Repülési szószedet

Mi a betonkeverék-tervezés?

Beton · Építőanyagok · Burkolat · Futópálya felület 8 nyelvek
Meghatározás
A betonkeverék-tervezés az a mérnöki folyamat, amely meghatározza a beton összetevőinek – cement, kiegészítő kötőanyagok, finom és durva adalékanyagok, víz és kémiai adalékszerek – leggazdaságosabb és legpraktikusabb kombinációját, hogy a beton megfeleljen a meghatározott friss tulajdonságoknak (konzisztencia, levegőtartalom, kötési idő, bedolgozhatóság) és megszilárdult tulajdonságoknak (nyomószilárdság, hajlítószilárdság, tartósság, vízzáróság, zsugorodás). A folyamat szabványos módszereket követ, mint az ACI 211 Abszolút Térfogat Módszer normál betonhoz és az FAA P-501 repülőtéri burkolati betonhoz. A keveréktervezést próbakeverékkel validálják, a vizsgálati eredmények alapján módosítják, és a gyártás során statisztikailag ellenőrzik.

Betonkeverék-tervezés a helyben elérhető betonösszetevők – kötőanyagok, finom és durva adalékanyagok, víz és kémiai adalékszerek – leggazdaságosabb és legpraktikusabb kombinációjának meghatározására szolgáló szisztematikus mérnöki folyamat, hogy a beton megfeleljen a meghatározott friss és megszilárdult tulajdonságokra vonatkozó követelményeknek elfogadható megbízhatósági szint mellett. A keveréktervezés eredménye egy egységnyi betontérfogatra jutó keverési tömegek halmaza, amelyet vagy köbládonkénti tömegben (lb/yd³) vagy köbméterenkénti tömegben (kg/m³) fejeznek ki, valamint a megfelelő tömegarányos keverési arányok (pl. 1:2,5:3,0:0,45 cement:finom adalékanyag: durva adalékanyag: víz).

Beton konzisztencia vizsgálat elvégzése laboratóriumban a keveréktervezés bedolgozhatóságának ellenőrzésére

A betonkeverék-tervezés definíciója és céljai

A betonkeverék-tervezést az ACI 211. bizottság a betonkeverékek arányainak kiválasztására szolgáló folyamatként határozza meg, hogy a beton mind friss, mind megszilárdult állapotában elérje a meghatározott tulajdonságokat, miközben gazdaságos marad. Az abszolút térfogat módszer a legszélesebb körben elfogadott arányosítási eljárás normál sűrűségű betonhoz, amelyet az ACI PRC-211.1-22 (Selecting Proportions for Normal-Density and High-Density Concrete, Guide) dokumentál. Ez az útmutató felváltja az ACI 211.1-91 szabványt, és az észak-amerikai betonarányosítás jelenlegi gyakorlatát képviseli.

A betonkeverék-tervezés elsődleges céljai négyrétűek. Először is, bedolgozhatóság, a friss betonnak képesnek kell lennie a megfelelő keverésre, szállításra, beépítésre, tömörítésre és simításra anélkül, hogy szétosztályozódna vagy túlzottan vérezne, az építési módnak megfelelő konzisztenciával (jellemzően 1–3 hüvelyk burkolati betonnál, 3–5 hüvelyk épületelemeknél, és akár 8 hüvelyk szivattyúzható betonnál). Másodszor, szilárdság és tartósság, a megszilárdult betonnak el kell érnie a meghatározott nyomó- vagy hajlítószilárdságot a kijelölt korban (jellemzően 28 nap), és ellenállónak kell lennie az előre látható kitettségi feltételekkel szemben, beleértve a fagyás-olvadás ciklusokat, a szulfátos támadást, a klorid behatolást, az alkáli-szilikát reakciót és a forgalom okozta kopást. Harmadszor, gazdaságosság, az arányoknak a szükséges tulajdonságok eléréséhez konzisztens minimális kötőanyag-tartalmat kell használniuk, és maximalizálniuk kell a helyben elérhető adalékanyagok felhasználását, miközben minimalizálják a víztartalmat. Negyedszer, egyenletesség, a keveréknek reprodukálhatónak kell lennie tételről tételre az anyagok, az adagolási pontosság és a környezeti feltételek normál gyártási változásai mellett.

A szükséges jellemzőket a tervezett alkalmazás, a kitettségi feltételek, a szerkezeti elemek mérete és alakja, valamint az építési módszerek határozzák meg. Repülőtéri burkolatok esetében az ICAO Repülőtér-tervezési Kézikönyv 3. része (Doc 9157) további útmutatást ad a repülőgép-terhelésnek kitett futópályák, gurulóutak és előterek burkolatára vonatkozó betonminőségi követelményekről. A kézikönyv hangsúlyozza, hogy a burkolati betonnak a szerkezeti terhelési követelményeken túlmenően ellenállónak kell lennie az üzemanyag- és olajkiömléssel, a jégtelenítő vegyszerek támadásával és a sugárhajtású gázok hősokkjával szemben.

ACI 211 Abszolút Térfogat Módszer

Az ACI 211 Abszolút Térfogat Módszer a normál sűrűségű beton szabványos arányosítási eljárása az Egyesült Államokban és számos más országban. Azon az alapelven alapul, hogy a beton összes összetevőjének – cement, kiegészítő kötőanyagok (SCM-ek), finom adalékanyag, durva adalékanyag, víz és levegő – abszolút térfogatának összegének egyenlőnek kell lennie egy egységnyi betontérfogattal (jellemzően 1 köbyard vagy 1 köbméter). Az egyes szilárd anyagok abszolút térfogatát úgy számítják ki, hogy a tömegét elosztják a fajsúlyának és a víz sűrűségének (62,4 lb/ft³ vagy 1000 kg/m³) szorzatával.

Az eljárás nyolc egymást követő lépésből áll. 1. lépés: válassza ki az építés típusának megfelelő konzisztenciát az ACI 211 táblázatai vagy a projekt specifikációi alapján. 2. lépés: válassza ki a névleges maximális adalékanyag-méretet (NMAS) a szerkezeti elemek méretei, a vasalás távolsága és a födémvastagság figyelembevételével. Repülőtéri burkolatok esetében az FAA P-501 legfeljebb 2 hüvelyk (50 mm) NMAS-t engedélyez a teljes vastagságra és legfeljebb 1,5 hüvelyk (38 mm) NMAS-t a felső rétegre. 3. lépés: becsülje meg a kiválasztott konzisztenciához és NMAS-hoz szükséges keverővíz-tartalmat és levegőtartalmat a nem légpórusos és légpórusos beton táblázatos értékei alapján. 4. lépés: válassza ki a víz-kötőanyag tényezőt (w/cm) a szükséges szilárdság és tartóssági követelmények alapján, akár a terepi adatokból származó megállapított szilárdság-w/cm összefüggések, akár az ACI 211 táblázata alapján. 5. lépés: számítsa ki a kötőanyag-tartalmat úgy, hogy a becsült víztartalmat elosztja a kiválasztott w/cm-mel. 6. lépés: becsülje meg a durva adalékanyag-tartalmat az ACI 211 6.3.3. táblázatának térfogati tényezője alapján, amely az NMAS-tól és a finom adalékanyag finomsági modulusától függ. 7. lépés: becsülje meg a finom adalékanyag-tartalmat úgy, hogy az összes többi összetevő abszolút térfogatát kivonja az egységnyi térfogatból, majd a fennmaradó térfogatot tömeggé alakítja a finom adalékanyag fajsúlyának felhasználásával. 8. lépés: igazítsa ki a keverési tömegeket az adalékanyagok nedvességviszonyaihoz, a keverővizet csökkenteni kell az adalékanyagok által hozzáadott szabad nedvesség mennyiségével, és az adalékanyag-tömegeket növelni kell a víztartalomhoz nem hozzájáruló felvett víz figyelembevétele érdekében.

Adalékanyag szitaanalízis laboratóriumi berendezés betonkeverék-tervezési szemmegoszlás vizsgálatához

Az ACI 211 három gyakori forgatókönyvre ad kidolgozott példákat: 1. példa, keverék arányosítása csak portlandcement használatával (egyenes cementkeverék), 2. példa, pernyét tartalmazó bináris keverék arányosítása, 3. példa, keverék arányosítása kötőanyag-hatékonysági tényező (k-érték megközelítés) használatával az SCM-ek szilárdsághoz való relatív hozzájárulásának figyelembevételére. Az ACI PRC-211.1 2022-es kiadása egy negyedik példát is tartalmaz a cél paszta térfogat használatára, ami a teljesítményalapú specifikáció és a térfogatalapú arányosítás felé mutató modern trendeket tükrözi a hagyományos tömegalapú módszerekkel szemben.

Az abszolút térfogat módszer a keverési arányok első közelítését állítja elő, amelyet próbakeveréssel kell ellenőrizni. Az ACI útmutató kifejezetten kimondja, hogy bármely módszerrel számított arányokat mindig ideiglenesnek kell tekinteni, és a próbakeverési eredmények alapján felül kell vizsgálni. A módszer módosítás nélkül nem alkalmazható könnyű adalékanyagos betonra, vízáteresztő betonra, öntömörödő betonra vagy hengerelt tömörítésű betonra, amelyek mindegyikének saját ACI útmutatója van az arányosításhoz.

Víz-cement tényező kiválasztása szilárdsághoz és tartóssághoz

A víz-kötőanyag tényező (w/cm) a betonkeverék-tervezés egyetlen legfontosabb paramétere, mert mind a megszilárdult beton szilárdságát, mind tartósságát szabályozza. Abrams törvénye, amelyet Duff Abrams fogalmazott meg 1918-ban, kimondja, hogy adott cement- és adalékanyag-anyagok esetén a megfelelően tömörített beton nyomószilárdsága fordítottan arányos a víz-cement tényezővel. Matematikailag ez az összefüggés a következőképpen fejezhető ki: f’c = A / B^(w/c), ahol f’c a nyomószilárdság, A és B empirikus állandók, w/c pedig a tömeg szerinti víz-cement tényező. Tipikus portlandcement-beton esetén a w/cm 0,50-ről 0,40-re történő csökkentése a 28 napos nyomószilárdságot körülbelül 4000 psi-ről 5500 psi-re növelheti.

A w/cm kiválasztása magában foglalja a szilárdsági követelmények és a tartóssági kitettségi osztályok egyidejű figyelembevételét. Az irányadó w/cm a legalacsonyabb érték, amely az összes alkalmazandó kritérium kielégítéséhez szükséges. Szilárdság esetén a cél w/cm-t a szükséges átlagos nyomószilárdságból (f’cr) határozzák meg, amelynek meg kell haladnia az előírt nyomószilárdságot (f’c) egy olyan ráhagyással, amely figyelembe veszi a gyártás és a vizsgálat várható változékonyságát. Az ACI 318 előírja, hogy f’cr = f’c + 1,34 × s (ahol s a vizsgálati eredmények szórása), ha elegendő terepi adat áll rendelkezésre, vagy alternatívaként f’cr = f’c + 2500 psi, ha f’c ≤ 5000 psi és nincsenek terepi feljegyzések. A w/cm és a szilárdság közötti összefüggést az ACI 211.1 9-3. táblázata vagy a PCA Betontervezés és -ellenőrzés kézikönyvének 9-2. ábrája alapján állapítják meg.

A tartósság érdekében a maximális w/cm határértékeket az építési szabályzatok és a projekt specifikációi írják elő a kitettségi feltételek alapján. Az ACI 318 19.3.2.1 táblázata a következő maximális w/cm és minimális f’c követelményeket határozza meg: nedves körülmények között fagyásnak és olvadásnak vagy jégtelenítő vegyszereknek kitett beton esetén maximum 0,45 w/cm és minimum 4500 psi f’c, vízzel folyamatosan érintkező és alacsony vízzáróságot igénylő beton esetén maximum 0,50 w/cm és minimum 4000 psi f’c, jégtelenítő sókból, sós vízből, brakkvízből vagy tengervízből származó kloridoknak kitett beton esetén maximum 0,40 w/cm és minimum 5000 psi f’c. Szulfátos kitettség esetén a követelmények szigorodnak a szulfátkoncentráció növekedésével, a nagyon súlyos szulfátos körülmények (több mint 10 000 ppm SO₄) maximum 0,40 w/cm-t és V. típusú vagy HS cementet igényelnek.

Repülőtéri burkolati beton esetében az FAA P-501 szerint az elsődleges szilárdsági kritérium a hajlítószilárdság (repedési modulus) 28 napos korban, amelyet jellemzően 650–700 psi-ben adnak meg repülőtéri burkolatokhoz, szemben az épületbetonhoz használt nyomószilárdsággal. A repülőtéri beton w/cm-jét úgy választják ki, hogy elérje a cél hajlítószilárdságot, miközben teljesíti a fagyás-olvadás kitettségre vonatkozó tartóssági követelményeket is. Az FAA P-501 501-5.2 szakasza előírja, hogy a betont olyan 28 napos hajlítószilárdságra kell tervezni, amely eléri vagy meghaladja a projekt dokumentumokban meghatározott elfogadási kritériumokat, statisztikai minőségellenőrzéssel a gyártási eredményekre.

Adalékanyag arányosítás

Az adalékanyag arányosítás magában foglalja a finom és durva adalékanyagok optimális keverékének meghatározását, hogy a beton bedolgozható, gazdaságos és tartós legyen. Az adalékanyagok a beton teljes térfogatának 60–80%-át teszik ki, így kiválasztásuk és arányosításuk kritikus fontosságú a keverék teljesítménye szempontjából. Az adalékanyag arányosítást szabályozó két legfontosabb jellemző a szemmegoszlás (részecskeméret-eloszlás) és a szemcsealak és felületi textúra.

A finom adalékanyag finomsági modulusa (FM) az adalékanyag finomságának egyetlen számmal kifejezett indexe, amelyet a szabványos szitákon (No. 4, No. 8, No. 16, No. 30, No. 50, No. 100) visszamaradt kumulatív százalékok összegének 100-zal való osztásával számítanak ki. A betonhomok tipikus FM értékei 2,3 és 3,1 között mozognak. Az alacsonyabb FM finomabb homokot jelez, amely több vizet igényel egy adott bedolgozhatósághoz, de krémesebb keveréket eredményez. A magasabb FM durvább homokot jelez, ami csökkenti a vízigényt, de keményebb, kevésbé bedolgozható betont eredményezhet. Az ACI 211 módszer az FM segítségével határozza meg a durva adalékanyag térfogati tényezőjét egységnyi betontérfogatra vetítve. Az alacsonyabb FM (finomabb homok) nagyobb térfogati tényezőt igényel a durva adalékanyagból a hézagok kitöltéséhez, míg a magasabb FM (durvább homok) kevesebb durva adalékanyagot igényel.

A kombinált adalékanyag szemmegoszlás, a teljes adalékanyag-keverék szemmegoszlása, egyre inkább kritikusnak tekinthető a beton teljesítménye szempontjából. A Shilstone-módszer (más néven “Durvasági Tényező Diagram Módszer”) a finom és durva adalékanyagok kombinált szemmegoszlását két paraméter segítségével értékeli: a durvasági tényező (CF) és a bedolgozhatósági tényező (WF). A CF a 3/8 hüvelykes szitán áteső teljes adalékanyag százalékos aránya a No. 8 szitán visszamaradt anyag hányadaként kifejezve. A WF a No. 8 szitán áteső teljes adalékanyag százalékos aránya. Ezt a két paramétert egy diagramon ábrázolják, amely különböző bedolgozhatósági jellemzőket képviselő zónákra van osztva. A központi zónába eső keverékek jó bedolgozhatóságot és szétosztályozódással szembeni ellenállást mutatnak, míg a külső zónákba eső keverékek hajlamosak lehetnek a szétosztályozódásra, keménységre vagy túlzott vízigényre.

A beton durva adalékanyagának a munkakörülmények között praktikus legnagyobb névleges méretig kell osztályozva lennie. Repülőtéri burkolatok esetében az FAA P-501 a durva adalékanyag szemmegoszlását az ASTM C 33 szerint több méretcsoportban engedélyezi: 3. számú méret (1½–¾ hüvelyk), 57. számú méret (1 hüvelyk – No. 4) és 67. számú méret (¾ hüvelyk – No. 4), azzal a megjegyzéssel, hogy ha az NMAS meghaladja az 1 hüvelyket, az adalékanyagokat két méretcsoportban kell szállítani. A specifikáció legfeljebb 8 tömegszázalék lapos vagy nyúlt darabot (az ASTM D 4791 szerinti 5:1 arányt meghaladó) ír elő, ami szigorúbb, mint a tipikus épületbeton követelmények.

Adalékszerek kiválasztása és adagolása

A kémiai adalékszerek és a kiegészítő kötőanyagok (SCM-ek) a modern betonkeverék-tervezés elengedhetetlen összetevői, amelyek a kereskedelmi forgalomban előállított beton többségében jelen vannak. Az ACI PRC-211.1-22 megjegyzi, hogy a kémiai adalékszereket gyakran használják a kötési idő gyorsítására vagy késleltetésére, a bedolgozhatóság javítására, a vízigény csökkentésére vagy a levegő bekeverésére, míg az SCM-ek, mint a pernye, a salakcement és a szilikapor, javítják a szilárdságot, csökkentik a vízzáróságot, növelik az alkáli-adalékanyag reakcióval és szulfátos támadással szembeni ellenállást, és csökkentik a hidratációs hőt.

A légpórusképző adalékszerek (AEA) kötelezőek a nedves körülmények között fagyásnak és olvadásnak kitett betonban. Mikroszkopikus légbuborékokat (jellemzően 20–300 µm átmérőjű) juttatnak a cementpépbe, helyet biztosítva a víz tágulásához, amikor megfagy anélkül, hogy károsítaná a betont. A szükséges teljes levegőtartalom az NMAS-tól és a kitettség súlyosságától függ: ¾ hüvelykes adalékanyag esetén a cél levegőtartalom 6,0% ± 1,5% térfogat szerint, 1½ hüvelykes adalékanyag esetén 5,0% ± 1,5%, 3 hüvelykes adalékanyag esetén pedig 4,0% ± 1,5%. A levegőtartalmat nyomásos módszerrel (ASTM C 231) vagy térfogatos módszerrel (ASTM C 173) mérik. Az AEA adagolása nagyon érzékeny az anyagváltozékonyságra, és próbakeveréssel kell meghatározni, nem képlettel.

A vízcsökkentő adalékszerek (WRA-k) csökkentik a beton víztartalmát egy adott bedolgozhatóság mellett, lehetővé téve az alacsonyabb w/cm-t és a nagyobb szilárdságot további cement nélkül. A nagy hatékonyságú vízcsökkentő adalékszerek (HRWRA-k), közismert nevén szuperlágyítók, 12–30%-kal csökkenthetik a víztartalmat, lehetővé téve a nagy szilárdságú beton (f’c > 8000 psi) és az öntömörödő beton előállítását. A WRA-kat az ASTM C 494 az A (vízcsökkentő), D (vízcsökkentő és késleltető), E (vízcsökkentő és gyorsító), F (nagy hatékonyságú vízcsökkentő) és G (nagy hatékonyságú vízcsökkentő és késleltető) típusokba sorolja. A szuperlágyító adagolása jellemzően 4–20 folyadékuncia/100 font kötőanyag között mozog, a túladagolás túlzott késleltetést, szétosztályozódást vagy rendellenes kötési viselkedést okozhat.

A kiegészítő kötőanyagokat a portlandcement egy részének helyettesítésére építik be a keveréktervekbe, jellemzően 15–25 tömegszázalékban pernye esetén (F vagy C osztály az ASTM C 618 szerint), 25–50%-ban őrölt granulált kohósalak esetén (100-as vagy 120-as minőség az ASTM C 989 szerint) és 5–10%-ban szilikapor esetén (az ASTM C 1240 szerint). Az SCM helyettesítési arány befolyásolja a vízigényt, a kötési időt, a szilárdságfejlődés ütemét és a tartóssági tulajdonságokat. Az FAA P-501 repülőtéri beton esetében a pernye az ASTM C 618 követelményeinek megfelelően engedélyezett, legfeljebb 6% izzítási veszteséggel az F vagy N osztály esetében, a kohósalaknak pedig meg kell felelnie az ASTM C 989 100-as vagy 120-as minőségének. Az FAA specifikáció azt is megjegyzi, hogy az ASTM C 618 1A és 2A táblázatainak kiegészítő opcionális kémiai és fizikai tulajdonságai érvényesek, ha pernyét használnak reaktív adalékanyagokkal.

Próbakeverék beállítás

A próbakeverés az a laboratóriumi vagy terepi validációs lépés, amely az elméleti keveréktervezési számításokat követi. Bármilyen gondosan is számítják ki az arányokat, a kiszámított keverék csak egy első közelítés, amelyet egy kis tétel (jellemzően 2–5 ft³ a laboratóriumban, vagy egy teljes teherautónyi a terepen) előállításával, tulajdonságainak vizsgálatával és szükség szerinti beállításával kell ellenőrizni. Az ACI PRC-211.1-22 hangsúlyozza, hogy a próbakeverési eljárások elengedhetetlenek, mert az anyagtulajdonságokra, az adalékanyag fajsúlyára, vízfelvételére, nedvességtartalmára, a cement finomságára, az adalékszerek hatékonyságára vonatkozó feltételezések soha nem egyeznek meg pontosan a tényleges értékekkel, és az anyagok közötti kölcsönhatások nem jelezhetők előre pusztán számítással.

A javasolt keverékterv próbakeverési vizsgálati programja a következők mérését foglalja magában: konzisztencia az ASTM C 143 szerint (szabványos 12 hüvelykes kúp vizsgálat) a bedolgozhatóság ellenőrzésére, levegőtartalom az ASTM C 231 (nyomásos módszer) vagy C 173 (térfogatos módszer) szerint légpórusos beton esetén, térfogatsúly az ASTM C 138 szerint a tényleges kihozatal kiszámításához, hőmérséklet az ASTM C 1064 szerint annak ellenőrzésére, hogy a specifikációs határértékeken belül van-e (jellemzően 50–90°F), valamint nyomószilárdság 3, 7 és 28 napos korban az ASTM C 39 szerint (épületbeton esetén) vagy hajlítószilárdság 7 és 28 napos korban az ASTM C 78 (középpontos terhelés) vagy ASTM C 293 (harmadpontos terhelés) szerint burkolati beton esetén.

A kihozatal korrekció az egyik legkritikusabb próbakeverési beállítás. Az előállított beton tényleges térfogata (a kihozatal) ritkán egyezik meg a tervezett térfogattal a feltételezett és a tényleges levegőtartalom, fajsúlyok és nedvességviszonyok közötti különbségek miatt. A kihozatalt úgy számítják ki, hogy a teljes keverési tömeget elosztják a mért térfogatsúllyal. Ha a tényleges kihozatal több mint 1–2%-kal eltér a tervezett kihozataltól, az összes keverési tömeget arányosan ki kell igazítani a cél térfogat helyreállításához. A relatív kihozatal (R_Y) a tényleges keverési térfogat és a tervezett térfogat aránya, százalékban kifejezve. A 100% alatti relatív kihozatal azt jelenti, hogy a keverék rövid (több betonra van szükség yardonként), míg a 100% feletti kihozatal azt jelenti, hogy a keverék túlkihozatalos.

A nedvesség beállítás figyelembe veszi, hogy az adalékanyagok soha nincsenek tökéletesen telített felületi száraz (SSD) állapotban az adagolás időpontjában. Az adalékanyagok által hozzáadott szabad nedvességet le kell vonni a keverővíz hozzáadásából, és az adalékanyag-tömegeket növelni kell, hogy kompenzálják a keverék részét nem képező vizet. A nedvességre beállított kész keverési víztömeg (w_batched) egyenlő a tervezett víztartalommal, mínusz a finom és durva adalékanyagok által hozzáadott teljes szabad víz mennyisége. A nedvességbeállítás elmulasztása helytelen w/cm-t eredményezhet, ami a tervezettnél magasabb vagy alacsonyabb szilárdsághoz vezethet.

Szilárdság beállítás lehet szükséges, ha a mért 28 napos szilárdság eltér a céltól. A szokásos beállítás a w/cm módosítása. 500 psi szilárdsági hiány esetén 0,50-es w/cm mellett a w/cm körülbelül 0,47-re csökkentése biztosíthatja a szükséges szilárdságnövekedést. Több próbakeverés elvégzése különböző w/cm értékekkel azonban ajánlott a megbízható szilárdság-w/cm összefüggés megállapításához az adott anyagokra.

Keveréktervezés repülőtéri betonhoz (FAA P-501)

Az FAA P-501 (Portlandcement-beton burkolat) a repülőtéri burkolati beton irányadó specifikációja az Egyesült Államokban, amelyet az FAA 150/5370-10 számú Tanácsadó Körlevelének (Repülőterek építésének szabványos specifikációi) P-501 tételeként tettek közzé. A specifikáció követelményeket állapít meg a betonanyagokra, arányosításra, gyártásra, beépítésre, simításra, utókezelésre és átvételre a repülőtéri futópályák, gurulóutak és előterek esetében. Nemzetközi szinten az ICAO Doc 9157 Repülőtér-tervezési Kézikönyv 3. része kiegészítő útmutatást ad a burkolati beton minőségéről, hangsúlyozva, hogy a burkolat teherbírása és tartóssága alapvetően a beton minőségétől függ.

A repülőtéri burkolati keveréktervezés több kritikus ponton is eltér az épületbeton keveréktervezésétől. A hajlítószilárdság (repedési modulus) az elsődleges elfogadási kritérium, nem a nyomószilárdság. Az FAA P-501 501-5.2 szakasza előírja, hogy a betonnak el kell érnie a meghatározott elfogadási kritériumoknak megfelelő 28 napos hajlítószilárdságot, statisztikai minőségellenőrzéssel a gyártási eredményekre. A repülőtéri burkolatok tipikus cél hajlítószilárdsága 650–700 psi 28 napos korban, bár ez projektenként és burkolattervezésenként változik. A hajlító- és nyomószilárdság közötti összefüggés körülbelül f_r = 7,5 × sqrt(f’c) (psi-ben), ami azt jelenti, hogy a 650 psi hajlítószilárdság nagyjából 5500–6000 psi nyomószilárdságnak felel meg.

Az adalékanyagokra vonatkozó követelmények az FAA P-501 szerint szigorúbbak, mint a tipikus építkezésnél. A durva adalékanyagnak meg kell felelnie a lapos és nyúlt szemcsehatároknak (maximum 8% 5:1 aránynál az ASTM D 4791 szerint), és ha az NMAS meghaladja az 1 hüvelyket, az adalékanyagokat két méretcsoportban kell szállítani a megfelelő szemmegoszlás-szabályozás biztosítása érdekében. A specifikáció tartalmazza a D-repedés értékelésére vonatkozó rendelkezést. A D-repedés által érintett területeken a vállalkozónak igazolást kell benyújtania arról, hogy az adalékanyagnak nincs D-repedésre utaló előzménye, vagy az adalékanyagnak el kell érnie legalább 95%-os tartóssági tényezőt az ASTM C 666 (gyors fagyás-olvadás vizsgálat) szerint. A finom adalékanyagnak meg kell felelnie az ASTM C 33 szemmegoszlásnak meghatározott szitahatárokkal.

A légpórusképzés kötelező minden fagyos hőmérsékletnek kitett repülőtéri burkolati beton esetében. Az FAA P-501 betonhoz előírt teljes levegőtartalom jellemzően 4,5–6,5 térfogatszázalék, az NMAS-tól függően. A légpórusrendszer távolsági tényezője nem haladhatja meg a 0,008 hüvelyket (200 µm) az ASTM C 457 szerint, bár ez jellemzően teljesítmény-ellenőrzés, nem pedig rutin átvételi kritérium.

A cement és kötőanyagok az FAA P-501 szerint meg kell, hogy feleljenek az ASTM C 150 (I., II., III. vagy IV. típus) vagy az ASTM C 595 (IP, IS, S, I(PM) típusok) szabványnak. Alacsony alkáli-tartalmú cementek (kevesebb mint 0,6% teljes ekvivalens alkáliatartalom Na₂O + 0,658 × K₂O) vannak előírva, ha reaktív adalékanyagok vannak jelen. A pernye (ASTM C 618) és az őrölt kohósalak (ASTM C 989 100-as vagy 120-as minőség) SCM-ként engedélyezett meghatározott minőségi határértékekkel. A specifikáció előírja, hogy minden kötőanyagnak meg kell felelnie a káros alkáli-adalékanyag reakcióra vonatkozó alkalmas kritériumoknak szolgálati feljegyzések vagy az ASTM C 227, C 295, C 289 vagy D 1260 szerinti vizsgálat alapján.

Repülőtéri beton futópálya burkolat építése betonfiniserrel és építő munkásokkal

A keverék statisztikai minőségellenőrzése

A betongyártás statisztikai minőségellenőrzése (SQC) a keveréktervezés megvalósításának szerves része, különösen a repülőtéri burkolatok esetében, ahol a betonhiba következményei súlyosak. Az FAA P-501 specifikáció statisztikai átvételi kritériumokat ír elő a hajlítószilárdsági vizsgálati eredmények mozgóátlaga alapján, amelyet jellemzően három egymást követő gerenda halmazában értékelnek. A statisztikai megközelítés elismeri, hogy még a legjobban megtervezett keverék is tételenkénti változékonyságot mutat az anyagok, az adagolási pontosság, a keverési hatékonyság, a hőmérséklet, az utókezelés és a vizsgálat normál változásai miatt.

A betonkeverék-ellenőrzés legfontosabb SQC paraméterei a következők: átlagos szilárdság, az összes vizsgálati eredmény átlaga egy meghatározott értékelési időszakon belül, szórás (s), az egyes vizsgálati eredmények átlag körüli szóródásának mértéke, az eltérések négyzetes középértékeként számítva, variációs együttható (COV), a szórás és az átlag aránya, százalékban kifejezve, amely normalizálja a változékonyságot a különböző szilárdsági szintekre, mozgóátlag, jellemzően az utolsó három egymást követő vizsgálati eredmény átlaga, amelyet az FAA P-501-ben az átvételi döntésekhez használnak, valamint szükséges átlagos szilárdság (f’cr), a keveréktervezés cél szilárdsága, amelyet az előírt szilárdság (f’c) fölé állítanak be 1,34 × s ráhagyással annak biztosítására, hogy az egyes vizsgálatoknak legfeljebb 1 a 100-ból essen f’c alá.

Repülőtéri burkolati beton esetében az ACI 214R (A beton szilárdságának meghatározására használt vizsgálati eredmények értékelése) biztosítja a változékonyság értelmezésének keretét. A tipikus vizsgálaton belüli változékonyságnak (ugyanazon mintából származó párhuzamos hengerek közötti eltérés) 3,0% COV alatt kell lennie a megfelelően végzett vizsgálat esetén. A vizsgálatok közötti változékonyságnak (tételenkénti eltérés) egy jól ellenőrzött művelet esetén 10–12% COV alatt kell lennie. Ha a COV meghaladja a 15%-ot, vizsgálat és korrekciós intézkedés indokolt.

Az ellenőrző diagram az elsődleges SQC eszköz a betongyártás nyomon követésére. Az egyes szilárdsági eredményeket a felső és alsó ellenőrzési határokhoz viszonyítva ábrázolják, amelyeket jellemzően az átlagtól számított ±3 szórásra állítanak be. A trendek, mint például három egymást követő eredmény növekedése vagy csökkenése, két eredmény ±2 szóráson kívül esése, vagy bármely, az előírt szilárdságon kívül eső eredmény, vizsgálatot indítanak. A mozgóátlag diagram (jellemzően 3 vagy 5 egymást követő vizsgálat átlaga) kisimítja a napi ingadozásokat, és feltárja a betonminőség hosszabb távú változásait.

A hiányos illeszkedés a jóváhagyott keverékterv és a gyártási eredmények között a beton átvételi hibáinak leggyakoribb oka. Ha a gyártási beton következetesen alulteljesít a próbakeverési betonhoz képest, az okok a következők lehetnek: eltérések a cement forrásában vagy finomságában a próba és a gyártás között, az adalékanyagok nedvességtartalmának változásai, amelyeket a keverőtelepi korrekciók nem kompenzálnak, eltérések a keverő hatékonyságában (tartálykocsi keverő vs. központi keverő), eltérések a környezeti hőmérsékletben, amelyek befolyásolják a kötést és az utókezelést, vagy hibák az adagolási pontosságban. Az ilyen eltérések törvényszéki vizsgálata magában foglalja a keveréktervezési feltételezések felülvizsgálatát és a próbakeverési eljárások ellenőrzését.

Keveréktervezési dokumentáció

A keveréktervezési dokumentáció a betonarányosítási folyamat hivatalos feljegyzése, beleértve az összes feltételezést, számítást, anyagigazolást, próbakeverési eredményt és jóváhagyási aláírást. A megfelelő dokumentáció elengedhetetlen a minőségbiztosításhoz, a szabályozási megfeleléshez és a beton teljesítményével kapcsolatos problémák törvényszéki vizsgálatához. Az FAA P-501 előírja, hogy a vállalkozónak az építkezés megkezdése előtt teljes keveréktervet kell benyújtania a mérnöknek jóváhagyásra, beleértve az anyagforrás-igazolásokat, a szemmegoszlási vizsgálati jelentéseket és a próbakeverési vizsgálati eredményeket.

Egy teljes keverékterv-benyújtásnak tartalmaznia kell: keverékterv számát és dátumát, projekt nevét és helyét, specifikációs hivatkozást (pl. FAA P-501, ACI 318 vagy projektspecifikus követelmények), tervezési nyomó- vagy hajlítószilárdságot (f’c vagy f_r), cél konzisztenciát és megengedett tartományt, cél levegőtartalmat és megengedett tartományt, maximális w/cm-t, kötőanyag típusát és forrását, ASTM megjelöléssel, SCM típusát és forrását, helyettesítési százalékot tömeg szerint, és ASTM megjelölést, finom adalékanyag forrását, fajsúlyát (SSD alap), vízfelvételét, finomsági modulusát és nedvességállapotát a tervezés időpontjában, durva adalékanyag forrását, fajsúlyát (SSD alap), vízfelvételét, névleges maximális méretét, száraz tömörített térfogatsúlyát és nedvességállapotát, kémiai adalékszer típusát, márkáját, adagolási arányát (oz/cwt vagy fl oz/100 lb kötőanyag) és ASTM besorolását, keverési tömegeket köbyardonként minden összetevőre SSD állapotban és tényleges nedvességállapotban, víztartalmat beleértve az adalékszerekből és jégből származó vizet, anyagigazolási jelentéseket beleértve a cementgyári bizonyítványokat, adalékanyag-vizsgálati jelentéseket és adalékszer-megfelelőségi tanúsítványokat, próbakeverési vizsgálati eredményeket beleértve a konzisztenciát, levegőtartalmat, térfogatsúlyt, kihozatalt, hőmérsékletet, szilárdságot minden vizsgálati korban, és az elvégzett beállításokat, valamint a tervezésért felelős képzett betontechnológus vagy mérnök aláírását.

Az FAA P-501 szerinti repülőtéri projektek esetében a keveréktervnek azt is bizonyítania kell, hogy az adalékanyagok nem reaktívak a cement alkáliáival, szolgálati feljegyzések vagy a meghatározott ASTM módszerek szerinti vizsgálat alapján. A dokumentációnak tartalmaznia kell a kőzettani elemzés (ASTM C 295), a kémiai vizsgálat (ASTM C 289) vagy a habarcsrudas tágulási vizsgálat (ASTM C 227 vagy D 1260) eredményeit a mérnök által előírtak szerint.

Keveréktervezés és vizsgálat, törvényszéki összehasonlítás

A jóváhagyott keverékterv és a helyszíni vizsgálat közötti kapcsolat kritikus fontosságú a betonburkolat teljesítményének törvényszéki értékeléséhez. Amikor az állapotfelmérések során olyan károsodásokat észlelnek, mint a lepattogzás, kagylósodás, repedés vagy felületi romlás, a keverékterv biztosítja azt az alapvonalat, amelyhez a helyszíni betont hasonlítják annak meghatározására, hogy az anyaghiányok hozzájárultak-e a megfigyelt károsodáshoz.

A beton törvényszéki összehasonlítása a jóváhagyott keveréktervével több elemzést foglal magában. Víz-cement tényező ellenőrzése, ha a beton alacsony szilárdságot vagy nagy porozitást mutat, magmintákat vizsgálnak nyomószilárdságra, és összehasonlítják a keveréktervezés során megállapított szilárdság-w/cm összefüggéssel. A vártnál lényegesen alacsonyabb szilárdság vagy a specifikációnál magasabb w/cm-re (esetleg a helyszínen ellenőrizetlen vízhozzáadás miatt) vagy elégtelen utókezelésre utal. Levegőtartalom ellenőrzése, fagyás-olvadásnak kitett beton esetén a kőzettani elemzés (ASTM C 457) méri a légpórusrendszer paramétereit, beleértve a teljes levegőtartalmat, a fajlagos felületet (mm²/mm³) és a távolsági tényezőt (mm). A 0,008 hüvelyk (0,20 mm) feletti távolsági tényező elégtelen légpórusképzést jelez, és magyarázza a fagyás-olvadás okozta romlást. Adalékanyag szemmegoszlás ellenőrzése, a megszilárdult betonból kivont adalékanyag szitaanalízise (a cementpaszta savval történő feloldásával) ellenőrzi, hogy a helyszíni adalékanyag szemmegoszlása megegyezik-e a jóváhagyott keveréktervvel. A finomsági modulus vagy a durva adalékanyag tényező eltérései az adalékanyag beépítés közbeni szétosztályozódására vagy az adalékanyag-ellátás változásaira utalhatnak. Cementtartalom ellenőrzése, a megszilárdult beton CaO- vagy SiO₂-tartalmának kémiai elemzése megbecsülheti a tényleges kötőanyag-tartalmat, és ellenőrizheti azt a tervezett mennyiséggel szemben. Térfogatsúly és kihozatal ellenőrzése, a magminták térfogatsúlyának (sűrűségének) mérése azonosíthatja a túlzott mértékű bevitt vagy bezárt levegőt, a méhsejtszerkezetet vagy a szétosztályozódást.

Repülőtéri burkolatvizsgálat esetében az ICAO Annex 14 és az FAA PAVEAIR (az FAA burkolatkezelő rendszere) szerint a felületi károsodásokat, mint a hézagok kagylósodása, saroktörések és lepattogzás, a keverékterv megfelelőségének összefüggésében értékelik. A kiterjedt hézagromlást mutató burkolat gyenge adalékanyag-minőségre (D-repedésre való hajlam), elégtelen légpórusképzésre vagy túlzott w/cm-re utalhat a hézagoknál az építés során felgyülemlett vérzési víz miatt. A keverékterv biztosítja az alapvonalat ezekhez a törvényszéki megállapításokhoz.

Beton nyomószilárdság vizsgáló gép hengeres próbatesttel a nyomószilárdság ellenőrzéséhez

A keverékterv paraméterei és a helyszínen megfigyelt károsodások közötti legfontosabb összefüggések a következők: magas w/cm (> 0,50) okozati összefüggésben áll a csökkent szilárdsággal, megnövekedett vízzárósággal, fagyás-olvadás ciklusokból eredő lepattogzással, felületi porosodással és csökkent kopásállósággal, alacsony kötőanyag-tartalom (< 500 lb/yd³) összefügg a rossz simíthatósággal, megnövekedett vérzővízzel, gyengült adalékanyag-paszta kötéssel és megnövekedett zsugorodási repedésekkel, elégtelen légpórusképzés (< 4,0% teljes levegő 1½ hüvelykes adalékanyag esetén) felületi lepattogzást, paszta romlást és hézagromlást eredményez fagyás-olvadás miatt, magas lapos és nyúlt szemcsetartalom (> 8%) kemény keverékeket eredményez rossz tömöríthetőséggel, megnövekedett hézagtartalommal és csökkent hajlítószilárdsággal a burkolatokban, adalékanyag reaktivitás térképszerű repedésként, kipattogzásként és hézagzáródásként nyilvánul meg, ami alkáli-szilikát reakcióval (ASR) hozható összefüggésbe, valamint túlzott finomrészecske-tartalom a finom adalékanyagban (< 2% átesés a No. 200 szitán) összefügg a megnövekedett vízigénnyel és a száradási zsugorodással.

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi a legszélesebb körben használt betonkeverék-tervezési módszer?
Az ACI 211 Abszolút Térfogat Módszer a legszélesebb körben használt betonkeverék-tervezési módszer Észak-Amerikában. Az arányokat az egyes összetevők (cement, víz, adalékanyagok, levegő) által egy egységnyi betontérfogatban elfoglalt abszolút térfogat alapján számítja ki. A módszer nyolc egymást követő lépésből áll: a konzisztencia kiválasztása, a névleges maximális adalékanyag-méret kiválasztása, a víz- és levegőtartalom becslése, a víz-cement tényező kiválasztása, a cementtartalom kiszámítása, a durva adalékanyag-tartalom becslése, a finom adalékanyag-tartalom becslése, valamint a nedvességviszonyokhoz való igazítás.
Mi a különbség a keveréktervezés és a keverék arányosítása között?
A keveréktervezés a betonkeverék szükséges és specifikálható jellemzőinek meghatározására, a célszilárdság, a tartóssági követelmények, a bedolgozhatóság és az anyagkorlátozások kiválasztására utal a projekt specifikációi és a kitettségi feltételek alapján. A keverék arányosítása az ezt követő számítási lépés, amely meghatározza az egyes összetevők tényleges mennyiségeit (tömegek vagy térfogatok) a meghatározott jellemzők eléréséhez. A gyakorlatban a kifejezéseket felcserélhetően használják, de a különbségtétel fontos: a tervezés meghatározza a célokat, az arányosítás kiszámítja a keverési tömegeket.
Miben különbözik az FAA P-501 a szabványos betonkeverék-tervezéstől?
Az FAA P-501 (Portlandcement-beton burkolat) az Egyesült Államok repülőtéri burkolati betonjának specifikációja. Több kritikus ponton is eltér az épületbeton keveréktervezésétől: elsődleges elfogadási kritériumként a hajlítószilárdságot (repedési modulus) írja elő a nyomószilárdság helyett, nagyobb névleges maximális adalékanyag-méreteket tesz lehetővé (akár 2 hüvelyk), fagyállóság érdekében légpórusképzést ír elő, szigorú lapos és nyúlt szemcsehatárokat szab a durva adalékanyagra (maximum 8% 5:1 aránynál), meghatározott adalékanyag-szemmegoszlási sávokat követel meg, és a hajlítószilárdsági eredmények mozgóátlagán alapuló statisztikai minőség-elfogadási kritériumokat alkalmaz.
Miért szükséges a próbakeverés a keveréktervezésben?
A próbakeverés azért szükséges, mert a keveréktervezési módszerek elméleti számításai csak első közelítések. A tényleges anyagtulajdonságok – adalékanyag-vízfelvétel, fajsúly, nedvességtartalom, cement finomsága, adalékszerek hatékonysága – eltérnek a feltételezett értékektől. A próbakeverék ellenőrzi, hogy a kiszámított arányok ténylegesen a cél konzisztenciával, levegőtartalommal, térfogatsúllyal és szilárdsággal rendelkező betont eredményeznek-e. Ezután korrekciókat végeznek a kihozatal (tényleges térfogat a tervezetthez képest), a nedvességkompenzáció (adalékanyagok szabad vize) és a szilárdság optimalizálása érdekében. Próbakeverés nélkül a gyártási beton nem felelhet meg a specifikációs követelményeknek.

Ez egy referenciabejegyzés. A TarmacView drónos ellenőrzési szolgáltatásokat nyújt, és nem árulja az ebben a szószedetben leírt felszereléseket vagy anyagokat.

Kezdje el Szüksége van a repülőtéri világítás ellenőrzésére? A TarmacView drónnal ellenőrzi a PAPI, futópálya és megközelítési világítást repülőgépmozgások között, és megfelelőségi jelentést készít a szabályozó hatóság számára. A burkolat- és akadályvizsgálat fejlesztés alatt áll.
Olvass tovább

Tudj meg többet

03 OLDALAK
Betonfedés
glossary

Betonfedés

A betonfedés a beton külső felülete és a legközelebbi betonacél közötti minimális távolság, amely fizikai gát, magas pH-értékű passziváció és tűzállóság révén biztosít korrózióvédelmet. A nem megfelelő fedés a betonacél idő előtti korróziójának egyik fő oka. A fedési követelményeket az ACI 318, AASHTO LRFD, Eurocode 2 és FAA/ICAO szabványok határozzák meg.

Betonszilárdság
glossary

Betonszilárdság

A betonszilárdság kritikus tulajdonság, amely meghatározza a beton alkalmasságát olyan szerkezetekhez, mint a kifutópályák, burkolatok és épületek. Magában foglalja a nyomószilárdságot, a húzószilárdságot és a hajlítószilárdságot, amelyek befolyásolják a tervezést, a tartósságot és a biztonságot az építőiparban.

Áteresztő beton vízelvezetéshez és fenntarthatósághoz
glossary

Áteresztő beton vízelvezetéshez és fenntarthatósághoz

Az áteresztő beton (más néven perforált vagy porózus beton) egy nagy, egymással összekötett üregtartalommal (15-35%) rendelkező beton, amely lehetővé teszi a víz áthaladását, csökkenti a lefolyást és feltölti a talajvizet. Parkolókhoz, padkákhoz és kisforgalmú utakhoz használatos. Tartalmazza a keveréktervezést, a beépítést, az eltömődést mint elsődleges károsodást, valamint a vízáteresztő…