajú v ASTM D6433 pre cestné vozovky. Opravená odpočítateľná hodnota (CDV) sa vypočíta iteratívnym m-procesom a PCI = 100 − max CDV.

Stupnica hodnotenia PCI podľa ICAO/Letisko je:

Rozsah PCIStavDôsledok pre prevádzku
86 – 100DobrýŽiadne obmedzenia
71 – 85UspokojivýNormálna prevádzka
56 – 70PrimeranýZvýšené monitorovanie údržby
41 – 55ChabýMôžu platiť obmedzenia zaťaženia
26 – 40Veľmi chabýObmedzenia zaťaženia
11 – 25VážnyObmedzená prevádzka
0 – 10ZlyhanýUzavretý pre dopravu

Úvahy o tlaku pneumatík, Letiskové spevnené plochy sú vystavené tlaku pneumatík 100 – 250 psi (v porovnaní s 80 – 120 psi pre cestné nákladné vozidlá). Vyššie tlaky pneumatík koncentrujú zaťaženie na menšie kontaktné plochy, čím zvyšujú intenzitu napätia na špičkách trhlín a urýchľujú šírenie trhlín. Povrchy dráh so zvýšeným percentom plochy s trhlinami sú obzvlášť náchylné na pumpovanie, vymrštenie vody a jemného materiálu cez trhliny pod zaťažením pneumatík lietadla. Vymrštenie materiálu podložia vytvára dutiny pod vozovkou, ktoré urýchľujú konštrukčné zhoršovanie. Trendové monitorovanie percenta plochy s trhlinami na dráhach je preto časovo citlivejšie ako na cestných vozovkách, s kratšími oknami pre zásah.

Plocha trhlín pre odhad množstva prác

Percento plochy s trhlinami priamo informuje odhad množstva prác pre projekty údržby a rehabilitácie. Metrika poskytuje dátovo orientovaný základ pre výpočty množstva materiálu, odhad nákladov a prípravu ponúk dodávateľov.

Operácie tesnenia trhlín, Pre projekty tesnenia trhlín je požadované množstvo tesniaceho materiálu úmerné percentu plochy s trhlinami. Pomocou automatizovaných meraní plochy trhlín možno požadovaný objem tesnenia odhadnúť ako:

Objem tesnenia = Plocha trhlín × Priemerná hĺbka trhliny × Faktor plnenia

Kde plocha trhlín je odvodená z nameraného crack_area_pct vynásobeného celkovou plochou vozovky, priemerná hĺbka trhliny je určená z jadrových vývrtov alebo kalibrácie georadaru a faktor plnenia zohľadňuje časť objemu trhliny, ktorá bude vyplnená tesnením (typicky 0,6 – 0,8 pre za tepla aplikované kaučukové tesniace materiály). Pre úsek vozovky s rozlohou 10 000 m² s crack_area_pct 3,2 % je plocha trhlín 320 m². Pri priemernej hĺbke trhliny 15 mm a faktore plnenia 0,7 je požadovaný objem tesnenia približne 3,36 m³.

Množstvá opráv vozovky, Pre opravy do plnej hĺbky znehodnotených oblastí poskytuje percento plochy s trhlinami počiatočnú screeningovú metriku. Úseky vozovky s crack_area_pct nad limitmi, ktoré stanovila organizácia, zvyčajne vyžadujú opravu najhorších oblastí. Vzťah medzi plochou trhlín a požadovanou plochou opravy je nelineárny, plochy opráv sú zvyčajne väčšie ako plocha trhlín, pretože opravy musia siahať až po zdravý materiál a vytvárať obdĺžnikové alebo lichobežníkové tvary. Typické násobitele plochy opravy sa pohybujú od 1,5 do 3,0 násobku plochy trhlín v závislosti od distribúcie trhlín a noriem pre opravy danej organizácie.

Návrh hrúbky obrusnej vrstvy, Percento plochy s trhlinami na existujúcom povrchu vozovky ovplyvňuje návrh hrúbky obrusnej vrstvy. Organizácia môže stanoviť pásma, napríklad nízku, strednú a vysokú plochu trhlín, s príkladmi limitov podľa vlastného výberu. Vozovky v nízkom pásme môžu zvyčajne akceptovať tenkú obrusnú vrstvu (25 – 50 mm) na obnovu povrchu. Vozovky v strednom pásme vyžadujú strednú hrúbku obrusnej vrstvy (50 – 100 mm) s potenciálnou medzivrstvou na zmiernenie praskania (CRL) alebo medzivrstvou pohlcujúcou napätie (SAMI). Vozovky vo vysokom pásme zvyčajne vyžadujú konštrukčné obrusné vrstvy (100 mm alebo hrubšie) alebo operácie frézovania a plnenia, kde je popraskaná povrchová vrstva odstránená pred položením obrusnej vrstvy.

Rozdelenie rozpočtu a stanovenie priorít, Na úrovni siete poskytuje percento plochy s trhlinami obhájiteľný základ pre rozdelenie rozpočtu. Úseky vozoviek zoradené podľa crack_area_pct vytvárajú prioritné poradie, ktoré možno porovnať s dostupným rozpočtom na určenie optimálneho roku zásahu pre každý úsek. Plošne vážené priemerné percento trhlín pre sieť poskytuje ukazovateľ výkonnosti na úrovni siete, ktorý možno sledovať v čase a používať na obhajobu rozpočtu na vysokej úrovni:

Sieťové % trhlín = Σ(Plocha úseku × Percento plochy trhlín úseku) / Σ(Plocha úseku)

Percento plochy trhlín na úrovni siete, ktoré v priebehu následných prieskumov stúpa, indikuje zhoršujúci sa majetok vyžadujúci zvýšené investície do údržby. Rýchlosť zmeny poskytuje mieru zhoršovania, ktorú možno použiť pre dlhodobé finančné plánovanie.

Trendové monitorovanie plochy trhlín

Dlhodobé trendové monitorovanie percenta plochy s trhlinami je jednou z najsilnejších aplikácií automatizovaného merania trhlín. Porovnávaním hodnôt crack_area_pct z následných prieskumných kampaní môžu organizácie kvantifikovať rýchlosť zhoršovania, vyhodnocovať účinnosť zásahov údržby a predpovedať budúci stav so štatistickou spoľahlivosťou.

Modelovanie krivky zhoršovania, Percento plochy s trhlinami počas životného cyklu vozovky zvyčajne sleduje charakteristickú sigmoídnu (S-krivku) s tromi fázami:

  • Fáza 1, Iniciácia (prvých 20 – 40 % životnosti): Percento plochy s trhlinami zostáva takmer nulové. Konštrukcia vozovky je neporušená a dopravné zaťaženie ešte nevytvorilo na povrchu viditeľné praskanie. Trvanie tejto fázy závisí od konštrukčnej pevnosti návrhu, dopravného zaťaženia a environmentálnych podmienok.

  • Fáza 2, Šírenie (40 – 80 % životnosti): Percento plochy s trhlinami začína rásť, najprv pomaly a potom sa zrýchľuje. Jednotlivé trhliny sa iniciujú na povrchu (praskanie zhora nadol z tepelných a oxidačných účinkov) alebo sa šíria zospodu asfaltovej vrstvy (únavové praskanie zdola nahor). Rýchlosť nárastu crack_area_pct počas tejto fázy je rýchlosť zhoršovania, vyjadrená v percentuálnych bodoch za rok.

  • Fáza 3, Zhoršovanie (80 – 100 % životnosti): Percento plochy s trhlinami rýchlo rastie, keď sa trhliny vzájomne prepájajú do sieťových vzorov. Konštrukcia vozovky stráca schopnosť rozloženia zaťaženia a zásahy údržby sa stávajú čoraz neúčinnejšími. Rýchlosť zhoršovania v tejto fáze je typicky 2 – 5 krát vyššia ako vo fáze 2.

Rýchlosť zhoršovania je ovplyvnená niekoľkými faktormi:

FaktorVplyv na progresiu plochy trhlín
Dopravné zaťaženie (ESAL)Vyššie ESAL urýchľujú rýchlosť šírenia trhlín
Cykly mrznutia a topeniaKaždý cyklus môže zväčšiť šírku trhliny o 0,01 – 0,05 mm
Starnutie asfaltového spojivaZvýšená tuhosť znižuje odolnosť voči únave
Drenáž podkladovej/ podložnej vrstvyZlá drenáž urýchľuje zhoršovanie 2 – 4 krát
Kvalita počiatočnej výstavbyZlé zhutnenie znižuje únavovú životnosť o 30 – 50 %
Zásahy údržbyTesnenie trhlín môže spomaliť progresiu o 50 – 70 %

Hodnotenie účinnosti zásahu, Trendové monitorovanie percenta plochy s trhlinami pred a po zásahoch údržby poskytuje objektívne meranie účinnosti ošetrenia. Úspešný program tesnenia trhlín by mal vykazovať:

  • Plató alebo zníženie crack_area_pct v roku nasledujúcom po ošetrení
  • Zníženú rýchlosť zhoršovania (sklon crack_area_pct oproti času) v porovnaní s trendom pred ošetrením
  • Predĺženú životnosť, čas na dosiahnutie limitu plochy trhlín, ktorý si organizácia zvolí (napríklad 5 %) by mal byť oneskorený o 3 – 7 rokov v závislosti od typu ošetrenia

Porovnávacia analýza ošetrených a neošetrených kontrolných úsekov poskytuje najprísnejšie hodnotenie. Organizácie implementujúce programy riadenia trhlín zvyčajne označujú 5 – 10 % ošetrených úsekov ako neošetrené kontroly pre porovnanie výkonnosti.

Prediktívne modelovanie, Historické časové rady crack_area_pct umožňujú prediktívne modelovanie budúceho stavu. Najjednoduchším prístupom je lineárna extrapolácia rýchlosti zhoršovania, hoci to podhodnocuje zrýchlenie vo fáze 3. Sofistikovanejšie prístupy používajú:

  • Logistické regresné modely, ktoré prispôsobujú sigmoídnu krivku zhoršovania historickým údajom
  • Markovove reťazcové modely, ktoré predpovedajú pravdepodobnosť prechodu medzi stavmi (definovanými prahmi crack_area_pct) z jedného prieskumu na druhý
  • Modely strojového učenia, ktoré zahŕňajú premenné dopravy, klímy, konštrukcie a údržby na predpovedanie budúceho crack_area_pct

Výstupom prediktívneho modelovania je odhadovaná zostávajúca životnosť (RSL) pre každý úsek vozovky, projektovaný čas na dosiahnutie limitu crack_area_pct, ktorý stanovila organizácia (napríklad 5 %). Odhady RSL tvoria základ pre viacročné plánovanie programu údržby, optimalizáciu rozpočtu a analýzu nákladov životného cyklu.

Odporúčania pre frekvenciu prieskumov, Optimálna frekvencia prieskumov pre trendové monitorovanie plochy trhlín závisí od rýchlosti zhoršovania:

Rýchlosť zhoršovania (body/rok)Odporúčaný interval prieskumuTypický typ vozovky
< 0,5 % za rok3 – 5 rokovMálo frekventované cesty, dobrá konštrukčná kapacita
0,5 – 2,0 % za rok2 – 3 rokyStredne frekventované cesty, primeraná kapacita
2,0 – 5,0 % za rok1 – 2 rokyVysoce frekventované cesty, zhoršujúce sa
> 5,0 % za rokRočne alebo častejšieKritické vozovky, rýchle zhoršovanie

Odporúčaný interval udržiava aspoň tri údajové body v období šírenia fázy 2 na stanovenie spoľahlivej rýchlosti zhoršovania predtým, ako vozovka dosiahne limit plochy trhlín, ktorý si organizácia zvolí. Organizácie s veľkými sieťami môžu použiť stratifikovaný prístup vzorkovania, pričom kritické a rýchlo sa zhoršujúce úseky sú skúmané častejšie, zatiaľ čo stabilné úseky sú skúmané menej často, aby sa optimalizovalo rozdelenie rozpočtu na kontroly pri zachovaní pokrytia trendového monitorovania v celej sieti.

Často kladené otázky

Čo je percento plochy s trhlinami a ako sa vypočítava?
Percento plochy s trhlinami (crack_area_pct) je pomer plochy masky trhlín k celkovej analyzovanej ploche obrazu, vyjadrený v percentách. Vypočítava sa vydelením počtu pixelov klasifikovaných ako trhlina v segmentovanej maske celkovým počtom pixelov v analyzovanej oblasti obrazu a následným vynásobením 100. V pixelových termínoch: Percento plochy s trhlinami = (Počet pixelov trhlín / Celkový počet pixelov) × 100. Maska trhlín pochádza z neurónovej siete na sémantickú segmentáciu, ktorá klasifikuje každý pixel ako popraskaný povrch alebo neporušený povrch.
Aké prahové hodnoty sa používajú pre percento plochy s trhlinami?
Neexistuje jedna univerzálna prahová hodnota. Organizácie si stanovujú vlastné limity podľa typu vozovky, úrovne dopravy, klimatickej zóny a kritérií výkonnosti a kalibrujú ich oproti indexu stavu, ako je ASTM D6433 PCI alebo ASTM D5340 pre letiská. Nízke percento plochy s trhlinami zvyčajne znamená náhodné teplotné alebo zmršťovacie trhliny. Vysoké hodnoty zvyčajne znamenajú rozsiahle sieťové alebo blokové trhliny, kde infiltrácia vody urýchľuje zhoršovanie podkladových a podložných vrstiev. Percento plochy s trhlinami je jedným zo vstupov pre rozhodnutie o stave, nie je to samostatné hodnotenie.
Ako sa percento plochy s trhlinami líši od pomeru trhlín?
Percento plochy s trhlinami (crack_area_pct) pracuje na úrovni obrazu, delí celkový počet pixelov trhlín celkovým počtom pixelov obrazu v celom zachytenom obraze. Pomer trhlín je metrika na úrovni dlaždíc, ktorá delí počet dlaždíc obsahujúcich trhliny celkovým počtom dlaždíc v prieskume. Percento plochy s trhlinami poskytuje jemnejšie meranie závažnosti citlivé na hrúbku a hustotu trhlín, zatiaľ čo pomer trhlín zachytáva priestorový rozsah v celej skúmanej oblasti. Obe metriky sa používajú spoločne pre úplný obraz o stave.
Ako sa percento plochy s trhlinami používa v programoch FHWA LTPP?
V rámci programu FHWA Long-Term Pavement Performance (LTPP) je percento trhlín definované odlišne podľa typu vozovky. Pre flexibilné vozovky je percento trhlín percento celkovej plochy vykazujúcej viditeľné únavové praskanie v stope kolesa. Manuál HPMS Field Manual používa predvolenú šírku stopy kolesa 39 palcov so stredmi umiestnenými 2,5 stopy od stredu jazdného pruhu. Výpočet násobí dĺžku praskania v stope kolesa 39 palcami, aby sa odvodila popraskaná plocha. Maximálne vykazované percento trhlín je obmedzené na 54 % pre 12-stopové jazdné pruhy podľa noriem HPMS.
Prečo je percento plochy s trhlinami dôležité pre hodnotenie mostoviek?
Percento plochy s trhlinami na mostovkách priamo koreluje s rýchlosťou difúzie chloridov a dlhodobou trvanlivosťou. Výskum Virgínskej rady pre dopravný výskum (VTRC) na 37 mostovkách zistil, že frekvencia trhlín (meraná ako plošné pokrytie) mala silnejšiu koreláciu s difúziou chloridov ako jednotlivé šírky trhlín. Vysoké percento plochy s trhlinami na mostovkách urýchľuje iniciáciu korózie tým, že poskytuje viacero ciest pre vstup chloridov cez betónové krytie, čím skracuje životnosť zo 100 rokov (nepopraskaný betón s SCM) na úroveň porovnateľnú s bežným portlandským cementovým betónom.
Ako sa meria percento plochy s trhlinami na povrchu vzletových a pristávacích dráh?
Percento plochy s trhlinami na povrchu dráhy sa meria pomocou vysokorozlíšených snímok zozbieraných prieskumnými vozidlami pri typických rýchlostiach 30 – 50 mph. ASTM D5340 riadi prieskumy indexu stavu vozovky (PCI) na letiskách, pričom ako základný výpočet používa hustotu porúch. Pre lineárne praskanie na letiskových spevnených plochách sa dĺžka trhlín meria v lineárnych stopách a prevádza sa na plochu pomocou násobiteľov šírky rozsahu závislých od závažnosti. Príručka ICAO pre projektovanie letísk (Doc 9157, časť 3) výslovne varuje, že silne popraskaný povrch môže počas vlhkých období podstatne znížiť pevnosť podložia, čo robí kvantifikáciu trhlín kritickou pre bezpečnosť letiska.
Aké faktory ovplyvňujú presnosť meraní percenta plochy s trhlinami?
Presnosť merania závisí od niekoľkých faktorov: rozlíšenie obrazu (pixely na milimeter), presnosť a úplnosť segmentačného modelu, svetelné podmienky počas snímania, povrchová vlhkosť, prítomnosť zaliatych trhlín oproti aktívnym trhlinám a minimálna detegovateľná šírka trhliny. Moderné systémy s riadkovými skenovacími kamerami s rozlíšením 4 096 pixelov detegujú trhliny už od šírky 1 mm. FHWA stanovila tolerancie prijatia dodávateľov v rozsahu od ±4 % do ±7,5 % pre merania percenta trhlín podľa HPMS. Kalibrácia oproti pozemným kontrolným prieskumom pomocou štandardizovaných šablón trhlín je nevyhnutná pre zabezpečenie kvality.
Ako sa percento plochy s trhlinami vyvíja v čase?
Percento plochy s trhlinami zvyčajne sleduje nelineárny priebeh počas životného cyklu vozovky. V prvých 20 – 40 % životnosti zostáva plocha trhlín takmer nulová. Keď vozovka vstúpi do fázy zhoršovania, percento plochy s trhlinami sa spočiatku pomaly zvyšuje, potom sa zrýchľuje, keď sa trhliny šíria a vzájomne prepájajú (sieťové praskanie). Rýchlosť progresie je ovplyvnená dopravným zaťažením (ESAL), environmentálnymi faktormi (cykly mrznutia a topenia, tepelné gradienty), konštrukčnou kapacitou (SN alebo hrúbka) a údržbovými zásahmi. Trendové monitorovanie crack_area_pct počas následných prieskumov umožňuje prediktívne modelovanie zostávajúcej životnosti.
Aký je vzťah medzi percentom plochy s trhlinami a PCI?
Percento plochy s trhlinami môže slúžiť ako hrubá náhrada PCI v automatizovaných systémoch hodnotenia stavu. Zatiaľ čo úplný výpočet PCI podľa ASTM D6433 vyžaduje 19 rôznych typov porúch s hodnotením závažnosti, percento plochy s trhlinami poskytuje kvantifikovateľnú náhradu, ktorá silne koreluje s celkovým stavom vozovky, najmä pri flexibilných vozovkách, kde je praskanie dominantnou poruchou.

Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.

Začať Dronová kontrola povrchu vozovky je vo vývoji TarmacView vyvíja dronové skenovanie povrchu, ktoré lokalizuje trhliny, záplaty a nečistoty na dráhach, rolovacích dráhach a odstavných plochách. Opýtajte sa nás na skorý prístup.
Pokračovať v čítaní

Zistiť viac

06 STRÁN

Súvisiace pojmy

03 POJMY
Segmentácia trhlín
glossary

Segmentácia trhlín

Segmentácia trhlín označí každý pixel obrazu vozovky ako trhlinu alebo nie trhlinu. Čo dáva maska, čo nedáva a ako súvisí s kontrolou letiska.

Detekcia trhlín pomocou AI
glossary

Detekcia trhlín pomocou AI

Detekcia trhlín pomocou AI je metóda počítačového videnia, ktorá nachádza trhliny na snímkach vozoviek. Čo vracia, ako súvisí s prieskumom PCI a kde zlyháva.

Meranie šírky trhliny
glossary

Meranie šírky trhliny

Šírka trhliny je vzdialenosť cez trhlinu medzi jej dvoma okrajmi. Ako ju príručky vozoviek používajú na určenie závažnosti a ako z obrazu získať šírku.

Ďalšie čítanie

03 ČLÁNKY
Index stavu vozovky vysvetlený
Index stavu vozovky vysvetlený
blog

Index stavu vozovky vysvetlený

Čo je PCI, ako ASTM D5340 premieňa pozorované poškodenia na číslo 0–100, čo robí krok odpočítaných hodnôt a čo index o vzletovej a pristávacej dráhe…

AUG 15 2026 8 MIN