Čo je monitorovanie akustickou emisiou pre konštrukčnú kontrolu?
Monitorovanie akustickou emisiou pre konštrukčnú kontrolu: Kompletný technický sprievodca
Princíp AE, generovanie napäťových vĺn z aktivity defektov
Fyzikálny mechanizmus akustickej emisie
Akustická emisia (AE) je jav generovania prechodných elastických vĺn vyplývajúci z rýchleho uvoľnenia lokalizovanej deformačnej energie v materiáli pod napätím. Podľa ASTM E1316-24 (Štandardná terminológia pre nedeštruktívne skúšanie, sekcia B) je AE definovaná ako „trieda javov, pri ktorých sú prechodné elastické vlny generované rýchlym uvoľnením energie z lokalizovaných zdrojov v materiáli, alebo takto generované prechodné elastické vlny“. Táto definícia ustanovuje AE ako fyzikálny proces aj merateľný signál, ktorý sa šíri z aktivity defektov.
Fyzikálny mechanizmus funguje nasledovne: keď je materiál vystavený pôsobiacemu napätiu, lokalizované oblasti podliehajú nezvratným deformačným mechanizmom, pohybu dislokácií (sklzu), mikrotečeniu, dvojčateniu, lomu inklúzií, sklzu po hraniciach zŕn, martenzitickej fázovej transformácii a iniciácii alebo šíreniu trhlín. Každá takáto udalosť uvoľní časť uloženej elastickej deformačnej energie ako paket napäťovej vlny, ktorý sa šíri materiálom vo viacerých vlnových módoch: pozdĺžne P-vlny (kompresné), šmykové S-vlny (priečne), povrchové Rayleighove vlny a vedené Lambove vlny v geometriách dosiek. Trvanie zdrojov sa pohybuje od submikrosekúnd pre lavíny dislokácií po niekoľko milisekúnd pre hrubé tečenie alebo lom zväzku vlákien v kompozitoch. Generované napäťové vlny sa šíria rýchlosťami špecifickými pre materiál, približne 5900 m/s pre P-vlny v oceli, 3100 m/s pre S-vlny v oceli, 4100 m/s pre P-vlny v betóne a 2500 m/s pre S-vlny v betóne, pričom útlm je riadený geometrickým rozptylom, absorpciou materiálom a rozptylom na hraniciach zŕn a rozhraniach.

Frekvenčný obsah AE signálov siaha od 20 kHz do 1 MHz pre väčšinu aplikácií konštrukčného monitorovania, hoci špecifické procesy produkujú charakteristické frekvenčné pásma. Hrubé plastické tečenie a udalosti lomu vo veľkom meradle produkujú nižšie frekvencie v rozsahu 1-50 kHz. Šírenie trhlín v kovoch typicky zaberá 100-400 kHz. Lom vlákien v kompozitoch emituje pri 200-600 kHz. Tvorba vodíkových bublín v koróznych procesoch generuje signály 100-300 kHz. Tento frekvenčný obsah odlišuje AE od seizmických udalostí (0-60 Hz), počuteľného hluku (20 Hz-20 kHz) a konvenčného ultrazvukového skúšania (0,5-20 MHz).
AE je klasifikovaná ako pasívna NDT metóda, nevstrekuje energiu do konštrukcie, ale skôr načúva energii uvoľnenej samotným materiálom počas aktívnych defektných procesov. To je zásadne odlišné od aktívnych NDT metód, ako je ultrazvukové skúšanie (UT), impact-echo alebo georadar (GPR), ktoré vstrekujú energiu a analyzujú odozvu konštrukcie. Pasívna povaha AE znamená, že konštrukcia musí byť vystavená meniacim sa napäťovým podmienkam, mechanickému zaťaženiu, tepelným cyklom alebo zmenám tlaku, aby mechanizmy poškodenia emitovali detegovateľné signály.
Kaiserov jav
Kaiserov jav, prvýkrát systematicky skúmaný Josephom Kaiserom v roku 1950 počas jeho doktorandskej práce na Technickej univerzite v Mníchove, opisuje nezvratnú charakteristiku správania akustickej emisie: keď je materiál zaťažený, odľahčený a potom znova zaťažený, akustické emisie chýbajú, kým nie je prekročená predtým aplikovaná maximálna úroveň napätia. Tento jav odráža, že materiál má priamu „pamäť napätia“, akonáhle bol materiál namáhaný na určitú úroveň a uvoľnený, mikroštrukturálne úpravy (ukotvenie dislokácií, lokálna plastická deformácia), ktoré nastali počas počiatočného zaťaženia, sú pri následnom zaťažení do značnej miery nezvratné, kým nie je prekročené predchádzajúce maximum napätia.
Formálne definovaný v ISO 16837:2019 (sekcia 3.2) je Kaiserov jav opísaný ako „pozoruje sa malá AE aktivita, kým nie je prekročené maximálne zaťaženie predchádzajúceho stupňa, keď sú napätia aplikované, odstránené a potom znovu aplikované na materiál alebo konštrukciu“. Fyzikálne vysvetlenie spočíva v teórii dislokácií: počas počiatočného zaťaženia sa dislokácie ukotvia na prekážkach (hranice zŕn, precipitáty, inklúzie) a generovaná AE pochádza z udalostí uvoľnenia a lavín dislokácií. Pri odľahčení a opätovnom zaťažení nedochádza k žiadnemu ďalšiemu uvoľneniu dislokácií, kým aplikované napätie neprekročí predchádzajúce maximum, čo umožní dislokáciám prekonať predtým vytvorené kotviace bariéry.
Kaiserov jav je základom metodiky AE skúšania, pretože umožňuje rozlíšiť medzi novým poškodením (emitujúcim) a predtým stabilizovanými podmienkami (neemitujúcimi). Využíva sa to pri hydrotestovaní tlakových nádob, kde prvé natlakovanie odhalí lokálne tečenie v oblastiach s vysokým napätím, zatiaľ čo druhé natlakovanie pri rovnakom tlaku by malo zostať akusticky tiché, ak je nádoba konštrukčne zdravá. Jav môže byť anulovaný niekoľkými faktormi: zmenami teploty, ktoré menia stavy zvyškového napätia, únavou kovu z cyklického zaťaženia počas prevádzkovej životnosti, javmi tečenia a relaxácie, koróznym poškodením vytvárajúcim nové chyby pri nižších úrovniach napätia a hromadením poškodenia v kompozitoch, kde praskanie matrice, lom vlákien a delaminácia prebiehajú postupne pod cyklickým zaťažením.
Felicity ratio
Keď je Kaiserov jav porušený, AE aktivita sa obnoví pred dosiahnutím predchádzajúceho maximálneho napätia, jav sa nazýva Felicity efekt, pomenovaný podľa výskumnej skupiny na University of Denver, ktorá prvýkrát charakterizovala toto správanie v kompozitných materiáloch počas 70. rokov 20. storočia. Felicity ratio (FR) kvantifikuje tento efekt:
[FR = \frac{\text{Zaťaženie, pri ktorom sa AE obnoví}}{\text{Predchádzajúce maximálne zaťaženie}}]
Dokonale neporušená konštrukcia bez nahromadeného poškodenia dáva FR 1,0, čo indikuje dokonalé dodržanie Kaiserovho javu. Ako poškodenie narastá, FR klesá, hodnoty pod 0,95 indikujú prítomnosť aktívnych procesov poškodenia vyžadujúcich vyšetrenie, hodnoty pod 0,90 indikujú významné poškodenie a hodnoty pod 0,80 indikujú kritické poškodenie vyžadujúce okamžitý konštrukčný zásah. V niektorých vysoko redundantných, zdravých betónových konštrukciách môžu hodnoty FR príležitostne presiahnuť 1,0 v dôsledku redistribúcie napätia umožňujúcej nové AE zdroje na predtým nenamáhaných miestach.
Typické akceptačné kritériá stanovené v rámci smerníc ASME, noriem ISO a priemyselnej praxe sú:
| Rozsah Felicity ratio | Klasifikácia poškodenia | Požadovaná akcia |
|---|---|---|
| FR ≥ 0,95 | Prijateľné, žiadne významné nové poškodenie | Pokračovať v bežnej prevádzke |
| 0,90 ≤ FR < 0,95 | Hraničné, možné menšie poškodenie | Ďalšie vyšetrenie do 30 dní |
| 0,80 ≤ FR < 0,90 | Významné poškodenie prítomné | Podrobná kontrola do 7 dní |
| FR < 0,80 | Kritické poškodenie | Okamžité odstavenie a oprava |
| FR > 1,05 (kompozity) | Redistribúcia napätia, redundantné zaťažovacie cesty | Monitorovať, vyšetriť ak pretrváva |
ISO 16837:2019 prispôsobuje rámec Felicity ratio pre nosníky železobetónových mostov pomocou dvoch odvodených parametrov. Load Ratio (L) je definované ako L = L₀/Lₚ, kde L₀ je zaťaženie pri nástupe AE aktivity v následnom zaťažení a Lₚ je predchádzajúce maximálne zaťaženie, čo je priamo analogické Felicity ratio. Calm Ratio (C) je definované ako C = Aᵤ/Aₜ, kde Aᵤ je kumulatívna AE aktivita počas odľahčenia a Aₜ je celková AE aktivita počas celého zaťažovacieho cyklu. Zvukové konštrukcie vykazujú minimálnu AE počas odľahčenia (nízky calm ratio), zatiaľ čo výrazne poškodené konštrukcie pokračujú v emisii aj pri znižovaní zaťaženia, čo je správanie spojené s trením čiel trhlín, frettingom a drvením úlomkov počas znižovania zaťaženia. Poškodenie je klasifikované podľa ISO 16837 do kategórií nízke, stredné a závažné na základe kombinácie load ratio a calm ratio vynesených do štandardizovaného klasifikačného diagramu poškodenia.
Zdroje akustickej emisie
Primárne mechanizmy zdrojov AE pokrývajú celý rad procesov deformácie a poškodenia materiálu. Každý mechanizmus vytvára charakteristické AE signatúry odlíšené amplitúdou, frekvenciou, trvaním a energetickým obsahom:
| Mechanizmus zdroja | Relatívna energia | Frekvenčný rozsah | Typická amplitúda (dBAE) | Typické trvanie |
|---|---|---|---|---|
| Pohyb dislokácií (mikroplastickosť) | Veľmi nízka | 100-1000 kHz | 30-50 | 1-10 μs |
| Lom inklúzií/martenzitu | Nízka | 100-500 kHz | 40-60 | 5-50 μs |
| Sklz po hraniciach zŕn | Nízka-stredná | 50-300 kHz | 45-65 | 10-100 μs |
| Iniciácia trhliny | Stredná | 50-500 kHz | 55-75 | 20-500 μs |
| Šírenie trhliny (podkritické) | Stredná-vysoká | 50-400 kHz | 60-85 | 100-1000 μs |
| Lom vlákien (kompozity) | Stredná | 100-600 kHz | 60-90 | 10-100 μs |
| Delaminácia (kompozity) | Vysoká | 50-300 kHz | 70-95 | 200-2000+ μs |
| Lom drôtu/tiahla | Veľmi vysoká | 5-200 kHz | 80-100+ | 1-20 ms |
| Kolaps vodíkovej bubliny (korózia) | Nízka | 100-500 kHz | 35-55 | 50-200 μs |
| Jamková korózia | Nízka-stredná | 100-400 kHz | 45-70 | 10-100 μs |
| AE indukovaná únikom | Nepretržitá (RMS) | Širokopásmová | ASL 30-70 | Nepretržité |
| Plastická deformácia (hrubé tečenie) | Vysoká | 1-50 kHz | 70-100 | 0,1-10 ms |
AE snímače a zber údajov
Piezoelektrické AE snímače
AE snímače sú prevažne piezoelektrické zariadenia využívajúce keramické prvky z olovo-zirkonát-titanátu (PZT). Keď napäťová vlna dopadne na čelo snímača, piezoelektrický prvok podstúpi mechanickú deformáciu, čím sa generuje povrchový náboj, ktorý vytvára napätie úmerné okamžitej rýchlosti povrchového posunu. Výstupom snímača je tlmený sínusový priebeh, ktorého charakteristiky kódujú informácie o pôvodnom mechanizme zdroja, dráhe šírenia a vlastnostiach materiálu. Podľa ASTM E650 (Štandardná príručka pre montáž piezoelektrických snímačov akustickej emisie) je správna montáž s akustickou spojovacou hmotou nevyhnutná pre konzistentný prenos signálu a reprodukovateľné výsledky v rámci po sebe nasledujúcich testov.
Existujú dve základné architektúry snímačov, každá je vhodná pre iné monitorovacie ciele:
Rezonančné snímače majú PZT prvok navrhnutý na maximalizáciu citlivosti na špecifickej frekvencii prispôsobením hrúbky prvku polovici akustickej vlnovej dĺžky na cieľovej frekvencii. Rezonančný snímač 150 kHz používa PZT prvok s priemerom približne 12 mm a hrúbkou 14 mm. Tieto snímače ponúkajú najvyššiu citlivosť (typicky -65 až -75 dB ref 1 V/μbar) na ich rezonančnej frekvencii, čo poskytuje vynikajúci pomer signálu k šumu na detekciu udalostí s nízkou energiou emisie. Štandardné rezonančné frekvencie zahŕňajú: 60 kHz pre betón a geomateriály (vysoký útlm), 150 kHz pre všeobecné monitorovanie ocele (mostná oceľ, tlakové nádoby, potrubia), 300 kHz pre vláknové kompozity (praskanie matrice a lom vlákien) a 500 kHz pre laboratórne skúšanie materiálov. Primárnym obmedzením rezonančných snímačov je ich úzka šírka pásma, citlivosť prudko klesá mimo rezonancie, čo obmedzuje informácie dostupné pre klasifikáciu zdroja na základe frekvencie.
Širokopásmové snímače používajú podkladové materiály a mechanické tlmenie na potlačenie rezonancie, čím vytvárajú relatívne plochú frekvenčnú odozvu v širokom rozsahu, typicky 100-1000 kHz alebo 50-2000 kHz pre špecializované modely. Sú nevyhnutné pre výskumné aplikácie vyžadujúce spektrálnu analýzu AE signálov, klasifikáciu mechanizmu zdroja na základe frekvenčného obsahu a štúdie charakterizácie materiálov. Kompromisom je nižšia citlivosť v porovnaní s rezonančnými snímačmi, typicky -75 až -85 dB ref 1 V/μbar, čo ich robí menej vhodnými na detekciu udalostí s veľmi nízkou amplitúdou v hlučnom prostredí. Príklady zahŕňajú Physical Acoustics WD (100-1000 kHz, integrovaný predzosilňovač), Vallen VS900-M (100-900 kHz) a MISTRAS Micro-30S (300-700 kHz, miniaturizovaný).
| Model snímača | Typ | Frekvenčný rozsah | Citlivosť | Typická aplikácia |
|---|---|---|---|---|
| R15I | Rezonančný | 50-200 kHz (špička 150 kHz) | -65 dB | Oceľové mosty, tlakové nádoby |
| R30I | Rezonančný | 100-400 kHz (špička 300 kHz) | -68 dB | Kompozitné materiály, FRP |
| R6I | Rezonančný | 30-100 kHz (špička 60 kHz) | -72 dB | Betón, murivo, hornina |
| R80I | Rezonančný | 70-200 kHz (špička 80 kHz) | -70 dB | Drevo, drevené konštrukcie |
| WD | Širokopásmový | 100-1000 kHz | -78 dB | Výskum, viaczdrojová klasifikácia |
| Micro-30S | Rezonančný | 300-700 kHz | -74 dB | Tenké kompozity, miniaturizovaný |
| VS900-M | Širokopásmový | 100-900 kHz | -80 dB | Laboratórium, spektrálna analýza |
| PK15I | Rezonančný | 100-450 kHz (špička 150 kHz) | -67 dB | Vysoká teplota (175°C) |
| Nano30 | Rezonančný | 125-750 kHz | -72 dB | Malé vzorky, obmedzený prístup |
Predzosilňovače a úprava signálu
AE snímače produkujú extrémne malé výstupné napätia, typická udalosť šírenia trhliny generuje povrchové posuny rádovo pikometrov až nanometrov, čo vytvára výstupy snímača v rozsahu mikrovoltov až milivoltov. Predzosilňovače namontované blízko snímača (do 1-2 metrov) zosilňujú tieto signály o 20 dB (10x), 40 dB (100x) alebo 60 dB (1000x) na úrovne vhodné na prenos cez koaxiálne káble do systému zberu údajov. Integrované predzosilňovače zabudované v kryte snímača eliminujú zachytávanie šumu na kábli medzi prvkom snímača a predzosilňovačom, zatiaľ čo externé predzosilňovače ponúkajú flexibilitu pre vzájomnú zameniteľnosť snímačov a výber filtrov pásmovej priepuste.
Kľúčové špecifikácie predzosilňovačov zahŕňajú: vstupný šum pod 1 μV RMS vzťahujúci sa na vstup, šírku pásma zodpovedajúcu frekvenčnému rozsahu snímača, stabilitu zosilnenia v rozmedzí ±0,5 dB v rozsahu prevádzkových teplôt (-20°C až +60°C) a vstupnú impedanciu väčšiu ako 10 MΩ, aby nedošlo k zaťaženiu piezoelektrického prvku. Filtrovanie pásmovou priepusťou v stupni predzosilňovača odstraňuje šum mimo pásma, typické nastavenia filtrov zahŕňajú 20-400 kHz pre monitorovanie mostov (dopravný hluk pod 20 kHz, elektromagnetické rušenie nad 400 kHz), 100-1000 kHz pre skúšanie kompozitov a 50-300 kHz pre betónové konštrukcie.
AE parametre a definícia zásahu
Každá AE udalosť, ktorá prekročí prah detekcie, generuje súbor parametrov extrahovaných systémom zberu údajov a definovaných podľa ASTM E1316 a ASTM E750. Zásah je detekcia a meranie AE signálu presahujúceho prah. Každý zásah generuje nasledujúce parametre:
Amplitúda (A), špičkové napätie priebehu AE signálu, vyjadrené v dBAE (dB vzťahujúcich sa na 1 μV na výstupe snímača pred predzosilnením). Amplitúda je najpoužívanejší AE parameter, priamo súvisiaci s intenzitou zdrojovej udalosti. Signál 0 dBAE zodpovedá 1 μV na snímači, 100 dBAE zodpovedá 100 mV. Typické prahy sa pohybujú od 35-45 dBAE pre terénne monitorovanie.
Trvanie (D), čas od prvého prekročenia prahu po posledné prekročenie prahu AE signálu, meraný v mikrosekundách. Dlhšie trvanie typicky indikuje energeticky náročnejšie alebo komplexnejšie mechanizmy zdroja. Šírenie trhlín produkuje trvanie 100-1000 μs, zatiaľ čo lom vlákien produkuje kratšie impulzy 10-100 μs.
Doba nábehu (RT), čas od prvého prekročenia prahu po špičkovú amplitúdu, meraný v mikrosekundách. Krátke doby nábehu (<10 μs) všeobecne indikujú krehké mechanizmy zdroja (lom vlákien, lom martenzitu), zatiaľ čo dlhšie doby nábehu (>50 μs) naznačujú skôr tvárne procesy. Pomer doby nábehu k amplitúde pomáha rozlíšiť skutočné AE udalosti od mechanického hluku.
Počet, počet, koľkokrát AE signál prekročí prah detekcie. Počet poskytuje jednoduchú mieru trvania a komplexnosti signálu, ale silne závisí od nastavenia prahu. Vyššie prahy znižujú počet, nižšie prahy ho zvyšujú.
Absolútna energia (Eabs), skutočná energia AE signálu, vypočítaná ako integrál druhej mocniny napäťového signálu vydelený referenčným odporom (typicky 10 kΩ), vyjadrená v attojouloch (aJ, 10⁻¹⁸ J) alebo femtojouloch (fJ, 10⁻¹⁵ J). Toto je fyzikálne najvýznamnejší energetický parameter, nezávislý od nastavení prahu a artefaktov spracovania signálu.
RMS a ASL, efektívna hodnota napätia (Vrms) a priemerná úroveň signálu (dBAE) poskytujú nepretržité miery intenzity signálu v čase, obzvlášť užitočné na detekciu nepretržitých AE zdrojov, ako sú úniky, plastické tečenie a aktívna korózia. RMS je priebežný priemer výkonu signálu, ASL je RMS vyjadrený v dBAE.
| Parameter | Symbol | Jednotka | Typický rozsah | Význam |
|---|---|---|---|---|
| Amplitúda | A | dBAE | 30-100 | Intenzita zdroja |
| Trvanie | D | μs | 1-10000 | Komplexnosť zdroja |
| Doba nábehu | RT | μs | 0,5-5000 | Krehké vs tvárne mechanizmy |
| Počet | N | - | 1-10000 | Rozsah signálu |
| Absolútna energia | Eabs | aJ | 0,1-10⁹ | Skutočná fyzikálna energia |
| RMS | Vrms | V | 0,001-10 | Nepretržitá emisia |
| ASL | ASL | dBAE | 20-80 | Priemerná úroveň signálu |
| Frekvenčný centroid | FC | kHz | 1-1000 | Klasifikácia typu zdroja |
Systémy zberu údajov
Moderné systémy zberu AE údajov sú viackanálové digitálne platformy schopné nepretržitého vysokorýchlostného záznamu s extrakciou funkcií v reálnom čase. Systém MISTRAS Sensor Highway II podporuje 48-128 kanálov s 18-bitovým rozlíšením pri vzorkovaní 10 MHz na kanál. Systém Vallen AMSY-6 podporuje až 254 kanálov s 8 simultánnymi 40 MHz tranzientnými rekordérmi. Systém Physical Acoustics PCI-8 poskytuje 8 kanálov na kartu s 16-bitovým rozlíšením a vstupom reálneho parametra pre synchronizáciu zaťaženia, tlaku, deformácie a teploty.
Kľúčové špecifikácie zberu údajov zahŕňajú: vzorkovaciu frekvenciu, minimálne 2-5 násobok najvyššej frekvencie záujmu, typicky 1-10 MHz pre terénne monitorovanie a až 40 MHz pre laboratórny výskum, rozlíšenie, 16-18 bitov poskytuje 96-108 dB dynamický rozsah, hĺbku vyrovnávacej pamäte, 16-256 MB na kanál pre prechodné nahrávanie, parametrické vstupy, 4-16 analógových kanálov (0-10 V, 4-20 mA) pre synchronizované nahrávanie zaťaženia/deformácie/tlaku, prah, programovateľný od 25-100 dBAE v krokoch po 1 dB, filtrové banky, programovateľné horné, dolné a pásmové priepuste na kanál.
Lokalizácia zdroja, triangulácia a zonálne metódy
Lineárna lokalizácia zdroja
Lineárna lokalizácia zdroja používa časový rozdiel príchodu AE napäťovej vlny na dvoch snímačoch na určenie polohy zdroja pozdĺž jednorozmernej konštrukcie, ako je nosník, potrubie, výstužná tyč alebo káblový kanál. Základná rovnica je:
[d = \frac{\Delta t \times v + D}{2}]
kde d je vzdialenosť od snímača 1 k zdroju, Δt je časový rozdiel príchodu (t₂, t₁), v je rýchlosť šírenia vlny a D je vzdialenosť snímačov. Keď je AE zdroj presne uprostred medzi snímačmi, Δt = 0 a d = D/2. Presnosť kriticky závisí od presného merania času, moderné systémy dosahujú ±0,1 μs časové rozlíšenie, čo poskytuje ±30 cm presnosť lokalizácie pre oceľ (v = 5900 m/s) a ±20 cm pre betón (v = 4000 m/s) za optimálnych podmienok.
Rýchlosť vlny musí byť meraná alebo predpokladaná pre presnú lokalizáciu. Rýchlosti v oceli sú dobre charakterizované: pozdĺžna rýchlosť P-vlny je 5900 m/s ±100 m/s, šmyková rýchlosť S-vlny je 3100 m/s ±100 m/s. Rýchlosti v betóne sa výrazne líšia v závislosti od zloženia zmesi, typu kameniva, obsahu vlhkosti a stavu: typické rozsahy sú 3500-4500 m/s pre P-vlny, pričom nižšie hodnoty indikujú mikropraskanie alebo znehodnotenie. Kalibrácia rýchlosti pomocou umelého zdroja (lom tuhy v známej polohe) v čase každého testu sa odporúča podľa ASTM E976.
Pre presné načasovanie musí byť prvá detegovateľná vlna, typicky P-vlna, identifikovaná konzistentne. Automatické detektory prvého príchodu používajú prekročenie prahu (najjednoduchšie, ale citlivé na šum), Akaikeho informačné kritérium (AIC) (odolné voči šumu, široko používané) alebo krížovú koreláciu medzi pármi snímačov (najlepšie pre podobné priebehy). V anizotropných materiáloch, ako sú vláknové kompozity alebo injektované káblové kanály, je potrebné zohľadniť rýchlosť závislú od smeru pomocou korekcie rýchlostného profilu.
Rovinná triangulácia
Rovinná (2D) lokalizácia zdroja pomocou troch alebo viacerých snímačov umožňuje určenie súradníc x-y AE zdrojov na rovných alebo mierne zakrivených povrchoch, podlahách nádrží, stenách nádob, stojinách mostných nosníkov a kožiach lietadiel. Každý pár snímačov definuje hyperbolickú krivku možných polôh zdroja na základe časového rozdielu príchodu. Priesečník dvoch alebo viacerých hyperbol z viacerých párov snímačov presne určí polohu zdroja.
Matematické riešenie pre tri snímače (i, j, k) so známymi súradnicami (xᵢ, yᵢ) rieši:
[\sqrt{(x - x_j)^2 + (y - y_j)^2} - \sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2} = v \times (t_j - t_i)]
[\sqrt{(x - x_k)^2 + (y - y_k)^2} - \sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2} = v \times (t_k - t_i)]
Tieto nelineárne rovnice sa riešia iteračne pomocou Newton-Raphsonovej metódy alebo robustnejšie Geigerovej metódy (adaptovanej zo seismológie). Kvalitu riešenia indikuje rezíduum alebo chyba lokalizácie, rozdiel medzi predpovedanými a nameranými časmi príchodu. Chyby lokalizácie pod 5 % rozmeru poľa sa považujú za prijateľné pre väčšinu konštrukčného monitorovania.
Dizajn poľa snímačov výrazne ovplyvňuje presnosť lokalizácie. Rovnostranné trojuholníkové polia poskytujú najlepšie rovnomerné pokrytie. Obdĺžnikové polia s pomerom strán pod 2:1 sú prijateľné. Lineárne polia poskytujú zlé rozlíšenie na osi y. AE zdroj by mal ideálne ležať vnútri poľa snímačov, zdroje mimo poľa (extrapolované) majú výrazne väčšie chyby lokalizácie ako tie vnútri (interpolované).

Zonálna lokalizácia
Zonálna lokalizácia, štandardizovaná podľa EN 15495, identifikuje iba všeobecnú zónu alebo oblasť, kde došlo k AE zdroju, bez pokusu o presné určenie súradníc. Tento prístup sa používa, keď je dráha šírenia príliš zložitá pre spoľahlivú trianguláciu, napríklad v kanáloch pre dodatočne predpätý betón, kde je oceľové tiahlo obklopené injektážnou maltou a betónom s viacerými rozhraniami rýchlosti vlny. Pri zonálnej lokalizácii sú snímače priradené k zónam a prvý zasiahnutý snímač identifikuje zónu pôvodu. Druhý zasiahnutý snímač zónu zužuje. Pre viaczónové pole je dosiahnuteľná presnosť na úrovni zóny 1-3 m, čo je dostatočné na identifikáciu, ktorý káblový kanál, ktorý plášť nádoby alebo ktoré mostné pole obsahuje aktívny zdroj poškodenia.
3D Lokalizácia zdroja
Trojrozmerná lokalizácia zdroja vyžaduje štyri alebo viac snímačov a rieši súradnice x, y a z pomocou rovnakého princípu časového rozdielu príchodu rozšíreného do troch rozmerov. Riešenie vyžaduje:
[\sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2 + (z - z_i)^2} - \sqrt{(x - x_1)^2 + (y - y_1)^2 + (z - z_1)^2} = v \times (t_i - t_1)]
pre i = 2, 3, 4…n snímačov. 3D lokalizácia sa používa pre nárožia hrdiel tlakových nádob, styčníky nosníkov a stĺpov železobetónových konštrukcií a konštrukčné prieniky lietadiel, kde poškodenie môže iniciovať na vnútorných bodoch neprístupných pre povrchové snímače. Presnosť v hĺbkovom rozmere (z) je typicky 2-3 krát horšia ako presnosť v rovine v dôsledku zníženej citlivosti povrchovo namontovaných polí na vertikálnu polohu zdroja.
AE pre monitorovanie rastu trhlín
Mechanizmus a AE signatúra
Rast trhlín produkuje AE prostredníctvom dvoch primárnych mechanizmov: vývoja plastickej zóny na hrote trhliny, keď materiál podlieha lokalizovanému tečeniu, a vytvárania lomovej plochy, keď trhlina postupuje koalescenciou mikro dutín, štiepením alebo medzikryštalickým oddelením. Výsledné AE signály pokrývajú široký dynamický rozsah, od 55-65 dBAE pre podkritickú iniciáciu mikrotrhlín na koncentrátoroch napätia po viac ako 85 dBAE pre kritické šírenie trhliny blížiace sa nestabilnému lomu.
Rast trhlín v kovových konštrukciách prechádza tromi odlišnými štádiami, z ktorých každé produkuje charakteristické AE signatúry. Štádium I, iniciácia trhliny: signály s nízkou amplitúdou (50-65 dBAE), dlhou dobou nábehu (>100 μs), miernym trvaním (200-500 μs) z dislokačnej aktivity a tvorby mikro dutín. Štádium II, stabilný rast trhliny (Parísov režim): signály so strednou amplitúdou (65-80 dBAE), miernou dobou nábehu (30-100 μs), premenlivým trvaním, keď trhlina postupuje prírastkovo s každým zaťažovacím cyklom. Štádium III, nestabilný rast trhliny: signály s vysokou amplitúdou (>80 dBAE), krátkou dobou nábehu (<30 μs), dlhým trvaním (>1000 μs), keď sa trhlina blíži ku kritickej veľkosti. Emisie v štádiu III vykazujú rastúcu rýchlosť AE udalostí, energiu a rýchlosť počtu, ktoré sledujú Parísovu koreláciu:
[da/dN = C(\Delta K)^m]
kde da/dN je rýchlosť rastu trhliny na cyklus, ΔK je rozsah faktora intenzity napätia a C a m sú materiálové konštanty. Chai a kol. (2022, Materials) preukázali pre oceľ CrMoV, že kumulatívne AE počty korelujú s predĺžením trhliny prostredníctvom:
[N_{AE} = \alpha \int_0^a (\Delta K)^\beta da]
kde NAE je kumulatívny AE počet, a je dĺžka trhliny a α a β sú empiricky určené parametre.
Praktické monitorovanie trhlín
AE monitorovanie trhlín je implementované na mostoch v prevádzke, tlakových nádobách a leteckých konštrukciách prostredníctvom nepretržitého alebo periodického monitorovania. Počas zaťažovacej skúšky mostov podľa ASTM E2983 sú AE snímače sústredené okolo známych únavovo citlivých detailov, zváraných spojov výstuhy s nosníkom, dier na odľahčenie, koncov krycích dosiek, spojov diafragiem a zváraných prípojov. Monitorovací proces zaznamenáva AE aktivitu, keď je konštrukcia zaťažovaná na postupne vyššie úrovne.
Kritické prahy pre AE monitorovanie trhlín zahŕňajú: iniciáciu trhliny, prvé objavenie sa udalostí 55-70 dBAE na špecifickom mieste, najmä keď Felicity ratio klesne pod 0,95, aktívny rast trhliny, trvalá rýchlosť AE udalostí nad 10-50 zásahov za minútu s amplitúdami nad 65 dBAE, najmä počas výdrží pri konštantnom zaťažení, kritický rast trhliny, rýchlosť udalostí presahujúca 100 zásahov za minútu s amplitúdami nad 80 dBAE, indikujúca prechod na nestabilné šírenie. Chai a kol. (2022) stanovili varovné prahy pre oceľ CrMoV: keď kumulatívny AE počet presiahne 100 v mieste zdroja a absolútna energia presiahne 40 mV·ms, trhlina dosiahla 50 % kritickej dĺžky. Pod 50 kumulatívnych počtov a 20 mV·ms energie, rast trhliny zostáva v skorých štádiách.
AE pre detekciu korózie
Korózne mechanizmy detegovateľné AE
AE deteguje aktívne korózne procesy prostredníctvom viacerých emisných mechanizmov. Minulá korózia, stabilizované jamky, existujúce vrstvy hrdze, pasivované povrchy, neprodukuje detegovateľnú AE. Iba prebiehajúca elektrochemická aktivita zahŕňajúca fyzické narušenie materiálu generuje napäťové vlny. Primárne korózne mechanizmy produkujúce detegovateľnú AE zahŕňajú:
Aktívna jamková korózia generuje udalosti 45-70 dBAE, keď pasívny film lokálne praskne a metastabilné jamky sa tvoria, rastú a repasivujú. Každá udalosť prasknutia filmu produkuje krátkodobý (10-100 μs), širokopásmový AE impulz. Rast jamiek produkuje nepretržitú AE nízkej úrovne, keď sa hromadia produkty rozpúšťania. Detekčné frekvencie sú 100-400 kHz. Rýchlosť iniciácie jamiek koreluje s rýchlosťou AE udalostí, štúdie ukazujú 1-10 AE udalostí na nukleačnú udalosť jamky.
Tvorba a kolaps vodíkových bublín generuje signály 35-55 dBAE počas katódových koróznych procesov. Vodíkové bubliny nukleujú na korodujúcom povrchu, rastú akumuláciou plynného vodíka, oddeľujú sa a niekedy kolabujú, pričom každá fáza produkuje charakteristickú AE. Nukleácia bublín produkuje krátke impulzy 50-200 μs. Oddelenie bublín produkuje dlhšie udalosti 200-500 μs. Detekčné frekvencie sú 100-300 kHz.
Napäťová korózia (SCC) generuje emisie 55-85+ dBAE z iniciácie trhliny (prasknutie filmu na hrote trhliny) aj šírenia trhliny (mikroštiepenie, medzikryštalické oddelenie). Emisie SCC sú charakterizované vysokou rýchlosťou udalostí počas období aktívneho praskania, s častými AE zhlukmi (viacero zásahov v priebehu milisekúnd z rovnakého zdroja). Detekčné frekvencie sú 100-500 kHz.
Štrbinová korózia produkuje nepretržitú AE nízkej úrovne (ASL 30-55 dBAE) z prebiehajúceho rozpúšťania vnútri štrbiny, s príležitostnými udalosťami s vyššou amplitúdou z lokalizovaného prasknutia filmu. Rovnomerná korózia produkuje minimálnu detegovateľnú AE, rozpúšťanie prebieha na veľkej ploche a zmeny na malej škále uvoľňujú nedostatočnú deformačnú energiu pre spoľahlivú detekciu.
| Typ korózie | Amplitúda (dBAE) | Frekvencia (kHz) | Trvanie (μs) | Charakteristické znaky |
|---|---|---|---|---|
| Rovnomerná korózia | 30-45 | 100-300 | 50-200 | Nepretržitá nízka úroveň, ťažko detegovateľná |
| Jamková korózia | 45-70 | 100-400 | 10-100 | Diskrétne impulzy, rýchlosť udalostí = rýchlosť jamiek |
| Štrbinová korózia | 35-55 | 100-300 | 50-500 | Nepretržitá s občasnými impulzmi |
| Napäťová korózia | 55-85+ | 100-500 | 100-1000+ | Vysoká rýchlosť udalostí, časté zhluky |
| Vodíková bublina | 35-55 | 100-300 | 50-500 | Tri odlišné fázy (nukleácia, rast, oddelenie) |
Jomdecha a kol. (2007, Corrosion Science) charakterizovali štyri typy korózie podľa distribúcie amplitúd: rovnomerná korózia produkovala úzky rozsah amplitúd 30-45 dBAE, jamková produkovala širší rozsah 45-70 dBAE s charakteristickou bimodálnou distribúciou odzrkadľujúcou metastabilné (45-55 dBAE) a stabilné (55-70 dBAE) udalosti jamiek, štrbinová korózia vykazovala 35-55 dBAE s Gaussovskou distribúciou a SCC vykazovala 55-85+ dBAE s pozitívne zošikmenou distribúciou.
AE pre detekciu lomu drôtu tiahla
Signatúra lomu drôtu
Lom drôtu tiahla v predpätých alebo dodatočne predpätých betónových mostoch produkuje najenergetickejšie AE udalosti, s akými sa v konštrukčnom monitorovaní stretávame, typicky 80-100+ dBAE s úrovňami absolútnej energie 100-1000 krát väčšími ako pri typických udalostiach šírenia trhlín. Signatúra lomu drôtu je charakterizovaná: jediným, extrémne vysokoamplitúdovým prechodným javom s krátkou dobou nábehu (<100 μs), dlhým trvaním (1-20 ms vrátane odrazov), širokým frekvenčným obsahom od 5-200 kHz a charakteristickým „doznievaním“, keď sa uvoľnená deformačná energia šíri viacnásobnými odrazmi po dĺžke tiahla.
Frekvenčný obsah lomov drôtov tiahiel vrcholí v rozsahu 20-80 kHz, nižšie ako väčšina AE súvisiacich s trhlinami, kvôli vlnovodným efektom v káblovom kanáli, kde oceľový drôt funguje ako valcový vlnovod. Uvoľnená energia sa šíri predovšetkým ako vedené pozdĺžne a ohybové módy v drôte, s rýchlosťou okolo 4900-5100 m/s v zdravých injektovaných tiahloch a mierne nižšou (4700-4900 m/s) v neinjektovaných alebo čiastočne injektovaných kanáloch.
Výber AE snímača pre detekciu lomu drôtu uprednostňuje 60 kHz alebo 80 kHz rezonančné snímače (modely R6I alebo R80I) umiestnené priamo na kotevných hlavách, na deviatorských sedlách alebo upnuté na odkryté segmenty tiahla na medziľahlých miestach. Vzdialenosť snímačov pre spoľahlivú detekciu lomu drôtu pozdĺž káblového kanála je 1-5 m pre vložené snímače v injektovaných kanáloch a až 10 m pre snímače na odkrytých kotevných hlavách.
Rozlíšenie lomov drôtov od hluku
Detekcia lomu drôtu v mostoch v prevádzke musí rozlíšiť skutočné udalosti poruchy drôtu od environmentálnych a prevádzkových zdrojov hluku. Štandardný je dvojstupňový potvrdzovací proces. Stupeň 1, prah amplitúdy a energie: udalosti presahujúce 90 dBAE s absolútnou energiou nad 10⁶ aJ sú automaticky označené ako potenciálne lomy drôtov. Stupeň 2, analýza priebehu a viacsnímačová korelácia: priebeh sa skúma na charakteristické znaky lomu drôtu vrátane prítomnosti viacerých vlnových módov (pozdĺžnych a ohybových), konzistentného frekvenčného obsahu naprieč snímačmi a vzorov časov príchodu konzistentných so šírením pozdĺž káblového kanála.
Návrh smernice Vallen DGZfP pre detekciu lomu drôtu špecifikuje: minimálny prah amplitúdy 80 dBAE, minimálny prah sily signálu 10⁶ pVs a priestorovú konzistentnosť, udalosť musí byť detegovaná na najmenej dvoch snímačoch pozdĺž osi tiahla. V prípade monitorovania mosta Altstädter Bahnhof (Halle, Nemecko) bolo počas 4 rokov nepretržitého monitorovania detegovaných 111 lomov drôtov, z ktorých 103 bolo potvrdených následnou vizuálnou kontrolou extrahovaných segmentov tiahiel. Tri falošne pozitívne výsledky boli pripísané úderom blesku (2) a nárazu ťažkého stavebného zariadenia (1).
AE pri zaťažovacích skúškach mostov
Rámec ASTM E2983 a ISO 16837
Zaťažovacia skúška mosta pomocou AE sa riadi normami ASTM E2983 (Štandardná príručka pre aplikáciu akustickej emisie na monitorovanie konštrukčného zdravia mostných konštrukcií) a ISO 16837 (Nedeštruktívne skúšanie, Skúšanie akustickou emisiou, Skúšobná metóda pre kvalifikáciu poškodenia železobetónových nosníkov). Tieto normy definujú umiestnenie snímačov, protokol zaťažovania, kritériá analýzy údajov a metodológiu klasifikácie poškodenia.
Protokol zaťažovania podľa ASTM E2983 aplikuje postupne sa zvyšujúce zaťažovacie kroky, typicky 20 %, 40 %, 60 %, 80 %, 90 % a 100 % maximálneho skúšobného zaťaženia s 5-minútovými výdržami na každom kroku. Počas výdrží by mala AE aktivita klesať, trvalá alebo rastúca aktivita počas výdrže pri konštantnom zaťažení signalizuje aktívne poškodenie. Pri 100 % zaťažení sa konštrukcia drží 10-30 minút počas monitorovania AE aktivity. Posledný krok môže zvýšiť zaťaženie na 110-120 % prevádzkového zaťaženia na vyhodnotenie Kaiserovho javu pri následnom zaťažení.
Klasifikácia pomocou Load Ratio a Calm Ratio
Klasifikácia poškodenia podľa ISO 16837 používa Load Ratio (L), definovaný ako zaťaženie, pri ktorom sa AE obnoví, vydelené predchádzajúcim maximálnym zaťažením, a Calm Ratio (C), kumulatívna AE počas odľahčenia vydelená celkovou AE počas celého cyklu. Tieto dva parametre sú vynesené do klasifikačného diagramu poškodenia s tromi zónami:
Zóna nízkeho poškodenia, Load Ratio > 0,9, Calm Ratio < 0,05. Konštrukcia vykazuje silný Kaiserov jav s minimálnymi emisiami počas odľahčenia. Poškodenie je menšie a konštrukcia je bezpečná pre ďalšie používanie s rutinným monitorovaním.
Zóna stredného poškodenia, Load Ratio 0,7-0,9, Calm Ratio 0,05-0,15. Kaiserov jav je čiastočne porušený a emisie pri odľahčení indikujú určitú konštrukčnú nestabilitu. Na posúdenie rozsahu poškodenia je potrebná podrobná kontrola.
Zóna závažného poškodenia, Load Ratio < 0,7, Calm Ratio > 0,15. Kaiserov jav je silne porušený a vysoká aktivita pri odľahčení indikuje nestabilné podmienky. Je potrebný okamžitý zásah.
Tonelli a kol. (2020, Sensors) demonštrovali aplikáciu tejto klasifikácie na moste z predpätého betónu v plnej veľkosti testovanom až do zlyhania, pričom ukázali, že load ratio sa postupne znižovalo z 0,95 pri nízkych úrovniach zaťaženia na 0,45 pri 80 % medzného zaťaženia, zatiaľ čo calm ratio sa zvýšilo z 0,02 na 0,32 v rovnakom rozsahu.
Implementácia praktického monitorovania mostov
Projekt monitorovania mosta Cedar Avenue (Minnesota) spoločnosťou TechKnowServ demonštroval 16-snímačové AE pole na oceľovom oblúkovom moste s tiahlami. Snímače boli rozmiestnené s odstupom 15 ft pozdĺž spojov priečnika s nosníkom identifikovaných ako únavovo citlivé detaily v pláne kontroly lomu. Nepretržité monitorovanie počas 18 mesiacov detegovalo 237 aktívnych lokalizácií AE zdrojov, z ktorých 22 bolo klasifikovaných ako udalosti rastu trhlín. Následná vizuálna kontrola a magnetické skúšanie časticami potvrdili 19 trhlín > 3 mm dĺžky, z toho 16 na miestach predpovedaných AE zhlukmi zdrojov.
AE pri kontrole tlakových nádob a nádrží
Regulačný rámec a normy
AE skúšanie tlakových nádob a skladovacích nádrží je riadené viacerými kódmi a normami. ASME Section V Article 12 sa zaoberá AE skúšaním kovových tlakových nádob počas počiatočného hydrotestu a periodickej rekvalifikácie. ASME Section V Article 11 sa zaoberá FRP zariadeniami (nádrže, potrubia, nádoby). ASME Section V Article 13 sa zaoberá nepretržitým AE monitorovaním tlakových nádob v prevádzke. ASTM E569 (Štandardná prax pre monitorovanie akustickou emisiou konštrukcií počas riadenej stimulácie) a ASTM E1930 (Štandardná prax pre skúšanie kvapalinou naplnených atmosférických a nízkotlakových kovových skladovacích nádrží pomocou akustickej emisie) poskytujú podrobné postupy.
Sekvencia natlakovania
Štandardizovaná sekvencia natlakovania pre hydrotest podľa smerníc ASME prebieha v piatich krokoch: natlakovať na 50 % skúšobného tlaku a držať 5-10 minút, zaznamenať AE aktivitu, zvýšiť na 65 % a držať 10 minút, zvýšiť na 85 % a držať 10 minút, zvýšiť na 100 % skúšobného tlaku a držať 30 minút, voliteľne zvýšiť na 110 % (úroveň overovacieho testu) na 5 minút. Počas každého obdobia výdrže by mala AE aktivita klesať podľa Kaiserovho princípu, konštrukcia bez aktívneho poškodenia vykazuje rýchlo klesajúcu rýchlosť zásahov počas výdrží, zatiaľ čo poškodená konštrukcia vykazuje trvalú alebo rastúcu aktivitu.
Klasifikácia zdroja
AE zdroje detegované počas skúšania tlakových nádob sú klasifikované podľa aktivity (počet AE udalostí na zdroj) a intenzity (priemerná amplitúda/energia udalostí): Stupeň A, menší, 1-10 zásahov, amplitúda pod 60 dBAE, považuje sa za zanedbateľný, Stupeň B, mierny, 10-50 zásahov, amplitúda 60-75 dBAE, vyžaduje koreláciu s analýzou konštrukčného napätia, Stupeň C, mierny, 50-200 zásahov, amplitúda 75-85 dBAE, vyžaduje následnú NDT (UT, rádiografiu), Stupeň D, závažný, 200-1000 zásahov, amplitúda 85-95 dBAE, vyžaduje okamžité vyhodnotenie a odporúčanie opravy, Stupeň E, kritický, >1000 zásahov, amplitúda nad 95 dBAE, vyžaduje odstavenie a okamžitú opravu pred ďalším natlakovaním.
Monitorovanie dna nádrže
Monitorovanie dna nadzemnej zásobnej nádrže (AST) sa riadi normou ASTM E1930 pomocou systému MONPAC. Pole 12-48 snímačov (typicky 60 kHz rezonančných) je rozmiestnené okolo plášťa nádrže v odstupe 1-2 m blízko dna. Nádrž sa plní alebo sa mení úroveň naplnenia počas monitorovania AE z korózie dna, jamkovej korózie a únikov. Korózia dna generuje udalosti 45-75 dBAE, aktívny únik cez perforácie dna generuje nepretržitú AE pri 40-65 ASL dBAE. Presnosť lokalizácie zdroja v rovine dna je typicky ±0,5-2 m v závislosti od vzdialenosti snímačov a kvapalinového zaťaženia. API 653 (Kontrola, oprava, úprava nádrží) uznáva AE ako skríningovú metódu pre stav dna nádrže, pričom AE výsledky sa používajú na stanovenie priorít nádrží pre vnútornú kontrolu a ultrazvukové meranie hrúbky.

Integrácia so systémami monitorovania konštrukčného zdravia
Viacsnímačová fúzia údajov
AE sa integruje so systémami monitorovania konštrukčného zdravia (SHM) prostredníctvom viacsnímačovej fúzie údajov kombinujúcej AE údaje o udalostiach s meraniami deformácie, údajmi z akcelerometra, optickými vláknovými snímačmi, environmentálnym monitorovaním a digitálnymi dvojčatami. Architektúra integrácie nasleduje vrstvený prístup.
Snímaciu vrstvu tvoria AE snímače (20-100 na monitorovaciu zónu) v kombinácii s komplementárnymi snímacími technológiami: odporové tenzometre pre lokálne meranie napätia, snímače s Braggovou mriežkou (FBG) pre distribuované meranie deformácie a teploty, akcelerometre pre vibračnú detekciu globálneho poškodenia a korózne snímače (LPR, ER sondy) pre elektrochemické monitorovanie. Vrstva zberu údajov synchronizuje AE údaje o zásahoch (s presnosťou na mikrosekundy) s pomalšími parametrickými údajmi (vzorkovanie 1-100 Hz) prostredníctvom spoločných časových referencií, typicky GPS časovo označených systémov zberu údajov.
Spracovateľská vrstva vykonáva lokalizáciu zdroja v reálnom čase, klasifikáciu priebehov a filtráciu šumu. Pokročilé systémy používajú klasifikátory strojového učenia, podporné vektorové stroje (SVM), k-najbližších susedov (k-NN) alebo neurónové siete na klasifikáciu AE zdrojov do kategórií mechanizmov poškodenia (trhlina, korózia, lom drôtu, fretting, hluk). Diagnostická vrstva vyhodnocuje závažnosť poškodenia pomocou Felicity ratio, trendov rýchlosti AE udalostí, analýzy distribúcie amplitúd a analýzy b-value (sklon distribúcie amplitúda-frekvencia, kde klesajúce b-value indikuje prechod z mikropraskania na makropraskanie).
Prognostická vrstva odhaduje zvyšnú životnosť koreláciou intenzity AE s modelmi lomovej mechaniky. Kumulatívna AE energia súvisí s predĺžením trhliny prostredníctvom Parísovej korelácie, čo umožňuje odhad rýchlosti rastu trhliny a času do kritickej veľkosti trhliny. Integrácia digitálneho dvojčaťa mapuje miesta AE zdrojov na geometrie modelov konečných prvkov, koreluje AE aktivitu s lokálnymi faktormi intenzity napätia na predpovedanie progresie poškodenia za predpokladaných scenárov zaťaženia.
Bezdrôtové AE systémy
Bezdrôtové AE monitorovacie systémy umožňujú nasadenie na konštrukciách bez infraštruktúry pevného vedenia. Systém MISTRAS Micro-SHM poskytuje 4-8 kanálov AE monitorovania v kompaktnom, batériovo napájanom kryte s mobilným alebo satelitným backhaulom. Systém Vallen WISAE (Wireless Smart AE) podporuje distribuované uzly snímačov s lokálnym spracovaním a bezdrôtovým prenosom údajov pomocou rádia v pásme ISM 2,4 GHz alebo 868 MHz. Životnosť batérie pre nepretržité monitorovanie sa pohybuje od 30 dní (nepretržité streamovanie) do 2 rokov (periodické vzorkovanie s prenosom riadeným udalosťami). Solárne napájané varianty poskytujú neobmedzenú prevádzku na odľahlých miestach vrátane izolovaných mostných polí, čerpacích staníc potrubí a pobrežných plošín.
Fúzia údajov s inými NDT metódami
AE poskytuje maximálnu hodnotu, keď je integrovaná s komplementárnymi NDT metódami pre komplexné konštrukčné hodnotenie:
| NDT metóda | Komplementarita s AE | Výhoda integrácie |
|---|---|---|
| Ultrazvukové skúšanie (UT) | UT rozmerovo určuje defekty detegované AE, AE identifikuje aktívne defekty | AE nachádza aktívne trhliny, UT meria veľkosť a hĺbku |
| Rádiografia (RT) | RT potvrdzuje vnútorné defekty detegované AE | AE skrínuje veľké plochy, RT overuje kritické zdroje |
| Magnetické skúšanie časticami (MT) | MT potvrdzuje indikácie povrchových trhlín z AE | AE deteguje rast podpovrchových trhlín pred viditeľnosťou MT |
| Vírivé prúdy (ECT) | ECT charakterizuje povrchové defekty v blízkosti zvarov | AE lokalizuje aktívne defekty, ECT rozmerovo určuje a charakterizuje |
| Georadar (GPR) | GPR lokalizuje výstuž a kanály, AE deteguje aktívne defekty | GPR mapuje geometriu, AE monitoruje konštrukčnú integritu |
| Optické vláknové snímanie (FBG) | FBG meria deformáciu, AE deteguje dynamické udalosti poškodenia | Deformačný stav koreluje s AE aktivitou |
Výhody a obmedzenia AE monitorovania
Výhody
Detekcia aktívnych defektov v reálnom čase, AE deteguje poškodenie, ako nastáva, poskytujúc okamžité varovanie o iniciácii trhliny, šírení a kritických stavoch poškodenia. Žiadna iná NDT metóda neposkytuje túto časovú bezprostrednosť naprieč celou konštrukciou súčasne.
Pasívna, neinvazívna technika, AE nevstrekuje energiu do konštrukcie, čím eliminuje radiačné riziká (RT), požiadavky na väzbu (UT) a potrebu prístupu k zariadeniu (MT). Snímače sa montujú na prístupné povrchy bez úpravy konštrukcie.
Schopnosť globálneho monitorovania, Jeden AE snímač monitoruje veľkú oblasť, až 30 m polomer v oceľovej doske, 10-15 m v pásniciach oceľových nosníkov, 3-5 m v betóne, čo umožňuje nákladovo efektívne monitorovanie veľkých konštrukcií z relatívne malého počtu miest snímačov.
Lokalizácia zdroja, AE poskytuje priestorovú lokalizáciu zdrojov poškodenia, nasmerúva následné kontroly na konkrétne miesta namiesto vyžadovania 100% pokrytia inými metódami. Presnosť lokalizácie ±0,1-1 m v typických terénnych nasadeniach je dostatočná na identifikáciu kritických zón.
Nepretržité monitorovanie počas prevádzky, AE funguje počas normálneho používania konštrukcie, dopravného zaťaženia na mostoch, tlakových cyklov na nádobách, tepelných cyklov na potrubiach, zachytávajúc udalosti poškodenia, ktoré nastanú počas prevádzkových podmienok.
Vysoká citlivosť na poškodenie v ranom štádiu, AE deteguje iniciáciu mikrotrhlín pri rozsahoch faktora intenzity napätia (ΔK) 5-10 MPa√m v oceli, čo je hlboko pod prahom detekcie vizuálnej kontroly (typicky ΔK > 20-30 MPa√m pre trhliny vychádzajúce na povrch) a ultrazvukového skúšania (typicky ΔK > 15-25 MPa√m).
Kompatibilita s automatizovanými systémami, Moderné AE systémy poskytujú automatickú detekciu udalostí, lokalizáciu zdroja a generovanie alarmov bez potreby nepretržitej pozornosti operátora. Prahy a úrovne varovania sú programovateľné pre bezobslužnú prevádzku.
Korelácia s lomovou mechanikou, AE parametre, najmä kumulatívne počty a energia, priamo korelujú s predĺžením trhliny prostredníctvom Parísových vzťahov, čo umožňuje kvantitatívne hodnotenie poškodenia a odhad zvyšnej životnosti.
Použiteľnosť na viacero typov poškodenia, AE deteguje trhliny, koróziu, lomy drôtov, delamináciu, lom vlákien, úniky, trenie, náraz a tečenie z jedného nasadenia snímačov s vhodným spracovaním signálu.
Overenie skúšobným zaťažením, AE počas skúšobného zaťaženia okamžite identifikuje aktívny rast defektov bez toho, aby bolo potrebné zaťažiť konštrukciu až do zlyhania, čo umožňuje bezpečnú kvalifikáciu tlakových nádob, mostov a leteckých konštrukcií.
Obmedzenia
Požiadavka na zaťaženie, AE vyžaduje, aby konštrukcia bola namáhaná na generovanie emisií. Konštrukcia v pokoji s konštantným zaťažením a miernymi environmentálnymi podmienkami nebude produkovať žiadnu detegovateľnú AE bez ohľadu na stav poškodenia. Toto je najdôležitejšie prevádzkové obmedzenie.
Žiadne meranie veľkosti defektu, AE deteguje aktivitu defektu, ale priamo nemeria veľkosť defektu. Veľký, aktívny zdroj emisií môže predstavovať buď veľkú trhlinu rýchlo rastúcu, alebo malú trhlinu intenzívne emitujúcu. Korelácia medzi AE aktivitou a veľkosťou defektu vyžaduje modely lomovej mechaniky alebo komplementárnu NDT.
Útlm signálu, AE signály sa s šírením utlmujú v dôsledku geometrického rozptylu, absorpcie materiálom a rozptylu. Vzdialenosť snímačov musí zohľadňovať rýchlosti útlmu: oceľové dosky 1 dB/m, betón 3-8 dB/m, kompozity 10-30 dB/m a konštrukcie dominované rozhraniami (injektované tiahla, vrstvené kompozity) až 50 dB/m.
Rozlišovanie šumu, Prevádzkové prostredia generujú zdroje hluku, ktoré môžu maskovať AE signály alebo byť za ne zamieňané: elektromagnetické rušenie, mechanické vibrácie, nárazy dažďa, pohyb spôsobený vetrom, dunenie dopravy, hydraulické systémy a tepelné praskanie. Filtrovanie šumu vyžaduje starostlivé nastavenie a často aj následné spracovanie.
Trvalá inštalácia snímačov, Nepretržité monitorovanie vyžaduje, aby snímače zostali namontované na konštrukcii počas trvania monitorovania. Inštalácia snímačov, vedenie káblov a ochrana vyžadujú technický návrh a môžu byť nákladovo neefektívne pre krátkodobé monitorovanie.
Degradácia väzby, Počas dlhších období monitorovania (mesiace až roky) sa spojovacia hmota snímača degraduje, lepiacich spojov slabnú a magnetické svorky sa môžu posunúť. Pravidelné overovanie lomom tuhy podľa ASTM E976 je nevyhnutné na udržanie kvality údajov.
Odbornosť interpretácie, Interpretácia AE údajov vyžaduje pochopenie správania materiálu, šírenia vĺn, spracovania signálu, konštrukčnej mechaniky a mechanizmov poškodenia. Automatizované klasifikačné systémy znižujú, ale neodstraňujú potrebu skúsených analytikov.
Žiadna detekcia neaktívnych defektov, AE deteguje iba aktívne alebo rastúce defekty. Predexistujúce poškodenie, ktoré je stabilné a nerastie za súčasných podmienok, stabilizovaná trhlina, pasivovaná korózna jamka, predtým vytečená zóna, neprodukuje AE, kým sa znovu neaktivuje.
Kalibrácia kumulatívnej AE, Vzťah medzi kumulatívnou AE aktivitou a štrukturálnou degradáciou je špecifický pre materiál, závislý od geometrie a zaťaženia. Kalibrácia vyžaduje reprezentatívne laboratórne skúšanie alebo terénnu validáciu, ktorá nemusí existovať pre špecifické konštrukcie.
Citlivosť na prostredie, Extrémne teploty ovplyvňujú citlivosť snímačov (vlastnosti PZT sa posúvajú nad 150°C), viskozitu spojovacej hmoty (mazivo tvrdne pod -20°C) a elektrické vlastnosti káblov. Vysoká vlhkosť koroduje kontakty snímačov. Blesk a prepätie môžu poškodiť citlivé predzosilňovače.
Tabuľka referenčných noriem
| Norma | Názov | Aplikácia |
|---|---|---|
| ASTM E1316 | Štandardná terminológia pre NDT | AE definície a terminológia |
| ASTM E569 | AE monitorovanie počas riadenej stimulácie | Monitorovanie tlakových nádob v prevádzke |
| ASTM E650 | Montáž piezoelektrických AE snímačov | Postupy inštalácie snímačov |
| ASTM E750 | Charakterizácia AE prístrojového vybavenia | Špecifikácie zberu údajov |
| ASTM E976 | Charakterizácia odozvy AE snímača | Sprievodca kalibráciou lomom tuhy |
| ASTM E1067 | AE skúšanie FRP nádrží/nádob | Monitorovanie kompozitných zariadení |
| ASTM E1106 | Primárna kalibrácia AE snímačov | Metrologická kalibrácia snímačov |
| ASTM E1419 | AE skúšanie bezšvíkových plynových fliaš | Hydrotest monitorovanie plynových fliaš |
| ASTM E1781 | Sekundárna kalibrácia AE snímačov | Overenie snímača v teréne |
| ASTM E1930 | AE skúšanie atmosférických skladovacích nádrží | Monitorovanie korózie dna nádrže |
| ASTM E2075 | Odozva AE snímača z simulovanej AE | Štandard Hsu-Nielsenovho zdroja |
| ASTM E2374 | AE skúšanie kompozitných konštrukcií | Monitorovanie kompozitných konštrukcií |
| ASTM E2983 | AE pre SHM mostov | Postupy monitorovania mostov |
| ISO 16837 | AE pre kvalifikáciu poškodenia RC nosníkov | Klasifikácia poškodenia betónových mostov |
| ISO 16838 | AE pre posudzovanie integrity | Protokol konštrukčnej integrity |
| ASME V Art. 11 | AE skúšanie FRP zariadení | Skúšanie FRP nádrží/nádob |
| ASME V Art. 12 | AE skúšanie kovových nádob | Hydrotest kovových nádob |
| ASME V Art. 13 | Nepretržité AE monitorovanie | Nepretržité monitorovanie v prevádzke |
| EN 1330-9 | AE terminológia | Európsky terminologický štandard |
| EN 13477-1/2 | Charakterizácia AE zariadení | Európsky štandard zariadení |
| EN 13554 | AE všeobecné princípy | Európske všeobecné princípy |
| EN 14584 | AE skúšanie kovových tlakových zariadení | Európsky štandard tlakových zariadení |
| EN 15495 | AE zonálna lokalizácia | Európska metóda zonálnej lokalizácie |
| EN 15856 | AE pre detekciu korózie | Štandard monitorovania korózie |
| EN 15857 | AE pre polyméry vystužené vláknami | Štandard monitorovania FRP |
Často kladené otázky
- Čo je monitorovanie akustickou emisiou a ako funguje?
- Monitorovanie akustickou emisiou (AE) je pasívna nedeštruktívna skúšobná metóda, ktorá deteguje prechodné elastické napäťové vlny generované rýchlym uvoľnením lokalizovanej deformačnej energie v materiáli pod napätím. Keď defekty ako trhliny, korózia alebo lom vlákien aktívne rastú alebo sa šíria, emitujú vysokofrekvenčné napäťové vlny, ktoré sa šíria materiálom na povrch. Piezoelektrické snímače namontované na povrchu konštrukcie premieňajú tieto mechanické vlny na elektrické signály, ktoré sú zosilnené, filtrované (typicky 20 kHz až 1 MHz) a analyzované systémom na zber údajov. Systém extrahuje parametre vrátane času príchodu, špičkovej amplitúdy, trvania signálu, doby nábehu, početov a energie na charakterizáciu každej AE udalosti. Na rozdiel od ultrazvukového skúšania, ktoré vstrekuje zvukové vlny, je AE pasívna technika, načúva energii uvoľnenej samotným procesom poškodenia.
- Čo je Kaiserov jav pri skúšaní akustickou emisiou?
- Kaiserov jav, prvýkrát systematicky skúmaný Josephom Kaiserom v roku 1950, opisuje nezvratné správanie akustických emisií: keď je materiál zaťažený, odľahčený a potom znova zaťažený, akustické emisie chýbajú, kým nie je prekročená predtým aplikovaná maximálna úroveň napätia. To znamená, že materiál má „pamäť napätia“. Jav je definovaný v ISO 16837:2019 ako „pozoruje sa malá AE aktivita, kým nie je prekročené maximálne zaťaženie predchádzajúceho stupňa, keď sú napätia aplikované, odstránené a potom znovu aplikované“. Kaiserov jav je základom pre hydrotestovanie tlakových nádob, kde prvé natlakovanie odhalí tečenie v oblastiach s vysokým napätím, zatiaľ čo tiché druhé natlakovanie indikuje konštrukčnú integritu. Porušenie Kaiserovho javu signalizuje nahromadené poškodenie a je kvantifikované pomocou Felicity ratio, pomer zaťaženia, pri ktorom sa AE obnoví, k predchádzajúcemu maximálnemu zaťaženiu, pričom hodnoty pod 0,95 indikujú poškodenie vyžadujúce vyšetrenie.
- Ako sa montujú AE snímače a aké typy existujú?
- AE snímače sú prevažne piezoelektrické zariadenia využívajúce prvky z olovo-zirkonát-titanátu (PZT). Existujú dva základné typy: rezonančné snímače, ktoré ponúkajú najvyššiu citlivosť na špecifickej frekvencii (typicky 150 kHz pre monitorovanie mostov, 300 kHz pre vláknové kompozity, 60 kHz pre betón/geomateriály) a širokopásmové snímače, ktoré poskytujú plochú frekvenčnú odozvu v rozsahu 100-1000 kHz pre spektrálnu analýzu. Snímače sa montujú podľa ASTM E650 pomocou akustickej spojovacej hmoty (silikónové mazivo, epoxid alebo horúce lepidlo) s magnetickými svorkami, lepiacimi držiakmi alebo upínacími prípravkami. Vzdialenosť snímačov závisí od útlmom vlny a aplikácie: výstuž v betóne vyžaduje rozostup 1-5 m, oceľové dosky umožňujú 10-30 m a kompozitné materiály potrebujú 0,5-2 m. Príprava montážneho povrchu zahŕňa odstránenie farby, náterov a voľnej hrdze na udržanie konzistentnej akustickej väzby.
- Ako funguje lokalizácia zdroja AE?
- Lokalizácia zdroja AE využíva časový rozdiel príchodu (TDOA) napäťových vĺn na viacerých snímačoch na trianguláciu zdroja poškodenia. Lineárna lokalizácia používa dva snímače na nosníku alebo potrubí a vypočíta polohu z časového rozdielu príchodu a rýchlosti vlny: d = (Δt × v + D)/2, kde D je vzdialenosť snímačov, Δt je časový rozdiel a v je rýchlosť vlny. Rovinná (triangulačná) lokalizácia vyžaduje tri alebo viac snímačov a rieši simultánne rovnice pre súradnice x-y. 3D lokalizácia používa štyri alebo viac snímačov s iteračnou optimalizáciou (Newton-Raphson alebo Geigerova metóda). Zonálna lokalizácia (podľa EN 15495) identifikuje iba zónu, kde došlo k poškodeniu, bez presných súradníc, používa sa, keď sú dráhy šírenia zložité, napríklad v kanáloch pre dodatočne predpätý betón. Kalibrácia rýchlosti vlny je kritická, rýchlosť v oceli je 4900-5900 m/s pre P-vlny, zatiaľ čo betón sa pohybuje od 3500-4500 m/s v závislosti od zloženia zmesi a stavu.
- Aké typy poškodenia dokáže AE detegovať na mostoch?
- AE monitorovanie na mostoch deteguje viacero aktívnych mechanizmov poškodenia vrátane: rastu trhlín, od iniciácie únavovej trhliny cez šírenie až po lom, pričom amplitúda stúpa z 55 dB pri iniciácii na viac ako 85 dB pri kritickej veľkosti trhliny, koróznej aktivity, tvorba vodíkových bublín produkuje zásahy 35-55 dB a jamková korózia generuje udalosti 50-70 dB, lom drôtu tiahla v dodatočne predpätých mostoch produkuje veľmi vysoké energetické udalosti 80-100+ dB s charakteristickými vlastnosťami priebehu, fretting a frettingová únava v mostných spojoch produkuje nepretržitú AE nízkej úrovne a lom vlákien v mostoch vystužených FRP produkuje udalosti 60-90 dB. AE je obzvlášť cenná na detekciu aktívneho poškodenia, ktoré nie je viditeľné pri statickej vizuálnej kontrole alebo dokonca pri konvenčných NDT metódach, pričom nepretržité monitorovanie zachytáva aktivitu defektov počas prevádzkového dopravného zaťaženia.
- Aké normy riadia skúšanie AE?
- Skúšanie AE je riadené viacerými medzinárodnými normami. ASTM E1316 definuje terminológiu. ASTM E976 sa zaoberá kalibráciou snímačov. ASTM E569 a E1930 sa zaoberajú monitorovaním tlakových nádob počas skúšania. ASTM E2983 sa zaoberá monitorovaním mostov. ASTM E2374 sa zaoberá kompozitnými konštrukciami. ISO 16837 poskytuje rámec pre AE skúšanie mostov s klasifikáciou poškodenia pomocou pomeru zaťaženia a pomeru pokoja. ASME Section V Article 11 sa zaoberá FRP zariadeniami, Article 12 kovovými tlakovými nádobami a Article 13 nepretržitým monitorovaním. Ďalšími referenciami sú ASME Section VIII Division 1 Case 2493 a ASME Section XI pre jadrové monitorovanie. Európske normy zahŕňajú EN 1330-9 (terminológia), EN 13477-1/2 (charakterizácia zariadení), EN 13554 (všeobecné princípy), EN 14584 (kovové tlakové zariadenia) a EN 15495 (zonálna lokalizácia).
- Aké sú výhody a obmedzenia AE v porovnaní s inými NDT metódami?
- Výhody zahŕňajú: detekciu aktívnych defektov v reálnom čase, ako rastú, pasívnu techniku, ktorá nevstrekuje energiu do konštrukcie, schopnosť globálneho monitorovania pokrývajúceho veľké konštrukcie z niekoľkých miest snímačov, lokalizáciu zdroja na presné určenie poškodenia, detekciu aktivity defektov neviditeľnú pri vizuálnej kontrole alebo statickej NDT, nepretržité monitorovanie počas prevádzkovej služby, vysokú citlivosť na procesy poškodenia v ranom štádiu. Obmedzenia zahŕňajú: vyžaduje zaťaženie konštrukcie (bez zaťaženia = žiadne emisie pre väčšinu typov defektov), útlm signálu obmedzuje vzdialenosť snímačov najmä v kompozitoch a betóne, nedokáže priamo merať veľkosť defektu (iba aktivitu), rozlišovanie šumu je náročné v prevádzkovom prostredí, snímače musia zostať namontované pre nepretržité monitorovanie, interpretácia údajov vyžaduje školených analytikov, kumulatívna AE nemusí nutne lineárne korelovať so štrukturálnou degradáciou.
- Ako je AE integrovaná so systémami monitorovania konštrukčného zdravia?
- AE sa integruje so SHM systémami prostredníctvom viacsnímačovej fúzie údajov kombinujúcej AE s tenzometrami, akcelerometrami, optickými vláknovými snímačmi a environmentálnymi snímačmi. Nepretržité AE monitorovanie používa systémy ako MISTRAS Sensor Highway II (48-128 kanálov) alebo Vallen AMSY-6 (až 254 kanálov) so spracovaním udalostí v reálnom čase. Integračná architektúra zahŕňa: snímaciu vrstvu (AE + iné NDT snímače), vrstvu zberu údajov (synchronizované viackanálové nahrávanie), spracovateľskú vrstvu (lokalizácia zdroja, klasifikácia signálu, filtrácia šumu), diagnostickú vrstvu (posúdenie závažnosti poškodenia, Kaiser/Felicity analýza) a prognostickú vrstvu (odhad zvyšnej životnosti). Bezdrôtové AE systémy (Micro-SHM, WISAE) umožňujú nasadenie v teréne so solárnym napájaním a mobilným backhaulom. Integrácia digitálneho dvojčaťa mapuje AE udalosti na miesta v MKP modeli na koreláciu napätia.
- Čo je Felicity ratio a ako sa používa?
- Felicity ratio (FR) kvantifikuje porušenie Kaiserovho javu a je definované ako zaťaženie, pri ktorom sa AE obnoví, vydelené predchádzajúcim maximálnym zaťažením. FR = 1,0 indikuje dokonalý Kaiserov jav (žiadne nové poškodenie). FR medzi 0,95 a 1,0 je prijateľné pre kovové tlakové nádoby podľa ASME smerníc. FR medzi 0,90 a 0,95 je hraničné a vyžaduje ďalšie vyšetrenie. FR medzi 0,80 a 0,90 indikuje významné poškodenie. FR pod 0,80 indikuje kritické poškodenie vyžadujúce okamžitý zásah. ISO 16837 prispôsobuje tento rámec pre betónové mosty pomocou Load Ratio (L = Lo/Lp) a Calm Ratio (C = Au/At), kde L meria nástup AE pri následnom zaťažení a C meria AE aktivitu počas odľahčenia. Poškodenie je klasifikované ako nízke, stredné alebo závažné na základe týchto dvoch parametrov vynesených do klasifikačného diagramu poškodenia.
- Dá sa AE použiť na detekciu korózie?
- Áno, AE deteguje viacero koróznych mechanizmov. Aktívna jamková korózia generuje udalosti 50-70 dB z náhleho pretrhnutia pasívneho filmu a tvorby metastabilných jamiek. Tvorba vodíkových bublín produkuje signály 35-55 dB, keď bubliny nukleujú, rastú a oddeľujú sa od korodujúceho povrchu. Napäťová korózia (SCC) generuje emisie 55-85 dB z iniciácie aj šírenia trhliny. Štrbinová korózia produkuje nepretržitú AE nízkej úrovne. Rovnomerná korózia produkuje minimálnu detegovateľnú AE. Detekčné frekvencie sa pohybujú od 100-500 kHz pre jamkovú koróziu do 100-300 kHz pre vývoj vodíka. Monitorovanie vyžaduje, aby korózia bola aktívna, minulá korózia (stabilizované jamky, existujúce vrstvy hrdze) neemituje. Štúdia Jomdechu a kol. (2007) charakterizovala štyri typy korózie podľa distribúcie amplitúd: rovnomerná (30-45 dB), jamková (45-70 dB), štrbinová (35-55 dB) a SCC (55-85+ dB).
- Ako sa AE používa na kontrolu tlakových nádob a nádrží?
- AE sa vo veľkej miere používa na kontrolu tlakových nádob a nádrží podľa ASME Section V Article 11, 12 a 13 a ASTM E1930. Postup zahŕňa: montáž poľa AE snímačov (typicky 12-48 snímačov na nádobe), natlakovanie nádoby podľa špecifickej sekvencie krokov (50 % → výdrž → 65 % → výdrž → 85 % → výdrž → 100 % → výdrž → 110 % maximálneho skúšobného tlaku), analýzu AE aktivity počas natlakovania a období výdrže. Aktívne zdroje sú klasifikované (ASME klasifikuje AE zdroje do stupňov A až E na základe aktivity a intenzity). Softvér Monpac sa používa na monitorovanie dna nádrží v nadzemných zásobníkoch v súlade s API 650. Požiadavky zahŕňajú: 5-cyklovú výdrž počas hydrotestu, snímače rozmiestnené maximálne 5-8 m od seba, kontroly pozadia šumu a overenie snímača lomom tuhy (ASTM E976).
- Aký test lomom tuhy sa používa na overenie AE snímača?
- Test lomom tuhy (PLB), štandardizovaný podľa ASTM E976, je primárnou metódou na overenie kalibrácie AE snímača na mieste. Tuhá zo 0,3 mm alebo 0,5 mm 2H mechanickej ceruzky sa vysunie približne 3 mm a pritlačí na povrch konštrukcie pod uhlom 30-45°, kým sa nezlomí. Lom tuhy uvoľňuje reprodukovateľnú silovú funkciu, ktorá generuje širokopásmovú napäťovú vlnu, známu ako Hsu-Nielsenov zdroj, ktorý poskytuje konzistentný referenčný signál. Kľúčové kritériá overenia zahŕňajú: konzistentnú amplitúdu v rozmedzí ±3 dB pri opakovaných lomoch na rovnakom mieste, konzistentnú dobu nábehu v rozmedzí ±20 % a konzistentnú energiu v rozmedzí ±10 %. PLB testovanie sa vykonáva pred, počas a po každom AE teste, aby sa zabezpečila stabilná väzba snímača. Hsu-Nielsenov zdroj vytvára opakovateľný impulz, ktorý simuluje skutočnú AE udalosť blízko povrchu.
- Aké sú typické frekvencie používané pre rôzne AE aplikácie?
- Typické frekvenčné rozsahy AE sa líšia podľa aplikácie a materiálu. Oceľové konštrukcie (mosty, tlakové nádoby, žeriavy) používajú rezonančné snímače 100-300 kHz optimalizované pre signály šírenia trhlín. Betónové konštrukcie používajú snímače 50-150 kHz kvôli vyššiemu útlmu signálu v betóne. Kompozitné materiály (FRP, uhlíkové vlákno) používajú snímače 150-600 kHz na zachytenie praskania matrice (nižšie frekvencie) aj lomu vlákien (vyššie frekvencie). Detekcia lomu drôtu tiahla používa snímače 20-200 kHz na zachytenie veľmi vysokej energie, signálov s nižšou frekvenciou charakteristických pre ruptúru drôtu. Monitorovanie korózie typicky používa širokopásmové snímače 100-500 kHz. Detekcia únikov používa nižšie frekvencie 20-100 kHz, pretože AE indukovaná prietokom má iný spektrálny obsah. Laboratórne skúšanie materiálov používa snímanie 300-1000 kHz pre malé vzorky. Vojenské a letecké konštrukcie používajú 100-2000 kHz v závislosti od typu materiálu a hrúbky.
- Čím sa AE líši od ultrazvukového skúšania?
- AE sa zásadne líši od ultrazvukového skúšania (UT) v niekoľkých smeroch. AE je pasívna technika, iba načúva napäťovým vlnám emitovaným aktívnymi defektmi a nevstrekuje žiadnu energiu do konštrukcie. UT je aktívna technika, vstrekuje zvukové vlny a meria odrazy/prienik. AE deteguje defekty, ktoré aktívne rastú alebo sa menia (šírenie trhlín, korózia), zatiaľ čo UT dokáže detegovať aktívne aj neaktívne defekty (statické trhliny, dutiny, inklúzie). AE poskytuje monitorovanie aktivity defektov v reálnom čase, zatiaľ čo UT poskytuje snímku aktuálneho stavu. AE pokrýva veľké plochy z niekoľkých snímačov, zatiaľ čo UT vyžaduje skenovanie celej oblasti záujmu bod po bode. AE nedokáže priamo merať veľkosť alebo hĺbku defektu, zatiaľ čo UT poskytuje presné informácie o veľkosti a hĺbke. AE vyžaduje, aby konštrukcia bola zaťažená na generovanie emisií, zatiaľ čo UT funguje na nezaťažených konštrukciách.
- Ako funguje AE pri kontrole kompozitných materiálov?
- AE je široko používaná na kontrolu a skúšanie kompozitných materiálov podľa ASTM E2374. Rôzne mechanizmy poškodenia v kompozitoch vytvárajú charakteristické AE signatúry. Praskanie matrice produkuje udalosti s nízkou amplitúdou (40-60 dB) a krátkym trvaním pri 200-500 kHz. Odtrhnutie rozhrania vlákno/matica produkuje udalosti so strednou amplitúdou (55-75 dB). Delaminácia produkuje udalosti s vysokou amplitúdou (70-95 dB) a dlhým trvaním pri 50-300 kHz. Lom vlákien produkuje udalosti s veľmi vysokou amplitúdou (60-100 dB) pri 100-600 kHz. Frekvenčné zhlukovanie pomocou k-means alebo samoorganizujúcich sa máp dokáže klasifikovať mechanizmy poškodenia. Kumulatívna AE energia koreluje s progresiou poškodenia. Monitorovanie Felicity ratio je dôležité pre kompozitné tlakové nádoby a konštrukčné prvky. AE sa používa počas skúšobného zaťaženia kompozitných preplietaných tlakových nádob (COPV), kde prvé natlakovanie odhalí všetky aktívne poškodenia.
- Dá sa AE monitorovanie použiť pre letecké konštrukcie?
- Áno, AE monitorovanie sa aplikuje na letecké konštrukcie na detekciu únavových trhlín v drakoch, komponentoch podvozku a krídlových prípojoch. Aplikácie zahŕňajú: monitorovanie kritických komponentov počas letu, pozemné únavové skúšanie a certifikáciu, monitorovanie skrutiek a spojov a detekciu poškodenia kompozitných trupov a krídlových panelov. Letecké materiály, zliatiny hliníka, titán a kompozity, majú dobré charakteristiky šírenia AE vĺn, čo umožňuje rozostup snímačov 10-50 cm pre tenké plášte a 0,5-2 m pre hrubšie konštrukčné prvky. Používané frekvenčné pásma: 100-300 kHz pre monitorovanie kovového draku a 150-600 kHz pre kompozity. AE monitorovanie lietadiel musí odlíšiť štrukturálnu AE od prevádzkových zdrojov hluku vrátane vibrácií motora, aerodynamického hluku, hydraulických systémov a prevádzky podvozku. Nevyhnutné je pokročilé rozlišovanie hluku pomocou spektrálnej analýzy, rozpoznávania vzorov a viacsnímačovej korelačnej filtrácie.
- Aké parametre zberu údajov sú dôležité pri AE monitorovaní?
- Kľúčové parametre zberu AE údajov definované normou ASTM E750 zahŕňajú: prahová hodnota, typicky nastavená na 35-45 dB na filtrovanie hluku pozadia pri zachytávaní emisných udalostí, čas definície špičky (PDT), čas na identifikáciu špičky signálu, typicky 200-2000 mikrosekúnd, čas definície zásahu (HDT), čas na definovanie konca zásahu, typicky 200-2000 mikrosekúnd, čas uzamknutia zásahu (HLT), mŕtvy čas pred akceptovaním nových signálov, typicky 300-2000 mikrosekúnd, vzorkovacia frekvencia, 1-10 MHz v závislosti od maximálneho frekvenčného obsahu, zosilnenie predzosilňovača, 20 alebo 40 dB (niekedy 60 dB), nastavenia pásmovej priepuste, typicky 20-400 kHz pre monitorovanie mostov, 100-1000 kHz pre laboratórne skúšanie. Každý AE zásah generuje parametre: čas príchodu (s rozlíšením na mikrosekundy), špičková amplitúda (dBAE), trvanie (mikrosekundy), doba nábehu (mikrosekundy), počet (prekročenia prahu), absolútna energia (attojouly), RMS (volty), ASL (dBAE), frekvenčný centroid (kHz) a sila signálu.
- Aké obmedzenia má AE pre terénne konštrukčné monitorovanie?
- AE v terénnom monitorovaní čelí niekoľkým praktickým obmedzeniam. Útlm signálu v betóne obmedzuje rozostup snímačov na 3-5 m v železobetóne a 1-3 m v kanáloch pre dodatočne predpätý betón. Okolitý hluk z dopravy, vetra, dažďa a mechanických zariadení môže maskovať AE signály, rozlišovanie hluku vyžaduje rozsiahle filtrovanie. Snímače musia zostať namontované pre nepretržité monitorovanie a počas obdobia monitorovania ich nemožno znovu použiť na iných konštrukciách. Kvalita väzby sa časom zhoršuje, čo si vyžaduje pravidelné overovanie. Extrémne teploty ovplyvňujú výkon snímača a stabilitu spojovacej hmoty. AE poskytuje informácie o aktivite, ale nie priame meranie veľkosti defektu, veľký, aktívny zdroj môže indikovať rastúcu trhlinu alebo malú trhlinu intenzívne emitujúcu. Interpretácia vyžaduje skúsených analytikov. Konštrukcia musí zaznamenať zmeny napätia, aby došlo k emisii poškodenia, konštrukcia s konštantným zaťažením v miernom prostredí nemusí vykazovať žiadnu AE, aj keď je poškodená.
Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.