Letecký slovník

Co je suchá maltová směs?

Opravy betonu · Údržba letištních zpevněných ploch · Záplaty betonu · Opravy infrastruktury · Cementové materiály 8 jazyky
Definice
Suchá maltová směs je velmi tuhá, nulovým sednutím vyznačující se portlandská cementová malta sestávající z cementu, písku a minimálního množství vody potřebného pro hydrataci, namíchaná na konzistenci připomínající vlhký plážový písek. Zhutňuje se ručním pěchováním nebo dusáním do omezených opravných dutin, kapes po výlomech, kuželových otvorů po kotvách, úzkých drážek a maloplošných betonových záplat, čímž dosahuje vysoké hustoty, nízkého smrštění a pevností v tlaku 21 až 65 MPa (3 000 až 9 400 psi) bez nutnosti bednění. Techniku upravují směrnice ACI 546R-96 (Průvodce opravami betonu), Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation), FAA AC 150/5380-6C a ASTM C387. Suchá maltová směs je klasifikována jako metoda tenkých oprav (hloubky 0,5 až 2 palce) a je kritická z hlediska kontroly, protože oddělení, smršťovací trhliny nebo neúplné zhutnění vytvářejí dutiny, které urychlují degradaci v prostředí s cykly zmrazování a rozmrazování.
Pracovník ručně dusá suchou maltovou směs do omezené opravné dutiny v betonu na povrchu letištní zpevněné plochy

Definice a vlastnosti

Suchá maltová směs je velmi tuhá, nulovým sednutím se vyznačující portlandská cementová malta sestávající z cementu, jemného kameniva a minimálního množství vody potřebného pro hydrataci cementu. Míchá se na konzistenci připomínající vlhký plážový písek, směs drží tvar, když se z ruky vytvaruje koule, ale na dlani nezanechává žádný viditelný vlhký film. Tento extrémně nízký obsah vody, typicky odpovídající vodnímu součiniteli (w/c) 0,25 až 0,35, odlišuje suchou maltovou směs od běžné cementové malty (w/c 0,40 až 0,55) a lité injektážní malty (w/c 0,35 až 0,50).

Definující fyzikální vlastností suché maltové směsi je její nulové sednutí, neteče a nedeformuje se vlastní vahou. Tato charakteristika umožňuje pokládat materiál do omezených dutin, úzkých drážek a svislých či stropních kapes bez bednění. Malta se zhutňuje ručním pěchováním nebo dusáním pomocí dřevěného nebo kovového nástroje, což materiál zhušťuje a nutí jej do těsného kontaktu s připraveným betonovým podkladem. Energii zhutnění aplikovaná během pokládky, typicky 25 až 30 úderů na čtvereční palec pomocí pěchovacího nástroje o hmotnosti 1 až 2 libry, vytváří hustou, málo porézní mikrostrukturu, která minimalizuje smrštění při vysychání a maximalizuje pevnost spoje.

Pevnost v tlaku správně namíchané a zhutněné suché maltové směsi se u standardních směsí mícháných na stavbě pohybuje od 21 do 45 MPa (3 000 až 6 500 psi) po 28 dnech, přičemž kontrolované laboratorní směsi s optimalizovanou zrnitostí a obsahem pojiva dosahují dle akademického výzkumu až 65 MPa (9 400 psi) . Průvodce opravami betonu ACI 546R-96 uvádí, že nejčastěji specifikovaným poměrem je 1:3 cementu k písku objemově (portlandský cement typu I/II na čistý, ostrý písek). Poměr 1:2,5 produkuje vyšší pevnost pro konstrukční opravy, zatímco poměr 1:4 se používá pro nevýztužené výplně s nižšími požadavky na pevnost.

Objemová hmotnost zhutněné suché maltové směsi je přibližně 2 100 až 2 240 kg/m³ (130 až 140 lb/ft³), což je srovnatelné s běžným betonem. Pórovitost je díky nízkému obsahu vody a mechanickému zhutnění, které vytlačuje zachycený vzduch ze směsi, výrazně nižší než u malt míchaných za mokra. Tato hustá mikrostruktura vytváří nízkou propustnost, koeficient absorpce vody je při zkoušce dle ASTM C1585 typicky menší než 0,1 kg/m²·h⁰·⁵, díky čemuž je materiál při správném ošetřování odolný vůči pronikání vlhkosti a poškození cykly zmrazování a rozmrazování.

Smrštění při vysychání suché maltové směsi je výrazně nižší než u běžné cementové malty, protože objem volné vody dostupné pro odpaření po hydrataci je minimální. U správně namíchané směsi v poměru 1:3 je lineární smrštění při vysychání měřené dle ASTM C596 typicky 0,03 až 0,06 procenta po 28 dnech, ve srovnání s 0,06 až 0,12 procenta u běžné malty. Toto nízké smrštění je kritické v aplikacích omezených oprav, protože opravný materiál je omezen okolním betonem. Pokud smršťovací napětí překročí pevnost spoje nebo tahovou kapacitu malty, oprava se oddělí nebo popraská na rozhraní, což je nejčastější příčina selhání oprav suchou maltou.

VlastnostSuchá maltová směs (typická)Běžná cementová maltaLitá cementová injektážní malta
Vodní součinitel0,25–0,350,40–0,550,35–0,50
Sednutí kuželeNulové (ručně tvarovaná)2-5 palců8-12 palců (tekutá)
Pevnost v tlaku (28d)21–45 MPa (3 000-6 500 psi)17–35 MPa (2 500-5 000 psi)35–70 MPa (5 000-10 000 psi)
Smrštění při vysychání (28d)0,03–0,06 %0,06–0,12 %0,05–0,10 %
Objemová hmotnost (zhutněná)2 100–2 240 kg/m³1 900–2 100 kg/m³2 000–2 200 kg/m³
Způsob pokládkyRuční pěchování/dusáníHlazení nebo pokládka do bedněníSamovolný tok nebo čerpání
Vyžaduje bedněníNeNěkdyAno (pro nevislé)
Maximální hloubka jedné vrstvy50 mm (2 palce)25 mm (1 palec)Není omezeno metodou

Doba tuhnutí suché maltové směsi závisí na okolní teplotě, typu cementu a použití chemických přísad. Pro portlandský cement typu I/II při 70 °F (21 °C) nastává počátek tuhnutí přibližně za 2 až 4 hodiny a konec tuhnutí za 4 až 8 hodin po namíchání. Urychlující přísady (chlorid vápenatý v množství 1-2 % hmotnosti cementu, je-li povolen) mohou zkrátit dobu tuhnutí přibližně o 50 % pro havarijní opravy. Zpomalující přísady mohou být specifikovány pro pokládku za horkého počasí nad 90 °F (32 °C), aby se zabránilo rychlému tuhnutí před dokončením zhutnění.

Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation Guide to Concrete Repair, druhé vydání, 2015) věnuje celou část (I-D-2-c) suché maltě a suché maltě s pojivem, přičemž ji klasifikuje jako metodu tenkých oprav vhodnou pro hloubky od 1/2 palce do 2 palců. Příručka specifikuje, že suchá maltová směs by měla být dávkována podle požadavků opravy, přičemž obsah cementu, obsah vody a charakteristiky kameniva by měly být optimalizovány pro konkrétní aplikaci. Průvodce opravami betonu Amerického betonového institutu ACI 546R-96 (znovu schváleno 2001) podobně pojednává o suché maltě jako o specializované technice pokládky pro maloobjemové opravy, kde je bednění nepraktické.

Oprava výlomu na betonové letištní zpevněné ploše s řezanými hranami a ručně pokládanou suchou maltovou směsí

Dávkování směsi

Dávkování suché maltové směsi vyžaduje přesnou kontrolu tří proměnných: poměru cementu k písku, obsahu vody a zrnitosti kameniva. Na rozdíl od běžného betonu, kde návrh směsi sleduje standardizované postupy (ACI 211), se dávkování suché malty silně spoléhá na úsudek v terénu a zkoušku rukou, protože obsah vody je příliš nízký na to, aby bylo smysluplné běžné zkoušení sednutí kužele nebo rozlití.

Poměr cementu k písku

Standardní poměr míchání suché maltové směsi je 1 díl portlandského cementu na 3 díly čistého, ostrého písku objemově. Tento poměr je specifikován v ACI 546R-96, Průvodci opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation) a FAA AC 150/5380-6C pro opravy výlomů ve spárách letištních zpevněných ploch. Poměr 1:3 poskytuje vyváženou kombinaci pevnosti v tlaku, zpracovatelnosti při pěchování a rozměrové stability.

Pro konstrukční opravy vyžadující vyšší pevnost, jako jsou nosné betonové prvky, opravy mostních opěr a záplaty zpevněných ploch vystavené provozu letadel nebo těžkých vozidel, se doporučuje poměr 1:2,5 (cement k písku objemově). Tato bohatší směs zvyšuje pevnost v tlaku po 28 dnech z přibližně 3 000-4 500 psi (poměr 1:3) na 5 000-6 500 psi (poměr 1:2,5), v závislosti na typu cementu a vlastnostech písku.

Pro nevýztužené výplně, jako je vyplňování dutin za prefabrikovanými prvky, záplatování menších hnízd štěrku nebo vyplňování vrtaných otvorů, lze použít poměr 1:4 až 1:6. Tyto chudší směsi mají nižší pevnost (1 500-3 000 psi) a vyšší pórovitost, ale snižují náklady na materiál a hydratační teplo při hromadném zasypávání. Úřad pro rekultivaci poznamenává, že poměry až 1:6 lze použít pro některé aplikace, ale varuje, že chudší směsi se hůře zhutňují a jsou náchylnější ke smršťovacím trhlinám.

Stanovení obsahu vody

Obsah vody je jedinou nejkritičtější proměnnou při dávkování suché maltové směsi. Příliš málo vody brání úplné hydrataci cementu, zanechává nehydratované částice cementu, které nepřispívají k pevnosti a zvyšují pórovitost. Příliš mnoho vody vytváří mokrou směs, která sedá vlastní vahou, nelze ji řádně zhutnit pěchováním a nadměrně se smršťuje při vysychání, což vede k oddělení a praskání na obvodu opravy.

Cílová konzistence je v terminologii ACI popsána jako vlhká, ne mokrá. Ke kontrole správného obsahu vody se používají čtyři polní zkoušky:

Zkouška koulí, Hrst namíchané malty se pevně stiskne v dlani. Správně namíchaná směs vytvoří soudržnou kouli, která drží tvar, když se ruka otevře. Pokud se koule při otevření rozpadne, je směs příliš suchá. Pokud mezi prsty vytéká voda nebo zanechává na dlani mokrý film, je směs příliš mokrá.

Zkouška pádem, Koule malty se upustí z výšky pasu (přibližně 36 palců) na čistý, tvrdý povrch. Správně namíchaná směs se rozpadne na několik velkých úlomků. Směs, která je příliš mokrá, se zploští na placku. Směs, která je příliš suchá, se roztříští na jednotlivá zrna písku.

Zkouška otiskem ruky, Hrst malty se stlačí v dlani a poté se ruka otevře. Pokud si malta zachová jasný otisk linií kůže, aniž by vykazovala volnou vodu, je obsah vody správný. Vodní film na ruce indikuje nadměrné množství vody.

Zkouška stiskem a uvolněním, Malta stlačená do koule o průměru 1 palec a položená na rovný povrch by měla unést svou vlastní váhu bez sedání nebo roztékání. Průměr koule po 60 sekundách by se neměl zvětšit o více než 10 % původního průměru.

Cílový obsah vody hmotnostně je typicky 6 až 9 procent celkové hmotnosti suchých materiálů (cement plus písek). Pro směs 1:3 s použitím 42,5 kg (94 lb) portlandského cementu a 127 kg (280 lb) suchého písku činí dávka vody přibližně 3,0 až 4,5 litru (6,5 až 10 pint) . Voda by se měla přidávat postupně, začněte s 80 % odhadovaného množství, důkladně promíchejte, vyhodnoťte konzistenci a postupně přidávejte zbývající vodu, dokud není dosaženo cílového stavu vlhkého písku.

Požadavky na kamenivo

Písek použitý v suché maltové směsi musí být čistý, ostrý, dobře změný a tvrdý. Specifikace ASTM C33 pro jemné kamenivo do betonu poskytuje platné požadavky na zrnitost. Písek by měl propadnout sítem č. 4 (4,75 mm) , přičemž na sítě č. 4 by nemělo zůstat více než 5 % zrn. Modul jemnosti by měl být v rozmezí 2,5 až 3,1 pro optimální zpracovatelnost a hutnost zhutnění. Písky jemnější než 2,5 zvyšují spotřebu vody. Písky hrubší než 3,1 vytvářejí drsnou, obtížně zhutnitelnou směs.

Maximální velikost zrna by neměla překročit jednu třetinu minimální hloubky opravy. Pro hloubku opravy 0,5 palce (12,5 mm) by maximální velikost kameniva měla být omezena na 1/6 palce (4 mm), což odpovídá sítu č. 4. Pro hlubší opravy přesahující 1 palec lze použít kamenivo do velikosti 3/8 palce (9,5 mm), pokud to geometrie dutiny umožňuje plné zhutnění.

Písek by měl být testován na organické nečistoty dle ASTM C40 (kolorimetrická zkouška). Organické znečištění bahnem, jílem nebo rostlinnými látkami zpomaluje hydrataci cementu a snižuje pevnost spoje. Vlhkosť písku by měla být zohledněna při výpočtu dávkované vody. Použití písku v nasyceném stavu s osušeným povrchem (SSD) eliminuje proměnlivost vlhkosti při dávkování na stavbě.

Typy cementu a přísady

Portlandský cement typu I dle ASTM C150 je standardním cementem pro suchou maltovou směs. Typ II (se střední odolností vůči síranům) je specifikován pro opravy v půdách nebo vodě obsahujících sírany. Typ III (s vysokou počáteční pevností) lze použít, je-li vyžadováno rychlé uvedení do provozu, přičemž dosahuje přibližně 70 % pevnosti po 28 dnech již za 7 dní. Typ I/II (dvouúčelový cement splňující požadavky typu I i typu II) je běžně specifikován pro opravy letištních zpevněných ploch, protože poskytuje dobrý univerzální výkon se střední odolností vůči síranům, která je pro prostředí letišť vhodná.

Bílý portlandský cement je specifikován pro architektonické opravy nebo opravy s barevným sladěním, kde je důležitý vizuální vzhled. Používá suroviny s nízkým obsahem železa a manganu a poskytuje stejné pevnostní charakteristiky jako šedý cement.

Směsné cementy, typ IS (portlandský cement s vysokopecní struskou) a typ IP (portlandský cement s pucolánem) dle ASTM C595, lze použít pro suchou maltovou směs, ale vyžadují delší dobu ošetřování a mohou vykazovat pomalejší nárůst pevnosti při nízkých teplotách. Popílek (třída C nebo F dle ASTM C618) může nahradit 15-25 % portlandského cementu pro snížení hydratačního tepla a zlepšení zpracovatelnosti, ale náhrada snižuje pevnost v raném stáří.

Chemické přísady se používají selektivně. Urychlující přísady (chlorid vápenatý, bechloridové urychlovače na bázi mravenčanu vápenatého nebo dusičnanu vápenatého) urychlují tuhnutí a nárůst počáteční pevnosti pro havarijní opravy nebo pokládku za chladného počasí. Chlorid vápenatý je dle ACI 318 omezen na 2 % hmotnosti cementu a je zakázán v předpjatém betonu nebo betonu vystaveném působení síranů. Plastifikační přísady (typ A nebo D dle ASTM C494) mohou zlepšit zpracovatelnost při stejném obsahu vody nebo umožnit snížení obsahu vody bez obětování zpracovatelnosti. Provzdušňovací přísady (ASTM C260) zlepšují odolnost vůči cyklům zmrazování a rozmrazování, ale musí být používány opatrně, protože vnesený vzduch snižuje pevnost v tlaku přibližně o 5 % na každé 1 % obsahu vzduchu.

Technika pokládky

Úspěšná pokládka suché maltové směsi závisí zcela na správném zhutnění ručním pěchováním. Technika se výrazně liší od běžné pokládky betonu, protože materiál se nelije, nevibruje ani nehladí v obvyklém smyslu. Každá částice malty musí být mechanicky nucena do těsného kontaktu jak s podkladem, tak se sousedními částicemi malty.

Příprava dutiny

Před zahájením pokládky suché malty musí být opravná dutina připravena podle zavedených postupů oprav betonu. Dle Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation Guide to Concrete Repair) by měl být obvod dutiny nařezán na minimální hloubku 3/4 palce (19 mm) , přičemž linie řezu tvoří obdélníkový nebo kruhový tvar s kulatými rohy, ostré vnitřní rohy koncentrují napětí a podporují iniciaci trhlin. Dutina by měla být podříznuta nebo odklínována pod úhlem přibližně 5 stupňů, aby se vytvořil mechanický zámek, který pomáhá udržet opravný materiál na místě. Minimální hloubka pro opravu suchou maltou je dle specifikací Caltrans a pokynů Úřadu pro rekultivaci 1/2 palce (12,5 mm) . Ostří (featheredge) není přijatelné, protože tenké okraje se pod zatížením odlamují a poskytují nedostatečnou plochu pro soudržnost.

Veškerý znehodnocený, delaminovaný a nesoudržný beton musí být odstraněn pomocí sbíjecích kladiv (max. 15 lb) , hydrodemolice (10 000-20 000 psi) , jehlových odklepávačů nebo abrazivního otryskání, aby se obnažil zdravý beton s otevřenými zrny kameniva. Podklad se poté očistí, nejprve stlačeným vzduchem bez oleje k odstranění sypkých nečistot, poté vysokotlakým vodním paprskem o minimálním tlaku 3 000 psi (21 MPa) k odstranění prachu, cementového mléka a zbytků. Dutina musí být v době pokládky v nasyceném stavu s osušeným povrchem (SSD) , povrch je viditelně vlhký, bez stojaté vody. Stojatá voda v dutině ředí maltu na rozhraní a brání vytvoření spoje.

Příprava spoje

Rozhraní mezi stávajícím betonem a suchou maltovou směsí je nejslabším článkem opravného systému. Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci specifikuje tři metody přípravy spoje:

Metoda 1 (Standardní suchá malta), Neaplikuje se žádný spojovací prostředek. Podklad je udržován ve stavu SSD a suchá maltová směs se dusá přímo proti vlhkému povrchu. Mechanické zaklínění z podříznuté dutiny a zhutňovací tlak poskytují primární mechanismus spoje. Tato metoda je vhodná pro opravy v tlakových zónách, kde je mechanický zámek dostatečný k udržení opravného materiálu.

Metoda 2 (Suchá malta s pojivem s čistou cementovou kaší), Bezprostředně před pokládkou se na podklad SSD nanese vrstva čisté cementové kaše (portlandský cement smíchaný s dostatečným množstvím vody, aby vznikla hustá suspenze o konzistenci husté smetany). Aplikace kaše by měla pokrýt všechny obnažené povrchy dutiny, včetně stěn, dna a případné obnažené výztuže. Suchá maltová směs se pokládá, dokud je kaše ještě lepivá, typicky do 5 až 10 minut od aplikace. Tato metoda poskytuje výrazně zvýšenou pevnost spoje vyplněním mikroskopických pórů na povrchu a vytvořením přechodové zóny bohaté na cement mezi podkladem a opravným materiálem.

Metoda 3 (Suchá malta s pojivem s komerčním spojovacím prostředkem), Aplikuje se komerční spojovací prostředek na bázi latexu nebo epoxidu dle pokynů výrobce. Spojovací prostředky na bázi latexu (polyvinylacetát, styren-butadien nebo akrylátové formulace) zlepšují přilnavost a snižují ztrátu vody ze suché malty do podkladu. Epoxidové spojovací prostředky poskytují nejvyšší pevnost spoje, ale vyžadují přesné dávkování a kontrolu teploty. Doporučení výrobce ohledně aplikační dávky, otevřené doby a stavu podkladu musí být přesně dodržena.

Vrstvené zhutňování

Suchá maltová směs musí být pokládána v tenkých, postupných vrstvách, nikoli nasypána do dutiny v jedné hmotě. Každá vrstva by měla mít tloušťku 1/4 až 3/8 palce (6 až 10 mm) , dostatečně tenká, aby pěchovací nástroj mohl přenést zhutňovací energii celou tloušťkou vrstvy až k rozhraní s podkladem.

Krok 1, Počáteční výplň: První vrstva malty se rozprostře po dně dutiny a pevně se přitlačí do kontaktu se spojovací kaší (je-li použita) nebo s podkladem SSD. Pěchovací nástroj, typicky tupá dřevěná tyč (průměr 3/4 až 1-1/2 palce), kus dřeva 2x4 nebo ocelová pěchovací tyč s plochým čelem, se používá k vyvíjení pevných, svislých úderů po celém povrchu. Každý čtvereční palec povrchu by měl obdržet minimálně 25 až 30 pěchovacích úderů. Zhutňování by mělo postupovat systematicky z jedné strany dutiny na druhou, s každým úderem překrývajícím předchozí úder přibližně o 50 %.

Krok 2, Mezivrstvy: Následující vrstvy se pokládají stejným způsobem, s každou vrstvou zhutněnou před přidáním další. Zhutnění každé vrstvy by mělo materiál zhustit do bodu, kdy se povrch jeví lesklý, což indikuje, že cementové těsto bylo zhutňovacím tlakem vytlačeno na povrch. Tento povrchový lesk je polním indikátorem adekvátního zhutnění. Pokud povrch po pěchování zůstane matný, je zapotřebí další zhutňovací úsilí.

Krok 3, Konečný povrch: Poslední vrstva se nanese mírně výše než okolní povrch zpevněné plochy (přibližně 1/16 až 1/8 palce nadvýšení). Po úplném zhutnění pěchovacím nástrojem se povrch zarovná pomocí rovné latě nebo stahovacího prkna drženého v rovině s okolní zpevněnou plochou. Konečná úprava se provádí dřevěným hladítkem (pro strukturu odpovídající okolnímu betonu) nebo ocelovým hladítkem (pro hladké povrchy). Povrch by měl být v rovině s okolním povrchem zpevněné plochy v toleranci 1/8 palce (3 mm) dle FAA AC 150/5380-6C.

Nástroje pro svislé a stropní aplikace

U svislých ploch (jako jsou opěrné zdi, sloupy nebo opěrné stěny) musí být suchá maltová směs vtlačena do dutiny s dostatečnou silou, aby zůstala na místě proti gravitaci. Malta by měla být tvarována do plochých kotoučů o průměru přibližně 2 až 3 palce a tloušťce 1/2 až 3/4 palce, které se pak pevně vtlačí do dutiny dlaní nebo polstrovaným pěchovacím nástrojem. Každý kotouč musí být důkladně zhutněn, než se vedle něj umístí další.

U stropních aplikací musí být malta vtlačována směrem nahoru do dutiny pomocí podpěrné desky nebo bednění přidržovaného na spodní straně. Pěchovací nástroj se používá přes přístupový otvor k zhutnění malty proti stropní ploše. Toto je nejobtížnější aplikace suché malty a vyžaduje značné zkušenosti k dosažení správného zhutnění a spoje. Suchá malta s pojivem (metoda 2 nebo 3) je silně doporučena pro stropní opravy.

Ošetřování

Správné ošetřování je pro suchou maltovou směs nezbytné, protože nízký obsah vody poskytuje minimální rezervu pro ztrátu vody během hydratace. Pokud malta vyschne dříve, než je hydratace cementu v podstatě dokončena (typicky 7 dní při 70 °F/21 °C), hydratační reakce se zastaví, zanechá nehydratovaný cement, který nepřispívá k pevnosti, a porézní mikrostrukturu náchylnou k poškození cykly zmrazování a rozmrazování.

Způsoby ošetřování specifikované v Průvodci opravami betonu Úřadu pro rekultivaci zahrnují:

Mokrá jutovina s polyethylenovým krytem, Tkaná jutovina (minimální hmotnost 4 vrstvy) se nasytí čistou vodou, položí se přímo na dokončený opravný povrch a překryje se průhlednou polyethylenovou fólií (minimální tloušťka 4 mil) aby se zabránilo odpařování. Jutovina musí být znovu navlhčena denně nebo častěji v horkém, suchém nebo větrném počasí. Polyethylenová fólie by měla přesahovat jutovinu nejméně o 6 palců na všech stranách a na okrajích by měla být zatížena, aby byl udržován kontakt.

Nepřetržitá aplikace vody, Namáčecí hadice, kapkový závlahový řád nebo mlžící tryska zajišťují nepřetržitý přísun vody na opravný povrch a okolní beton. Tato metoda je účinná v horkém počasí, ale vyžaduje spolehlivý zdroj vody a správné odvodnění, aby se zabránilo hromadění vody v přilehlých oblastech.

Tekuté přípravky vytvářející membránu, Přípravky splňující ASTM C309 (tekuté přípravky vytvářející membránu pro ošetřování betonu) se nanášejí štětcem nebo nástřikem v aplikační dávce specifikované výrobcem (typicky 200 až 300 ft² na galon). Přípravek vytváří souvislou bariéru, která zadržuje vlhkost v maltě. Pigmentované přípravky (bílé) se používají v horkém počasí k odrazu slunečního záření a snížení teploty povrchu.

Minimální doba ošetřování je 7 dní při teplotách nad 50 °F (10 °C). Pro cement typu III (s vysokou počáteční pevností) lze minimum zkrátit na 3 dny, pokud zkoušení pevnosti potvrdí adekvátní hydrataci. Pro pokládku za chladného počasí pod 50 °F by měla být doba ošetřování prodloužena, dokud malta nenashromáždí minimálně 500 °F-dnů (denostupňů nad 32 °F).

Kontrola teploty během pokládky a ošetřování je kritická. Okolní teplota by měla být udržována nad 40 °F (4 °C) během pokládky a po celou dobu ošetřování dle ACI 306 (Betonáž za chladného počasí). V horkém počasí nad 90 °F (32 °C) by teplota malty měla být udržována pod 90 °F pomocí chladné záměsové vody, stínění materiálů a pokládky během nejchladnější části dne. Led může být použit jako součást záměsové vody, pokud je před zahájením pokládky zcela roztátý.

Vhodné typy oprav

Suchá maltová směs je použitelná pro specifickou škálu scénářů oprav betonu, které se vyznačují omezenou geometrií, malým objemem a absencí bednění. Pochopení vhodného aplikačního obalu je pro úspěšné použití zásadní.

Opravy výlomů ve spárách tuhých vozovek

Výlomy ve spárách jsou praskliny, odštěpky nebo lomy, které vznikají na nebo v blízkosti spár vozovky, typicky do 1 až 2 stop od líce spáry. Jsou způsobeny nadměrným namáháním ve spáře od kolových zatížení, nestlačitelnými nečistotami vyplňujícími spáru, nesouosostí trnů nebo degradací betonu vlivem zmrazování a rozmrazování. FAA AC 150/5380-6C (Směrnice a postupy pro údržbu letištních zpevněných ploch) identifikuje opravy výlomů ve spárách jako primární aplikaci pro záplaty do částečné hloubky s použitím metod pokládky malty.

Postup opravy dle poradenského oběžníku FAA zahrnuje nařezání obvodu vylomené oblasti na minimální hloubku 3/4 palce, odstranění veškerého nesoudržného betonu uvnitř řezané hranice do maximální hloubky jedné třetiny tloušťky desky, očištění dutiny, aplikaci spojovacího prostředku, je-li specifikován, a pokládku suché maltové směsi v tenkých zhutněných vrstvách. Opravná plocha je pro metody suché malty typicky omezena na méně než 2 čtvereční stopy na jednu záplatu. Větší výlomy zasahující více než jednu třetinu tloušťky desky vyžadují opravu v plné hloubce pomocí běžného betonu dle položky P-501 (cementobetonová vozovka) v AC 150/5370-10H.

Vyplňování kuželových otvorů po kotvách

Kuželové otvory po kotvách jsou kuželovité dutiny, které zůstávají v betonové zpevněné ploše po odstranění závěsných nebo kotevních šroubů bednění. Při výstavbě a opravách letištních zpevněných ploch mají tyto otvory na povrchu průměr 1 až 3 palce a směrem dovnitř se zužují na 1/2 až 1 palec v hloubce 2 až 4 palce. Kuželové otvory po kotvách musí být zcela vyplněny, aby se zabránilo hromadění vody, poškození cykly zmrazování a rozmrazování a vzniku cizích předmětů (FOD).

Suchá maltová směs je preferovanou metodou pro vyplňování kuželových otvorů po kotvách, protože omezená geometrie znemožňuje použití bednění a vlastnosti suché směsi s nízkým smrštěním vytvářejí trvanlivou výplň, která se neoddaluje od stěn otvoru. Otvor se očistí od prachu a nečistot stlačeným vzduchem, zvlhčí do stavu SSD a vyplní v jedné nepřetržité zhutňovací operaci. Malta se do otvoru dusá pomocí kovové tyče o něco menšího průměru, než je průměr otvoru, přičemž se postupuje ode dna nahoru, aby se eliminovaly vzduchové kapsy. Konečný povrch se zarovná do roviny a upraví tak, aby odpovídal okolní struktuře povrchu.

Malé výlomy a vypadávání zrn

Výlomy jsou mělké prohlubně v betonovém povrchu vyplývající z místního mechanického poškození, koroze výztuže, působení mrazu nebo vypadávání zrn kameniva (ztráta povrchového zrna kameniva v důsledku vnitřních expanzivních sil). Výlomy o hloubce 1/2 palce až 2 palce a ploše až 1 čtvereční stopa jsou kandidáty na opravu suchou maltou.

Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci klasifikuje suchou maltu jako metodu tenkých oprav vhodnou pro hloubky od 1/2 palce do 2 palců. Opravná dutina by měla být připravena s podříznutými stranami, očištěna od všech volných materiálů a až do pokládky udržována ve stavu SSD. U výlomů způsobených korozí, kde je obnažena výztuž, musí být ocel očištěna na téměř bílý kov dle SSPC-SP10/NACE No. 2 (abrazivní otryskání) a před pokládkou spojovací kaše a suché malty opatřena základním nátěrem proti korozi.

Opravy hnízd štěrku a medovitých míst

Hnízda štěrku, dutiny v betonu vzniklé tím, že malta nevyplnila prostory mezi hrubými zrny kameniva během ukládání, a medovitá místa, shluky kameniva bez malty, jsou stavební vady, které vyžadují opravu, pokud zasahují k povrchu nebo ohrožují krytí výztuže. Suchá maltová směs je vhodná pro vyplňování dutin po hnízdech štěrku, protože metoda ručního pěchování dokáže vtlačit maltu do nepravidelných dutin, které by zachytily vzduch a vedly by k neúplnému vyplnění litými injektážními maltami.

U oprav hnízd štěrku musí být uvolněné kamenivo a nesoudržný materiál odstraněn sbíjením a dutina musí být očištěna a připravena dle standardních postupů. Suchá maltová směs se vtlačuje do všech oblastí dutiny pomocí malých pěchovacích nástrojů přizpůsobených velikosti, aby dosáhly do nepravidelné geometrie dutiny. Suchá malta s pojivem (metoda 2 nebo 3) se doporučuje pro opravy hnízd štěrku, protože nepravidelné povrchy dutin poskytují omezené mechanické zaklínění.

Úzké drážky a pera

Drážky, úzké obdélníkové dutiny typicky široké 1/2 až 2 palce a hluboké 1 až 4 palce, se vyřezávají do betonu pro instalaci trnů, dodatečnou montáž kotevních tyčí nebo umístění kotevních šroubů. Omezená geometrie drážek činí bednění nepraktickým a litou injektážní maltu obtížně pokládatelnou bez zachycení vzduchu. Suchá maltová směs je standardním materiálem pro vyplňování těchto úzkých dutin.

Drážka se připraví s čistými, rovnoběžnými stranami a rovným dnem. Na podklad SSD se nanese spojovací kaše a suchá maltová směs se vtlačuje do drážky v tenkých vrstvách pomocí úzkého pěchovacího nástroje (o něco menšího, než je šířka drážky). Zhutňování postupuje od jednoho konce drážky ke druhému, čímž se zajišťuje úplné vyplnění bez dutin. Přebytečný materiál se po zhutnění zarovná do roviny.

Zapouzdření kotevních šroubů a trnů

Když se kotevní šrouby nebo trny osazují do vyvrtaných otvorů ve stávajícím betonu, musí být prstencový prostor mezi tyčí a stěnou otvoru zcela vyplněn, aby se přenášelo zatížení spojem. Suchá maltová směs se do otvoru kolem tyče dusá malým přístupovým otvorem, čímž se dosahuje úplného zapouzdření bez smršťovacích mezer, které mohou vzniknout při použití lité injektážní malty v hlubokých, úzkých otvorech.

Průměr otvoru by měl být alespoň o 1/4 palce větší než průměr tyče, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro pokládku malty. Otvor se očistí, tyč se umístí a podepře ve správné poloze a suchá maltová směs se pěchuje do prstencového prostoru v malých přírůstcích pomocí tyče, která se vejde mezi tyč a stěnu otvoru. Malta musí být nejprve vtlačena na dno otvoru a poté budována vzhůru ve vrstvách, aby bylo zajištěno úplné vyplnění po celém obvodu tyče.

Příprava spoje

Rozhraní mezi stávajícím betonovým podkladem a opravným materiálem ze suché malty je nejkritičtějším faktorem trvanlivosti opravy. ACI 546R-96 zdůrazňuje, že „předčasná selhání opravných systémů jsou často připisována nesprávné přípravě povrchu." Spoj musí odolávat tahovému a smykovému namáhání od rozdílných tepelných pohybů, smrštění opravného materiálu při vysychání, působícímu zatížení a vlivům prostředí.

Profil povrchu podkladu

Povrch stávajícího betonu musí být připraven tak, aby dosáhl profilu povrchu betonu (CSP) 3 až 5 dle ICRI Směrnice č. 03732 (Výběr a specifikace přípravy betonového povrchu pro tmely, nátěry a polymerové přetěry). CSP 3 odpovídá lehkému abrazivnímu otryskání nebo profilu leptáním kyselinou s velmi lehkou povrchovou strukturou. CSP 5 odpovídá střednímu abrazivnímu otryskání s viditelnou drsností povrchu odhalující malé kamenivo.

Pro opravy suchou maltou se doporučuje minimální CSP 5. Tato drsnost poskytuje dostatečnou plochu pro mechanické zaklínění mezi podkladem a opravnou maltou. Vyšší hodnoty CSP (6-9) nejsou pro cementové malty nutné a mohou snížit efektivní průřez tenkých opravných částí.

Připravený povrch musí odhalovat zdravý beton s otevřenými zrny kameniva po celé opravné ploše. Cementové mléko, slabá, porézní vrstva jemných částic a odsazené vody, která se hromadí na betonových površích během ukládání, musí být zcela odstraněno. Požadavek na obnažení zdravého betonu se ověřuje zkouškou sbíjením, pokud úder dláta kladivem o hmotnosti 2 lb způsobí spíše lom zrn kameniva než jejich uvolnění z cementové pasty, je příprava povrchu adekvátní.

Nasycený stav s osušeným povrchem (SSD)

Stav SSD je standardním vlhkostním stavem pro cementové opravy. Podklad se předvlhčí čistou vodou po dobu minimálně 2 hodin před pokládkou, nebo dokud povrch viditelně nepřestane absorbovat vodu. V době pokládky by měl být povrch vlhký, bez stojaté vody nebo viditelného lesku. Přebytečná stojatá voda se odstraní vstřebáním čistou houbou nebo stlačeným vzduchem (bez oleje).

Stav SSD plní dvě funkce. Zaprvé zabraňuje suchému podkladu absorbovat vodu z čerstvé malty, ztráta vody do suchého podkladu může zvýšit efektivní vodní součinitel na rozhraní až o 0,10, čímž se sníží pevnost spoje o 30-50 %. Zadruhé poskytuje vlhkostní prostředí nezbytné pro správnou hydrataci cementu na rozhraní.

Stav SSD se udržuje nepřetržitým mlžením nebo zamlžováním během doby mezi přípravou povrchu a pokládkou. Pokud připravený povrch před pokládkou vyschne, musí být znovu navlhčen po dobu nejméně 1 hodiny, aby se obnovil stav SSD.

Aplikace spojovací kaše

U oprav suchou maltou s pojivem (metoda 2) se čistá cementová kaše míchá na krémovou konzistenci pomocí portlandského cementu a čisté vody, typicky s vodním součinitelem 0,35 až 0,40. Kaše by měla být míchána v malých dávkách dostatečných na 15-20 minut aplikace, větší dávky před použitím ztuhnou a musí být vyřazeny.

Kaše se nanáší štětcem s tuhými štětinami, preferuje se zednický štětec 3-4 palce nebo štětec na betonové povrchy, a energicky se vetře do připraveného povrchu, aby se zajistilo proniknutí do všech povrchových pórů a nerovností. Vrstva kaše by měla být tenká (přibližně 1/16 až 1/8 palce), ale souvislá po celé opravné ploše. Suchá maltová směs musí být pokládána, dokud je kaše ještě mokrá a lepivá, typicky do 5 až 10 minut od aplikace při normální teplotě. Pokud kaše před pokládkou malty uschne do tvrdého, lesklého filmu, musí být odstraněna drátěným kartáčem a znovu nanesena.

U komerčních spojovacích prostředků (metoda 3) se přesně dodržují pokyny výrobce pro stav podkladu, aplikační dávku, otevřenou dobu a ošetřování. Epoxidové spojovací prostředky typicky vyžadují suchý podklad (ne SSD), zatímco latexové spojovací prostředky mohou umožnit vlhký podklad. Použití nesprávného vlhkostního stavu pro konkrétní spojovací prostředek způsobí selhání spoje.

Příprava výztuže

Pokud je v opravné dutině přítomna obnažená výztuž, musí být připravena před očištěním podkladu a aplikací spojovací kaše. Obnažená výztuž se očistí na téměř bílý kov dle SSPC-SP10/NACE No. 2 pomocí abrazivního otryskání, tlakového mytí s inhibitory koroze nebo jehlového odklepání. Veškerá rez, okuje, barva, mastnota a produkty koroze musí být odstraněny. Po očištění by měla být výztuž zkontrolována na ztrátu průřezu, pokud koroze zmenšila průměr tyče o více než 20 %, je před zahájením opravy vyžadováno statické posouzení.

Očištěná výztuž se před pokládkou spojovací kaše a suché maltové směsi natře základním nátěrem proti korozi nebo epoxidovým nátěrem. Nátěr by měl přesahovat alespoň 1 palec za obnaženou výztuž do zdravého betonu na každé straně.

Kontrola opravy suchou maltou

Kontrola opravy suchou maltou se řídí postupy uvedenými v FAA AC 150/5380-6C pro opravy letištních zpevněných ploch a obecnými pokyny pro kontrolu oprav betonu v ACI 546R-96. Inspekce ověřuje, že oprava je celistvá, řádně spojená a rozměrově stabilní.

Posouzení celistvosti spoje

Soudržnost mezi suchou maltovou směsí a stávajícím podkladem se hodnotí akustickým poklepem, poklepem na opravný povrch kladívkem (1-librové kulové kladívko nebo geologické kladívko) nebo vlečením řetězu (3- až 5-stopá délka těžkého ocelového řetězu) přes oblast. Pevný, zvonivý zvuk indikuje zdravý spoj. Tupý, dutý nebo bubnující zvuk indikuje oddělení malty od podkladu na rozhraní.

Zkouška poklepem by měla být provedena v rastru s roztečí ne větší než 6 palců v každém směru přes opravnou oblast. Všechna místa s dutým zvukem by měla být označena křídou nebo fixem a zaznamenána do inspekčního formuláře. Jednotlivé oddělené oblasti přesahující 1 čtvereční palec nebo tvořící více než 10 % opravné plochy jsou důvodem k odmítnutí a odstranění.

U kritických oprav na letištních zpevněných plochách vystavených zatížení letadly se doporučuje zkouška spoje dle ASTM C1583 (Standardní zkušební metoda pro tahovou pevnost betonových povrchů a pevnost spoje nebo tahovou pevnost betonových oprav a přetěrů přímým tahem, odtrhová metoda). Kovový terč o průměru 50 mm (2 palce) se přilepí na opravný povrch vysocepevnostním epoxidem a přenosný odtrhový přístroj aplikuje přímé tahové zatížení až do porušení. Pevnost spoje se uvádí v MPa nebo psi. Minimální pevnost spoje 1,5 MPa (220 psi) je typicky specifikována pro konstrukční opravy.

Kontrola smršťovacích trhlin

Obvod a povrch opravy se kontroluje na smršťovací trhliny pomocí 10x lupy s osvětlením nebo měrky na trhliny. Trhliny širší než 0,25 mm (0,01 palce) na rozhraní mezi opravou a stávajícím betonem jsou nepřijatelné a indikují buď nadměrné množství vody ve směsi, nedostatečné zhutnění nebo nedostatečné ošetřování. Povrchové smršťovací trhliny (mapovité praskání nebo síťové praskání) užší než 0,25 mm jsou kosmetického charakteru, ale mohou indikovat špatné zhutnění nebo špatné podmínky ošetřování, které vyžadují další vyšetřování.

Trhliny tvořící úplný obvodový prstenec kolem opravy (oddělení na celém rozhraní) vyžadují úplné odstranění a výměnu bez ohledu na šířku trhliny. Částečné obvodové trhliny zasahující více než 25 % obvodu opravy se vyhodnocují kvůli příčině a mohou vyžadovat opravu injektáží epoxidem nebo odstranění a výměnu.

Posouzení celistvosti a tvrdosti

Tvrdost povrchu opravy se hodnotí pomocí zkoušky škrábáním, nástroj z tvrzené oceli (např. šroubovák nebo šídlo) se táhne přes opravný povrch mírným tlakem. Správně ošetřená a zhutněná oprava odolává škrábání a při poklepu vydává kovový zvuk. Oprava, která se snadno poškrábe nebo vydloubne, indikuje nízkou povrchovou tvrdost v důsledku nedostatečného ošetřování, nedostatečného obsahu cementu nebo nadměrného množství vody v povrchové vrstvě.

Tvrdonoměr (ASTM C805, Standardní zkušební metoda pro odrazové číslo ztvrdlého betonu) lze použít pro srovnávací posouzení tvrdosti. Odrazová čísla z opravy by měla být v rozmezí 80-120 % odrazových čísel ze sousedního zdravého betonu. Hodnoty výrazně nižší než u sousedního betonu indikují nedostatečný nárůst pevnosti.

Rozměrová kontrola

Výška opravného povrchu se kontroluje vůči okolnímu povrchu zpevněné plochy pomocí rovné latě, 4-stopová (1,2 m) hliníková nebo ocelová lať se položí přes opravu a přilehlou zpevněnou plochu. FAA AC 150/5380-6C specifikuje, že záplaty výlomů do částečné hloubky musí být v rovině s okolním povrchem v toleranci 1/8 palce (3 mm) . Vysoká místa vytvářejí nebezpečí zakopnutí a riziko cizích předmětů (FOD). Nízká místa shromažďují vodu a urychlují degradaci mrazem na obvodu opravy.

Okraje opravy se kontrolují na odštěpování hran, odštěpky nebo praskliny na řezaném obvodu způsobené přezhutněním nebo nedostatečným zhutněním na okrajích. Odštěpování hran širší než 1/4 palce (6 mm) snižuje efektivní šířku opravy a vytváří iniciační body pro budoucí degradaci.

Odběr jádrových vývrtů a destruktivní zkoušení

Pro přejímací zkoušky kritických oprav se odebírají betonové jádrové vývrty (ASTM C42) o průměru 2 až 4 palce (50 až 100 mm) skrz opravu do stávajícího podkladu. Vývrt se zkoumá na:

  • Spojitost linie spoje, souvislé, dobře spojené rozhraní bez oddělení
  • Obsah dutin, viditelné dutiny z neúplného zhutnění
  • Konzolidaci vrstev, dobře zhutněné vrstvy bez viditelných hranic mezi vrstvami
  • Rovnoměrnost materiálu, konzistentní barva a struktura v celé hloubce opravy

Vývrt může být testován na pevnost v tlaku (ASTM C39), pokud to geometrie dovoluje (poměr výšky k průměru 1,75 až 2,00). Minimální přijatelná pevnost v tlaku je typicky specifikována jako 21 MPa (3 000 psi) po 7 dnech pro cement typu I/II.

Suchá malta vs. litá injektážní malta vs. epoxidová malta

Výběr mezi suchou maltovou směsí, litou cementovou injektážní maltou a epoxidovou maltou závisí na geometrii opravy, požadavcích na pevnost, časových omezeních, nákladových úvahách a podmínkách prostředí.

ParametrSuchá maltová směsLitá cementová injektážní maltaEpoxidová malta
Norma ASTMASTM C387ASTM C1107ASTM C881
Způsob pokládkyRuční pěchování/dusáníSamovolný tok, čerpání nebo tremieHlazení, lití nebo injektáž
Vyžaduje bedněníNeAno (pro většinu aplikací)Obvykle ano
Sednutí/RozlitíNulové (ručně tvarovaný tvar)Rozlití 8-12 palců (ASTM C939)Proměnné, pasta až samonivelační
Obsah vodyMinimální (6-9 % suché hm.)Střední (12-16 % suché hm.)Nulový (systém pryskyřice/tvrdidlo)
Pevnost v tlaku (28d)21-45 MPa (3 000-6 500 psi)35-70 MPa (5 000-10 000 psi)55-85+ MPa (8 000-12 000+ psi)
Smrštění při vysycháníVelmi nízké (0,03-0,06 %)Střední (0,05-0,15 %)Téměř nulové (0,001-0,005 %)
Pevnost spoje v tahu1,5-2,5 MPa (s pojivovou kaší)1,0-2,0 MPa2,0-4,0 MPa+
Doba vytvrzení do provozu3-7 dní1-3 dny2-24 hodin
Maximální tloušťka jedné vrstvy50 mm (2 palce)Není omezeno metodouTypicky 25-50 mm na vrstvu
Minimální hloubka opravy12,5 mm (0,5 palce)25 mm (1 palec)6 mm (0,25 palce)
Schopnost ostří (featheredge)Ne (vyžaduje minimální hloubku)NeAno (některé formulace)
Relativní cena materiálu1x (základní)1,5-2,5x5-10x
PracnostVysoká (kvalifikovaná ruční práce)Nízká až středníStřední
Citlivost na teplotuNízkáNízkáVysoká (rozsah výrobce)
Tolerance vlhkostiVysoká (vyžaduje podklad SSD)Vysoká (vyžaduje podklad SSD)Nízká (typicky vyžaduje suchý podklad)
Odolnost proti zmrazování a rozmrazováníDobrá (při správném ošetřování)DobráVýborná

Kdy použít suchou maltovou směs

Suchá maltová směs je správnou volbou, když existují všechny následující podmínky:

  • Opravná plocha je malá (méně než 2 čtvereční stopy na jednu aplikaci)
  • Hloubka opravy je 0,5 až 2 palce (12,5 až 50 mm)
  • Bednění nelze umístit nebo není ekonomicky odůvodněné
  • Opravná dutina je omezena okolním betonem alespoň na dvou stranách, což poskytuje uzavření pro dusací činnost
  • Okolní teplota je nad 40 °F (4 °C)
  • Je k dispozici několik hodin pro pokládku a počáteční ošetřování (3-7 dní pro úplné vytvrzení)
  • Cena materiálu je primárním omezením rozpočtu
  • Je k dispozici kvalifikovaná pracovní síla se zkušenostmi se suchou maltou

Kdy použít litou cementovou injektážní maltu

Litá cementová injektážní malta splňující ASTM C1107 (Standardní specifikace pro balenou suchou hydraulickou cementovou injektážní maltu (nesmršťivou)) je správnou volbou, když:

  • Objem opravy přesahuje 1 krychlovou stopu (0,028 m³)
  • Kolem opravné oblasti lze instalovat bednění
  • Je požadována samonivelační pokládka pro snížení nároků na práci
  • Je potřeba vyšší počáteční pevnost (1 000-3 000 psi za 24 hodin u rychle tvrdnoucích formulací)
  • Opravná oblast je přístupná pro samovolný tok nebo čerpání
  • Je specifikována nesmršťivá formulace pro minimalizaci vzniku mezer na rozhraní

Kdy použít epoxidovou maltu

Epoxidová malta splňující ASTM C881 (Standardní specifikace pro epoxidové pryskyřičné spojovací systémy pro beton) je správnou volbou, když:

  • Je vyžadováno rychlé uvedení do provozu, provoz letadel nebo vozidel musí být obnoven během hodin
  • Vysoká pevnost spoje je nezbytná, opravy v tahových zónách nebo vystavené cyklickému zatížení
  • Musí být opraveny tenké části (méně než 0,5 palce / 12,5 mm)
  • Oprava musí být nepropustná pro vodu nebo chemikálie
  • Je vyžadováno téměř nulové smrštění, přesné základny zařízení, dodatečná montáž trnů
  • Rozpočet umožňuje náklady na materiál 5-10krát vyšší než u cementových alternativ
  • Podklad lze udržovat v suchém stavu (dle požadavků výrobce)

Aplikace oprav betonu na letištích

Suchá maltová směs má specifické aplikace v údržbě letištních zpevněných ploch, jak je definováno FAA Advisory Circular 150/5380-6C (Směrnice a postupy pro údržbu letištních zpevněných ploch, říjen 2014) a AC 150/5370-10H (Normy pro specifikaci výstavby letišť).

Oprava výlomů ve spárách

Výlomy ve spárách na letištních vzletových a přistávacích drahách, pojezdových drahách a odbavovacích plochách se opravují pomocí postupů záplatování do částečné hloubky. Tabulka 6-2 FAA AC 150/5380-6C (Rychlý průvodce údržbou a opravami běžných problémů s povrchem tuhé vozovky) uvádí „Výlomy ve spárách nebo trhlinách" jako běžný problém s povrchem tuhé vozovky a jako metodu opravy doporučuje „záplatu do částečné hloubky".

Postup opravy výlomu dle pokynů FAA vyžaduje:

  1. Nařezání obvodu vylomené oblasti na čistý, obdélníkový nebo čtvercový tvar se zaoblenými rohy
  2. Odstranění veškerého nesoudržného betonu uvnitř řezu do hloubky nepřesahující jednu třetinu tloušťky desky vozovky
  3. Očištění dutiny vysokotlakým vzduchem a vodním paprskem
  4. Aplikaci spojovacího prostředku (cementová kaše nebo epoxidový spojovací prostředek), je-li specifikován v projektové dokumentaci
  5. Položení suché maltové směsi ve vrstvách nepřesahujících 25 mm (1 palec) každá, s každou vrstvou důkladně zhutněnou pěchováním
  6. Ošetřování opravy po dobu minimálně 7 dnů nebo dokud opravný materiál nedosáhne specifikované pevnosti v tlaku
  7. Kontrolu opravy na soudržnost (zkouška poklepem), rovinnost (kontrola rovnou latí v toleranci 1/8 palce) a praskání

FAA konkrétně uvádí, že oprava suchou maltou je vhodná pro hloubky výlomů do 50 mm (2 palce) . Výlomy hlubší než jedna třetina tloušťky desky vyžadují výměnu desky v plné hloubce dle specifikací betonové vozovky P-501.

Vyplňování kuželových otvorů po kotvách na letištích

Kuželové otvory po kotvách v letištních zpevněných plochách představují nebezpečí FOD, pokud zůstanou nevyplněné nebo nesprávně vyplněné. Uvolněné kamenivo nebo úlomky výplňového materiálu mohou být nasáty leteckými motory nebo poškodit vrtule. FAA specifikuje, že všechny kuželové otvory po kotvách musí být vyplněny nesmršťivým cementovým materiálem, který je zhutněn tak, aby vytvořil hustou, trvanlivou výplň v rovině s okolním povrchem zpevněné plochy.

Suchá maltová směs je preferovaným materiálem pro vyplňování kuželových otvorů po kotvách, protože:

  • Omezená geometrie znemožňuje použití bednění
  • Nízké smrštění zabraňuje oddělení výplně od stěn otvoru
  • Vysoká hustota z pěchovaného zhutnění vytváří povrch odolný vůči FOD
  • Náklady na materiál jsou nízké vzhledem k malým objemům potřebným na jeden otvor

Oprava povrchových vad zpevněných ploch

Povrchové vady na letištních zpevněných plochách, včetně vypadávání zrn, ztráty povrchové malty a mělkého odštěpování, se opravují pomocí metod tenkých oprav. FAA AC 150/5380-6C rozlišuje mezi dočasným záplatováním (pomocí asfaltové směsi za studena nebo rychle tuhnoucích materiálů pro okamžité provozní potřeby) a trvalým záplatováním (pomocí cementových materiálů včetně suché maltové směsi pro dlouhodobé opravy).

Trvalé opravy pomocí suché malty jsou specifikovány pro povrchové vady, které:

  • Jsou omezeny na povrchovou vrstvu (méně než 2 palce hluboké)
  • Mají dobře definované hranice, které lze nařezat a připravit
  • Nejsou způsobeny probíhajícími degradačními mechanismy (koroze, alkalicko-křemičitá reakce, trhliny ve tvaru D), které by poškodily novou opravu
  • Budou vystaveny zatížení letadlem v rámci jmenovité pevnostní kapacity malty

Prevence cizích předmětů (FOD)

Prevence cizích předmětů (FOD) je primárním hlediskem při údržbě letištních zpevněných ploch. FAA AC 150/5380-6C uvádí, že údržba zpevněných ploch „je nezbytná pro … minimalizaci potenciálu cizích předmětů (FOD)." Opravy suchou maltou, pokud jsou správně provedeny, vytvářejí hustý, dobře spojený povrch, který odolává odštěpování, odlamování a ztrátě kameniva při provozu letadel a působení proudu výfukových plynů.

Kontrola oprav suchou maltou z hlediska rizika FOD konkrétně zkoumá:

  • Rozvolňování hran, volné částice na obvodu opravy z neúplného zhutnění okrajů
  • Opotřebení povrchu, obnažené kamenivo nebo ztráta povrchové malty v důsledku abraze
  • Oddělení, uvolněné části opravy, které by se mohly uvolnit pod sáním pneumatik nebo proudem výfukových plynů
  • Výškový rozdíl, vyvýšené okraje, které se mohou odštípnout při nárazu pneumatiky

Minimální specifikovaná pevnost v tlaku pro opravy suchou maltou na letištích je typicky 21 MPa (3 000 psi) v době uvedení do provozu, s cílovou pevností po 28 dnech 35 MPa (5 000 psi) pro oblasti s vysokým provozem, jako jsou dotykové zóny drah a křižovatky pojezdových drah.

Omezení

Suchá maltová směs, i když je účinná pro své zamýšlené aplikace, má dobře definovaná omezení, která musí být pochopena inspektory, inženýry a dodavateli.

Omezení malé plochy

Suchá malta je omezena na malé opravné plochy, typicky méně než 2 čtvereční stopy (0,19 m²) na jednu aplikaci. Metoda ručního pěchování nemůže efektivně zhutnit větší plochy a čas potřebný k položení více tenkých vrstev na velké ploše by překročil dobu zpracovatelnosti malty před počátkem tuhnutí. Pro větší opravy jsou vhodnější stříkaný beton (pneumaticky nanášená malta), výměnný beton nebo beton s předloženým kamenivem.

Omezení hloubky

Maximální hloubka jedné vrstvy pro suchou maltu je 2 palce (50 mm) . Hlubší opravy vyžadují více vrstev, s každou vrstvou pokládanou a zhutňovanou před další. Pro opravy přesahující celkovou hloubku 2 palce jsou praktičtější alternativní metody, jako je výměnný beton (pro hloubky přesahující 4 palce) nebo stříkaný beton (pro hloubky 2 až 6 palců u svislých aplikací).

Minimální hloubka pro suchou maltu je 1/2 palce (12,5 mm) dle Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci a specifikací Caltrans. Tenčí části nelze správně zhutnit a jsou náchylné k oddělení a lomu okrajů.

Požadavek na uzavření

Suchá malta vyžaduje boční uzavření, aby bylo dosaženo správného zhutnění. Dusací úkon zhutňuje maltu jejím stlačováním proti stěnám dutiny. Pokud opravná oblast není uzavřena alespoň na dvou stranách, malta se během dusání bočně přesouvá, místo aby se zhutňovala. Tento požadavek na uzavření omezuje suchou maltu na dutiny ohraničené stávajícím betonem, ocelí nebo bedněním.

Pracnost a závislost na dovednostech

Suchá malta je vysoce pracná ve srovnání s litou injektážní maltou nebo stříkaným betonem. Jeden čtvereční stopa správně položené suché malty vyžaduje přibližně 15 až 30 minut ručního pěchování, v závislosti na geometrii dutiny a tloušťce vrstvy. Kvalita opravy přímo závisí na dovednosti a pečlivosti osoby provádějící pěchování. Nerovnoměrné zhutnění vytváří proměnnou hustotu a pevnost spoje v celé opravné oblasti.

Citlivost na teplotu

Pokládka suché malty je omezena na okolní teploty nad 40 °F (4 °C) . Pod touto teplotou se hydratace cementu zpomaluje do bodu, kdy malta nedosahuje nárůstu pevnosti v rozumném časovém období, a může dojít k poškození mrazem, pokud malta zmrzne před dosažením minimální pevnosti (typicky 3 500 psi/24 MPa dle ACI 306). V horkém počasí nad 90 °F (32 °C) může malta rychle zatuhnout před dokončením zhutnění, pokud nejsou použity zpomalující přísady nebo chladná záměsová voda.

Citlivost na vibrace a nárazy

Opravy suchou maltou v oblastech vystavených vysokofrekvenčním vibracím (jako jsou mostovky, základy strojů a heliporty) vyžadují suchou maltu s pojivem (metoda 2 nebo 3), aby se zabránilo oděru na rozhraní. Standardní suchá malta (metoda 1, spoléhající pouze na mechanické zaklínění) se může při trvalých vibracích oddělit. Minimální pevnost spoje pro opravy vystavené vibracím by měla být 2,0 MPa (290 psi) dle odtrhové zkoušky ASTM C1583.

Nevhodné pro nasycené podmínky zmrazování a rozmrazování

Suchá maltová směs, i když je relativně hustá, má vyšší propustnost než dobře zhutněný konstrukční beton. V nasycených podmínkách zmrazování a rozmrazování, kde je oprava nepřetržitě vystavena vodě a teploty cyklicky klesají pod bod mrazu, může oprava degradovat rychleji než okolní beton. Pro opravy vystavené cyklům zmrazování a rozmrazování se doporučuje použití provzdušněné suché malty (s provzdušňovací přísadou), ale obsah vzduchu by neměl překročit 6 %, aby se předešlo nadměrnému snížení pevnosti.

Závislost na ošetřování

Nízký obsah vody suché malty ji činí kriticky závislou na správném ošetřování. Pokud je ošetřování přerušeno nebo je nedostatečné, oprava nedosáhne návrhové pevnosti a bude náchylná ke smršťovacím trhlinám a oddělení. Tato závislost na ošetřování je u suché malty výraznější než u běžného betonu nebo lité injektážní malty, protože ve směsi není žádná rezervní voda k udržení hydratace během krátkých přerušení ošetřování.

Často kladené otázky

Co je suchá maltová směs?
Suchá maltová směs je velmi tuhá směs portlandského cementu a písku s nulovým sednutím, obsahující jen tolik vody, kolik je potřeba pro hydrataci. Zhutňuje se ručním pěchováním nebo dusáním do omezených dutin v betonu, jako jsou kapsy po výlomech, kuželové otvory po kotvách a úzké opravné drážky. Materiál dosahuje vysoké hustoty a nízkého smrštění, přičemž po 28 dnech dosahuje pevnosti v tlaku 3 000 až 9 400 psi. Je specifikován v ACI 546R-96, Průvodci opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation) a FAA AC 150/5380-6C pro maloobjemové opravy betonu, kde je bednění nepraktické.
Jaký je správný poměr míchání pro suchou maltovou směs?
Typický poměr míchání pro suchou maltovou směs je 1 díl portlandského cementu na 3 díly čistého, ostrého písku objemově. Běžné jsou také poměry 1:2,5 až 1:4 v závislosti na konkrétní aplikaci. Některé specifikace povolují až 1:6 pro nevýztužené výplně. Kritickou proměnnou je obsah vody, přidá se jen tolik vody, aby směs dosáhla konzistence vlhkého písku, kdy hrst vytvarovaná do koule drží tvar, ale na ruce nezanechává vodní film. Vodní součinitel je typicky mezi 0,25 a 0,35, což je výrazně méně než u běžné malty.
Kde se suchá maltová směs používá při opravách betonu?
Suchá maltová směs se používá pro malé, omezené opravy betonu, kde nelze umístit bednění nebo to není ekonomické. Typické aplikace zahrnují opravy výlomů ve spárách na letištních vzletových a přistávacích drahách a pojezdových drahách, vyplňování kuželových otvorů po kotvách v betonových zpevněných plochách, maloplošné záplaty na mostovkách a opěrách, vyplňování dutin po hnízdech štěrku a medovitých místech v novostavbách, opravy úzkých drážek a per a vyplňování okolí kotevních tyčí a trnů. Maximální doporučená hloubka opravy pro suchou maltovou směs je 2 palce na vrstvu a maximální plocha je typicky omezena na několik čtverečních stop na jednu aplikaci.
Jak se suchá maltová směs pokládá?
Suchá maltová směs se pokládá metodou ručního pěchování. Po namíchání na správnou vlhkou konzistenci se malta vtlačuje do připravené dutiny v tenkých vrstvách, typicky tloušťky 1/4 až 3/8 palce. Každá vrstva se zhutňuje pomocí dřevěného nebo kovového pěchovacího nástroje, tupé tyče, kusu dřeva 2x4 nebo specializovaného dusacího nástroje. Dusací úkon zhutňuje maltu a nutí ji do těsného kontaktu s připraveným podkladem. Pro dostatečné zhutnění se doporučuje minimálně 25 až 30 dusacích úderů na čtvereční palec. U svislých oprav se malta pevně vtlačuje a buduje se v postupných vrstvách. Konečný povrch se zarovná do roviny a uhladí.
Jaký je rozdíl mezi suchou maltovou směsí a suchou maltovou směsí s pojivem?
Standardní suchá maltová směs spoléhá na mechanické zaklínění dosažené vyříznutím mírného klínu nebo podříznutí do opravné dutiny, které pomáhá udržet opravu na místě. Suchá maltová směs s pojivem přidává spojovací prostředek, typicky čistou cementovou kaši nebo latexové spojovací mléko, které se nanáší na podklad v nasyceném stavu s osušeným povrchem (SSD) bezprostředně před pokládkou suché maltové směsi. Průvodce opravami betonu Úřadu pro rekultivaci (Bureau of Reclamation) specifikuje tři metody: Metoda 1 – bez spojovacího prostředku, podklad ve stavu SSD. Metoda 2 – čistá cementová kaše vetřená do podkladu SSD. Metoda 3 – spojovací prostředek aplikovaný dle pokynů výrobce. Suchá maltová směs s pojivem poskytuje vynikající přilnavost v oblastech vystavených vibracím nebo cyklům zmrazování a rozmrazování.
Jak se suchá maltová směs ošetřuje?
Suchá maltová směs musí být nepřetržitě udržována vlhká po dobu nejméně 7 dnů po pokládce. Nízký obsah vody činí správné ošetřování obzvláště kritickým, pokud malta před dokončením hydratace vyschne, nedosáhne své návrhové pevnosti a bude náchylná ke smršťovacím trhlinám. Způsoby ošetřování zahrnují mokrou jutovinu překrytou polyethylenovou fólií, nepřetržitý vodní postřik nebo mlžení, tekuté přípravky vytvářející membránu splňující ASTM C309 nebo mokré krytiny udržované vlhké pravidelným kropením. V horkém počasí by mělo ošetřování začít ihned poté, co malta dostatečně ztuhne, aby odolala poškození povrchu. Během pokládky a po celou dobu ošetřování by měla být okolní teplota udržována nad 40 °F (4 °C).
Jak se kontroluje oprava suchou maltovou směsí?
Oprava suchou maltovou směsí se kontroluje z hlediska celistvosti spoje, smršťovacích trhlin a celistvosti. Soudržnost se hodnotí poklepem na opravnou oblast kladívkem nebo vlečením řetězu, dutý, bubnující zvuk indikuje oddělení. Smršťovací trhliny širší než 0,01 palce na obvodu opravy indikují neúplné zhutnění nebo nadměrné množství vody ve směsi. Tvrdost povrchu se kontroluje škrábáním. Pro přímé pozorování spoje a zkoušení tlaku mohou být odebrány jádrové vývrty. FAA AC 150/5380-6C specifikuje, že opravy výlomů do částečné hloubky musí být před uvedením zpět do provozu zkontrolovány na soudržnost okraje, rovinnost povrchu (odchylka ne více než 1/8 palce od okolního povrchu zpevněné plochy) a nepřítomnost trhlin.
Jaká jsou omezení suché maltové směsi?
Suchá maltová směs má několik důležitých omezení. Je vhodná pouze pro malé opravné plochy, typicky menší než 2 čtvereční stopy na jednu aplikaci, protože ruční pěchování je pro větší objemy příliš pracné. Maximální tloušťka vrstvy jsou 2 palce na jeden zdvih, hlubší opravy vyžadují více zdvihů nebo alternativní metody. Není vhodná pro svislé nebo stropní opravy přesahujících několik palců, pokud nejsou obklopeny bedněním, i když pečlivé pěchování může podpořit některé svislé aplikace. Opravy suchou maltou nelze provádět s ostřím (featheredge), specifikace Caltrans a USBR vyžadují minimální hloubku 1/2 palce. Metoda je ve srovnání s litými injektážními maltami vysoce pracná a závislá na dovednostech. Neměla by se používat tam, kde je vyžadován rychlý nárůst pevnosti, pokud není specifikován urychlovací cement nebo přísady. V aplikacích na letištních zpevněných plochách vystavených nárazům letadel a proudu výfukových plynů se může uvolněná nebo špatně spojená suchá malta stát cizím předmětem (FOD).
Jak si suchá maltová směs stojí v porovnání s litou injektážní maltou a epoxidovou maltou?
Suchá maltová směs, litá injektážní malta a epoxidová malta slouží různým scénářům oprav. Suchá malta dosahuje pevnosti v tlaku 3 000-9 400 psi s téměř nulovým smrštěním a nevyžaduje bednění, ale je pracná a omezená na malé plochy. Litá cementová injektážní malta (ASTM C1107) používá vyšší obsah vody nebo ztekucující přísady pro samonivelaci, dosahuje 5 000-10 000 psi, ale vyžaduje bednění a má vyšší smrštění při vysychání. Epoxidová malta (ASTM C881) agresivně přilne ke všem podkladům včetně vlhkého betonu, dosahuje 8 000-12 000+ psi a vytvrzuje se v hodinách namísto dnů, ale stojí 5-10krát více než cementové materiály, vyžaduje přesné dávkování dvou nebo tří složek a je během aplikace citlivá na teplotu. Výběr závisí na velikosti plochy, požadavcích na pevnost, nákladových omezeních a dostupné provozní odstávce.

Toto je referenční položka. TarmacView poskytuje služby inspekce drony a neprodává zařízení ani materiály popsané v tomto slovníku.

Začněte Potřebujete ověřit osvětlení vašeho letiště? TarmacView kontroluje PAPI, dráhu a přibližovací osvětlení dronem mezi pohyby letadel a dodává zprávu o shodě určenou pro vašeho regulátora. Inspekce vozovky a překážek jsou ve vývoji.
Pokračovat ve čtení

Zjistit více

04 STRÁNKY

Související termíny

03 TERMÍNY
Injektážní lití, Cementová injektáž pro opravy betonu
glossary

Injektážní lití, Cementová injektáž pro opravy betonu

Cementová injektáž využívá tekuté cementové směsi litím nebo čerpáním k vyplnění trhlin, dutin nebo prostor v betonu, včetně injektáže kabelových kanálků, injektáže trhlin, podtěsnění desek a vyplňování kaveren. Zahrnuje typy injektážních směsí (čistá cementová, pískovaná, expandující), způsoby ukládání (gravitační, tlaková, vakuová) a kontrolu úplného vyplnění a soudržnosti.

Návrh betonové směsi
glossary

Návrh betonové směsi

Návrh betonové směsi je soubor poměrů složek, který laboratoř vypracuje tak, aby beton splnil cílovou pevnost. Co FAA Item P-501 vyžaduje pro letištní vozovky.

Beton
glossary

Beton

Beton je kompozitní stavební materiál vyrobený z cementu, kameniva, vody a přísad. Jeho univerzálnost, pevnost a přizpůsobivost z něj činí základ moderní infrastruktury a stavebnictví s využitím od budov a mostů po vozovky a letiště.

Další čtení

01 ČLÁNKY