Letecký slovník

Čo je diferencované sadanie?

Geotechnika · Poruchy vozovky · Konštrukčná inšpekcia · Letisková vozovka 8 jazyky
Definícia
Diferencované sadanie označuje nerovnomerný vertikálny posun dosiek vozovky, konštrukčných základov alebo násypov pri mostných oporách spôsobený rozdielmi v stlačiteľnosti podložia, kvalite zhutnenia, vlhkostných podmienkach alebo pôsobiacom zaťažení. Na rozdiel od rovnomerného sadania, ktoré znižuje celú konštrukciu rovnomerne bez vzniku deformácie, diferencované sadanie spôsobuje uhlovú deformáciu, praskanie, schodkovité posuny v škárach a kaluže na povrchu. Na letiskových vozovkách tieto deformácie vytvárajú riziko cudzích predmetov (FOD), znižujú kvalitu jazdy a urýchľujú štrukturálne zhoršenie. Diferencované sadanie je primárnym indikátorom poruchy počas inšpekcie vozovky a kvantifikuje sa pomocou parametrov ako uhlová deformácia (δ/L), rozdielny priehyb a medzinárodný index nerovnosti (IRI).

Definícia a odlíšenie od rovnomerného sadania

Diferencované sadanie je nerovnomerný vertikálny posun susedných bodov na povrchu vozovky, konštrukčného základu alebo násypu pri mostnej opore spôsobený rozdielmi v stlačiteľnosti podložia, kvalite zhutnenia, vlhkostných podmienkach alebo pôsobiacom zaťažení v rámci pôdorysu konštrukcie. Zásadne sa líši od rovnomerného sadania, pri ktorom celá konštrukcia alebo úsek vozovky sadne o rovnakú vertikálnu hodnotu bez vzniku deformácie, uhlového natočenia alebo trhlín medzi susednými prvkami.

Betónová letisková dráha vykazujúca diferencované sadanie s pozdĺžnymi trhlinami a schodkovitými posunmi v škárach vozovky

Rozdiel medzi týmito dvoma typmi sadania je kritický pre inšpekciu vozovky a geotechnický návrh. Rovnomerné sadanie, hoci môže znížiť svetlé výšky alebo ovplyvniť odvodňovacie sklony, zvyčajne nespôsobuje konštrukčné poškodenie tuhých vozoviek alebo rámových konštrukcií, pretože medzi susednými prvkami nevzniká relatívne natočenie ani ťahové napätie. Napríklad základ budovy, ktorý sadne o 25 mm rovnomerne po celej ploche, vo všeobecnosti neutrpí praskanie ani problémy s použiteľnosťou. Limity prípustného celkového sadania v geotechnických normách (bežne 25-50 mm pre plytké základy na piesku podľa USACE) sú preto menej prísne ako limity prípustného diferencovaného sadania (často 12-20 mm pre rovnaké podmienky).

Diferencované sadanie zavádza uhlovú deformáciu (δ/L), definovanú ako relatívny vertikálny posun δ medzi dvoma bodmi vydelený horizontálnou vzdialenosťou L medzi nimi. Uhlová deformácia priamo koreluje so štrukturálnym poškodením. Priekopnícka práca Skemptona a MacDonalda (1956), stále citovaná v Eurokóde 7 a medzinárodnej geotechnickej praxi, stanovila nasledujúce kritériá uhlovej deformácie pre konštrukcie: 1/150 pre štrukturálne poškodenie nosných rámov, 1/300 pre počiatočné praskanie v stenách a povrchových úpravách a 1/500 ako odporúčaný konzervatívny limit pre citlivé konštrukcie. Pre vozovky sú tolerancie uhlovej deformácie prísnejšie, pretože rovnosť povrchu priamo ovplyvňuje dynamiku vozidiel a lietadiel. Typické prípustné limity diferencovaného sadania pre pružné vozovky pri dopravnom zaťažení sú približne 25 mm celkovo s limitom uhlovej deformácie 1:500.

V kontexte letiskových vozoviek je diferencované sadanie mimoriadne dôležité, pretože prevádzka lietadiel vyžaduje extrémne tesné povrchové tolerancie. ICAO Annex 14, Aerodromes, Volume I vyžaduje, aby povrchy vozoviek boli udržiavané tak, aby sa zabránilo cudzím predmetom (FOD) a zaistila bezpečná pozemná manipulácia s lietadlami. FAA Advisory Circular AC 150/5380-6C špecifikuje, že odchýlky povrchu vozovky presahujúce 6 mm pod 4,5 m pravítkom si vyžadujú vyšetrovanie. Tieto tolerancie sú podstatne prísnejšie ako typické normy pre cestné vozovky, čo odráža vyššie rýchlosti, väčšie zaťaženie a nižšiu toleranciu defektov pri prevádzke lietadiel.

Diferencované sadanie je potrebné odlíšiť aj od iných vertikálnych porúch vozovky, ako je vzdutie (pohyb nahor spôsobený napučiavajúcimi zeminami alebo mrazom), vyjazdené koľaje (plastická deformácia vo vrstvách vozovky pod dopravným zaťažením bez sadania podložia) a konsolidácia (časovo závislá zmena objemu v nasýtených jemnozrnných zeminách). Zatiaľ čo vzdutie spôsobuje pohyb nahor a vyjazdené koľaje vytvárajú depresie len v stopách kolies, diferencované sadanie produkuje široké, systematické vertikálne posuny, ktoré nasledujú podmienky podložia, nie vzory dopravy.

Príčiny diferencovaného sadania

Premenlivé podmienky podložia

Najzákladnejšou príčinou diferencovaného sadania je priestorová variabilita vlastností zeminy podložia. Keď majú susedné oblasti pod vozovkou rôzne charakteristiky napätia a deformácie, sadajú o rôzne hodnoty pri rovnakom pôsobiacom zaťažení. Táto variabilita sa prejavuje v niekoľkých formách:

Stratifikácia, striedajúce sa vrstvy piesku, ílu, prachu alebo organických zemín produkujú odlišné kompresné profily. Vrstvy dominované pieskom podliehajú okamžitému (elastickému) sadaniu po aplikácii zaťaženia, zatiaľ čo vrstvy dominované ílom podliehajú časovo závislej primárnej a sekundárnej konsolidačnej sadaní, ktorá môže pokračovať roky. Modul pružnosti (Mr) zemín podložia sa môže pohybovať od menej ako 5 000 psi (34,5 MPa) v mäkkých íloch až po viac ako 30 000 psi (207 MPa) v hustých zrnitých materiáloch. Náhle laterálne zmeny Mr vytvárajú rozdielne priehybové misky pod povrchom vozovky.

Atterbergove medze a index plasticity (PI), zeminy s vysokým PI (nad 35) v niektorých zónach a nízkym PI v susedných zónach spôsobujú asymetrickú odozvu objemu na vlhkosť. Medza zmrštenia, medza plasticity a medza tekutosti spoločne definujú rozsah plasticity, v ktorom sa zeminy správajú plasticky. Íly s vysokým PI podliehajú významnej zmene objemu s kolísaním vlhkosti, čo produkuje cyklické vzdutie a sadanie, ktoré sa časom akumuluje.

Prechodové zóny medzi zárezmi a násypmi sú obzvlášť náchylné na diferencované sadanie. Pôvodná neporušená zemina susedí s novo uloženým násypom so zásadne odlišnými charakteristikami stlačiteľnosti. Násyp zvyčajne podstúpi dodatočné stlačenie pod vlastnou hmotnosťou a nadložným zaťažením, zatiaľ čo oblasť zárezu zostáva stabilná. Tento rozdiel produkuje charakteristický profil sadania na prechode, ktorý je ľahko viditeľný počas inšpekcie vozovky.

Slabé zhutnenie počas výstavby

Nedostatočné zhutnenie počas výstavby zanecháva zeminu podložia pri hustote pod jej maximálnou suchou hustotou (MDD), ako je stanovené Proctorovou skúškou zhutnenia (ASTM D698 pre štandardný Proctor alebo ASTM D1557 pre modifikovaný Proctor). Keď skutočná suchá hustota klesne pod špecifikovanú relatívnu hutnosť, typicky 95 % Modified Proctor pre podkladové vrstvy pod vozovkou a 90-95 % pre násyp podložia, zemina má vyšší pór ako navrhnutý. Pri dopravnom zaťažení a vlastnej hmotnosti tieto voľné zóny podliehajú ďalšiemu zhutňovaniu, čo produkuje povrchové depresie.

Proctorova skúška zhutnenia stanovuje vzťah medzi suchou hustotou a vlhkosťou pre danú zhutňovaciu energiu. Štandardný Proctor (ASTM D698) používa kladivo 5,5 lb spúšťané 12 palcov na tri vrstvy zeminy s 25 údermi na vrstvu, čo dodáva energiu 12 400 ft-lb/ft³. Modifikovaný Proctor (ASTM D1557) používa kladivo 10 lb spúšťané 18 palcov na päť vrstiev s 25 údermi na vrstvu, čo dodáva 56 000 ft-lb/ft³, približne 4,5-krát viac zhutňovacej energie. Ten je štandardom pre špecifikácie zhutnenia podložia a podkladových vrstiev vozovky, pretože lepšie reprezentuje zhutňovacie úsilie moderného ťažkého zariadenia.

Zhutnenie je účinné len v úzkom rozsahu vlhkosti, typicky ±2-3 % optimálnej vlhkosti (OMC). Keď sa zhutnenie vykonáva príliš nasucho, častice sa nemôžu úplne zhutniť a zostávajú v sypkom stave náchylnom na následný kolaps. Keď je príliš mokré, zemina vykazuje gumovité správanie s nízkou tuhosťou a vysokými pórovými tlakmi. Obe podmienky predisponujú podložie k budúcemu diferencovanému sadaniu pri dopravnom alebo environmentálnom zaťažení.

Napučiavajúce zeminy

Napučiavajúce (swelling) zeminy podliehajú cyklickej zmene objemu v reakcii na kolísanie vlhkosti. Montmorillonit (minerály skupiny smektitu) môže napučať až na 15-násobok svojho suchého objemu pri navlhčení a generovať tlaky napučiavania presahujúce 30 000 psf (≈1 436 kPa), čo je dosť na zdvihnutie ťažkých konštrukcií vozovky. Illit vykazuje mierny potenciál zmršťovania a napučiavania, zatiaľ čo kaolinit má nízky potenciál zmršťovania a napučiavania.

Index expanzie (EI) podľa ASTM D4829 klasifikuje potenciál expanzie zeminy. Hodnoty EI nad 90 indikujú veľmi vysokú expanziu, zatiaľ čo hodnoty pod 20 indikujú veľmi nízku expanziu. Index plasticity (PI) poskytuje jednoduchšie screeningové meranie: PI pod 18 indikuje nízky potenciál napučiavania, PI 18-35 indikuje mierny, PI 35-55 indikuje vysoký a PI nad 55 indikuje veľmi vysoký potenciál napučiavania.

Cyklické cykly zmáčania a vysychania zo sezónnych zrážok, zavlažovania, netesných inžinierskych sietí alebo zmien odvodnenia spôsobujú progresívne poškodenie. Napučiavanie pri navlhčení zdvíha úseky vozovky, následné vysychanie spôsobuje zmrštenie, vytvára dutiny pod vozovkou a praskanie na povrchu. Počas viacerých cyklov migruje vozovka nahor a nadol do postupne horšieho stavu. ASCE odhaduje, že napučiavajúce zeminy spôsobujú v Spojených štátoch ročné škody 7 miliárd dolárov na konštrukciách a vozovkách, viac ako ktorákoľvek iná prírodná hrozba dohromady.

Podomieľanie a vývoj podpovrchových dutín

Podomieľanie nastáva, keď sa nosná zemina stratí spod vozovky v dôsledku vnútornej erózie, prúdenia vody alebo kolapsu podzemných dutín. Vozovka dočasne premostí dutinu, kým nie je prekročená jej ťahová kapacita, vtedy dôjde k náhlemu lokalizovanému sadaniu alebo kolapsu. Bežné príčiny zahŕňajú netesné vodovodné a kanalizačné potrubia, ktoré vymývajú jemné častice zeminy do zlomov potrubia, neutesnený zásyp výkopov inžinierskych sietí, ktorý časom sadá, krasovú topografiu, kde rozpúšťanie vápenca vytvára prírodné dutiny, zhoršujúce sa priepusty a drenážne konštrukcie, ktoré umožňujú migráciu zeminy, a slabo zhutnený zásyp výkopov pozdĺž koridorov inžinierskych sietí.

Varovné signály podomieľania zahŕňajú náhle depresie vo vozovke tam, kde predtým fungovalo odvodnenie, vzory praskania vyžarujúce smerom von z nízkeho bodu, mäkké oblasti, ktoré sa zhoršujú pri dopravnom zaťažení, opakované povrchové poškodenie na rovnakých miestach napriek opravám a sadanie v blízkosti šácht, vpustí alebo koridorov inžinierskych sietí. Georadar (GPR) je najúčinnejšou nedeštruktívnou metódou na detekciu podpovrchových dutín skôr, ako sa prejavia ako povrchové sadanie.

Mrazové vzdutie a oslabenie pri topení

V chladnom podnebí dochádza k mrazovému vzdutiu, keď sa ľadové šošovky tvoria v podloží za súčasného splnenia troch podmienok: zemina náchylná na mráz, mrazivé teploty a dostupný zdroj vody. Kapilárne pôsobenie (kryosukcia) priťahuje vodu k mrazovej fronte, kde sa hromadí ako segregované ľadové šošovky. Po zamrznutí voda expanduje približne o 9 % objemu, ale obmedzená expanzia v pôdnych póroch môže produkovať tlaky presahujúce 220 MPa (≈32 000 psi), čo je dosť na zdvihnutie akejkoľvek konštrukcie vozovky.

Oslabenie pri topení nastáva, keď tieto ľadové šošovky na jar topia, nasýtia podložie prebytočnou vodou, ktorá nemôže rýchlo odtekať. Modul pružnosti zeminy dramaticky klesá, typicky o 50-90 %, čo spôsobuje zlyhanie vozovky pri doprave. Zeminy náchylné na mráz sú definované kritériami FHWA ako tie s 10 % alebo viac prechádzajúcich sitom 0,075 mm (č. 200) alebo 3 % alebo viac prechádzajúcich sitom 0,02 mm. Regióny s viacnásobnými cyklami zmrazovania a rozmrazovania za sezónu sú v najvyššom riziku a zmena klímy rozširuje túto zónu, keď permafrost ustupuje a zimné obdobia topenia sú častejšie.

Konsolidácia mäkkých zemín

Keď sú trvalé zaťaženia z násypov, konštrukcií vozovky a dopravy aplikované na nasýtené jemnozrnné zeminy, dochádza ku konsolidácii, keď je pórová voda postupne vytláčaná z pôdnej matrice. Celkové sadanie v mäkkých zeminách má tri zložky: okamžité (elastické) sadanie vyskytujúce sa okamžite z preskupenia častíc a vytlačenia vzduchu, primárnu konsolidáciu vyskytujúcu sa v priebehu týždňov až rokov, keď pórová voda disipuje rýchlosťou riadenou koeficientom konsolidácie (Cv), a sekundárnu kompresiu (tečenie) pokračujúcu desaťročia, keď sa pôdna kostra deformuje pri konštantnom efektívnom napätí.

Index stlačiteľnosti (Cc) definuje sklon krivky pórovitosti voči logaritmu efektívneho napätia pre normálne konsolidované íly. Pomer predkonsolidácie (OCR) určuje, či je zemina normálne konsolidovaná (OCR=1) alebo prekonsolidovaná (OCR>1). Mäkké íly s nedrénovanou šmykovou pevnosťou pod 25 kPa sú vysoko náchylné na konsolidačné sadanie a organické zeminy a rašelina majú extrémne vysoké indexy sekundárnej kompresie, ktoré produkujú prebiehajúce sadanie po celé desaťročia po výstavbe.

Dynamické zaťaženie a účinky dopravy

Opakované dynamické zaťaženie z vozidiel a lietadiel spôsobuje kumulatívnu trvalú deformáciu vo vrstvách vozovky a podloží. Na rozdiel od statického sadania k tomu dochádza progresívne ako funkcia počtu zaťažovacích cyklov (N) podľa vzťahu εp = a×Nb, kde a a b sú materiálové konštanty. Zaťaženie podvozkov lietadiel môže na letiskových vozovkách presiahnuť 100 000 lb na vzperu, čo produkuje vysoké kontaktné napätia urýchľujúce deformáciu podložia.

Pumping je špecifický mechanizmus poškodenia, pri ktorom dynamické zaťaženie vytláča vodu spod škár vozovky a nesie so sebou jemné častice zeminy. To vytvára dutiny pod povrchom vozovky a progresívnu stratu podpory. Falling Weight Deflectometer (FWD) používa FAA na aplikáciu dynamických zaťažení 9 000-27 000 lb na meranie priehybových misiek vozovky a posúdenie podmienok podpory v celej sieti vozoviek.

Vizuálne indikátory diferencovaného sadania

Vozovka mostného prístupu vykazujúca diferencované sadanie s priečnymi trhlinami a hrboľom na konci mosta

Pozdĺžne trhliny

Pozdĺžne trhliny, ktoré nasledujú smer dopravy a zhodujú sa so zónami sadania, sú primárnym vizuálnym indikátorom diferencovaného sadania. Program FHWA Long-Term Pavement Performance (LTPP) klasifikuje závažnosť pozdĺžnych trhlín na základe šírky trhliny: Nízka (menej ako 3 mm), Stredná (3 až 13 mm) a Vysoká (13 mm alebo viac, s odlupovaním alebo schodkovitým posunom). Pozdĺžne trhliny súvisiace so sadaním sa líšia od pozdĺžnych trhlín súvisiacich s únavou svojím vzorom, trhliny zo sadania sú typicky širšie, vyskytujú sa v blízkosti škár alebo okrajov vozovky, kde je variabilita podložia najvyššia, a sú často sprevádzané vertikálnym posunom (schodkovitým posunom) na jednej strane trhliny.

Schodkovité posuny v betónových vozovkách

Schodkovitý posun je vertikálny schod medzi susednými betónovými doskami na priečnej škáre. Je to jeden z najspoľahlivejších vizuálnych indikátorov rozdielnych podmienok podpory podložia. Pre letiskové dráhy definuje FAA AC 150/5380-6C závažnosť schodkovitého posunu ako Nízka (menej ako 6 mm vertikálneho schodu), Stredná (6 až 13 mm) a Vysoká (viac ako 13 mm). Pre odstavné a rolovacie dráhy, ktoré majú pomalšiu dopravu, sú prahové hodnoty mierne uvoľnené: Nízka (menej ako 13 mm), Stredná (13 až 25 mm) a Vysoká (viac ako 25 mm). K schodkovitému posunu dochádza, keď jedna doska sadne viac ako jej susedná v dôsledku rozdielneho stlačenia podložia, pumpovania jemných častíc spod dosky alebo straty prenosu zaťaženia v škáre.

Kaluže a narušenie povrchového odvodnenia

Kaluže, hromadenie vody na povrchu vozovky po daždi, sú možno najbezprostrednejšie pozorovateľným indikátorom diferencovaného sadania. Voda prirodzene tečie do nízkych bodov a povrch vozovky, ktorý bol postavený so správnym priečnym sklonom (typicky 1,5-2,0 % pre asfaltové vozovky, 1,0-1,5 % pre betónové), vytvorí lokalizované depresie, ktoré zachytávajú vodu. Závažnosť kaluží sa klasifikuje ako Nízka (hrúbka vodného filmu menej ako 6 mm a rýchle vsakovanie), Stredná (hĺbka 6 až 25 mm, voda pretrváva minúty po daždi) a Vysoká (hĺbka viac ako 25 mm, stojaca voda pretrváva dlhší čas). FAA špecifikuje, že kaluže na letiskových vozovkách pretrvávajúce viac ako 30 minút po ukončení dažďa si vyžadujú vyšetrovanie.

Kaluže sú samourýchľujúce, stojaca voda infiltruje cez trhliny a škáry, zmäkčuje podložie, urýchľuje pumpovanie a eróziu a spôsobuje ďalšie sadanie, ktoré prehlbuje depresiu.

Stupňovité trhliny a konštrukčný náklon

V konštrukciách susediacich s vozovkami (oporné múry, mostné opory, budovy) sa diferencované sadanie prejavuje ako stupňovité trhliny v murovaných alebo betónových stenách a merateľný náklon vo vertikálnych prvkoch. Uhlová deformácia (δ/L) konštrukčných prvkov poskytuje kvantitatívny prah pre hodnotenie poškodenia. Pre mechanicky stabilizované zemné (MSE) múry sú limity uhlovej deformácie 1/100, pre betónové konzolové oporné múry 1/200, pre mostné opory na základových pásoch 1/200 až 1/300 a pre opory na hĺbkových základoch (pilótach) 1/300 až 1/500. Šírka trhliny poskytuje sekundárnu klasifikáciu závažnosti: vlásočnicové trhliny pod 1 mm sú typicky kozmetické, trhliny 1 až 5 mm indikujú stredné poškodenie vyžadujúce vyšetrovanie a trhliny väčšie ako 5 mm indikujú konštrukčný význam vyžadujúci profesionálne inžinierske posúdenie.

Sadanie mostných prístupov

Diferencované sadanie na mostných prístupoch, bežne nazývané hrboľ na konci mosta, postihuje približne 25 % z viac ako 600 000 cestných mostov v Spojených štátoch a stojí viac ako 100 miliónov dolárov ročne na opravách. Sadanie sa vyskytuje prevažne v prvých 6 až 12 metroch od líca opory, pričom približne 80 % celkového sadania sa vyskytuje v prvých 6 m. Texas DOT klasifikuje závažnosť sadania prístupu na stupnici 0 až 2 a vertikálne zrýchlenia presahujúce 5,0 m/s² na prístupovej vozovke sa považujú za neprijateľné pre bezpečnosť cestujúcich vo vozidle a zachovanie mosta.

Diferencované sadanie na letiskových vozovkách

Letiskové vozovky podliehajú najprísnejším požiadavkám na povrchové tolerancie zo všetkých typov vozoviek kvôli kritickému vzťahu medzi rovnosťou povrchu a bezpečnosťou lietadiel. ICAO Annex 14, Aerodromes vyžaduje, aby povrchy dráh, rolovacích dráh a odstavných plôch boli udržiavané v stave, ktorý zabraňuje vzniku FOD a zaisťuje bezpečnú pozemnú manipuláciu s lietadlami. Hoci ICAO nepredpisuje explicitné číselné tolerancie sadania, odvoláva sa na postupy špecifické pre jednotlivé štáty implementované orgánmi ako FAA v Spojených štátoch.

FAA Advisory Circular AC 150/5380-6C, Guidelines and Procedures for Maintenance of Airport Pavements poskytuje konkrétne usmernenie pre hodnotenie sadania. Odchýlky povrchu vozovky presahujúce 6 mm pod 4,5 m pravítkom spúšťajú vyšetrovanie. Metodika FAA Pavement Condition Index (PCI) (ASTM D5340) klasifikuje závažnosť porúch súvisiacich so sadaním naprieč viacerými typmi defektov vrátane sadania, schodkovitých posunov a depresií.

FAA AC 150/5320-6G, Airport Pavement Design and Evaluation sa sadania týka nepriamo prostredníctvom niekoľkých konštrukčných ustanovení. Požiadavky na zhutnenie podložia špecifikujú 95-100 % Modified Proctor hustoty (ASTM D1557) pre podložie a podkladové vrstvy vozovky. Ošetrenie napučiavajúcich zemín vyžaduje buď odstránenie a výmenu, chemickú stabilizáciu (vápno alebo cement), alebo kontrolu vlhkosti prostredníctvom odvodnenia a parozábran. Prístup faktora kumulatívneho poškodenia (CDF) v konštrukčnom softvéri FAARFIELD používa mechanicko-empirické metódy na obmedzenie únavového poškodenia od dopravného zaťaženia, čím nepriamo kontroluje zhoršenie vozovky súvisiace so sadaním.

Pre letiskové vozovky je klasifikácia závažnosti schodkovitého posunu podľa metodiky PCI prísnejšia ako pre cesty. Schodkovitý posun na dráhe presahujúci 13 mm je klasifikovaný ako vysoká závažnosť a vyžaduje okamžitú opravu kvôli potenciálu vzniku FOD a obavám z dynamickej odozvy lietadla. Tolerancie schodkovitého posunu na rolovacích dráhach a odstavných plochách sú mierne uvoľnenejšie, čo odráža nižšie prevádzkové rýchlosti, ale stále sú podstatne prísnejšie ako typické cestné normy.

Meranie diferencovaného sadania

Presná nivelácia

Nivelácie prvého rádu, triedy I zostávajú zlatým štandardom pre vertikálne meranie sadania, dosahujúc presnosť ±0,3√K mm, kde K je vzdialenosť v kilometroch. Táto metóda používa optický alebo digitálny automatický nivelák a kalibrovanú latu s invarovými stupnicami. Meranie vytvára sieť výškových bodov na stabilných hĺbkových základoch (typicky hnané pilóty alebo skalné podložie) a meria sadacie body na povrchu vozovky vzhľadom na tieto pevné referencie. Opakované merania v pravidelných intervaloch produkujú krivky sadania v čase, ktoré odhaľujú rýchlosť a veľkosť rozdielneho pohybu.

ASTM E1364, Standard Test Method for Measuring Road Roughness by Static Level Method poskytuje dve triedy presnosti pre meranie profilu vozovky: Trieda 1 (chyba profilu menej ako 2 % IRI) a Trieda 2 (chyba profilu menej ako 5 % IRI). Pre forenzné vyšetrovanie sadania poskytuje statická nivelácia najvyššiu vertikálnu presnosť zo všetkých techník terénneho merania.

LiDAR skenovanie

Pozemný LiDAR (Light Detection and Ranging) používa laserové pulzy na vytváranie vysokohustotných mračien bodov povrchov vozoviek s typickou presnosťou ±2 až 6 mm vertikálneho rozlíšenia na vzdialenosti do 100 m. Skener vysiela až 1 milión laserových pulzov za sekundu a zaznamenáva čas letu návratu na výpočet trojrozmerných súradníc pre každý bod. Výsledné mračno bodov, obsahujúce milióny meraní súradníc na stanicu skenovania, je spracované na vytvorenie digitálneho modelu reliéfu (DEM) povrchu vozovky.

Detekcia zmien medzi sekvenčnými LiDAR meraniami v intervaloch mesiacov alebo rokov odhaľuje rýchlosti sadania až 1-5 mm za rok. Farebne kódované mapy odchýlok zobrazujú priestorové rozloženie sadania na vozovke, priamo identifikujúc zóny maximálneho rozdielneho pohybu. Pre letiskové vozovky môžu mobilné LiDAR systémy namontované na vozidlách skenovať celé dráhy pri dopravných rýchlostiach, skenujúc až 2 milióny bodov za sekundu.

Diferenciálne GPS a RTK GNSS

Real-Time Kinematic (RTK) GPS poskytuje vertikálnu presnosť ±2 až 5 cm s konfiguráciou základňovej stanice a roveru. Základňová stanica vysiela korekčné údaje roveru, čím eliminuje chyby atmosféry a obežnej dráhy družíc prostredníctvom diferenciálnej korekcie. Hoci je menej presné ako optická nivelácia alebo LiDAR, RTK GPS ponúka významné výhody v rýchlosti a rozsahu pokrytia. Jeden geodet môže zhromaždiť stovky hodnôt sadania za hodinu v celej sieti letiskových vozoviek. Pre vyššie požiadavky na presnosť dosahujú sieťové RTK služby používajúce viacero referenčných staníc vertikálnu presnosť približne ±1-2 cm.

Inerciálne profilomery a profilografy

Inerciálne profilomery merajú pozdĺžny profil vozovky pri dopravných rýchlostiach pomocou akcelerometrov a laserových senzorov na meranie vertikálneho posunu karosérie vozidla vzhľadom na povrch vozovky. Výstupom je medzinárodný index nerovnosti (IRI), vyjadrený v m/km alebo in/mile. Diferencované sadanie produkuje charakteristické IRI signatúry, lokalizované špičky v profile nerovnosti, ktoré zodpovedajú zónam sadania na škárach, prechodoch a prístupových doskách.

Profilograf poskytuje grafický záznam profilu povrchu vozovky pomocou viackolesového zariadenia, ktoré mechanicky sleduje povrch vozovky. Profilový index (PI) sa vypočíta ako kumulatívna odchýlka od referenčnej čiary na jednotku vzdialenosti, typicky vyjadrená v mm/km alebo in/mile. Profilografy sú široko používané pre kontrolu kvality výstavby a akceptačné kritériá sadania.

Fotogrametria z dronov

Fotogrametria z bezpilotných lietadiel (UAV), používajúca algoritmy štruktúry z pohybu na spracovanie prekrývajúcich sa fotografií do trojrozmerných modelov, môže dosiahnuť vertikálnu presnosť ±2 až 5 cm pri použití pozemných kontrolných bodov (GCP). Drony môžu skenovať celé siete letiskových vozoviek v jednom lete, zhromažďujúc tisíce prekrývajúcich sa snímok, ktoré sú spracované do hustých mračien bodov a ortorektifikovaných mozaikových máp. Pre detekciu sadania opakované merania dronom v intervaloch 6-12 mesiacov odhaľujú progresívne deformačné vzory na veľkých plochách vozovky pri podstatne nižších nákladoch ako pozemné merania.

Výhoda inšpekcie dronom pre detekciu diferencovaného sadania spočíva v jej schopnosti rýchlo pokryť veľké plochy a zároveň poskytnúť husté priestorové pokrytie. 3 000 m dráha môže byť skenovaná v jednom 20-minútovom lete, čím vznikne mračno bodov s miliónmi meraní, ktoré zachytávajú vzory sadania na celom povrchu vozovky.

Detekcia diferencovaného sadania pomocou dronov

Meracie zariadenie a nástroje na meranie sadania vozovky - statív s presným nivelákom a meracie značky na povrchu vozovky

Detekcia diferencovaného sadania pomocou dronov využíva technológie fotogrametrickej štruktúry z pohybu (SfM) a leteckého LiDAR na produkciu vysokorozlíšených digitálnych modelov povrchu (DSM) infraštruktúry vozovky. Pracovný postup začína plánovaním misie, stanovením letových parametrov vrátane výšky (typicky 50-120 m nad terénom), pozdĺžneho a bočného prekrytia (70-80 % pre fotogrametriu) a vzdialenosti vzorkovania na zemi (GSD). Nižšie letové výšky produkujú modely s vyšším rozlíšením, ale vyžadujú dlhší čas letu.

Pozemné kontrolné body (GCP) sú umiestnené na zameraných miestach na povrchu vozovky a používajú sa na georeferencovanie fotogrametrického modelu k absolútnym súradniciam. Pre detekciu sadania poskytuje najmenej 5 GCP na hektár so súradnicami RTK GPS potrebnú geodetickú kontrolu. GCP stanovujú referenčný rámec, s ktorým sa porovnávajú budúce merania.

Dron zhromažďuje prekrývajúce sa snímky, ktoré sú spracované pomocou algoritmov počítačového videnia na identifikáciu spoločných prvkov na viacerých snímkach. Z týchto zodpovedajúcich prvkov softvér vypočíta polohy kamery a vygeneruje riedke mračno bodov. Rekonštrukcia multi-view stereo (MVS) potom toto zahustí do vysokorozlíšeného mračna bodov obsahujúceho desiatky miliónov bodov. Mračno bodov je georeferencované pomocou GCP a filtrované na odstránenie vegetácie a prvkov, ktoré nie sú vozovkou.

Výsledný DSM je porovnaný s navrhnutým povrchom vozovky alebo s predchádzajúcimi súbormi údajov z meraní. Algoritmy detekcie zmien vypočítajú vertikálnu odchýlku v každom bode, čím produkujú farebne kódované mapy odchýlok, ktoré priamo odhaľujú vzory sadania. Zóny diferencovaného sadania sa javia ako lokalizované depresie s charakteristickým tvarom a orientáciou vzhľadom na škáry vozovky, okraje a prechody.

Dronové meranie pre detekciu sadania ponúka niekoľko výhod oproti tradičným metódam. Pokrytie, jeden let pokryje stovky hektárov, ktoré by vyžadovali dni pozemného merania. Priestorová hustota, milióny meraní oproti stovkám pri manuálnom meraní, odhaľujúce vzory sadania, ktoré by bodové merania prehliadli. Archivácia, digitálny model slúži ako trvalý záznam, ktorý možno porovnať s budúcimi meraniami. Integrácia, údaje o sadaní možno kombinovať s detekciou trhlín, mapovaním stavu povrchu a analýzou FOD v rámci jednej inšpekčnej platformy. Obmedzením je vertikálna presnosť, ktorá pri ±2-5 cm s GCP je nižšia ako presná optická nivelácia, ale vo všeobecnosti dostatočná na identifikáciu zón sadania vyžadujúcich ďalšie vyšetrovanie.

Metódy opravy diferencovaného sadania

Mudjacking (zdvíhanie dosiek)

Mudjacking je injektáž cementovo-pieskovo-vodnej zmesi pod sadnuté betónové dosky vozovky pri tlaku 150 až 400 psi na ich zdvihnutie späť do úrovne. Proces zahŕňa vŕtanie otvorov s priemerom 40-50 mm cez dosku na plánovaných miestach, injektáž injektážnej zmesi cez tieto otvory pomocou piestového čerpadla a monitorovanie zdvihu pomocou dialkových meradiel alebo laserových nivelákov umiestnených na kontrolných bodoch na povrchu. Injektážna zmes vypĺňa dutiny pod doskou, stláča voľné zeminy podložia a hydraulicky zdvíha dosku, keď injektážny tlak prekoná vlastnú hmotnosť dosky.

Typická injektážna zmes pozostáva z 1 dielu portlandského cementu na 2-4 diely piesku objemovo, s dostatočným množstvom vody na vytvorenie čerpateľnej zmesi s sadnutím 150-200 mm. Hustota zmesi sa pohybuje od 1 800 do 2 200 kg/m³ a pevnosť v tlaku po vytvrdnutí dosahuje 3-7 MPa po 28 dňoch. Náklady na mudjacking sa pohybujú od 3 do 8 dolárov za štvorcovú stopu a vyžadujú 24-48 hodín času vytvrdnutia pred opätovným otvorením pre dopravu. Primárnym obmedzením je, že injektážna zmes pridáva hmotnosť do systému vozovky, čo môže urýchliť ďalšie sadanie, ak podložie nebolo primerane stabilizované. Okrem toho je mudjacking účinný len pre dosky, ktoré sú konštrukčne neporušené, silne popraskané dosky vyžadujú skôr výmenu ako zdvihnutie.

Injektáž polyuretánovej peny

Zdvíhanie polyuretánovou penou používa vysokohustotnú uzavretobunkovú penu injektovanú cez otvory veľkosti hrášku (10-15 mm) vo vozovke. Pena pozostáva z dvoch kvapalných zložiek, izokyanátu a polyolovej živice, ktoré reagujú pri zmiešaní v mieste injektáže, expandujúc na 20-30-násobok svojho kvapalného objemu v priebehu sekúnd a vytvrdnúc na plnú pevnosť do 15 minút. Konečná hustota peny sa pohybuje od 40 do 60 lb/ft³ (640-960 kg/m³) a uzavretobunková štruktúra zabraňuje infiltrácii vody.

Polyuretánové zdvíhanie ponúka niekoľko výhod oproti mudjackingu: čas vytvrdnutia 15 minút oproti 24-48 hodinám pre mudjacking, čo umožňuje opätovné otvorenie pre dopravu v ten istý deň, nízka hmotnosť, pena pridáva minimálne mŕtve zaťaženie podložia, čím znižuje riziko ďalšieho sadania, presné riadenie zdvihu, expandujúca pena poskytuje riadenie zdvihu na úrovni centimetrov, a vodotesnosť, uzavretobunková pena utesňuje podložie proti infiltrácii vlhkosti. Náklady sa pohybujú od 9 do 14 dolárov za štvorcovú stopu so životnosťou 10-20 rokov.

Výmena dosiek

Keď sú betónové dosky silne popraskané, majú schodkovité posuny alebo podložie prešlo významnou konsolidáciou, celoplošná výmena dosky je definitívna oprava. Poškodená doska je narezaná na čistý obdĺžnikový tvar, rozbitá a odstránená hydraulickým búracím kladivom a podložie je pred uložením nového betónu zhutnené alebo stabilizované.

Postup vyžaduje dodatočnú montáž spojovacích tyčí na priečnych škárach na obnovenie prenosu zaťaženia. Spojovacie tyče s priemerom 32-38 mm, dĺžkou 450 mm sú inštalované do vyvŕtaných otvorov v strednej hĺbke dosky, zaliate epoxidom alebo nezmršťovacou zálievkou a zarovnané rovnobežne s povrchom vozovky a osou. Škáry sú utesnené silikónovým tmelom (ASTM C920), aby sa zabránilo infiltrácii vlhkosti. Náklady na výmenu dosky sa pohybujú od 8 do 20 dolárov za štvorcovú stopu a poskytujú životnosť 15-25 rokov v závislosti od dopravného zaťaženia a podmienok podložia. Čas vytvrdnutia 7-14 dní pred opätovným otvorením pre dopravu je významným prevádzkovým obmedzením pre letiskové aplikácie.

Stabilizácia podložia

Stabilizácia podložia mení inžinierske vlastnosti zeminy na zvýšenie pevnosti, zníženie stlačiteľnosti a kontrolu zmeny objemu. Stabilizácia vápnom (3-8 % suchej hmotnosti zeminy) je účinná pre plastické ílovité zeminy. Vápno reaguje s ílovými minerálmi prostredníctvom katiónovej výmeny, flokulácie a puzolánových reakcií na zníženie plasticity, zvýšenie spracovateľnosti a rozvoj dlhodobého nárastu pevnosti. Stabilizácia cementom (5-10 % hmotnosti) je vhodná pre zrnité a nízkoplastické zeminy, produkujúc rýchly nárast pevnosti prostredníctvom hydratačných reakcií, ktoré spájajú častice zeminy dohromady. Popolček (10-30 % hmotnosti) poskytuje puzolánové reakcie pre stabilizáciu zeminy pri nižších nákladoch ako cement, s typickými pevnosťami v neobmedzenom tlaku 300-800 psi po 28 dňoch.

Stabilizácia sa aplikuje rozprestretím stabilizátora na pripravený povrch podložia, suchým zmiešaním do špecifikovanej hĺbky (typicky 150-300 mm), pridaním vody na dosiahnutie optimálnej vlhkosti zmesi, zhutnením na špecifikovanú hustotu a vytvrdnutím pred uložením vozovky.

Hĺbkové zlepšenie zeminy

Pre hlboké ložiská mäkkých zemín, ktoré nemožno ošetriť povrchovou stabilizáciou, poskytujú účinné zlepšenie zeminy metódy hĺbkového miešania. Hĺbkové miešanie zeminy (DSM) používa miešacie nástroje s veľkým priemerom (2-8 ft), ktoré prenikajú do hĺbok 20-150 ft, miešajúc cementovú alebo vápennú zálievku s in-situ zeminou na vytvorenie ošetrených stĺpov zeminy s pevnosťou 5-12-krát vyššou ako neošetrená zemina. Kamenné stĺpy (tiež nazývané vibro-replacement columns) sa konštruujú zavedením hustého kameniva do zeme pomocou vibračnej sondy, čím sa vytvárajú stĺpy, ktoré vystužujú pôdnu hmotu, urýchľujú konsolidáciu a zvyšujú únosnosť 2-4-krát pri znížení celkového sadania o 40-70 %.

Zhutňovacia injektáž

Zhutňovacia injektáž zahŕňa injektáž tuhej, nízkosedavej injektážnej zmesi (typicky s sadnutím menej ako 25 mm) pod vysokým tlakom do voľných zemín alebo dutých zón. Injektážna zmes vytvára rastúce gule, ktoré zhutňujú okolitú zeminu prostredníctvom premiestnenia, nie permeácie. Injektážne tlaky sa pohybujú od 200 do 600 psi na čerpadle, pričom guľa injektážnej zmesi expanduje, kým nenarazí na dostatočný odpor zhutnenej zeminy. Zhutňovacia injektáž je účinná na ošetrenie voľných násypov, prírodných dutín a zón podomieľania pod existujúcimi vozovkami bez potreby výkopu.

Prevencia diferencovaného sadania

Prevencia diferencovaného sadania začína počas geotechnického prieskumu lokality. Dôkladný program podpovrchového prieskumu pomocou vrtov, sondážnych jám a in-situ testovania (štandardná penetračná skúška, kužeľová penetračná skúška a presiometrické testovanie) identifikuje zóny premenlivých pôdnych podmienok, mäkké stlačiteľné vrstvy a potenciálne problematické zeminy. Prieskum musí byť dostatočne hustý na zachytenie variability v rámci pôdorysu vozovky, jeden vrt na každom konci dráhy je neadekvátny na charakterizáciu komplexného podpovrchového profilu.

Príprava podložia počas výstavby je primárnou líniou obrany. Špecifikácie typicky vyžadujú nasledujúce minimálne normy zhutnenia: 95 % Modified Proctor maximálnej suchej hustoty (ASTM D1557) pre podkladové a podložné vrstvy, 95 % pre horných 150 mm podložia pod vozovkami a 90-92 % pre násyp podložia pod hĺbkou 150 mm. Vlhkosť musí byť udržiavaná v rozmedzí ±2 % optimálnej vlhkosti počas zhutňovania. Overovacie testovanie s frekvenciou 1 test hustoty na 2 000-5 000 ft² na vrstvu poskytuje dokumentáciu kontroly kvality.

Návrh odvodnenia je kritický pre dlhodobú prevenciu diferencovaného sadania. Povrchové odvodnenie poskytuje priečny sklon 1,5-2,0 % pre asfalt a 1,0-1,5 % pre betón na rýchle odstránenie zrážok. Podpovrchové odvodnenie pomocou okrajových drenáží, poddrenáží a vyústení zabezpečuje odstránenie podzemnej vody a infiltrovanej vody skôr, ako môže nasýtiť podložie. Otvorené podkladové vrstvy s priepustnosťou väčšou ako 10⁻² cm/s umožňujú rýchle odvodnenie vody zachytenej v konštrukcii vozovky. AASHTO drenážny koeficient (Cd) hodnotí kvalitu odvodnenia od Výborná (čas na odvodnenie 50 % nasýtenia = 2 hodiny) po Zlá (čas na odvodnenie > 1 mesiac) a podľa toho upravuje koeficienty konštrukčných vrstiev.

Mitigácia napučiavajúcich zemín zahŕňa odstránenie a výmenu vysoko napučiavajúcich zemín (EI väčší ako 90) do hĺbky najmenej 600-900 mm, chemickú stabilizáciu vápnom (3-8 % hmotnosti), vlhkostné bariéry (geosyntetické parozábrany presahujúce okraje vozovky) a správne odvodnenie na zabránenie migrácie vlhkosti pod vozovku.

Návrh prechodovej zóny na rozhraní medzi zárezom a násypom, medzi pružnými a tuhými typmi vozovky a na mostných prístupoch vyžaduje starostlivé geotechnické detaily. Prístupové dosky na mostoch sú navrhnuté tak, aby preklenuli zónu náchylnú na sadanie bezprostredne za oporou, čím sa zmení vertikálna zmena úrovne z lokalizovaného schodu na postupný sklon. Geosyntetická výstuž (georohože) umiestnená na základni násypov a prístupových násypov rozdeľuje zaťaženie a znižuje rozdielny pohyb.

Monitorovanie výstavby a zabezpečenie kvality s valcovaním pripraveného podložia, doskovými zaťažovacími skúškami (ASTM D1195/D1196) na overenie modulu podložia a testovaním hotových úsekov vozovky pomocou Falling Weight Deflectometer (FWD) poskytujú overenie, že postavená vozovka bude fungovať podľa návrhu.

Dlhodobé monitorovanie pomocou sadacích dosiek, inklinometrov a pravidelných presných nivelácií alebo fotogrametrie z dronov identifikuje rozvíjajúce sa diferencované sadanie skôr, ako dosiahne kritické prahy, čo umožňuje proaktívnu údržbu, ktorá zabraňuje veľkému konštrukčnému poškodeniu. Odporúčaná frekvencia monitorovania pre kritické konštrukcie je štvrťročne počas prvého roka po výstavbe (keď sú rýchlosti sadania najvyššie), polročne počas rokov 2-3 a ročne potom, kým sa rýchlosti sadania nestabilizujú pod 1 mm za rok.

Oprava vozovky - zariadenie na mudjacking a zdvíhanie dosiek injektujúce zmes pod betónovú vozovku na zdvihnutie sadnutých dosiek späť do úrovne

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi diferencovaným a rovnomerným sadaním?
Rovnomerné sadanie znižuje celú vozovku alebo konštrukciu o rovnakú hodnotu bez vzniku deformácie, uhlového natočenia alebo trhlín. Napríklad budova, ktorá sadne o 25 mm rovnomerne po celom základe, neutrpí konštrukčné poškodenie. Diferencované sadanie naopak vytvára relatívny vertikálny posun medzi susednými bodmi, čo vedie k uhlovej deformácii (δ/L), ťahovým trhlinám, schodkovitým posunom v škárach a problémom s použiteľnosťou. Prípustné limity pre diferencované sadanie sú v geotechnických normách zvyčajne prísnejšie ako limity pre celkové sadanie.
Aké sú najčastejšie príčiny diferencovaného sadania na letiskových vozovkách?
Najčastejšími príčinami sú premenlivé podmienky podložia (laterálne zmeny v type zeminy alebo tuhosti), slabé zhutnenie počas výstavby (pod 95 % Modified Proctor hustoty), ílovité pôdy s vysokou objemovou nestálosťou podliehajúce cyklickému zmršťovaniu a napučiavaniu, infiltrácia vlhkosti oslabujúca podporu podložia, podomieľanie z netesných inžinierskych sietí alebo vnútornej erózie, mrazové vzdutie a oslabenie pri topení a konsolidácia mäkkých zemín pod násypmi. Letiskové vozovky sú obzvlášť citlivé kvôli veľkému zaťaženiu lietadiel a prísnym požiadavkám na povrchové tolerancie.
Ako sa meria diferencované sadanie počas inšpekcie vozovky?
Diferencované sadanie sa meria pomocou presných nivelácií (prvého rádu, trieda I s presnosťou ±0,3√K mm), pozemného a leteckého LiDAR skenovania (vertikálna presnosť 2-6 mm), RTK GPS merania (vertikálna presnosť 2-5 cm), inerciálnych profilomerov na meranie IRI a profilografov na odchýlku pozdĺžneho profilu. Pre letiskové vozovky FAA AC 150/5380-6C špecifikuje vyšetrovanie, keď odchýlky presiahnu 6 mm pod 4,5 m pravítkom. Fotogrametria z dronov s pozemnými kontrolnými bodmi môže dosiahnuť presnosť 2-5 cm na veľkých plochách vozovky.
Aké sú vizuálne indikátory diferencovaného sadania na betónových vozovkách?
Kľúčové vizuálne indikátory zahŕňajú pozdĺžne trhliny pozdĺž škár vozovky alebo v strede dosky, priečne trhliny v nepravidelných intervaloch, schodkovité posuny (vertikálny schod) na priečnych škárach zvyčajne merané v milimetroch, kaluže vody tam, kde povrchové depresie zachytávajú dažďovú vodu, stupňovité trhliny v susedných konštrukciách, naklonenie oporných múrov alebo mostných opôr a hrubý povrch jazdy. Na mostných prístupoch je hrboľ na konci mosta klasickým indikátorom sadania vyskytujúcim sa približne do 6 m od opory.
Aké sú typické metódy opravy diferencovaného sadania?
Metódy opravy zahŕňajú mudjacking (injektáž cementovo-pieskovej zmesi pri tlaku 150-400 psi na zdvihnutie dosiek), injektáž polyuretánovej peny (15-minútový čas vytvrdnutia, uzavretobunková vodotesná pena), výmenu dosiek s celoplošným rezaním a dodatočnou montážou spojovacích tyčí, stabilizáciu podložia pomocou vápna (3-8 % pre ílovité pôdy) alebo cementu (5-10 % pre zrnité pôdy), hĺbkové miešanie zeminy, kamenné stĺpy na zlepšenie mäkkých zemín, zhutňovaciu injektáž na zhutnenie sypkých násypov a zlepšenie odvodnenia, ako sú okrajové drenáže a otvorené podkladové vrstvy na zabránenie sadaniu súvisiacemu s vlhkosťou.
Aké tolerancie sadania platia pre letiskové vozovky podľa noriem ICAO a FAA?
ICAO Annex 14 nepredpisuje explicitné číselné tolerancie sadania, ale vyžaduje, aby povrchy vozoviek boli udržiavané tak, aby sa zabránilo FOD a zaistila bezpečná prevádzka lietadiel. FAA AC 150/5380-6C špecifikuje, že odchýlky povrchu vozovky presahujúce 6 mm pod 4,5 m pravítkom si vyžadujú vyšetrovanie. FAA AC 150/5320-6G sa sadania týka nepriamo prostredníctvom požiadaviek na zhutnenie podložia (95-100 % Modified Proctor hustoty), ošetrenia napučiavajúcich zemín a použitia faktora kumulatívneho poškodenia (CDF) v mechanicko-empirickom návrhu vozovky. Pre schodkovité posuny v betónových škárach sú tolerancie pre dráhy nízke (< 6 mm), stredné (6-13 mm) a vysoké (> 13 mm).
Ako diferencované sadanie ovplyvňuje mostné prístupy?
Diferencované sadanie na mostných prístupoch, bežne známe ako hrboľ na konci mosta, postihuje približne 25 % cestných mostov v Spojených štátoch a ročne stojí viac ako 100 miliónov dolárov na opravách. Sadanie vzniká konsolidáciou násypu prístupovej cesty, stlačením prírodného podložia pod násypom a rotáciou opory. Približne 80 % celkového sadania sa vyskytuje v prvých 6 m od opory. Texas DOT klasifikuje závažnosť sadania prístupu na stupnici 0-2 a vertikálne zrýchlenia presahujúce 5,0 m/s² na prístupovej vozovke sa považujú za neprijateľné pre bezpečnosť vozidla.
Dá sa diferencované sadanie zistiť skôr, ako sa objavia povrchové trhliny?
Áno. Georadar (GPR) dokáže detekovať podpovrchové dutiny a stratu podpory podložia skôr, ako sa povrchové poškodenie stane viditeľným. Detekcia zmien pomocou LiDAR z opakovaných meraní dokáže identifikovať progresívne rýchlosti sadania 1-5 mm za rok. Inkilnometre inštalované pod násypmi merajú laterálny posun a profily sadania v hĺbke. Automatizované totálne stanice (AMTS) poskytujú nepretržité 24/7 monitorovanie sadacích bodov s presnosťou ±0,5-5,0 mm. Distribuované optické vláknové snímače napätia vložené do vozovky alebo podložia dokážu detekovať anomálie napätia korelujúce s rozvíjajúcimi sa zónami sadania.

Toto je referenčný záznam. TarmacView poskytuje služby dronovej inšpekcie a nepredáva vybavenie ani materiály opísané v tomto slovníku.

Začať Potrebujete overiť svetelnú navigáciu vášho letiska? TarmacView kontroluje PAPI, dráhu a približovacie svetlá pomocou dronu medzi pohybmi lietadiel a poskytuje správu o zhode určenú pre vášho regulátora. Kontrola povrchu vozovky a prekážok je vo vývoji.