Letecký slovník

Co je to mostovka?

Mosty · Prohlídka mostů · Mostovka · Betonové konstrukce · Stavební inženýrství 8 jazyky
Definice
Mostovka je nejvyšší nosný prvek mostu, který slouží jako pojezdový povrch, jenž přímo nese zatížení od vozidel a chodců a rozděluje je laterálně na nosnou spodní stavbu (nosníky, podélníky, příčníky). Mostovky jsou konstruovány z vyztuženého nebo předpjatého betonu, oceli (ortotropní nebo roštové mostovky), dřeva, polymerů vyztužených vlákny (FRP) nebo hliníku. Posouzení stavu mostovky, dokumentace trhlin, odlupování, delaminace, odlupování povrchu, abraze, koroze a selhání hydroizolačního systému, je prvkem s nejvyšší prioritou při každé prohlídce mostu podle FHWA Specifications for the National Bridge Inventory (SNBI).

Definice a konstrukční role

Mostovka je nejvyšší nosný prvek mostu, který přímo nese dopravní zatížení a poskytuje pojezdový povrch. Je to součást mostu, která je nejvíce vystavena přímému působení zatížení od kol vozidel, abrazi od sněhových řetězů a radlic, aplikaci posypových chemikálií, povětrnostním vlivům mrazu a tání a degradaci vlivem slunce a srážek. Mostovka rozděluje soustředěné zatížení od kol laterálně na nosné prvky spodní stavby, nosníky, podélníky, příčníky nebo hlavní podélné prvky, kombinací ohybu ve dvou navzájem kolmých směrech. U železobetonových T-nosníkových mostů a spřažených ocelobetonových mostů mostovka také funguje jako horní pásnice (tlačená pásnice) hlavního nosného průřezu, čímž přímo přispívá k ohybové únosnosti nosné konstrukce.

Mostovka plní tři primární konstrukční funkce. Za prvé poskytuje hladký pojezdový povrch, který splňuje normy kvality jízdy, požadavky na protismykové vlastnosti a geometrické uspořádání. Za druhé rozděluje živé zatížení laterálně na podpůrné prvky, typicky příčně mezi nosníky s roztečí 1,2–4,0 m. Za třetí, v integrální konstrukci působí jako horní tlačená pásnice hlavního nosníkového průřezu. Podle AASHTO LRFD Bridge Design Specifications (Section 4) musí být mostovka navržena na zatížení od kol návrhového nákladního vozidla (HS-20 nebo HL-93) plus dynamickou přirážku (IM = 33 % pro mezní stavy) a rozložena na šířku určenou metodou efektivní šířky pásu.

Příručka inspektora mostů FHWA (BIRM) označuje mostovku jako prvek mostu nejvíce náchylný ke znehodnocení a nejdražší součást na opravu nebo výměnu. National Bridge Inspection Standards (NBIS) kodifikované v 23 CFR 650 vyžadují posouzení stavu mostovky při každé běžné prohlídce (maximální interval 24 měsíců). Hodnocení stavu mostovky (položka NBI 58) je jedním ze tří primárních hodnocení stavu používaných pro federální hodnocení způsobilosti a určení způsobilosti k financování v rámci programu Highway Bridge Program.

Typy mostovek

Mostovky jsou klasifikovány podle materiálu konstrukce, konstrukčního systému, interakce mostovka-nosník a způsobu výroby. Každý typ má odlišná kritéria prohlídky, mechanismy znehodnocení a protokoly pro hodnocení stavu definované v AASHTO Manual for Bridge Element Inspection (MBEI) a FHWA SNBI.

Železobetonové mostovky

Železobetonové (ŽB) mostovky jsou nejběžnějším typem mostovky ve Spojených státech, přibližně 85 % všech dálničních mostů má ŽB mostovky podle údajů NBI z roku 2023. ŽB mostovky se staví jako monolitické desky na ztraceném kovovém bednění nebo odnímatelném bednění, nebo jako prefabrikované předpjaté panely s monolitickým dobetonávkou. Tloušťka mostovky je typicky 200–280 mm u dálničních mostů s roztečí nosníků 1,8–3,6 m. Výztuž je umístěna ve dvou navzájem kolmých vrstvách: primární (příčná) výztuž probíhá kolmo k dopravě a překlenuje nosníky, zatímco sekundární (podélná) výztuž probíhá rovnoběžně s dopravou, aby rozdělovala zatížení a kontrolovala teplotní a smršťovací trhliny.

Specifikace AASHTO LRFD (Tabulka 5.12.3-1) vyžaduje minimální betonové krytí 60 mm nad horní výztuží v mostovkách vystavených posypovým chemikáliím a 25 mm pro spodní výztuž. Moderní mostovky používají epoxidovou výztuž (ASTM A775 nebo A934), nerezovou výztuž (ASTM A955) nebo pozinkovanou výztuž ke zmírnění koroze vyvolané chloridy. Program FHWA Long-Term Bridge Performance (LTBP) zdokumentoval, že mostovky s nechráněnou černou výztuží v chloridovém prostředí dosahují 10% prahu znehodnocení mostovky v průměru za 20–30 let provozu, zatímco epoxidová výztuž to prodlužuje na 40–50 let.

Prefabrikované betonové deskové panely, předpjaté panely tloušťky 100–150 mm používané jako ztracené bednění s monolitickým dobetonávkou tloušťky 100–150 mm, urychlují výstavbu a snižují potřebu lešení. Rozhraní mezi předpjatým panelem a monolitickým dobetonávkou musí být záměrně zdrsněno (minimální amplituda 6 mm), aby byla zajištěna spřažená činnost. Podélné spáry mezi sousedními panely jsou provedeny se zaspárovanými smykovými pery, která musí být kontrolována na trhliny a zatékání.

Předpjaté betonové mostovky

Předpjaté betonové mostovky používají vysokopevnostní předpínací lana (1 860 MPa Grade 270, sedmidrátová lana o průměru 12,7 mm nebo 15,2 mm) k vyvození tlakových napětí, která zabraňují tahovým trhlinám při provozním zatížení. Předpjaté mostovky se typicky používají u prefabrikovaných předpjatých vedle sebe uložených boxových nosníků a dutinových deskových mostů, kde jsou mostovka a nosná konstrukce stejným prvkem. Předpínací síla působí proti tahovým napětím z ohybu od živého zatížení, což vede k mostovce, která zůstává při návrhovém zatížení nepopraskaná, a má tedy vynikající trvanlivost proti pronikání chloridů.

Dodatečně předpjaté betonové mostovky se používají u segmentových komorových nosníků a u příčně dodatečně předpjatých deskových mostovek. Příčné dodatečné předpětí vyvozuje tlakové napětí přes šířku mostovky, čímž se snižují nebo eliminují požadavky na příčnou výztuž a zlepšuje se kontrola trhlin. Příručka FHWA pro navrhování dodatečně předpjatých komorových nosníků (FHWA-HIF-15-016) specifikuje příčné dodatečné předpětí pro mostovky širší než 12 m. Kanálky pro dodatečné předpětí musí být injektovány podle specifikací PTI/ASBI M55.1, aby se zabránilo korozi lan.

Ocelové mostovky

Ocelové mostovky se dělí na tři hlavní typy: otevřené ocelové roštové mostovky, betonem vyplněné ocelové roštové mostovky a ortotropní ocelové mostovky.

Otevřené ocelové roštové mostovky (Prvek 28) se skládají z mříže hlavních nosných prutů a příčných příček svařených do prefabrikovaného panelu. Otevřená mříž umožňuje vodě a nečistotám propadávat, což eliminuje tvorbu kaluží, ale vystavuje spodní stranu mostu odvodnění. Roštové mostovky jsou lehké (vlastní tíha 0,5–1,0 kPa) a běžně se používaly na pohyblivých mostech (sklápěcí, zdvižné, otočné), kde je hmotnost kritická. Koroze jednotlivých roštových prutů od posypových chemikálií a nahromaděných nečistot je primárním problémem prohlídky. Ztráta průřezu prutu přesahující 20 % vyžaduje výměnu podle pokynů FHWA.

Betonem vyplněné ocelové roštové mostovky (Prvek 29) používají stejné ocelové roštové panely, ale s betonovou výplní až po horní okraj roštu, čímž vzniká spřažená ocelobetonová mostovka se zlepšenou kvalitou jízdy a ochranou roštových prutů proti korozi shora. Betonová výplň je obvykle lehký beton (1 760–1 920 kg/m³) s pevností v tlaku 28–35 MPa. Spodní strana roštu zůstává odkrytá a musí být kontrolována na korozi na rozhraní ocel-beton.

Ortotropní ocelové mostovky (Prvek 30) se skládají z ocelového plechu mostovky (typicky tloušťky 12–20 mm) vyztuženého podélnými žlábkovými výztuhami (uzavřené lichoběžníkové výztuhy) přivařenými ke spodní straně plechu v rozteči 300–600 mm, podepřenými příčnými příčníky v rozteči 2–4 m. Termín “ortotropní” je odvozen od toho, že mostovka má ortogonální anizotropní vlastnosti, různou tuhost v podélném a příčném směru. Ortotropní mostovky slouží zároveň jako pojezdový povrch i jako horní pásnice hlavního ocelového komorového nosníku. Používají se u mostů s velkým rozpětím (visuté, zavěšené, obloukové) a na hlavních říčních přechodech, kde je minimalizace hmotnosti nezbytná. Obrusná vrstva je typicky tenký (30–50 mm) polymerem modifikovaný lity asfalt nebo epoxidovo-asfaltový potěr. Únavové trhliny ve svaru výztuha-plech mostovky a ve svaru výztuha-příčník jsou primárním mechanismem znehodnocení, který se řídí ustanoveními AASHTO/NSBA pro únavové navrhování (AASHTO LRFD článek 6.6.1, kombinace zatížení Únava I a II). Příručka FHWA pro únavu ortotropních mostovek poskytuje podrobné protokoly prohlídek těchto svařovaných spojů.

Dřevěné mostovky

Dřevěné mostovky (Prvek 31) jsou konstruovány z řeziva, lepených lamelových (glulam) panelů nebo předpjatých dřevěných mostovek, kde jsou jednotlivé fošny příčně dodatečně předpjaty vysokopevnostními ocelovými tyčemi, čímž vzniká spojitá ortotropní deska. Dřevěné mostovky se používají především na silnicích s nízkým provozem, v parkových mostech a historických krytých mostech. Primárními problémy prohlídky jsou hniloba (trouchnivění) způsobená vlhkostí zachycenou mezi vrstvami fošen, mechanické opotřebení od abraze pneumatikami, delaminace vrstev glulamu, vysychací trhliny a štěpení ze smršťování a cyklického vlhčení a vysychání a koroze ocelových spojovacích prostředků a předpínacích tyčí.

Příručka USDA Forest Service Timber Bridge Manual poskytuje kritéria prohlídky dřevěných mostovek. Hniloba se hodnotí pomocí sondování, poklepu nebo odporového vrtání (sklerometr nebo přírůstkový nebozez). FHWA NBIS vyžaduje, aby dřevěné mostovky s pokročilou hnilobou nebo ztrátou průřezu přesahující 25 % původního rozměru u primárních nosných prvků byly hodnoceny ve Stavovém stavu 3.

FRP a lehké mostovky

Mostovky z polymerů vyztužených vlákny (FRP) jsou vyráběny z E-skleněných nebo uhlíkových vláken v vinylesterové nebo polyesterové polymerní matrici, vyráběné jako pultrudované sendvičové panely s horní a spodní krycí deskou a buněčným nebo voštinovým jádrem. FRP mostovky nabízejí výjimečnou odolnost proti korozi, vysoký poměr pevnosti k hmotnosti (20–30 % hmotnosti srovnatelné ŽB mostovky) a rychlou instalaci. Používají se především v korozivním prostředí (mořské mosty, přístupy k čistírnám odpadních vod), aplikacích zrychlené výstavby a pohyblivých mostech, kde je snížení hmotnosti kritické. Specifikace AASHTO LRFD Bridge Design Specifications (Section 23) poskytuje ustanovení pro navrhování FRP mostovek.

Prohlídka FRP mostovek vyžaduje specializované školení, protože mechanismy znehodnocení se zásadně liší od betonu a oceli. Puchýře a delaminace mezi krycími deskami a jádrem (detekované IR termografií nebo poklepovou zkouškou), lom vláken v důsledku nárazu nebo přetížení, trhliny v matrici vlivem UV záření, pronikání vody do buněčného jádra na ořezaných okrajích a koroze spojů na rozhraní ocel-FRP jsou primárními nálezy prohlídky. FRP mostovky jsou přiřazeny k Prvku 60 (Mostovka z jiného materiálu) podle AASHTO MBEI.

Typ mostovkyLehká (kPa)Rozsah rozpětíPrimární znehodnoceníMetody prohlídkyTypická životnost
Železobetonová mostovka4,5–7,21,8–3,6 m (mezi nosníky)Koroze výztuže, delaminace, odlupováníVlečení řetězu, IRT, GPR, IE30–50 let
Předpjatá betonová mostovka4,0–6,5Až 20 m (vedle sebe uložené box nosníky)Koroze lan, štěpení nosníkuVizuální, IE, MFL40–60 let
Ortotropní ocelová mostovka1,5–3,0200–400+ mÚnavové trhliny, selhání nátěruVizuální, MPI, UT40–75 let (s nátěrem)
Ocelová roštová mostovka (otevřená)0,5–1,01,5–3,0 mKoroze prutů, ztráta průřezuVizuální, UT tloušťka25–40 let
Ocelový rošt (vyplněný betonem)2,5–4,01,5–3,0 mTrhliny v betonu, koroze roštuVizuální, poklep30–50 let
Dřevěná mostovka1,5–3,52–6 mHniloba, vysychací trhliny, koroze spojovacích prostředkůSondování, poklep, odporové vrtání15–30 let
FRP mostovka1,0–2,01,5–3,5 mDelaminace, pronikání vody, UV degradacePoklepová zkouška, IRT, vizuální25–40+ let

Běžná poškození mostovek

Mostovka je prvek mostu nejvíce vystavený znehodnocení, protože je přímo vystavena dopravnímu zatížení, posypovým chemikáliím, cyklům zmrazování a rozmrazování a vlivům prostředí. FHWA BIRM a AASHTO MBEI definují specifické typy vad s kritérii stavových stavů.

Trhliny v mostovce

Příčné trhliny, trhliny probíhající kolmo k dopravě, jsou nejběžnějším vzorem trhlin u betonových mostovek. Příčné trhliny se tvoří nad příčnou výztuží a obvykle se vyskytují v rozteči 1–3 m. Jsou způsobeny omezeným tepelným smršťováním čerstvě uloženého betonu (horní povrch chladne rychleji než spodní), rozdílným smršťováním mezi novou deskou mostovky a podpůrnými nosníky a záporným ohybem nad spojitými podporami. AASHTO LRFD omezuje tahové napětí v mostovce při provozním zatížení na 0,90fr (kde fr = modul porušení) pro kontrolu trhlin. Šířky trhlin přesahující 0,3 mm v agresivním prostředí (expozice posypovým chemikáliím) jsou považovány za významné, protože umožňují vodě s chloridy dosáhnout horní výztuže během týdnů po vzniku trhliny.

Podélné trhliny, trhliny probíhající rovnoběžně s dopravou, se typicky vyskytují nad liniemi nosníků, kde mostovka prochází záporným ohybem mezi nosníky (moment nad horní pásnicí nosníku). Podélné trhliny se také vyskytují u studených podélných pracovních spár, kde se setkávají dvě betonáže. Trhliny nad liniemi nosníků širší než 0,4 mm mohou indikovat ztrátu spřažené činnosti mezi mostovkou a nosníkem.

Mapovité trhliny (síťové trhliny), síť vzájemně propojených jemných trhlin, indikují plastické smršťovací trhliny, ke kterým došlo během tuhnutí betonu, nebo poškození betonu alkalicko-křemičitou reakcí (ASR). Mapovité trhliny vyvolané ASR jsou identifikovány charakteristickým bílým gelem na povrchu trhlin a vyžadují petrografické vyšetření k potvrzení.

Odrazové trhliny, trhliny v asfaltovém krytu, které kopírují vzor trhlin v podkladní betonové mostovce, indikují, že se kryt oddělil od podkladu a již nechrání mostovku před pronikáním vlhkosti. Odrazové trhliny se typicky objevují 2–5 let po pokládce krytu a urychlují znehodnocení mostovky tím, že směrují vodu přímo do trhlin v mostovce.

Delaminace mostovky

Delaminace je horizontální oddělení betonu podél roviny přibližně v úrovni horní vrstvy výztuže (typicky 30–75 mm pod povrchem). K delaminaci dochází, když koroze horní ocelové výztuže produkuje expanzivní oxidy železa (rez), které vytvářejí tahová napětí překračující pevnost betonu v tahu, což způsobí šíření trhliny rovnoběžně s povrchem. Delaminovaná betonová vrstva je typicky tlustá 25–100 mm a při poklepu kladívkem nebo vlečení řetězu vydává dutý “bubnový” zvuk.

Delaminace je konstrukčně nejvýznamnější vadou mostovky, protože představuje ztrátu spřažené činnosti mezi betonovým krytím a konstrukčním jádrem mostovky. Delaminované oblasti se mohou rychle rozrůstat, delaminace, která začne v 15. roce, se může do 25. roku v silném chloridovém prostředí rozšířit na 20–30 % plochy mostovky. Program FHWA LTBP zjistil, že šíření delaminace po zahájení sleduje exponenciální růstovou křivku.

AASHTO MBEI definuje prahy delaminace:

  • Stavový stav 1: Žádná delaminace nebo velmi omezená (<2 % plochy prvku)
  • Stavový stav 2: Střední delaminace (2–10 % plochy prvku), dutý zvuk při vlečení řetězu
  • Stavový stav 3: Pokročilá delaminace (>10 % plochy prvku nebo aktivní odlupování)

Odlupování mostovky

Odlupování je fyzická ztráta betonu z povrchu mostovky, typicky vyplývající z progrese delaminace do bodu, kdy se betonové krytí oddělí a odpadne. Odlupky odhalují podkladní výztuž přímému působení prostředí, což urychluje rychlost koroze. Aktivní odlup je takový, kde jsou na odkryté výztuži patrné produkty koroze a okraje betonu vykazují probíhající znehodnocení. Zatmelený odlup je oblast, která byla opravena betonem, maltou nebo tmelením.

Odlupky jsou v MBEI kategorizovány podle hloubky:

  • Mělké odlupky (méně než 25 mm hluboké), ovlivňují pouze obrusnou vrstvu
  • Hluboké odlupky (větší než 25 mm nebo do úrovně výztuže), odhalují primární výztuž a vyžadují konstrukční posouzení
  • Plošné odlupky, odlupky přesahující 0,1 m², které mohou ovlivnit nosnost mostovky

Odlupky nad jízdními pruhy, přímo nad vozovkami, železnicemi, pěšími cestami nebo plavebními kanály, představují bezpečnostní riziko z padajících úlomků. FHWA vyžaduje, aby jakýkoli uvolněný beton nad jízdní dráhou byl označen jako kritický nález a vlastník mostu byl informován do 24 hodin.

Odlupování povrchu a abraze mostovky

Odlupování povrchu je ztráta povrchové malty a malých částic kameniva z povrchu mostovky, typicky způsobená cykly zmrazování a rozmrazování v kombinaci s posypovými chemikáliemi. Odlupování povrchu postupuje od lehkého (ztráta pouze povrchové malty) přes střední (obnažení hrubého kameniva) až po těžké (ztráta kameniva a výrazná deprese povrchu). Odlupování povrchu je nejčastější u mostovek s nedostatečným provzdušněním (méně než 5 % obsaženého vzduchu podle AASHTO T 152) a vysokým vodním součinitelem (větším než 0,45).

Abraze je mechanické opotřebení povrchu mostovky od sněhových řetězů, pneumatik s hroty, radlic a těžké dopravy. Míra abraze je nejvyšší u mostovek s lehkým kamenivem (které má nižší povrchovou tvrdost) a u mostovek bez ochranné obrusné vrstvy. MBEI definuje abrazi/opotřebení jako vadu u PSC/RC prvků (Vada 1190).

Koroze výztuže

Koroze ocelové výztuže vyvolaná chloridy je primární mechanismus znehodnocení omezující životnost železobetonových mostovek. Posypové chemikálie (chlorid sodný, chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý) aplikované během zimní údržby pronikají do betonového krytí difúzí a kapilární absorpcí. Když koncentrace chloridů v hloubce výztuže dosáhne korozního prahu (typicky 0,7–1,2 kg/m³ betonu nebo 0,2–0,4 % hmotnosti cementu), pasivní oxidová vrstva chránící ocel se rozpadne a koroze se iniciuje.

Korozní proces produkuje expanzivní oxidy železa (Fe₂O₃·H₂O, rez), které zaujímají 3–6násobek objemu původní oceli. Tato expanze generuje tahová obručová napětí v okolním betonu, což vede k trhlinám, delaminaci a odlupování. Rychlost koroze po iniciaci závisí na teplotě, dostupnosti vlhkosti, přísunu kyslíku a rezistivitě betonu. U mostovek s vysokým obsahem vlhkosti a expozicí chloridům jsou typické rychlosti koroze 0,05–0,25 mm/rok ztráty průřezu, což znamená, že prut o průměru 16 mm může ztratit 25 % svého průřezu za 15–30 let po iniciaci koroze.

Mapování půlčlánkového potenciálu (ASTM C876) je standardní metodou pro identifikaci aktivních korozních zón. Oblasti, kde je potenciál zápornější než -350 mV (vůči Cu/CuSO₄), indikují >90% pravděpodobnost aktivní koroze. Měření rychlosti koroze pomocí lineární polarizační odolnosti (LPR) může kvantifikovat okamžitou rychlost koroze, typicky uváděnou v μm/rok.

Poruchy spár mostovky

Poruchy dilatačních spár umožňují vodě, posypovým chemikáliím a nečistotám stékat na konce mostovky a spodní stavbu níže, čímž urychlují znehodnocení okrajů mostovky. Mezi běžné poruchy spár patří: roztržená nebo proražená těsnění spár, nahromadění nečistot blokující pohyb spáry, zlomené nebo chybějící kotevní úhelníky spáry, selhání kotvení, kdy se spára oddělila od okolního betonu, a zatékání spárou na nosník a ložiskové oblasti. Zatékání spárou je nejčastějším zdrojem vnikání vody přispívajícího ke korozi konců nosníků a znehodnocení ložisek.

FHWA BIRM vyžaduje, aby každá dilatační spára byla při každé běžné prohlídce zkontrolována na zatékání. Spáry zatékající na konec mostovky nebo nosník níže jsou klasifikovány jako Stavový stav 2 (střední) nebo Stavový stav 3 (těžký) v závislosti na rozsahu zabarvení a pozorované aktivní korozi.

Hydroizolace a obrusná vrstva

Obrusná vrstva je nejsvrchnější vrstvou systému mostovky, která je v přímém kontaktu s dopravou. Hydroizolační systém leží mezi konstrukční mostovkou a obrusnou vrstvou (nebo na holém povrchu mostovky), aby zabránil pronikání vlhkosti a chloridů. Výkon těchto ochranných systémů je jediným nejdůležitějším faktorem určujícím životnost mostovky.

Krycí systémy

Betonové kryty, jak portlandský cementový beton (PCC) , tak latexem modifikovaný beton (LMC) , se pokládají v tloušťce 30–75 mm přímo na připravený povrch mostovky. LMC kryty jsou standardem pro rehabilitaci mostovek, poskytují nízkou propustnost (koeficient difúze chloridů < 1 × 10⁻⁸ cm²/s), vysokou pevnost v soudržnosti (> 1,4 MPa podle ASTM C1583) a vynikající trvanlivost. Povrch mostovky musí být připraven otryskáním, frézováním nebo hydrodemolicí k dosažení profilu povrchu ICRI CSP 5–9 a minimální pevnosti povrchu v tahu 1,0 MPa. Selhání soudržnosti krytů, oddělení na rozhraní, se projevuje jako dutě znějící oblasti a umožňuje vodě laterálně migrovat pod krytem.

Asfaltové kryty, asfaltový beton (HMA) nebo kamenná asfaltová drť (SMA) v tloušťce 40–90 mm, jsou méně účinné jako hydroizolační vrstvy, protože asfalt je propustný pro vodu a chloridy. Asfaltové kryty na mostovkách vyžadují hydroizolační membránu mezi betonovou mostovkou a asfaltovou vrstvou. Odrazové trhliny z podkladní mostovky skrz asfaltový kryt se objevují do 2–5 let a musí být utěsněny, aby byla zachována účinnost hydroizolace.

Polymerové kryty, vícevrstvé systémy polymerem modifikovaných pryskyřic (epoxid, polyuretan, poly(methylmetakrylát)) plněné kamenivem o celkové tloušťce 6–15 mm, poskytují extrémně nízkou propustnost a vysokou protismykovou odolnost. Používají se na ortotropních ocelových mostovkách a betonových mostovkách s vysokým provozem, kde je třeba minimalizovat hmotnost krytu. Polymerové kryty stojí 30–60 USD/m², ale poskytují 10–15 let životnosti na ocelových mostovkách a 15–20 let na betonových mostovkách.

Hydroizolační membrány

Pásové membrány, modifikované asfaltové pásy (SBS nebo APP polymerem modifikované) typicky tloušťky 1,5–3,0 mm, natavované nebo samolepicí, jsou nejběžnějším hydroizolačním systémem pro betonové mostovky v Evropě a stále více v Severní Americe. Pásy se instalují s bočními přesahy 100–150 mm a koncovými přesahy 150 mm, tepelně svařovanými pro zajištění vodotěsnosti. U svislých prvků (obrubníky, svodidla, zábradlí) musí membrána přesahovat 150–300 mm na svislou plochu a být mechanicky upevněna a utěsněna.

Tekuté membrány, za studena aplikované polymerem modifikované asfaltové emulze nebo polyuretanové pryskyřice v suché tloušťce filmu 1,0–3,0 mm, poskytují bezespárovou hydroizolaci bez problémů s přesahy. Aplikují se stříkáním, válečkem nebo stěrkou ve 2–3 vrstvách. Tekuté membrány vyžadují pečlivou kontrolu tloušťky (měření mokrého filmu každých 50 m²) a ochranu před deštěm během tuhnutí.

Penetrační nátěry, silany, siloxany a silikáty aplikované na holý betonový povrch, pronikají do hloubky 5–15 mm a vystýlají kapilární póry hydrofobní vrstvou, která odpuzuje vodu, ale umožňuje propustnost vodních par. Penetrační nátěry nejsou skutečné hydroizolační membrány, snižují míru pronikání chloridů o 60–80 %, ale nepřemosťují trhliny. Musí být znovu aplikovány každých 3–8 let v závislosti na dopravním opotřebení.

FHWA SNBI Hodnocení mostovky (stupnice 0–9)

Specifications for the National Inventory of Bridges (SNBI), účinné pro všechny mostní prohlídky předložené NBI od března 2022, definuje systém hodnocení stavu mostovky, který federální agentury a státní dopravní správy (DOT) používají k posouzení a hlášení stavu mostovky. SNBI nahradilo předchozí “coding guide” (FHWA 1995 Recording and Coding Guide) důslednějším rámcem pro hodnocení stavu, který vyžaduje, aby inspektoři při přiřazování hodnocení zohlednili jak materiálový stav, tak konstrukční výkonnost.

Hodnocení stavu mostovky podle SNBI je položka NBI 58 (Deck Condition Rating), kódovaná na celočíselné stupnici 0–9:

HodnoceníPopisNálezy prohlídky
9VýbornýŽádné významné vady. Drobné trhliny nebo opotřebení v normálních mezích.
8Velmi dobrýOmezené drobné trhliny, povrchové opotřebení nebo odlupování povrchu. Žádná delaminace nebo konstrukční trhliny.
7DobrýDrobné trhliny s omezenou delaminací nebo odlupováním povrchu (<2 % plochy mostovky).
6UspokojivýStřední trhliny, omezená delaminace (2–5 % plochy), drobné odlupování nebo obnažená výztuž.
5DostatečnýStřední delaminace nebo odlupování (5–10 % plochy), korozní zabarvení, možné konstrukční trhliny.
4ŠpatnýPokročilá delaminace nebo odlupování (10–20 % plochy), zkorodovaná výztuž se ztrátou průřezu, možné konstrukční potíže.
3VážnýPokročilé znehodnocení (>20 % plochy), rozsáhlé odlupování, obnažená výztuž se ztrátou průřezu, přítomné konstrukční trhliny.
2KritickýRozsáhlé znehodnocení ovlivňující nosnost. Okamžitě doporučeno omezení zatížení.
1Hrozící selháníStav mostovky je životu nebezpečný. Most by měl být uzavřen pro dopravu.
0SelháníMostovka zcela selhala. Most je uzavřen.

SNBI také vyžaduje hodnocení stavu na úrovni prvků pomocí definic prvků podle AASHTO Manual for Bridge Element Inspection (MBEI). Každý prvek mostovky, Železobetonová mostovka (Prvek 12), Předpjatá betonová mostovka (Prvek 13), Ocelová mostovka (Prvky 28–30), Dřevěná mostovka (Prvek 31) nebo Mostovka z jiného materiálu (Prvek 60), je kvantifikován ve čtverečních stopách nebo metrech čtverečních rozdělených do Stavových stavů 1 (Dobrý), 2 (Uspokojivý) a 3 (Špatný) . Údaje o stavu prvků jsou vstupem do Indexů stavu SNBI, Indexu stavu mostovky (DCI), který agreguje údaje na úrovni prvků a vytváří index 0–100. Mosty s DCI < 50 jsou obecně považovány za kandidáty na rehabilitaci nebo výměnu.

Metody prohlídky mostovek

Prohlídka mostovek integruje vizuální prohlídku (primární metoda pro každou běžnou prohlídku), nedestruktivní testovací (NDT) metody pro detekci vnitřních vad a pokročilé techniky včetně senzorů namontovaných na dronech a automatizované analýzy založené na AI. Výběr metod závisí na typu mostovky, historii znehodnocení, omezeních řízení dopravy, rozpočtu a úrovni prohlídky (běžná, podrobná nebo speciální).

Vizuální prohlídka

Vizuální prohlídka je primární metodou prohlídky podle NBIS, každá mostovka je vizuálně kontrolována při každé běžné prohlídce. Inspektor prohlíží mostovku z pojezdového povrchu (pomocí uzavírek dopravy), ze spodní strany (přístup pomocí podmostních inspekčních jednotek nebo snooperů) a z okraje pro kontrolu převislých částí a obrubníků. Mezi klíčová vizuální pozorování patří:

  • Povrchové trhliny: mapování vzorů trhlin, šířek, délek a umístění. Šířky trhlin se měří pomocí srovnávacího měřítka trhlin (plastové měřítko s odstupňovanými šířkami čar). Trhliny přesahující 0,3 mm na horním povrchu a 0,4 mm na spodním líci jsou dokumentovány.
  • Odlupky a zatmelené oblasti: rozměry (délka × šířka × hloubka), umístění a důkazy o probíhajícím znehodnocení na okrajích záplat.
  • Rezavé zabarvení a výkvěty: mapování vzorů zabarvení, které indikují cesty vlhkosti a místa koroze.
  • Obrubníky, svodidla a zábradlí: trhliny, odlupování a koroze na prvcích mostovky, kde se hromadí posypové chemikálie.
  • Odvodňovací systémy: střešní vpusti, mostní vpusti a svody pro ucpání, korozi nebo vzory vypouštění, které zabarvují mostovku nebo nosníky níže.

Samotná vizuální prohlídka detekuje pouze vady viditelné na povrchu. Subpovrchová delaminace, vnitřní koroze a dutiny za kryty nejsou viditelné a vyžadují NDT metody.

Vlečení řetězu a poklep kladívkem

Vlečení řetězu, standardní metoda pro detekci delaminace u betonových mostovek, zahrnuje vlečení těžkého ocelového řetězu (typicky 3–6 kg, 200–500 mm široký řetěz) po povrchu mostovky při poslechu změn akustické odezvy. Pevný beton vydává jasný, zvonivý tón, delaminovaný beton vydává dutý, bubnový zvuk. Metoda se řídí ASTM D4580 (Standard Practice for Measuring Delaminations in Concrete Bridge Decks by Sounding). Obsluha vlečení řetězu označuje hranice delaminovaných oblastí přímo na mostovce barvou ve spreji nebo křídou.

Poklep kladívkem používá kladívko (typicky 0,5 kg) k poklepu na povrch mostovky v pravidelných intervalech mřížky (typicky rozteč 0,5–1,0 m). Metoda kladívka je pomalejší než vlečení řetězu, ale poskytuje přesnější detekci hranic delaminace a může rozlišit mělkou od hluboké delaminace podle rozdílů ve výšce tónu.

Obě metody jsou závislé na obsluze, přesnost detekce se pohybuje od 60–90 % v závislosti na zkušenostech obsluhy, hloubce a rozsahu delaminace a stavu krytu. Asfaltové kryty výrazně snižují akustický signál, což činí detekci delaminace nespolehlivou skrz kryty tlustší než 75 mm.

Infračervená termografie (IRT)

IRT (ASTM D4788) detekuje delaminaci mostovky měřením povrchových teplotních rozdílů způsobených subpovrchovými vadami. Během slunečního ohřevu se delaminované oblasti zahřívají rychleji než pevný beton, protože vzduchem vyplněná dutina izoluje povrch od chladnějšího podkladu níže. Během nočního ochlazování se delaminované oblasti ochlazují rychleji. IRT průzkumy se provádějí z povrchu mostovky (kamera namontovaná na vozidle nebo dronu) během špičkového slunečního zatížení (typicky 10:00–14:00) nebo během nočního ochlazování.

IRT poskytuje rychlý screening velkých ploch, jeden průzkum může pokrýt 2 000–5 000 m² za hodinu. Moderní IRT kamery na dronech (tepelné vlnové délky 7,5–14 μm, tepelná citlivost <50 mK) mohou prozkoumat celou mostovku v jednom letu bez řízení dopravy. Výstupem je tepelná mozaika s teplotními rozdíly 0,5–3,0 °C mezi pevnými a delaminovanými oblastmi. IRT detekuje delaminaci v hloubkách až 75–100 mm pod povrchem. Přesnost detekce (validovaná proti skutečnému vlečení řetězu) se pohybuje od 70–90 % za optimálních podmínek (jasná obloha, slabý vítr, suchý povrch, vysoké sluneční zatížení). IRT je méně účinná na krytech tlustších než 50 mm nebo na mostovkách s mokrým nebo zastíněným povrchem.

Georadar (GPR)

GPR (ASTM D6087) používá vysokofrekvenční elektromagnetické pulsy (typicky 1,0–2,6 GHz pro aplikace na mostovkách) vysílané skrz povrch mostovky. Odrazy od výztuže, rozhraní mostovka-nosník, delaminací a akumulace vlhkosti jsou zaznamenávány a zpracovávány do B-scanů (vertikální profily průřezu) a C-scanů (mapy hloubkových řezů).

Analýza dat GPR vyhodnocuje útlum signálu, znehodnocený nebo chloridy kontaminovaný beton má vyšší elektrickou vodivost a dielektrickou konstantu, což zeslabuje signál GPR rychleji než pevný beton. Index stavu mostovky odvozený z analýzy GPR koreluje s obsahem chloridů a úrovní znehodnocení. GPR také mapuje:

  • Hloubku a rozteč výztuže, ověření hloubky krytí a vyrovnání
  • Anomálie obsahu vlhkosti, oblasti zvýšené vlhkosti indikující selhání hydroizolace
  • Rozhraní delaminace, silné odrazy na hranicích horizontálních trhlin
  • Tloušťku krytu, měření hloubky asfaltového krytu na betonových mostovkách

Moderní 3D GPR pole (16–40 anténních kanálů namontovaných na vozíku) sbírají data přes celou šířku jízdního pruhu (3,6 m) v jednom průjezdu rychlostí až 30–50 km/h. Data jsou zpracována do map hloubkových řezů ukazujících horizontální stav v každém hloubkovém intervalu. GPR je kontaktní metoda vyžadující, aby anténa byla v kontaktu s (nebo velmi blízko) povrchem mostovky, což omezuje rychlost průzkumu na hrubých mostovkách a vyžaduje řízení dopravy.

Impact-Echo (IE)

Impact-Echo (ASTM C1383) generuje nízkofrekvenční napěťové vlny (P-vlny) mechanickým úderem na betonový povrch a analyzuje frekvenci odražených vln k určení hloubky k vnitřním rozhraním (delaminace, dutiny, rozhraní mostovka-nosník). IE poskytuje kvantitativní detekci hloubky delaminace, metoda dokáže rozlišit mělkou delaminaci (hloubka 25–50 mm) od hluboké delaminace (50–100 mm) a od rozhraní mostovka-nosník (200–280 mm).

IE se provádí v mřížkovém vzoru (typicky rozteč 0,3–0,5 m) a v každém testovacím bodě vytváří frekvenčně-amplitudové spektrum. Vrchol na rezonanční frekvenci delaminace indikovaný rychlostí P-vlny dělenou 2 × hloubka označuje vadu. IE je pomalejší než IRT (50–100 bodů za hodinu na osobu), ale poskytuje vyšší přesnost pro určení hloubky delaminace a může detekovat delaminaci skrz asfaltové kryty až do tloušťky 100 mm. IE je standardní metodou pro validaci NDT ve výzkumných programech FHWA a byla validována s >90% přesností v kontrolovaných studiích.

Další NDT metody

Mapování půlčlánkového potenciálu (ASTM C876) měří korozní potenciál horní vrstvy výztuže vůči referenční elektrodě měď/síran měďnatý umístěné na povrchu mostovky v mřížce 1 m. Mapa potenciálu identifikuje oblasti aktivní vs. pasivní koroze. Potenciály zápornější než -350 mV indikují >90% pravděpodobnost aktivní koroze. Metoda měří riziko koroze spíše než existující poškození a je nejcennější u mostovek, kde je podezření na korozi výztuže, ale delaminace se dosud nevyvinula.

Měření krytí výztuže (elektromagnetické měření krytí podle ASTM C8764/BS 1881:204) měří hloubku betonového krytí nad výztuží a průměr prutu. Měření krytí se provádí na 20–50 místech na pole mostovky a porovnává se s návrhovým krytím (typicky 60 mm nad horní výztuží). Oblasti s krytím menším než 40 mm jsou vystaveny zvýšenému riziku koroze vyvolané chloridy.

Měření tloušťky ultrazvukem se používá na ocelových mostovkách (ortotropní desky a roštové pruty) k měření zbývající tloušťky plechu v zkorodovaných oblastech. Metoda vyžaduje přípravu povrchu (obroušení barvy a rzi) v místech měření.

Metoda prohlídkyDetekční schopnostRychlost průzkumuOmezení krytemPřesnostNutné řízení dopravy
Vizuální prohlídkaPovrchové trhliny, odlupky, zabarvení100–200 m²/hodŽádné (pouze vizuální)SubjektivníAno
Vlečení řetězuDelaminace300–500 m²/hod<75 mm asfalt60–90 %Ano
Infračervená termografie (IRT)Delaminace, vlhkost2 000–5 000 m²/hod<50 mm kryt70–90 %Ne (dron)
Georadar (GPR)Delaminace, vlhkost, krytí výztuže1 000–3 000 m²/hodOmezené (útlum signálu)70–85 %Ano
Impact-Echo (IE)Hloubka delaminace, dutiny50–100 bodů/hod<100 mm kryt>90 %Ano
Půlčlánkový potenciálKorozní aktivita500–1 000 m²/hodVyžaduje holý beton>90 % (pravděpodobnost)Ano

Prohlídka mostovky pomocí dronu

Bezpilotní letecké systémy (UAS) , drony vybavené RGB, termálními infračervenými a multispektrálními kamerami, se staly transformační technologií pro prohlídku mostovek. Iniciativa FHWA Every Day Counts (EDC-6) podporuje integraci UAS do programů prohlídek mostů a mnoho státních DOT (včetně Caltrans, FDOT, TxDOT, NDOT) přijalo prohlídku mostovek pomocí dronů pro běžná a podrobná hodnocení.

RGB zobrazování používá vysoce rozlišovací kamery (20–61 MP, full-frame senzor) pořizující překrývající se snímky ve výšce 5–20 m s 70–80% podélným a bočním překryvem. Jeden let dronu trvající 20–30 minut pokryje mostovku o délce 200 m a šířce 12 m s rozlišením na zemi (GSD) 5–10 mm. Snímky jsou zpracovány pomocí fotogrammetrie Structure-from-Motion (SfM) (Pix4D, Agisoft Metashape, DJI Terra) za účelem vytvoření:

  • Ortofotomap, geometricky opravené, vysoce rozlišovací (1–5 mm/pixel) půdorysné snímky celého povrchu mostovky
  • Digitálních modelů povrchu (DSM) , 3D topografie povrchu identifikující sedání, kaluže a deformace
  • 3D mračen bodů, pro objemové měření odlupků, zatmelených oblastí a tloušťky krytu

Termální infračervené (IR) zobrazování s radiometrickými kamerami namontovanými na dronech (640 × 512 pixel FPA, citlivost <50 mK, 7,5–14 µm) detekuje subpovrchovou delaminaci prostřednictvím teplotních rozdílů. Dron sleduje předem naprogramovanou letovou dráhu ve výšce 10–25 m a pořizuje termální snímky s 50–80% překryvem. Termální ortofotomapa zobrazuje delaminaci jako “horká místa” (teplejší během denního ohřevu) nebo “studená místa” (chladnější v noci). IRT z dronu pokryje celou mostovku za 15–30 minut ve srovnání se 4–8 hodinami pro pozemní IRT s uzavírkami jízdních pruhů.

Detekce vad pomocí AI využívá konvoluční neuronové sítě hlubokého učení (CNN), U-Net, Mask R-CNN, YOLOv8 a architektury Vision Transformer (ViT), trénované na tisících anotovaných snímků mostovek k automatické klasifikaci, detekci a měření:

  • Trhlin, klasifikace podle orientace (příčné, podélné, diagonální, mapovité), měření šířky (±0,1 mm přesnost z ortofotomapy)
  • Odlupků, segmentace hranic a měření plochy (m²)
  • Delaminace, detekce z termálních IR signatur s mapováním polohy
  • Zatmelených oblastí, segmentace a detekce změn mezi cykly prohlídek
  • Stavu odvodnění, detekce ucpání z vzorů zabarvení vodou
  • Stavu spár, klasifikace stavu těsnění (dobrý/dostatečný/špatný)

Výhody prohlídky mostovky pomocí dronu zahrnují: eliminaci uzavírek jízdních pruhů během letu (dron operuje ze krajnice nebo chodníku), zkrácení doby prohlídky (40–80% snížení času v terénu), zlepšení bezpečnosti inspektora (žádná chůze v aktivních jízdních pruzích), trvalou vysoce rozlišovací dokumentaci pro detekci změn a integraci s platformami digitálních dvojčat pro správu životního cyklu. FHWA vydala pokyny pro vývoj programů prohlídek UAS pro agentury (FHWA-HIF-21-041).

Stav mostovky a nosnost

Stav mostovky přímo ovlivňuje nosnost mostu, maximální přípustné živé zatížení, které může konstrukce bezpečně nést. Posouzení nosnosti se provádí podle AASHTO Manual for Bridge Evaluation (MBE) , 3. vydání (2018), Section 6A (Load Rating) a Section 6B (Strength Evaluation).

Příspěvek mostovky k nosnosti konstrukce. U spřažených ocelobetonových mostů a ŽB T-nosníkových mostů působí mostovka jako tlačená pásnice hlavního nosného průřezu. Účinná šířka pásnice podle AASHTO LRFD (článek 4.6.2.6) je nejmenší z: jedné čtvrtiny rozpětí, rozteče nosníků nebo 12násobku tloušťky mostovky. Znehodnocení mostovky, delaminace snižující účinnou výšku, koroze snižující plochu výztuže nebo odlupování snižující šířku tlačené zóny, snižuje průřezový modul a ohybovou únosnost.

Součinitele stavu. MBE Section 6A.4.2.4 definuje součinitele stavu (φc) , které snižují nominální únosnost prvku pro úrovně inventární a provozní nosnosti na základě pozorovaného stavu mostovky:

Pozorovaný stavSoučinitel stavu φcEkvivalent typického hodnocení SNBI
Dobrý stav, žádné znehodnocení1,00SNBI 7–9
Mírné znehodnocení, žádná ztráta průřezu0,95SNBI 5–6
Střední znehodnocení, omezená ztráta průřezu0,85SNBI 4
Pokročilé znehodnocení, významná ztráta průřezu0,75SNBI 3

U mostovky hodnocené SNBI 3 (Vážný) s rozsáhlou delaminací a korozí může být součinitel stavu aplikován na příspěvek mostovky, čímž se provozní nosnost sníží o 25 %. Pokud snížená kapacita klesne pod úrovně zákonného zatížení, musí být stanoveno omezení zatížení podle MBE Section 6A.6, omezující nákladní vozidla na maximální hmotnost (typicky 20–36 tun v závislosti na snížené kapacitě).

Podrobné posouzení nosnosti pro znehodnocené mostovky. Pokud stav mostovky vyvolá součinitel stavu nižší než 0,95 nebo rozsáhlé znehodnocení pokrývá >20 % plochy mostovky, je vyžadováno podrobné posouzení nosnosti podle MBE Section 6A.3. Podrobné posouzení používá zmenšenou účinnou šířku pásnice, zmenšenou plochu výztuže (zohledňující ztrátu průřezu korozí), upravené průřezové charakteristiky zohledňující hloubku delaminace a degradované materiálové vlastnosti (snížená pevnost betonu v tlaku z poškození mrazem). Posouzení se provádí pomocí metod Allowable Stress Rating (ASR) , Load Factor Rating (LFR) nebo Load and Resistance Factor Rating (LRFR) v MBE.

Rehabilitace a výměna mostovky

Rehabilitace a výměna mostovky jsou nejběžnějšími hlavními opravárenskými činnostmi na mostech ve Spojených státech, FHWA odhaduje, že opravy mostovek představují 30–40 % všech ročních výdajů na údržbu a rehabilitaci mostů. Rozhodnutí o opravě, rehabilitaci nebo výměně mostovky je založeno na rozsahu a rozložení znehodnocení, typu mostovky, dopravních nárocích, zbývající životnosti a analýze nákladů životního cyklu.

Metody rehabilitace mostovky

Oprava mostovky v částečné hloubce odstraňuje znehodnocený beton do hloubky 25–75 mm (nad horní výztuž) a nahrazuje jej vysoce výkonným tmelením. Oprava se používá pro izolovanou delaminaci a mělké odlupky, kde výztuž není významně zkorodovaná. Hranice opravy je řezána pilou nejméně 25 mm za delaminovanou oblastí (do pevného betonu), znehodnocený beton je odstraněn sbíjecími kladivy nebo hydrodemolicí, obnažená výztuž je očištěna od produktů koroze (otryskáním na SSPC SP-6 komerční tryskání) a výplň je vyplněna polymerem modifikovaným betonem nebo hořečnato-fosfátovou maltou, která dosahuje 20 MPa za 4 hodiny a 40 MPa za 28 dní. Opravy v částečné hloubce obnovují celistvost povrchu, ale neřeší korozi horní výztuže, chloridy kontaminovaný beton často zůstává kolem prutů.

Oprava mostovky v plné hloubce odstraňuje celou tloušťku mostovky (150–280 mm) v lokalizovaných oblastech (typicky záplaty 1–5 m²), kde znehodnocení prochází celou mostovkou. Záplaty v plné hloubce zahrnují: řezání pilou do pevného betonu přes celou hloubku, odstranění znehodnoceného betonu a obnažení horní a spodní výztuže, odstranění a vsazení nové výztuže, pokud ztráta průřezu přesahuje 20 %, vybednění spodní části záplaty, uložení nového betonu (typicky vysokopevnostní beton s 30 MPa za 24 hodin) a ošetřování. Záplaty v plné hloubce obnovují plný konstrukční průřez, ale vytvářejí studené spáry se stávající mostovkou, které musí být provedeny tak, aby se zabránilo vnikání vody.

Polymerové kryty (vícevrstvé systémy z epoxidu nebo poly(methylmetakrylátu) s vloženým kamenivem o tloušťce 6–15 mm) obnovují kvalitu povrchu jízdy a poskytují hydroizolaci pro mostovky se středními trhlinami a opotřebením, ale bez konstrukčního znehodnocení. Polymerové kryty se aplikují na celý povrch mostovky jako preventivní údržba.

Kryty z latexem modifikovaného betonu (LMC) o tloušťce 30–50 mm jsou standardní rehabilitační metodou pro mostovky se středním až pokročilým znehodnocením (SNBI 4–5). Mostovka je připravena otryskáním nebo hydrodemolicí k obnažení pevného kameniva, aplikuje se spojovací injektážní malta a LMC se pokládá pomocí betonového finišeru. LMC kryty poskytují 15–25 let další životnosti při nákladech 100–200 USD/m².

Výměna mostovky

Úplná výměna mostovky je oprávněná, když znehodnocení přesahuje 30–50 % plochy mostovky, když byla mostovka záplatována ve více oblastech, které narušují konstrukční spojitost, nebo když je hodnocení stavu mostovky SNBI 3 nebo nižší. Metody výměny mostovky zahrnují:

Monolitická výměna, celá stávající mostovka je demolována a odstraněna, nosníky jsou zkontrolovány a opraveny, je umístěna nová výztuž a je vybetonována nová betonová mostovka. Proces vyžaduje uzavírky jízdních pruhů po dobu 30–60 dnů pro typický most o délce 200 m a šířce 12 m. Výztuž je typicky epoxidová nebo nerezová a návrh mostovky zahrnuje aktuální zatížení podle AASHTO LRFD.

Prefabrikované deskové panely v plné hloubce, prefabrikované panely o šířce 1,5–3,0 m a délce 10–15 m odlité v kontrolovaném prostředí výrobny, dopravené na místo a osazené jeřábem. Panely jsou spojeny podélnými zaspárovanými smykovými pery (spáry z ultra-vysokohodnotného betonu, UHPC, o šířce 150–200 mm) a příčně dodatečně předpjaty. Prefabrikované deskové panely zkracují dobu výstavby na místě na 2–6 týdnů na most, čímž minimalizují narušení dopravy. Iniciativa FHWA Accelerated Bridge Construction (ABC) podporuje prefabrikované deskové systémy pro rychlou výměnu.

Postupná výměna mostovky nahrazuje mostovku po částech, přičemž během výstavby je na mostě udržován částečný provoz. Středová spára odděluje stávající mostovku od nové části a doprava je postupně převáděna po dokončení každé části.

Zachování mostovky

Zachování mostovky, proaktivní údržbářské činnosti prováděné dříve, než se rozvine významné znehodnocení, je nejnákladově efektivnější strategií pro prodloužení životnosti mostovky. FHWA a státní DOT přijaly programy zachování v rámci požadavků Plánu správy dopravního majetku (TAMP) (23 U.S.C. 119(e)), přičemž 15–30 % finančních prostředků na mosty je alokováno na činnosti zachování.

Utěsňování trhlin příčných a podélných trhlin širších než 0,3 mm zabraňuje vodě s chloridy dosáhnout výztuže. Trhliny jsou vyfrézovány na šířku 6 mm a hloubku 12 mm a utěsněny za horka aplikovaným pryžoasfaltovým tmelem na trhliny (ASTM D6690) nebo nízkoviskozní epoxidovou injektáží pro konstrukční trhliny. Utěsněné trhliny prodlužují životnost mostovky o 5–10 let.

Výměna těsnění spár, výměna selhaných kompresních těsnění nebo pásových těsnění na koncích mostovky, zabraňuje zatékání vody, které urychluje znehodnocení okrajů mostovky a konců nosníků. Těsnění spár se vyměňují každých 10–15 let jako součást běžného zachování.

Aplikace penetračního nátěru, aplikace silanových nebo siloxanových nátěrů na holý povrch mostovky (nebo na mostovku po utěsnění trhlin) každých 5–8 let snižuje míru pronikání chloridů o 60–80 %. Nátěry se aplikují nízko tlakovým stříkáním v množství 0,3–0,5 l/m², čímž se dosahuje hloubky penetrace 5–15 mm v pevném betonu.

Čištění mostních vpustí, proplachování mostních vpustí, střešních vpustí a svodů k odstranění nahromaděných nečistot, zabraňuje tvorbě kaluží, které urychlují lokální znehodnocení. Čištění vpustí se provádí každoročně.

Katodická ochrana, systémy s vnuceným proudem nebo obětovanými anodami, se aplikuje na mostovky s aktivní korozí výztuže, kde znehodnocení ještě nepokročilo do rozsáhlé delaminace. Katodická ochrana zastavuje korozi polarizací výztuže na potenciál, při kterém se koroze zastaví (typicky -850 mV vůči Cu/CuSO₄). FHWA považuje katodickou ochranu za jedinou technologii prokazatelně zastavující korozi v solí kontaminovaném betonu.

Strategie zachování mostovky je dokumentována v Bridge Management System (BMS) a aktualizována při každé prohlídce. Data z programu FHWA Long-Term Bridge Performance (LTBP) ukazují, že mosty s aktivními programy zachování mají životnost mostovky o 15–25 let delší než mosty bez zachování a náklady na zachování jsou 5–10krát nižší než náklady na výměnu mostovky (současná hodnota na m²). Každá 1 USD investovaná do zachování mostovky přináší 4–7 USD v ušetřených budoucích nákladech na rehabilitaci (NCHRP Report 222).

Bezpečnost prohlídky mostovek

Prohlídka mostovek představuje specifická bezpečnostní rizika, která musí inspektoři řídit prostřednictvím plánu bezpečnosti prohlídky požadovaného NBIS (23 CFR 650.311).

Řízení dopravy je vyžadováno pro jakoukoli prohlídku mostovky, která vyžaduje, aby inspektor chodil v aktivních jízdních pruzích nebo v jejich blízkosti. Plán řízení dopravy (TCP) se řídí Manual on Uniform Traffic Control Devices (MUTCD) Part 6, s uzavírkami jízdních pruhů, dočasnými zábranami (betonová zábrana nebo nárazové tlumiče), výstražnými značkami s předstihem a signalizací nebo pilotními vozidly. Oblečení s vysokou viditelností (ANSI 107 Class 3) je vyžadováno pro všechny inspektory mostovek.

Ochrana proti pádu je vyžadována na okrajích mostovek bez trvalých zábradlí nebo svodidel. Inspektoři pracující v blízkosti otevřených okrajů mostovek musí používat osobní systémy zachycení pádu (PFAS) s celotělovým postrojem, tlumičem pádu a kotevním spojením k mostovce nebo svodidlu. Kotva musí unést 5 000 lb (22 kN) podle OSHA 29 CFR 1926.502.

Nebezpečí nad hlavou, uvolněný beton nebo nečistoty na spodní straně mostovky, musí být posouzeny, než se inspektor umístí pod mostovku. Jakýkoli uvolněný materiál nad jízdními dráhami je dokumentován jako kritický nález. Inspektoři pod mostovkou musí nosit ochranné přilby (ANSI Z89.1 Type I, Class E nebo G). Ochrana sluchu (chrániče sluchu s NRR 20+ dB) je vyžadována při práci v blízkosti živé dopravy po delší dobu.

Přístup pod mostovku, vyžadovaný pro prohlídku spodního líce, využívá podmostní inspekční jednotky (snoopery nebo plošiny), lodní přístup nebo techniky lanového přístupu. Každá metoda má specifické požadavky na školení obsluhy a kontrolu zařízení. Snoopery vyžadují každoroční kontrolu hydraulických systémů, bezpečnostních zámků a nouzových spouštěcích mechanismů podle ANSI/SIA A92.2.

Vstup do uzavřených prostor je vyžadován, pokud je mostovka kontrolována zevnitř komorového nosníku, buňky nebo uzavřeného inženýrského kanálu. Postupy pro uzavřené prostory se řídí OSHA 29 CFR 1910.146 s monitorováním atmosféry na kyslík (19,5–23,5 %), LEL (<10 %), CO (<50 ppm) a H₂S (<10 ppm). Jsou vyžadovány vstupní povolení, ventilace, vyprošťovací zařízení a dohled.

Příručka FHWA Safety Inspection of In-Service Bridges poskytuje podrobné bezpečnostní protokoly pro všechny činnosti prohlídek mostů.

Často kladené otázky

Co je to mostovka?
Mostovka je nejvyšší nosný prvek mostu, který přímo nese dopravní zatížení a poskytuje pojezdový povrch. Rozděluje zatížení od kol laterálně na podpůrné nosníky, podélníky nebo příčníky. Mostovky také slouží jako horní pásnice u železobetonových T-nosníkových mostů a spřažených ocelových mostů. Mezi běžné typy mostovek patří železobetonové monolitické nebo prefabrikované, předpjatý beton, ocelové ortotropní mostovky, otevřené ocelové nebo betonem vyplněné roštové mostovky, dřevěné fošny a lehké FRP nebo hliníkové panely. Mostovka je součástí mostu nejvíce vystavenou přímému opotřebení dopravou, posypovým chemikáliím, cyklům zmrazování a rozmrazování a degradaci vlivem prostředí.
Jaké jsou nejčastější vady mostovek?
Mezi nejčastější vady mostovek patří: příčné a podélné trhliny (z tepelného napětí, smršťování nebo zatížení vozidly), delaminace (horizontální oddělení betonu v úrovni výztuže způsobené korozí prutů), odlupování (ztráta betonového krytí v důsledku delaminace), odlupování povrchu (ztráta povrchové malty působením mrazu), abraze/opotřebení od sněhových řetězů a radlic, koroze ocelové výztuže způsobená pronikáním chloridů z posypových solí, výkvěty (usazeniny uhličitanu vápenatého indikující transport vlhkosti trhlinami) a poruchy těsnění spár, které umožňují zatékání vody na mostovku a spodní stavbu.
Jak se určuje hodnocení stavu mostovky?
Hodnocení stavu mostovky se řídí stupnicí FHWA SNBI 0–9. Hodnocení 9 (Výborný) popisuje mostovku bez významných vad. Hodnocení 7–8 (Dobrý) popisuje drobné trhliny nebo velmi omezenou delaminaci. Hodnocení 5–6 (Uspokojivý) popisuje střední znehodnocení s určitou delaminací nebo odlupováním. Hodnocení 3–4 (Špatný) popisuje pokročilé znehodnocení s rozsáhlým odlupováním, zkorodovanou výztuží nebo konstrukčními trhlinami. Hodnocení 0–2 (Kritický / Hrozící selhání) popisuje mostovky vyžadující okamžité omezení zatížení nebo uzavření. Položka NBI 58 uvádí hodnocení stavu mostovky. SNBI také vyžaduje hodnocení stavu na úrovni prvků s množstvím přiřazeným do Stavových stavů 1 (Dobrý), 2 (Uspokojivý) a 3 (Špatný) podle AASHTO Manual for Bridge Element Inspection.
Jaké NDT metody se používají pro prohlídku mostovek?
Nedestruktivní testovací metody pro mostovky zahrnují: vlečení řetězu a poklep kladívkem (akustická detekce delaminace poslechem dutého zvuku), infračervenou termografii (IRT, ASTM D4788, rychlé zobrazování velkých ploch detekující delaminaci pomocí teplotních rozdílů), georadar (GPR, ASTM D6087, elektromagnetické profilování stavu mostovky, obsahu vlhkosti a hloubky krytí výztuže), impact-echo (IE, ASTM C1383, metoda napěťových vln pro kvantitativní měření hloubky delaminace), mapování půlčlánkového potenciálu (ASTM C876, elektrochemický průzkum korozní aktivity) a měření krytí výztuže (mapování hloubky a polohy prutů). Moderní přístupy kombinují IRT z dronu s analýzou obrazu založenou na AI pro automatickou klasifikaci vad.
Co je to hydroizolační membrána mostovky?
Hydroizolační membrána mostovky je ochranný systém aplikovaný mezi konstrukční betonovou mostovku a asfaltový nebo betonový obrusný vrstvu, který zabraňuje pronikání vody a chloridových iontů k výztuži. Typy membrán zahrnují pásové (modifikované asfaltové pásy natavované nebo samolepicí, typicky tloušťky 1,5–3 mm), tekuté (za studena nebo za horka aplikovaný polymerem modifikovaný asfalt nebo polyuretan, tloušťky 1–3 mm) a prefabrikované pryžoasfaltové desky. Na holé mostovky se také používají penetrační nátěry (silany, siloxany, silikáty). Účinnost membrány závisí na správné přípravě povrchu (otryskání na ICRI CSP 5–9), aplikaci základního nátěru, detailním provedení přesahů ve spárách a ochraně během pokládky obrusné vrstvy.
Jak funguje prohlídka mostovky pomocí dronu?
Prohlídka mostovky pomocí dronu využívá bezpilotní letecké systémy (UAS) vybavené vysoce rozlišovacími RGB kamerami, termálními infračervenými (IR) kamerami a někdy multispektrálními senzory k průzkumu povrchu mostovky z výšky 5–30 m. Dron sleduje předem naprogramovanou letovou dráhu pokrývající celou plochu mostovky a pořizuje překrývající se snímky, které jsou zpracovány do ortofotomap pomocí fotogrammetrie Structure-from-Motion (SfM). Modely počítačového vidění založené na AI (konvoluční neuronové sítě nebo vision transformery) trénované na tisících anotovaných snímků vad automaticky detekují, klasifikují a měří trhliny, delaminaci, odlupování a poruchy spár. Průzkumy drony snižují dobu uzavírky jízdního pruhu o 60–80 % ve srovnání s tradiční vizuální prohlídkou s řízením dopravy a eliminují vystavení inspektora dopravním rizikům.
Jak stav mostovky ovlivňuje nosnost mostu?
Mostovka přímo přispívá k ohybové a smykové únosnosti nosné konstrukce. U železobetonových T-nosníkových a spřažených ocelových mostů působí mostovka jako tlačená pásnice. Znehodnocení mostovky, zejména ztráta průřezu výztuže v důsledku koroze, delaminace snižující účinnou výšku a trhliny narušující přenos smyku, snižuje příspěvek mostovky ke konstrukčnímu průřezu. Posouzení nosnosti podle AASHTO LRFD (HL-93 nebo zákonná zatížení) zahrnuje stav mostovky prostřednictvím součinitelů stavu (podle MBE Section 6A), které snižují nominální únosnost prvku. Mostovka hodnocená CS3 (Špatný podle podmínek prvků SNBI) může vyvolat omezení zatížení snižující povolenou hmotnost nákladního vozidla o 20–40 %. Pokročilé znehodnocení mostovky vyžaduje podrobnou analýzu nosnosti se zmenšenou účinnou šířkou pásnice a degradovanými vlastnostmi výztuže.

Toto je referenční položka. TarmacView poskytuje služby inspekce drony a neprodává zařízení ani materiály popsané v tomto slovníku.

Začněte Potřebujete ověřit osvětlení vašeho letiště? TarmacView kontroluje PAPI, dráhu a přibližovací osvětlení dronem mezi pohyby letadel a dodává zprávu o shodě určenou pro vašeho regulátora. Inspekce vozovky a překážek jsou ve vývoji.