Co je odkrytá výztuž?
Odkrytá výztuž v betonových konstrukcích

Definice a příčiny
Odkrytá výztuž, také označovaná jako odkrytá betonářská ocel, viditelná výztuž, obnažení výztuže nebo odkrytá ocel, je stav v železobetonových konstrukcích, kdy se vložené ocelové výztužné pruty stanou viditelnými na povrchu betonu v důsledku ztráty ochranného krytí betonem. Nejedná se o samostatnou materiálovou vadu, ale spíše o viditelný projev konečného stádia několika degradačních procesů – odprýskávání, delaminace, abraze nebo mechanického poškození – které postupně odstraňují nebo přemísťují beton, který normálně obaluje a chrání ocelovou výztuž před vlivy prostředí.
Základní role krytí betonem u železobetonu je dvojí. Za prvé poskytuje fyzickou bariéru, která odděluje ocel od agresivních vlivů prostředí – vlhkosti, kyslíku, chloridů z rozmrazovacích solí nebo mořské vody, oxidu uhličitého z atmosféry a dalších chemických kontaminantů. Za druhé udržuje vysoce alkalické chemické prostředí (pH 12,5–13,5) vytvářené produkty hydratace cementu, především hydroxidem vápenatým [Ca(OH)₂] a alkalickými hydroxidy (NaOH, KOH). Tato alkalita pasivuje povrch oceli vytvořením ochranného nanometrového filmu oxidů a hydroxidů železa, známého jako pasivní vrstva, který snižuje rychlost koroze na zanedbatelnou úroveň (typicky 0,1–1,0 µm/rok podle norem ASTM G16). Když je krytí betonem ztraceno a výztuž je přímo vystavena atmosféře, oba ochranné mechanismy jsou současně eliminovány: fyzická bariéra zmizí a alkalické prostředí na povrchu oceli je nahrazeno podmínkami blízkými neutrálnímu pH z atmosférické expozice, což umožňuje rychlou aktivní korozi.
Inspekční data z FHWA National Bridge Inventory ukazují, že odkrytá výztuž je jednou z nejčastěji hlášených konstrukčních vad na železobetonových mostech, přičemž více než 15 % všech betonových mostních desek ve Spojených státech vykazuje v posledním reportovacím cyklu určitý stupeň obnažení výztuže. Ekonomický dopad je značný: podle zprávy American Society of Civil Engineers (ASCE) 2021 Infrastructure Report Card stojí koroze související s degradací betonu, jejímž nejviditelnějším indikátorem je odkrytá výztuž, americký dopravní sektor přibližně 8–12 miliard dolarů ročně na přímých nákladech na opravy a nepřímých nákladech na zpoždění uživatelů.
Hlavní mechanismy vedoucí k odkrytí výztuže
Odprýskávání způsobené korozí je nejčastější příčinou obnažení výztuže u stávající betonové infrastruktury. Jak ocelová výztuž podléhá aktivní korozi, ať už v důsledku depasivace chloridy nebo karbonatací, produkty rzi (oxid železnatý FeO, oxid železitý Fe₂O₃ a hydroxidy Fe(OH)₂ a Fe(OH)₃) tvoří expanzivní sloučeniny, které zabírají přibližně 2 až 6násobek objemu původního spotřebovaného kovového železa, jak je dokumentováno v ACI 222R (Protection of Metals in Concrete Against Corrosion). Přesný faktor objemové expanze závisí na konkrétních vytvořených korozních produktech: goethit (α-FeOOH) způsobuje 2–3násobné zvýšení objemu, lepidokrokit (γ-FeOOH) 3–4násobné a plně hydratovaný hydroxid železitý může dosáhnout 5–6násobné expanze. Tato objemová expanze vytváří tahová napětí v okolní betonové matrici, která mohou za omezených podmínek dosáhnout 50 až 100 MPa, což daleko překračuje pevnost v tahu normálního konstrukčního betonu, která se typicky pohybuje od 2 do 5 MPa (nebo 10–15 % jeho pevnosti v tlaku). Výsledná tahová trhlina se šíří z povrchu výztuže směrem ven k povrchu betonu po cestě nejmenšího odporu, čímž vzniká charakteristický odprýskaný kráter, který přímo obnažuje podložní ocel. Tento mechanismus je samourychlující: jakmile odprýskání obnaží část prutu, odkrytá ocel koroduje rychleji, produkuje více expanzivní rzi, což šíří zónu odprýskání laterálně podél prutu.
Delaminace je úzce související mechanismus, který často předchází viditelnému odprýskávání. Delaminace je rovinné oddělení v betonové hmotě, typicky se vyskytující podél nebo těsně nad rovinou horní vrstvy výztuže, což je také rovina, kde nahromaděné korozní produkty vytvářejí maximální tahové napětí. U mostních desek vystavených rozmrazovacím solím se delaminace běžně vyvíjí na rozhraní mezi horní vrstvou příčné výztuže a krycím betonem nad ní. Delaminovaný beton může zůstat na místě a vypadat z povrchu neporušeně, což činí detekci pouze vizuální prohlídkou nespolehlivou. Standardní detekční metodou je akustické sondování – vlečení řetězu na vodorovných plochách (mostní desky) a poklep kladívkem na svislých plochách (sloupy, stěny, opěry), prováděné podle ASTM D4580 (Standard Practice for Measuring Delaminations in Concrete Bridge Decks by Sounding). Delaminované oblasti vydávají charakteristický dutý nebo bubnovitý zvuk ve srovnání s pevným zvonivým zvukem dobře soudržného betonu. Jak delaminace postupuje a oddělená část ztrácí své okrajové ukotvení, nakonec se vlivem dopravního zatížení nebo tepelného cyklování posune a odpadne, čímž přímo obnaží výztuž.
Nedostatečné krytí betonem během původní výstavby je přispívajícím faktorem u významného a často nedostatečně dokumentovaného procenta případů odkryté výztuže. ACI 318 (Building Code Requirements for Structural Concrete) specifikuje minimální tloušťky krytí na základě třídy expozice a typu konstrukčního prvku. Požadavky ACI 318-19 pro monolitický beton (nepředpjatý) jsou: 0,75 palce (19 mm) pro desky, stěny a trámy nevystavené povětrnosti nebo v kontaktu se zeminou, 1,5 palce (38 mm) pro nosníky, sloupy a další primární konstrukční prvky nevystavené povětrnosti, 2,0 palce (51 mm) pro beton vystavený rozmrazovacím solím, mořské spršce nebo jinému korozivnímu prostředí, 2,5 palce (64 mm) pro beton v kontaktu se zeminou a 3,0 palce (76 mm) pro beton betonovaný proti zemině a trvale s ní v kontaktu. Výrobní tolerance, nesprávně umístěné nebo posunuté třmínky výztuže, nedostatečná podpora bednění nebo nedostatečné zhutnění betonu (hnízdovitost) však mohou mít za následek skutečnou tloušťku krytí hluboko pod těmito specifikovanými minimy. Studie FHWA na 80 mostních deskách v pěti státech zjistila, že více než 30 % jádrových vývrtů vykazovalo tloušťku krytí pod specifikovaným minimem, přičemž některá místa měla méně než 0,5 palce (13 mm) krytí nad horní vrstvou výztuže. Když je nedostatečné krytí kombinováno i s mírným vlivem prostředí a aplikací rozmrazovacích solí, pronikání chloridových iontů dosáhne hloubky výztuže během 3–8 let, což je mnohem dříve než projektovaná životnost 50–75 let, a koroze iniciuje, což nakonec vede k odprýskávání a obnažení výztuže během 10–15 let od výstavby.
Mechanické poškození nárazem vozidla, stavební techniky během rehabilitace, ledovou zátěží z namrzající stojaté vody nebo nárazem suti (zejména v mořském prostředí s naplaveným dřevem nebo ledovými krami) může přímo narušit krytí betonem a obnažit výztuž. To je obzvláště běžné na: okrajích mostních desek a obrubnících, kde narážejí radlice sněžných pluhů, parapetních stěnách a svodidlech od nárazů vozidel, pilířových sloupech poblíž dopravních pruhů v úzkých mostních konfiguracích, rampách parkovacích garáží a u dilatačních závěrů a v zóně šplíchání mořských pilot vystavených nárazům suti a ledu. Na rozdíl od expozice způsobené korozí představuje mechanicky způsobená expozice typicky čisté lomy s čerstvě obnaženými ocelovými povrchy, které dosud nevyvinuly významné okují rzi. Pokud však mechanické poškození zůstane neopraveno, koroze na nově obnaženém ocelovém povrchu rychle iniciuje, což vede ke stejnému progresivnímu cyklu degradace popsanému výše.
Depasivace způsobená karbonatací probíhá pomaleji než napadení chloridy, ale pokud je přítomna, postihuje rovnoměrně velké plochy. Atmosférický oxid uhličitý (CO₂) při okolních koncentracích přibližně 0,04 % (a rostoucích) difunduje pórovou strukturou betonu a reaguje s hydroxidem vápenatým [Ca(OH)₂], primárním produktem hydratace cementu, za vzniku uhličitanu vápenatého (CaCO₃) prostřednictvím reakce: Ca(OH)₂ + CO₂ → CaCO₃ + H₂O. Tato reakce postupně snižuje pH pórového roztoku z přibližně 12,5–13,5 na hodnotu pod 9. Když čelo karbonatace postoupí do hloubky výztuže a pH na povrchu oceli klesne pod přibližně 11,5, pasivní vrstva se stává termodynamicky nestabilní a rozpouští se a na celém povrchu oceli iniciuje celková koroze. Rychlost karbonatace u kvalitního betonu (w/cm ≤ 0,45) je typicky 1–3 mm za desetiletí, ale u nekvalitního betonu (w/cm ≥ 0,60) s nedostatečným ošetřováním může rychlost dosáhnout 10–20 mm za desetiletí. Protože koroze způsobená karbonatací bývá rovnoměrnější než vysoce lokalizované důlkové koroze charakteristické pro napadení chloridy, výsledná expanze, praskání a odprýskávání často postihují širší oblasti povrchu prvku spíše než soustředěná místa nad jednotlivými pruty.
Poškození mrazem a táním může přispět k obnažení výztuže v chladných klimatických podmínkách tím, že postupně narušuje krytí betonem prostřednictvím cyklického zamrzání a tání ledu. Když voda v nasycených pórech betonu zamrzne, zvětší svůj objem přibližně o 9 %, což vytváří hydraulické tlaky v pórové struktuře, které mohou narušit matrici cementové pasty. Během opakovaných cyklů zmrazování a tání se toto poškození hromadí a nakonec vede k odprýskávání povrchu betonu. U konstrukcí, kde hloubka odprýskání mrazem dosahuje hloubky výztuže, je krytí ztraceno a výztuž se obnažuje. Provzdušněný beton, který obsahuje řízený systém mikroskopických vzduchových pórů (typicky 4–8 % celkového obsahu vzduchu pro silnou expozici podle ACI 318), je vysoce odolný proti poškození mrazem a táním a je předepsán pro všechny vnější betonové prvky v klimatu s mrazem a táním.
Faktory prostředí a materiálu řídící rychlost obnažení
Rychlost, jakou kterýkoli z těchto mechanismů postupuje do bodu obnažení výztuže, závisí na čtyřech primárních faktorech: kvalita betonu (zejména vodní součinitel, w/cm), adekvátnost ošetřování, závažnost expozice (zatížení chloridy, cykly vlhka a sucha, teplota) a detaily vyztužení (vzdálenost prutů, tloušťka krytí). ACI 318 omezuje maximální w/cm na 0,40 pro beton v podmínkách silné expozice chloridům (rozmrazovací soli, mořská zóna šplíchání) a 0,45 pro mírnou expozici. Betony s w/cm nad 0,50 mají výrazně vyšší propustnost. Difúzní koeficient chloridů se zvyšuje přibližně 2–3× pro každé zvýšení w/cm o 0,10 nad 0,40, podle FHWA-RD-98-144. Správné vlhké ošetřování po dobu minimálně 7 dnů při 70 °F (21 °C) je kritické pro vytvoření husté mikrostruktury s nízkou pórovitostí, která omezuje transport iontů a plynů zónou krytí, jak je dokumentováno v ACI 308 (Guide to Curing Concrete). Ošetřovací doby kratší než 3 dny mohou zvýšit propustnost v blízkosti povrchu až o 300 % ve srovnání se 7denním ošetřováním.
Kritický práh chloridů pro iniciaci aktivní koroze u běžně vyztuženého betonu je obecně přijímán jako 0,15 % až 0,40 % celkového chloridového iontu hmotnostně k cementu (nebo přibližně 0,6–1,6 kg/m³ betonu), podle ACI 222R. Práh se liší v závislosti na pH betonu, obsahu vlhkosti, teplotě a stavu povrchu oceli. Pod tímto prahem zůstává pasivní vrstva stabilní i za přítomnosti významné vlhkosti a kyslíku. Jakmile je práh překročen na povrchu oceli, začíná aktivní koroze bez ohledu na to, zda krytí betonem zůstává fyzicky neporušené, i když ztráta krytí dramaticky urychluje korozi odstraněním difúzní bariéry pro transport kyslíku a umožněním přímého vystavení prostředí.

Stavové stavy prvků AASHTO pro odkrytou výztuž
AASHTO Bridge Element Inspection Guide Manual poskytuje standardizovaný národní rámec pro klasifikaci závažnosti odkryté výztuže u mostních prvků napříč všemi dopravními agenturami Spojených států. Tento rámec na úrovni prvků, přijatý v roce 2013 a aktualizovaný prostřednictvím následných interimů, nahradil dřívější systém prvků CoRe (Commonly Recognized) a je nyní povinný pro všechny prohlídky prováděné podle National Bridge Inspection Standards (NBIS), kodifikovaných v 23 CFR 650 Subpart C. Systém umožňuje konzistentní hodnocení stavu napříč státními hranicemi, standardizuje sběr dat pro systémy správy mostů (BMS), jako jsou Pontis a BrM, a podporuje požadavky FHWA na podávání zpráv pro National Bridge Inventory (NBI).
Odkrytá výztuž je sledována pod kódem vady 1090 v rámci definic stavových stavů materiálu železobetonu (kód materiálu 400, jak je používán několika státními DOT manuály včetně NJDOT a IDOT). Vada se vztahuje na všechny železobetonové AASHTO National Bridge Elements (NBE), včetně desek (prvek 12), panelů (prvek 38), horních pásnic (prvek 16), nosníků a průvlaků (prvky 105, 110, 116), sloupů (prvek 205), pilířových stěn (prvek 210), opěr (prvek 215), hlavic pilot (prvek 220), pilot (prvek 227), hlavic pilířů (prvek 234), propustků (prvek 241) a nájezdových desek (prvek 321).
Matice stavových stavů železobetonu pro odkrytou výztuž (vada 1090)
| Stavový stav | Klasifikace | Popis vady | Požadovaná akce |
|---|---|---|---|
| CS 1 | Dobrý | Není přítomna žádná odkrytá výztuž | Běžná údržba |
| CS 2 | Uspokojivý | Odkrytá výztuž je přítomna bez měřitelné ztráty průřezu | Monitorovat, naplánovat opravu |
| CS 3 | Špatný | Odkrytá výztuž je přítomna s měřitelnou ztrátou průřezu, ale nevyžaduje konstrukční přezkum | Oprava s protikorozní ochranou |
| CS 4 | Závažný | Odkrytá výztuž je přítomna s měřitelnou ztrátou průřezu, která vyžaduje konstrukční přezkum | Vyžadováno konstrukční posouzení |
Stavový stav 1 (Dobrý), Prvek nevykazuje žádnou viditelnou odkrytou výztuž. Veškerá ocelová výztuž zůstává plně zapouzdřena v pevném betonu s odpovídající tloušťkou krytí. Žádná delaminace, odprýskávání nebo trhliny nepostoupily do hloubky výztuže. Toto je výchozí očekávaný stav pro novostavby, řádně navržené a provedené konstrukce v rámci jejich projektované životnosti a dobře udržované konstrukce s účinnými ochrannými systémy (hydroizolační membrány, těsnicí prostředky, nátěry). U desek s povlakem nebo přejezdem vyžaduje stavový stav 1, aby ochranný systém zůstal účinný a na povrchu betonu nebylo viditelné žádné poškození.
Stavový stav 2 (Uspokojivý), Odkrytá výztuž je viditelná na povrchu betonu, ale prohlídka potvrzuje, že ocel neutrpěla měřitelnou ztrátu průřezu. Expozice může být nedávná (mechanický náraz, nově vzniklé odprýskání), korozní produkty mohou být povrchové (lehká rez bez okují nebo důlků) nebo může být plocha obnažení malá. Zbývající průřez výztuže zůstává na nebo blízko původního jmenovitého průměru, což typicky znamená méně než 5% ztrátu průřezu plochou nebo žádné měřitelné zmenšení průměru prutu při kontrole posuvným měřítkem s přesností ±0,001 palce (±0,025 mm). V tomto stavovém stavu vada nevyžaduje konstrukční přezkum, ale vyžaduje zásah, aby se zabránilo progresi k měřitelné ztrátě průřezu. Inspektor dokumentuje množství plochy s odkrytou výztuží ve čtverečních stopách (u plošných prvků) nebo lineárních stopách (u liniových prvků) a přiřazuje celé množství postiženého segmentu prvku do CS 2 podle pravidel AASHTO.
Stavový stav 3 (Špatný), Odkrytá výztuž je přítomna s měřitelnou ztrátou průřezu. Inspektor nebo kvalifikovaný technik změří zbývající průměr prutu v nejvíce zkorodovaném průřezu pomocí digitálního posuvného měřítka nebo ultrazvukového tloušťkoměru a porovná jej s původním jmenovitým průměrem prutu z výkresů nebo standardního rozměrování prutů AASHTO (např. prut #4 = jmenovitý průměr 0,500 palce, prut #5 = 0,625 palce, prut #6 = 0,750 palce). Ztráta průřezu je vyjádřena jako procento původní plochy průřezu. AASHTO nepředepisuje specifický procentuální práh, který odděluje stavové stavy 3 a 4, a ponechává toto určení na inženýrském úsudku inspekční agentury. Běžná praxe státních DOT však běžně uplatňuje následující konvence: CS 3 platí, když je ztráta průřezu přítomna, ale nepřesahuje 15–20 % původní plochy prutu u tahové výztuže za ohybu nebo 10 % u smykové výztuže. Ztráta průřezu přesahující tyto prahy eskaluje do CS 4. Některé agentury, jako Caltrans a NYSDOT, přijaly explicitní numerické prahy ve svých doplňkových manuálech pro prohlídku prvků.
Stavový stav 4 (Závažný), Odkrytá výztuž se ztrátou průřezu, která vyžaduje konstrukční přezkum k určení vlivu na pevnost nebo provozuschopnost prvku nebo mostu. Tento stav typicky odpovídá: ztrátě průřezu přesahující 15–20 % původní plochy průřezu prutu u primární ohybové výztuže, jakékoli měřitelné ztrátě průřezu u předpínacích lan, ztrátě průřezu, která snížila výztuž pod minimum požadované původním návrhovým kódem pro působící zatížení, rozsáhlé korozi, která vytvořila podélné trhliny širší než 0,05 palce (1,3 mm) podél prutu, nebo korozi, která způsobila významné zhoršení soudržnosti projevující se lokalizovaným odtržením prutu. Licencovaný profesionální inženýr musí vyhodnotit prvek, provést konstrukční analýzu (typicky s použitím zbývající plochy prutu a redukovaných průřezových charakteristik) a určit, zda: konstrukce vyžaduje omezení nosnosti nebo dopravní omezení (podle AASHTO Manual for Bridge Evaluation), jsou vyžadovány okamžité nouzové opravy nebo prvek může zůstat v provozu s plánovanými opravami. Zjištění konstrukčního přezkumu jsou zdokumentována v souboru mostu a začleněna do BMS.
Pravidla měření a kvantifikace
Rámec AASHTO vyžaduje, aby bylo zaznamenáno množství povrchu prvku (plocha nebo délka) spojené s každým stavovým stavem. U odkryté výztuže je postiženým množstvím plocha betonového povrchu, nad kterou je vada viditelná. Standardní měrná jednotka sleduje základní prvek: čtvereční stopy (sq ft) pro prvky desek a panelů, lineární stopy (LF) pro prvky nosníků a průvlaků a kusy (EA) pro diskrétní prvky, jako jsou sloupy.
Podle manuálu AASHTO se přiřazení stavového stavu řídí zásadou nejhorší vada rozhoduje pro každý segment prvku. Pokud jeden segment prvku obsahuje oblasti jak v CS 2 (odkrytá bez ztráty průřezu), tak v CS 3 (odkrytá se ztrátou průřezu), je celé množství segmentu přiřazeno do CS 3. Tento konzervativní přístup zabraňuje podhodnocení závažnosti degradace. Státní DOT však mohou vyvinout alternativní postupy: VDOT (Virginia DOT) umožňuje dělení segmentů, když vady různé závažnosti zabírají jasně oddělitelné a odlišné oblasti v rámci stejného segmentu, zatímco NYSDOT přiřazuje celý segment do CS s nejvyšším množstvím plochy vady.
Konstrukční význam odkryté výztuže
Přítomnost odkryté výztuže není pouze estetickým nebo kosmetickým problémem. Představuje měřitelné a progresivní snížení únosnosti konstrukce, které, pokud není řešeno, může progredovat do konstrukčního nedostatku, omezení nosnosti nebo katastrofického selhání. Konstrukční význam vyplývá ze tří souběžných mechanismů: urychlení koroze, ztráta průřezu a snížená únosnost a zhoršení soudržnosti se ztrátou spolupůsobení.
Urychlení koroze po obnažení
Když je ocelová výztuž plně zapouzdřena v pevném, nekarbonatovaném betonu s odpovídajícím krytím, je rychlost koroze zanedbatelná, v řádu 0,1–1,0 µm/rok v pasivním stavu, jak je dokumentováno v ASTM G16 (Standard Guide for Applying Statistics to Analysis of Corrosion Data). Výzkum hlášený Strategic Highway Research Program (SHRP-S-360) a FHWA Long-Term Bridge Performance Program zdokumentoval, že jakmile je ocel vystavena atmosféře, rychlost koroze se zvýší o 1 až 3 řády. V prostředí kontaminovaném chloridy s cyklickým vlhčením a sušením, což představuje nejagresivnější expoziční režim pro odkrytou výztuž, byly zdokumentovány rychlosti ztráty průřezu 50–200 µm/rok. To znamená, že prut #4 (průměr 12,7 mm) může ztratit 0,5–2,0 mm poloměru (přibližně 8–28 % plochy průřezu) během jediného 24měsíčního inspekčního cyklu NBIS, pokud zůstane neopraven.
K tomuto urychlení dochází, protože obnažení odstraňuje difúzní bariéru, která dříve omezovala transport kyslíku k povrchu oceli. V zapouzdřených podmínkách musí kyslík difundovat pórovou strukturou betonu – klikatou cestou kapilárních pórů, gelových pórů a vzduchových dutin – aby udržel katodickou redukční reakci (O₂ + 2H₂O + 4e⁻ → 4OH⁻). Koeficient difúze kyslíku v betonu s w/cm 0,40–0,50 se pohybuje od 10⁻⁸ do 10⁻⁷ m²/s, což omezuje maximální možnou hustotu korozního proudu. Když je ocel přímo vystavena okolnímu vzduchu, dostupnost kyslíku je prakticky neomezená a katodická reakce se stává aktivačně řízenou spíše než difúzně řízenou. Kromě toho povrchy odkryté výztuže akumulují vlhkost a chloridové ionty přímo z dešťové vody, šplíchání a kondenzace, zatímco zapouzdřená ocel se spoléhá na pomalejší kapilární absorpci přes krytí betonem. Kombinace neomezeného přísunu kyslíku, přímého kontaktu s elektrolytem a dostupnosti chloridových iontů vytváří vysoce agresivní korozní prostředí pozorované na odkryté výztuži.
Ztráta průřezu a snížená únosnost
Únosnost železobetonového prvku přímo závisí na ploše průřezu jeho výztuže. U ohybových prvků (nosníky, jednosměrně pnuté desky, mostní desky) se nominální momentová únosnost Mₙ vypočítá jako:
Mₙ = Aₛ × fᵧ × (d − a/2)
kde Aₛ je plocha tahové výztuže, fᵧ je mez kluzu oceli (typicky 60 ksi pro pruty ASTM A615 Grade 60), d je účinná výška (vzdálenost od krajního tlačeného vlákna k těžišti tahové oceli) a a je hloubka náhradního obdélníkového tlačeného napětí. Snížení Aₛ v důsledku ztráty průřezu korozí vede k proporcionálnímu snížení ohybové únosnosti, částečně kompenzovanému mírným zvýšením ramene sil, jak se neutrální osa posouvá vzhůru. U typického průřezu mostní desky s vyztužovacím poměrem 0,3–0,5 % způsobí 20% ztráta plochy průřezu prutu v horní vrstvě (vrstvě nejblíže povrchu desky a nejzranitelnější vůči korozi) 12–16% snížení záporné momentové únosnosti v podporových oblastech. U tlačených prvků (sloupy) snižuje ztráta průřezu podélné výztuže jak čistou únosnost v tlaku Pₙ prostřednictvím příspěvku oceli [Aₛₜ × (fᵧ − 0,85f’c)], tak ohybovou únosnost prostřednictvím snížené interakční pevnosti v ohybu a tlaku. Ztráta průřezu sloupu je obzvláště kritická v seismických zónách, kde snížená duktilita v důsledku vybočení nebo přetržení prutu může vést k náhlému selhání během zemětřesení.
AASHTO Manual for Bridge Evaluation (MBE, 3. vydání, 2018) poskytuje specifické pokyny pro hodnocení zbývající únosnosti konstrukcí se zkorodovanou výztuží. Část 6 MBE se zabývá hodnocením pevnosti prostřednictvím analýzy součinitele zatížení a odolnosti (LRFR), kde se součinitel nosnosti (RF) pro ohyb vypočítá jako:
RF = φMₙ / (γ_LL × M_LL + γ_DL × M_DL)
kde nominální únosnost Mₙ se vypočítá s použitím naměřené zbývající plochy výztuže spíše než plochy podle projektu. Most s odkrytou výztuží a naměřenou ztrátou průřezu může mít součinitel nosnosti pod 1,0, což indikuje konstrukční nedostatek při zákonném zatížení, vyžadující omezení nosnosti nebo okamžitou opravu.
Zhoršení soudržnosti
Soudržnost mezi ocelovou výztuží a betonem je dosahována prostřednictvím tří mechanismů: chemické adheze mezi cementovou pastou a povrchem oceli, tření ze svíracího tlaku vyvíjeného okolním betonem a mechanického zaklínění mezi deformacemi prutu (žebírky) a okolními betonovými klíči. Korozní produkty hromadící se na rozhraní ocel-beton narušují všechny tři mechanismy. Expanzivní vrstva rzi fyzicky odděluje povrch prutu od betonu, čímž snižuje chemickou adhezi téměř na nulu. Jak se rez hromadí, vyvíjí tlak, který může narušit okolní betonové klíče poskytující mechanické zaklínění, zejména u žeber prutu, kde jsou koncentrace napětí nejvyšší. Studie publikovaná v ACI Structural Journal Almusallamem a kol. (1996) zjistila, že pevnost soudržnosti se snížila přibližně o 40 % při 1% hmotnostní ztrátě prutu, o 60 % při 3% ztrátě a o 80 % při 5% ztrátě, přičemž vztah sledoval exponenciální klesající funkci. Při úrovních ztráty průřezu odpovídajících AASHTO CS 3 (5–20% ztráta průřezu) je pevnost soudržnosti typicky snížena o 40–70 % oproti původní návrhové hodnotě, což může vést k poruše kotvení a ztrátě spolupůsobení.
Porucha soudržnosti je obzvláště nebezpečná, protože může vést k náhlým, křehkým způsobům porušení bez varovných signálů nadměrného průhybu nebo trhlin, které by předcházely ohybovému nebo smykovému selhání. U konstrukcí, kde je odkrytá výztuž doprovázena podélnými trhlinami podél linie prutu (běžný stav), je omezení, které poskytuje tření a mechanické zaklínění, narušeno a účinná kotevní délka výztuže může být výrazně zvýšena, což potenciálně překračuje dostupnou délku kotvení v podporách nebo místech přesahů.
Praktické důsledky podle typu konstrukčního prvku
U mostních desek se odkrytá výztuž typicky vyskytuje v horní vrstvě výztuže (vrstvě nejblíže pojízdnému povrchu a nejvíce vystavené šplíchání rozmrazovacích solí), což ohrožuje zápornou momentovou únosnost desky v podporových oblastech a její odolnost proti protlačení od soustředěných zatížení koly. U spodních pásnic nosníků a průvlaků je odkrytá výztuž ve spodní tahové zóně obzvláště kritická, protože tyto oblasti nesou maximální tahová napětí při kladném momentu a ztráta tahové výztuže zde přímo snižuje schopnost prvku přenášet ohybová zatížení. U sloupů snižuje odkrytá výztuž jak osovou, tak ohybovou únosnost a zvyšuje zranitelnost zbývající oceli vůči vybočení při seismickém nebo vysokém bočním zatížení. U opěrných zdí a opěr je odkrytá výztuž na straně zásypu (strana zeminy) často způsobena agresivní chemií zásypu nebo nedostatečnou drenáží a ohrožuje schopnost stěny odolávat bočním tlakům zeminy.
Detekce při vizuální prohlídce
Vizuální prohlídka zůstává primární detekční metodou pro odkrytou výztuž podle požadavků NBIS pro běžné mostní prohlídky (typicky každých 24 měsíců podle 23 CFR 650.311) a hloubkové prohlídky (podle potřeby na základě hodnocení stavu). AASHTO Manual for Bridge Element Inspection poskytuje podrobné pokyny a standardizovaný klasifikační systém používaný inspektory státních DOT.
Klíčové vizuální indikátory
Inspektoři během vizuální prohlídky zblízka hledají následující charakteristické znaky:
Rezavé skvrny (výkvěty/rezavé skvrny, vada 1120), Načervenalé, oranžové nebo tmavě hnědé zabarvení na povrchu betonu, typicky se objevující jako svislé pruhy nebo skvrny přímo nad linií výztuže. Zbarvení indikuje, že rozpustné korozní produkty železa (oxidy železnaté a železité) migrovaly pórovou strukturou betonu nebo podél trhlin na povrch. Silné nebo tmavé zbarvení často koreluje s pokročilou korozí v hloubce. Definice stavových stavů AASHTO pro rezavé skvrny rozlišují mezi: CS 1 (žádné), CS 2 (povrch bílý bez nánosů nebo vyluhování bez rezavých skvrn) a CS 3 (silné nánosy s rezavými skvrnami). Významné rezavé skvrny vyžadují pečlivé prošetření na přítomnost podložní odkryté výztuže.
Podélné trhliny (trhliny, vada 1130), Trhliny probíhající rovnoběžně s a přímo nad směrem výztuže, typicky přímo nad jednotlivými pruty nebo podél linie skupiny prutů. Jedná se o tahové trhliny způsobené expanzivním tlakem korozních produktů v hloubce výztuže a liší se od trhlin ohybových, smršťovacích nebo teplotních svou orientací a umístěním. U železobetonu AASHTO definuje: nevýznamné trhliny (< 0,012 palce / 0,3 mm široké), střední trhliny (0,012–0,05 palce / 0,3–1,3 mm) a široké trhliny (> 0,05 palce / 1,3 mm). Trhliny přesahující střední práh nad liniemi výztuže silně indikují aktivní korozi a měly by být prošetřeny na podložní obnažení výztuže.
Odprýskaná místa (delaminace/odprýskání/zalepená oblast, vada 1080), Prohlubně nebo krátery, kde se krytí betonem zcela oddělilo a odpadlo. AASHTO klasifikuje odprýskání podle hloubky (menší nebo větší než 1 palec / 25 mm) a podle průměru (menší nebo větší než 6 palců / 150 mm). Jakékoli odprýskání s hloubkou přesahující tloušťku krytí betonem nad nejbližší výztuží povede k odkryté výztuži na dně odprýskání.
Delaminace, Rovinné oddělení v betonové hmotě, které nemusí být na povrchu viditelné, ale je zjistitelné sondováním. U vodorovných ploch (mostní desky) je standardní metodou vlečení řetězu podle ASTM D4580. Ocelový řetěz je tažen po povrchu desky. Zdravý beton vydává čistý, zvonivý zvuk, zatímco delaminované oblasti vydávají dutý nebo bubnovitý zvuk. U svislých a nadhlavových ploch (sloupy, stěny, stojiny nosníků, opěry) se používá poklep kladívkem. Kladívko nebo sondovací tyč se poklepává po povrchu v pravidelných intervalech. Akustický rozdíl mezi pevným a delaminovaným betonem je typicky zjistitelný s minimálním školením. Delaminace, které se rozšířily do hloubky výztuže, nakonec odprýsknou a obnaží výztuž.
Pokročilé detekční metody
Když vizuální prohlídka a sondování indikují potenciální odkrytou výztuž nebo pokročilou korozi, používají se pro kvantifikaci následující nedestruktivní testovací (NDT) metody:
| Metoda | Norma | Aplikace | Poskytované informace |
|---|---|---|---|
| Krycí měřič (pachometr) | ASTM C876 | Ověření skutečné tloušťky krytí nad výztuží | Tloušťka krytí v palcích/mm, mapování polohy výztuže |
| Půlčlánkový potenciál | ASTM C876 | Mapování pravděpodobnosti korozní aktivity | Korozní potenciál v mV vs. Cu/CuSO₄ |
| Profilování obsahu chloridů | ASTM C1152 / C1218 | Měření koncentrace chloridů v hloubce výztuže | % chloridů hmotnostně k cementu |
| Hloubka karbonatace | Indikátor fenolftaleinu | Měření hloubky čela karbonatace | Profil pH vs. hloubka výztuže |
| Georadar (GPR) | ASTM D6432 | Mapování polohy výztuže, krytí a stavu desky | Vzdálenost prutů, tloušťka krytí, mapování degradace |
| Infračervená termografie | ISO 18436 | Detekce podpovrchové delaminace | Mapy teplotních rozdílů |
| Ultrazvuková impulzní metoda | ASTM C597 | Hodnocení kvality betonu a vnitřních vad | Rychlost šíření impulsu indikující hustotu a trhliny |
| Galvanostatické pulzní měření | ASTM | Měření okamžité rychlosti koroze | Hustota korozního proudu (i_corr v µA/cm²) |
Požadavky na rozsah prohlídky
Inspekce na úrovni prvků v souladu s NBIS vyžadují 100% vizuální pokrytí všech přístupných betonových povrchů. U mostních desek musí inspektor projít celou plochu desky a provádět vlečení řetězu v intervalech nepřesahujících dosah řetězu, typicky záběry 3–5 stop (1–1,5 m). U spodních pásnic nosníků, hlavic pilířů, opěrných zdí a sloupů se musí inspektor umístit tak, aby viděl na každou čtvereční stopu povrchu, přičemž pro vyvýšené prvky a prvky v omezeném prostoru používá žebříky, podmostní inspekční jednotky (UBIU/snooper trucks), lanový přístup nebo drony. Oblasti s podezřením na degradaci musí být sondovány zblízka. Řetěz tažený z dálky spolehlivě neodhalí delaminované oblasti menší než přibližně 1 čtvereční stopa.
Požadavky na dokumentaci
Podle inspekčních standardů AASHTO na úrovni prvků musí být každý výskyt odkryté výztuže zdokumentován s: identifikací prvku (číslo a název), stavovým stavem (CS 2, 3 nebo 4), naměřeným množstvím (sq ft, LF nebo EA postiženého povrchu), fotografií/fotografiemi s měřítkem, souřadnicemi GPS nebo staničením, velikostí a typem prutu (pokud je identifikovatelný), naměřeným zbývajícím průměrem prutu (pro CS 3 a 4) a popisem souvisejících vad (odprýskávání, trhliny, rezavé skvrny). Pro nahrávání dat do BMS státních DOT musí být tyto informace formátovány podle standardů datového slovníku agentury pro Pontis nebo BrM.
Odkrytá výztuž a priorita opravy (Naléhavé)
V typickém pětistupňovém rámci priority oprav je odkrytá výztuž standardně přiřazena do klasifikace Naléhavé (úroveň 2) bez ohledu na konkrétní úroveň závažnosti. Toto výchozí nastavení odráží skutečnost, že odkrytá výztuž není samovolně se omezující nebo plató vada. Bude progredovat zrychlujícím se tempem, dokud není ocel chráněna, okolní kontaminace řešena a průřez obnoven.
Matice priorit
| Úroveň priority | Klasifikace | Čas do akce | Typ reakce | Příklady vad |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Krizová | Okamžitě (hodiny) | Krizová reakce, možné uzavření | Aktivní konstrukční selhání, riziko zřícení, bezprostřední nebezpečí padající suti |
| 2 | Naléhavá | Do 30 dnů | Návrh inženýrské opravy, obstarání | Odkrytá výztuž se ztrátou průřezu, aktivní koroze |
| 3 | Vysoká | Do 90 dnů | Plánovaná oprava, může být vyžadován návrh | Odprýskání do hloubky výztuže, delaminace u výztuže, aktivní rezavé skvrny |
| 4 | Střední | Do 180 dnů | Plánovaná údržbová oprava | Povrchové odprýskání nad výztuží, trhliny, výkvěty |
| 5 | Nízká | Do 365 dnů | Běžná údržba | Kosmetické vady, lehké povrchové zbarvení, mírné olupování |
Odůvodnění klasifikace Naléhavé
Čtyři faktory vedou ke klasifikaci Naléhavé u odkryté výztuže:
Zrychlená rychlost degradace, Rychlost koroze odkryté oceli v agresivním prostředí kontaminovaném chloridy byla naměřena na 0,1–0,2 mm/rok ztráty průřezu podle FHWA Long-Term Bridge Performance Program. Při této rychlosti ztratí prut #4 (12,7 mm / 0,500 palce jmenovitý průměr) s rychlostí koroze 0,15 mm/rok přibližně 10 % své plochy průřezu za 3 roky a 16 % za 5 let. To znamená, že vada může progredovat z CS 2 (bez měřitelné ztráty průřezu) do CS 3 (měřitelná ztráta průřezu vyžadující inženýrskou opravu) během jediného inspekčního cyklu NBIS, pokud není opravena.
Bezprostřední riziko po obnažení, Období bezprostředně následující po ztrátě krytí betonem představuje nejvyšší korozní riziko, protože: povrch oceli je bez ochranné pasivní vrstvy a koroze iniciuje okamžitě po vystavení vlhkosti a kyslíku, cyklické vystavení vlhku a suchu urychluje rychlost koroze faktorem 3–5× ve srovnání s trvalým ponořením nebo trvale suchými podmínkami a povrchy odkrytých prutů akumulují chloridové ionty z přímého šplíchání a postřiku, které by jinak vyžadovaly roky difúze přes neporušené krytí, aby dosáhly oceli.
Expanze zóny progresivního poškození, Efekt incipientní anody (halo efekt) znamená, že malá oblast odkryté výztuže bude pohánět expanzi okolní zóny poškození, protože korozní proudy se koncentrují na rozhraních mezi odkrytou a zapouzdřenou ocelí. To vytváří novou delaminaci a odprýskávání na obvodu stávající zóny obnažení, typicky rozšiřující postiženou oblast o 15–30 % ročně v agresivním prostředí bez zásahu.
Bezpečnostní a regulační povinnosti, Normy OSHA pro stavební práce (29 CFR § 1926.703) vyžadují, aby odkrytá výztuž v přístupných oblastech byla chráněna, aby se zabránilo riziku nabodnutí. ASCE 37 (Design Loads on Structures During Construction) a různé státní stavební předpisy ukládají podobné požadavky. Odkrytá výztuž, která by mohla spadnout (u nadhlavových prvků) nebo být kontaktována (v pěších zónách), vytváří okamžité bezpečnostní obavy, které odůvodňují Naléhavou akci.
Riziko koroze po obnažení
Jakmile se výztuž fyzicky obnaží na povrchu betonu, korozní režim se zásadně změní z difúzně omezeného elektrochemického systému (kde je rychlost koroze řízena rychlostí, jakou kyslík a vlhkost transportují přes neporušené krytí betonem k povrchu oceli) na expozičně omezený systém (kde je rychlost koroze řízena dostupností vlhkosti a agresivních iontů přímo kontaktujících obnažený ocelový povrch).
Posun elektrochemického prostředí
V zapouzdřených podmínkách je hustota korozního proudu i_corr řízena rychlostí difúze kyslíku přes krytí betonem podle prvního Fickova zákona: i_corr ≈ (n × F × D_O₂ × ΔC_O₂) / δ, kde n je počet přenesených elektronů (4 pro redukci kyslíku), F je Faradayova konstanta (96 485 C/mol), D_O₂ je koeficient difúze kyslíku v betonu, ΔC_O₂ je gradient koncentrace kyslíku a δ je délka difúzní dráhy (tloušťka krytí). U kvalitního betonu s w/cm ≤ 0,40 je D_O₂ přibližně 10⁻⁸ až 10⁻⁷ m²/s, což omezuje i_corr na 0,1–1,0 µA/cm², což odpovídá rychlosti úbytku kovu přibližně 1–12 µm/rok podle Faradayova zákona (1 µA/cm² ≈ 11,6 µm/rok pro železo).
Když je výztuž přímo obnažena, délka difúzní dráhy kyslíku δ se stává prakticky nulovou a koncentrace kyslíku na povrchu oceli se blíží atmosférickým úrovním (přibližně 21 % O₂ objemově v suchém vzduchu oproti téměř nule v pórové vodě na povrchu zapouzdřené oceli). To zvyšuje dostupný katodický proud o několik řádů a rychlost koroze se stává řízenou iontovou vodivostí vlhkostního filmu na obnaženém ocelovém povrchu a dostupností chloridových iontů k udržení anodické rozpouštěcí reakce.
Cyklické vlhčení a sušení typické pro odkryté venkovní betonové povrchy vytváří nejagresivnější korozní prostředí, výrazně agresivnější než trvalé ponoření, protože: (1) během vlhkých období je vrstva elektrolytu na obnažené oceli silná a vysoce vodivá, podporující rychlý iontový transport mezi anodickými a katodickými místy, (2) během suchých období rychlost koroze klesá, ale rozpustné chloridové soli se koncentrují na povrchu oceli, čímž zvyšují lokální koncentraci chloridů faktorem 3–10×, (3) při opětovném navlhčení vytváří koncentrovaný chloridový roztok extrémně agresivní lokální chemii na povrchu oceli, urychlující iniciaci a šíření důlků. Toto cyklování vlhka a sucha produkuje trvalé rychlosti koroze 50–200 µm/rok v terénních měřeních, což je 10–50krát více, než by stejná ocel zažívala, když je zapouzdřena v betonu kontaminovaném chloridy, ale bez trhlin.
Lokalizované důlkování vs. celková koroze
Morfologie koroze na odkryté výztuži závisí na historii chloridů v okolním betonu. Na čerstvě obnažené výztuži z prostředí kontaminovaného chloridy (typický případ expozice rozmrazovacím solím) je koroze převážně lokalizované důlkování v místech, kde koncentrace chloridů na povrchu oceli překračuje kritický práh. Rychlost šíření důlků může v agresivním prostředí dosáhnout 0,5–1,0 mm/rok, což znamená, že prut #4 (průměr 12,7 mm) může vytvořit důlek procházející celou tloušťkou za 6–18 měsíců. Důlkování je konstrukčně nebezpečnější než celková (rovnoměrná) koroze, protože: důlky působí jako místa koncentrace napětí snižující únavovou životnost při cyklickém zatížení, jediný hluboký důlek může zmenšit efektivní průřez prutu více než rovnoměrné zmenšení stejné celkové ztráty kovu a důlky je obtížné detekovat pod silnými okujemi rzi bez drátěného kartáčování nebo abrazivního čištění.
Na čerstvě obnažené výztuži z koroze způsobené karbonatací (která produkuje spíše celkovou korozi) vykazuje ocelový povrch typicky rovnoměrné pokrytí rzí s relativně stejnoměrnou ztrátou průřezu po obnažené délce. Celková koroze zmenšuje průřez prutu předvídatelněji, ale stále produkuje rychlejší ztrátu průřezu než zapouzdřená koroze.
Preventivní opatření ve fázi obnažení
Když okamžitá trvalá oprava odkryté výztuže není proveditelná z důvodu harmonogramu obstarávání, povětrnostních omezení nebo omezení řízení dopravy, mohou dočasná preventivní opatření snížit rychlost koroze o 50–80 % a omezit progresi ztráty průřezu:
Aplikace inhibitorů koroze, Dusitan vápenatý (CNI) a migrující inhibitory koroze na bázi aminů/organických esterů (MCI) aplikované přímo na obnažený ocelový povrch mohou snížit aktivní rychlost koroze o 50–80 % při aplikaci v dávkách specifikovaných výrobcem (typicky 100–200 ml/m² pro kapalné inhibitory). Inhibitor funguje tak, že: (a) soutěží s chloridovými ionty o adsorpční místa na povrchu oceli (dusitan vápenatý), čímž zvyšuje kritický práh chloridů, nebo (b) vytváří hydrofobní monomolekulární film, který blokuje katodickou redukční reakci kyslíku (typy MCI). Účinnost závisí na dosažení úplného pokrytí všech obnažených povrchů prutů, včetně spodní strany prutů, kde je koroze často nejaktivnější, ale nejobtížněji ošetřitelná.
Dočasné ochranné nátěry, Štětcem nanášené zinkové základní nátěry nebo rychle tuhnoucí epoxidové nátěry mohou poskytnout krátkodobou ochranu (6–12 měsíců) pro odkrytou výztuž čekající na trvalou opravu. Požadavky na přípravu povrchu jsou méně přísné než u nátěrů pro trvalou opravu (kartáčování k odstranění uvolněných okují rzi spíše než tryskání SSPC-SP 10). Tyto nátěry jsou obětní. Chrání po omezenou dobu, ale neměly by být považovány za trvalé opravy.
Povrchově aplikované bariéry proti vlhkosti, U odkryté výztuže na vodorovných plochách (mostní desky, parkovací desky) může dočasné vodotěsné zakrytí (plastová fólie, dopravně zatížitelná studená asfaltová směs nebo rychle tuhnoucí cementová malta) zabránit přímému kontaktu dešťové vody s obnaženou ocelí, čímž se sníží rychlost koroze omezením dostupnosti elektrolytu.
Dokumentace a měření
Přesná a úplná dokumentace odkryté výztuže je nezbytná pro integritu dat systému správy mostů (BMS), obhajitelné stanovení priorit oprav, dlouhodobou analýzu trendů stavu a právní/regulační shodu (v případě selhání konstrukce nebo incidentu, kde mohou být inspekční záznamy předmětem dokazování). Rámec inspekce na úrovni prvků AASHTO a požadavky NBIS (23 CFR 650 Subpart C) specifikují minimální standardy dokumentace.
Požadované parametry měření
Pro každý výskyt odkryté výztuže identifikovaný během prohlídky musí být zdokumentovány následující parametry podle standardů AASHTO na úrovni prvků a doplňkových manuálů státních DOT:
Umístění vady, Konstrukční prvek (identifikovaný číslem prvku AASHTO a identifikátorem prvku v mostním plánu), reference segmentu nebo pole a poloha v rámci segmentu (staničení, vzdálenost od podpory/ložiska, identifikace líce u nosníků a sloupů). Souřadnice GPS zachycené s přesností ±0,5 m nebo lepší, s odkazem na souřadnicový systém (NAD83, State Plane nebo WGS84). U inspekcí dronem jsou souřadnice vztaženy k poloze RTK-GPS dronu v době pořízení snímku.
Rozměry obnažení, Délka a šířka oblasti s odkrytou výztuží měřená podél betonového povrchu. U prvků měřených plochou (desky, panely) rozměry s přesností na 0,1 stopy (30 mm) v obou hlavních směrech. U prvků měřených délkou (nosníky, průvlaky, sloupy) lineární rozsah zóny obnažení s přesností na 0,1 stopy podél osy prvku.
Počet a konfigurace obnažených prutů, Počet jednotlivých prutů viditelných v místě obnažení. Identifikace vrstvy prutů (horní vrstva, spodní vrstva, podélná, příčná, třmínky/spony). Vzdálenost prutů střed-střed, pokud je měřitelná. U vícevrstvého obnažení (obě horní a spodní vrstvy obnaženy v odprýskané oblasti desky) je každá vrstva dokumentována samostatně.
Identifikace velikosti prutu, Označení jmenovité velikosti prutu (např. #3, #4, #5, #6, #8 podle ASTM A615 nebo A706) stanovené přímým měřením nezkorodované části prutu pomocí digitálního posuvného měřítka s přesností ±0,001 palce (±0,025 mm) nebo odkazem na původní stavební dokumentaci. Standardní průměry žebírkovaných prutů: #3 = 0,375 palce (9,5 mm), #4 = 0,500 palce (12,7 mm), #5 = 0,625 palce (15,9 mm), #6 = 0,750 palce (19,1 mm), #7 = 0,875 palce (22,2 mm), #8 = 1,000 palce (25,4 mm).
Měření ztráty průřezu, Pro klasifikace stavových stavů AASHTO 3 a 4 se měří minimální zbývající průměr prutu v nejvíce zkorodovaném průřezu. Měření se provádí po očištění povrchu prutu drátěným kartáčem k odstranění uvolněných okují rzi. Ztráta průřezu je vyjádřena jako: (a) zbývající průměr v palcích/mm, (b) zbývající plocha průřezu v čtverečních palcích/mm a (c) procento ztracené původní jmenovité plochy. Provádí se více měření prutů, pokud je na stejném místě obnaženo více než jeden prut.
Popis stavu koroze, Kvalitativní charakterizace: (a) vzhled povrchové rzi (lehká rez, střední okuje, silné odlupování, laminovaná), (b) barva rzi (oranžová, červenohnědá, tmavě hnědá, černá), která může indikovat různou mineralogii korozních produktů, (c) popis důlkování (žádné, lehké důlkování, střední důlkování s důlky < 2 mm hloubky, silné důlkování s důlky > 2 mm hloubky), (d) aktivní odlupování nebo olupování vrstev rzi, indikující probíhající aktivní korozi.
Dokumentace souvisejících vad, Přítomnost a stavový stav spoluumístěných vad: delaminace/odprýskání (vada 1080), rezavé skvrny (1120), trhliny (1130) a abraze/opotřebení (1190) v zóně obnažení a bezprostředně přilehlé k ní. Interakce mezi těmito vadami určuje celkové přiřazení stavu prvku podle pravidla AASHTO o rozhodující nejhorší vadě.
Standardy fotografie
Inspekční fotografie odkryté výztuže v souladu s NBIS vyžaduje: referenční měřítko (měřítko, pravítko nebo mince známého průměru umístěné vedle a ve stejné rovině jako odkrytá výztuž), reprezentaci skutečných barev (kalibrovaná vyvážení bílé, žádné umělé vylepšení barev, které by mohlo maskovat nebo zveličovat rezavé skvrny), více perspektiv (přímý pohled ukazující rovinu obnažení a rozměry vady a šikmý pohled ukazující hloubku obnažení a polohu prutu v rámci průřezu), kontextová fotografie (dostatečně široké zorné pole k identifikaci prvku a umístění v rámci celé konstrukce), minimální rozlišení 12 megapixelů s tím, že oblast vady zabírá alespoň 20 % snímku, a okolní osvětlení dostatečné k zobrazení skutečné barvy rzi bez vyblednutí bleskem nebo hlubokých stínů.
Přístupy k opravě
Volba vhodného postupu opravy odkryté výztuže vychází z uspořádaného rozhodovacího procesu, který řídí stav AASHTO, funkce konstrukčního prvku, rozsah kontaminace chloridy v okolním betonu a dlouhodobá strategie správy majetku vlastníka. Průmyslovou metodiku poskytují ACI 546R (Guide to Concrete Repair) a směrnice ICRI (International Concrete Repair Institute) č. 03734.
Oprava stavu 2 (bez měřitelné ztráty průřezu)
Pro odkrytou výztuž zařazenou do stavu AASHTO 2 (bez měřitelné ztráty průřezu, prut si zachovává plný průřez) se standardní postup opravy podle ACI 546R a ICRI Chip 2 (Surface Preparation Standards) skládá ze šesti kroků.
Krok 1: Odstranění nesoudržného betonu, Veškerý odprýskaný, delaminovaný nebo jinak nesoudržný beton v zóně opravy se odstraní do minimální hloubky 1 palec (25 mm) za povrch odkryté výztuže. Zóna odstranění musí boční přesahovat alespoň 6 palců (150 mm) za viditelný obvod odprásku do zdravého betonu, který při poklepu nevykazuje delaminaci. Hydrodemolice (vysokotlaké vodní paprsky o tlaku 10 000–20 000 psi) je u mostovek upřednostňovanou metodou odstranění, protože selektivně odstraní nesoudržný beton bez poškození zdravého betonu nebo výztužných prutů. Pneumatická sekací kladiva a ruční nářadí se používají u menších opravných ploch a u svislých a nadhlavových prvků. Řezání obvodových hran do hloubky alespoň 0,5 palce (13 mm) vytvoří čistou koncovou hranu a zabrání vzniku tenkých okrajů opravné hmoty.
Krok 2: Příprava povrchu oceli, Odkrytý prut se očistí na stupeň SSPC-SP 10 (Near-White Blast Cleaning) podle normy SSPC (The Society for Protective Coatings). Upřednostňovaným postupem je otryskání jemným abrazivem bez křemene (granát nebo oxid hlinitý). Alternativní metody zahrnují odstraňování okují jehlovou pistolí a drátěný kartáč s pohonem u malých opravných ploch. Všechny korozní produkty, okuje, rez, povrchové nečistoty a usazeniny obsahující chloridy musí být odstraněny z celého viditelného povrchu prutu, včetně jeho spodní strany (strany přivrácené k betonovému podkladu). Očištěný povrch oceli má být bez zvětšení rovnoměrně šedobílý a kovový. Čistota povrchu se ověřuje vizuálním srovnáním s referenčními fotografiemi SSPC-VIS 1.
Krok 3: Ochranný nátěr proti korozi, Do 4 hodin od přípravy povrchu (aby se zabránilo opětovné oxidaci) se na očištěný prut nanese inhibiční nátěr nebo základ. Možnosti zahrnují: (a) organické nebo anorganické základy bohaté na zinek: 85–92 % zinkového prachu hmotnostně v suchém filmu, minimální tloušťka suchého filmu 3–5 mil, (b) epoxidové nátěry: systémy bez rozpouštědel se 100% sušinou a minimální tloušťkou suchého filmu (DFT) 8–12 mil, nebo (c) cementové nebo polymerem modifikované nátěry obsahující korozní inhibitory. Všechny nátěry musí přesahovat alespoň 3 palce (75 mm) na zdravý prut za viditelný konec korozní zóny.
Krok 4: Zlepšení přilnavosti, Před uložením opravné hmoty se betonový podklad předvlhčí do nasyceného povrchově suchého stavu (SSD). Bezprostředně před uložením materiálu se na podklad štětcem nanese přídržný prostředek (cementová kaše nebo polymerová emulze).
Krok 5: Uložení opravné hmoty, Krycí vrstva betonu se obnovuje konstrukční opravnou maltou splňující ASTM C928 (Standard Specification for Packaged, Dry, Rapid-Hardening Cementitious Materials for Concrete Repairs). Kritéria výběru materiálu podle ACI 546R zahrnují: (a) pevnost v tlaku ≥ f’c původního betonu nebo nejméně 4 000 psi (28 MPa) pro mostní konstrukce, (b) modul pružnosti do 20 % od původního betonu (typicky 3,0–4,5 Msi u běžného betonu), (c) součinitel tepelné roztažnosti do 2,0 × 10⁻⁶/°F od původního betonu u vnějších prvků vystavených teplotním cyklům, (d) smrštění při schnutí ≤ 0,05 % po 28 dnech podle ASTM C157, (e) propustnost pro chloridové ionty ≤ 2 000 coulombů podle ASTM C1202 po 28 dnech u mostovek.
Krok 6: Ošetřování, Vlhké ošetřování se udržuje minimálně 7 dní u cementových opravných malt, nebo podle zveřejněného postupu výrobce u polymerem modifikovaných a předem smíchaných materiálů. Metody zahrnují mokrou jutu s polyetylenovou fólií, stříkané kapalné membránové ošetřovací prostředky nebo trvalé mlžení vodou. Předčasné vysychání patří k nejčastějším příčinám selhání přilnavosti opravné malty, smršťovacích trhlin a následné nové degradace.
Oprava stavu 3 (měřitelná ztráta průřezu)
Pro odkrytou výztuž ve stavu 3 (měřitelná ztráta průřezu, která zatím nevyžaduje konstrukční posouzení) se provádí stejný šestikrokový postup jako u CS 2, s těmito doplňky a úpravami:
Konstrukční posouzení, Statik určí zbývající únosnost výztuže výpočtem plochy prutu po odečtení změřené ztráty průřezu. Pokud je zbývající únosnost nižší než požadované zatížení prvku (podle rozhodující kombinace zatížení dle AASHTO LRFD), je nutné doplnit výztuž.
Instalace doplňkové výztuže, Je-li to potřeba, instalují se další pruty k obnovení původní projektované únosnosti: (a) mechanické spojky (spojení prutů pomocí závitových, lisovaných nebo zálivkových spojek), které připojují nové pruty ke zdravým prutům za zónou opravy, (b) vrtané a epoxidovou zálivkou ukotvené pruty zapuštěné do původního betonu s minimální zapuštěnou délkou 12 průměrů prutu (12d_b) podle požadavků na délku kotvení dle ACI 318, (c) externě lepené lamely z FRP (uhlíková nebo skleněná vlákna v epoxidové matrici) nanesené na povrch betonu k doplnění zmenšené plochy oceli.
Obnovení průřezu, Opravná hmota se nanáší tak, aby obnovila původní konstrukční průřez, včetně plné projektované tloušťky krycí vrstvy betonu. U svislých a nadhlavových aplikací je obvykle nutné bednění, pokud se nepoužije hladítková opravná malta ve vrstvách nepřesahujících 1 palec (25 mm) na jednu aplikaci.
Oprava stavu 4 (konstrukční nedostatek)
Pro odkrytou výztuž ve stavu 4 (ztráta průřezu vyžadující konstrukční posouzení nad rámec stavu 3) musí návrh opravy vypracovat a podepsat autorizovaný inženýr se zkušenostmi s opravami betonu a sanací konstrukcí. Přístupy zahrnují následující možnosti, samostatně nebo v kombinaci:
Konstrukční zesílení, Metody zahrnují: externě lepené lamely z FRP (uhlíková nebo skleněná vlákna podle ACI 440.2R Guide for the Design and Construction of Externally Bonded FRP Systems for Strengthening Concrete Structures), přilepení ocelových plechů epoxidovými lepidly a průchozími šrouby, zvětšení průřezu bedněním a litím nového betonu (minimální přidaná tloušťka 4 palce nebo 100 mm pro účinné spřažené působení) a externí předpětí nosníků a desek. Každá metoda vyžaduje statický výpočet, který prokáže, že zesílený prvek unese požadovaná zatížení se sníženým průřezem výztuže a s přidanými zesilujícími materiály působícími společně.
Katodická ochrana (CP), U konstrukcí kontaminovaných chloridy, kde koroze zůstává aktivní v okolním zdravém betonu, je CP jediná metoda, která dokáže zastavit probíhající korozi zabudované oceli bez odstranění veškerého kontaminovaného betonu. Používají se dva typy CP: (a) galvanická CP s obětovanými zinkovými nebo hořčíkovými anodami zabudovanými do opravné malty (diskrétní anody v rozestupu 24–48 palců) nebo povrchově nanesený termicky stříkaný zinek (dvoudrátové obloukové stříkání). Galvanická CP poskytuje 10–15 let ochrany a nevyžaduje externí zdroj energie, (b) CP s vnuceným proudem (ICCP) s transformátorem a usměrňovačem dodávajícím 1–20 A stejnosměrného proudu při 2–24 V do síťky nebo pásku z titanu potaženého směsnými kovovými oxidy (MMO), zabudovaného do cementového přesypu nebo nanesené na povrch betonu. ICCP může poskytnout 20–30+ let ochrany, ale vyžaduje průběžné monitorování (každé 2–4 měsíce podle NACE SP0290) a pravidelné seřizování systému. Návrh systémů CP vychází z normy NACE SP0290 (Impressed Current Cathodic Protection of Reinforcing Steel in Atmospherically Exposed Concrete Structures) a NACE SP0408 (Cathodic Protection of Reinforcing Steel in Concrete Structures using Thermal-Sprayed Anodes).
Výměna betonu, Pokud kontaminace chloridy zasahuje velké plochy prvku (např. celou horní výztužnou vrstvu mostovky), odstraní se postižená vrstva betonu do hloubky 2–4 palce (50–100 mm), odkrytá výztuž se očistí a ochrání podle výše popsaného postupu a položí se nový beton nebo vysoce výkonný přesyp. Odstranění celé tloušťky mostovky může být nutné, pokud kontaminace prochází celou tloušťkou desky.
Omezení nebo snížení zatížení, Pokud nelze obnovit konstrukční únosnost na projektovanou úroveň, prvek nebo konstrukce se zatíží omezeními podle AASHTO Manual for Bridge Evaluation (MBE), kapitola 6.
Efekt incipientní anody
Zásadní hledisko každé lokální záplatové opravy na konstrukci kontaminované chloridy představuje efekt incipientní anody (halo efekt, prstencový efekt). Když se korodující místo prvku kontaminovaného chloridy opraví novou opravnou hmotou bez chloridů, poruší se elektrochemická rovnováha: opravené místo má vysokou alkalitu (pH > 12,5) a nízký obsah chloridů, takže ocel v záplatě je pasivní. Okolní beton kontaminovaný chloridy má vyšší obsah chloridů a nižší pH, takže ocel v něm je aktivní. Pasivní ocel v záplatě působí jako velká účinná katoda a sousední aktivní ocel se stává anodou makročlánku. To urychluje korozi neošetřené oceli na obvodu záplaty, což obvykle vede k novému odprýskání a odkrytí výztuže 2–5 let po položení záplaty. Efekt incipientní anody je hlavním důvodem, proč mají izolované záplatové opravy na mostovkách kontaminovaných chloridy střední životnost pouhých 3–7 let, než se poškození na okrajích záplat znovu objeví, jak dokládají četné studie FHWA a SHRP.
Zmírňující strategie zahrnují: prodloužení hranice opravy alespoň o 12–24 palců (300–600 mm) za viditelnou zónu poškození, odstranění veškerého betonu kontaminovaného chloridy v dutině opravy (ověřené chemickým testem chloridů v podkladu), umístění obětovaných galvanických anod na obvod záplaty, aby se zabránilo vzniku makročlánku, a jako konečné opatření aplikaci katodické ochrany na celý prvek, která chrání jak opravené, tak neopravené plochy.
Souhrnná rozhodovací matice pro prohlídku odkryté výztuže
| Viditelný stav | AASHTO CS | Ztráta průřezu | Priorita opravy | Doporučená akce | Typický harmonogram |
|---|---|---|---|---|---|
| Žádná výztuž neviditelná, beton neporušený | CS 1 | Žádná | Žádná | Běžná údržba | Dle inspekčního cyklu |
| Výztuž viditelná, prut v plném průměru, lehká rez | CS 2 | Žádná | Naléhavá | Očistit prut, aplikovat nátěr, zalepit opravnou maltou | 90 dní |
| Výztuž viditelná, měřitelné zmenšení průměru, důlkování | CS 3 | 5–20 % | Naléhavá | Posouzení inženýrem, v případě potřeby doplnit pruty, zalepit | 30–90 dní |
| Výztuž viditelná, silná ztráta průřezu, vybočení prutu, podélné trhliny | CS 4 | >20 % | Naléhavá až Krizová | Konstrukční posouzení PE, zesílení nebo návrh CP | Okamžitě–30 dní |
Slovník souvisejících pojmů
Krytí betonem, Vzdálenost měřená od povrchu betonu k nejbližšímu povrchu vložené ocelové výztuže. ACI 318 specifikuje minimální tloušťky krytí v rozmezí od 0,75 palce (19 mm) pro vnitřní desky do 3 palců (76 mm) pro beton v kontaktu se zeminou. Ztráta krytí je přímou fyzickou příčinou obnažení výztuže.
Inhibitor koroze, Chemická přísada nebo nátěr, který snižuje rychlost koroze oceli tím, že: (a) soutěží s chloridovými ionty o adsorpční místa na povrchu oceli (anodické inhibitory jako dusitan vápenatý), (b) vytváří ochranný bariérový film (inhibitory na bázi organických/aminů) nebo (c) zvyšuje elektrický odpor pórového roztoku.
Delaminace, Rovinné oddělení v betonové hmotě, typicky se vyskytující podél nebo těsně nad rovinou horní vrstvy výztuže. Delaminace je zjistitelná vlečením řetězu nebo poklepem kladívkem podle ASTM D4580 dříve, než dojde k viditelnému odprýskávání.
Půlčlánkový potenciál (ASTM C876), Nedestruktivní elektrochemické měření, které mapuje pravděpodobnost aktivní koroze v ocelové výztuži. Referenční elektroda z mědi a síranu měďnatého (Cu/CuSO₄) se umístí na betonový povrch a měří se rozdíl napětí mezi elektrodou a vloženou ocelí. Potenciály zápornější než −350 mV indikují >90% pravděpodobnost aktivní koroze.
Pasivní vrstva, Tenká (2–5 nm) vrstva oxidu/hydroxidu železitého, která se tvoří na ocelových površích ve vysoce alkalickém (pH 12,5–13,5) prostředí pórového roztoku betonu. Pasivní vrstva je termodynamicky stabilní v alkalických podmínkách a snižuje rychlost koroze na zanedbatelnou úroveň.
Důlkování, Vysoce lokalizovaná koroze produkující úzké, hluboké dutiny (důlky) na ocelovém povrchu. Důlkování je konstrukčně škodlivější než celková rovnoměrná koroze, protože rychlosti šíření důlků jsou 5–10× vyšší a důlky působí jako místa koncentrace napětí.
Odprýskávání, Odlamování úlomků betonu z větší hmoty. Odprýskání je charakterizováno svou hloubkou (mělčí nebo hlubší než krytí výztuže) a laterálním rozsahem, jak je klasifikováno vadou AASHTO 1080.
Ztráta průřezu, Snížení plochy průřezu výztuže vyjádřené jako procento původní jmenovité plochy. Měří se očištěním prutu a změřením minimálního zbývajícího průměru v nejvíce zkorodovaném průřezu.
**Krycí měřič (pachometr), Elektromagnetický NDT přístroj, který měří hloubku krytí betonem nad ocelovou výztuží a může mapovat polohu, vzdálenost a průměr prutů.
**Katodická ochrana (KO), Elektrochemický systém kontroly koroze, který zastavuje korozi polarizací ocelové výztuže na potenciál, při kterém nemůže dojít k anodické rozpouštěcí reakci. V betonových konstrukcích se používají dva systémy KO: galvanická KO s použitím obětních zinkových nebo hořčíkových anod a KO s vnuceným proudem (ICCP) s použitím externího stejnosměrného zdroje a inertních anod z titanu s oxidy smíšených kovů (MMO).
Často kladené otázky
- Co je odkrytá výztuž v betonových konstrukcích?
- Odkrytá výztuž označuje stav, kdy se ocelové výztužné pruty (betonářská ocel) stanou viditelnými na povrchu betonu. K tomu dochází, když je krytí betonem, vrstva betonu chránící ocel, ztraceno odprýskáváním (odlamováním úlomků), delaminací (oddělováním podél rovin rovnoběžných s povrchem), nebo nebylo během výstavby nikdy dostatečně zajištěno. Odkrytá výztuž je závažná konstrukční vada, protože indikuje, že ochranné krytí betonem bylo narušeno, což ocel činí zranitelnou vůči zrychlené korozi. Jakmile je výztuž odkryta, ztrácí soudržnost s okolním betonem a začíná ztrácet svůj průřez v důsledku tvorby rzi, což přímo snižuje nosnost konstrukčního prvku.
- Jak souvisí odkrytá výztuž se stavovými stavy AASHTO?
- Podle AASHTO Bridge Element Inspection Guide Manual je odkrytá výztuž (kód vady 1090 pro železobeton) kategorizována do stavových stavů 2 až 4. Stavový stav 2 (Dobrý/uspokojivý) platí, když je odkrytá výztuž přítomna bez měřitelné ztráty průřezu. Stavový stav 3 (Špatný) platí, když je odkrytá výztuž přítomna s měřitelnou ztrátou průřezu, která však ještě nevyžaduje konstrukční přezkum. Stavový stav 4 (Závažný) platí, když ztráta průřezu odkryté výztuže vyžaduje konstrukční přezkum k určení vlivu na pevnost nebo provozuschopnost prvku. Betonové prvky bez jakékoli odkryté výztuže jsou klasifikovány jako stavový stav 1 (Dobrý). Rámec AASHTO poskytuje standardizovanou metodu pro inspektory mostů ke kvantifikaci a sdělování závažnosti obnažení výztuže ve všech 50 státech.
- Co způsobuje odkrytí výztuže v betonu?
- Hlavní příčiny odkrytí výztuže jsou: (1) Odprýskávání způsobené korozí, expanzivní produkty rzi z koroze oceli vytvářejí vnitřní tahová napětí překračující pevnost betonu v tahu, což narušuje krytí. (2) Delaminace, horizontální oddělení v betonové hmotě, často podél roviny výztuže, způsobené cyklickým zatěžováním nebo působením mrazu a tání. (3) Nedostatečné krytí betonem, když specifikovaná tloušťka krytí podle ACI 318 nebyla během výstavby dosažena kvůli špatnému uložení, nesprávnému bednění nebo nedostatečnému zhutnění. (4) Mechanické poškození, náraz vozidel, suti nebo stavební techniky. (5) Abraze nebo opotřebení, postupná ztráta povrchu betonu dopravou, prouděním vody nebo vlivy prostředí. (6) Karbonatace, když čelo karbonatace dosáhne hloubky výztuže, sníží pH a umožní celkovou korozi. Z těchto příčin je koroze vyvolaná chloridy z rozmrazovacích solí nebo mořského prostředí nejčastější příčinou u mostní infrastruktury.
- Jak se odkrytá výztuž zjišťuje při prohlídce?
- Odkrytá výztuž se zjišťuje především vizuální prohlídkou. Inspektoři hledají viditelnou ocel na povrchu betonu, rezavé skvrny (hnědavé zabarvení), odprýskaná místa, kde se beton odlomil, a podélné trhliny podél linií výztuže. Metody poklepu řetězem a kladívkem identifikují delaminovaná místa, kde se krycí beton oddělil od výztuže pod ním. Mezi pokročilé detekční metody patří georadar (GPR) pro mapování polohy výztuže a hloubky krytí, krycí měřiče (pachometry) pro ověření tloušťky krytí, měření půlčlánkového potenciálu podle ASTM C876 pro posouzení korozní aktivity a profilování obsahu chloridů podle ASTM C1152.
- Jaká jsou konstrukční rizika odkryté výztuže?
- Konstrukční rizika odkryté výztuže jsou významná a progresivní. (1) Zrychlená koroze, jakmile je ocel vystavena kyslíku, vlhkosti a chloridům, může se rychlost koroze odkryté oceli zvýšit 10 až 100krát ve srovnání s ocelí v betonu. (2) Ztráta průřezu, aktivní koroze zmenšuje plochu průřezu výztuže, čímž přímo snižuje tahovou a ohybovou kapacitu. Ztráta průřezu o 20 % v kritické tahové zóně může snížit momentovou únosnost o více než 15 %. (3) Ztráta soudržnosti, korozní produkty na rozhraní ocel-beton ničí mechanické spojení nezbytné pro spolupůsobení. (4) Progresivní odprýskávání, pokračující expanze koroze dále narušuje okolní beton a zvětšuje postiženou oblast. (5) Snížená únosnost konstrukce, kumulativní účinky ztráty průřezu, zhoršení soudržnosti a ztráty betonu mohou snížit únosnost prvku pod požadovanou úroveň zatížení, což může vést ke konstrukčnímu nedostatku nebo selhání.
- Jaké metody oprav se používají pro odkrytou výztuž?
- Metody opravy závisí na závažnosti obnažení výztuže a ztrátě průřezu. Pro stavový stav 2 (bez měřitelné ztráty průřezu) zahrnuje standardní oprava odstranění nesoudržného betonu, očištění odkryté výztuže na téměř bílý kov (SSPC-SP 10), aplikaci antikorozního nátěru a obnovení krytí kompatibilní opravnou maltou podle ASTM C928. Pro stavový stav 3 (měřitelná ztráta průřezu) může být vyžadována dodatečná výztuž pomocí přídavných prutů nebo obalení vláknovými polymery (FRP). Pro stavový stav 4 (konstrukční nedostatek) jsou specifikována inženýrská řešení, jako je katodická ochrana (galvanická nebo s vnuceným proudem), výměna betonu, zvětšení průřezu nebo konstrukční zesílení. Ve všech případech musí být řešena hlavní příčina koroze, aby se zabránilo opakování. Pouhé zalepení odkryté výztuže bez ošetření základního korozního mechanismu může zhoršit degradaci v důsledku efektu incipientní anody (halo efektu).
- Jak modely počítačového vidění detekují a klasifikují odkrytou výztuž?
- Modely počítačového vidění trénované na označených snímcích betonových povrchů dokáží identifikovat odkrytou výztuž jako samostatnou třídu vad. Analyzují snímky z dronů nebo mobilních kamer a segmentují oblasti, kde je ocelová výztuž viditelná na povrchu betonu. Každá detekovaná instance může být klasifikována podle závažnosti na základě viditelného rozsahu obnažení, související plochy odprýskání a rezavých skvrn. Tyto modely jsou obvykle omezeny na železobeton, protože odkrytá výztuž se nemůže vyskytnout u prostého betonu nebo pod neporušeným asfaltovým přejezdem. Výsledky jsou mapovány do stavových stavů na úrovni prvků AASHTO pro použití v systémech správy mostů (BMS).
- Jaký je rozdíl mezi odprýskáváním, delaminací a odkrytou výztuží?
- Tyto tři vady tvoří progresi degradace betonu. Odprýskávání je odlamování úlomků betonu z povrchu, vytvářející prohlubně nebo krátery, často v důsledku expanze koroze nebo poškození mrazem a táním. Delaminace je podpovrchové oddělení betonu podél roviny rovnoběžné s povrchem. Beton může při poklepu znít dutě, ale zůstává na místě. Odkrytá výztuž je viditelná přítomnost výztuže na povrchu betonu, ke které dochází poté, co byl krycí beton ztracen odprýskáváním nebo delaminací dosahující hloubky výztuže. V terminologii AASHTO jsou delaminace/odprýskání/zalepená oblast (vada 1080) a odkrytá výztuž (vada 1090) sledovány jako samostatné, ale související vady. Betonový prvek může mít delaminaci bez odkryté výztuže, pokud je rovina oddělení nad výztuží, nebo odkrytou výztuž bez aktivní delaminace, pokud lokalizované odprýskání odstranilo pouze krytí.
Toto je referenční položka. TarmacView poskytuje služby inspekce drony a neprodává zařízení ani materiály popsané v tomto slovníku.