ICAO Annex 14: Letiskové vizuálne pomôcky a ich údržba
Čo hovorí ICAO Annex 14 zväzok I o letiskovom osvetlení: vizuálne pomôcky v kapitole 5, napájanie a monitorovanie v kapitole 8 a prevádzková spôsobilosť v kapitole 10.

- 01 Annex 14 zaväzuje zmluvné štáty, nie letiská. Letisko ho plní cez vnútroštátne predpisy, v EÚ nariadenie (EÚ) 139/2014 a CS-ADR-DSN.
- 02 Kapitola 10 považuje návestidlo za nespôsobilé, keď jeho priemerná svietivosť hlavného lúča klesne pod 50 percent hodnoty v dodatku 2 alebo pod vyššiu požadovanú hodnotu.
- 03 Ciele prevádzkovej spôsobilosti sa stanovujú pre každý systém a každú prevádzku: CAT I, CAT II a III a vzlet pri zníženej viditeľnosti majú vlastné percentá a pravidlo susedstva.
- 04 Interval merania je odporúčanie len pre dráhy CAT II a III: najmenej dvakrát ročne pri zapustených návestidlách a raz ročne pri ostatných.
- 05 Ciele v 10.5 opisujú výkonnosť údržby. Podľa poznámky samotnej prílohy nerozhodujú o tom, či je osvetľovací systém prevádzkovo mimo služby.
Na tejto stránke · 9 sekcie
Väčšinu požiadaviek na letiskové osvetlenie, s ktorými pracuje európsky inžinier, možno vysledovať k jednému dokumentu ICAO. Kapitoly o osvetlení vo vnútroštátnych predpisoch, CS-ADR-DSN v EÚ a poradné obežníky FAA v Spojených štátoch majú spoločný pôvod v Annex 14 zväzok I a veľká časť znenia o prevádzkovej spôsobilosti je takmer identická. Táto stránka číta Annex v súvislosti s vizuálnymi pomôckami a s ich udržiavaním v prevádzke. Čísla odsekov sú z deviateho vydania v kópii použitej pre túto stránku, ktorá obsahuje Amendment 18.
Čo je Annex 14 a koho zaväzuje
Annex 14 je jednou z príloh Čikagského dohovoru. Zväzok I pokrýva návrh a prevádzku letísk, zväzok II heliporty. Jeho obsahom je súbor noriem a odporúčaných praxí a predslov definuje rozdiel. Norma je špecifikácia, ktorej jednotné uplatňovanie je nevyhnutné pre bezpečnosť alebo pravidelnosť, a zmluvné štáty sa jej budú zhodovať. Štát, ktorý to nedokáže, musí ICAO oznámiť podľa článku 38. Odporúčaná prax je žiaduca a štáty sa usilujú o jej dodržanie. V anglickom texte nesie odporúčaná prax označenie Recommendation a norma používa slovo shall. Poznámky, úvodné poznámky a prílohy vysvetľujú alebo ilustrujú a nie sú súčasťou noriem ani odporúčaných praxí. Dodatky a tabuľky a obrázky, na ktoré špecifikácia odkazuje, súčasťou sú.
Táto štruktúra určuje, koho Annex zaväzuje. Zaväzuje štáty. Prevádzkovateľ letiska sa k Annexu 14 nikdy nezaväzuje. Zaväzuje ho ktorékoľvek vnútroštátne alebo regionálne pravidlo, ktorým štát Annex prenáša do práva, a každá odchýlka, ktorú štát oznámil.
Ako sa dostáva na letisko v EÚ
V Európskej únii sú prenášajúcimi nástrojmi nariadenie (EÚ) 139/2014 a certifikačné špecifikácie, ktoré pod ním vydáva EASA. CS-ADR-DSN pokrýva návrh letísk, osvetlenie v kapitole M, elektrické systémy v kapitole S a farby a izokandelové diagramy v kapitole U. Povinnosť údržby vizuálnych pomôcok nie je v žiadnej certifikačnej špecifikácii. Je v nariadení, v ADR.OPS.C.015, s prijateľnými spôsobmi splnenia a usmerňujúcim materiálom pod ním. Súvisiaca stránka o CS-ADR-DSN pokrýva texty EÚ samostatne.
Texty sú blízke, ale nie identické. Pravidlo EÚ uplatňuje cieľ pre stop bar a osovú čiaru rolovacej dráhy pod 550 m dohľadnosťou na dráhe (RVR), kde deviate vydanie Annexu uvádza 300 m. EÚ pridáva cieľ pre návestidlá indikátora sklonu približovania, ktorý oddiel 10.5 Annexu nemá. Pridáva tiež farebný dôvod do definície nespôsobilého návestidla. Kde sa obe líšia, letisko v EÚ sa riadi textom EÚ.
Kapitola 5: vizuálne pomôcky, ktoré špecifikuje
Oddiel 5.3 je časťou o osvetlení. Špecifikuje po systémoch, čím má byť návestidlo, kde sa umiestni a čo má vyžarovať. Systémy, ktoré sú pre prevádzku na dráhe dôležité, sú tieto:
- približovacie svetelné systémy (5.3.4), jednoduché a presné kategórie I, II a III
- svetelné zostupové sústavy (5.3.5), vrátane PAPI a APAPI od 5.3.5.24
- postranné dráhové svetlá (5.3.9)
- prahové svetelné priečky a vonkajšie prahové svetelné polpriečky (5.3.10) a koncové svetelné priečky (5.3.11)
- osový svetelný rad VPD (5.3.12) a svetlá zóny dotyku (5.3.13)
- stredové a postranné svetlá rolovacej dráhy (5.3.17 a 5.3.18)
- stop bary (5.3.20) a ochranné svetlá vstupu na dráhu (5.3.23)
Tá istá časť pokrýva aj letecké majáky, navádzanie pre let po okruhu, svetlá stavu dráhy a osvetlenie odstavnej plochy. Pre každé návestidlo Annex stanovuje malý počet charakteristík. Farba je definovaná voči hraniciam chromatickosti v dodatku 1. Svietivosť a krytie lúča sú definované izokandelovými diagramami v dodatku 2 a každý typ návestidla odkazuje na svoj vlastný obrázok. Postranné dráhové svetlá na presnej prístrojovej dráhe majú jeden obrázok, osový svetelný rad VPD iný a PAPI svoje vlastné. Žiadna jediná hodnota svietivosti sa nevzťahuje na všetky návestidlá.
Niekoľko všeobecných pravidiel v 5.3.1 stojí nad jednotlivými obrázkami. Svietivosť dráhového osvetlenia musí zodpovedať minimálnej dohľadnosti a okolitému svetlu, pri ktorom sa dráha používa, a byť zlučiteľná s najbližšou časťou približovacieho osvetlenia (5.3.1.9). Systém vysokej svietivosti potrebuje riadenie svietivosti, s oddelenými ovládačmi alebo iným spôsobom, ktorý udržiava svietivosť približovacích, postranných, prahových, koncových, osových a zónových návestidiel a stredových návestidiel rolovacej dráhy vzájomne zlučiteľnú (5.3.1.10). V hlavnom lúči nesmie maximálna svietivosť prekročiť trojnásobok minimálnej (5.3.1.11 a 5.3.1.12). Toto obmedzenie rovnomernosti je jedným z dôvodov, prečo záleží na meraní po jednotlivých návestidlách, a nie na jednom odčítaní pre celý obvod.
Táto stránka zámerne nereprodukuje rozstupy, súradnice farieb ani izokandelové hodnoty. Sú dlhé, menili sa s dodatkami a v EÚ rozhodujú hodnoty v CS-ADR-DSN.
Kapitola 8: napájanie, preklopenie a monitorovanie
Kapitola 8 sa zaoberá elektrickou časťou. Dráha presného priblíženia musí mať sekundárny zdroj napájania, ktorý spĺňa tabuľku 8-1 pre svoju kategóriu, s automatickým prepnutím pri výpadku primárneho zdroja (8.1.6). Dráha používaná na vzlet pod 800 m RVR ho musí mať tiež (8.1.7). Pri dráhach nepresného a nepriestrojového prístupu je sekundárne napájanie odporúčaním (8.1.8 a 8.1.9).
Čas preklopenia má v kapitole 1 definovaný význam. Je to čas, za ktorý svietivosť návestidla meraná v danom smere klesne z 50 percent a pri zmene napájania sa vráti na 50 percent, pričom návestidlo má svietivosť aspoň 25 percent. Maximálne časy pre jednotlivé systémy sú v tabuľke 8-1 ako odporúčanie v 8.1.4.
Monitorovanie je v 8.3. Ak sa osvetlenie používa na riadenie lietadiel, musí byť monitorované automaticky a každá porucha ovplyvňujúca riadenie sa automaticky odovzdá jednotke riadenia letovej prevádzky (8.3.2). Ostatné sú odporúčania. Indikácia by sa mala objaviť do dvoch sekúnd pri stop bare a do piatich sekúnd pri ostatných vizuálnych pomôckach (8.3.3). Pri dráhach používaných pod 550 m RVR by sa systémy v tabuľke 8-1 mali monitorovať tak, aby údržbový tím dostal správu, keď ktorýkoľvek prvok klesne pod úrovne prevádzkovej spôsobilosti z 10.5.7 až 10.5.11 (8.3.4). Kapitola 8 je miesto, kde sa spája elektrický systém s percentami z kapitoly 10.
Kapitola 10: údržba vizuálnych pomôcok
Kapitola 10 začína normou, podľa ktorej každé letisko potrebuje program údržby vrátane preventívnej údržby, ak je vhodná (10.1.1). Poznámka uvádza, že vizuálne pomôcky a elektrické systémy patria medzi zariadenia, ktoré kapitola pokrýva. Oddiel 10.5 sa potom venuje priamo vizuálnym pomôckam.
Kapitola 10 Annexu 14 v skratke
- Nespôsobilé návestidlo
- Priemerná svietivosť hlavného lúča nižšia ako 50 percent hodnoty dodatku 2, alebo hodnoty vyššej, ak je vyžadovaná (10.5.1, norma).
- Preventívna údržba
- Systém preventívnej údržby vizuálnych pomôcok je vyžadovaný na zabezpečenie spoľahlivosti osvetlenia a značenia (10.5.2, norma).
- CAT II a III
- 95 percent vo vnútorných 450 m približovacích návestidiel a v osových, prahových a postranných návestidlách. 90 percent v návestidlách zóny dotyku. 85 percent v približovacích návestidlách za 450 m. 75 percent v koncových návestidlách (10.5.7).
- CAT I
- Najmenej 85 percent v približovacom, prahovom, postrannom a koncovom systéme (10.5.10).
- Vzlet pod 550 m RVR
- 95 percent v osovom systéme (ak je zriadený) a postrannom systéme, 75 percent v koncových návestidlách (10.5.11).
- Vzlet pri 550 m RVR a viac
- 85 percent v postranných a koncových návestidlách (10.5.12).
- Susedstvo
- Nespôsobilé návestidlo nesmie ležať vedľa iného nespôsobilého návestidla, s uvedenými výnimkami pre svetelné priečky a priečne svetelné priečky.
- Interval merania
- Odporúčanie len pre CAT II a III: najmenej dvakrát ročne pri zapustených návestidlách a raz ročne pri ostatných (10.5.6).
Kedy je návestidlo nespôsobilé
Odsek 10.5.1 uvádza test a je fotometrický. Návestidlo je nespôsobilé, keď jeho priemerná svietivosť hlavného lúča je nižšia ako 50 percent hodnoty v príslušnom obrázku dodatku 2. Ak sa od návestidla vyžaduje vyššia priemerná svietivosť hlavného lúča, než dáva dodatok 2, 50 percent sa počíta z tejto vyššej hodnoty. Poznámka odkazuje na Doc 9157 Part 4 ako na usmernenie k kritériám údržby a k použitiu lokálneho štandardu letiska.
Z toho vyplývajú dve veci. Svietiace návestidlo nemusí byť prevádzkyschopné a denná vizuálna kontrola nedokáže rozlíšiť návestidlo na 60 percent od návestidla na 40 percent. Test je navyše absolútny. Vzťahuje sa na hodnotu v kandelách, takže meranie, ktoré ukáže, že návestidlo je slabšie ako jeho susedia, nájde kandidátov, ale samo osebe nedokazuje, že bola prekročená hranica 50 percent.
Ciele prevádzkovej spôsobilosti po systémoch
Percentá v 10.5.7 až 10.5.12 sú normy formulované ako cieľ systému preventívnej údržby. Každé z nich pomenúva typ prevádzky a potom stanovuje hodnotu prevádzkovej spôsobilosti pre každý osvetľovací systém zvlášť. Žiadna nie je jedna hodnota pre návestidlá ako celok.
Pri presnej prístrojovej dráhe v kategórii II alebo III je cieľom, aby boli všetky približovacie a dráhové návestidlá prevádzkyschopné počas operácií CAT II alebo III, a v každom prípade najmenej percentá v tabuľke vyššie. Pri kategórii I je cieľom opäť, aby boli všetky návestidlá prevádzkyschopné počas operácií CAT I, s najmenej 85 percentami v každom zo štyroch systémov. Ciele pre vzlet závisia od dohľadnosti na dráhe, pri ktorej sa dráha používa, pričom hranicou je 550 m.
Dva ďalšie ciele pokrývajú pozemný pohyb pri zníženej viditeľnosti. Pre stop bar na čakacom mieste pred dráhou používanou pri operáciách pod 300 m RVR je cieľom najviac dve nespôsobilé návestidlá a nie dve susedné, pokiaľ rozstup nie je oveľa tesnejší, než sa predpisuje (10.5.8). Pre rolovaciu dráhu používanú pod 300 m RVR je cieľom, aby neboli dve susedné nespôsobilé stredové svetelné čiary rolovacej dráhy (10.5.9). Ako sa uviedlo vyššie, EÚ oba ciele stanovuje pri 550 m.
Pravidlo susedstva
Samotné percento by pripustilo dlhý úsek mŕtvych návestidiel. Annex to uzatvára. Pri CAT II a III nesmú povolené výpadky zmeniť základný vzor systému a nespôsobilé návestidlo nesmie ležať vedľa iného, s výnimkou svetelnej priečky alebo priečnej svetelnej priečky, kde sú dva susedné výpadky povolené. Poznámka definuje susedstvo: po sebe idúce návestidlá v tej istej svetelnej priečke alebo priečnej svetelnej priečke, alebo po sebe idúce v tom istom rade postranných návestidiel či svetelných priečok. Pri CAT I sa susedné výpadky nepripúšťajú, pokiaľ rozstup nie je výrazne tesnejší, než sa predpisuje, a poznámka uvádza, že usmernenie sa nestráca ani pri dvoch susedných výpadkoch v svetelnej priečke alebo priečnej svetelnej priečke. Oba ciele pre vzlet susedné výpadky výslovne zakazujú.
Toto mení kontrolu prevádzkyschopnosti na kontrolu polohy. Vedieť, že 4 zo 120 postranných návestidiel sú mimo prevádzky, nestačí. Záznam musí uvádzať, ktoré štyri.
Čo odporúča pre meranie a ako často
Pri údržbe má oddiel 10.5 jednu normu. Odsek 10.5.2 vyžaduje systém preventívnej údržby na zabezpečenie spoľahlivosti osvetlenia a značenia. Podrobnosti sú všetko odporúčania a všetky sú napísané pre dráhy CAT II a III.
Odsek 10.5.3 odporúča aspoň tri druhy kontroly: vizuálnu kontrolu s meraním na mieste svietivosti, rozptylu lúča a nasmerovania približovacích a dráhových návestidiel, meranie elektrických charakteristík každého obvodu a kontrolu, že nastavenia svietivosti, ktoré používa riadenie letovej prevádzky, fungujú správne. Odsek 10.5.4 odporúča merať, pokiaľ je to prakticky možné, všetky návestidlá voči dodatku 2. Odsek 10.5.5 odporúča mobilnú meraciu jednotku dostatočne presnú na analýzu jednotlivých návestidiel.
Interval je v 10.5.6. Frekvencia merania má nasledovať hustotu prevádzky, miestne znečistenie, spoľahlivosť nainštalovaného zariadenia a priebežné hodnotenie nameraných výsledkov. V každom prípade by mala byť najmenej dvakrát ročne pri zapustených návestidlách a najmenej raz ročne pri ostatných. Pri CAT I a vizuálnych dráhach Annex interval merania nestanovuje. Ten určuje štát a program prevádzkovateľa, a práve tu sa otázka rieši v sprievodcovi fotometrickým meraním .
Ostatné poznámky k 10.5 sa týkajú LED. LED návestidlá nemajú infračervené teplo žiaroviek, takže neroztápajú sneh a ľad rovnako, a systémy zvýšeného videnia, ktoré sa na túto tepelnú signatúru spoliehajú, musia byť informované o prestavbe systému. Prevádzkovateľ, ktorý prechádza na LED, môže v zime potrebovať zmenený plán údržby.
Annex 14 vedľa textov EÚ a USA
Tri rámce odpovedajú na tie isté otázky na iných miestach a s inou silou. Tabuľka porovnáva, kde každý z nich umiestňuje obsah údržby a prevádzkyschopnosti, na základe deviateho vydania Annexu, Easy Access Rules z marca 2026 a AC 150/5340-26C.
Annex 14 v porovnaní s textami EÚ a FAA o údržbe osvetlenia
| Rozmer | ICAO Annex 14 zväzok I | EÚ: nariadenie 139/2014 a CS-ADR-DSN | USA: FAA AC 150/5340-26C a časť 139 |
|---|---|---|---|
| Status | Normy a odporúčané praxe podľa Čikagského dohovoru | Záväzné nariadenie EÚ s certifikačnými špecifikáciami, AMC a GM pod ním | Poradný obežník nie je vo všeobecnosti záväzný, ale je záväzný pre projekty financované cez AIP alebo PFC. Časť 139 (14 CFR) je federálny predpis a 139.311 upravuje značenie, značky a osvetlenie |
| Who it binds | Zmluvné štáty, ktoré oznamujú odchýlky podľa článku 38 | Prevádzkovateľ letiska, napríklad v ADR.OPS.C.015 | Podľa 139.1 letiská, ktoré obsluhujú pravidelnú osobnú prevádzku lietadiel dopravcov s viac ako 9 sedadlami, alebo neplánovanú prevádzku s najmenej 31 sedadlami |
| Where serviceability lives | Kapitola 10, 10.5.1 a 10.5.7 až 10.5.12, ako normy | Samotný text pravidla, ADR.OPS.C.015(b) a (c) | Návestidlá pod 70 percent minima podľa AC 150/5345-46 pri plnej svietivosti sa cielia na údržbu (5.3.2.1.2 a 5.3.4.1.3) |
| Unserviceable light | Priemerná svietivosť hlavného lúča pod 50 percent hodnoty dodatku 2 alebo pod vyššiu požadovanú hodnotu | Pod 50 percent hodnoty CS alebo vyššej konštrukčnej hodnoty, alebo chýbajúci či poškodený filter, alebo nesprávna farba | V čítaných odsekoch nie je definícia 50 percent. Hodnota 70 percent je spúšťač údržby |
| Measurement interval | Odporúčanie pre CAT II a III: dvakrát ročne pri zapustených, raz ročne pri ostatných | AMC: rovnaké pre CAT II a III, fotometrické meranie v primeraných intervaloch na každom type dráhy | Dráhy presného priblíženia: najmenej dvakrát ročne. Týždenné kontroly osových svetiel môžu byť potrebné pri CAT II a III |
| Flight check | Kapitola 10 neuvádza interval letovej kontroly | AMC: letová kontrola osvetlenia najmenej raz ročne a po väčších prácach | V čítaných odsekoch nie je pokrytá |
Stĺpec EÚ sa v podstate drží Annexu. ADR.OPS.C.015(b) prináša tie isté percentá ako 10.5.7 až 10.5.12 a AMC k bodom (b) a (f) prináša odporúčania 10.5.3 až 10.5.6 takmer doslovne, vrátane intervalu dvakrát ročne a raz ročne. Kde EÚ ide ďalej, je to v AMC. Denné kontroly výpadkov návestidiel, poškodení, hrubého nesúladu a riadenia svietivosti a fotometrické meranie v primeraných intervaloch bez ohľadu na typ dráhy. Stránka o FAA AC 150/5340-26 pokrýva harmonogram kontrol v USA vlastnými pojmami.
Amendment 18 a vydanie, ktoré čítate
Deviate vydanie vyšlo v júli 2022 a 3. novembra 2022 nahradilo všetky predchádzajúce vydania. Amendment 18 bol prijatý 28. marca 2025 a stal sa záväzným 27. novembra 2025, pričom niektoré ustanovenia sa uplatnia od 26. novembra 2026 a od 21. novembra 2030. Tabuľka zmien Annexu uvádza jeho témy, medzi ktorými sú harmonizované požiadavky na osvetlenie pre operácie CAT II, svietivosť hlavného lúča návestidiel, uzavreté dráhové osvetlenie a značky nespôsobilosti.
Kópia, z ktorej sa pre túto stránku čítalo, má zapísaný Amendment 18 a kapitoly 10 nesú jeho dátum. Číslo odseku alebo znenie citované zo staršej konsolidácie nemusí sedieť. EASA ešte nepreniesla Amendment 18 do CS-ADR-DSN, takže zatiaľ sa text EÚ a Annex môžu v platných požiadavkách líšiť. Prevádzkovateľ v EÚ má pracovať podľa textu EÚ a sledovať prenos.
Kde zapadá prieskum dronom
Žiadny z týchto textov nevyžaduje dron a žiadny ho neschvaľuje. Požadujú dôkaz: ktoré návestidlá sú prevádzkyschopné, kde sú nespôsobilé a na dráhach CAT II a III nameranú svietivosť, rozptyl lúča a nasmerovanie pre čo najviac návestidiel. Príručka ICAO o vizuálnych pomôckach, Doc 9157 Part 4 (5. vydanie, 2021), v odsekoch 8.3.43 až 8.3.46 opisuje, ako možno bezpilotný letecký systém použiť na kontrolu nastavení PAPI, a uvádza, že štát môže vyžadovať osobitné povolenie. Ide o uhly nastavenia, nie o fotometriu. Je to usmernenie, nie norma.
Kontrola letiskového osvetlenia od TarmacView zaznamenáva každé návestidlo v približovacom, postrannom, prahovom, koncovom, osovom, zónovom a rolovacom systéme. Pre každé návestidlo zaznamenáva, či svieti, či jeho farba zodpovedá jeho polohe, jeho výstup voči susedom a voči zadanému stupňu tlmenia, a polohu zameranú pomocou RTK. Tým pokrýva pravidlo susedstva a percento pre každý systém priamo, lebo každý výpadok má miesto vo vzore. Pri PAPI meria prechodové uhly. Absolútna hodnota v kandelách voči prahu 10.5.1 potrebuje kalibrovanú referenciu, takže relatívny výstup označí kandidátov, ale otázku 50 percent sám nevyrieši. Prelet sa uskutočňuje medzi pohybmi v koordinácii s vežou, bez uzavretia dráhy.
Nemeria to, čo 10.5.3 b) a kapitola 8 požadujú na elektrickej strane: výstup regulátora stáleho prúdu, izolačný odpor, prepnutie sekundárneho zdroja alebo čokoľvek pod zemou. Letová inšpekcia kontroluje približovacie a dráhové návestidlá aj uhly PAPI, a obe odpovedajú na iné otázky. To, či je dronový prieskum akceptovaný ako súčasť programu údržby, je vec orgánu štátu, a sprievodca akceptáciou vysvetľuje, ako sa o to pýtať. Pre dráhy s nízkou viditeľnosťou, kde najviac platia ciele 10.5.7 a interval 10.5.6, pozrite prevádzkovú spôsobilosť osvetlenia pri zníženej viditeľnosti .
Často kladené otázky
- Určuje Annex 14, ako často sa majú letiskové návestidlá merať?
- Len pre dráhy presného priblíženia kategórie II alebo III a len ako odporúčanie. Odsek 10.5.6 deviateho vydania hovorí, že frekvencia má vychádzať z hustoty prevádzky, miestneho znečistenia, spoľahlivosti zariadenia a trendu predchádzajúcich výsledkov, a má byť v každom prípade najmenej dvakrát ročne pri zapustených návestidlách a raz ročne pri ostatných. Norma v 10.5.2 vyžaduje len systém preventívnej údržby. Pri dráhach CAT I a vizuálnych dráhach interval určuje štát a program prevádzkovateľa.
- Čo sa podľa Annex 14 považuje za nespôsobilé návestidlo?
- Odsek 10.5.1 označuje návestidlo za nespôsobilé, keď jeho priemerná svietivosť hlavného lúča je nižšia ako 50 percent hodnoty v príslušnom obrázku dodatku 2. Ak sa od návestidla vyžaduje vyššia priemerná svietivosť hlavného lúča, než dáva dodatok 2, 50 percent sa počíta z tejto vyššej hodnoty. Pravidlo EÚ, ADR.OPS.C.015(c), pridáva druhý dôvod: chýbajúci alebo poškodený filter, alebo návestidlo, ktoré nesvieti správnou farbou.
- Zaväzuje Annex 14 letisko priamo?
- Nie. Annex 14 je adresovaný zmluvným štátom ICAO. Štát dodržiava normy a musí ICAO oznámiť každú odchýlku podľa článku 38 Čikagského dohovoru, a usiluje sa dodržiavať odporúčané praxe. Letisko zaväzujú vnútroštátne alebo regionálne predpisy, ktorými sa Annex prenáša do práva, v EÚ nariadenie (EÚ) 139/2014 a certifikačný základ vychádzajúci z CS-ADR-DSN.
- Aký je rozdiel medzi Annex 14 a CS-ADR-DSN?
- Annex 14 je základ ICAO. CS-ADR-DSN je certifikačná špecifikácia EASA pre návrh letísk, ktorá určuje certifikačný základ letiska v EÚ, a povinnosti údržby sú v samotnom nariadení v ADR.OPS.C.015. Texty sa veľmi zhodujú, no nie sú identické. Pravidlo EÚ uplatňuje ciele pre stop bar a osovú čiaru rolovacej dráhy pod 550 m RVR, kde deviate vydanie Annexu uvádza 300 m, a EÚ navyše stanovuje cieľ prevádzkovej spôsobilosti pre návestidlá indikátora sklonu približovania.
- Vyžaduje Annex 14 letovú kontrolu, alebo pripúšťa drony?
- Kapitola 10 deviateho vydania nestanovuje letovú kontrolu ani neuvádza prístroj. Odporúča meranie na mieste mobilnou meracou jednotkou dostatočnej presnosti na dráhach CAT II a III. AMC k ADR.OPS.C.015 odporúča letovú kontrolu osvetlenia najmenej raz ročne. ICAO v príručke Doc 9157 Part 4 uvádza bezpilotné lietadlá ako jednu z metód kontroly nastavení indikátorov sklonu približovania. Ide o usmernenie a žiadna norma drony ako také neschvaľuje.
- Čo sa zmenilo dodatkom Amendment 18?
- Amendment 18 k deviatemu vydaniu bol prijatý 28. marca 2025 a stal sa záväzným 27. novembra 2025, pričom niektoré ustanovenia sa uplatnia od 26. novembra 2026 a od 21. novembra 2030. Tabuľka zmien Annexu medzi jeho témami uvádza harmonizované požiadavky na osvetlenie pre operácie CAT II a svietivosť hlavného lúča návestidiel. EASA ešte nezapracovala Amendment 18 do CS-ADR-DSN, preto sa texty EÚ a Annex môžu v platných požiadavkách líšiť.
Referencie
- icao-annex-14-vol-i
- Annex 14 to the Convention on International Civil Aviation, Aerodromes, Volume I: Aerodrome Design and Operations, 9th edition International Civil Aviation Organization
- easa-ear-aerodromes
- Easy Access Rules for Aerodromes (Regulation (EU) No 139/2014), including CS-ADR-DSN Issue 7 European Union Aviation Safety Agency
- faa-ac-150-5340-26c
- AC 150/5340-26C, Maintenance of Airport Visual Aid Facilities Federal Aviation Administration
- 14-cfr-part-139
- 14 CFR Part 139, Certification of Airports Federal Aviation Administration