Čo je petrografia betónu?
Definícia a rozsah petrografie betónu
Petrografia betónu je systematické vedecké skúmanie zatvrdnutého betónu pomocou mikroskopických a makroskopických techník na určenie jeho zloženia, mikrostruktúry, kvality a príčin akéhokoľvek zhoršenia alebo problémov s výkonom. Termín pochádza z gréckeho petros (skala) a graphia (opis), petrografia je doslova opis hornín a betón je umelá hornina zložená z častíc kameniva spojených matricou cementovej pasty. Metóda je kodifikovaná v norme ASTM C856, Standard Practice for Petrographic Examination of Hardened Concrete (najnovšia verzia C856/C856M-20), ktorá stanovuje štandardné postupy pre vizuálne skúmanie, stereomikroskopiu, mikroskopiu v polarizovanom svetle (PLM), fluorescenčnú mikroskopiu, rastrovaciu elektrónovú mikroskopiu (SEM) a röntgenovú difrakciu (XRD) aplikované na vzorky betónu.

Rozsah petrografie betónu siaha cez celú životnosť betónových konštrukcií. Počas fázy pred výstavbou petrografické skúmanie zdrojov kameniva podľa ASTM C295, Standard Guide for Petrographic Examination of Aggregates for Concrete identifikuje potenciálne škodlivé zložky vrátane reaktívnych kremičitých minerálov (opál, chalcedón, deformovaný kremeň, vulkanické sklo), sulfidov železa (pyrit, markazit, pyrhotín), ílových povlakov, rozpustných síranov a organických látok. Počas výstavby petrografia vzoriek zatvrdnutého betónu overuje, či dodaný materiál zodpovedá schválenému návrhu zmesi, potvrdzuje typ a zrnitosť kameniva, obsah cementu, parametre vzduchových pórov, vodný súčiniteľ a stupeň hydratácie. Počas fázy v prevádzke petrografické skúmanie jadier odobratých z oblastí vykazujúcich poruchy poskytuje definitívnu diagnózu mechanizmov degradácie vrátane alkalicko-kremičitej reakcie (ASR), alkalicko-karbonátovej reakcie (ACR), mrazového poškodenia, síranovej korózie (vonkajšej, vnútornej a oneskorenej tvorby ettringitu), trhlín spôsobených koróziou, karbonatácie a D-trhlín. Počas forenzného vyšetrovania petrografia odpovedá na kritickú otázku: prečo tento betón zlyhal?
Petrografická príručka FHWA (FHWA-HRT-04-150) opisuje petrografiu ako „postupný skúmavý sled“, ktorý sa presúva z makroskopickej na mikroskopickú úroveň. Skúmanie začína vizuálnou kontrolou vzorky bez pomôcok, pokračuje stereomikroskopiou leštených povrchov pri zväčšení 5× až 50×, prechádza k mikroskopii v polarizovanom svetle výbrusov pri zväčšení 20× až 1000× a v prípade potreby používa SEM/EDS a XRD na definitívnu identifikáciu fáz. Každá fáza informuje nasledujúcu a petrograf vytvára spresnenú hypotézu, keď sa dôkazy hromadia. British Cement Association (1992) a Lane (2001) zdôrazňujú, že identifikácia alkalicko-kamenivovej reakcie si vyžaduje integráciu terénnych a laboratórnych dôkazov, petrografia sama o sebe nedokáže diagnostikovať bez kontextu a terénna obhliadka sama o sebe nedokáže potvrdiť mechanizmy bez mikrostrukturálnych dôkazov.
Príprava vzoriek na petrografické skúmanie
Správna príprava vzoriek je základom presnej petrografickej analýzy. Kvalita mikroskopického skúmania úplne závisí od kvality pripravenej vzorky, zlá príprava vnáša artefakty, ktoré môžu byť zamenené za in-situ znaky degradácie. Petrografická príručka FHWA (FHWA-HRT-04-150) venuje rozsiahle usmernenie metódam prípravy, pričom uznáva, že príprava vzoriek „je najkritickejším krokom v procese petrografického skúmania“.
Odber jadrových vzoriek a stratégia vzorkovania
Podľa ASTM C856 sú vzorky betónu na petrografické skúmanie typicky diamantovo vŕtané jadrá s minimálnym priemerom 100 mm (4 palce) a preferovanou hĺbkou najmenej 203 mm (8 palcov). Uprednostňujú sa jadrá v plnej hĺbke, ktoré prechádzajú celou hrúbkou betónu, pretože zachytávajú kompletný hĺbkový profil vrátane povrchovej zóny, vnútornej hmoty a spodného rozhrania. Pre forenzné vyšetrovania FHWA odporúča prístup vzorkovania „dobré, zlé a škaredé“, odoberte jadrá z troch kategórií miest: oblasti s výraznými poruchami (škaredé), blízke oblasti v rovnakej konštrukcii so strednými poruchami (zlé) a neporušené oblasti rovnakej betónovej zmesi (dobré). Tento porovnávací prístup izoluje mechanizmus degradácie od základných charakteristík materiálu. Minimálne tri jadrá z akejkoľvek oblasti záujmu a tri z porovnávacích oblastí je štandardné odporúčanie podľa ASTM C856.
Výbrusy
Petrografický výbrus je plátok betónu namontovaný na sklenenom podložnom sklíčku a zbrúsený na presnú hrúbku, ktorá umožňuje prechod svetla pre mikroskopiu v prechádzajúcom svetle. Príprava nasleduje postupnosť krokov:
Krok 1, Impregnácia: Vzorka betónu sa vysuší na odstránenie voľnej vody, umiestni sa do vákuovej komory, evakuuje sa na odstránenie vzduchu z pórov a trhlín a pod vákuom sa naplní epoxidovou živicou s nízkou viskozitou. Epoxid preniká do pórovej štruktúry a stabilizuje krehké mikrostrukturálne znaky. Pre fluorescenčnú mikroskopiu je epoxid zmiešaný s fluorescenčným farbivom, typicky Uvitex OB alebo podobným, ktoré emituje žltozelenú fluorescenciu (vrchol ~530 nm) pri excitácii modrofialovým svetlom. Alternatívne impregnačné činidlá zahŕňajú karnaubský vosk (odporúčaný v ASTM C457 na analýzu vzduchových pórov), nylonový lak na nechty v roztoku 1:5 s acetónom alebo metanolom (Roberts a Scali, 1984) a epoxidy s ultra nízkou viskozitou na prenikanie do extrémne jemných pórových štruktúr.
Krok 2, Montáž: Impregnovaná vzorka sa nareže na vytvorenie rovného povrchu, ktorý sa potom prilepí na štandardné petrografické podložné sklíčko (27 × 46 mm alebo 27 × 48 mm) pomocou epoxidového lepidla. Sklíčko poskytuje mechanickú podporu počas následného brúsenia.
Krok 3, Brúsenie: Namontovaná vzorka sa zbrúsi na štandardnú hrúbku 30 mikrometrov (0,03 mm), čo je hrúbka, pri ktorej kremeň vykazuje interferenčné farby prvého rádu v skríženom polarizovanom svetle, čo slúži ako kalibračný štandard. Pre fluorescenčnú mikroskopiu sa výbrusy brúsia na 20–25 mikrometrov, aby sa zabránilo rušeniu pozadia z fluorescenčného epoxidu v nekolimovanom UV osvetlení. Brúsenie prebieha pomocou postupne jemnejších brúsiv (typicky karbid kremíka od hrubého 60-grit po jemný 600-grit) na mechanických leštiacich kotúčoch s automatickým prívodom brúsiva.
Krok 4, Krycie sklíčko: Pre štandardnú mikroskopiu v polarizovanom svetle sa na výbrus s montážnym médiom aplikuje tenké sklenené krycie sklíčko (typicky hrúbka #1,5, 0,16–0,19 mm). Pre fluorescenčnú mikroskopiu sa výbrus necháva nezakrytý, pretože krycie sklíčko vytvára žlté autofluorescenčné rušenie pri dopadajúcom UV svetle, ktoré zakrýva obraz.
Príručka FHWA zdôrazňuje, že kvalitný výbrus musí byť bez podbrúsenia, nerovnomerného odstraňovania mäkšej cementovej pasty v porovnaní s tvrdšími časticami kameniva počas brúsenia. Podbrúsenie sa minimalizuje použitím tvrdých liatinových leštiacich platní, dostatočnou hmotnosťou vzorky a použitím stabilizačných impregnačných činidiel. Správne pripravený výbrus nevykazuje žiadny výrazný reliéf medzi pastou a kamenivom.
Leštené výbrusy a brúsené povrchy
Leštené výbrusy (tiež nazývané brúsené povrchy) sú rovné brúsené betónové povrchy používané na stereomikroskopické skúmanie a analýzu vzduchových pórov podľa ASTM C457. Na rozdiel od výbrusov sú leštené výbrusy nepriehľadné a skúmajú sa v odrazenom svetle. Príprava zahŕňa:
- Narezanie plátku z betónového jadra, typicky hrúbky 20–25 mm pomocou diamantovej píly chladenej olejom
- Brúsenie povrchu postupne jemnejšími brúsivami na mechanických leštičkách (typický čas brúsenia: ~20 minút na zrnitosť)
- Konečné leštenie jemnou diamantovou pastou (6 µm až 1 µm) na dosiahnutie zrkadlového lesku
- Čistenie povrchu ultrazvukovým čistením v rozpúšťadle alebo jemným kefovaním
- Kontrola kvality: správne brúsený povrch jasne odráža vzdialený zdroj svetla bez viditeľného reliéfu medzi pastou a kamenivom
Kontrola kvality pre brúsené povrchy podľa ASTM C457 je obzvlášť prísna. Príručka FHWA uvádza: „Správne brúsený povrch by mal jasne odrážať vzdialený zdroj svetla. Medzi pastou a kamenivom by nemal byť žiadny viditeľný reliéf.“ Reliéf povrchu spôsobuje falošnú identifikáciu pórov, prehĺbeniny na hraniciach kameniva môžu byť zamenené za vzduchové póry.
Lomové plochy (čerstvé zlomy cez betón) poskytujú doplňujúce informácie o kvalite spoja kamenivo-pasta, dráhach lomu (cez kamenivo versus okolo kameniva) a prítomnosti sekundárnych usadenín v póroch. Lomové plochy sa skúmajú pod stereomikroskopom bez akejkoľvek prípravy okrem čistenia.
Stereomikroskopické skúmanie
Stereomikroskopia je prvou fázou mikroskopického skúmania v petrografickom slede, vykonáva sa po vizuálnej kontrole prijatej vzorky. Stereomikroskop poskytuje zväčšenie od 5× do 50× s trojrozmerným pohľadom na povrch betónu, vďaka čomu je ideálny na skúmanie brúsených povrchov, lomových plôch a leštených výbrusov. Podľa ASTM C856 stereomikroskopické skúmanie dokumentuje nasledujúce znaky:
Charakteristiky kameniva: Typ hrubého kameniva (vyvreté, sedimentárne alebo metamorfované), farba, veľkosť, tvar (ostrohranný, poloopracovaný, zaoblený), povrchová textúra, maximálna veľkosť zrna, zrnitosť a akékoľvek dôkazy o reakčných lemoch, škvrnách alebo trhlinách v časticiach kameniva. Petrograf odhaduje relatívne podiely prítomných rôznych typov hornín a zaznamenáva všetky škodlivé zložky, ako je rohovec, bridlica alebo opál.
Charakteristiky cementovej pasty: Farba pasty (sivá, hnedá, tmavá), rovnomernosť, prítomnosť nehydratovaných cementových častíc, dôkazy o karbonatácii (hnedasté sfarbenie na exponovaných povrchoch) a akékoľvek viditeľné sekundárne usadeniny v póroch alebo trhlinách. Hodnotí sa kvalita spoja pasta-kamenivo, medzery na rozhraní indikujú oddeľovanie v dôsledku poškodenia mrazom, oneskorenej tvorby ettringitu (DEF) alebo vysychacieho zmrštenia.
Systém pórov: Vzduchové póry sa klasifikujú podľa veľkosti a tvaru na prevzdušňovacie póry (5 µm až 1 mm, guľovité, rovnomerne rozložené), zachytené vzduchové póry (>1 mm, guľovité alebo nepravidelné, náhodne rozložené) a kapilárne póry (<5 µm, súčasť mikrostruktúry pasty). Petrograf zaznamenáva vizuálny celkový obsah vzduchu, rozloženie pórov, akékoľvek vystielanie alebo vypĺňanie pórov sekundárnymi usadeninami (ASR gél, ettringit, thaumasit alebo uhličitan vápenatý) a hraničné póry, póry sploštené na rozhraní kamenivo-pasta indikujúce slabé zhutnenie alebo akumuláciu odlupovacej vody.
Trhliny: Trhliny sa dokumentujú podľa polohy (v kamenive, v paste, na rozhraní kamenivo-pasta), orientácie (rovnobežné s povrchom, náhodné, vyžarujúce z kameniva), šírky a toho, či sú vyplnené sekundárnymi usadeninami. Rozlíšenie medzi existujúcimi trhlinami (vzniknutými v prevádzke) a prípravnými trhlinami (vzniknutými počas odberu vzorky alebo prípravy vzorky) je kritické a potvrdzuje sa fluorescenčnou mikroskopiou.
Sekundárne usadeniny: Stereomikroskop odhaľuje ASR gél (priesvitný až biely, niekedy číry, vystielajúci alebo vypĺňajúci vzduchové póry a trhliny), ettringit (biele až bledožlté ihličkovité kryštály v póroch), thaumasit (biele vláknité hmoty), výkvet (biele práškové usadeniny na povrchoch) a produkty korózie (červenohnedé hrdzavé škvrny okolo vloženej ocele).
Stereomikroskopické skúmanie vytvára písomný opis a fotografický záznam všetkých pozorovaných znakov. Tento záznam vedie výber oblastí na prípravu výbrusov a zameranie skúmania pri vyššom zväčšení. Podľa príručky FHWA je stereomikroskopické skúmanie miestom, kde petrograf „vytvára počiatočnú hypotézu o príčinách degradácie“, ktorá sa potom testuje pomocou mikroskopie v polarizovanom svetle a iných pokročilých techník.
Fluorescenčná mikroskopia
Fluorescenčná mikroskopia, tiež nazývaná epifluorescenčná mikroskopia alebo P/EF (polarizačná/epifluorescenčná) mikroskopia, je špecializovaná technika, ktorá používa dopadajúce ultrafialové alebo modré svetlo na excitáciu fluorescenčného farbiva predtým impregnovaného do vzorky betónu. Póry, póry a trhliny naplnené farbivom fluoreskujú jasne (žltozeleno pri ~530 nm) na tmavom pozadí neimpregnovaných pevných látok. Príručka FHWA označuje fluorescenčnú mikroskopiu za „najsilnejšiu petrografickú techniku na hodnotenie mikrostruktúry zatvrdnutého betónu“.

P/EF mikroskop kombinuje dva osvetľovacie systémy: prechádzajúci halogénový zdroj svetla pre štandardné petrografické režimy (rovinné polarizované PPL a skrížené polarizované XPL) a dopadajúci UV zdroj svetla (typicky 200 W ortuťová výbojka) pre fluorescenciu. Operátor môže prepínať medzi režimami bez pohybu vzorky, čo umožňuje priame porovnanie toho istého zorného poľa pri rôznych podmienkach osvetlenia. Filtračné systémy zahŕňajú excitačné filtre (UG-5 pre UV, BG-3 pre fialové, BG-12 pre modrofialové, IF-545/BG-36 pre zelené), dichroické zrkadlá (DM-455) a bariérové filtre (Y-485, Y-495, O-515).
Príručka FHWA (kapitola 13) identifikuje sedem primárnych aplikácií fluorescenčnej mikroskopie v petrografii betónu:
1. Detekcia trhlín: Všetky trhliny sú viditeľné pod fluorescenciou bez ohľadu na orientáciu. V prechádzajúcom svetle sú viditeľné iba trhliny orientované kolmo na rovinu výbrusu, trhliny rovnobežné s výbrusom sú neviditeľné. Fluorescencia odhaľuje kompletnú sieť trhlín. Kriticky dôležité je, že existujúce trhliny (vzniknuté v prevádzke) sú počas impregnácie vyplnené fluorescenčným epoxidom a javia sa jasné, zatiaľ čo prípravné trhliny (vzniknuté počas brúsenia výbrusu) zostávajú prázdne a javia sa tmavé. Toto rozlíšenie je definitívnou metódou na identifikáciu, či sú pozorované trhliny skutočným znakom degradácie v prevádzke alebo laboratórnym artefaktom.
2. Hodnotenie kapilárnej pórovitosti: Fluorescenčné farbivo preniká celou sieťou kapilárnych pórov cementovej pasty. Vyššia intenzita fluorescencie indikuje vyššiu kapilárnu pórovitosť a teda vyšší vodný súčiniteľ. Nižšia intenzita fluorescencie indikuje hustejšiu pastu s nižšou priepustnosťou. Porovnanie intenzity fluorescencie medzi povrchovou zónou a vnútrom vzorky odhaľuje gradienty karbonatácie (karbonatizovaná pasta je hustejšia a fluoreskuje menej) a variácie pórovitosti v blízkosti povrchu v dôsledku odlupovania alebo nedostatočného ošetrovania.
3. Hodnotenie systému vzduchových pórov: Fluorescencia poskytuje dobrú koreláciu s metódou lineárneho priečneho rezu (ASTM C457) pre špecifický povrch a faktor rozostupu, hoci korelácia pre celkový obsah vzduchu je menej spoľahlivá. Fluorescenčné farbivo jasne ohraničuje hranice pórov, čo umožňuje automatizovanú analýzu obrazu na detekciu a meranie pórov.
4. Indikácia vodného súčiniteľa: Vyšší w/cm vytvára viac kapilárnej pórovitosti a väčšiu intenzitu fluorescencie. To umožňuje petrografovi kvalitatívne posúdiť, či je w/cm rovnomerný v celej vzorke alebo sa mení s hĺbkou (napr. vyšší w/cm na hornom povrchu v dôsledku odlupovania).
5. Hodnotenie hydratácie: Stupeň hydratácie cementu ovplyvňuje kapilárnu pórovitosť, dobre hydratovaná pasta má nižšiu pórovitosť a nižšiu fluorescenciu. Nehydratované častice cementového slinku (alit, belit, ferit) sú viditeľné ako tmavé hranaté zrná vo fluorescenčnej paste.
6. Detekcia karbonatácie: Karbonatizované oblasti vykazujú nižšiu fluorescenciu, pretože uhličitan vápenatý (CaCO₃) vyzrážaný v póroch znižuje pórovitosť. Hranica medzi karbonatizovanou a nekarbonatizovanou pastou je jasne viditeľná ako prechod intenzity fluorescencie, čo poskytuje presnejšie meranie hĺbky karbonatácie ako samotný fenolftaleín.
7. Spoj kamenivo-pasta: Fluorescenčný epoxid vypĺňa akúkoľvek medzeru na rozhraní kamenivo-pasta, vďaka čomu je oddeľovanie okamžite viditeľné ako jasný halo okolo častíc kameniva. To je diagnostické pre poškodenie mrazom a oneskorenú tvorbu ettringitu.
Analýza systému vzduchových pórov (ASTM C457)
ASTM C457, Standard Test Method for Microscopical Determination of Parameters of the Air-Void System in Hardened Concrete je definitívna kvantitatívna metóda na hodnotenie systému vzduchových pórov, ktorý chráni betón pred poškodením mrazom. Metóda produkuje šesť parametrov, ktoré spoločne charakterizujú kvalitu systému vzduchových pórov:
| Parameter | Symbol | Popis | Prah pre ochranu pred mrazom |
|---|---|---|---|
| Obsah vzduchu | A | Percento objemu vzduchových pórov v zatvrdnutom betóne | 4–8 % (líši sa podľa veľkosti kameniva a expozície) |
| Špecifický povrch | α (alfa) | Plocha povrchu pórov na jednotku objemu pórov (mm⁻¹) | >24 mm⁻¹ preferované, 16–32 mm⁻¹ prijateľné |
| Faktor rozostupu | L̄ (L-bar) | Polovica priemernej vzdialenosti medzi vzduchovými pórmi (mm) | <0,20 mm požadované, 0,10–0,20 mm ideálne |
| Frekvencia pórov | n | Počet pórov na jednotku dĺžky priečneho rezu | Líši sa podľa obsahu vzduchu a veľkosti pórov |
| Priemerná dĺžka tetivy | Ī | Súčet tetiv pórov delený počtom pórov | ~0,10–0,25 mm pre dobre prevzdušnený betón |
| Pomer pasta-vzduch | p/A | Pomer objemu pasty k objemu vzduchu | 4–10 (ACI 201.2R) |
Faktor rozostupu (L̄) je najdôležitejší parameter. Predstavuje teoretickú maximálnu vzdialenosť, ktorú musí voda v cementovej paste prejsť, aby sa počas mrazu dostala k najbližšiemu vzduchovému póru na uvoľnenie tlaku. Powersova teória hydraulického tlaku demonštruje, že keď voda zamrzne v kapilárnych póroch, 9% objemová expanzia generuje hydraulický tlak, ktorý môže prekročiť pevnosť v ťahu pasty (~3–5 MPa). Vzduchové póry umiestnené dostatočne blízko seba fungujú ako expanzné komory, ktoré tento tlak uvoľňujú. Kritický prah L̄ < 0,20 mm je založený na desaťročiach výskumu korelujúceho laboratórne skúšanie mrazom (ASTM C666) s výkonom v teréne. Faktor rozostupu 0,20 mm znamená, že žiadny bod v paste nie je vzdialený viac ako 0,20 mm od vzduchového póru, čo je dostatočne krátka vzdialenosť na to, aby sa hydraulický tlak rozptýlil skôr, ako dôjde k poškodeniu.

Skúška ASTM C457 vyžaduje brúsený povrch pripravený na zrkadlovú kvalitu bez reliéfu medzi pastou a kamenivom. K dispozícii sú dve metódy:
Metóda lineárneho priečneho rezu: Mikroskop sa pohybuje pozdĺž série rovnobežných línií (priečnych rezov) cez brúsený povrch. Operátor zaznamenáva dĺžku každého záchytu cez vzduchový pór, dĺžku každého záchytu cez cementovú pastu a počet pretnutých pórov. Celková dĺžka priečneho rezu musí spĺňať minimálne požiadavky uvedené v ASTM C457 Tabuľka 1, typicky 1500–2500 mm pre betón s menovitou maximálnou veľkosťou kameniva 19 mm. Priečny rez sa vykonáva pri zväčšení 50× až 150×.
Modifikovaná metóda bodového počítania: Na zorné pole sa premietne mriežka bodov a operátor klasifikuje každý bod ako padajúci na pór, kamenivo alebo pastu. Počet bodov klasifikovaných ako póry poskytuje obsah vzduchu. Frekvencia pórov sa určuje na výpočet faktora rozostupu. Metóda bodového počítania vyžaduje menej rozhodnutí operátora ako metóda priečneho rezu, ale vyžaduje viac bodov na ekvivalentnú štatistickú presnosť.
Podľa ASTM C457 musia byť vzorky vybrané podľa dôsledne náhodného plánu z minimálne troch miest v betónovom telese, pričom z každej z troch vzoriek sa pripraví aspoň jeden výbrus. Na hodnotenie zhody so špecifikáciou by sa oblasti extrémnej degradácie mali vzorkovať oddelene od neporušených oblastí, pretože degradovaná zóna môže mať iný systém vzduchových pórov ako pôvodný betón (vzduchové póry sa môžu vyplniť sekundárnymi usadeninami alebo môže byť štruktúra pórov poškodená trhlinami).
Klasifikačný systém vzduchových pórov podľa ASTM C457 rozlišuje:
| Typ póru | Rozsah veľkosti | Tvar | Pôvod | Význam pre mrazuvzdornosť |
|---|---|---|---|---|
| Prevzdušňovacie póry | 5 µm až 1 mm | Guľovité | Prevzdušňovacia prísada + miešanie | Prospešné, poskytujú uvoľnenie tlaku |
| Zachytené vzduchové póry | >1 mm | Guľovité alebo nepravidelné | Neúplné zhutnenie | Nie sú prospešné, príliš veľké a málo početné |
| Kapilárne póry | <5 µm | Nepravidelné | Pôvodný priestor vyplnený vodou v paste | Súčasť mikrostruktúry pasty, nie systém vzduchových pórov |
| Vodné póry | Variabilné | Nepravidelné | Akumulácia odlupovacej vody | Indikujú slabé zhutnenie |
Vzťah medzi obsahom vzduchu v čerstvom betóne (meraný tlakovou metódou ASTM C231 alebo objemovou metódou ASTM C173) a obsahom vzduchu v zatvrdnutom betóne (ASTM C457) by sa mal zhodovať v rozmedzí ±1 %. Rozdiely väčšie ako 1,5 % naznačujú buď stratu vzduchu počas prepravy a ukladania, zlú prípravu vzorky alebo odber z nereprezentatívnych miest.
Identifikácia ASR, ACR, poškodenia mrazom a síranovej korózie
Petrografia je definitívna metóda na rozlíšenie medzi hlavnými mechanizmami degradácie betónu. Každý mechanizmus vytvára charakteristickú mikrostruktúru, ktorú vyškolený petrograf identifikuje pomocou kombinácie stereomikroskopie, mikroskopie v polarizovanom svetle, fluorescenčnej mikroskopie a v prípade potreby SEM/EDS a XRD.
Alkalicko-kremičitá reakcia (ASR)
Alkalicko-kremičitá reakcia (ASR) nastáva, keď hydroxidové ióny (OH⁻) z alkalického pórového roztoku (pH typicky >13,5 v čerstvom betóne) napádajú reaktívne formy kremíka (SiO₂) v kamenive. Reakcia produkuje hydrofilný alkalicko-kremičitý gél, ktorý absorbuje vodu a napučiava, čím vytvára vnútorné expanzné tlaky, ktoré praskajú kamenivo a okolitú pastu.
Petrografická identifikácia ASR vyžaduje konvergentné dôkazy z viacerých kritérií podľa FHWA a ASTM C856:
Požadované diagnostické kritériá (British Cement Association, 1992):
- Prítomnosť reaktívnych minerálov kameniva
- Vzor praskania charakteristický pre expanziu
- Usadeniny gélu s príslušnými optickými vlastnosťami
- SEM/EDS potvrdenie zloženia gélu (Si + Ca + K/Na)
Mikroskopické znaky vo výbruse: Reaktívne častice kameniva vykazujú vnútorné praskanie, ktoré vyžaruje z kameniva do okolitej pasty. Trhliny obsahujú ASR gél, ktorý je izotropný (zostáva tmavý v skríženom polarizovanom svetle), to je kľúčový diagnostický znak, pretože kryštalické fázy vykazujú dvojlomové farby. Gél sa v PPL javí ako číry až hnedastý amorfný materiál vystielajúci alebo vypĺňajúci trhliny a vzduchové póry. V pokročilých prípadoch sa gél rozširuje do celej pasty ako „gélom nasýtená pasta“, cementová pasta susediaca s reagujúcimi kamenivami vyzerá stmavnutá a zhutnená. Pri fluorescenčnej mikroskopii vykazuje betón ovplyvnený ASR trhliny vyplnené fluorescenčným epoxidom v kamenive aj paste s charakteristickými vyžarujúcimi vzormi z reaktívnych častíc.
SEM/EDS charakteristiky: ASR gél vykazuje výraznú „prasknutú blato“ textúru, vysychacie trhliny v géli spôsobené vákuovým sušením počas prípravy SEM. EDS analýza odhaľuje prvkový signál primárne Si s menším Ca a stopami K a Na. Čerstvý gél (vyšší potenciál napučiavania) obsahuje vyššie K a Na v pomere k Ca. Zostarnutý gél (nižší potenciál napučiavania, reakcia môže byť dokončená) vykazuje vyšší obsah Ca, keď Ca časom nahrádza Na a K.
Poradie reaktivity foriem kremíka (FHWA, od najviac po najmenej reaktívne): Amorfný kremík/vulkanické sklo > Opál > Tridymit/Cristobalit > Chalcedón > Kryptokryštalický kremík > Metamorfne granulovaný/deformovaný kremeň > Napätý kremeň > Nedokonale kryštalizovaný kremeň > Čistý kryštalický kremeň (v podstate nereaktívny).
Alkalicko-karbonátová reakcia (ACR)
Alkalicko-karbonátová reakcia (ACR) je oveľa menej častá, ale vysoko deštruktívna reakcia prvýkrát identifikovaná Swensonom (1957) v Kingstone, Ontário. Zahŕňa dedolomitizáciu špecifických nečistých dolomitických vápencov: dolomit (CaMg(CO₃)₂) reaguje s hydroxidovými iónmi za vzniku brucitu (Mg(OH)₂) a kalcitu (CaCO₃). Expanzný mechanizmus sa líši od ASR, je poháňaný rastom kryštálov brucitu v obmedzenom priestore, nie napučiavaním gélu.
Petrografická identifikácia ACR vyžaduje:
- Reaktívne karbonátové kamenivo: Nečistý dolomitický vápenec s kalcitom a dolomitom v takmer rovnakých množstvách, obsah dolomitu môže dosahovať ~90 % karbonátovej frakcie. Nerozpustný zvyšok (íl, sulfidy železa, kremeň) tvorí 10–25 % hmotnosti.
- Geologický vek: Všetky známe reaktívne ACR horniny sú z obdobia ordoviku, kritická stopa na zúženie vyšetrovania.
- Reakčné lemy: Dedolomitizačné lemy okolo reaktívnych častíc karbonátového kameniva so škvrnitými kryštálmi brucitu (<3 µm) a kalcitu v leme.
- Myrmekitická textúra: Vzájomne prerastený brucit a kalcit v reakčnom leme.
- Trhliny: Trhliny vyžarujúce z reagujúcich častíc do pasty, podobne ako pri ASR, ale bez exsudácie gélu.
- Alkalický prah: Cement s obsahom alkálií pod ~0,45 % Na₂Oeq sa všeobecne považuje za dostatočne nízky na zabránenie významnej expanzie ACR (Swenson a Gillott, 1960).
Rozlíšenie od ASR: ACR neprodukuje exsudáciu gélu, reakčné produkty sú kryštalické (brucit a kalcit) skôr ako amorfný gél, reaktívne kamenivo sú nečisté dolomitické vápence skôr ako kremičité kamenivo a ACR je geograficky obmedzená na oblasti, kde sa ako kamenivo používajú špecifické ordovické karbonátové horniny.
Poškodenie mrazom
Poškodenie mrazom (FT) nastáva, keď je betón kriticky nasýtený, typicky keď je viac ako približne 91 % objemu pórov vyplnených vodou. Voda pri zamŕzaní expanduje o 9 %, bez tesne rozmiestnených vzduchových pórov na prispôsobenie tejto expanzii vnútorné hydraulické a osmotické tlaky prekračujú pevnosť v ťahu pasty a spôsobujú praskanie.
Petrografické indikátory poškodenia mrazom:
- Mikropraskanie rovnobežné s povrchom: Trhliny prebiehajú rovnobežne s exponovaným povrchom, čo odráža postup mrazovej fronty z povrchu dovnútra.
- Oddeľovanie kameniva: Medzery okolo častíc kameniva na rozhraní pasta-kamenivo, trhliny úplne okolo kameniva v zóne rozhrania.
- Nepopraskané kamenivo: Kritické rozlíšenie od ASR, pri klasickom poškodení mrazom častice kameniva zostávajú nepopraskané, zatiaľ čo pasta sa od nich oddeľuje. Ak je kamenivo popraskané, ako prispievajúci mechanizmus by sa mala podozrievať ASR alebo D-trhlina.
- Exponované kamenivo: Na povrchu betónu sú častice kameniva exponované a neporušené, zatiaľ čo okolitá pasta je erodovaná.
- Zlý systém vzduchových pórov: Hlavná príčina, faktor rozostupu >0,20 mm, špecifický povrch <16 mm⁻¹ alebo celkový obsah vzduchu <4 % pre danú maximálnu veľkosť kameniva.
- Výpuky: Jednotlivé častice kameniva v blízkosti povrchu expandujú v dôsledku mrazu a vyrazia kužeľovitý fragment, pričom zanechajú plytkú priehlbinu.
Poškodenie mrazom sa často vyskytuje súčasne s ASR. Petrograf musí určiť relatívny príspevok každého mechanizmu posúdením, ktoré znaky dominujú: praskanie kameniva (ASR) alebo oddeľovanie pasta-kamenivo (FT).
Síranová korózia
Síranová korózia zahŕňa niekoľko odlišných mechanizmov degradácie zahŕňajúcich reakciu síranových iónov (SO₄²⁻) s produktmi hydratácie portlandského cementu. Petrografia identifikuje špecifickú síranovú fázu podľa jej morfológie, optických vlastností a prvkového zloženia.
Ettringit (3CaO·Al₂O₃·3CaSO₄·32H₂O) : Ihličkovité (acikulárne) kryštály, bezfarebné v PPL, nízky dvojlom (0,010–0,020), pomalé predlžovanie pod PLM. V stereomikroskope sa ettringit javí ako biele až bledožlté ihličkovité kryštály vystielajúce alebo vypĺňajúce vzduchové póry. Primárny ettringit vzniká počas skorej hydratácie a je neškodný. Sekundárny ettringit vzniká neskôr v zatvrdnutom betóne a môže byť expanzívny, ak je priestorovo obmedzený. Ettringit vo vzduchových póroch je všeobecne neškodný, pretože pór poskytuje priestor pre rast kryštálov. Ettringit vypĺňajúci medzery na hraniciach kameniva je charakteristický pre oneskorenú tvorbu ettringitu (DEF) .
Thaumasit (CaSiO₃·CaSO₄·CaCO₃·15H₂O) : Jemné vláknité/ihličkovité kryštály podobné ettringitu, ale so stredným dvojlomom (0,022–0,030) a nižším indexom lomu. Thaumasit vyžaduje tri podmienky na vznik: nízke teploty (typicky <15°C), zdroj uhličitanov (z kameniva alebo karbonatácie) a zdroj kremíka (z kameniva alebo cementovej pasty). XRD je nevyhnutná na definitívnu identifikáciu, pretože thaumasit a ettringit sú pod optickým mikroskopom vizuálne podobné.
Oneskorená tvorba ettringitu (DEF) : Špecifická forma vnútornej síranovej korózie spôsobená vysokoteplotným tepelným ošetrovaním alebo vysokými vnútornými teplotami hydratácie. Diagnostickým petrografickým znakom sú medzery okolo častíc kameniva, trhliny pozorované úplne okolo kameniva v zóne rozhrania, pričom šírka medzery je pozitívne korelovaná s veľkosťou kameniva. Medzery môžu byť prázdne alebo vyplnené ettringitom. DEF je spôsobená rozkladom primárneho ettringitu pri teplotách nad približne 70°C počas ošetrovania, po ktorom nasleduje opätovná tvorba ettringitu v zatvrdnutom betóne po tom, čo pasta získala dostatočnú tuhosť na to, aby bola poškodená expanzívnym rastom kryštálov.
Hĺbka karbonatácie pomocou fenolftaleínu
Karbonatácia je chemická reakcia medzi atmosférickým oxidom uhličitým (CO₂) a hydroxidom vápenatým (portlandit, Ca(OH)₂) v cementovej paste: Ca(OH)₂ + CO₂ → CaCO₃ + H₂O. Reakcia spotrebúva portlandit, znižuje pH pórového roztoku z ~12–13 na menej ako 8–9 a postupuje z exponovaného povrchu dovnútra v priebehu času. Keď karbonatačný front dosiahne vloženú oceľovú výstuž, pasívna ochranná vrstva sa zničí a korózia sa spustí, ak sú prítomné vlhkosť a kyslík.
Fenolftaleínový indikátorový test je štandardná metóda na meranie hĺbky karbonatácie a je špecifikovaná v ASTM C856 a RILEM CPC-18. Fenolftaleín je pH indikátor, ktorý prechádza farebnou zmenou z bezfarebnej na ružovú/purpurovú pri pH prahu približne 8–9,5. Pri aplikácii na čerstvo nalomený alebo rezaný povrch betónu:
- Ružová/purpurová farba → pH > 8–9,5 → nekarbonatizovaný (alkalický) betón
- Bezfarebný/číry → pH < 8–9,5 → karbonatizovaný betón

Postup podľa odporúčaní ACI a WJE:
- Pripravte čerstvo rezaný alebo nalomený povrch, test sa musí vykonať do 15 minút od rezania, aby sa minimalizovala ďalšia karbonatácia z expozície laboratórnemu vzduchu
- Odstráňte povrchovú odlupovaciu vodu sušičom vlasov alebo ventilátorom, aby ste zabránili migrácii škvŕn
- Nastriekajte alebo aplikujte 1% roztok fenolftaleínu v 70% etanole (používa sa aj izopropylalkohol)
- Počkajte 1–2 minúty na úplný vývoj farby
- Zmerajte vzdialenosť od exponovaného povrchu k hranici ružová/bezfarebná na viacerých miestach
- Uveďte maximálnu, minimálnu a priemernú hĺbku karbonatácie v milimetroch
Interpretačné úvahy podľa WJE: Fenolftaleín je pH indikátor, nie priamy indikátor karbonatácie. Prah farebnej zmeny (~pH 8–9,5) je konzervatívny pre hodnotenie rizika korózie, pretože depasivácia ocele nastáva pri približne pH 9,5. Iné chemikálie prítomné v betóne (povrchové tvrdidlá, tmely, chemikálie na rozmrazovanie) môžu zvýšiť pH a spôsobiť falošné výsledky. Historický betón (pred 40. rokmi 20. storočia) obsahuje veľké nehydratované cementové častice, ktoré môžu po navlhčení zvýšiť lokálne pH, čo vedie k nejednoznačným výsledkom.
Potvrdenie výbrusom pomocou mikroskopie v polarizovanom svetle je najpresnejšia metóda na hodnotenie karbonatácie, keď sú výsledky fenolftaleínu nejednoznačné. V skríženom polarizovanom svetle (XPL) sa karbonatizovaná cementová pasta javí zlatisto jasná v dôsledku vysokého dvojlomu kalcitu (0,172) v porovnaní s takmer izotropným tmavým vzhľadom nekarbonatizovanej pasty. Pri fluorescenčnej mikroskopii vykazujú karbonatizované oblasti zníženú fluorescenciu, pretože vyzrážaný uhličitan vápenatý vypĺňa kapilárne póry, čím zhutňuje pastu a znižuje penetráciu farbiva.
Vzťahy hĺbky karbonatácie: Hĺbka karbonatácie je približne úmerná druhej odmocnine veku betónu (d ∝ √t), pretože proces je riadený difúziou. Najrýchlejšia karbonatácia nastáva pri 50–70% vnútornej relatívnej vlhkosti, pod 50% RV je rýchlosť reakcie obmedzená nedostatkom vody na rozpúšťanie CO₂, nad 90% RV je rýchlosť obmedzená pomalou difúziou CO₂ cez póry naplnené vodou. Hustý, dobre navrhnutý betón (w/cm ≤ 0,40, správne ošetrovaný) karbonatizuje veľmi pomaly, môžu prejsť desaťročia, kým karbonatačný front dosiahne typické hĺbky výstuže. Pórovitý, nekvalitný betón môže výrazne karbonatizovať v priebehu mesiacov. Karbonatácia je typicky hlbšia pozdĺž trhlín a pórovitých zón ako v neporušenej paste.
Identifikácia a kvalita kameniva
Identifikácia kameniva je základnou súčasťou petrografie betónu, pretože kamenivo tvorí približne 70% betónu objemovo a jeho charakteristiky riadia vlastnosti čerstvého aj zatvrdnutého betónu. Podľa ASTM C295, Standard Guide for Petrographic Examination of Aggregates for Concrete petrograf identifikuje typy hornín, minerálne zloženie, fyzikálne charakteristiky a škodlivé zložky.
Klasifikácia podľa typu horniny
Petrograf klasifikuje častice kameniva do ich materských horninových kategórií podľa ASTM C294, Standard Descriptive Nomenclature for Constituents of Concrete Aggregates:
Vyvreté horniny: Žula a granodiorit (kremeň + živec + sľuda, všeobecne pevné, ak nie sú deformované), ryolit, andezit, čadič (jemnozrnné až sklovité, potenciálne reaktívne, ak je prítomné vulkanické sklo), tuf (vulkanický popol, potenciálne reaktívny).
Sedimentárne horniny: Vápenec a dolomit (karbonátové, skontrolovať obsah rohovca a potenciál ACR), pieskovec a kremenec (prevažne kremeň, skontrolovať typ cementu a medzizrnný materiál), rohovec (kryptokryštalický kremík, potenciálne reaktívny), bridlica a prachovec (môžu obsahovať reaktívny opál alebo íl).
Metamorfované horniny: Rula a svor (bridličnaté, môžu obsahovať deformovaný kremeň), metakremenec (metamorfovaný pieskovec, potenciálne reaktívny), fylit, argilit, bridlica (jemnozrnné, potenciálne reaktívne), mramor (metamorfovaný vápenec, všeobecne pevný).
Škodlivé zložky
Podľa ASTM C295 petrograf špecificky identifikuje:
- Opál, chalcedón, cristobalit, tridymit, ASR-reaktívne formy kremíka
- Deformovaný/metamorfne granulovaný kremeň, potenciálne ASR-reaktívny
- Vulkanické sklo, potenciálne ASR-reaktívne
- Pyrit, markazit, pyrhotín, sulfidy železa, ktoré oxidujú v betóne, produkujú hrdzavé škvrny a potenciálne expanzívne reakčné produkty
- Rozpustné sírany, zdroj vnútornej síranovej korózie
- Ílové povlaky na povrchoch kameniva, oslabujú spoj kamenivo-pasta
- Organické látky, môžu interferovať s hydratáciou cementu
- Mäkké, drobivé častice, znižujú pevnosť betónu a odolnosť proti oderu
Identifikačné techniky
Petrograf používa viacero techník v poradí podľa ASTM C295:
- Skúmanie rukou: Tvrdosť (Mohsova stupnica), rozpustnosť v kyseline (šumenie so zriedenou HCl odlišuje vápenec od kremenca), vizuálne znaky pomocou ručnej lupy pri 10×
- Stereomikroskopia: Skúmanie povrchov kameniva pri 5×–50× pre tvar častíc, povrchovú textúru, povlaky a typ lomu
- Mikroskopia v polarizovanom svetle výbrusov: Optické vlastnosti, index lomu, dvojlom, uhol vyhasínania, tvar kryštálov, pre presnú identifikáciu minerálov
- Farbiace techniky: Alizarínová červeň S odlišuje kalcit (farbí sa na červeno) od dolomitu (nefarbí sa)
- SEM/EDS: Prvkové zloženie na definitívnu identifikáciu minerálov
- XRD: Pozitívna identifikácia kryštalických fáz a kvantitatívne zastúpenie fáz
Petrografická správa podľa ASTM C295 zahŕňa: identifikáciu typov hornín a ich relatívne percentá, opis fyzikálnych charakteristík (tvar, textúra, povlaky, pórovitosť), poznámky týkajúce sa potenciálne škodlivých zložiek a odporúčania na ďalšie testovanie, ak je to opodstatnené (ASTM C1260 urýchlená skúška maltových telies, ASTM C1293 skúška betónových hranolov, ASTM C227 skúška expanzie maltových telies, ASTM C289 chemická skúška).
Petrografia vo forenznom vyšetrovaní
Forenzná petrografia aplikuje petrografické metódy na právne a inžinierske vyšetrovania porúch. Odpovedá na kritickú otázku: prečo tento betón zlyhal? Príručka FHWA opisuje forenznú petrografiu ako „druh detektívnej práce, ktorá začína veľkým obrazom a postupuje k menším detailom“, pričom sa v systematickom zužovaní hypotéz presúva z úrovne konštrukcie na mikroskopickú úroveň.
Forenzný pracovný postup podľa ASTM C856 a smerníc FHWA nasleduje progresívny sled:
- Definícia problému: Vyšetrujúci inžinier definuje pozorovanú poruchu, vzor praskania, polohu, závažnosť, rozsah, podmienky expozície, históriu výstavby a prevádzkové prostredie
- Vizuálne skúmanie: Prijaté jadrá sa odfotografujú, zmerajú a opíšu pre makroskopické znaky, vzory trhlín, škvrny, stav povrchu, expozíciu kameniva
- Stereomikroskopia: Leštené výbrusy a lomové plochy sa skúmajú pri 5×–50× pre stav kameniva, systém pórov, charakteristiky pasty a sekundárne usadeniny
- Mikroskopia v polarizovanom svetle: Výbrusy sa skúmajú pri 20×–1000× v PPL a XPL na identifikáciu minerálov, detekciu ASR gélu, hodnotenie karbonatácie a analýzu dráhy trhlín
- Fluorescenčná mikroskopia: Epifluorescenčné skúmanie na detekciu trhlín, hodnotenie vodného súčiniteľa a hodnotenie kapilárnej pórovitosti
- SEM/EDS a XRD: Pokročilé techniky aplikované v prípade potreby špecifickej identifikácie fáz, ettringit vs. thaumasit, zloženie gélu, detekcia chloridov, potvrdenie kryštalických fáz
Petrografická príručka FHWA ilustruje forenznú hodnotu prípadovou štúdiou (RJ Lee Group): Štátny DOT zvažoval výmenu 55-ročného mosta za odhadované náklady 100 miliónov dolárov na základe vizuálnej kontroly naznačujúcej vážnu koróziu vloženej ocele. Petrografická analýza 38 jadier odhalila, že korózia nebola príčinou praskania. Trhliny boli obmedzené na 6-stopový úsek v blízkosti škár, kde bolo prevzdušnenie nedostatočné na ochranu pred mrazom. Poškodenie mrazom umožnilo vniknutie vlhkosti, ktoré spustilo lokalizovanú ASR, ale ASR bola obmedzená na malý obvod. Výsledok: Most bol opravený skôr ako vymenený, čím sa predĺžila životnosť približne o 25 rokov.
Kľúčové forenzné otázky, na ktoré odpovedá petrografia
| Forenzná otázka | Petrografická metóda | Konkrétne zistenie |
|---|---|---|
| Bol betón správne prevzdušnený? | Analýza vzduchových pórov ASTM C457 | Faktor rozostupu > 0,20 mm indikuje nedostatočné prevzdušnenie |
| Spôsobila ASR praskanie? | PLM + SEM/EDS | Izotropný gél v trhlinách so signálom Si+Ca+K/Na |
| Je kamenivo reaktívne? | Petrografia kameniva ASTM C295 | Identifikované reaktívne formy kremíka (opál, deformovaný kremeň atď.) |
| Aký je vodný súčiniteľ? | Fluorescenčná mikroskopia + SEM | Intenzita kapilárnej pórovitosti indikuje rozsah w/cm |
| Dosiahla karbonatácia oceľ? | Fenolftaleín + PLM | Hĺbka zlato-jasnej pasty v XPL |
| Dochádza k síranovej korózii? | PLM + XRD | Ettringitové ihličky vs. thaumasitové vlákna vs. sadrovec |
| Čo spôsobilo degradáciu škár? | Stereomikroskopia + PLM | D-trhlina (mráz kameniva) vs. ASR vs. nedostatočné zhutnenie |
| Bol použitý správny cement? | PLM + SEM/EDS + XRD | Zloženie fáz slinku, identifikácia SCM (popolčekové guľôčky, troska) |
Stratégie vzorkovania pre forenznú prácu
FHWA a ASTM C856 zdôrazňujú prístup vzorkovania „dobré, zlé a škaredé“: odoberte jadrá z oblastí s výraznými poruchami (škaredé), oblasti so strednými podmienkami (zlé) a neporušené oblasti rovnakej betónovej zmesi (dobré). Z každej kategórie sa vyžaduje minimálne tri jadrá. Polohy jadier sú zdokumentované na výkresoch plánu s presnými súradnicami a označením orientácie. Orientácia jadra vzhľadom na exponovaný povrch je označená pomocou P-čísel (napr. P-1222) grafitovou ceruzkou, najtrvanlivejším označovacím médiom podľa FHWA. Pre právne konania sa dokumentuje reťazec úschovy.
Korelácia petrografie s terénnou obhliadkou
Korelácia medzi zisteniami vizuálnej terénnej obhliadky a petrografickými laboratórnymi výsledkami je nevyhnutná pre presnú diagnostiku degradácie betónu. Trojzväzkový rámec FHWA (Van Dam et al., 2002) formalizoval túto integráciu:
- Zväzok 1: Systematický sprievodca terénnym prieskumom a vzorkovaním vozoviek
- Zväzok 2: Podrobný prístup k laboratórnym analýzam terénnych vzoriek
- Zväzok 3: Prípadové štúdie aplikujúce smernice
Hodnotiaci systém korelácie terén-laboratórium
Rámec British Cement Association (Tabuľka 23 v FHWA-HRT-04-150) poskytuje systematický hodnotiaci prístup, ktorý prepája terénne pozorovanie a petrografické zistenia:
Hodnotenie rozsahu (postihnutá plocha alebo dĺžka):
| Poradie | Kritériá |
|---|---|
| 1 | Nevýznamné |
| 2 | Mierne (<5 % plochy alebo dĺžky) |
| 3 | Stredné (5–20 %) |
| 4 | Rozsiahle (>20 %, nie všetky) |
| 5 | Úplné (všetky oblasti postihnuté) |
Hodnotenie závažnosti (vplyv degradácie):
| Poradie | Kritériá |
|---|---|
| 1 | Nevýznamné |
| 2 | Menšie / kozmetické |
| 3 | Neprijateľné, vyžaduje pozornosť |
| 4 | Vážne, vyžaduje okamžitú pozornosť |
| 5 | Štrukturálne nebezpečné |
Korelácie medzi povrchovými znakmi a mikrostrukturálnymi príčinami
| Terénne pozorovanie počas obhliadky vozovky | Korelované petrografické zistenie | Diagnostické potvrdenie |
|---|---|---|
| Mapovité praskanie / vzorové praskanie na povrchu betónu | ASR gél v trhlinách, izotropný v XPL, vyžarujúci z reaktívnych častíc kameniva | SEM/EDS potvrdzuje signál gélu Si + Ca + K/Na, v kamenive prítomné reaktívne kremičité minerály |
| Horizontálne povrchové praskanie, odlupovanie, delaminácia rovnobežná s povrchom | Poškodenie mrazom: mikrotrhliny rovnobežné s povrchom, oddeľovanie kameniva, nepopraskané kamenivo | Analýza vzduchových pórov ASTM C457 ukazuje faktor rozostupu > 0,20 mm, degradácia pasty na povrchu |
| Uzatváranie škár, vydutia dosiek, výpuky, posuny | Expanzia ASR alebo ACR: reaktívne kamenivo s expanzívnymi reakčnými produktmi, zlyhanie tesnenia škár v tlaku | Expanzia meraná na jadrách, gél alebo brucit+kalcit potvrdené mikroskopiou |
| Vzor D-trhlín pozdĺž škár, polmesiačikovité tesne rozmiestnené trhliny | Mrazová degradácia náchylného hrubého kameniva: popraskané kamenivo s vnútornými lomami | Skúška mrazom ASTM C666 potvrdzuje faktor trvanlivosti < 60, mikropórovitosť kameniva > kritická |
| Hrdzavé škvrny na povrchu | Korózia vloženej ocele: vniknutie chloridov detegované SEM/EDS alebo chemickou analýzou | Zmeraná strata prierezu ocele, prekročený prah obsahu chloridov (>0,05 % hmotnosti betónu) |
| Biele povrchové usadeniny / výkvet | Karbonatácia na povrchu, vylúhovanie hydroxidu vápenatého alebo tvorba thaumasitu | Fenolftaleínový test ukazuje karbonatáciu, XRD potvrdzuje thaumasit, ak je prítomný |
| Výpuky, kužeľovité povrchové priehlbiny | Reaktívna častica rohovca alebo opálu na vrchole kužeľa, individuálna ASR reakcia alebo expanzia častice mrazom | Výbrus cez výpuk odhaľuje reaktívnu časticu a reakčné produkty |
| Stmavnutá pasta v blízkosti povrchu | Karbonatácia: spotreba portlanditu, zrážanie kalcitu | Fenolftaleín ukazuje bezfarebnú zónu, XPL ukazuje zlato-jasnú karbonatizovanú pastu |
| Odštiepovanie škár s voľnými úlomkami | Môže byť D-trhlina (mráz kameniva), slabé zhutnenie v škáre alebo ASR | Jadrá cez škáru odhalia, či je degradované kamenivo alebo pasta, analýza dráhy trhlín |
Praktický pracovný postup korelácie
Integrácia terénnej obhliadky a petrografie nasleduje štruktúrovaný pracovný postup:
- Terénna obhliadka dokumentuje vzor praskania, stav povrchu, stav škár, výkvet, výpuky a škvrny pomocou hodnotiaceho systému BCA alebo protokolov PCI prieskumu ASTM D6433/D5340
- Terénna hypotéza uvádza potenciálne mechanizmy degradácie na základe viditeľných znakov, vzoru praskania, polohy vzhľadom na škáry, podmienok expozície, veku prevádzky
- Cielené vzorkovanie odoberá jadrá z miest dobré, zlé a škaredé na základe terénnej hypotézy
- Petrografické skúmanie testuje terénnu hypotézu hľadaním potvrdzujúcich alebo protichodných mikrostrukturálnych dôkazov
- Integrácia určuje, či mikrostrukturálne dôkazy podporujú terénne pozorovania
- Diagnóza, ak existujú konvergentné dôkazy z terénu aj laboratória, stanoví sa definitívna diagnóza. Ak sú protichodné, hypotéza sa reviduje a vykonajú sa dodatočné testy
Petrografická príručka FHWA zdôrazňuje, že „prístup k laboratórne vyrobeným vzorkám zatvrdnutého betónu a zloženiu zmesi… sa môže ukázať ako veľmi užitočný.“ Keď existujú doplňujúce údaje, záznamy o návrhu zmesi, výsledky skúšok čerstvého betónu, záznamy o ošetrovaní, správy o skúškach pevnosti, záznamy o environmentálnej expozícii, petrografická interpretácia sa stáva silnejšou a definitívnejšou. Petrograf musí mať terénny kontext, aby mohol poskytnúť zmysluplnú interpretáciu, petrografia bez kontextu je neúplná.
Obmedzenia a súčasný výskyt
Niekoľko obmedzení ovplyvňuje koreláciu medzi terénnou obhliadkou a petrografiou. Súčasný výskyt mechanizmov je najbežnejšou výzvou, ASR a poškodenie mrazom sa často vyskytujú spoločne, pretože praskanie z jedného mechanizmu umožňuje vniknutie vlhkosti, ktoré spúšťa druhý. Petrograf musí určiť relatívny príspevok každého mechanizmu posúdením, ktoré znaky dominujú: praskanie kameniva (ASR) alebo oddeľovanie pasty (mráz). Reprezentatívnosť vzorkovania je ďalším obmedzením, jadrá odobraté z malých oblastí nemusia zachytiť celý rozsah degradácie prítomnej v konštrukcii. Prípravné artefakty, trhliny vzniknuté počas vŕtania jadra, rezania alebo brúsenia výbrusu, môžu byť zamenené za in-situ praskanie, ak sa na rozlíšenie existujúcich a prípravných trhlín nepoužije fluorescenčná mikroskopia.
Napriek týmto obmedzeniam zostáva petrografia betónu definitívnou forenznou metódou na diagnostiku degradácie betónu. Integrácia údajov z terénnej obhliadky s mikroštrukturálnou analýzou poskytuje najúplnejšie pochopenie toho, prečo betónové konštrukcie degradujú a aké nápravné opatrenia sú vhodné. Pre správu letiskových spevnených plôch podľa noriem FAA P-501 a ICAO Annex 14 je petrografická analýza oblastí s poruchami nevyhnutným posledným krokom v procese hodnotenia stavu, ktorý premieňa viditeľné povrchové poruchy na použiteľné informácie o kvalite materiálu, stavebných postupoch a očakávanej životnosti.
Často kladené otázky
- Aký je rozdiel medzi ASTM C856 a ASTM C457?
- ASTM C856 (Štandardná prax pre petrografické skúmanie zatvrdnutého betónu) je zastrešujúci postup pokrývajúci kompletné petrografické skúmanie vzoriek betónu vrátane vizuálnej kontroly, stereomikroskopie, mikroskopie v polarizovanom svetle výbrusov a rastrovacej elektrónovej mikroskopie. Je to všeobecný diagnostický štandard na identifikáciu mechanizmov degradácie a charakteristík materiálu. ASTM C457 (Štandardná skúšobná metóda na mikroskopické stanovenie parametrov systému vzduchových pórov v zatvrdnutom betóne) je špecifický kvantitatívny test zameraný výlučne na meranie parametrov systému vzduchových pórov, celkového obsahu vzduchu, špecifického povrchu, faktora rozostupu, frekvencie pórov a pomeru pasta-vzduch. Zatiaľ čo ASTM C856 poskytuje kvalitatívne a semikvantitatívne hodnotenie, ASTM C457 poskytuje numerické výsledky používané na hodnotenie mrazuvzdornosti. Obe normy sa často používajú v kombinácii: C457 poskytuje parametre vzduchových pórov, zatiaľ čo C856 poskytuje širšiu forenznú diagnostiku.
- Ako sa pripravujú výbrusy pre petrografiu betónu?
- Príprava výbrusu začína odobratím reprezentatívnej vzorky z betónového jadra alebo dosky. Vzorka sa vákuovo impregnuje epoxidovou živicou s nízkou viskozitou, často obsahujúcou fluorescenčné farbivo pre fluorescenčnú mikroskopiu, aby sa stabilizovala mikrostruktúra a vyplnili póry a trhliny. Impregnovaná vzorka sa namontuje na sklenené podložné sklíčko a zbrúsi sa na hrúbku 30 mikrometrov (0,03 mm), čo je štandardná hrúbka, pri ktorej kremeň vykazuje interferenčné farby prvého rádu v skríženom polarizovanom svetle. Pre fluorescenčnú mikroskopiu sa výbrusy brúsia na 20–25 mikrometrov, aby sa zabránilo rušeniu pozadia. Výbrus sa leští postupne jemnejšími brúsivami, aby sa dosiahol rovný povrch bez škrabancov. Pre štandardnú mikroskopiu v polarizovanom svetle sa aplikuje krycie sklíčko, ale fluorescenčné výbrusy sa nechávajú nezakryté, pretože krycie sklíčko vytvára žlté rušenie pri dopadajúcom UV osvetlení. Celý proces vyžaduje kvalifikovanú prácu a špecializované vybavenie vrátane diamantových píl, leštičiek a presných brúsnych zariadení.
- Čo dokáže petrografia betónu odhaliť, čo vizuálna kontrola nedokáže?
- Vizuálna terénna kontrola identifikuje povrchové trhliny, odlupovanie, odškrabovanie, výpuky, škvrny a degradáciu škár. Petrografia betónu odhaľuje mikrostrukturálne príčiny týchto povrchových znakov. Konkrétne petrografia dokáže: identifikovať prítomnosť a zloženie alkalicko-kremičitého (ASR) gélu v trhlinách a vzduchových póroch, viditeľného ako izotropné (tmavé v skríženom polarizovanom svetle) usadeniny, merať parametre systému vzduchových pórov vrátane faktora rozostupu (kritický prah < 0,20 mm pre mrazuvzdornosť), detegovať oneskorenú tvorbu ettringitu (DEF) charakterizovanú medzerami okolo častíc kameniva, potvrdiť alkalicko-karbonátovú reakciu (ACR) prostredníctvom dedolomitizačných lemov a tvorby brucitu, kvantifikovať hĺbku karbonatácie pomocou fenolftaleínového indikátora potvrdeného zlato-jasnou karbonátovou pastou v XPL, určiť vodný súčiniteľ z kapilárnej pórovitosti, posúdiť stupeň hydratácie cementových materiálov, identifikovať nehydratované fázy cementového slinku, detegovať fázy síranovej korózie (ettringitové ihličky, thaumasitové vlákna), rozlíšiť medzi existujúcimi trhlinami a trhlinami vzniknutými pri príprave pomocou fluorescenčnej mikroskopie a vyhodnotiť kvalitu kameniva vrátane reaktívnych kremičitých minerálov, deformovaného kremeňa a škodlivých zložiek, ktoré vizuálna kontrola nedokáže rozlíšiť.
- Čo je faktor rozostupu v betóne a prečo je dôležitý?
- Faktor rozostupu (L̄) je parameter meraný podľa ASTM C457, ktorý predstavuje polovicu priemernej vzdialenosti medzi vzduchovými pórmi v cementovej paste. Je to teoretická maximálna vzdialenosť, ktorú musí voda v paste prejsť, aby sa počas mrazu dostala k vzduchovému póru. Faktor rozostupu je najdôležitejším ukazovateľom mrazuvzdornosti prevzdušneného betónu. Faktor rozostupu menší ako 0,20 mm (200 mikrometrov) sa všeobecne považuje za potrebný na ochranu betónu pred poškodením mrazom. Hodnoty medzi 0,20 a 0,25 mm poskytujú okrajovú ochranu, zatiaľ čo hodnoty nad 0,25 mm indikujú nedostatočné prevzdušnenie a vysokú náchylnosť na odlupovanie a degradáciu pasty vplyvom mrazu. Faktor rozostupu sa vypočíta z troch meraní: špecifického povrchu vzduchových pórov (α), celkového obsahu vzduchu (A) a obsahu pasty (p). Pre dobre prevzdušnený betón sa faktor rozostupu typicky pohybuje od 0,10 do 0,20 mm, pričom hodnoty pod 0,10 mm indikujú nadmerný počet pórov, ktorý môže znížiť pevnosť v tlaku.
- Ako petrografia rozlišuje medzi ASR a poškodením mrazom?
- Petrografia dokáže rozlíšiť medzi ASR a poškodením mrazom pomocou niekoľkých diagnostických kritérií. Pri ASR trhliny typicky vznikajú vo vnútri reaktívnych častíc kameniva a vyžarujú smerom von do okolitej cementovej pasty. Trhliny obsahujú izotropný ASR gél, ktorý je v skríženom polarizovanom svetle tmavý a môže vykazovať vysychacie trhliny. Gél je identifikovateľný pomocou SEM/EDS s prvkovým signálom Si + Ca + stopy K a Na. Prítomné sú reaktívne minerály kameniva: opál, chalcedón, tridymit, cristobalit, deformovaný kremeň, vulkanické sklo. Pri poškodení mrazom sú trhliny typicky rovnobežné s povrchom (horizontálne blízko exponovaného povrchu) a sledujú rozhranie cementová pasta-kamenivo. Bežné je oddeľovanie kameniva a medzery okolo častíc kameniva. Kriticky dôležité je, že samotné častice kameniva pri poškodení mrazom zostávajú nepopraskané, zatiaľ čo pri ASR sú popraskané. Systém vzduchových pórov je pri poškodení mrazom nedostatočný (faktor rozostupu > 0,20 mm, celkový obsah vzduchu < 4 %). Oba mechanizmy môžu v tom istom betóne koexistovať a petrografia dokáže identifikovať relatívny príspevok každého z nich.
- Aká je úloha petrografie pri forenznom vyšetrovaní letiskových spevnených plôch?
- Pri forenzných vyšetrovaniach letiskových spevnených plôch slúži petrografia ako definitívny diagnostický nástroj na určenie príčiny degradácie betónu. Keď prieskumy PCI odhalia trhliny, degradáciu škár, odlupovanie alebo výpuky, petrografická analýza odobratých jadier stanoví hlavnú príčinu. Vyšetrovanie typicky nasleduje pracovný postup: terénna obhliadka identifikuje vzory a miesta porúch, jadrá sa odoberú z poškodených a nepoškodených oblastí (prístup „dobré, zlé a škaredé“ podľa smerníc FHWA), vizuálne skúmanie a stereomikroskopia leštených výbrusov identifikujú makroznaky, výbrusy sa skúmajú v polarizovanom svetle a fluorescenčnou mikroskopiou na mikroštrukturálnu analýzu, v prípade potreby sa použije SEM/EDS a XRD na potvrdenie fáz. Petrografia dokáže určiť, či je degradácia škár spôsobená mrazom náchylného hrubého kameniva (D-trhlina), ASR z reaktívneho kameniva, slabým prevzdušnením alebo nedostatočným zhutnením. Zistenia priamo ovplyvňujú stratégie opráv, či je vhodná oprava čiastočnej hĺbky, kompletná výmena dosky alebo povrchová úprava. Normy FAA P-501 a ICAO Aerodrome Design Manual Part 3 poskytujú rámec pre kvalitu betónu na letiskových spevnených plochách a petrografia overuje súlad s týmito normami.
Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.