Letecký slovník

Čo je odkrytá výstuž?

Poruchy betónu · Konštrukčná prehliadka · Mostná prehliadka · Korózia · AASHTO · Priorita opráv 5 jazyky
Definícia
Odkrytá výstuž (odkrytá betonárska výstuž) je stav, keď sú oceľové výstužné prúty viditeľné na povrchu betónu v dôsledku straty betónového krytia vydutím, delamináciou alebo nedostatočnou pôvodnou hrúbkou krytia. Signalizuje pokročilú degradáciu, pri ktorej expanzívne produkty korózie narušili okolitý betón. Táto porucha urýchľuje úbytok prierezu ocele a znižuje nosnosť konštrukcie, klasifikuje sa podľa AASHTO stavového stavu 3 alebo 4 v závislosti od merateľného úbytku prierezu.

Odkrytá výstuž v betónových konštrukciách

Detailný záber odkrytej skorodovanej výstuže v betóne s poškodením vydutím a hrdzavými škvrnami

Definícia a príčiny

Odkrytá výstuž, tiež označovaná ako odkrytá betonárska výstuž, viditeľná výstuž, obnaženie výstuže alebo odkrytá oceľ, je stav v železobetónových konštrukciách, kde sa vložené oceľové výstužné prúty stanú viditeľnými na povrchu betónu v dôsledku straty ochranného betónového krytia. Nejde o samostatnú materiálovú poruchu, ale skôr o viditeľný prejav konečného štádia niekoľkých degradačných procesov – vydutia, delaminácie, abrázie alebo mechanického poškodenia – ktoré postupne odstraňujú alebo premiestňujú betón, ktorý za normálnych okolností zapuzdruje a chráni oceľovú výstuž pred vplyvmi prostredia.

Základná úloha betónového krytia v železobetóne je dvojaká. Po prvé, poskytuje fyzikálnu bariéru, ktorá oddeľuje oceľ od environmentálnych agresorov – vlhkosti, kyslíka, chloridov z rozmrazovacích solí alebo morskej vody, oxidu uhličitého z atmosféry a iných chemických kontaminantov. Po druhé, udržiava vysoko alkalické chemické prostredie (pH 12,5–13,5) vytvorené produktami hydratácie cementu, predovšetkým hydroxidom vápenatým [Ca(OH)₂] a alkalickými hydroxidmi (NaOH, KOH). Táto alkalita pasivuje povrch ocele vytvorením ochranného nanometrového filmu oxidov a hydroxidov železa, známeho ako pasívny film, ktorý znižuje rýchlosť korózie na zanedbateľnú úroveň (typicky 0,1–1,0 µm/rok podľa noriem ASTM G16). Keď sa betónové krytie stratí a výstuž je priamo vystavená atmosfére, oba ochranné mechanizmy sú súčasne eliminované: fyzikálna bariéra zmizne a alkalické prostredie na povrchu ocele je nahradené takmer neutrálnymi pH podmienkami z atmosférickej expozície, čo umožňuje rýchlu aktívnu koróziu.

Údaje z prehliadok FHWA National Bridge Inventory ukazujú, že odkrytá výstuž je jednou z najčastejšie hlásených konštrukčných porúch na železobetónových mostoch, pričom viac ako 15 % všetkých betónových mostoviek v Spojených štátoch vykazuje v poslednom reportovacom cykle určitý stupeň obnaženia výstuže. Ekonomický dopad je značný: American Society of Civil Engineers (ASCE) odhaduje v Infrastruktúrnom vysvedčení z roku 2021, že korózia súvisiaca s degradáciou betónu, ktorej je odkrytá výstuž najviditeľnejším indikátorom, stojí americký dopravný sektor približne 8–12 miliárd USD ročne na priamych nákladoch na opravy a nepriamych nákladoch z omeškania používateľov.

Primárne mechanizmy vedúce k odkrytej výstuži

Vydutie spôsobené koróziou je najrozšírenejšou príčinou obnaženia výstuže v existujúcej betónovej infraštruktúre. Keď oceľová výstuž podlieha aktívnej korózii, či už v dôsledku depasivácie chloridmi alebo depasivácie karbonatáciou, produkty hrdze (oxidy železnaté FeO, oxidy železité Fe₂O₃ a hydroxidy Fe(OH)₂ a Fe(OH)₃) tvoria expanzívne zlúčeniny, ktoré zaberajú približne 2 až 6-násobok objemu pôvodného spotrebovaného kovového železa, ako je zdokumentované v ACI 222R (Protection of Metals in Concrete Against Corrosion). Presný faktor objemovej expanzie závisí od konkrétnych vytvorených koróznych produktov: goethit (α-FeOOH) spôsobuje 2–3-násobné zvýšenie objemu, lepidokrokit (γ-FeOOH) 3–4-násobné a plne hydratovaný hydroxid železitý môže dosiahnuť 5–6-násobnú objemovú expanziu. Táto objemová expanzia generuje ťahové napätia v okolitej betónovej matrici, ktoré môžu za obmedzených podmienok dosiahnuť 50 až 100 MPa, čo ďaleko presahuje pevnosť v ťahu normálneho konštrukčného betónu, ktorá sa typicky pohybuje od 2 do 5 MPa (alebo 10–15 % jeho pevnosti v tlaku). Výsledný ťahový lom sa šíri z povrchu výstuže smerom von k povrchu betónu po dráhe najmenšieho odporu, čím vytvára charakteristický vydutý kráter, ktorý priamo odkrýva podložnú oceľ. Tento mechanizmus je samourýchľujúci: akonáhle vydutie odkryje časť prútu, odkrytá oceľ koroduje rýchlejšie, produkuje viac expanzívnej hrdze, čo šíri zónu vydutia laterálne pozdĺž prútu.

Delaminácia je úzko súvisiaci mechanizmus, ktorý často predchádza viditeľnému vydutiu. Delaminácia je rovinné oddelenie v hmote betónu, typicky sa vyskytujúce pozdĺž alebo tesne nad rovinou hornej vrstvy výstuže, čo je tiež rovina, kde akumulované produkty korózie generujú maximálne ťahové napätie. Na mostovkách vystavených rozmrazovacím soliam sa delaminácia bežne vyvíja na rozhraní medzi hornou sieťou priečnej výstuže a krycím betónom nad ňou. Delaminovaný betón môže zostať na mieste a z povrchu pôsobiť zdravo, čo robí detekciu samotnou vizuálnou prehliadkou nespoľahlivou. Štandardnou detekčnou metódou je akustické snímanie – ťahanie reťaze na vodorovných povrchoch (mostovky) a poklepávanie kladivom na zvislých povrchoch (stĺpy, steny, opory), vykonávané podľa ASTM D4580 (Standard Practice for Measuring Delaminations in Concrete Bridge Decks by Sounding). Delaminované oblasti produkujú charakteristický dutý alebo bubnový zvuk v porovnaní s plným zvonivým zvukom dobre súdržného betónu. Ako delaminácia postupuje a oddelená časť stráca okrajové ukotvenie, nakoniec sa vplyvom dopravného zaťaženia alebo tepelných cyklov posunie a odpadne, čím priamo odkryje výstuž.

Nedostatočné betónové krytie počas pôvodnej výstavby je prispievajúcim faktorom v významnom a často nedostatočne zdokumentovanom percente prípadov odkrytej výstuže. ACI 318 (Building Code Requirements for Structural Concrete) špecifikuje minimálne hrúbky krytia na základe triedy expozície a typu konštrukčného prvku. Požiadavky ACI 318-19 pre monolitický betón (nepredpätý) sú: 0,75 palca (19 mm) pre dosky, steny a stropnice nevystavené poveternostným vplyvom alebo v kontakte so zeminou, 1,5 palca (38 mm) pre nosníky, stĺpy a iné primárne konštrukčné prvky nevystavené poveternostným vplyvom, 2,0 palce (51 mm) pre betón vystavený rozmrazovacím soliam, morskej hmle alebo iným koróznym prostrediam, 2,5 palca (64 mm) pre betón v kontakte so zeminou a 3,0 palce (76 mm) pre betón betónovaný proti a v trvalom kontakte so zeminou. Avšak stavebné tolerancie, nesprávne umiestnené alebo posunuté viazacie drôty výstuže, nedostatočná podpora debnenia alebo nedostatočné zhutnenie betónu (plástvovitosť) môžu viesť k hrúbkam krytia v hotovom diele hlboko pod týmito špecifikovanými minimami. Štúdia FHWA na 80 mostovkách v piatich štátoch zistila, že viac ako 30 % jadier vykazovalo hrúbku krytia pod špecifikovaným minimom, pričom niektoré miesta mali menej ako 0,5 palca (13 mm) krytia nad hornou sieťou výstuže. Keď je nedostatočné krytie kombinované aj s miernou environmentálnou expozíciou a aplikáciou rozmrazovacích solí, penetrácia chloridových iónov dosiahne hĺbku výstuže do 3–8 rokov, oveľa skôr ako projektovaná životnosť 50–75 rokov, a korózia sa iniciuje, čo v konečnom dôsledku vedie k vydutiu a obnaženiu výstuže do 10–15 rokov od výstavby.

Mechanické poškodenie nárazom vozidla, stavebnej techniky počas rehabilitácie, zaťažením ľadom z mraziacej stojatej vody alebo nárazom sutín (najmä v morskom prostredí s naplaveným drevom alebo ľadom) môže priamo narušiť betónové krytie a odkryť výstuž. Je to obzvlášť bežné na: okrajoch mostoviek a obrubníkoch, kde narážajú radlice snežných pluhov, zvodidlách a bariérových múrikoch od nárazov vozidiel, pilierových stĺpoch v blízkosti dopravných pruhov v úzkych mostných konfiguráciách, rampách parkovacích domov a tesneniach dilatačných škár a v zóne striekania morských pilót vystavených nárazom sutín a ľadu. Na rozdiel od expozície spôsobenej koróziou, mechanicky spôsobená expozícia typicky predstavuje čisté lomy s čerstvo odkrytými oceľovými povrchmi, ktoré ešte nevyvinuli významné okuje hrdze. Ak sa však mechanické poškodenie neopraví, korózia sa rýchlo iniciuje na novo odkrytom oceľovom povrchu, čo vedie k rovnakému progresívnemu cyklu degradácie opísanému vyššie.

Depasivácia spôsobená karbonatáciou pôsobí pomalšie ako chloridový útok, ale keď je prítomná, postihuje rovnomerne veľké plochy. Atmosférický oxid uhličitý (CO₂) pri okolitých koncentráciách približne 0,04 % (a stúpajúcich) difunduje cez pórovú štruktúru betónu a reaguje s hydroxidom vápenatým [Ca(OH)₂], primárnym produktom hydratácie cementu, za vzniku uhličitanu vápenatého (CaCO₃) prostredníctvom reakcie: Ca(OH)₂ + CO₂ → CaCO₃ + H₂O. Táto reakcia postupne znižuje pH pórového roztoku z približne 12,5–13,5 na hodnotu pod 9. Keď karbonatačné čelo postúpi do hĺbky výstuže a pH na povrchu ocele klesne pod približne 11,5, pasívny film sa stane termodynamicky nestabilným a rozpustí sa a na celom povrchu ocele sa iniciuje všeobecná korózia. Rýchlosť karbonatácie v kvalitnom betóne (w/cm ≤ 0,45) je typicky 1–3 mm za desaťročie, ale v nekvalitnom betóne (w/cm ≥ 0,60) s nedostatočným ošetrovaním môže rýchlosť dosiahnuť 10–20 mm za desaťročie. Pretože korózia spôsobená karbonatáciou má tendenciu byť rovnomernejšia ako vysoko lokalizovaný jamkový korózny charakter chloridového útoku, výsledná expanzia, praskanie a vydutie často postihujú širšie oblasti povrchu prvku skôr ako sústredené miesta nad jednotlivými prútmi.

Poškodenie mrazom a rozmrazovaním môže prispieť k obnaženiu výstuže v chladných klimatických podmienkach postupným narúšaním betónového krytia cyklickým tvorením a topením ľadu. Keď voda v nasýtených betónových póroch zamrzne, expanduje približne o 9 % objemu, čím generuje hydraulické tlaky v pórovej štruktúre, ktoré môžu narušiť matricu cementovej pasty. Po opakovaných cykloch mrazu a rozmrazovania sa toto poškodenie akumuluje a nakoniec spôsobí vydutie betónového povrchu. V konštrukciách, kde hĺbka vydutia spôsobeného mrazom dosiahne hĺbku výstuže, sa krytie stratí a výstuž sa odkryje. Prefabrikovaný betón so vzduchom, ktorý obsahuje riadený systém mikroskopických vzduchových dutín (typicky 4–8 % celkového obsahu vzduchu pre silnú expozíciu podľa ACI 318), je vysoko odolný voči poškodeniu mrazom a je špecifikovaný pre všetky vonkajšie betónové prvky v klimatických podmienkach s mrazom a rozmrazovaním.

Environmentálne a materiálové faktory ovplyvňujúce rýchlosť obnaženia

Rýchlosť, akou ktorýkoľvek z týchto mechanizmov postupuje do bodu obnaženia výstuže, závisí od štyroch primárnych faktorov: kvalita betónu (najmä pomer vody k cementovým materiálom, w/cm), primeranosť ošetrovania, závažnosť expozície (zaťaženie chloridmi, cykly vlhko-sucho, teplota) a detaily vystuženia (rozostup prútov, hrúbka krytia). ACI 318 obmedzuje maximálny pomer w/cm na 0,40 pre betón v podmienkach silnej chloridovej expozície (rozmrazovacie soli, morská zóna striekania) a 0,45 pre miernu expozíciu. Betóny s pomerom w/cm nad 0,50 majú výrazne vyššiu priepustnosť, koeficient difúzie chloridov sa zvyšuje približne 2–3× na každé zvýšenie w/cm o 0,10 nad 0,40, podľa FHWA-RD-98-144. Správne vlhké ošetrovanie počas minimálne 7 dní pri 70°F (21°C) je kritické pre vytvorenie hustej mikroštruktúry s nízkou pórovitosťou, ktorá obmedzuje transport iónov a plynov cez zónu krytia, ako je zdokumentované v ACI 308 (Guide to Curing Concrete). Obdobia ošetrovania kratšie ako 3 dni môžu zvýšiť priepustnosť v blízkosti povrchu až o 300 % v porovnaní so 7-dňovým ošetrovaním.

Kritický prah chloridov na iniciáciu aktívnej korózie v bežne vystužovanom betóne je všeobecne akceptovaný ako 0,15 % až 0,40 % celkového chloridového iónu na hmotnosť cementu (alebo približne 0,6–1,6 kg/m³ betónu), podľa ACI 222R. Prah sa mení s pH betónu, obsahom vlhkosti, teplotou a stavom povrchu ocele. Pod týmto prahom zostáva pasívny film stabilný aj v prítomnosti významnej vlhkosti a kyslíka. Akonáhle je prah prekročený na povrchu ocele, začína aktívna korózia bez ohľadu na to, či betónové krytie zostáva fyzicky neporušené, hoci strata krytia dramaticky urýchľuje koróziu odstránením difúznej bariéry pre transport kyslíka a umožnením priamej environmentálnej expozície.

Spodná strana betónovej mostovky s odkrytou výstužou, rozsiahlym vydutím a delaminačnými trhlinami

AASHTO stavové stavy prvkov pre odkrytú výstuž

AASHTO Bridge Element Inspection Guide Manual poskytuje štandardizovaný národný rámec pre klasifikáciu závažnosti odkrytej výstuže v mostných prvkoch vo všetkých dopravných agentúrach Spojených štátov. Prijatý v roku 2013 a aktualizovaný prostredníctvom následných interimov, tento rámec na úrovni prvkov nahradil skorší systém CoRe (Commonly Recognized) prvkov a je teraz povinný pre všetky prehliadky vykonávané podľa National Bridge Inspection Standards (NBIS), kodifikovaných v 23 CFR 650 Subpart C. Systém umožňuje konzistentné hodnotenie stavu naprieč štátnymi hranicami, štandardizuje zber údajov pre mostné manažérske systémy (BMS), ako sú Pontis a BrM, a podporuje požiadavky FHWA na reportovanie pre National Bridge Inventory (NBI).

Odkrytá výstuž je sledovaná pod kódom poruchy 1090 v rámci definícií stavových stavov materiálu železobetónu (kód materiálu 400, ako sa používa v manuáloch viacerých štátnych DOT vrátane NJDOT a IDOT). Porucha sa vzťahuje na všetky železobetónové AASHTO National Bridge Elements (NBE), vrátane mostoviek (prvok 12), dosiek (prvok 38), horných pásníc (prvok 16), nosníkov (prvky 105, 110, 116), stĺpov (prvok 205), pilierových stien (prvok 210), opôr (prvok 215), pilierových hláv (prvok 220), pilót (prvok 227), pilierových hlavíc (prvok 234), priepustov (prvok 241) a nájazdových dosiek (prvok 321).

Matica stavových stavov železobetónu pre odkrytú výstuž (porucha 1090)

Stavový stavKlasifikáciaPopis poruchyPožadovaná akcia
CS 1VýbornýŽiadna odkrytá výstužBežná údržba
CS 2DobrýOdkrytá výstuž prítomná bez merateľného úbytku prierezuMonitorovať, naplánovať opravu
CS 3ZlýOdkrytá výstuž prítomná s merateľným úbytkom prierezu, ale nevyžaduje konštrukčný prepočetOprava s protikoróznou ochranou
CS 4VážnyOdkrytá výstuž prítomná s merateľným úbytkom prierezu, ktorý vyžaduje konštrukčný prepočetVyžaduje sa konštrukčné posúdenie

Stavový stav 1 (Výborný), Prvok nevykazuje žiadnu viditeľnú odkrytú výstuž. Všetka oceľová výstuž zostáva plne zapuzdrená v súdržnom betóne s primeranou hrúbkou krytia. Žiadna delaminácia, vydutie alebo praskanie nepostúpilo do hĺbky výstuže. Toto je základný očakávaný stav pre novostavby, správne navrhnuté a postavené konštrukcie v rámci ich projektovanej životnosti a dobre udržiavané konštrukcie s účinnými ochrannými systémami (hydroizolačné membrány, tmely, nátery). Pre mostovky s náterom alebo prekrytím vyžaduje stavový stav 1, aby ochranný systém zostal účinný a na povrchu betónu nebolo viditeľné žiadne poškodenie.

Stavový stav 2 (Dobrý), Odkrytá výstuž je viditeľná na povrchu betónu, ale prehliadka potvrdí, že oceľ neutrpela merateľný úbytok prierezu. Expozícia môže byť nedávna (mechanický náraz, novo vzniknuté vydutie), produkty korózie môžu byť povrchové (ľahká hrdza bez okují alebo jamiek) alebo plocha expozície môže byť malá. Zostávajúci prierez výstuže je na úrovni alebo blízko pôvodného nominálneho priemeru, čo typicky znamená menej ako 5% úbytok plochy alebo žiadne merateľné zmenšenie priemeru prútu pri kontrole posuvným meradlom s presnosťou ±0,001 palca (±0,025 mm). V tomto stavovom stave porucha nevyžaduje konštrukčný prepočet, ale vyžaduje zásah, aby sa zabránilo progresii k merateľnému úbytku prierezu. Inšpektor zdokumentuje množstvo plochy odkrytej výstuže v štvorcových stopách (pre plošné prvky) alebo lineárnych stopách (pre líniové prvky) a priradí celé množstvo postihnutého segmentu prvku do CS 2 podľa pravidiel AASHTO.

Stavový stav 3 (Zlý), Odkrytá výstuž je prítomná s merateľným úbytkom prierezu. Inšpektor alebo kvalifikovaný technik zmeria zostávajúci priemer prútu v najviac skorodovanom priereze pomocou digitálneho posuvného meradla alebo ultrazvukového hrúbkomeru a porovná ho s pôvodným nominálnym priemerom prútu z projektovej dokumentácie alebo štandardných veľkostí prútov AASHTO (napr. prút #4 = 0,500 palca nominálny priemer, prút #5 = 0,625 palca, prút #6 = 0,750 palca). Úbytok prierezu je vyjadrený ako percento pôvodnej plochy prierezu. AASHTO nepredpisuje špecifický percentuálny prah, ktorý oddeľuje stavové stavy 3 a 4, pričom toto určenie ponecháva na inžinierskom úsudku inšpekčnej agentúry. Prax štátnych DOT však bežne uplatňuje nasledujúce konvencie: CS 3 platí, keď je úbytok prierezu prítomný, ale nepresahuje 15–20 % pôvodnej plochy prútu pre ťahovú výstuž pri ohybe alebo 10 % pre šmykovú výstuž, úbytok prierezu presahujúci tieto prahy eskaluje do CS 4. Niektoré agentúry, ako Caltrans a NYSDOT, prijali explicitné číselné prahy vo svojich doplnkových manuáloch pre prehliadku prvkov.

Stavový stav 4 (Vážny), Odkrytá výstuž s úbytkom prierezu, ktorý vyžaduje konštrukčný prepočet na určenie vplyvu na pevnosť alebo použiteľnosť prvku alebo mosta. Tento stav typicky zodpovedá: úbytku prierezu presahujúcemu 15–20 % pôvodnej plochy prierezu prútu v primárnej ohybovej výstuži, akémukoľvek merateľnému úbytku prierezu v predpätých betonárskych lanách, úbytku prierezu, ktorý znížil výstuž pod minimum požadované pôvodným projektovým kódom pre pôsobiace zaťaženia, rozsiahlej korózii, ktorá vytvorila pozdĺžne trhliny širšie ako 0,05 palca (1,3 mm) pozdĺž prútu, alebo korózii, ktorá spôsobila významné zhoršenie súdržnosti preukázané lokálnym odlepením prútu. Licencovaný profesionálny inžinier musí posúdiť prvok, vykonať konštrukčnú analýzu (typicky s použitím zostávajúcej plochy prútu a zmenšených prierezových charakteristík) a určiť, či: konštrukcia vyžaduje dopravné obmedzenie alebo obmedzenie zaťaženia (podľa AASHTO Manual for Bridge Evaluation), sú potrebné okamžité núdzové opravy alebo prvok môže zostať v prevádzke s naplánovanými opravami. Zistenia konštrukčného prepočtu sú zdokumentované v mostnom spise a začlenené do BMS.

Pravidlá merania a kvantifikácie

Rámec AASHTO vyžaduje, aby sa zaznamenalo množstvo povrchu prvku (plocha alebo dĺžka) spojené s každým stavovým stavom. Pre odkrytú výstuž je postihnutým množstvom plocha betónového povrchu, nad ktorou je porucha viditeľná. Štandardná jednotka merania nasleduje základný prvok: štvorcové stopy (sq ft) pre prvky mostoviek a dosiek, lineárne stopy (LF) pre prvky nosníkov a každý (EA) pre diskrétne prvky ako stĺpy.

Podľa AASHTO Manual, priradenie stavového stavu sa riadi princípom najhoršia porucha rozhoduje pre každý segment prvku. Ak jeden segment prvku obsahuje oblasti v CS 2 (odkryté bez úbytku prierezu) aj CS 3 (odkryté s úbytkom prierezu), celé množstvo segmentu je priradené do CS 3. Tento konzervatívny prístup zabraňuje podhodnoteniu závažnosti degradácie. Štátne DOT však môžu vyvinúť alternatívne postupy: VDOT (Virginia DOT) umožňuje delenie segmentov, keď poruchy rôznej závažnosti zaberajú jasne oddeliteľné a odlišné oblasti v rámci toho istého segmentu, zatiaľ čo NYSDOT priraďuje celý segment do CS s najvyšším množstvom plochy poruchy.

Konštrukčný význam odkrytej výstuže

Prítomnosť odkrytej výstuže nie je len estetický alebo kozmetický problém, predstavuje merateľné a progresívne zníženie nosnosti, ktoré, ak sa nerieši, môže progredovať do konštrukčného nedostatku, dopravného obmedzenia alebo katastrofického zlyhania. Konštrukčný význam vyplýva z troch súbežných mechanizmov: urýchlenie korózie, úbytok prierezu a znížená nosnosť a zhoršenie súdržnosti so stratou spolupôsobenia.

Urýchlenie korózie po odkrytí

Keď je oceľová výstuž plne zapuzdrená v súdržnom, nekarbonatovanom betóne s primeraným krytím, rýchlosť korózie je zanedbateľná, rádovo 0,1–1,0 µm/rok v pasívnom stave, ako je zdokumentované v ASTM G16 (Standard Guide for Applying Statistics to Analysis of Corrosion Data). Výskum reportovaný Strategic Highway Research Program (SHRP-S-360) a FHWA Long-Term Bridge Performance Program zdokumentoval, že akonáhle je oceľ vystavená atmosfére, rýchlosť korózie sa zvýši o 1 až 3 rády. V prostrediach kontaminovaných chloridmi s cyklickým vlhnutím a vysychaním, čo predstavuje najagresívnejší expozičný režim pre odkrytú výstuž, boli zdokumentované rýchlosti úbytku prierezu 50–200 µm/rok. To znamená, že prút #4 (priemer 12,7 mm) môže stratiť 0,5–2,0 mm polomeru (približne 8–28 % plochy prierezu) v rámci jedného 24-mesačného NBIS inšpekčného cyklu, ak zostane neopravený.

Toto urýchlenie nastáva, pretože odkrytie odstraňuje difúznu bariéru, ktorá predtým obmedzovala transport kyslíka k povrchu ocele. V zapuzdrených podmienkach musí kyslík difundovať cez pórovú štruktúru betónu, kľukatú cestu kapilárnych pórov, gélových pórov a vzduchových dutín, aby udržal katódovú redukčnú reakciu (O₂ + 2H₂O + 4e⁻ → 4OH⁻). Koeficient difúzie kyslíka v betóne s w/cm 0,40–0,50 sa pohybuje od 10⁻⁸ do 10⁻⁷ m²/s, čo obmedzuje maximálnu možnú prúdovú hustotu korózie. Keď je oceľ priamo vystavená okolitému vzduchu, dostupnosť kyslíka je prakticky neobmedzená a katódová reakcia sa stáva aktivačne riadenou skôr ako difúzne riadenou. Okrem toho odkryté povrchy výstuže akumulujú vlhkosť a chloridové ióny priamo z dažďa, striekania a kondenzácie, zatiaľ čo zaliatá oceľ sa spolieha na pomalšiu kapilárnu absorpciu cez betónové krytie. Kombinácia neobmedzeného prísunu kyslíka, priameho elektrolytického kontaktu a dostupnosti chloridových iónov vytvára vysoko agresívne korózne prostredie pozorované na odkrytej výstuži.

Úbytok prierezu a znížená nosnosť

Nosnosť železobetónového prvku priamo závisí od plochy prierezu jeho výstuže. Pre ohybové prvky (nosníky, jednosmerné dosky, mostovky) sa nominálna momentová kapacita Mₙ vypočíta ako:

Mₙ = Aₛ × fᵧ × (d − a/2)

kde Aₛ je plocha ťahovej výstuže, fᵧ je medza kĺzu ocele (typicky 60 ksi pre prúty ASTM A615 Grade 60), d je účinná výška (vzdialenosť od krajného tlačeného vlákna k ťažisku ťahovej ocele) a a je hĺbka ekvivalentného obdĺžnikového tlačeného bloku. Zníženie Aₛ v dôsledku úbytku prierezu koróziou spôsobuje proporcionálne zníženie ohybovej kapacity, čiastočne kompenzované miernym zvýšením ramena sily, keď sa neutrálna os posunie nahor. Pre typický prierez mostovky s percentom vystuženia 0,3–0,5 % spôsobuje 20% strata plochy prierezu prútu v hornej sieti (sieť najbližšie k povrchu mostovky a najviac náchylná na koróziu) 12–16% zníženie kapacity na záporný moment v oblastiach podpier. Pre tlačené prvky (stĺpy) úbytok prierezu v pozdĺžnej výstuži znižuje čistú únosnosť v osovom tlaku Pₙ prostredníctvom príspevku ocele [Aₛₜ × (fᵧ − 0,85f’c)] aj ohybovú kapacitu prostredníctvom zníženej interakčnej pevnosti v ohybe. Úbytok prierezu stĺpa je obzvlášť kritický v seizmických zónach, kde znížená duktilita v dôsledku vybočenia alebo zlomenia prútu môže viesť k náhlemu zlyhaniu počas zemetrasenia.

AASHTO Manual for Bridge Evaluation (MBE, 3. vydanie, 2018) poskytuje špecifické usmernenie pre hodnotenie zostávajúcej kapacity konštrukcií so skorodovanou výstužou. Sekcia 6 MBE sa zaoberá hodnotením pevnosti prostredníctvom analýzy ratingu podľa metódy zaťaženia a odolnosti (LRFR), kde sa inventárny ratingový faktor (RF) pre ohyb vypočíta ako:

RF = φMₙ / (γ_LL × M_LL + γ_DL × M_DL)

kde nominálna kapacita Mₙ je vypočítaná s použitím nameranej zostávajúcej plochy výstuže namiesto projektovanej plochy. Most s odkrytou výstužou a nameraným úbytkom prierezu môže mať ratingový faktor pod 1,0, čo indikuje konštrukčný nedostatok pri zákonných zaťaženiach, vyžadujúci dopravné obmedzenie alebo okamžitú opravu.

Zhoršenie súdržnosti

Súdržnosť medzi oceľovou výstužou a betónom sa dosahuje prostredníctvom troch mechanizmov: chemická adhézia medzi gélom cementovej pasty a povrchom ocele, trenie z upínacieho tlaku vyvíjaného okolitým betónom a mechanické zaklinenie medzi deformáciami prútu (rebrá) a okolitými betónovými kľúčmi. Produkty korózie akumulujúce sa na rozhraní ocele a betónu narúšajú všetky tri mechanizmy. Expanzívna vrstva hrdze fyzicky oddeľuje povrch prútu od betónu, čím znižuje chemickú adhéziu takmer na nulu. Ako hrdza narastá, vyvíja tlak, ktorý môže narušiť okolité betónové kľúče poskytujúce mechanické zaklinenie, najmä na rebrách prútu, kde sú koncentrácie napätia najvyššie. Štúdia publikovaná v ACI Structural Journal od Almusallam et al. (1996) zistila, že pevnosť súdržnosti sa znížila približne o 40 % pri 1% úbytku hmotnosti prútu, o 60 % pri 3% úbytku hmotnosti a o 80 % pri 5% úbytku hmotnosti, pričom vzťah nasledoval exponenciálnu funkciu poklesu. Pri úrovniach úbytku prierezu zodpovedajúcich AASHTO CS 3 (5–20% úbytok prierezu) je pevnosť súdržnosti typicky znížená o 40–70 % oproti pôvodnej projektovanej hodnote, čo môže viesť k zlyhaniu kotvenia a strate spolupôsobenia.

Zlyhanie súdržnosti je obzvlášť nebezpečné, pretože môže spôsobiť náhle, krehké režimy zlyhania bez varovných signálov nadmerného priehybu alebo praskania, ktoré by predchádzali ohybovému alebo šmykovému zlyhaniu. V konštrukciách, kde je odkrytá výstuž sprevádzaná pozdĺžnym praskaním pozdĺž línie prútu (bežný stav), je obmedzenie, ktoré poskytuje trenie a mechanické zaklinenie, narušené a účinná vývojová dĺžka výstuže môže byť výrazne zvýšená, potenciálne presahujúca dostupnú dĺžku kotvenia v podperách alebo miestach preplátovania.

Praktické dôsledky podľa typu konštrukčného prvku

Pre mostovky sa odkrytá výstuž typicky vyskytuje v hornej sieti výstuže (sieť najbližšie k pojazdnému povrchu a najviac vystavená striekaniu rozmrazovacích solí), čo ohrozuje kapacitu mostovky na záporný moment v oblastiach podpier a jej odolnosť voči pretlačeniu od sústredených zaťažení kolesami. Pre spodné strany nosníkov je odkrytá výstuž v dolnej ťahovej zóne obzvlášť kritická, pretože tieto oblasti nesú maximálne ťahové napätia pri kladnom momente a strata ťahovej výstuže tu priamo znižuje schopnosť prvku prenášať ohybové zaťaženie. Pre stĺpy odkrytá výstuž znižuje osovú aj ohybovú kapacitu a zvyšuje zraniteľnosť zostávajúcej ocele voči vybočeniu pri seizmickom alebo vysokom bočnom zaťažení. Pre oporné múry a opory je odkrytá výstuž na lícnej strane zásypu (strana zeminy) často spôsobená agresívnou chémiou zásypu alebo nedostatočnou drenážou a ohrozuje schopnosť múru odolávať bočným tlakom zeminy.

Detekcia pri vizuálnej prehliadke

Vizuálna prehliadka zostáva primárnou detekčnou metódou pre odkrytú výstuž podľa požiadaviek NBIS pre bežné mostné prehliadky (typicky každých 24 mesiacov podľa 23 CFR 650.311) a hĺbkové prehliadky (podľa potreby na základe hodnotenia stavu). AASHTO Manual for Bridge Element Inspection poskytuje podrobné usmernenie a štandardizovaný klasifikačný systém používaný inšpektormi štátnych DOT.

Kľúčové vizuálne indikátory

Inšpektori počas obhliadky alebo detailného vizuálneho skúmania hľadajú nasledujúce charakteristické znaky:

Hrdzavé škvrny (výkvet/hrdzavé škvrny, porucha 1120), Červenohnedé, oranžové alebo tmavohnedé sfarbenie na povrchu betónu, typicky sa objavujúce ako zvislé pruhy alebo škvrny priamo nad líniou výstuže. Škvrny indikujú, že rozpustné produkty korózie železa (oxidy železnaté a železité) migrovali cez pórovú štruktúru betónu alebo pozdĺž trhlín na povrch. Silné alebo tmavé škvrny často korelujú s pokročilou koróziou v hĺbke. Definície stavových stavov AASHTO pre hrdzavé škvrny rozlišujú medzi: CS 1 (žiadne), CS 2 (povrchový biely výkvet bez nánosov alebo vylúhovanie bez hrdzavých škvŕn) a CS 3 (silné nánosy s hrdzavými škvrnami). Významné hrdzavé škvrny si vyžadujú starostlivé preskúmanie na prítomnosť odkrytej výstuže pod nimi.

Pozdĺžne praskanie (praskanie, porucha 1130), Trhliny prebiehajúce rovnobežne a priamo nad smerom výstuže, typicky priamo nad jednotlivými prútmi alebo pozdĺž línie skupiny prútov. Ide o ťahové trhliny spôsobené expanzívnym tlakom produktov korózie v hĺbke výstuže a líšia sa od ohybových, zmrašťovacích alebo tepelných trhlín svojou orientáciou a umiestnením. Pre železobetón AASHTO definuje: nevýznamné trhliny (< 0,012 palca / 0,3 mm široké), mierne trhliny (0,012–0,05 palca / 0,3–1,3 mm) a široké trhliny (> 0,05 palca / 1,3 mm). Trhliny presahujúce mierny prah nad líniami výstuže silne indikujú aktívnu koróziu a mali by byť preskúmané na prítomnosť odkrytej výstuže pod nimi.

Vyduté oblasti (delaminácia/vydutie/zalepená oblasť, porucha 1080), Priehlbiny alebo krátery, kde sa betónové krytie úplne oddelilo a odpadlo. AASHTO klasifikuje vydutia podľa hĺbky (menšia alebo väčšia ako 1 palec / 25 mm) a podľa priemeru (menší alebo väčší ako 6 palcov / 150 mm). Akékoľvek vydutie s hĺbkou presahujúcou hrúbku betónového krytia nad najbližšou výstužou bude mať za následok odkrytú výstuž na dne vydutia.

Delaminácia, Rovinné oddelenie v hmote betónu, ktoré nemusí byť na povrchu viditeľné, ale je detekovateľné snímaním. Pre vodorovné povrchy (mostovky) je ťahanie reťaze podľa ASTM D4580 štandardnou metódou. Oceľová reťaz sa ťahá po povrchu mostovky, súdržný betón produkuje čistý, zvonivý zvuk, zatiaľ čo delaminované oblasti produkujú dutý alebo bubnový zvuk. Pre zvislé a nadhlavníkové povrchy (stĺpy, steny, stojiny nosníkov, opory) sa používa poklepávanie kladivom, kladivo alebo snímací prút sa poklepáva po povrchu v pravidelných intervaloch. Akustický rozdiel medzi pevným a delaminovaným betónom je typicky detekovateľný s minimálnym tréningom. Delaminácie, ktoré sa rozšírili do hĺbky výstuže, nakoniec spôsobia vydutie a odkryjú výstuž.

Pokročilé detekčné metódy

Keď vizuálna prehliadka a snímanie indikujú potenciálnu odkrytú výstuž alebo pokročilú koróziu, na kvantifikáciu sa používajú nasledujúce nedeštruktívne testovacie (NDT) metódy:

MetódaNormaAplikáciaPoskytované informácie
Krycí meter (pachometer)ASTM C876Overenie hrúbky krytia nad výstužou v hotovom dieleHrúbka krytia v palcoch/mm, mapovanie polohy výstuže
Polčlánkový potenciálASTM C876Mapovanie pravdepodobnosti koróznej aktivityKorózny potenciál v mV vs. Cu/CuSO₄
Profilovanie obsahu chloridovASTM C1152 / C1218Meranie koncentrácie chloridov v hĺbke výstuže% chloridov na hmotnosť cementu
Hĺbka karbonatácieIndikátor fenolftaleínMeranie hĺbky karbonatačného čelaProfil pH vs. hĺbka výstuže
Georadar (GPR)ASTM D6432Mapovanie polohy výstuže, krytia a stavu mostovkyRozostup prútov, hrúbka krytia, mapovanie degradácie
Infračervená termografiaISO 18436Detekcia podpovrchovej delaminácieMapy teplotných rozdielov
Ultrazvuková rýchlosť šíreniaASTM C597Hodnotenie kvality betónu a vnútorných porúchRýchlosť šírenia indikujúca hustotu a praskanie
Galvanostatické pulzné meranieASTMMeranie okamžitej rýchlosti koróziePrúdová hustota korózie (i_corr v µA/cm²)

Požiadavky na rozsah prehliadky

Prehliadky na úrovni prvkov v súlade s NBIS vyžadujú 100% vizuálne pokrytie všetkých prístupných betónových povrchov. Pre mostovky musí inšpektor prejsť celú plochu mostovky a vykonávať ťahanie reťaze v intervaloch nie väčších ako je dosah reťaze, typicky 3–5 stôp (1–1,5 m) zábery. Pre spodné strany nosníkov, pilierové hlavice, oporné múry a stĺpy sa musí inšpektor umiestniť tak, aby videl každú štvorcovú stopu povrchu, pričom používa rebríky, podmostné inšpekčné jednotky (UBIU/snooper trucks), lanový prístup alebo drony pre vyvýšené a ťažko prístupné prvky. Oblasti s podozrením na degradáciu musia byť snímané zblízka, reťaz ťahaná z diaľky spoľahlivo nerozpozná delaminované oblasti menšie ako približne 1 štvorcová stopa.

Požiadavky na dokumentáciu

Podľa noriem prehliadky na úrovni prvkov AASHTO musí byť každý výskyt odkrytej výstuže zdokumentovaný s: identifikáciou prvku (číslo a názov), stavovým stavom (CS 2, 3 alebo 4), nameraným množstvom (sq ft, LF alebo EA postihnutého povrchu), fotografiou(ami) s mierkou, GPS súradnicami alebo staničením, veľkosťou a typom prútu (ak je identifikovateľný), nameraným zostávajúcim priemerom prútu (pre CS 3 a 4) a popisom súvisiacich porúch (vydutie, praskanie, hrdzavé škvrny). Pre nahrávanie údajov do BMS štátneho DOT musia byť tieto informácie formátované podľa noriem Pontis alebo BrM data dictionary danej agentúry.

Odkrytá výstuž a priorita opráv (Naliehavé)

V typickom päťúrovňovom rámci priorít opráv je odkrytej výstuži priradená predvolená klasifikácia priority Naliehavé (Úroveň 2) bez ohľadu na konkrétnu úroveň závažnosti. Táto predvolená hodnota odráža skutočnosť, že odkrytá výstuž nie je samoobmedzujúca sa alebo platóvú porucha, bude progredovať zrýchľujúcim sa tempom, kým nie je oceľ chránená, okolitá kontaminácia riešená a prierez obnovený.

Matica priorít

Úroveň priorityKlasifikáciaČas do akcieTyp odozvyPríklady porúch
1NúdzováOkamžite (hodiny)Núdzová odozva, možné uzavretieAktívne konštrukčné zlyhanie, riziko kolapsu, bezprostredné nebezpečenstvo padajúcich sutín
2NaliehaváDo 30 dníInžiniersky návrh opravy, obstarávanieOdkrytá výstuž s úbytkom prierezu, aktívna korózia
3VysokáDo 90 dníNaplánovaná oprava, môže byť potrebný návrhVydutie do hĺbky výstuže, delaminácia pri výstuži, aktívne hrdzavé škvrny
4StrednáDo 180 dníNaplánovaná údržbárska opravaPovrchové vydutie nad výstužou, praskanie, výkvet
5NízkaDo 365 dníBežná údržbaKozmetické poruchy, ľahké povrchové škvrny, mierne odlupovanie

Odôvodnenie naliehavej klasifikácie

Štyri faktory vedú k naliehavej klasifikácii pre odkrytú výstuž:

Zrýchlená rýchlosť degradácie, Rýchlosť korózie odkrytej ocele v agresívnych prostrediach kontaminovaných chloridmi bola nameraná na 0,1–0,2 mm/rok úbytku prierezu podľa FHWA Long-Term Bridge Performance Program. Pri tejto rýchlosti prút #4 (12,7 mm / 0,500 palca nominálny priemer) s rýchlosťou korózie 0,15 mm/rok stratí približne 10 % svojej plochy prierezu za 3 roky a 16 % za 5 rokov. To znamená, že porucha môže progredovať z CS 2 (bez merateľného úbytku prierezu) do CS 3 (merateľný úbytok prierezu vyžadujúci inžiniersku opravu) v rámci jedného NBIS inšpekčného cyklu, ak nie je opravená.

Okamžité riziko po odkrytí, Obdobie bezprostredne po strate betónového krytia predstavuje najvyššie korózne riziko, pretože: povrch ocele je bez ochranného pasívneho filmu a korózia sa iniciuje okamžite po vystavení vlhkosti a kyslíku, cyklická expozícia vlhko-sucho urýchľuje rýchlosť korózie faktorom 3–5× v porovnaní s trvalo ponorenými alebo trvalo suchými podmienkami a odkryté povrchy prútov akumulujú chloridové ióny z priameho striekania a hmly, ktoré by inak vyžadovali roky difúzie cez neporušené krytie, aby dosiahli oceľ.

Expanzia progresívnej zóny poškodenia, Efekt incipientnej anódy (haló efekt) znamená, že malá oblasť odkrytej výstuže bude poháňať expanziu okolitej zóny poškodenia, keď sa korózne prúdy koncentrujú na hraniciach medzi odkrytou a zaliatou oceľou. To produkuje novú delamináciu a vydutie na obvode existujúcej zóny expozície, typicky rozširujúc postihnutú oblasť o 15–30 % ročne v agresívnych prostrediach bez zásahu.

Bezpečnostné a regulačné povinnosti, Stavebné normy OSHA (29 CFR § 1926.703) vyžadujú, aby bola odkrytá výstuž v prístupných oblastiach chránená, aby sa zabránilo nebezpečenstvu nabodnutia. ASCE 37 (Design Loads on Structures During Construction) a rôzne štátne stavebné predpisy ukladajú podobné požiadavky. Odkrytá výstuž, ktorá by mohla spadnúť (v nadhlavníkových prvkoch) alebo byť kontaktovaná (v peších zónach), vytvára okamžité bezpečnostné obavy, ktoré si vyžadujú naliehavú akciu.

Riziko korózie po odkrytí

Akonáhle je výstuž fyzicky odkrytá na povrchu betónu, korózny režim sa zásadne mení z difúzne limitovaného elektrochemického systému (kde je rýchlosť korózie riadená rýchlosťou, akou sa kyslík a vlhkosť môžu transportovať cez neporušené betónové krytie k povrchu ocele) na expozične limitovaný systém (kde je rýchlosť korózie riadená dostupnosťou vlhkosti a agresívnych iónov priamo kontaktujúcich odkrytý oceľový povrch).

Posun elektrochemického prostredia

V zapuzdrených podmienkach je prúdová hustota korózie i_corr riadená rýchlosťou difúzie kyslíka cez betónové krytie, podľa Fickovho prvého zákona: i_corr ≈ (n × F × D_O₂ × ΔC_O₂) / δ, kde n je počet prenesených elektrónov (4 pre redukciu kyslíka), F je Faradayova konštanta (96 485 C/mol), D_O₂ je koeficient difúzie kyslíka v betóne, ΔC_O₂ je gradient koncentrácie kyslíka a δ je dĺžka difúznej dráhy (hrúbka krytia). Pre kvalitný betón s w/cm ≤ 0,40 je D_O₂ približne 10⁻⁸ až 10⁻⁷ m²/s, čo obmedzuje i_corr na 0,1–1,0 µA/cm², čo zodpovedá rýchlosti úbytku kovu približne 1–12 µm/rok pomocou Faradayovho zákona (1 µA/cm² ≈ 11,6 µm/rok pre železo).

Keď je výstuž priamo odkrytá, dĺžka difúznej dráhy kyslíka δ sa stáva prakticky nulovou a koncentrácia kyslíka na povrchu ocele sa blíži atmosférickým úrovniam (približne 21 % O₂ objemu v suchom vzduchu oproti takmer nule v pórovej vode na povrchu zaliatej ocele). To zvyšuje dostupný katódový prúd o niekoľko rádov a rýchlosť korózie sa stáva riadenou iónovou vodivosťou vlhkostného filmu na odkrytom oceľovom povrchu a dostupnosťou chloridových iónov na udržanie anódovej rozpúšťacej reakcie.

Cyklické vlhnutie a vysychanie typické pre vonkajšie odkryté betónové povrchy vytvára najagresívnejšie korózne prostredie, výrazne agresívnejšie ako nepretržité ponorenie, pretože: (1) počas vlhkých období je vrstva elektrolytu na odkrytej oceli hrubá a vysoko vodivá, podporujúca rýchly iónový transport medzi anódovými a katódovými miestami, (2) počas suchých období rýchlosť korózie klesá, ale rozpustné chloridové soli sa koncentrujú na povrchu ocele, čím zvyšujú lokálnu koncentráciu chloridov faktormi 3–10×, (3) pri opätovnom navlhčení produkuje koncentrovaný chloridový roztok extrémne agresívnu lokálnu chémiu na povrchu ocele, čím urýchľuje iniciáciu a šírenie jamiek. Toto cyklovanie vlhko-sucho produkuje trvalé rýchlosti korózie 50–200 µm/rok v terénnych meraniach, 10–50-krát vyššie ako rovnaká oceľ by zažila, keby bola zaliatá v betóne kontaminovanom chloridmi, ale neprasknutom.

Lokalizovaná jamková korózia vs. všeobecná korózia

Morfológia korózie na odkrytej výstuži závisí od histórie chloridov v okolitom betóne. Na čerstvo odkrytej výstuži z prostredia kontaminovaného chloridmi (typický prípad expozície rozmrazovacím soliam) je korózia prevažne lokalizovaná jamková korózia na miestach, kde koncentrácia chloridov na povrchu ocele presahuje kritický prah. Rýchlosti šírenia jamiek môžu v agresívnych prostrediach dosiahnuť 0,5–1,0 mm/rok, čo znamená, že prút #4 (priemer 12,7 mm) môže vyvinúť jamku cez celú hrúbku za 6–18 mesiacov. Jamková korózia je konštrukčne nebezpečnejšia ako všeobecná (rovnomerná) korózia, pretože: jamky pôsobia ako miesta koncentrácie napätia, čím znižujú únavovú životnosť pri cyklickom zaťažení, jedna hlboká jamka môže zmenšiť účinný prierez prútu viac ako rovnomerné zmenšenie pri rovnakej celkovej strate kovu a jamky je ťažké odhaliť pod silnými okujami hrdze bez drôteného kefovania alebo abrazívneho čistenia.

Na čerstvo odkrytej výstuži z korózie spôsobenej karbonatáciou (ktorá produkuje viac všeobecnej korózie) povrch ocele typicky vykazuje rovnomerné pokrytie hrdzou s relatívne rovnomerným úbytkom prierezu po celej odkrytej dĺžke. Všeobecná korózia zmenšuje prierez prútu predvídateľnejšie, ale stále produkuje rýchlejší úbytok prierezu ako zaliatá korózia.

Preventívne opatrenia v štádiu odkrytia

Keď okamžitá trvalá oprava odkrytej výstuže nie je možná z dôvodu obstarávacích lehôt, poveternostných obmedzení alebo obmedzení riadenia dopravy, dočasné preventívne opatrenia môžu znížiť rýchlosť korózie o 50–80 % a obmedziť progresiu úbytku prierezu:

Aplikácia inhibítora korózie, Inhibítory korózie na báze dusitanu vápenatého (CNI) a migrujúce inhibítory korózie (MCI) na báze amínov/organických esterov aplikované priamo na odkrytý oceľový povrch môžu znížiť rýchlosť aktívnej korózie o 50–80 % pri aplikácii v dávkach špecifikovaných výrobcom (typicky 100–200 ml/m² pre kvapalné inhibítory). Inhibítor funguje tak, že: (a) súťaží s chloridovými iónmi o adsorpčné miesta na povrchu ocele (dusitan vápenatý), čím zvyšuje kritický prah chloridov, alebo (b) vytvára hydrofóbny monomolekulárny film, ktorý blokuje katódovú redukčnú reakciu kyslíka (typy MCI). Účinnosť závisí od dosiahnutia úplného pokrytia všetkých odkrytých povrchov prútov vrátane spodnej strany prútov, kde je korózia často najaktívnejšia, ale najťažšie ošetriteľná.

Dočasné ochranné nátery, Nátery na báze zinkového prachu nanášané štetcom alebo rýchlotvrdnúce epoxidové nátery môžu poskytnúť krátkodobú ochranu (6–12 mesiacov) pre odkrytú výstuž čakajúcu na trvalú opravu. Požiadavky na prípravu povrchu sú menej prísne ako pri náteroch na trvalú opravu (kefovanie na odstránenie voľných okují hrdze namiesto tryskania SSPC-SP 10). Tieto nátery sú obetné, chránia počas obmedzenej doby, ale nemali by sa považovať za trvalé opravy.

Povrchové bariéry proti vlhkosti, Pre odkrytú výstuž na vodorovných povrchoch (mostovky, parkovacie dosky) môže dočasné vodotesné zakrytie (plastová fólia, dopravne odolná studená asfaltová zmes alebo rýchlotuhnúca cementová malta) zabrániť priamemu kontaktu dažďovej vody s odkrytou oceľou, čím sa zníži rýchlosť korózie obmedzením dostupnosti elektrolytu.

Dokumentácia a meranie

Presná a úplná dokumentácia odkrytej výstuže je nevyhnutná pre integritu údajov mostného manažérskeho systému (BMS), obhájiteľnú prioritizáciu opráv, dlhodobú analýzu trendov stavu a právnu/regulačnú zhodu (v prípade zlyhania konštrukcie alebo incidentu, kde sú záznamy z prehliadok predmetom dokazovania). Rámec prehliadky na úrovni prvkov AASHTO a požiadavky NBIS (23 CFR 650 Subpart C) špecifikujú minimálne normy dokumentácie.

Požadované parametre merania

Pre každý výskyt odkrytej výstuže identifikovaný počas prehliadky musia byť zdokumentované nasledujúce parametre podľa noriem na úrovni prvkov AASHTO a doplnkových manuálov štátnych DOT:

Umiestnenie poruchy, Konštrukčný prvok (identifikovaný číslom prvku AASHTO a identifikátorom prvku v mostnom pláne), referencia segmentu alebo poľa a poloha v rámci segmentu (staničné číslo, vzdialenosť od podpery/ložiska, identifikácia líca pre nosníky a stĺpy). GPS súradnice zachytené s presnosťou ±0,5 m alebo lepšou, s referenciou súradnicového systému (NAD83, State Plane alebo WGS84). Pre prehliadky dronmi sú súradnice vzťahované na polohu RTK-GPS dronu v čase zachytenia snímky.

Rozmery odkrytia, Dĺžka a šírka oblasti odkrytej výstuže merané pozdĺž betónového povrchu. Pre prvky merané plochou (mostovky, dosky) rozmery s presnosťou na 0,1 stopy (30 mm) v oboch hlavných smeroch. Pre prvky merané dĺžkou (nosníky, stĺpy) lineárny rozsah zóny expozície s presnosťou na 0,1 stopy pozdĺž osi prvku.

Počet a konfigurácia odkrytých prútov, Počet jednotlivých prútov viditeľných na mieste odkrytia. Identifikácia vrstvy prútov (horná sieť, dolná sieť, pozdĺžne, priečne, strmene/tŕne). Rozostup prútov od stredu k stredu, ak je merateľný. Pre viacvrstvové odkrytie (obe horná aj dolná sieť odkryté v vydutej oblasti mostovky) je každá vrstva dokumentovaná samostatne.

Identifikácia veľkosti prútu, Označenie nominálnej veľkosti prútu (napr. #3, #4, #5, #6, #8 podľa ASTM A615 alebo A706) určené priamym meraním neskorodovanej časti prútu pomocou digitálneho posuvného meradla s presnosťou ±0,001 palca (±0,025 mm) alebo odkazom na pôvodnú stavebnú dokumentáciu. Štandardné priemery deformovaných prútov: #3 = 0,375 palca (9,5 mm), #4 = 0,500 palca (12,7 mm), #5 = 0,625 palca (15,9 mm), #6 = 0,750 palca (19,1 mm), #7 = 0,875 palca (22,2 mm), #8 = 1,000 palca (25,4 mm).

Meranie úbytku prierezu, Pre klasifikácie stavových stavov 3 a 4 AASHTO minimálny zostávajúci priemer prútu nameraný v najviac skorodovanom priereze. Meranie sa vykonáva po očistení povrchu prútu drôtenou kefou na odstránenie voľných okují hrdze. Úbytok prierezu vyjadrený ako: (a) zostávajúci priemer v palcoch/mm, (b) zostávajúca plocha prierezu v štvorcových palcoch/mm² a (c) percento stratenej pôvodnej nominálnej plochy. Viacnásobné merania prútov sa vykonávajú, ak je na rovnakom mieste odkrytých viac ako jeden prút.

Popis stavu korózie, Kvalitatívna charakteristika: (a) vzhľad povrchovej hrdze (ľahká hrdza, mierne okuje, silné odlupovanie, laminovaná), (b) farba hrdze (oranžová, červenohnedá, tmavohnedá, čierna), ktorá môže indikovať rôznu mineralógiu koróznych produktov, (c) popis jamiek (žiadne, ľahké jamky, mierne jamky s jamkami < 2 mm hĺbka, silné jamky s jamkami > 2 mm hĺbka), (d) aktívne odlupovanie alebo šupinatenie vrstiev hrdze, indikujúce prebiehajúcu aktívnu koróziu.

Dokumentácia súvisiacich porúch, Prítomnosť a stavový stav spoločne sa vyskytujúcich porúch: delaminácia/vydutie (porucha 1080), hrdzavé škvrny (1120), praskanie (1130) a abrázia/opotrebenie (1190) v rámci a bezprostredne susediace so zónou expozície. Interakcia medzi týmito poruchami určuje celkové priradenie stavu prvku podľa pravidla AASHTO, že najhoršia porucha rozhoduje.

Normy pre fotografovanie

Inšpekčná fotografia odkrytej výstuže v súlade s NBIS vyžaduje: referenčnú mierku (mierkové pravítko, pravítko alebo mincu známeho priemeru umiestnenú vedľa a v rovnakej rovine ako odkrytá výstuž), **reprezentáciu skutoč

Často kladené otázky

Čo je odkrytá výstuž v betónových konštrukciách?
Odkrytá výstuž označuje stav, keď sú oceľové výstužné prúty (prútová výstuž) viditeľné na povrchu betónu. K tomu dochádza, keď sa betónové krytie, vrstva betónu chrániaca oceľ, stratí vydutím (odlamovaním kusov), delamináciou (oddeľovaním pozdĺž rovín rovnobežných s povrchom) alebo nebolo počas výstavby dostatočne zabezpečené. Odkrytá výstuž je vážna konštrukčná porucha, pretože indikuje, že ochranné betónové krytie bolo narušené, čím je oceľ zraniteľná voči urýchlenej korózii. Po odkrytí stráca oceľová výstuž súdržnosť s okolitým betónom a začína strácať plochu prierezu tvorbou hrdze, čo priamo znižuje nosnosť konštrukčného prvku.
Ako súvisí odkrytá výstuž so stavovými stavmi AASHTO?
Podľa AASHTO Bridge Element Inspection Guide Manual je odkrytá výstuž (kód poruchy 1090 pre železobetón) kategorizovaná do stavových stavov 2 až 4. Stavový stav 2 (Dobrý) platí, keď je odkrytá výstuž prítomná bez merateľného úbytku prierezu. Stavový stav 3 (Zlý) platí, keď je odkrytá výstuž prítomná s merateľným úbytkom prierezu, ktorý si ešte nevyžaduje konštrukčný prepočet. Stavový stav 4 (Vážny) platí, keď úbytok prierezu odkrytej výstuže vyžaduje konštrukčný prepočet na určenie vplyvu na pevnosť alebo použiteľnosť prvku. Betónové prvky bez akejkoľvek odkrytej výstuže sú klasifikované ako stavový stav 1 (Výborný). Rámec AASHTO poskytuje štandardizovanú metódu pre mostných inšpektorov na kvantifikáciu a komunikáciu závažnosti obnaženia výstuže vo všetkých 50 štátoch.
Čo spôsobuje odkrytú výstuž v betóne?
Hlavné príčiny odkrytej výstuže sú: (1) Vydutie spôsobené koróziou, expanzívne produkty hrdze z korózie ocele vytvárajú vnútorné ťahové napätia presahujúce pevnosť betónu v ťahu, čo narúša krytie. (2) Delaminácia, horizontálne oddelenie v hmote betónu, často pozdĺž roviny výstužných prútov, spôsobené cyklickým zaťažením alebo pôsobením mrazu a rozmrazovania. (3) Nedostatočné betónové krytie, keď predpísaná hrúbka krytia podľa ACI 318 nebola dosiahnutá počas výstavby v dôsledku zlého uloženia, nesprávneho debnenia alebo nedostatočného zhutnenia. (4) Mechanické poškodenie, náraz vozidiel, sutín alebo stavebnej techniky. (5) Abrázia alebo opotrebenie, postupná strata betónového povrchu dopravou, prúdením vody alebo vplyvom prostredia. (6) Karbonatácia, keď karbonatačné čelo dosiahne hĺbku výstuže, zníži pH a umožní všeobecnú koróziu. Z nich je korózia vyvolaná chloridmi z rozmrazovacích solí alebo morského prostredia najrozšírenejšou príčinou v mostnej infraštruktúre.
Ako sa odkrytá výstuž zisťuje počas prehliadky?
Odkrytá výstuž sa primárne zisťuje vizuálnou prehliadkou. Inšpektori hľadajú viditeľnú oceľ na povrchu betónu, hrdzavé škvrny (hnedasté sfarbenie), vyduté oblasti, kde sa betón odlomil, a pozdĺžne trhliny pozdĺž línií výstuže. Ťahanie reťaze a poklepávanie kladivom identifikujú delaminované oblasti, kde sa krycí betón oddelil od výstuže pod ním. Pokročilé detekčné metódy zahŕňajú georadar (GPR) na mapovanie polohy výstuže a hĺbky krytia, krycie merače (pachometre) na overenie hrúbky betónového krytia, polčlánkové potenciálové testovanie podľa ASTM C876 na posúdenie koróznej aktivity a profilovanie obsahu chloridov podľa ASTM C1152.
Aké sú konštrukčné riziká odkrytej výstuže?
Konštrukčné riziká odkrytej výstuže sú významné a progresívne. (1) Urýchlená korózia, po vystavení kyslíku, vlhkosti a chloridom sa rýchlosť korózie odkrytej ocele môže zvýšiť 10 až 100-krát v porovnaní so zaliatou oceľou. (2) Úbytok prierezu, aktívna korózia zmenšuje plochu prierezu výstuže, čím priamo znižuje ťahovú a ohybovú kapacitu. 20% úbytok prierezu v kritickej ťahovej zóne môže znížiť momentovú kapacitu o viac ako 15%. (3) Strata súdržnosti, produkty korózie na rozhraní ocele a betónu ničia mechanické spojenie nevyhnutné pre spolupôsobenie. (4) Progresívne vydutie, prebiehajúca korózia naďalej narúša okolitý betón, čím zväčšuje postihnutú oblasť. (5) Znížená nosnosť, kumulatívne účinky úbytku prierezu, zhoršenia súdržnosti a straty betónu môžu znížiť kapacitu prvku pod požadovanú úroveň zaťaženia, čo môže viesť ku konštrukčnému nedostatku alebo zlyhaniu.
Aké metódy opráv sa používajú na odkrytú výstuž?
Metódy opráv závisia od závažnosti obnaženia výstuže a úbytku prierezu. Pre stavový stav 2 (bez merateľného úbytku prierezu) štandardná oprava zahŕňa odstránenie nesúdržného betónu, očistenie odkrytej výstuže na takmer holý kov (SSPC-SP 10), aplikáciu antikorózneho náteru a obnovenie krytia kompatibilnou opravnou maltou podľa ASTM C928. Pre stavový stav 3 (merateľný úbytok prierezu) môže byť potrebná dodatočná výstuž vo forme prídavných prútov alebo obalovania polymérmi vystuženými vláknami (FRP). Pre stavový stav 4 (konštrukčný nedostatok) sú špecifikované inžinierske riešenia, ako je katódová ochrana (galvanická alebo s vnúteným prúdom), výmena betónu, zväčšenie prierezu alebo konštrukčné zosilnenie. Vo všetkých prípadoch je potrebné riešiť hlavnú príčinu korózie, aby sa zabránilo opakovaniu. Jednoduché zalepenie odkrytej výstuže bez ošetrenia základného korózneho mechanizmu môže zhoršiť degradáciu prostredníctvom efektu incipientnej anódy (haló efektu).
Ako moduly počítačového videnia detegujú a klasifikujú odkrytú výstuž?
Moduly počítačového videnia trénované na označených snímkach betónového povrchu dokážu identifikovať odkrytú výstuž ako samostatnú triedu porúch. Analyzujú snímky z dronov alebo mobilných kamier a segmentujú oblasti, kde je výstužná oceľ viditeľná na povrchu betónu. Každá detegovaná inštancia môže byť klasifikovaná podľa závažnosti na základe viditeľného rozsahu obnaženia, súvisiacej plochy vydutia a hrdzavých škvŕn. Takéto modely sú zvyčajne obmedzené na železobetón, pretože odkrytá výstuž sa nemôže vyskytnúť v prostom betóne alebo pod neporušeným asfaltovým krytom. Výsledky sú mapované na stavové stavy na úrovni prvkov AASHTO na použitie v mostných manažérskych systémoch (BMS).
Aký je rozdiel medzi vydutím, delamináciou a odkrytou výstužou?
Tieto tri poruchy tvoria postupnosť degradácie betónu. Vydutie je odlamovanie kusov betónu z povrchu, vytvárajúce priehlbiny alebo krátery, často v dôsledku expanzie korózie alebo poškodenia mrazom. Delaminácia je podpovrchové oddelenie betónu pozdĺž roviny rovnobežnej s povrchom, betón môže pri poklepaní znieť duto, ale zostáva na mieste. Odkrytá výstuž je viditeľná prítomnosť výstuže na povrchu betónu, ku ktorej dochádza po strate krycieho betónu vydutím alebo delamináciou dosahujúcou hĺbku výstuže. V terminológii AASHTO sa delaminácia/vydutie/zalepená oblasť (porucha 1080) a odkrytá výstuž (porucha 1090) sledujú ako samostatné, ale súvisiace poruchy. Betónový prvok môže mať delamináciu bez odkrytej výstuže, ak je rovina oddelenia nad výstužou, alebo odkrytú výstuž bez aktívnej delaminácie, ak lokálne vydutie odstránilo iba krytie.

Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.

Začať Potrebujete overiť svetelnú navigáciu vášho letiska? TarmacView kontroluje PAPI, dráhu a približovacie svetlá pomocou dronu medzi pohybmi lietadiel a poskytuje správu o zhode určenú pre vášho regulátora. Kontrola povrchu vozovky a prekážok je vo vývoji.