Čo je testovanie obsahu chloridov v betóne?
Testovanie obsahu chloridov je kvantitatívna chemická analýza betónu na stanovenie koncentrácie chloridových iónov prítomných v cementovej matrici. Toto testovanie sa vykonáva na vzorkách odobratých z betónových konštrukcií, predovšetkým mostoviek, parkovacích garáží, morských stavieb a letiskových spevnených plôch, na posúdenie rizika korózie vloženej oceľovej výstuže spôsobenej chloridmi. Chloridové ióny, keď sú prítomné na rozhraní oceľ-betón v koncentrácii nad kritickou úrovňou, ničia ochrannú pasívnu vrstvu oxidov, ktorá normálne chráni výstuž pred koróziou, čím iniciujú elektrochemický proces produkujúci expanzívne produkty hrdze, praskanie betónu, odlupovanie a nakoniec štrukturálne zhoršenie. Skúška generuje údaje vyjadrené ako koncentrácia chloridov v hmotnostnom percente cementového materiálu alebo hmotnosti betónu, vynesené proti hĺbke od povrchu, čím vytvára profil chloridov, ktorý odhaľuje súčasné riziko korózie aj rýchlosť, akou chloridy prenikajú do krycieho betónu.

Celkový chlorid vs. voľný (vo vode rozpustný) chlorid
Rozdiel medzi celkovým chloridom (rozpustným v kyseline) a voľným chloridom (rozpustným vo vode) je zásadný pre interpretáciu výsledkov testovania obsahu chloridov a robenie posúdení rizika korózie. Tieto dve merania sa líšia v tom, akú frakciu z celkovej populácie chloridov v betóne extrahujú a kvantifikujú, a každé poskytuje iný pohľad na riziko korózie.
Celkový chlorid (chlorid rozpustný v kyseline) sa stanovuje digestiou práškovej vzorky betónu v horúcej kyseline dusičnej, ktorá úplne rozpustí cementovú matricu a uvoľní všetky chloridové ióny, či už voľne rozpustené v pórovom roztoku alebo chemicky viazané v hydratačných produktoch, ako je Friedelova soľ (3CaO·Al₂O₃·CaCl₂·10H₂O). Meranie sa vykonáva podľa ASTM C1152 (Štandardná skúšobná metóda pre chlorid rozpustný v kyseline v malte a betóne) alebo AASHTO T260 postup A. Celkový chlorid predstavuje maximálne množstvo chloridu, ktoré by sa mohlo potenciálne stať dostupným na spôsobenie korózie, ak sa viazané chloridy uvoľnia prostredníctvom karbonatácie, zmien v chémii pórového roztoku alebo iných mechanizmov. Celkový obsah chloridov je vždy vyšší ako obsah voľných chloridov, typicky faktorom 1,25 až 1,4, hoci tento pomer sa mení s typom cementu, pomerom v/c, podmienkami ošetrovania a prítomnosťou prídavných cementových materiálov, ako je popolček alebo trosku, ktoré zvyšujú kapacitu viazania chloridov.
Voľný chlorid (vo vode rozpustný chlorid) sa stanovuje varením práškovej vzorky betónu v destilovanej vode počas piatich minút, potom sa nechá stáť 24 hodín pred filtráciou a analýzou podľa ASTM C1218. Táto extrakcia rozpúšťa iba chloridové ióny prítomné v pórovom roztoku, teda frakciu, ktorá je okamžite k dispozícii na depasiváciu oceľovej výstuže. Chlorid rozpustný vo vode je priamejším indikátorom súčasného rizika korózie, pretože iba voľné ióny sa môžu zúčastniť na elektrochemickej koróznej reakcii na povrchu ocele. Meranie chloridu rozpustného vo vode je však citlivejšie na detaily prípravy vzorky, teplotu extrakcie a pomer vody k vzorke a môže podceniť riziko korózie, ak sa viazané chloridy časom uvoľnia, keď betón starne alebo karbonatizuje.
Z hľadiska koróznej vedy je dôležitá koncentrácia voľných chloridových iónov na povrchu ocele vzhľadom na koncentráciu hydroxidových iónov v pórovom roztoku, vyjadrená ako pomer [Cl⁻]/[OH⁻]. Pasívna vrstva na oceli zostáva stabilná, keď je pomer [Cl⁻]/[OH⁻] približne pod 0,6, hoci tento prah sa mení so zložením ocele, teplotou a stavom povrchu. Vyjadrenie obsahu chloridov ako hmotnostného percenta cementových materiálov je praktické zjednodušenie, ktoré sa vyhýba potrebe priamej extrakcie a analýzy pórového roztoku.
Korózny prah
Korózny prah (tiež nazývaný kritický obsah chloridov alebo prahová úroveň chloridov, CTL) je koncentrácia chloridov na rozhraní oceľ-betón, ktorá je dostatočná na narušenie pasívnej vrstvy oxidov a iniciáciu aktívnej korózie. Tento prah nie je jediná univerzálna hodnota, je to štatistické rozdelenie ovplyvnené viacerými vzájomne pôsobiacimi parametrami vrátane pH betónu, zloženia cementu, pomeru voda-cement, podmienok ošetrovania, obsahu vlhkosti, teploty, stavu povrchu ocele (prítomnosť okují, hrdze alebo povrchových nedokonalostí) a dostupnosti kyslíka na katóde.
Pre bežnú uhlíkovú oceľovú výstuž v portlandskom cementovom betóne sa bežne akceptovaný korózny prah pohybuje od 0,2 % do 0,4 % celkového chloridu podľa hmotnosti cementu (približne 0,03–0,06 % hmotnosti betónu). Pri vyjadrení ako chlorid rozpustný vo vode je prah typicky 75–80 % týchto hodnôt, alebo približne 0,06 % až 0,10 % chloridu rozpustného vo vode podľa hmotnosti cementu. Americký betonársky inštitút (ACI) 222R (Ochrana kovov v betóne proti korózii) špecifikuje maximálne prípustné limity 0,08 % celkového chloridu alebo 0,06 % chloridu rozpustného vo vode podľa hmotnosti cementu pre predpätý betón a 0,15 % celkového chloridu alebo 0,10 % chloridu rozpustného vo vode pre železobetón v koróznom prostredí.
FHWA (Federal Highway Administration) publikovala rozsiahle literárne prehľady hodnôt korózneho prahu, pričom uvádza, že hlásené hodnoty z laboratórnych štúdií sa pohybujú od 0,04 % do 2,5 % podľa hmotnosti cementu v závislosti od testovacích podmienok a definície iniciácie korózie. Terénne štúdie na skutočných mostných konštrukciách ukazujú prahy vo všeobecnosti v rozsahu 1,2 lb/yd³ (0,71 kg/m³) pre bežnú výstuž, čo zodpovedá približne 0,2 % podľa hmotnosti cementu alebo 0,03 % podľa hmotnosti betónu pri predpoklade 600 lb cementu na kubický yard normálneho betónu.
Pre predpínaciu oceľ a dodatočne napínané káble sú prípustné limity chloridov výrazne nižšie kvôli vyššiemu napätiu a zníženej tolerancii na korózne poškodenie. Špecifikácie AASHTO LRFD pre stavbu mostov a Inštitút pre dodatočné napínanie (PTI) M55.01-03 obmedzujú celkový chlorid na 0,08 % podľa hmotnosti cementového materiálu pre injektážnu maltu. Európska norma EN 447 povoľuje 0,10 % podľa hmotnosti cementu pre injektážnu maltu. Tieto limity sú dôvodom, prečo je prísne testovanie chloridov povinné pre injektážne materiály v konštrukciách s dodatočným napínaním.
Korózny prah sa často vyjadruje viacerými spôsobmi v normách a špecifikáciách:
| Vyjadrenie | Železobetón | Predpätý betón |
|---|---|---|
| % hmotnosti cementu (celkový Cl⁻) | 0,15–0,20 % | 0,06–0,08 % |
| % hmotnosti cementu (vo vode rozpustný Cl⁻) | 0,10 % | 0,06 % |
| % hmotnosti betónu (celkový Cl⁻) | 0,025–0,033 % | 0,010–0,013 % |
| Pomer [Cl⁻]/[OH⁻] v pórovom roztoku | 0,3–0,6 | 0,2–0,3 |
| lb/yd³ betónu (celkový Cl⁻) | 1,0–2,0 | 0,4–0,6 |
Odber vzoriek (vŕtaný prášok v hĺbkových prírastkoch)
Odber vzoriek chloridov je jedným z najkritickejších krokov v celom procese testovania, pretože kvalita analytického výsledku nemôže prekročiť kvalitu vzorky, z ktorej je odvodený. Nesprávny odber vzoriek, krížová kontaminácia medzi hĺbkovými prírastkami, nedostatočná hmotnosť vzorky, odber príliš blízko trhlín alebo delaminácií alebo odber z mokrých alebo kontaminovaných povrchov produkuje výsledky, ktoré sú nespoľahlivé bez ohľadu na sofistikovanosť laboratórnej analýzy.
Štandardná metóda odberu vzoriek na profilovanie chloridov je vŕtanie príklepovou vŕtačkou otvorov s priemerom 1 palec (25 mm) v predpísaných hĺbkových prírastkoch. Postup, kodifikovaný v AASHTO T260 a podrobne opísaný v štátne špecifických protokoloch, ako je Idaho IR-128, zahŕňa nasledujúce kroky. Najprv sa vytvorí mriežka miest odberu vzoriek s minimálnou hustotou jedno miesto odberu na 1 000 štvorcových stôp (100 m²) s minimálne tromi miestami na mostovku. Miesta sa vyberajú v bodoch pravdepodobnej vysokej koncentrácie chloridov, pozdĺž obrubníkov, odkvapových línií, na spodnej strane prevýšených mostoviek a v oblastiach susediacich s dilatačnými škárami, kde sa hromadí voda s rozmrazovacími soľami. Vzorky sa neodoberajú na miestach, kde už došlo k delaminácii, odlupovaniu alebo oprave, pretože korózia na týchto miestach je už zrejmá.
Na každom mieste odberu sa vyvŕtajú tri otvory v rámci kruhu s priemerom 6 palcov (150 mm), aby sa získala dostatočná hmotnosť prášku. Príklepová vŕtačka s vrtákom s priemerom 1 palec a dĺžkou 12 palcov (25 mm x 300 mm) s karbidovým hrotom vybaveným vymeniteľnými hĺbkovými nástavcami riadi hĺbku vŕtania pre každý prírastok. Povrch sa najprv zhruba do hĺbky ¼ palca (6 mm) odstráni, aby sa odstránili povrchové nečistoty a soľ, ktoré by mohli spôsobiť falošne vysoké hodnoty. Odstránený materiál sa vyhodí. Otvory sa medzi jednotlivými hĺbkovými prírastkami vyfúkajú stlačeným vzduchom.
Štandardné hĺbkové prírastky sú typicky ½ palca (15 mm), s nominálnymi hĺbkami odberu ¼–¾ palca (6–19 mm) pre povrchový prírastok, ¾–1¼ palca (19–32 mm) pre druhý prírastok, 1¼–1¾ palca (32–44 mm) pre tretí a pokračujúc v ½-palcových prírastkoch až do maximálnej hĺbky odberu, ktorá by mala siahať aspoň ½ palca pod hĺbku výstuže. Protokol FHWA Long-Term Bridge Performance (LTBP) FLD-DC-MS-004 špecifikuje šesť hĺbkových prírastkov pre profilovanie chloridov mostovky, pričom povrchový prírastok 0,25–0,75 palca sa používa ako hnacia koncentrácia chloridov (C₀) pre difúzne výpočty.
Každá prášková vzorka, približne 15 gramov alebo 20-dramová liekovka naplnená do troch štvrtín, sa odoberie do označenej plastovej liekovky pomocou čistej odberovej lyžice. Vrták, hĺbkový nástavec a odberová lyžica sa čistia medzi hĺbkovými prírastkami pomocou nylonovej kefy, papierových utierok a 2-propanolu (izopropylalkoholu), aby sa zabránilo krížovej kontaminácii. Tri otvory sa potom predĺžia na ďalší hĺbkový prírastok pomocou ďalšieho hĺbkového nástavca a proces sa opakuje. Úplný odber vzoriek na jednom mieste trvá približne 30–60 minút v závislosti od počtu hĺbkových prírastkov a tvrdosti betónu.
Alternatívnou metódou odberu vzoriek je extrakcia jadra podľa ASTM C42, po ktorej nasleduje narezanie jadra na hĺbkové prírastky v laboratóriu. Protokol FHWA LTBP používa jadrá s priemerom 2,5 palca na profilovanie chloridov, pričom horné 3 palce jadra sú určené na analýzu chloridov. Jadrá sa režú na ½-palcové hrubé plátky zodpovedajúce rovnakým hĺbkovým prírastkom, aké sa používajú na odber prášku. Metóda jadra poskytuje viac materiálu na analýzu a umožňuje vizuálne preskúmanie betónu v každej hĺbke, ale je náročnejšia na prácu a zanecháva otvor, ktorý musí byť opravený.
Skúšobné metódy
Obsah chloridov v betóne sa stanovuje niekoľkými analytickými metódami, ktoré sa líšia presnosťou, rýchlosťou, nákladmi a požiadavkami na vybavenie. Výber metódy závisí od požadovanej úrovne presnosti, počtu vzoriek na analýzu, terénnych oproti laboratórnym podmienkam a platných noriem.
Potenciometrická titrácia
Potenciometrická titrácia je referenčná štandardná metóda na stanovenie chloridov v betóne a je špecifikovaná ako primárna metóda v ASTM C1152 a AASHTO T260 postup A. Metóda zahŕňa extrakciu chloridov z odváženej práškovej vzorky betónu (typicky 3–10 g) digestiou v horúcej kyseline dusičnej (pre celkový chlorid) alebo horúcej vode (pre vo vode rozpustný chlorid). Filtrovaný extrakt sa potom titruje štandardným roztokom dusičnanu strieborného (AgNO₃) pri monitorovaní rozdielu potenciálov medzi striebornou elektródou a referenčnou elektródou pomocou milivoltmetra.
Titrácia prebieha reakciou: Ag⁺ (z AgNO₃) + Cl⁻ (zo vzorky) → AgCl (zrazenina). Keď sa dusičnan strieborný pridáva postupne, koncentrácia iónov striebra v roztoku zostáva veľmi nízka, pokiaľ sú prítomné chloridové ióny. Keď sa všetok chlorid vyzráža ako chlorid strieborný, prvý prebytok iónov striebra spôsobí prudký nárast potenciálu na elektróde, čo definuje bod ekvivalencie. Objem spotrebovaného titračného činidla dusičnanu strieborného na dosiahnutie bodu ekvivalencie je priamo úmerný obsahu chloridov vo vzorke. Koncový bod sa identifikuje vynesením prvej derivácie (ΔE/ΔV) alebo druhej derivácie (Δ²E/ΔV²) titračnej krivky a nájdením inflexného bodu.
Moderné automatizované titračné systémy, ako sú tie od Metrohm, Mettler Toledo alebo Hanna Instruments, vykonávajú titráciu a detekciu koncového bodu automaticky a ukladajú potenciometrické údaje na zabezpečenie kvality. Protokol FHWA LTBP vyžaduje uchovávanie podrobných titračných záznamov vrátane kalibračných štandardov, korekcií na slepú vzorku a úplného protokolu postupného pridávania titračného činidla so zodpovedajúcimi údajmi o napätí. Automatizované systémy zvyčajne dosahujú presnosť ±0,001 % chloridu podľa hmotnosti vzorky.
Quantab chloridové titračné prúžky
Metóda Quantab (tiež nazývaná Quantab chloridové titračné prúžky) je zjednodušený terénny test na odhad obsahu chloridov v betóne bez laboratórneho vybavenia. Metóda je opísaná v Transportation Research Record 1347 (Meranie obsahu chloridov v betóne, 1992) a zahŕňa nasledujúci postup. Vzorka 5 g práškového betónu sa digestuje v 50 ml 1N kyseliny dusičnej, nechá sa stáť s občasným miešaním a potom sa prefiltruje cez filtračný papier. Prúžok Quantab, plochý kapilárny stĺpec impregnovaný dichrómanom strieborným, sa umiestni vertikálne do filtrátu.
Roztok stúpa v kapiláre kapilárnym pôsobením a ióny striebra reagujú s chloridom za vzniku bielej zrazeniny chloridu strieborného. Keď sa zrazenina tvorí, blokuje kapiláru a výška zmeny farby zo žltej na bielu sa odčíta na kalibrovanej stupnici vytlačenej na prúžku. Hodnota sa prevedie na koncentráciu chloridov pomocou kalibračnej tabuľky poskytnutej výrobcom (Hach Company).
Metóda Quantab ponúka významné výhody pre terénny screening: je jednoduchá na vykonanie, nevyžaduje elektrickú energiu ani sofistikované vybavenie, poskytuje výsledky za 15–45 minút a má výrobcom certifikovanú presnosť ±10 % nameranej hodnoty. Je široko používaná štátnymi DOT na rýchly screening chloridov mostoviek na identifikáciu oblastí vyžadujúcich podrobnejšie laboratórne testovanie. Metóda je však menej presná ako potenciometrická titrácia, najmä pri veľmi nízkych koncentráciách chloridov blízkych detekčnému limitu, a je náchylná na interferenciu z bromidových alebo jodidových iónov, ak sú prítomné. Je vhodná na screening, ale nie na konečné prevzatie alebo forenzné stanovenia, kde sú sporné regulačné limity.
Röntgenová fluorescenčná (XRF) spektrometria
Röntgenová fluorescenčná spektrometria je pokročilá inštrumentálna metóda, ktorá ponúka potenciál pre rýchlu, nedeštruktívnu analýzu chloridov v laboratórnych aj terénnych podmienkach. Technika zahŕňa ožarovanie vzorky vysokoenergetickými röntgenovými lúčmi, ktoré spôsobujú, že atómy vo vzorke emitujú sekundárne (fluorescenčné) röntgenové lúče s charakteristickými energiami pre každý prvok. Meraním intenzity fluorescenčnej čiary Kα chlóru pri 2,62 keV možno kvantifikovať koncentráciu chloridov vo vzorke.
Prenosné XRF (hXRF) analyzátory, ako sú Olympus Innov-X Delta alebo Bruker S1 Titan, boli kalibrované na kvantifikáciu chloridov v cementových materiáloch. Štúdia Chinchón-Payá et al. (2021) publikovaná v Materials ukázala, že hXRF dokáže presne kvantifikovať chloridové ióny v betóne s korekčným faktorom 1,16 pri kalibrácii proti výsledkom potenciometrickej titrácie. Metódu hXRF možno aplikovať priamo na betónové povrchy in situ alebo na práškové vzorky v laboratóriu. Pre merania in situ sa hXRF umiestni proti brúsenému betónovému povrchu a 60–120 sekundové meranie poskytne elementárne spektrum, z ktorého sa vypočíta koncentrácia chloridov. Pre práškové vzorky sa vzorka umiestni do valcového držiaka a analyzuje sa na pracovnom stole.
Mikro-XRF (μXRF) prístroje poskytujú dodatočnú schopnosť mapovať distribúciu chloridov na povrchu vzorky s milimetrovým alebo submilimetrovým priestorovým rozlíšením. Táto technika, opísaná vo výskume od Malvern Panalytical a Bruker, umožňuje vizualizáciu čiel penetrácie chloridov, detekciu lokalizovaných horúcich miest chloridov v blízkosti trhlín alebo defektov a koreláciu distribúcie chloridov s časticami kameniva a vzduchovými pórmi. Technika poskytuje informácie, ktoré hromadné titračné metódy nemôžu odhaliť. Avšak hXRF aj μXRF vyžadujú starostlivú kalibráciu pomocou štandardov prispôsobených matrici a detekčný limit pre chlór (približne 0,01–0,02 % hmotnosti) je vyšší ako pri titračných metódach.
Porovnanie skúšobných metód
| Metóda | Presnosť | Čas na skúšku | Náklady na vybavenie | Terénne použitie | Norma |
|---|---|---|---|---|---|
| Potenciometrická titrácia | ±0,001 % Cl⁻ | 30–60 min | $$ | Nie | ASTM C1152, AASHTO T260 |
| Quantab prúžky | ±10 % hodnoty | 15–45 min | $ | Áno | TRR 1347 |
| Prenosné XRF | ±0,01–0,02 % Cl⁻ | 2–5 min | $$$ | Áno | Kalibrované podľa metódy |
| Laboratórne XRF (WDXRF) | ±0,002 % Cl⁻ | 15–30 min | $$$$ | Nie | EN 196-2 |
| Volhardova titrácia | ±0,003 % Cl⁻ | 45–90 min | $ | Nie | Historická referencia |
Profil chloridov (koncentrácia vs. hĺbka)
Profil chloridov je grafické znázornenie koncentrácie chloridov vynesené proti hĺbke od povrchu betónu. Je to najinformatívnejší výstup testovania chloridov, pretože odhaľuje nielen to, či chloridy dosiahli výstuž v koncentrácii nad prahom, ale aj rýchlosť, akou chloridy prenikajú do betónu, podmienky povrchovej expozície a odolnosť betónu voči vnikaniu chloridov.
Profil sa vytvára analýzou obsahu chloridov v každom diskrétnom hĺbkovom prírastku, typicky šesť až osem prírastkov v hornej časti 2–3 palce (50–75 mm) betónu. Dátové body sa vynesú ako koncentrácia chloridov (v % hmotnosti cementového materiálu, % hmotnosti betónu alebo kg/m³) na osi y proti hĺbke od povrchu (v mm alebo palcoch) na osi x. Charakteristický tvar profilu chloridov v zdravom betóne ukazuje najvyššiu koncentráciu na povrchu (typicky 0,3–1,0 % hmotnosti betónu pre mostovky vystavené rozmrazovacím soliam) a klesajúcu koncentráciu s rastúcou hĺbkou, asymptoticky sa blížiacu k základnej úrovni chloridov v hĺbkach za čelom penetrácie.
Druhý Fickov zákon difúzie je základný transportný model používaný na interpretáciu profilov chloridov:
∂C/∂t = D × (∂²C/∂x²)
kde C je koncentrácia chloridov v hĺbke x a čase t a D je difúzny koeficient. Riešenie tejto rovnice pre ustálený stav s konštantnou povrchovou koncentráciou a polonekonečným médiom je:
C(x,t) = C₀ × erfc[x / (2 × √(Dₐ × t))]
kde C(x,t) je koncentrácia chloridov v hĺbke x a čase t, C₀ je povrchová koncentrácia chloridov, erfc je komplementárna funkcia chýb, Dₐ je zdanlivý difúzny koeficient chloridov a t je čas expozície. Nelineárna regresná analýza sa vykonáva na nameraných údajoch profilu na riešenie C₀ a Dₐ.
Zdanlivý difúzny koeficient chloridov (Dₐ) je kľúčový parameter trvanlivosti. Opisuje rýchlosť, akou sa chloridové ióny pohybujú cez betónové krytie difúziou pod prevládajúcim koncentračným gradientom. Typické hodnoty Dₐ pre betón mostoviek sa pohybujú od 1 × 10⁻¹² m²/s pre vysokokvalitný betón s nízkym pomerom v/c do 1 × 10⁻¹¹ m²/s pre priepustnejší betón. Difúzny koeficient nie je skutočná materiálová konštanta, časom klesá, keďže pokračujúca hydratácia zušľachťuje pórovú štruktúru, čo je efekt zachytený faktorom starnutia (m) v modeloch životnosti, ako sú Life-365 a STADIUM.
Povrchová koncentrácia chloridov (C₀) nie je skutočná koncentrácia na bezprostrednom povrchu, ale skôr spätne vypočítaná koncentrácia na povrchu z regresného preloženia. Typicky sa pohybuje od 0,3 % do 1,5 % hmotnosti betónu pre mostovky v prostredí s rozmrazovacími soľami v závislosti od závažnosti expozície, frekvencie aplikácie soli a drenážnych podmienok. C₀ sa časom zvyšuje, keď sa chloridy hromadia z opakovaných aplikácií.
Dobre vytvorený profil chloridov umožňuje inžinierovi určiť tri kritické parametre pre posúdenie rizika korózie: koncentráciu chloridov v hĺbke výstuže, získanú interpoláciou profilu v nameranej hĺbke betónového krytia, kritickú hĺbku, hĺbku, v ktorej sa koncentrácia chloridov rovná koróznemu prahu, pod ktorou je betón stále bez chloridov, a čas do iniciácie korózie, odhadnutý riešením druhého Fickovho zákona pomocou nameraných Dₐ, C₀, hĺbky krytia a predpokladaného korózneho prahu.

Interpretácia a riziko korózie
Interpretácia údajov o obsahu chloridov nasleduje štruktúrovaný rozhodovací rámec, ktorý integruje profil chloridov s ďalšími údajmi z hodnotenia stavu, hĺbkou betónového krytia, mapovaním polovičného potenciálu, meraniami rýchlosti korózie, rezistivitou betónu a vizuálnou kontrolou. Cieľom je odpovedať na štyri otázky: Prebieha v súčasnosti korózia? Aká je závažná? Bude pokračovať alebo sa zrýchli? A aký zásah, ak vôbec, je potrebný?
Prvá úroveň interpretácie je priame porovnanie nameranej koncentrácie chloridov v hĺbke výstuže s príslušným koróznym prahom. Ak koncentrácia chloridov v hĺbke výstuže presahuje prah, aktívna korózia je pravdepodobná za predpokladu, že kyslík a vlhkosť sú tiež k dispozícii na katóde. Ak je koncentrácia pod prahom, iniciácia korózie je v súčasnosti nepravdepodobná, ale zostávajúci čas do iniciácie sa musí odhadnúť z difúznych parametrov.
Druhá úroveň interpretácie používa úplný profil chloridov na odhad rýchlosti vnikania chloridov. Profil ukazujúci strmý koncentračný gradient (vysoká povrchová koncentrácia, nízky chlorid v hĺbke) s dobre definovaným čelom penetrácie indikuje betón s dobrou odolnosťou voči vnikaniu chloridov, kde je difúzia pomalá a očakáva sa dlhá životnosť proti korózii spôsobenej chloridmi. Profil ukazujúci plochý gradient s významným chloridom vo všetkých hĺbkach indikuje buď vysoko priepustný betón (vysoký Dₐ) alebo dlhé obdobie expozície, počas ktorého mali chloridy čas preniknúť hlboko. Tvar profilu tiež odhaľuje, či je betón v režime dominovanom difúziou (profil hladko nasleduje funkciu erfc) alebo či sú aktívne ďalšie transportné mechanizmy, ako je kapilárne nasávanie, nasiakavosť alebo tlakom hnaný tok (indikované anomáliami profilu alebo náhlymi zmenami sklonu).
Tretia úroveň interpretácie integruje údaje o chloridoch s elektrochemickými meraniami. Mapovanie polovičného potenciálu (ASTM C876) identifikuje oblasti, kde je korózny potenciál ocele zápornejší ako -350 mV voči Cu/CuSO₄, čo indikuje vysokú pravdepodobnosť aktívnej korózie. Meranie rýchlosti korózie (lineárna polarizačná odolnosť alebo galvanostatické pulzné techniky) kvantifikuje rýchlosť úbytku kovu v μm/rok alebo mA/m², čím odlišuje aktívnu koróziu od pasivity. Rezistivita betónu (Wennerova štvorbodová metóda) identifikuje oblasti, kde je betón dostatočne vodivý na podporu korózneho prúdu, nízka rezistivita (< 20 kΩ·cm) podporuje vysoké rýchlosti korózie, zatiaľ čo vysoká rezistivita (> 100 kΩ·cm) obmedzuje koróziu, aj keď sú prítomné chloridy. Keď sa vysoká koncentrácia chloridov v hĺbke výstuže nachádza na mieste s koróznym potenciálom zápornejším ako -350 mV a rýchlosťou korózie nad 0,1 μm/rok, aktívna korózia je potvrdená a je indikovaný opravný zásah.
Chlorid v hĺbke výstuže
Koncentrácia chloridov v hĺbke výstuže je najdôležitejší jednotlivý parameter pre posúdenie rizika korózie, pretože predstavuje skutočný chemický stav na povrchu ocele, kde dochádza k iniciácii korózie. Táto hodnota sa nemeria priamo, výstuž sa nikdy neodkrýva na odber vzoriek, ale určuje sa interpoláciou profilu chloridov v nameranej hĺbke betónového krytia.
Hĺbka betónového krytia sa meria krycím meračom (pachometrom), ktorý používa elektromagnetickú indukciu na lokalizáciu výstuže a meranie hĺbky betónu nad prútmi. Na mostovkách sa typické hĺbky krytia pohybujú od 1,5 do 3,0 palcov (38–75 mm) v závislosti od pôvodných konštrukčných špecifikácií a stavebných tolerancií. Špecifikácie AASHTO LRFD pre navrhovanie mostov vyžadujú minimálne krytie 2,5 palca pre mostovky v koróznom prostredí. Skutočné krytie sa však často výrazne líši od konštrukčných hodnôt v dôsledku stavebných tolerancií, chýb pri ukladaní prútov a nepravidelností povrchu betónu. Z tohto dôvodu sa musí krytie merať na každom mieste odberu vzoriek chloridov, nie prevziať z konštrukčných výkresov.
Interpolácia koncentrácie chloridov v hĺbke výstuže sa vykonáva preložením regresnej krivky (typicky Fickovho difúzneho modelu alebo polynomickej funkcie) nameranými údajmi profilu a vyhodnotením preloženej funkcie v hĺbke krytia. Napríklad, ak je hĺbka krytia 2,0 palca a údaje profilu chloridov sú k dispozícii v hĺbkach 0,5, 1,0, 1,5, 2,0 a 2,5 palca, koncentrácia chloridov v 2,0 palcoch sa odčíta priamo. Ak hĺbka krytia spadá medzi dva namerané prírastky, použije sa lineárna interpolácia medzi dvoma ohraničujúcimi bodmi.
Keď koncentrácia chloridov v hĺbke výstuže presahuje prah, korózny proces už môže byť aktívny alebo môže začať v blízkej budúcnosti v závislosti od rýchlosti ďalšieho vnikania chloridov a vlhkostných podmienok. Čas od prekročenia prahu po viditeľné poškodenie (praskanie, odlupovanie) závisí od rýchlosti korózie, ktorá zase závisí od dostupnosti kyslíka, vlhkosti a iónovej vodivosti. Táto fáza šírenia korózie sa môže pohybovať od 5 do 20 rokov pre typické podmienky mostovky. Pre predpäté alebo dodatočne napínané konštrukcie môže byť fáza šírenia oveľa kratšia, pretože vysoké ťahové napätie urýchľuje rast trhlín, keď sa raz vytvoria korózne jamky.
Testovanie chloridov na mostovkách
Mostovky sú najbežnejšou súčasťou infraštruktúry podliehajúcou rutinnému testovaniu obsahu chloridov, pretože sú priamo vystavené rozmrazovacím soliam aplikovaným počas zimnej údržby. V Spojených štátoch sa ročne aplikuje viac ako 60 miliónov metrických ton rozmrazovacej soli (predovšetkým chloridu sodného) na cesty. Významná časť tejto soli sa rozpúšťa v odtokovej vode, strieka na mostovky a preniká do betónového povrchu cez pórovitú mikroštruktúru betónu a cez trhliny. Počas typickej životnosti mostovky 40–75 rokov môžu koncentrácie chloridov v hĺbke výstuže dosiahnuť niekoľkonásobok korózneho prahu, čo vedie k rozsiahlemu zhoršeniu spôsobenému koróziou, ktoré je najväčším jednotlivým nákladom na údržbu pre cestné agentúry.
Program FHWA Long-Term Bridge Performance (LTBP) vyvinul štandardizované protokoly na testovanie chloridov mostoviek, kodifikované v protokole FLD-DC-MS-004 (Odber vzoriek a testovanie na profily chloridov). Protokol špecifikuje: priemer jadra 2,5 palca, šesť hĺbkových prírastkov po 0,5 palca od povrchu do 3,0 palcov, povrchový prírastok (0,25–0,75 palca) použitý ako hnacia koncentrácia chloridov C₀ pre difúzne výpočty, analýzu podľa AASHTO T260 postup A a titráciu vzoriek v poradí predpokladanej rastúcej koncentrácie chloridov (najhlbšia po najpovrchovejšiu), aby sa minimalizovala krížová kontaminácia.
Štátne DOT vyvinuli dodatočné usmernenia pre testovanie chloridov mostoviek. Štandardná prax Idaho IR-128 vyžaduje minimálne jedno miesto odberu vzoriek na 1 000 štvorcových stôp s minimálne tromi miestami na mostovku, pričom vzorky sú sústredené pozdĺž obrubníkov a na spodnej strane prevýšených mostoviek. Protokol zdôrazňuje čistenie oblasti odberu, odstránenie povrchu pred prvým hĺbkovým prírastkom a čistenie všetkého vybavenia medzi prírastkami 2-propanolom.
Florida DOT špecifikuje maximálny prípustný obsah chloridov 0,40 lb/yd³ (0,24 kg/m³) pre nový betón mostovky, čo zodpovedá približne 0,067 % hmotnosti cementu pri predpoklade 600 lb cementu na kubický yard. Tento limit je v súlade s limitom AASHTO 0,08 % celkového chloridu podľa hmotnosti cementového materiálu pre predpätý betón.
Testovanie chloridov mostoviek je najcennejšie v kombinácii s mapovaním polovičného potenciálu a prieskumom delaminácií ťahaním reťaze. Kombinácia týchto troch metód hodnotenia stavu poskytuje komplexné posúdenie rizika korózie: testovanie chloridov identifikuje chemický stav (chlorid dostupný na iniciáciu korózie), polovičný potenciál identifikuje elektrochemický stav (prebieha korózia práve teraz?) a ťahanie reťaze identifikuje fyzický dôsledok (spôsobila korózia delamináciu?). Keď sú všetky tri indikátory pozitívne na rovnakom mieste, aktívna korózia so štrukturálnym poškodením je potvrdená a oprava je naliehavá.
Normy (ASTM C1152, C1218, AASHTO T260)
Testovanie obsahu chloridov v betóne sa riadi súborom národných a medzinárodných noriem, ktoré definujú postupy odberu vzoriek, analytické metódy, výpočty a požiadavky na podávanie správ. Tri primárne normy v Severnej Amerike sú opísané nižšie.
ASTM C1152, Štandardná skúšobná metóda pre chlorid rozpustný v kyseline v malte a betóne. Táto skúšobná metóda zahŕňa stanovenie celkového chloridu (chloridu rozpustného v kyseline) v tvrdej malte a betóne. Prášková vzorka prechádzajúca sitom 850 μm (č. 20) sa digestuje v horúcej kyseline dusičnej (HNO₃ v koncentrácii približne 20 %) najmenej 30 minút. Horúca kyslá digestia zabezpečuje úplné rozpustenie všetkých fáz obsahujúcich chloridy vrátane Friedelovej soli a akéhokoľvek viazaného chloridu v hydratačných produktoch. Roztok sa prefiltruje a filtrát sa titruje potenciometricky štandardným roztokom dusičnanu strieborného (0,05N alebo 0,1N AgNO₃). Výsledok sa vypočíta ako percento chloridu podľa hmotnosti vzorky a možno ho previesť na percento podľa hmotnosti cementového materiálu, ak je známy obsah cementu v betóne. Presnosť metódy, založená na medzilaboratórnom testovaní, má multilaboratórny variačný koeficient približne 6,5 % pri obsahu chloridov 0,10 % hmotnosti.
ASTM C1218, Štandardná skúšobná metóda pre chlorid rozpustný vo vode v malte a betóne. Táto skúšobná metóda zahŕňa stanovenie voľného chloridu (vo vode rozpustného chloridu) v tvrdej malte a betóne. Prášková vzorka sa varí v destilovanej vode päť minút, potom sa nechá stáť 24 hodín pri izbovej teplote. Vodná extrakcia rozpúšťa iba chlorid prítomný v pórovom roztoku, teda frakciu okamžite k dispozícii na účasť na korózii. Extrakt sa prefiltruje a titruje potenciometricky štandardným dusičnanom strieborným. Obsah chloridu rozpustného vo vode je typicky 70–80 % obsahu chloridu rozpustného v kyseline, hoci tento pomer sa mení s typom cementu a kapacitou viazania chloridov. ASTM C1218 je menej často špecifikovaná pre forenzné vyšetrovania, pretože vodná extrakcia je citlivejšia na manipuláciu so vzorkou, extrakčné podmienky a filtračné postupy.
AASHTO T260, Odber vzoriek a testovanie na chloridový ión v betóne a surovinách betónu. Toto je primárna norma upravujúca postupy odberu vzoriek aj testovania v americkom diaľničnom priemysle. AASHTO T260 je citovaná prakticky všetkými štátnymi DOT špecifikáciami pre testovanie chloridov mostoviek. Norma zahŕňa: postup A, potenciometrickú titráciu (v podstate ekvivalentnú ASTM C1152 na stanovenie chloridu rozpustného v kyseline), postup B, atómovú absorpčnú spektrofotometriu, ktorá je stále uznávaná ako platná metóda, aj keď menej používaná komerčnými laboratóriami, podrobné postupy pre odber vzoriek vrátane vŕtania, kontroly hĺbky, odberu vzoriek a prevencie krížovej kontaminácie, metódy výpočtu na vyjadrenie výsledkov ako percento hmotnosti vzorky, percento hmotnosti cementového materiálu alebo kg/m³, požiadavky na kontrolu kvality vrátane duplicitných analýz a korekcií na slepú vzorku a požiadavky na podávanie správ vrátane identifikácie vzorky, hĺbkových prírastkov a údajov o zabezpečení kvality laboratória.
Špecifikácie AASHTO LRFD pre stavbu mostov (oddiel 10, tabuľka 10.9.3.2) obmedzujú celkový chlorid v injektážnej malte na 0,08 % hmotnosti cementového materiálu, pričom na overenie odkazujú na AASHTO T260 a ASTM C1152.
Medzinárodné normy relevantné pre testovanie chloridov zahŕňajú: BS EN 14629:2007, Výrobky a systémy na ochranu a opravu betónových konštrukcií, Skúšobné metódy, Stanovenie obsahu chloridov v tvrdom betóne, primárnu európsku normu pre testovanie profilu chloridov, NT BUILD 443, Betón tvrdý: Urýchlená penetrácia chloridov, používanú na stanovenie difúzneho koeficientu chloridov ponorením do roztoku chloridu sodného, a ISO 1920-11, Skúšanie betónu, Časť 11: Stanovenie odolnosti betónu voči chloridom, Jednosmerná difúzia, novšiu medzinárodnú normu pre testovanie difúzie chloridov.
Chlorid a rozhodnutia o údržbe
Údaje o obsahu chloridov priamo informujú rozhodnutia o údržbe a oprave infraštruktúry na viacerých úrovniach. Vzťah medzi nameranými hladinami chloridov a načasovaním, rozsahom a typom opravného zásahu nasleduje logický postup od screeningu cez podrobné vyšetrovanie až po návrh opravy.
Úroveň 1, Screening: Na úrovni siete rýchly screening pomocou Quantab prúžkov alebo prenosného XRF na obmedzenom počte miest identifikuje mostovky alebo úseky vozovky s hladinami chloridov nad pozadím. Tento screening uprednostňuje konštrukcie na podrobné vyšetrovanie. Napríklad štátny DOT by mohol testovať päť miest na mostovku počas dvojročnej kontroly a označiť akúkoľvek mostovku, kde chlorid v hĺbke výstuže presahuje 0,02 % hmotnosti betónu (polovica prahu) na podrobné sledovanie. Tento screening dopĺňa rutinnú vizuálnu kontrolu a prieskumy ťahaním reťaze.
Úroveň 2, Podrobné vyšetrovanie: Konštrukcie identifikované v screeningovej fáze podstúpia úplné profilovanie chloridov s vyššou hustotou odberu (jedno miesto na 500–1 000 štvorcových stôp). Profily sa používajú na výpočet Dₐ a C₀ pre vstup do modelov životnosti, ako sú Life-365, STADIUM alebo Model trvania expozície chloridom FHWA. Modely odhadujú zostávajúcu životnosť, čas, kým koncentrácia chloridov v hĺbke výstuže dosiahne prah, ktorý definuje časové okno pre preventívnu údržbu.
Úroveň 3, Návrh opravy: Na úrovni projektu profily chloridov definujú hĺbku odstránenia pre opravu betónu. Ak chloridy prenikli iba do vonkajšieho 1 palca krytia, postačuje čiastočná oprava, ktorá odstráni betón kontaminovaný chloridmi a nahradí ho nízkopriepustnou opravnou maltou. Ak chloridy prenikli k výstuži v koncentráciách nad prahom na veľkej ploche, môže byť potrebná výmena dosky v plnej hĺbke alebo aplikácia elektrochemickej extrakcie chloridov (ECE). ACI 222R a ACI 364.1R poskytujú usmernenie na špecifikáciu hĺbok odstránenia na základe profilov chloridov.
Úroveň 4, Preventívne stratégie: Pre konštrukcie, kde profily chloridov indikujú, že korózny prah ešte nebol dosiahnutý, ale bude dosiahnutý v rámci okna životnosti (typicky 10–20 rokov), sú uprednostňované preventívne stratégie údržby. Patrí sem aplikácia penetrujúcich tesniacich prostriedkov (silány, siloxány), ktoré znižujú vnikanie vody a chloridov, inštalácia systémov katódovej ochrany (galvanické alebo s vnúteným prúdom), ktoré polarizujú výstuž na zabránenie korózii, a elektrochemická extrakcia chloridov (ECE), ktorá aplikuje dočasné elektrické pole na odvedenie chloridových iónov od výstuže a von z betónu.
Nákladové dôsledky rozhodnutí o údržbe informovaných o chloridoch sú značné. Preventívna stratégia aplikovaná pred iniciáciou korózie (napr. aplikácia tesniaceho prostriedku za cenu 3–8 USD/ft²) môže predĺžiť životnosť mostovky o 10–15 rokov za zlomok nákladov na reaktívnu opravu (čiastočná oprava za 50–150 USD/ft² alebo výmena v plnej hĺbke za 200–500 USD/ft²). Ekonomické zdôvodnenie rutinného testovania chloridov je presvedčivé: každý dolár vynaložený na testovanie chloridov podporuje rozhodnutie o údržbe, ktoré môže ušetriť 10–50 USD na odložených alebo vyhnutých nákladoch na opravu.

Zabezpečenie kvality a riešenie problémov
Spoľahlivosť údajov o obsahu chloridov závisí od dôsledného zabezpečenia kvality v celom reťazci odberu, manipulácie a analýzy. Bežné zdroje chýb a ich zmiernenie sú:
Krížová kontaminácia medzi hĺbkovými prírastkami: Najčastejší a najvýznamnejší zdroj chýb v profilovaní chloridov. Pri vŕtaní od plytkých po hlboké prírastky prášok z predchádzajúceho hĺbkového prírastku, ktorý zostane na vrtáku, v otvoroch alebo na odberových nástrojoch, kontaminuje nasledujúci, hlbší prírastok. To produkuje umelo vysoké hodnoty v hĺbke. Zmiernenie vyžaduje dôkladné čistenie všetkých nástrojov medzi prírastkami 2-propanolom a úplné odstránenie voľného prášku z otvorov pomocou stlačeného vzduchu.
Kontaminácia povrchu: Betónový povrch je typicky silne kontaminovaný rozmrazovacou soľou, nečistotami a úlomkami, ktoré neodrážajú obsah chloridov v samotnom betóne. Povinné odstránenie povrchu do hĺbky ¼ palca pred odberom prvého hĺbkového prírastku odstraňuje túto kontamináciu. Bez odstránenia povrchu môže byť hodnota povrchového prírastku 2–5-krát vyššia ako skutočný obsah chloridov v betóne.
Nedostatočná veľkosť vzorky: Každý hĺbkový prírastok musí poskytnúť najmenej 10–15 gramov prášku na spoľahlivú analýzu. Jeden otvor s priemerom 1 palec neprodukuje dostatok prášku, na jeden hĺbkový prírastok sú potrebné tri otvory. Pre vzorky jadier musí byť priemer jadra aspoň trojnásobkom nominálnej maximálnej veľkosti kameniva, aby sa poskytla reprezentatívna vzorka.
Vlhkosť vzoriek: Mokré vzorky produkujú nepresné koncentrácie chloridov, pretože voda riedi základ hmotnosti vzorky. Vzorky by sa mali pred vážením a analýzou vysušiť v peci pri 105 °C. Protokol FHWA LTBP špecifikuje, že práškové vzorky betónu by sa mali pred analýzou vysušiť do konštantnej hmotnosti.
Interferencia matrice: Niektoré zložky betónu môžu interferovať s analýzou chloridov. Sulfidové ióny (z niektorých kameniva alebo mletej granulovanej vysokej pecnej trosky) môžu reagovať s dusičnanom strieborným, čo spôsobuje titračnú chybu. Bromidové a jodidové ióny produkujú rovnakú precipitačnú reakciu ako chlorid. Tieto interferencie sa riešia použitím potenciometrickej titrácie, ktorá rozlišuje koncové body podľa potenciálu, alebo zahrnutím predúpravy, ako je pridanie peroxidu vodíka na oxidáciu sulfidov.
Korekcie na slepú vzorku: Všetky titračné postupy vyžadujú stanovenie slepej vzorky s použitím rovnakých činidiel a postupu, ale bez betónovej vzorky. Hodnota slepej vzorky, ktorá predstavuje chlorid prispievaný samotnými činidlami, sa odpočíta od hodnoty vzorky. Hodnoty slepej vzorky by mali byť nižšie ako 0,005 % chloridu podľa hmotnosti ekvivalentu vzorky. Vyššie slepé hodnoty indikujú kontamináciu činidiel.
Akreditácia laboratória: Renomované laboratóriá na testovanie chloridov majú akreditáciu podľa ISO/IEC 17025 (Všeobecné požiadavky na kompetenciu skúšobných a kalibračných laboratórií) a zúčastňujú sa programov testovania spôsobilosti, ako sú tie, ktoré spravuje Cement and Concrete Reference Laboratory (CCRL) alebo AASHTO re:source. Florida DOT napríklad vyžaduje, aby komerčné laboratóriá poskytujúce služby testovania chloridov boli akreditované Radou pre stavebné materiálové inžinierstvo (CMEC) pre špecifické skúšobné metódy ASTM alebo AASHTO.
Vzťah k iným metódam hodnotenia stavu
Testovanie obsahu chloridov je jednou zo zložiek komplexného posúdenia korózneho stavu, ktoré typicky zahŕňa viacero doplnkových metód. Vzťah medzi testovaním chloridov a inými metódami hodnotenia je:
Polovičný potenciál (ASTM C876) meria korózny potenciál výstužnej ocele voči referenčnej elektróde (typicky meď-síran meďnatý). Potenciál zápornejší ako -350 mV indikuje viac ako 90 % pravdepodobnosť aktívnej korózie. Samotný polovičný potenciál však nedokáže rozlíšiť medzi koróziou spôsobenou chloridmi oproti karbonatácii a neposkytuje žiadne informácie o rýchlosti alebo rozsahu korózneho poškodenia. Testovanie chloridov pridáva rozmer príčiny, ak sa vysoká koncentrácia chloridov zhoduje so zápornými potenciálmi, korózia spôsobená chloridmi je potvrdená.
Lineárna polarizačná odolnosť (LPR) a galvanostatické pulzné metódy merajú hustotu korózneho prúdu (i_corr) v μA/cm², ktorú možno previesť na rýchlosť úbytku kovu v μm/rok pomocou Faradayovho zákona. Rýchlosti korózie pod 0,1 μA/cm² indikujú pasivitu, rýchlosti 0,1–0,5 μA/cm² indikujú miernu koróziu, rýchlosti 0,5–1,0 μA/cm² indikujú vysokú koróziu a rýchlosti nad 1,0 μA/cm² indikujú veľmi vysokú koróziu. Testovanie chloridov poskytuje predpoklad vysvetľujúci, prečo oceľ koroduje.
Rezistivita betónu (Wennerova štvorbodová metóda, AASHTO T358) meria elektrický odpor betónu v kΩ·cm. Nízka rezistivita (< 20 kΩ·cm) podporuje vysoké rýchlosti korózie uľahčením toku iónového prúdu medzi anodickými a katodickými miestami. Vysoká rezistivita (> 100 kΩ·cm) potláča koróziu, aj keď je prítomný dostatočný chlorid. Testovanie chloridov kombinované s meraniami rezistivity identifikuje miesta, kde sú prítomné termodynamická hnacia sila (chlorid) aj kinetická dráha (vodivý elektrolyt) pre aktívnu koróziu, čo sú najkritickejšie miesta vyžadujúce naliehavú opravu.
Petrografické vyšetrenie (ASTM C856) tenkých rezov betónu môže identifikovať produkty korózie (hrdzu), mikrotrhliny okolo výstuže, sekundárne usadeniny (kalcit, ettringit) a dôkazy o poškodení mrazom, ktoré môžu synergicky pôsobiť s koróziou spôsobenou chloridmi. Petrografia poskytuje vizuálne potvrdenie mechanizmov poškodenia odvodených z údajov o chloridoch.
Meranie hĺbky krytia krycím meračom (ASTM C876 alebo BS 1881-204) poskytuje základné prepojenie medzi profilmi chloridov a umiestnením výstuže. Bez presnej hĺbky krytia nemožno určiť koncentráciu chloridov na povrchu ocele a posúdenie rizika korózie je neúplné. Hĺbka krytia by sa mala merať na každom mieste odberu vzoriek chloridov a v mriežke bodov na celej konštrukcii, aby sa zdokumentovalo štatistické rozdelenie hĺbok krytia.
Integrácia týchto metód, profilov chloridov, polovičného potenciálu, rýchlosti korózie, rezistivity, hĺbky krytia a petrografie, poskytuje úplný obraz o koróznom stave: príčinu (chloridy alebo karbonatácia), pravdepodobnosť (je prah prekročený?), aktivitu (prebieha korózia?), rýchlosť (ako rýchlo je kov spotrebúvaný?) a dôsledok (koľko poškodenia sa už vyskytlo?). Toto komplexné posúdenie poháňa racionálne, nákladovo efektívne rozhodnutia o oprave, ktoré predlžujú životnosť infraštruktúry pri optimalizácii výdavkov na údržbu.
Často kladené otázky
- Aký je rozdiel medzi obsahom chloridov rozpustných v kyseline a vo vode?
- Chlorid rozpustný v kyseline (meraný podľa ASTM C1152) predstavuje celkový obsah chloridov v betóne, vrátane voľných chloridových iónov v pórovom roztoku plus chemicky viazaných chloridov v produktoch hydratácie cementu. Chlorid rozpustný vo vode (meraný podľa ASTM C1218) predstavuje iba voľné chloridové ióny, ktoré sú v čase testovania okamžite k dispozícii na iniciáciu korózie. Chlorid rozpustný v kyseline je vo všeobecnosti 1,25 až 1,4-krát vyšší ako chlorid rozpustný vo vode. Pre posúdenie rizika korózie je chlorid rozpustný vo vode priamo relevantnejší, pretože iba voľné chloridové ióny môžu depasivovať oceľovú výstuž, ale celkový chlorid poskytuje konzervatívny horný odhad potenciálneho budúceho rizika korózie.
- Aký je korózny prah pre chloridy v betóne?
- Korózny prah, koncentrácia chloridov, pri ktorej oceľová výstuž depasivuje a iniciuje sa aktívna korózia, sa zvyčajne uvádza ako 0,05–0,10 % hmotnosti betónu v hĺbke výstuže. Vyjadrené ako hmotnostné percento cementu sa prah pohybuje od 0,2 % do 0,4 % pre bežnú uhlíkovú oceľovú výstuž. Pre predpätý betón je prah nižší, 0,06 % chloridu rozpustného vo vode alebo 0,08 % celkového chloridu podľa hmotnosti cementu podľa ACI 222R a špecifikácií AASHTO. Prah nie je jediná pevná hodnota, závisí od pH betónu, typu cementu, vlhkostných podmienok, stavu povrchu ocele a pomeru chloridových iónov k hydroxidovým iónom v pórovom roztoku.
- Ako sa profil chloridov používa na posúdenie rizika korózie?
- Profil chloridov vynáša koncentráciu chloridov v prírastkových hĺbkach od povrchu betónu. Profil umožňuje inžinierom určiť: (1) povrchovú koncentráciu chloridov (Cs), ktorá odráža závažnosť environmentálneho vystavenia, (2) zdanlivý difúzny koeficient chloridov (Da), vypočítaný preložením druhého Fickovho zákona difúzie nameranými údajmi profilu, (3) koncentráciu chloridov v hĺbke výstuže, určenú interpoláciou profilu v nameranej hĺbke betónového krytia, a (4) kritickú hĺbku, v ktorej koncentrácia chloridov klesne pod korózny prah. Profil chloridov z jedného časového bodu možno použiť s modelmi životnosti, ako sú Life-365 alebo STADIUM, na odhad zostávajúceho času do iniciácie korózie.
- Aké normy upravujú testovanie obsahu chloridov v betóne?
- Hlavné normy sú: ASTM C1152 (Štandardná skúšobná metóda pre chlorid rozpustný v kyseline v malte a betóne), určuje celkový chlorid potenciometrickou titráciou po digestii kyselinou dusičnou, ASTM C1218 (Štandardná skúšobná metóda pre chlorid rozpustný vo vode v malte a betóne), určuje voľný chlorid extrakciou vriacou vodou, AASHTO T260 (Odber vzoriek a testovanie na chloridový ión v betóne a surovinách betónu), zahŕňa odber aj testovanie s postupmi A (potenciometrická titrácia) a B (atómová absorpčná spektrofotometria), ASTM C1556 (Štandardná skúšobná metóda na stanovenie zdanlivého difúzneho koeficientu chloridov cementových zmesí), na určenie difúzneho koeficientu z údajov profilu. Medzinárodne BS EN 14629:2007 kodifikuje postupy testovania profilu chloridov používané v Európe.
- Čo je metóda Quantab chloridových prúžkov a aká je presná?
- Metóda Quantab používa jednorazové titračné prúžky s kapilárnym stĺpcom impregnovaným dichrómanom strieborným. Prášková vzorka betónu sa digestuje v kyseline dusičnej, prefiltruje a prúžok Quantab sa vloží do filtrátu. Kapilára nasáva roztok a ióny striebra reagujú s chloridom za vzniku bielej zrazeniny chloridu strieborného. Výška zmeny farby na prúžku sa odčíta na kalibrovanej stupnici na určenie koncentrácie chloridov. Metóda Quantab ponúka jednoduchosť a rýchlosť (15–45 minút na skúšku) v porovnaní s laboratórnou titráciou s presnosťou približne ±10 % nameranej hodnoty. Je vhodná na terénny screening, ale menej presná ako potenciometrická titrácia pre kritické stanovenia.
Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.