Mi az akusztikus emissziós monitoring a szerkezeti vizsgálatban?
Akusztikus emissziós monitoring szerkezeti vizsgálathoz: Teljes műszaki útmutató
AE elv, feszültséghullám-generálás hibatevékenységből
Az akusztikus emisszió fizikai mechanizmusa
Az akusztikus emisszió (AE) a tranziens rugalmas hullámok keletkezésének jelensége, amely a feszültség alatt álló anyagon belüli lokalizált alakváltozási energia gyors felszabadulásából származik. Az ASTM E1316-24 (Standard Terminology for Nondestructive Examinations, B szakasz) szerint az AE definíciója: „azon jelenségek osztálya, amelyek során tranziens rugalmas hullámok keletkeznek az anyagon belüli lokalizált forrásokból származó energia gyors felszabadulásából, vagy az így keletkezett tranziens rugalmas hullámok.” Ez a definíció az AE-t egyszerre határozza meg fizikai folyamatként és mérhető jelként, amely a hibatevékenységből terjed.
A fizikai mechanizmus a következőképpen működik: amikor egy anyagot feszültség ér, a lokalizált régiók irreverzibilis deformációs mechanizmusokon mennek keresztül, diszlokációmozgás (csúszás), mikro-folyás, ikerképződés, zárványtörés, szemcsehatár-csúszás, martenzites fázisátalakulás, valamint repedéskeletkezés vagy -terjedés. Minden ilyen esemény a tárolt rugalmas alakváltozási energia egy részét feszültséghullám-csomagként szabadítja fel, amely több hullámmódban terjed az anyagon keresztül: longitudinális P-hullámok (kompresszió), nyíró S-hullámok (transzverzális), felületi Rayleigh-hullámok és vezetett Lamb-hullámok lemezszerű geometriákban. A forrás időtartama a szubmikroszekundumos diszlokáció- lavináktól a több milliszekundumos durva folyásig vagy szálköteg-törésig terjed kompozitokban. A generált feszültséghullámok anyagspecifikus sebességgel terjednek, körülbelül 5900 m/s P-hullámok acélban, 3100 m/s S-hullámok acélban, 4100 m/s P-hullámok betonban és 2500 m/s S-hullámok betonban, a csillapítást a geometriai szóródás, az anyagabszorpció és a szemcsehatárokon és interfészeken történő szórás szabályozza.

Az AE jelek frekvenciatartalma 20 kHz-től 1 MHz-ig terjed a legtöbb szerkezeti monitoring alkalmazásnál, bár az egyes folyamatok jellegzetes frekvenciasávokat produkálnak. A durva plasztikus folyás és nagy léptékű törési események alacsonyabb, 1–50 kHz-es frekvenciákat produkálnak. A repedésterjedés fémekben jellemzően 100–400 kHz-et foglal el. A szálszakadás kompozitokban 200–600 kHz-en bocsát ki. A hidrogénbuborék-képződés korróziós folyamatokban 100–300 kHz-es jeleket generál. Ez a frekvenciatartalom megkülönbözteti az AE-t a szeizmikus eseményektől (0–60 Hz), a hallható zajtól (20 Hz–20 kHz) és a hagyományos ultrahangos vizsgálattól (0,5–20 MHz).
Az AE passzív NDT módszerként van besorolva, nem juttat energiát a szerkezetbe, hanem az anyag által az aktív hibafolyamatok során felszabadított energiát hallgatja. Ez alapvetően különbözik az aktív NDT módszerektől, mint az ultrahangos vizsgálat (UT), az impact-echo vagy a talajradar (GPR), amelyek energiát juttatnak be és elemzik a szerkezeti választ. Az AE passzív jellege azt jelenti, hogy a szerkezetet változó feszültségviszonyoknak kell alávetni, mechanikai terhelés, hőciklus vagy nyomásváltozás, hogy a károsodási mechanizmusok észlelhető jeleket bocsássanak ki.
Kaiser-effektus
A Kaiser-effektust, amelyet Joseph Kaiser 1950-ben vizsgált először szisztematikusan a Müncheni Műszaki Egyetemen végzett doktori munkája során, az akusztikus emisszió viselkedésének irreverzibilis jellemzőjét írja le: amikor egy anyagot terhelnek, tehermentesítenek, majd újra terhelnek, akusztikus emisszió nem jelentkezik, amíg a korábban alkalmazott maximális feszültségszintet meg nem haladják. Ez a jelenség azt tükrözi, hogy az anyag rendelkezik egyfajta „feszültségmemóriával”, ha egy anyagot egy bizonyos szintre terheltek és relaxáltak, a kezdeti terhelés során bekövetkezett mikroszerkezeti beállítások (diszlokáció-rögzítés, lokális plasztikus deformáció) nagyrészt irreverzibilisek a következő terhelés során, amíg a korábbi feszültségmaximumot meg nem haladják.
Az ISO 16837:2019 (3.2 szakasz) formálisan úgy határozza meg a Kaiser-effektust, hogy „kevés AE aktivitás figyelhető meg, amíg a korábbi szakasz maximális terhelését meg nem haladják, amikor feszültségeket alkalmaznak, eltávolítanak, majd újra alkalmaznak egy anyagra vagy szerkezetre.” A fizikai magyarázat a diszlokációelméletben rejlik: a kezdeti terhelés során a diszlokációk akadályoknál (szemcsehatárok, kiválások, zárványok) rögzülnek, és a generált AE a rögzítés-feloldási eseményekből és diszlokáció-lavinákból származik. Tehermentesítés és újratöltés során nem történik további diszlokáció-rögzítés-feloldás, amíg az alkalmazott feszültség meg nem haladja a korábbi maximumot, lehetővé téve a diszlokációk számára a korábban kialakult rögzítési gátak leküzdését.
A Kaiser-effektus alapvető az AE vizsgálati módszertanban, mert lehetővé teszi az új károsodás (kibocsátó) és a korábban stabilizált állapotok (nem kibocsátó) megkülönböztetését. Ezt használják ki a nyomástartály hidrotesztnél, ahol az első nyomás alá helyezés feltárja a helyi folyást a nagy feszültségű területeken, míg a második nyomás alá helyezés azonos nyomáson akusztikailag csendesnek kell maradnia, ha a tartály szerkezetileg ép. A hatást több tényező semlegesítheti: hőmérsékletváltozások, amelyek megváltoztatják a maradó feszültség állapotokat, fémfáradás ciklikus terhelésből az üzemi élettartam során, kúszás és relaxációs jelenségek, korróziós károsodás, amely alacsonyabb feszültségszinteken új hibákat hoz létre, valamint károsodásfelhalmozódás kompozitokban, ahol a mátrixrepedés, szálszakadás és delamináció fokozatosan következik be ciklikus terhelés alatt.
Felicity-arány
Amikor a Kaiser-effektus megsérül, az AE aktivitás a korábbi maximális feszültség elérése előtt újraindul, ezt a jelenséget Felicity-effektusnak nevezik, a Denveri Egyetem kutatócsoportjáról elnevezve, amely ezt a viselkedést kompozit anyagokban az 1970-es években először jellemezte. A Felicity-arány (FR) ezt a hatást számszerűsíti:
[FR = \frac{\text{terhelés, amelynél az AE újraindul}}{\text{korábbi maximális terhelés}}]
Egy tökéletesen ép, károsodásfelhalmozódás nélküli szerkezet 1,0-es FR-t ad, ami tökéletes Kaiser-effektus megfelelést jelez. Ahogy a károsodás felhalmozódik, az FR csökken, a 0,95 alatti értékek aktív károsodási folyamatok jelenlétét jelzik, amelyek vizsgálatot igényelnek, a 0,90 alatti értékek jelentős károsodást, a 0,80 alatti értékek pedig kritikus károsodást jeleznek, amely azonnali szerkezeti beavatkozást igényel. Néhány erősen redundáns, ép betonszerkezetben az FR értékek időnként meghaladhatják az 1,0-t a feszültség-újraeloszlás miatt, amely új AE forrásokat tesz lehetővé korábban nem terhelt helyeken.
Az ASME irányelvek, ISO szabványok és ipari gyakorlat szerint kialakított tipikus elfogadási kritériumok:
| Felicity-arány tartomány | Károsodás-osztályozás | Szükséges intézkedés |
|---|---|---|
| FR ≥ 0,95 | Elfogadható, nincs jelentős új károsodás | Folytassa a normál üzemet |
| 0,90 ≤ FR < 0,95 | Határeset, lehetséges károsodás | További vizsgálat 30 napon belül |
| 0,80 ≤ FR < 0,90 | Jelentős károsodás jelen van | Részletes vizsgálat 7 napon belül |
| FR < 0,80 | Kritikus károsodás | Azonnali leállítás és javítás |
| FR > 1,05 (kompozitok) | Feszültség-újraeloszlás, redundáns terhelési utak | Monitoring, vizsgálat, ha tartós |
Az ISO 16837:2019 a Felicity-arány keretrendszert vasbeton hídtartókra adaptálja két származtatott paraméter segítségével. A terhelési arány (L) definíciója L = L₀/Lₚ, ahol L₀ az AE aktivitás megjelenésének terhelése a következő terhelésnél, Lₚ pedig a korábbi maximális terhelés, közvetlenül analóg a Felicity-aránnyal. A nyugalmi arány (C) definíciója C = Aᵤ/Aₜ, ahol Aᵤ a kumulatív AE aktivitás a tehermentesítés során, Aₜ pedig a teljes AE aktivitás a teljes terhelési ciklus alatt. Az ép szerkezetek minimális AE-t mutatnak a tehermentesítés során (alacsony nyugalmi arány), míg a jelentősen károsodott szerkezetek akkor is kibocsátanak, amikor a terhelést eltávolítják, ez a viselkedés a repedésfelületek dörzsölődéséhez, kopáshoz és törmelékzúzáshoz kapcsolódik a terheléscsökkentés során. A károsodást az ISO 16837 szerint alacsony, közepes és súlyos kategóriákba sorolják a terhelési arány és a nyugalmi arány kombinációja alapján, egy szabványosított károsodás-osztályozási diagramon ábrázolva.
Az akusztikus emisszió forrásai
Az elsődleges AE forrásmechanizmusok az anyagdeformáció és károsodási folyamatok teljes skáláját lefedik. Minden mechanizmus jellegzetes AE aláírásokat produkál, amelyek amplitúdóban, frekvenciában és energiatartalomban különböznek:
| Forrásmechanizmus | Relatív energia | Frekvenciatartomány | Jellemző amplitúdó (dBAE) | Jellemző időtartam |
|---|---|---|---|---|
| Diszlokációmozgás (mikroplaszticitás) | Nagyon alacsony | 100–1000 kHz | 30–50 | 1–10 μs |
| Zárvány/martenzit törés | Alacsony | 100–500 kHz | 40–60 | 5–50 μs |
| Szemcsehatár-csúszás | Alacsony–közepes | 50–300 kHz | 45–65 | 10–100 μs |
| Repedéskeletkezés | Közepes | 50–500 kHz | 55–75 | 20–500 μs |
| Repedésterjedés (szubkritikus) | Közepes–magas | 50–400 kHz | 60–85 | 100–1000 μs |
| Szálszakadás (kompozitok) | Közepes | 100–600 kHz | 60–90 | 10–100 μs |
| Delamináció (kompozitok) | Magas | 50–300 kHz | 70–95 | 200–2000+ μs |
| Huzal/feszítőköteg szakadás | Nagyon magas | 5–200 kHz | 80–100+ | 1–20 ms |
| Hidrogénbuborék-összeomlás (korrózió) | Alacsony | 100–500 kHz | 35–55 | 50–200 μs |
| Gödörkorrózió | Alacsony–közepes | 100–400 kHz | 45–70 | 10–100 μs |
| Szivárgás által kiváltott AE | Folyamatos (RMS) | Szélessávú | ASL 30–70 | Folyamatos |
| Plasztikus deformáció (durva folyás) | Magas | 1–50 kHz | 70–100 | 0,1–10 ms |
AE érzékelők és adatgyűjtés
Piezoelektromos AE érzékelők
Az AE érzékelők túlnyomórészt piezoelektromos eszközök, amelyek ólom-cirkonát-titanát (PZT) kerámiaelemeket használnak. Amikor egy feszültséghullám az érzékelő felületére ér, a piezoelektromos elem mechanikai deformáción megy keresztül, felületi töltést generálva, amely a pillanatnyi felületi elmozdulási sebességgel arányos feszültséget hoz létre. Az érzékelő kimenete csillapított szinuszos hullámforma, amelynek jellemzői információt kódolnak az eredeti forrásmechanizmusról, terjedési útvonalról és anyagtulajdonságokról. Az ASTM E650 (Standard Guide for Mounting Piezoelectric Acoustic Emission Sensors) szerint a megfelelő rögzítés akusztikus csatolóanyaggal elengedhetetlen a konzisztens jelátvitelhez és a reprodukálható eredményekhez az egymást követő vizsgálatok során.
Két alapvető érzékelő-architektúra létezik, mindegyik más-más monitoring célra alkalmas:
A rezonáns érzékelők PZT elemet használnak, amelyet egy adott frekvencián a maximális érzékenységre terveztek úgy, hogy az elem vastagságát a célfrekvencia akusztikus hullámhosszának feléhez igazítják. Egy 150 kHz-es rezonáns érzékelő körülbelül 12 mm átmérőjű és 14 mm vastag PZT elemet használ. Ezek az érzékelők a legnagyobb érzékenységet (jellemzően -65 és -75 dB között, 1 V/μbar referencia) biztosítják a rezonanciafrekvenciájukon, kiváló jel-zaj arányt adva az alacsony energiájú emissziós események észleléséhez. A szabványos rezonanciafrekvenciák: 60 kHz betonhoz és kőzetanyagokhoz (nagy csillapítás), 150 kHz általános célú acélmonitoringhoz (hídacél, nyomástartályok, csövek), 300 kHz szálkompozitokhoz (mátrixrepedés és szálszakadás) és 500 kHz laboratóriumi anyagvizsgálathoz. A rezonáns érzékelők elsődleges korlátja a keskeny sávszélesség, az érzékenység élesen csökken a rezonanciától távolodva, korlátozva a frekvencia alapú forrásosztályozáshoz rendelkezésre álló információt.
A szélessávú érzékelők háttéranyagokat és mechanikus csillapítást használnak a rezonancia elnyomására, viszonylag lapos frekvenciaválaszt produkálva széles tartományban, jellemzően 100–1000 kHz vagy 50–2000 kHz speciális modelleknél. Ezek elengedhetetlenek az AE jelek spektrális elemzését igénylő kutatási alkalmazásokhoz, a frekvenciatartalom alapján történő forrásmechanizmus-osztályozáshoz és anyagjellemzési vizsgálatokhoz. A kompromisszum az alacsonyabb érzékenység a rezonáns érzékelőkhöz képest, jellemzően -75 és -85 dB között, 1 V/μbar referencia, ami kevésbé alkalmassá teszi őket nagyon alacsony amplitúdójú események észlelésére zajos környezetben. Példák: Physical Acoustics WD (100–1000 kHz, integrált előerősítő), Vallen VS900-M (100–900 kHz) és MISTRAS Micro-30S (300–700 kHz, miniatűr).
| Érzékelőmodell | Típus | Frekvenciatartomány | Érzékenység | Jellemző alkalmazás |
|---|---|---|---|---|
| R15I | Rezonáns | 50–200 kHz (150 kHz csúcs) | -65 dB | Acélhidak, nyomástartályok |
| R30I | Rezonáns | 100–400 kHz (300 kHz csúcs) | -68 dB | Kompozit anyagok, FRP |
| R6I | Rezonáns | 30–100 kHz (60 kHz csúcs) | -72 dB | Beton, falazat, kőzet |
| R80I | Rezonáns | 70–200 kHz (80 kHz csúcs) | -70 dB | Fa, faszerkezetek |
| WD | Szélessávú | 100–1000 kHz | -78 dB | Kutatás, többforrású osztályozás |
| Micro-30S | Rezonáns | 300–700 kHz | -74 dB | Vékony kompozitok, miniatűr |
| VS900-M | Szélessávú | 100–900 kHz | -80 dB | Laboratórium, spektrumelemzés |
| PK15I | Rezonáns | 100–450 kHz (150 kHz csúcs) | -67 dB | Magas hőmérséklet (175°C) |
| Nano30 | Rezonáns | 125–750 kHz | -72 dB | Kis próbatestek, szűk hozzáférés |
Előerősítők és jelkondicionálás
Az AE érzékelők rendkívül kis kimeneti feszültségeket produkálnak, egy tipikus repedésterjedési esemény pikométeres és nanométeres nagyságrendű felületi elmozdulásokat generál, mikrovolt és millivolt közötti érzékelő-kimeneteket produkálva. Az érzékelőhöz közel (1–2 méteren belül) felszerelt előerősítők ezeket a jeleket 20 dB (10x), 40 dB (100x) vagy 60 dB (1000x) erősítéssel olyan szintre erősítik, amely alkalmas koaxiális kábeleken történő továbbításra az adatgyűjtő rendszerhez. Az érzékelőházba épített integrált előerősítők kiküszöbölik az érzékelőelem és az előerősítő közötti kábelzaj felvételét, míg a külső előerősítők rugalmasságot biztosítanak az érzékelő cserélhetőségéhez és a sávszűrő kiválasztásához.
A kulcsfontosságú előerősítő specifikációk: bemeneti zaj 1 μV RMS alatt a bemenetre vonatkoztatva, az érzékelő frekvenciatartományának megfelelő sávszélesség, erősítésstabilitás ±0,5 dB-en belül az üzemi hőmérséklet-tartományban (-20°C és +60°C között) és 10 MΩ-nál nagyobb bemeneti impedancia a piezoelektromos elem terhelésének elkerülése érdekében. Az előerősítő fokozatban végzett sávszűrés eltávolítja a sávon kívüli zajt, a tipikus szűrőbeállítások: 20–400 kHz hídmonitoringhoz (a forgalmi zaj 20 kHz alatt van, az elektromágneses interferencia 400 kHz felett), 100–1000 kHz kompozitvizsgálathoz és 50–300 kHz betonszerkezetekhez.
AE paraméterek és becsapódás-definíció
Minden AE esemény, amely meghaladja az észlelési küszöböt, paraméterkészletet generál, amelyet az adatgyűjtő rendszer nyer ki, és amelyet az ASTM E1316 és ASTM E750 határoz meg. A becsapódás egy AE jel észlelése és mérése, amely meghaladja a küszöböt. Minden becsapódás a következő paramétereket generálja:
Amplitúdó (A), az AE jel hullámformájának csúcsfeszültsége, dBAE-ben kifejezve (dB, 1 μV referencia az érzékelő kimenetén az előerősítés előtt). Az amplitúdó a legszélesebb körben használt AE paraméter, közvetlenül kapcsolódik a forrásesemény intenzitásához. A 0 dBAE jel 1 μV-nak felel meg az érzékelőnél, a 100 dBAE 100 mV-nak. A tipikus küszöbértékek 35–45 dBAE között vannak terepi monitoringhoz.
Időtartam (D), az AE jel első küszöbátlépésétől az utolsó küszöbátlépéséig eltelt idő, mikroszekundumban mérve. A hosszabb időtartamok jellemzően energikusabb vagy összetettebb forrásmechanizmusokat jeleznek. A repedésterjedés 100–1000 μs időtartamot produkál, míg a szálszakadás rövidebb, 10–100 μs kitöréseket.
Felfutási idő (RT), az első küszöbátlépéstől a csúcsamplitúdóig eltelt idő, mikroszekundumban mérve. A rövid felfutási idők (<10 μs) általában törékeny forrásmechanizmusokat jeleznek (szálszakadás, martenzit-törés), míg a hosszabb felfutási idők (>50 μs) képlékenyebb folyamatokat sugallnak. A felfutási idő-amplitúdó arány segít megkülönböztetni a valódi AE eseményeket a mechanikai zajtól.
Számlálások, az AE jel küszöbátlépéseinek száma. A számlálások egyszerű mérőszámot adnak a jel időtartamáról és összetettségéről, de erősen függenek a küszöbérték beállításától. A magasabb küszöbértékek csökkentik a számlálásokat, az alacsonyabbak növelik.
Abszolút energia (Eabs), az AE jel valódi energiája, a négyzetes feszültségjel integráljaként számítva osztva a referenciaellenállással (jellemzően 10 kΩ), attojoule-ban (aJ, 10⁻¹⁸ J) vagy femtojoule-ban (fJ, 10⁻¹⁵ J) kifejezve. Ez a legfizikaibb jelentéssel bíró energiaparaméter, független a küszöbérték-beállításoktól és a jelfeldolgozási műtermékektől.
RMS és ASL, a négyzetes középérték feszültség (Vrms) és az átlagos jelszint (dBAE) folyamatos mérőszámokat adnak a jelintenzitásról időben, különösen hasznosak a folyamatos AE források észleléséhez, mint a szivárgások, plasztikus áramlás és aktív korrózió. Az RMS a jelteljesítmény futó átlaga, az ASL az RMS dBAE-ben kifejezve.
| Paraméter | Jelölés | Egység | Jellemző tartomány | Jelentőség |
|---|---|---|---|---|
| Amplitúdó | A | dBAE | 30–100 | Forrásintenzitás |
| Időtartam | D | μs | 1–10000 | Forrás-összetettség |
| Felfutási idő | RT | μs | 0,5–5000 | Törékeny vs képlékeny mechanizmusok |
| Számlálások | N | - | 1–10000 | Jel kiterjedése |
| Abszolút energia | Eabs | aJ | 0,1–10⁹ | Valódi fizikai energia |
| RMS | Vrms | V | 0,001–10 | Folyamatos emisszió |
| ASL | ASL | dBAE | 20–80 | Átlagos jelszint |
| Frekvencia-centroid | FC | kHz | 1–1000 | Forrástípus-osztályozás |
Adatgyűjtő rendszerek
A modern AE adatgyűjtő rendszerek többcsatornás digitális platformok, amelyek folyamatos nagy sebességű rögzítésre képesek valós idejű jellemzőkinyeréssel. A MISTRAS Sensor Highway II rendszer 48–128 csatornát támogat 18 bites felbontással, csatornánként 10 MHz mintavételezéssel. A Vallen AMSY-6 rendszer akár 254 csatornát támogat 8 egyidejű 40 MHz tranziens rögzítővel. A Physical Acoustics PCI-8 rendszer kártyánként 8 csatornát biztosít 16 bites felbontással és valós idejű parametrikus bemenettel a terhelés, nyomás, nyúlás és hőmérséklet szinkronizálásához.
A kulcsfontosságú adatgyűjtési specifikációk: mintavételi frekvencia, minimum 2–5-szöröse a legmagasabb érdeklődési frekvenciának, jellemzően 1–10 MHz terepi monitoringhoz és akár 40 MHz laboratóriumi kutatáshoz, felbontás, 16–18 bit 96–108 dB dinamikatartományt biztosít, puffermélység, 16–256 MB csatornánként tranziens rögzítéshez, parametrikus bemenetek, 4–16 analóg csatorna (0–10 V, 4–20 mA) szinkronizált terhelés/nyúlás/nyomás rögzítéshez, küszöbérték, programozható 25–100 dBAE között 1 dB lépésekben, szűrőbankok, programozható felüláteresztő, aluláteresztő és sávszűrők csatornánként.
Forráslokalizáció, háromszögelés és zónális módszerek
Lineáris forráslokalizáció
A lineáris forráslokalizáció az AE feszültséghullám érkezési időbeli különbségét használja két érzékelőnél a forrás pozíciójának meghatározásához egy egydimenziós szerkezet mentén, mint egy gerenda, cső, vasalás vagy feszítőcsatorna. Az alapvető egyenlet:
[d = \frac{\Delta t \times v + D}{2}]
ahol d az 1. érzékelőtől a forrásig mért távolság, Δt az érkezési idő különbség (t₂, t₁), v a hullámterjedési sebesség, D pedig az érzékelők távolsága. Amikor az AE forrás pontosan félúton van az érzékelők között, Δt = 0 és d = D/2. A pontosság kritikusan függ a precíz időméréstől, a modern rendszerek ±0,1 μs időfelbontást érnek el, ami ±30 cm lokalizációs pontosságot ad acélhoz (v = 5900 m/s) és ±20 cm-t betonhoz (v = 4000 m/s) optimális körülmények között.
A hullámsebességet mérni vagy feltételezni kell a pontos lokalizációhoz. Az acél hullámsebességei jól jellemzettek: P-hullám longitudinális sebessége 5900 m/s ±100 m/s, S-hullám nyírósebessége 3100 m/s ±100 m/s. A beton sebességei jelentősen változnak a keveréktervtől, adalékanyag-típustól, nedvességtartalomtól és állapottól függően: a tipikus tartományok 3500–4500 m/s P-hullámokhoz, az alacsonyabb értékek mikrorepedezettséget vagy leromlást jeleznek. A sebesség kalibrálása mesterséges forrással (ceruzahegy-törés ismert helyen) minden vizsgálat időpontjában ajánlott az ASTM E976 szerint.
A pontos időzítéshez az első észlelhető érkezést, jellemzően a P-hullámot, konzisztensen kell azonosítani. Az automatikus első-érkezés kijelölők küszöbátlépést (legegyszerűbb, de zajérzékeny), Akaike Információs Kritérium (AIC) kijelölőket (zajjal szemben robusztus, széles körben használt) vagy érzékelőpárok közötti keresztkorrelációt (legjobb hasonló hullámformákhoz) használnak. Anizotróp anyagokban, mint a szálkompozitok vagy injektált feszítőcsatornák, az irányfüggő sebességet sebességprofil-korrekcióval kell figyelembe venni.
Síkbeli háromszögelés
A síkbeli (2D) forráslokalizáció három vagy több érzékelőt használ az AE források x-y koordinátáinak meghatározásához sík vagy enyhén görbült felületeken, tartályfenekeken, tartályfalakon, hídtartó gerinceken és repülőgép-burkolatokon. Minden érzékelőpár egy hiperbolikus görbét határoz meg a lehetséges forráshelyekről az érkezési idő különbség alapján. Két vagy több hiperbola metszéspontja több érzékelőpárból pontosan meghatározza a forrás helyét.
A három érzékelő (i, j, k) matematikai megoldása ismert koordinátákkal (xᵢ, yᵢ) a következő egyenleteket oldja meg:
[\sqrt{(x - x_j)^2 + (y - y_j)^2} - \sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2} = v \times (t_j - t_i)]
[\sqrt{(x - x_k)^2 + (y - y_k)^2} - \sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2} = v \times (t_k - t_i)]
Ezeket a nemlineáris egyenleteket iteratívan oldják meg a Newton-Raphson módszerrel vagy, robusztusabban, a Geiger-módszerrel (szeizmológiából adaptálva). A megoldás minőségét a reziduum vagy lokalizációs hiba jelzi, a becsült és mért érkezési idők közötti különbség. Az 5%-nál kisebb lokalizációs hibák az érzékelősor méretéhez képest elfogadhatónak tekinthetők a legtöbb szerkezeti monitoringhoz.
Az érzékelősor kialakítása jelentősen befolyásolja a lokalizációs pontosságot. Az egyenlő oldalú háromszög alakú sorok biztosítják a legjobb egyenletes lefedettséget. A 2:1 alatti oldalarányú téglalap alakú sorok elfogadhatók. A lineáris sorok gyenge y-tengely felbontást adnak. Az AE forrásnak ideálisan az érzékelősoron belül kell lennie, a soron kívüli (extrapolált) forrásoknak jelentősen nagyobb lokalizációs hibájuk van, mint a soron belülieknek (interpolált).

Zónális lokalizáció
A zónális lokalizáció, amelyet az EN 15495 szabványosít, csak azt az általános zónát vagy régiót azonosítja, ahol egy AE forrás történt, pontos koordináta-meghatározás nélkül. Ezt a megközelítést akkor használják, ha a terjedési útvonal túl összetett a megbízható háromszögeléshez, például utófeszített betoncsatornákban, ahol az acél feszítőköteget injektálóanyag és beton veszi körül több hullámsebesség-interfésszel. A zónális lokalizációban az érzékelőket zónákhoz rendelik, és az első becsapódású érzékelő azonosítja a származási zónát. A második becsapódású érzékelő szűkíti a zónát. Többzónás sor esetén 1–3 m-es zónaszintű pontosság érhető el, ami elegendő annak meghatározásához, hogy melyik feszítőcsatorna, melyik tartálygyűrű vagy melyik hídfesztáv tartalmazza az aktív károsodási forrást.
3D forráslokalizáció
A háromdimenziós forráslokalizáció négy vagy több érzékelőt igényel, és x, y és z koordinátákra oldja meg az egyenleteket ugyanazzal az idő-különbség-érkezési elvvel, három dimenzióra kiterjesztve. A megoldás a következőt igényli:
[\sqrt{(x - x_i)^2 + (y - y_i)^2 + (z - z_i)^2} - \sqrt{(x - x_1)^2 + (y - y_1)^2 + (z - z_1)^2} = v \times (t_i - t_1)]
i = 2, 3, 4…n érzékelőkre. A 3D lokalizációt nyomástartály-csonkoknál, vasbeton gerenda-oszlop csomópontoknál és repülőgép-szerkezeti kereszteződéseknél használják, ahol a károsodás olyan belső pontokon indulhat, amelyek a felületi érzékelők számára nem hozzáférhetők. A mélységi dimenzió (z) pontossága jellemzően 2–3-szor rosszabb, mint a síkbeli pontosság, a felületi sorok csökkent érzékenysége miatt a függőleges forráshelyre.
AE repedésnövekedés monitoringhoz
Mechanizmus és AE aláírás
A repedésnövekedés két elsődleges mechanizmuson keresztül produkál AE-t: plasztikus zóna kialakulása a repedéscsúcsnál, ahogy az anyag lokális folyáson megy keresztül, és törési felület létrehozása, ahogy a repedés mikroüreg-egybeolvadással, hasadással vagy szemcseközi szétválással halad előre. Az eredményül kapott AE jelek széles dinamikatartományt fednek le, 55–65 dBAE-től a szubkritikus mikrorepedés-keletkezésnél a feszültségkoncentrációknál, egészen 85 dBAE feletti értékekig a kritikus repedésterjedésnél, amely a nem stabil töréshez közelít.
A repedésnövekedés fémszerkezetekben három különálló szakaszon megy keresztül, mindegyik jellegzetes AE aláírásokat produkál. I. szakasz, repedéskeletkezés: alacsony amplitúdójú (50–65 dBAE), hosszú felfutási idejű (>100 μs), közepes időtartamú (200–500 μs) jelek a diszlokációs aktivitásból és mikroüreg-képződésből. II. szakasz, stabil repedésnövekedés (Paris-tartomány): közepes amplitúdójú (65–80 dBAE), közepes felfutási idejű (30–100 μs), változó időtartamú jelek, ahogy a repedés minden terhelési ciklusban növekszik. III. szakasz, nem stabil repedésnövekedés: nagy amplitúdójú (>80 dBAE), rövid felfutási idejű (<30 μs), hosszú időtartamú (>1000 μs) jelek, ahogy a repedés a kritikus mérethez közelít. A III. szakasz emissziói növekvő AE eseményrátát, energiát és számlálási rátát mutatnak, amelyek a Paris-törvény korrelációt követik:
[da/dN = C(\Delta K)^m]
ahol da/dN a repedésnövekedési ráta ciklusonként, ΔK a feszültségintenzitás-tényező tartomány, C és m pedig anyagállandók. Chai és munkatársai (2022, Materials) CrMoV acélra kimutatták, hogy a kumulatív AE számlálások korrelálnak a repedéskiterjedéssel:
[N_{AE} = \alpha \int_0^a (\Delta K)^\beta da]
ahol NAE a kumulatív AE számlálás, a a repedéshossz, α és β pedig empirikusan meghatározott paraméterek.
Gyakorlati repedésmonitoring
Az AE repedésmonitoringot üzemben lévő hidakon, nyomástartályokon és repülőgép-szerkezeteken valósítják meg folyamatos vagy időszakos monitoringgal. Az ASTM E2983 szerinti hídterheléses vizsgálat során az AE érzékelőket ismert fáradási részletek köré csoportosítják, hegesztett merevítő-tartó csatlakozások, kivágási lyukak, lemezvégek, diafragma-csatlakozások és hegesztett rögzítések köré. A monitoring folyamat rögzíti az AE aktivitást, ahogy a szerkezetet fokozatosan magasabb szintekre terhelik.
A repedés AE monitoring kritikus küszöbértékei: repedéskeletkezés, 55–70 dBAE események első megjelenése egy adott helyen, különösen ha a Felicity-arány 0,95 alá csökken, aktív repedésnövekedés, tartós AE eseményráta 10–50 becsapódás/perc felett, 65 dBAE feletti amplitúdókkal, különösen állandó terhelésű tartások alatt, kritikus repedésnövekedés, 100 becsapódás/perc feletti eseményráta 80 dBAE feletti amplitúdókkal, ami a nem stabil terjedésre való átmenetet jelzi. Chai és munkatársai (2022) figyelmeztető küszöbértékeket állapítottak meg CrMoV acélra: amikor a kumulatív AE számlálás meghaladja a 100-at egy forráshelyen, és az abszolút energia meghaladja a 40 mV·ms értéket, a repedés elérte a kritikus hossz 50%-át. 50 kumulatív számlálás és 20 mV·ms energia alatt a repedésnövekedés korai szakaszban marad.
AE korrózió észleléshez
Az AE által észlelhető korróziós mechanizmusok
Az AE aktív korróziós folyamatokat észlel több emissziós mechanizmuson keresztül. A múltbeli korrózió, stabilizált gödrök, meglévő rozsdarétegek, passzivált felületek, nem produkál észlelhető AE-t. Csak a fizikai anyagmegbontással járó folyamatos elektrokémiai aktivitás generál feszültséghullámokat. Az észlelhető AE-t produkáló elsődleges korróziós mechanizmusok:
Az aktív gödörkorrózió 45–70 dBAE eseményeket generál, ahogy a passzív film megszakad, és metastabil gödrök képződnek, növekednek és újrapassziválódnak. Minden filmrepedési esemény rövid időtartamú (10–100 μs), szélessávú AE kitörést produkál. A gödörnövekedés folyamatos alacsony szintű AE-t produkál, ahogy az oldódási termékek felhalmozódnak. Az észlelési frekvenciák 100–400 kHz. A gödörképződési ráták korrelálnak az AE eseményrátával, a vizsgálatok 1–10 AE eseményt mutatnak gödörnukleációs eseményenként.
A hidrogénbuborék-képződés és -összeomlás 35–55 dBAE jeleket generál katódos korróziós folyamatok során. A hidrogénbuborékok a korrodáló felületen nukleálódnak, hidrogéngáz-felhalmozódással növekednek, leválnak és néha összeomlanak, minden fázis jellegzetes AE-t produkál. A buboréknukleáció rövid, 50–200 μs kitöréseket produkál. A buborékleválás hosszabb, 200–500 μs eseményeket generál. Az észlelési frekvenciák 100–300 kHz.
A feszültségkorróziós repedés (SCC) 55–85+ dBAE emissziót generál mind a repedéskeletkezésből (filmrepedés a repedéscsúcson), mind a repedésterjedésből (mikrohasadás, szemcseközi szétválás). Az SCC emissziókat nagy eseményráta jellemzi az aktív repedés időszakaiban, gyakori AE klaszterekkel (több becsapódás ezredmásodperceken belül ugyanabból a forrásból). Az észlelési frekvenciák 100–500 kHz.
A réskorrózió alacsony szintű folyamatos AE-t produkál (ASL 30–55 dBAE) a résen belüli folyamatos oldódásból, időnként nagyobb amplitúdójú eseményekkel a lokalizált filmrepedésből. Az egyenletes korrózió minimális észlelhető AE-t produkál, az oldódás nagy területen történik, és a kis léptékű felületváltozások nem elegendő alakváltozási energiát szabadítanak fel a megbízható észleléshez.
| Korróziótípus | Amplitúdó (dBAE) | Frekvencia (kHz) | Időtartam (μs) | Megkülönböztető jellemzők |
|---|---|---|---|---|
| Egyenletes korrózió | 30–45 | 100–300 | 50–200 | Folyamatos alacsony szintű, nehezen észlelhető |
| Gödörkorrózió | 45–70 | 100–400 | 10–100 | Diszkrét kitörések, eseményráta = gödörráta |
| Réskorrózió | 35–55 | 100–300 | 50–500 | Folyamatos időnkénti kitörésekkel |
| Feszültségkorróziós repedés | 55–85+ | 100–500 | 100–1000+ | Nagy eseményráta, gyakori klaszterek |
| Hidrogénbuborék | 35–55 | 100–300 | 50–500 | Három különálló fázis (nukleáció, növekedés, leválás) |
Jomdecha és munkatársai (2007, Corrosion Science) négy korróziótípust jellemeztek amplitúdó-eloszlás alapján: az egyenletes korrózió szűk, 30–45 dBAE amplitúdótartományt produkált, a gödörkorrózió szélesebb, 45–70 dBAE tartományt, jellegzetes bimodális eloszlással, amely a metastabil (45–55 dBAE) és stabil (55–70 dBAE) gödöreseményeket tükrözi, a réskorrózió 35–55 dBAE-t mutatott Gauss-eloszlással, az SCC pedig 55–85+ dBAE-t pozitívan ferde eloszlással.
AE feszítőhuzal-szakadás észleléshez
Huzalszakadás aláírás
A feszítőhuzal-szakadás előfeszített vagy utófeszített betonhidakban a legnagyobb energiájú AE eseményeket produkálja, amelyek a szerkezeti monitoringban előfordulnak, jellemzően 80–100+ dBAE, 100–1000-szer nagyobb abszolút energiával, mint a tipikus repedésterjedési események. A huzalszakadás aláírását a következők jellemzik: egyetlen, rendkívül nagy amplitúdójú tranziens rövid felfutási idővel (<100 μs), hosszú időtartammal (1–20 ms a reflexiókkal együtt), széles frekvenciatartalommal 5–200 kHz között, és jellegzetes „csengő” lecsengéssel, ahogy a felszabadult alakváltozási energia többszörös reflexióként terjed a feszítőköteg hossza mentén.
A feszítőhuzal-szakadások frekvenciatartalma a 20–80 kHz tartományban csúcsosodik, alacsonyabban, mint a legtöbb repedéssel kapcsolatos AE, a feszítőcsatorna hullámvezető hatása miatt, ahol az acélhuzal hengeres hullámvezetőként működik. A felszabadult energia elsősorban vezetett longitudinális és hajlító módusokként terjed a huzalban, körülbelül 4900–5100 m/s sebességgel ép injektált feszítőkötegekben és valamivel alacsonyabban (4700–4900 m/s) injektálatlan vagy részben injektált csatornákban.
Az AE érzékelő kiválasztása huzalszakadás-észleléshez a 60 kHz vagy 80 kHz rezonáns érzékelőket (R6I vagy R80I modellek) részesíti előnyben, amelyeket közvetlenül a horgonyfejekre, eltérítő nyergekre szerelnek, vagy közbenső helyeken szabad feszítőköteg-szakaszokra rögzítenek. Az érzékelők távolsága a megbízható huzalszakadás-észleléshez egy feszítőcsatorna mentén 1–5 m beágyazott érzékelőknél injektált csatornákban és akár 10 m a szabad horgonyfejeken lévő érzékelőknél.
Huzalszakadások megkülönböztetése a zajtól
A huzalszakadás-észlelés üzemben lévő hidakon megköveteli a valódi huzaltörési események megkülönböztetését a környezeti és üzemi zajforrásoktól. Kétlépcsős megerősítési folyamat a szabványos. 1. lépcső, amplitúdó- és energiaküszöb: a 90 dBAE-t meghaladó, 10⁶ aJ feletti abszolút energiájú események automatikusan potenciális huzalszakadásként vannak megjelölve. 2. lépcső, hullámformaelemzés és többérzékelős korreláció: a hullámformát a jellegzetes huzalszakadási jellemzőkre vizsgálják, beleértve a több hullámmódus jelenlétét (longitudinális és hajlító), a konzisztens frekvenciatartalmat az érzékelők között, és az érkezési idő mintázatát, amely összhangban van a feszítőcsatorna menti terjedéssel.
A Vallen DGZfP huzalszakadás-észlelési irányelvtervezete meghatározza: minimális amplitúdóküszöb 80 dBAE, minimális jelerősség-küszöb 10⁶ pVs, és térbeli konzisztencia, az eseményt legalább két érzékelőn kell észlelni a feszítőköteg tengelye mentén. Az Altstädter Bahnhof (Halle, Németország) hídmonitoring esetében 111 huzalszakadást észleltek 4 év folyamatos monitoring alatt, amelyek közül 111-et későbbi vizuális vizsgálat igazolt a kihúzott feszítőköteg-szakaszokon. A három téves pozitív eredményt villámcsapásoknak (2) és nehéz építőberendezés-ütésnek (1) tulajdonították.
AE hídterheléses vizsgálatban
ASTM E2983 és ISO 16837 keretrendszer
Az AE hídterheléses vizsgálat az ASTM E2983 (Standard Guide for Application of Acoustic Emission to Structural Health Monitoring of Bridge Structures) és az ISO 16837 (Non-destructive testing, Acoustic emission testing, Test method for damage qualification of reinforced concrete beams) szabványokat követi. Ezek a szabványok meghatározzák az érzékelő elhelyezését, a terhelési protokollt, az adatelemzési kritériumokat és a károsodás-osztályozási módszertant.
Az ASTM E2983 szerinti terhelési protokoll fokozatosan növekvő terhelési lépéseket alkalmaz, jellemzően 20%, 40%, 60%, 80%, 90% és 100% a maximális vizsgálati terhelésből, 5 perces tartásokkal minden lépésnél. A tartások alatt az AE aktivitásnak csökkennie kell, a tartós vagy növekvő aktivitás állandó terhelésű tartás alatt aktív károsodást jelez. 100% terhelésnél a szerkezetet 10–30 percig tartják, miközben az AE aktivitást figyelik. Az utolsó lépés 110–120%-ra növelheti az üzemi terhelést a Kaiser-effektus értékeléséhez a következő terhelésnél.
Terhelési arány és nyugalmi arány osztályozás
Az ISO 16837 károsodás-osztályozás a terhelési arányt (L), amely az AE újraindulásának terhelése osztva a korábbi maximális terheléssel, és a nyugalmi arányt (C), a tehermentesítés alatti kumulatív AE osztva a teljes ciklus alatti teljes AE-vel, használja. Ezt a két paramétert egy károsodás-osztályozási diagramon ábrázolják három zónával:
Alacsony károsodási zóna, terhelési arány > 0,9, nyugalmi arány < 0,05. A szerkezet erős Kaiser-effektust mutat minimális tehermentesítési emisszióval. A károsodás kisebb, és a szerkezet biztonságos a további üzemre rutinmonitoringgal.
Közepes károsodási zóna, terhelési arány 0,7–0,9, nyugalmi arány 0,05–0,15. A Kaiser-effektus részben sérül, és a tehermentesítési emisszió némi szerkezeti instabilitást jelez. Részletes vizsgálat szükséges a károsodás mértékének felméréséhez.
Súlyos károsodási zóna, terhelési arány < 0,7, nyugalmi arány > 0,15. A Kaiser-effektus erősen sérül, és a nagy tehermentesítési aktivitás nem stabil állapotot jelez. Azonnali beavatkozás szükséges.
Tonelli és munkatársai (2020, Sensors) demonstrálták ennek az osztályozásnak az alkalmazását egy teljes léptékű, törésig vizsgált előfeszített betonhídon, megmutatva, hogy a terhelési arány fokozatosan csökkent 0,95-ről alacsony terhelési szinteken 0,45-re a törési terhelés 80%-ánál, míg a nyugalmi arány 0,02-ről 0,32-re nőtt ugyanezen a tartományon.
Gyakorlati hídmonitoring megvalósítás
A Cedar Avenue híd (Minnesota) monitoring projektje a TechKnowServ cégnél egy 16 érzékelős AE sort demonstrált egy acél íves hídon. Az érzékelőket 15 láb távolságra helyezték el a kereszttartó-tartó csatlakozások mentén, amelyeket a töréskontroll tervben fáradásra hajlamos részletekként azonosítottak. A 18 hónapos folyamatos monitoring 237 aktív AE forráshelyet észlelt, amelyek közül 22-et repedésnövekedési eseményként osztályoztak. A későbbi vizuális vizsgálat és mágneses részecskevizsgálat 19, 3 mm-nél hosszabb repedést igazolt, 16-ot az AE forrásklaszterek által előre jelzett helyeken.
AE nyomástartály és tartályvizsgálatban
Szabályozási keretrendszer és szabványok
A nyomástartályok és tárolótartályok AE vizsgálatát több kódex és szabvány szabályozza. Az ASME V. szakasz 12. cikke a fém nyomástartályok AE vizsgálatát fedi le a kezdeti hidroteszt és az időszakos újraminősítés során. Az ASME V. szakasz 11. cikke az FRP berendezéseket (tartályok, csövek, edények) fedi le. Az ASME V. szakasz 13. cikke a nyomástartályok folyamatos AE monitoringját fedi le üzemben. Az ASTM E569 (Standard Practice for Acoustic Emission Monitoring of Structures During Controlled Stimulation) és az ASTM E1930 (Standard Practice for Examination of Liquid-Filled Atmospheric and Low-Pressure Metal Storage Tanks Using Acoustic Emission) részletes eljárásokat biztosít.
Nyomás alá helyezési sorrend
A hidroteszt szabványosított nyomás alá helyezési sorrendje az ASME irányelvek szerint öt lépésben halad: nyomás alá helyezés a vizsgálati nyomás 50%-ára és tartás 5–10 percig, AE aktivitás rögzítése, növelés 65%-ra és tartás 10 percig, növelés 85%-ra és tartás 10 percig, növelés a vizsgálati nyomás 100%-ára és tartás 30 percig, opcionálisan növelés 110%-ra (próbaterhelési szint) 5 percre. Minden tartási időszak alatt az AE aktivitásnak a Kaiser-elv szerint csökkennie kell, egy aktív károsodás nélküli szerkezet gyorsan csökkenő becsapódási rátát mutat a tartások alatt, míg egy károsodott szerkezet tartós vagy növekvő aktivitást mutat.
Forrásosztályozás
A nyomástartály-vizsgálat során észlelt AE forrásokat az aktivitás (AE események száma forrásonként) és az intenzitás (az események átlagos amplitúdója/energiája) alapján osztályozzák: A osztály, kisebb, 1–10 becsapódás, 60 dBAE alatti amplitúdó, jelentéktelennek tekinthető, B osztály, enyhe, 10–50 becsapódás, 60–75 dBAE amplitúdó, korrelációt igényel a tervezési feszültségelemzéssel, C osztály, közepes, 50–200 becsapódás, 75–85 dBAE amplitúdó, követő NDT-t igényel (UT, radiográfia), D osztály, súlyos, 200–1000 becsapódás, 85–95 dBAE amplitúdó, azonnali értékelést és javítási javaslatot igényel, E osztály, kritikus, >1000 becsapódás, 95 dBAE feletti amplitúdó, leállítást és azonnali javítást igényel a további nyomás alá helyezés előtt.
Tartályfenék monitoring
A föld feletti tárolótartály (AST) fenékmonitoring az ASTM E1930-at követi a MONPAC rendszerrel. Egy 12–48 érzékelős sort (jellemzően 60 kHz rezonáns) helyeznek el a tartályköpeny körül 1–2 m távolságra az alj közelében. A tartályt feltöltik vagy a töltési szintet változtatják, miközben a fenék korróziójából, gödörképződéséből és szivárgásából származó AE-t figyelik. A fenékkorrózió 45–75 dBAE eseményeket generál, az aktív szivárgás a fenékperforációkon keresztül folyamatos AE-t generál 40–65 ASL dBAE értéken. A forráslokalizációs pontosság a fenéksíkban jellemzően ±0,5–2 m az érzékelő távolságtól és a folyadékterheléstől függően. Az API 653 (Tank Inspection, Repair, Alteration) az AE-t szűrőmódszerként ismeri el a tartályfenék állapotához, az AE eredményeket a tartályok belső vizsgálatra és ultrahangos vastagságmérésre történő rangsorolására használják.

Integráció szerkezeti egészségmonitoring rendszerekkel
Többérzékelős adatfúzió
Az AE többérzékelős adatfúzióval integrálódik a szerkezeti egészségmonitoring (SHM) rendszerekbe, kombinálva az AE eseményadatokat nyúlásmérésekkel, gyorsulásmérő adatokkal, optikai szálas érzékelőkkel, környezeti monitoringgal és digitális iker modellekkel. Az integrációs architektúra réteges megközelítést követ.
Az érzékelő réteg az AE érzékelőket (20–100 monitoring zónánként) kombinálja kiegészítő érzékelési technológiákkal: ellenállásos nyúlásmérők helyi feszültségméréshez, Bragg-rácsos optikai szálas (FBG) érzékelők elosztott nyúlás- és hőmérsékletméréshez, gyorsulásmérők rezgésalapú globális károsodás-észleléshez és korróziós érzékelők (LPR, ER szondák) elektrokémiai monitoringhoz. Az adatgyűjtő réteg szinkronizálja az AE becsapódási adatokat (mikroszekundumos időzítés) a lassabb parametrikus adatokkal (1–100 Hz mintavételezés) közös időreferenciákon keresztül, jellemzően GPS időbélyegzett adatgyűjtő rendszerekkel.
A feldolgozó réteg valós idejű forráslokalizációt, hullámforma-osztályozást és zajszűrést végez. A fejlett rendszerek gépi tanulási osztályozókat, támogató vektor gépeket (SVM), k-legközelebbi szomszéd (k-NN) vagy neurális hálózatokat használnak az AE források károsodási mechanizmus kategóriákba sorolásához (repedés, korrózió, huzalszakadás, dörzsölődés, zaj). A diagnosztikai réteg a károsodás súlyosságát értékeli Felicity-arány, AE eseményráta trendek, amplitúdó-eloszlás elemzés és b-érték elemzés segítségével (az amplitúdó-frekvencia eloszlás meredeksége, ahol a csökkenő b-érték a mikrorepedezésről a makrorepedezésre való átmenetet jelzi).
A prognosztikai réteg a hátralévő hasznos élettartamot becsüli az AE intenzitás és a törésmechanikai modellek korrelációjával. A kumulatív AE energia a repedéskiterjedéshez kapcsolódik Paris-törvény korreláción keresztül, lehetővé téve a repedésnövekedési ráták és a kritikus repedésméretig eltelt idő becslését. A digitális iker integráció az AE forráshelyeket a végeselemes modell geometriákra képezi le, korrelálva az AE aktivitást a helyi feszültségintenzitással a károsodás előrehaladásának előrejelzéséhez tervezett terhelési forgatókönyvek alatt.
Vezeték nélküli AE rendszerek
A vezeték nélküli AE monitoring rendszerek lehetővé teszik a telepítést olyan szerkezeteken, ahol nincs vezetékes infrastruktúra. A MISTRAS Micro-SHM rendszer 4–8 csatornás AE monitoringot biztosít kompakt, akkumulátoros házban, mobil vagy műholdas visszacsatolással. A Vallen WISAE (Wireless Smart AE) rendszer elosztott érzékelő csomópontokat támogat helyi feldolgozással és vezeték nélküli adatátvitellel 2,4 GHz vagy 868 MHz ISM sávú rádiókkal. Az akkumulátor-élettartam a folyamatos monitoringhoz 30 naptól (folyamatos adatfolyam) 2 évig (időszakos mintavételezés eseményvezérelt átvitellel) terjed. A napelemes változatok határozatlan idejű működést biztosítanak távoli helyeken, beleértve az elszigetelt hídfesztávokat, csővezeték-szivattyúállomásokat és tengeri platformokat.
Adatfúzió más NDT módszerekkel
Az AE maximális értéket akkor nyújt, ha kiegészítő NDT módszerekkel integrálják az átfogó szerkezeti értékeléshez:
| NDT módszer | Kiegészítő jelleg az AE-vel | Integrációs előny |
|---|---|---|
| Ultrahangos vizsgálat (UT) | Az UT méretezi az AE által észlelt hibákat, az AE azonosítja az aktív hibákat | Az AE megtalálja az aktív repedéseket, az UT méri a méretet és mélységet |
| Radiográfia (RT) | Az RT megerősíti az AE által észlelt belső hibákat | Az AE nagy területeket szűr, az RT ellenőrzi a kritikus forrásokat |
| Mágneses részecske (MT) | Az MT megerősíti az AE által észlelt felületi repedésjelzéseket | Az AE észleli a felület alatti repedésnövekedést az MT láthatósága előtt |
| Örvényáram (ECT) | Az ECT jellemzi a felületi hibákat a hegesztések közelében | Az AE lokalizálja az aktív hibákat, az ECT méretezi és jellemzi |
| Talajradar (GPR) | A GPR lokalizálja a vasalást és csatornákat, az AE aktív hibákat észlel | A GPR feltérképezi a geometriát, az AE figyeli a szerkezeti integritást |
| Optikai szálas érzékelés (FBG) | Az FBG nyúlást mér, az AE dinamikus károsodási eseményeket észlel | A nyúlásállapot korrelál az AE aktivitással |
Az AE monitoring előnyei és korlátai
Előnyök
Az aktív hibák valós idejű észlelése, az AE a károsodást annak bekövetkeztekor észleli, azonnali figyelmeztetést adva a repedéskeletkezésről, -terjedésről és kritikus károsodási állapotokról. Egyetlen más NDT módszer sem biztosítja ezt az időbeli azonnaliságot egy teljes szerkezeten egyidejűleg.
Passzív, nem invazív technika, az AE nem juttat energiát a szerkezetbe, kiküszöbölve a sugárzási veszélyeket (RT), csatolási követelményeket (UT) és berendezés-hozzáférési igényeket (MT). Az érzékelők hozzáférhető felületekre szerelhetők szerkezeti módosítás nélkül.
Globális monitoring képesség, egyetlen AE érzékelő nagy területet figyel, akár 30 m sugarút acéllemezben, 10–15 m-t acél tartóövekben, 3–5 m-t betonban, lehetővé téve a nagy szerkezetek költséghatékony monitoringját viszonylag kevés érzékelőhelyről.
Forráslokalizáció, az AE térbeli lokalizációt biztosít a károsodási forrásokról, a későbbi vizsgálatokat meghatározott helyekre irányítva, nem pedig más módszerekkel 100%-os lefedettséget igényelve. A ±0,1–1 m lokalizációs pontosság tipikus terepi telepítéseknél elegendő a kritikus zónák azonosításához.
Folyamatos monitoring üzem közben, az AE normál szerkezeti használat közben működik, forgalmi terhelés hidakon, nyomásciklusok tartályokon, hőciklusok csővezetékeken, rögzítve az üzemi körülmények között bekövetkező károsodási eseményeket.
Nagy érzékenység a korai stádiumú károsodásra, az AE mikrorepedés-keletkezést észlel 5–10 MPa√m feszültségintenzitás-tényező tartományoknál (ΔK) acélban, jóval a vizuális vizsgálat észlelési küszöbe alatt (jellemzően ΔK > 20–30 MPa√m felületre törő repedéseknél) és az ultrahangos vizsgálaté alatt (jellemzően ΔK > 15–25 MPa√m).
Kompatibilitás automatizált rendszerekkel, a modern AE rendszerek automatikus eseményészlelést, forráslokalizációt és riasztásgenerálást biztosítanak folyamatos kezelői figyelem nélkül. A küszöbértékek és riasztási szintek programozhatók felügyelet nélküli működéshez.
Törésmechanikai korreláció, az AE paraméterek, különösen a kumulatív számlálások és energia, közvetlenül korrelálnak a repedéskiterjedéssel Paris-törvény összefüggéseken keresztül, lehetővé téve a kvantitatív károsodásértékelést és a hátralévő élettartam becslését.
Alkalmazhatóság több károsodástípusra, az AE repedéseket, korróziót, huzalszakadásokat, delaminációt, szálszakadást, szivárgásokat, súrlódást, ütéseket és folyást észlel egyetlen érzékelő-telepítésből megfelelő jelfeldolgozással.
Próbaterhelés-ellenőrzés, az AE a próbaterheléses vizsgálatok során azonnal azonosítja az aktív hibafejlődést anélkül, hogy a szerkezetet törésig kellene terhelni, lehetővé téve a nyomástartályok, hidak és repülőgép-szerkezetek biztonságos minősítését.
Korlátok
Terhelési követelmény, az AE megköveteli, hogy a szerkezet feszültség alatt legyen az emisszió generálásához. Egy nyugalmi, állandó terhelésű, kedvező környezeti feltételekkel rendelkező szerkezet nem produkál észlelhető AE-t a károsodási állapottól függetlenül. Ez a legfontosabb működési korlát.
Nincs hibaméretezés, az AE hibatevékenységet észlel, de nem méri közvetlenül a hibaméretet. Egy nagy, aktív emissziós forrás jelenthet gyorsan növekvő nagy repedést vagy intenzíven kibocsátó kis repedést. Az AE aktivitás és a hibaméret közötti korreláció törésmechanikai modelleket vagy kiegészítő NDT-t igényel.
Jelcsillapítás, az AE jelek csillapodnak a terjedési távolsággal a geometriai szóródás, anyagabszorpció és szórás miatt. Az érzékelők távolságának figyelembe kell vennie a csillapítási rátákat: acéllemezek 1 dB/m, beton 3–8 dB/m, kompozitok 10–30 dB/m, és interfész-dominált szerkezetek (injektált feszítőkötegek, rétegzett kompozitok) akár 50 dB/m.
Zajszűrés, az üzemi környezetek zajforrásokat generálnak, amelyek elfedhetik vagy összetéveszthetők az AE jelekkel: elektromágneses interferencia, mechanikus rezgés, esőbecsapódás, szél okozta mozgás, forgalmi dübörgés, hidraulikus rendszerek és hőtágulási repedések. A zajszűrés gondos beállítást és gyakran utófeldolgozási elemzést igényel.
Állandó érzékelő-telepítés, a folyamatos monitoring megköveteli, hogy az érzékelők a monitoring időtartama alatt a szerkezeten maradjanak. Az érzékelő telepítése, kábelvezetése és védelme mérnöki tervezést igényel, és költségigényes lehet rövid távú monitoringhoz.
Csatolás romlása, hosszabb monitoring időszakok alatt (hónapoktól évekig) az érzékelő csatolóanyaga lebomlik, a ragasztós kötések gyengülnek, és a mágneses bilincsek elmozdulhatnak. Az időszakos ceruzahegy-törés ellenőrzés az ASTM E976 szerint elengedhetetlen az adatminőség fenntartásához.
Értelmezési szakértelem, az AE adatértelmezés megköveteli az anyagviselkedés, hullámterjedés, jelfeldolgozás, szerkezeti mechanika és károsodási mechanizmusok megértését. Az automatizált osztályozó rendszerek csökkentik, de nem szüntetik meg a tapasztalt elemzők szükségességét.
A nyugvó hibák nem észlelhetők, az AE csak aktív vagy növekvő hibákat észlel. A meglévő, stabil és a jelenlegi körülmények között nem növekvő károsodás, stabilizált repedés, passzivált korróziós gödör, korábban folyást szenvedett zóna, nem produkál AE-t, amíg újra nem aktiválódik.
Kumulatív AE kalibráció, a kumulatív AE aktivitás és a szerkezeti degradáció közötti kapcsolat anyagspecifikus, geometriafüggő és terhelésfüggő. A kalibráció reprezentatív laboratóriumi vizsgálatot vagy terepi validációt igényel, amely adott szerkezeteknél nem feltétlenül áll rendelkezésre.
Környezeti érzékenység, a szélsőséges hőmérsékletek befolyásolják az érzékelő érzékenységét (a PZT tulajdonságok 150°C felett eltolódnak), a csatolóanyag viszkozitását (a zsír -20°C alatt megkeményedik) és a kábel elektromos tulajdonságait. A magas páratartalom korrodálja az érzékelő érintkezőit. A villámcsapás és feszültséglökések károsíthatják az előerősítőket.
Szabványreferencia táblázat
| Szabvány | Cím | Alkalmazás |
|---|---|---|
| ASTM E1316 | Standard Terminology for NDT | AE definíciók és terminológia |
| ASTM E569 | AE Monitoring During Controlled Stimulation | Üzemben lévő nyomástartály monitoring |
| ASTM E650 | Mounting Piezoelectric AE Sensors | Érzékelő telepítési eljárások |
| ASTM E750 | AE Instrumentation Characterization | Adatgyűjtési specifikációk |
| ASTM E976 | AE Sensor Response Characterization | Ceruzahegy-törés kalibrációs útmutató |
| ASTM E1067 | AE Examination of FRP Tanks/Vessels | Kompozit berendezés monitoring |
| ASTM E1106 | Primary Calibration of AE Sensors | Metrológiai érzékelő kalibráció |
| ASTM E1419 | AE Examination of Seamless Gas Cylinders | Gázpalack hidroteszt monitoring |
| ASTM E1781 | Secondary Calibration of AE Sensors | Terepi érzékelő ellenőrzés |
| ASTM E1930 | AE Examination of Atmospheric Storage Tanks | Tartályfenék korrózió monitoring |
| ASTM E2075 | AE Sensor Response from Simulated AE | Hsu-Nielsen forrás szabvány |
| ASTM E2374 | AE Examination of Composite Structures | Kompozit szerkezeti monitoring |
| ASTM E2983 | AE for SHM of Bridges | Hídmonitoring eljárások |
| ISO 16837 | AE for Damage Qualification of RC Beams | Betonhíd károsodás-osztályozás |
| ISO 16838 | AE for Integrity Assessment | Szerkezeti integritás protokoll |
| ASME V 11. cikk | AE Examination of FRP Equipment | FRP tartály/edény vizsgálat |
| ASME V 12. cikk | AE Examination of Metallic Vessels | Fém edény hidroteszt |
| ASME V 13. cikk | Continuous AE Monitoring | Üzemben lévő folyamatos monitoring |
| EN 1330-9 | AE Terminology | Európai terminológiai szabvány |
| EN 13477-1/2 | AE Equipment Characterization | Európai berendezés szabvány |
| EN 13554 | AE General Principles | Európai általános elvek |
| EN 14584 | AE Testing of Metallic Pressure Equipment | Európai nyomástartó berendezés szabvány |
| EN 15495 | AE Zonal Location | Európai zónális lokalizációs módszer |
| EN 15856 | AE for Corrosion Detection | Korróziómonitoring szabvány |
| EN 15857 | AE for Fiber-Reinforced Polymers | FRP monitoring szabvány |
Gyakran Ismételt Kérdések
- Mi az akusztikus emissziós monitoring és hogyan működik?
- Az akusztikus emissziós (AE) monitoring egy passzív roncsolásmentes vizsgálati módszer, amely a feszültség alatt álló anyagon belüli lokalizált alakváltozási energia gyors felszabadulásából származó tranziens rugalmas feszültséghullámokat észleli. Amikor hibák, például repedések, korrózió vagy szálszakadás aktívan növekednek vagy terjednek, nagyfrekvenciás feszültséghullámokat bocsátanak ki, amelyek az anyagon keresztül a felületre terjednek. A szerkezet felületére szerelt piezoelektromos érzékelők ezeket a mechanikai hullámokat elektromos jelekké alakítják, amelyeket erősítenek, szűrnek (jellemzően 20 kHz és 1 MHz között) és egy adatgyűjtő rendszer elemez. A rendszer paramétereket nyer ki, beleértve a becsapódási időt, csúcsamplitúdót, jeldurationt, felfutási időt, számlálásokat és energiát, hogy jellemezze az egyes AE eseményeket. Az ultrahangos vizsgálattal ellentétben, amely hanghullámokat bocsát be, az AE passzív technika, amely a károsodási folyamat által felszabadított energiát hallgatja.
- Mi a Kaiser-effektus az akusztikus emissziós vizsgálatban?
- A Kaiser-effektust, amelyet Joseph Kaiser 1950-ben vizsgált először szisztematikusan, az akusztikus emisszió irreverzibilis viselkedését írja le: amikor egy anyagot terhelnek, tehermentesítenek, majd újra terhelnek, akusztikus emisszió nem jelentkezik, amíg a korábban alkalmazott maximális feszültségszintet meg nem haladják. Ez azt jelenti, hogy az anyag rendelkezik egyfajta „feszültségmemóriával”. A hatást az ISO 16837:2019 úgy határozza meg, hogy „kevés AE aktivitás figyelhető meg, amíg a korábbi szakasz maximális terhelését meg nem haladják, amikor feszültségeket alkalmaznak, eltávolítanak, majd újra alkalmaznak”. A Kaiser-effektus alapvető a nyomástartály hidrotesztnél, ahol az első nyomás alá helyezés feltárja a folyást a nagy feszültségű területeken, míg a csendes második nyomás alá helyezés a szerkezeti integritást jelzi. A Kaiser-effektus megsértése felhalmozódott károsodást jelez, és a Felicity-arány segítségével számszerűsítik, amely az AE újraindulásának terhelésének és a korábbi maximális terhelésnek az aránya, ahol a 0,95 alatti értékek vizsgálatot igénylő károsodást jeleznek.
- Hogyan szerelik az AE érzékelőket és milyen típusok léteznek?
- Az AE érzékelők túlnyomórészt piezoelektromos eszközök, amelyek ólom-cirkonát-titanát (PZT) elemeket használnak. Két alapvető típus létezik: rezonáns érzékelők, amelyek egy adott frekvencián a legnagyobb érzékenységet biztosítják (jellemzően 150 kHz hídmonitoring, 300 kHz szálkompozitok, 60 kHz beton/kőzetanyagok), és szélessávú érzékelők, amelyek 100–1000 kHz között lapos frekvenciaválaszt adnak spektrális elemzéshez. Az érzékelőket az ASTM E650 szerint szerelik akusztikus csatolóanyaggal (szilikonzsír, epoxi vagy forró ragasztó), mágneses bilincsekkel, ragasztós rögzítéssel vagy nyomó rögzítőelemekkel. Az érzékelők távolsága a hullámcsillapítástól és az alkalmazástól függ: betonban a vasalás 1–5 m távolságot igényel, acéllemezeknél 10–30 m lehetséges, kompozit anyagoknál 0,5–2 m szükséges. A rögzítési felület előkészítése magában foglalja a festék, bevonatok és laza rozsda eltávolítását a konzisztens akusztikus csatolás fenntartása érdekében.
- Hogyan működik az AE forráslokalizáció?
- Az AE forráslokalizáció a feszültséghullámok érkezési időbeli különbségét (TDOA) használja több érzékelőnél a károsodási forrás háromszögeléséhez. A lineáris lokalizáció két érzékelőt használ egy gerendán vagy csövön, és az érkezési idő különbségéből és a hullámsebességből számítja ki a pozíciót: d = (Δt × v + D)/2, ahol D az érzékelők távolsága, Δt az időbeli különbség, v pedig a hullámsebesség. A síkbeli (háromszögeléses) lokalizáció három vagy több érzékelőt igényel, egyenletrendszert megoldva az x-y koordinátákra. A 3D lokalizáció négy vagy több érzékelőt használ iteratív optimalizálással (Newton-Raphson vagy Geiger-módszer). A zónális lokalizáció (EN 15495 szerint) csak azt a zónát azonosítja, ahol a károsodás történt, pontos koordináták nélkül, és akkor használják, ha a terjedési útvonalak összetettek, például utófeszített betoncsatornákban. A hullámsebesség kalibrálása kritikus, az acél P-hullámsebessége 4900–5900 m/s, míg a betoné 3500–4500 m/s között változik a keveréktervtől és állapottól függően.
- Milyen károsodástípusokat képes az AE észlelni hidakon?
- Az AE monitoring hidakon több aktív károsodási mechanizmust észlel, beleértve: repedésnövekedést, a fáradási repedés keletkezésétől a terjedésen át a törésig, az amplitúdó 55 dB-ről a kezdetkor 85 dB fölé emelkedik a kritikus repedésméretnél, korróziós aktivitást, hidrogénbuborék-képződés 35–55 dB becsapódásokat produkál, a gödörkorrózió 50–70 dB eseményeket generál, feszítőhuzal-szakadást utófeszített hidakon, amely nagyon nagy energiájú, 80–100+ dB eseményeket produkál jellegzetes hullámforma-jellemzőkkel, dörzsölődést és dörzsölődési fáradást hídkapcsolatoknál, amely folyamatos alacsony szintű AE-t produkál, valamint szálszakadást FRP-vel megerősített hidakon, amely 60–90 dB eseményeket generál. Az AE különösen értékes az aktív károsodás észlelésére, amely nem látható a statikus vizuális vizsgálatban vagy akár a hagyományos NDT módszerekben sem, mivel a folyamatos monitoring rögzíti a hibatevékenységet az üzemi forgalmi terhelés során.
- Milyen szabványok szabályozzák az AE vizsgálatot?
- Az AE vizsgálatot több nemzetközi szabvány szabályozza. Az ASTM E1316 határozza meg a terminológiát. Az ASTM E976 az érzékelő kalibrálását fedi le. Az ASTM E569 és E1930 a nyomástartályok vizsgálat közbeni monitoringját fedi le. Az ASTM E2983 a hídmonitoringot fedi le. Az ASTM E2374 a kompozit szerkezeteket fedi le. Az ISO 16837 keretet biztosít az AE vizsgálathoz hidakon, terhelési arány és nyugalmi arány károsodás-osztályozással. Az ASME V. szakasz 11. cikke az FRP berendezéseket, a 12. cikk a fém nyomástartályokat, a 13. cikk pedig a folyamatos monitoringot fedi le. Az ASME VIII. szakasz 1. rész 2493. eset és az XI. szakasz nukleáris monitoring további hivatkozások. Az európai szabványok közé tartozik az EN 1330-9 (terminológia), EN 13477-1/2 (berendezés jellemzés), EN 13554 (általános elvek), EN 14584 (fém nyomástartó berendezések) és EN 15495 (zónális lokalizáció).
- Mik az AE előnyei és korlátai más NDT módszerekhez képest?
- Előnyök: valós idejű észlelés az aktív hibák növekedésük közben, passzív technika, amely nem juttat energiát a szerkezetbe, globális monitoring képesség, amely nagy szerkezeteket fed le néhány érzékelőhelyről, forráslokalizáció a károsodás pontos behatárolásához, észleli a hibatevékenységet, amely nem látható vizuális vizsgálattal vagy statikus NDT-vel, folyamatos monitoring üzemi szolgáltatás közben, nagy érzékenység a korai stádiumú károsodási folyamatokra. Korlátok: a szerkezetet feszültség alá kell helyezni (terhelés nélkül nincs emisszió a legtöbb hibafajtánál), a jelcsillapítás korlátozza az érzékelők távolságát, különösen kompozitokban és betonban, nem tudja közvetlenül mérni a hibaméretet (csak aktivitást), a zajszűrés kihívást jelent üzemi környezetben, az érzékelőknek rögzítve kell maradniuk a folyamatos monitoringhoz, az adatértelmezés képzett elemzőket igényel, a kumulatív AE nem feltétlenül korrelál lineárisan a szerkezeti degradációval.
- Hogyan integrálódik az AE a szerkezeti egészségmonitoring rendszerekkel?
- Az AE többérzékelős adatfúzióval integrálódik az SHM rendszerekbe, kombinálva az AE-t nyúlásmérőkkel, gyorsulásmérőkkel, optikai szálas érzékelőkkel és környezeti érzékelőkkel. A folyamatos AE monitoring olyan rendszereket használ, mint a MISTRAS Sensor Highway II (48–128 csatorna) vagy a Vallen AMSY-6 (akár 254 csatorna) valós idejű eseményfeldolgozással. Az integrációs architektúra magában foglalja: érzékelő réteg (AE + más NDT érzékelők), adatgyűjtő réteg (szinkronizált többcsatornás rögzítés), feldolgozó réteg (forráslokalizáció, jelosztályozás, zajszűrés), diagnosztikai réteg (károsodás súlyosságának értékelése, Kaiser/Felicity elemzés) és prognosztikai réteg (hátralévő élettartam becslés). A vezeték nélküli AE rendszerek (Micro-SHM, WISAE) lehetővé teszik a terepi telepítést napelemes tápegységgel és mobil hálózati visszacsatolással. A digitális iker integráció az AE eseményeket a végeselemes modell helyeire képezi le feszültségkorrelációhoz.
- Mi a Felicity-arány és hogyan használják?
- A Felicity-arány (FR) a Kaiser-effektus megsértését számszerűsíti, és az AE újraindulásának terhelése osztva a korábbi maximális terheléssel. FR = 1,0 tökéletes Kaiser-effektust jelez (nincs új károsodás). A 0,95 és 1,0 közötti FR elfogadható fém nyomástartályoknál az ASME irányelvek szerint. A 0,90 és 0,95 közötti FR határeset, további vizsgálatot igényel. A 0,80 és 0,90 közötti FR jelentős károsodást jelez. A 0,80 alatti FR kritikus károsodást jelez, amely azonnali beavatkozást igényel. Az ISO 16837 ezt betonhidakra adaptálja a terhelési arány (L = Lo/Lp) és a nyugalmi arány (C = Au/At) segítségével, ahol L az AE megjelenését méri a következő terhelésnél, C pedig az AE aktivitást a tehermentesítés során. A károsodást alacsony, közepes vagy súlyos kategóriába sorolják e két paraméter alapján, egy károsodás-osztályozási diagramon ábrázolva.
- Használható az AE korrózió észlelésére?
- Igen, az AE több korróziós mechanizmust észlel. Az aktív gödörkorrózió 50–70 dB eseményeket generál a passzív film hirtelen szakadásából és metastabil gödörképződésből. A hidrogénbuborék-képződés 35–55 dB jeleket produkál, ahogy a buborékok nukleálódnak, növekednek és leválnak a korrodáló felületről. A feszültségkorróziós repedés (SCC) 55–85 dB emissziót generál mind a repedéskeletkezésből, mind a terjedésből. A réskorrózió alacsony szintű folyamatos AE-t produkál. Az egyenletes korrózió minimális észlelhető AE-t produkál. Az észlelési frekvenciák 100–500 kHz között vannak gödörkorrózióhoz és 100–300 kHz hidrogénfejlődéshez. A monitoring megköveteli, hogy a korrózió aktív legyen, a múltbeli korrózió (stabilizált gödrök, meglévő rozsdarétegek) nem bocsát ki. Jomdecha és munkatársai (2007) négy korróziótípust jellemeztek amplitúdó-eloszlás alapján: egyenletes (30–45 dB), gödör (45–70 dB), rés (35–55 dB) és SCC (55–85+ dB).
- Hogyan használják az AE-t nyomástartály és tartályvizsgálatra?
- Az AE-t széles körben használják nyomástartály és tartályvizsgálatra az ASME V. szakasz 11., 12. és 13. cikke, valamint az ASTM E1930 szerint. Az eljárás magában foglalja: AE érzékelősor felszerelését (jellemzően 12–48 érzékelő egy tartályon), a tartály nyomás alá helyezését egy meghatározott lépéssorozat szerint (50% → tartás → 65% → tartás → 85% → tartás → 100% → tartás → 110% maximális vizsgálati nyomás), az AE aktivitás elemzését a nyomás alá helyezés és a tartási időszakok alatt. Az aktív forrásokat osztályozzák (az ASME az AE forrásokat A-tól E-ig terjedő osztályokba sorolja aktivitás és intenzitás alapján). A Monpac szoftvert használják tartályfenék monitoringra föld feletti tárolótartályoknál az API 650 szerint. Követelmények: 5 tartási ciklus a hidroteszt során, érzékelők legfeljebb 5–8 m távolságra, háttérzaj-ellenőrzés és érzékelő-ellenőrzés ceruzahegy-töréssel (ASTM E976).
- Milyen ceruzahegy-törés tesztet használnak az AE érzékelő ellenőrzésére?
- A ceruzahegy-törés (PLB) teszt, amelyet az ASTM E976 szabványosít, az elsődleges módszer az AE érzékelő kalibrálásának helyszíni ellenőrzésére. Egy 0,3 mm vagy 0,5 mm átmérőjű 2H mechanikus ceruzahegyet körülbelül 3 mm-re kinyújtanak, és 30–45°-os szögben a szerkezet felületéhez nyomnak, amíg el nem törik. A hegy törése reprodukálható lépcsős erőfüggvényt szabadít fel, amely szélessávú feszültséghullámot generál, ezt Hsu-Nielsen forrásnak nevezik, konzisztens referenciajelet biztosítva. A kulcsfontosságú ellenőrzési kritériumok: konzisztens amplitúdó ±3 dB-en belül ismételt töréseknél ugyanazon a helyen, konzisztens felfutási idő ±20%-on belül, és konzisztens energia ±10%-on belül. A PLB tesztet minden AE vizsgálat előtt, közben és után elvégzik annak biztosítására, hogy az érzékelő csatolása stabil maradjon. A Hsu-Nielsen forrás ismételhető impulzust hoz létre, amely valódi AE eseményt szimulál a felület közelében.
- Melyek a jellemző frekvenciák a különböző AE alkalmazásokhoz?
- A jellemző AE frekvenciatartományok alkalmazásonként és anyagonként változnak. Acélszerkezetek (hidak, nyomástartályok, daruk) 100–300 kHz rezonáns érzékelőket használnak, amelyeket repedésterjedési jelekre optimalizáltak. Betonszerkezetek 50–150 kHz érzékelőket használnak a beton nagyobb jelcsillapítása miatt. Kompozit anyagok (FRP, szénszál) 150–600 kHz érzékelőket használnak mind a mátrixrepedés (alacsonyabb frekvenciák), mind a szálszakadás (magasabb frekvenciák) rögzítésére. A feszítőhuzal-szakadás észlelése 20–200 kHz érzékelőket használ a huzalszakadásra jellemző nagyon nagy energiájú, alacsonyabb frekvenciájú jelek rögzítésére. A korróziómonitoring jellemzően 100–500 kHz szélessávú érzékelőket használ. A szivárgásészlelés alacsonyabb, 20–100 kHz frekvenciákat használ, mivel az áramlás által kiváltott AE eltérő spektrális tartalommal rendelkezik. A laboratóriumi anyagvizsgálat 300–1000 kHz érzékelést használ kis próbatestekhez. A katonai és repülőgépipari szerkezetek 100–2000 kHz-et használnak az anyagtípustól és vastagságtól függően.
- Miben különbözik az AE az ultrahangos vizsgálattól?
- Az AE alapvetően különbözik az ultrahangos vizsgálattól (UT) több szempontból. Az AE passzív technika, csak az aktív hibák által kibocsátott feszültséghullámokat hallgatja, és nem juttat energiát a szerkezetbe. Az UT aktív technika, hanghullámokat bocsát be és méri a visszaverődéseket/áteresztést. Az AE az aktívan növekvő vagy változó hibákat észleli (repedésterjedés, korrózió), míg az UT mind az aktív, mind a nyugvó hibákat képes észlelni (statikus repedések, üregek, zárványok). Az AE valós idejű monitoringot biztosít a hibatevékenységről, míg az UT pillanatképet ad a jelenlegi állapotról. Az AE nagy területeket fed le néhány érzékelővel, míg az UT a teljes érdeklődési terület pontról pontra történő letapogatását igényli. Az AE nem tudja közvetlenül mérni a hibaméretet vagy -mélységet, míg az UT pontos méretezést és mélységinformációt biztosít. Az AE megköveteli, hogy a szerkezet terhelés alatt legyen az emisszió generálásához, míg az UT terheletlen szerkezeteken is működik.
- Hogyan működik az AE kompozit anyagok vizsgálatánál?
- Az AE-t széles körben használják kompozit anyagok vizsgálatára és tesztelésére az ASTM E2374 szerint. A kompozitok különböző károsodási mechanizmusai jellegzetes AE aláírásokat produkálnak. A mátrixrepedés alacsony amplitúdójú (40–60 dB), rövid időtartamú eseményeket generál 200–500 kHz-en. A szál/mátrix interfész leválás közepes amplitúdójú (55–75 dB) eseményeket produkál. A delamináció nagy amplitúdójú (70–95 dB), hosszú időtartamú eseményeket generál 50–300 kHz-en. A szálszakadás nagyon nagy amplitúdójú (60–100 dB) eseményeket produkál 100–600 kHz-en. A frekvencia alapú klaszterezés k-means vagy önszervező térképek segítségével osztályozhatja a károsodási mechanizmusokat. A kumulatív AE energia korrelál a károsodás előrehaladásával. A Felicity-arány monitoring fontos kompozit nyomástartályoknál és szerkezeti elemeknél. Az AE-t kompozit burkolatú nyomástartályok (COPV) próbaterhelése során használják, ahol az első nyomás alá helyezés feltárja az összes aktív károsodást.
- Használható az AE monitoring repülőgép-szerkezeteknél?
- Igen, az AE monitoringot alkalmazzák repülőgép-szerkezeteknél fáradási repedések észlelésére a törzsszerkezetben, futómű-alkatrészekben és szárnyrögzítéseknél. Az alkalmazások közé tartozik: repülés közbeni monitoring kritikus alkatrészeknél, földi fáradási tesztelés és tanúsítás, csavar- és kötésmonitoring, valamint kompozit törzs- és szárnylapok károsodásészlelése. A repülőgépipari anyagok, alumíniumötvözetek, titán és kompozitok, jó AE hullámterjedési jellemzőkkel rendelkeznek, lehetővé téve az érzékelők 10–50 cm távolságát vékony burkolatoknál és 0,5–2 m-t vastagabb szerkezeti elemeknél. Frekvenciasávok: 100–300 kHz fém törzsmonitoringhoz és 150–600 kHz kompozitokhoz. A repülőgép AE monitoringnak meg kell különböztetnie a szerkezeti AE-t az üzemi zajforrásoktól, beleértve a motorrezgést, aerodinamikai zajt, hidraulikus rendszereket és futómű működést. Fejlett zajszűrés spektrális elemzéssel, mintafelismeréssel és többérzékelős korrelációs szűrőkkel elengedhetetlen.
- Melyek a fontos adatgyűjtési paraméterek az AE monitoringban?
- Az ASTM E750 által meghatározott kulcsfontosságú AE adatgyűjtési paraméterek: küszöbérték, jellemzően 35–45 dB-re állítva a háttérzaj szűrésére az emissziós események rögzítése mellett, csúcsdefiníciós idő (PDT), a jelcsúcs azonosításának ideje, jellemzően 200–2000 mikroszekundum, becsapódás-definíciós idő (HDT), a becsapódás végének meghatározásának ideje, jellemzően 200–2000 mikroszekundum, becsapódás-zárási idő (HLT), holtidő az új jelek elfogadása előtt, jellemzően 300–2000 mikroszekundum, mintavételi frekvencia, 1–10 MHz a maximális frekvenciatartalomtól függően, előerősítő erősítés, 20 vagy 40 dB (néha 60 dB), sávszűrő beállítások, jellemzően 20–400 kHz hídmonitoringhoz, 100–1000 kHz laboratóriumi vizsgálathoz. Minden AE becsapódás paramétereket generál: érkezési idő (mikroszekundum felbontás), csúcsamplitúdó (dBAE), időtartam (mikroszekundum), felfutási idő (mikroszekundum), számlálások (küszöbátlépések), abszolút energia (attojoule), RMS (volt), ASL (dBAE), frekvencia-centroid (kHz) és jelerősség.
- Milyen korlátai vannak az AE-nek a terepi szerkezeti monitoringban?
- Az AE terepi monitoringban több gyakorlati korláttal szembesül. A jelcsillapítás betonban az érzékelők távolságát 3–5 m-re korlátozza vasbetonban és 1–3 m-re utófeszített csatornákban. A környezeti zaj a forgalomtól, széltől, esőtől és mechanikus berendezésektől elfedheti az AE jeleket, a zajszűrés kiterjedt szűrést igényel. Az érzékelőknek rögzítve kell maradniuk a folyamatos monitoringhoz, és nem használhatók újra más szerkezeteknél a monitoring időszak alatt. A csatolás minősége idővel romlik, időszakos ellenőrzést igényelve. A szélsőséges hőmérsékletek befolyásolják az érzékelő teljesítményét és a csatolóanyag stabilitását. Az AE aktivitási információt ad, de nem közvetlen hibaméretezést, egy nagy, aktív forrás jelezhet növekvő repedést vagy egy intenzíven kibocsátó kis repedést is. Az értelmezés tapasztalt elemzőket igényel. A szerkezetnek feszültségváltozást kell tapasztalnia a károsodás kibocsátásához, egy állandó terhelésű, kedvező környezetben lévő szerkezet nem mutathat AE-t akkor sem, ha károsodás létezik.
Ez egy referenciabejegyzés. A TarmacView drónos ellenőrzési szolgáltatásokat nyújt, és nem árulja az ebben a szószedetben leírt felszereléseket vagy anyagokat.