ICAO Annex 14: pomoce wizualne na lotniskach i ich utrzymanie

Co ICAO Annex 14 tom I mówi o oświetleniu lotniskowym: pomoce wizualne w rozdziale 5, zasilanie i monitorowanie w rozdziale 8, sprawność w rozdziale 10.

Opublikowano 2026-10-13 Zaktualizowano 2026-10-15 Sprawdzone przez Štefan Moravík · 2026-10-13 14 MIN CZYTANIA
ICAO Annex 14: pomoce wizualne na lotniskach i ich utrzymanie
PODEJŚCIE · PRÓG · ZMIERZCH
Bezpośrednia odpowiedź
ICAO Annex 14 tom I zawiera międzynarodowe normy i zalecane praktyki dla lotnisk. W zakresie oświetlenia rozdział 5 określa pomoce wizualne, rozdział 8 ich zasilanie i monitorowanie, a rozdział 10 ich utrzymanie. Annex wiąże państwa, a nie porty lotnicze, i trafia na lotnisko w UE przez rozporządzenie (UE) nr 139/2014 oraz CS-ADR-DSN.
Najważniejsze wnioski
  1. 01 Annex 14 wiąże Państwa Umawiające się, a nie porty lotnicze. Lotnisko stosuje go przez przepisy krajowe, w UE rozporządzenie (UE) nr 139/2014 i CS-ADR-DSN.
  2. 02 Rozdział 10 uznaje światło za niesprawne, gdy jego średnie natężenie w wiązce głównej spadnie poniżej 50 procent wartości z dodatku 2 lub wyższej wymaganej wartości.
  3. 03 Cele sprawności ustala się osobno dla każdego systemu i rodzaju operacji. CAT I, CAT II i III oraz start przy niskiej widzialności mają własne procenty i regułę sąsiedztwa.
  4. 04 Interwał pomiarów jest zaleceniem tylko dla dróg startowych z podejściem precyzyjnym kategorii II i III: co najmniej dwa razy w roku dla świateł wpuszczonych w nawierzchnię i raz w roku dla pozostałych.
  5. 05 Cele z punktu 10.5 opisują skuteczność utrzymania. Zgodnie z uwagą samego Annex nie decydują, czy system oświetlenia jest operacyjnie wyłączony z eksploatacji.
Na tej stronie · 9 sekcje
Dla
Pracownicy operacji lotniskowych i inżynierowie oświetlenia naziemnego (AGL), którzy muszą wiedzieć, z której klauzuli Annex 14 wynika dany wymóg oświetleniowy.
Menedżerowie ds. zgodności, którzy odwzorowują rozdział 10 Annex 14 na ADR.OPS.C.015 lub na krajowy program utrzymania.
Każdy, kto pisze program utrzymania oświetlenia podejścia i drogi startowej i chce mieć cele sprawności rozpisane system po systemie.
Nie dla
Wartości projektowe konkretnej oprawy, takie jak rozstaw, granice barw czy wartości izokandeli. Należą one do klauzuli CS-ADR-DSN lub do samego tekstu Annex.
Oświetlenie lądowisk helikopterowych, które znajduje się w Annex 14 tom II i nie jest tu omawiane.

Większość wymagań dotyczących oświetlenia lotniskowego, z którymi pracuje europejski inżynier, sięga jednego dokumentu ICAO. Rozdziały o oświetleniu w przepisach krajowych, w UE w CS-ADR-DSN, a w Stanach Zjednoczonych w okólnikach doradczych FAA, mają wspólne pochodzenie z Annex 14 tom I, a sformułowania o sprawności są prawie identyczne. Ta strona omawia Annex w zakresie pomocy wizualnych i ich utrzymania w stanie sprawności. Numery punktów pochodzą z wydania 9, w wersji przeczytanej na potrzeby tej strony, która zawiera poprawkę 18.

Czym jest Annex 14 i kogo wiąże

Annex 14 jest jednym z załączników do Konwencji chicagowskiej. Tom I obejmuje projektowanie i eksploatację lotnisk, a tom II lądowiska helikopterowe. Jego treść to zestaw norm i zalecanych praktyk , a przedmowa definiuje różnicę między nimi. Norma to specyfikacja, której jednolite stosowanie jest konieczne dla bezpieczeństwa lub regularności, i Państwa Umawiające się będą jej przestrzegać. Państwo, które nie może tego zrobić, musi zawiadomić ICAO na podstawie art. 38. Zalecana praktyka jest pożądana, a państwa dążą do jej stosowania. W tekście zalecana praktyka ma przedrostek „Recommendation”, a norma używa słowa „shall”. Uwagi, uwagi wprowadzające i załączniki wyjaśniają lub ilustrują, lecz nie są częścią norm ani zalecanych praktyk. Dodatki oraz tabele i rysunki, do których odsyła specyfikacja, są jej częścią.

Ta struktura określa, kogo Annex wiąże. Wiąże państwa. Operator lotniska nigdy nie podpisuje się pod Annex 14. Wiąże go krajowa lub regionalna reguła, którą państwo wprowadza do prawa, oraz każda różnica zgłoszona przez państwo.

Jak przepisy docierają do lotniska w UE

W Unii Europejskiej instrumentami wdrażającymi są rozporządzenie (UE) nr 139/2014 oraz specyfikacje certyfikacyjne wydawane przez EASA na jego podstawie. CS-ADR-DSN obejmuje projektowanie lotnisk: oświetlenie w rozdziale M, systemy elektryczne w rozdziale S, a barwy i wykresy izokandeli w rozdziale U. Obowiązek utrzymania pomocy wizualnych nie znajduje się w CS wcale. Jest w rozporządzeniu, w ADR.OPS.C.015, z dopuszczalnymi środkami zgodności i materiałami wytycznymi poniżej. Siostrzana strona o CS-ADR-DSN omawia teksty UE samodzielnie.

Teksty są bliskie, ale nie identyczne. Reguła UE stosuje cele dla świateł zatrzymania i osi drogi kołowania poniżej 550 m RVR, podczas gdy wydanie 9 Annex mówi o 300 m. UE dodaje cel dla jednostek wskaźnika ścieżki schodzenia, którego punkt 10.5 Annex nie ma. Dodaje też kryterium barwy do definicji niesprawnego światła. Tam, gdzie się różnią, lotnisko w UE stosuje tekst UE.

Rozdział 5: pomoce wizualne, które określa

Punkt 5.3 to część dotycząca oświetlenia. Określa system po systemie, czym ma być światło, gdzie ma stać i co ma emitować. Systemy istotne dla operacji na drodze startowej to:

Ta sama sekcja obejmuje też latarnie lotnicze, prowadzenie po okręgu, sygnalizację stanu drogi startowej i oświetlenie płyty postojowej. Dla każdego światła Annex ustala niewielką liczbę cech. Barwa jest określona względem granic chromatyczności z dodatku 1. Natężenie i zasięg wiązki określają wykresy izokandeli z dodatku 2, a każdy typ światła odsyła do własnego rysunku. Krawędziowe światła drogi startowej z podejściem precyzyjnym mają jeden rysunek, światła osi inny, a wskaźniki PAPI własne. Nie ma jednej wartości natężenia dla wszystkich świateł.

Kilka ogólnych zasad w punkcie 5.3.1 stoi ponad poszczególnymi rysunkami. Natężenie oświetlenia drogi startowej musi odpowiadać minimalnej widzialności i oświetleniu otoczenia, w jakich droga jest używana, oraz być zgodne z najbliższym odcinkiem świateł podejścia (5.3.1.9). System o wysokim natężeniu wymaga regulacji natężenia, z osobnymi regulatorami lub inną metodą, która utrzymuje światła podejścia, krawędziowe, progowe, końcowe, osi, strefy dotyku i osi drogi kołowania na zgodnych poziomach (5.3.1.10). Wewnątrz wiązki głównej maksymalne natężenie nie może przekraczać trzykrotności minimum (5.3.1.11 i 5.3.1.12). To ograniczenie jednorodności jest jednym z powodów, dla których pomiar każdego światła osobno ma większe znaczenie niż jeden odczyt na obwód.

Ta strona celowo nie odtwarza rozstawów, współrzędnych barw ani wartości izokandeli. Są one długie, zmieniały się wraz z poprawkami, a w UE wiążące są wartości z CS-ADR-DSN.

Rozdział 8: zasilanie, przełączanie i monitorowanie

Rozdział 8 dotyczy strony elektrycznej. Droga startowa z podejściem precyzyjnym musi mieć zasilanie awaryjne spełniające tabelę 8-1 dla swojej kategorii, z automatycznym przełączeniem przy awarii zasilania podstawowego (8.1.6). Droga startowa używana do startów poniżej 800 m RVR również musi je mieć (8.1.7). Dla dróg startowych nieprecyzyjnych i bez podejścia przyrządowego zasilanie awaryjne jest zaleceniem (8.1.8 i 8.1.9).

Czas przełączenia ma zdefiniowane znaczenie w rozdziale 1. Jest to czas, w którym natężenie światła, mierzone w danym kierunku, spada z 50 procent i odzyskuje 50 procent podczas przełączania zasilania, przy natężeniu światła 25 procent lub wyższym. Maksymalne czasy dla poszczególnych systemów są w tabeli 8-1, jako zalecenie w 8.1.4.

Monitorowanie jest w punkcie 8.3. Gdy oświetlenie służy do sterowania statkami powietrznymi, musi być monitorowane automatycznie, a każda usterka wpływająca na sterowanie przekazywana automatycznie do jednostki służb ruchu lotniczego (8.3.2). Reszta to zalecenia. Sygnalizacja powinna pojawić się w ciągu dwóch sekund dla świateł zatrzymania i pięciu sekund dla pozostałych pomocy wizualnych (8.3.3). Dla dróg startowych używanych poniżej 550 m RVR systemy z tabeli 8-1 powinny być monitorowane tak, aby ekipa utrzymania była informowana, gdy jakikolwiek element spada poniżej poziomów sprawności z punktów 10.5.7 do 10.5.11 (8.3.4). Rozdział 8 łączy stronę elektryczną z procentami z rozdziału 10.

Rozdział 10: utrzymanie pomocy wizualnych

Rozdział 10 otwiera norma wymagająca od każdego lotniska programu utrzymania, w tym utrzymania profilaktycznego tam, gdzie jest to stosowne (10.1.1). Uwaga wyjaśnia, że pomoce wizualne i systemy elektryczne należą do obiektów objętych tym programem. Punkt 10.5 zajmuje się pomocami wizualnymi.

WYDANIE 9 · 10.5

Annex 14, rozdział 10 w skrócie

Niesprawne światło
Średnie natężenie w wiązce głównej poniżej 50 procent wartości z dodatku 2 lub wyższej wymaganej wartości (10.5.1, norma).
Utrzymanie profilaktyczne
Wymagany jest system profilaktycznego utrzymania pomocy wizualnych, który zapewnia niezawodność oświetlenia i oznakowania (10.5.2, norma).
Kategoria II i III
95 procent w wewnętrznych 450 m świateł podejścia oraz w świetle osi, progowych i krawędziowych. 90 procent w świetle strefy dotyku. 85 procent w świetle podejścia za 450 m. 75 procent w światłach końca drogi startowej (10.5.7).
Kategoria I
Co najmniej 85 procent w każdym z systemów: świateł podejścia, progowych, krawędziowych i końca drogi startowej (10.5.10).
Start poniżej 550 m RVR
95 procent w świetle osi (tam, gdzie jest) i krawędziowych, 75 procent w światłach końca drogi startowej (10.5.11).
Start od 550 m RVR
85 procent w światłach krawędziowych i końca drogi startowej (10.5.12).
Sąsiedztwo
Niesprawne światło nie może sąsiadować z innym niesprawnym światłem, z podanymi wyjątkami dla świateł w listwach świetlnych i poprzeczkach.
Interwał pomiarów
Zalecenie tylko dla kategorii II i III: co najmniej dwa razy w roku dla świateł wpuszczonych w nawierzchnię i raz w roku dla pozostałych (10.5.6).

Kiedy światło uznaje się za niesprawne

Punkt 10.5.1 podaje test, a ten jest fotometryczny. Światło jest niesprawne, gdy jego średnie natężenie w wiązce głównej jest niższe niż 50 procent wartości z odpowiedniego rysunku dodatku 2. Jeśli jednostka oświetleniowa ma wymagane wyższe średnie natężenie w wiązce głównej niż podaje dodatek 2, 50 procent liczy się od tej wyższej wartości. Uwaga odsyła do Doc 9157 część 4, gdzie są wskazówki dotyczące kryteriów utrzymania i stosowania normy lokalnej.

Z tego wynikają dwie rzeczy. Światło, które świeci, nie jest koniecznie sprawne, a codzienna kontrola wzrokowa nie odróżni światła na 60 procentach od światła na 40 procentach. Ponadto test jest bezwzględny. Odnosi się do wartości w kandelach, więc pomiar pokazujący, że światło jest słabsze od sąsiadów, wskazuje kandydatów, ale sam nie dowodzi, że przekroczono linię 50 procent.

Cele sprawności system po systemie

Procenty w punktach 10.5.7 do 10.5.12 są normami zapisanymi jako cel systemu profilaktycznego utrzymania. Każdy z nich nazywa rodzaj operacji, a następnie ustala osobno dla każdego systemu oświetleniowego poziom sprawności . Nie ma jednej liczby dla „wszystkich świateł”.

Dla drogi startowej z podejściem precyzyjnym kategorii II lub III celem jest, aby wszystkie światła podejścia i drogi startowej były sprawne podczas operacji kategorii II lub III, a w każdym razie co najmniej w procentach z tabeli powyżej. Dla kategorii I celem jest znów, aby wszystkie światła były sprawne podczas operacji kategorii I, z co najmniej 85 procentami w każdym z czterech systemów. Cele dla startu zależą od zasięgu widzialności na drodze startowej (RVR), a granicą jest 550 m.

Dwa dalsze cele dotyczą ruchu naziemnego przy niskiej widzialności. Dla świateł zatrzymania na punkcie oczekiwania, używanych przy drodze startowej obsługiwanej poniżej 300 m RVR, cel to nie więcej niż dwa niesprawne światła i nie dwa sąsiednie, chyba że odstępy są znacznie mniejsze niż określone (10.5.8). Dla drogi kołowania używanej poniżej 300 m RVR cel to brak dwóch sąsiednich niesprawnych świateł osi drogi kołowania (10.5.9). Jak wspomniano wyżej, UE stosuje do obu próg 550 m.

Reguła sąsiedztwa

Sam procent pozwoliłby na serię zgaszonych świateł. Annex to zamyka. Dla kategorii II i III dopuszczalne awarie nie mogą zmieniać podstawowego wzoru systemu, a niesprawne światło nie może sąsiadować z innym, z wyjątkiem listwy lub poprzeczki, gdzie dopuszczalne są dwie sąsiednie awarie. Uwaga definiuje sąsiedztwo: kolejne światła w obrębie tej samej listwy lub poprzeczki albo kolejne światła w tym samym rzędzie świateł krawędziowych lub listw. Dla kategorii I sąsiednie awarie są niedozwolone, chyba że odstępy są wyraźnie mniejsze niż określone. Uwaga mówi też, że wskazówki nie są tracone przy dwóch sąsiednich awariach w listwie lub poprzeczce. Oba cele dla startu zakazują sąsiednich awarii bez wyjątku.

To zamienia kontrolę sprawności w kontrolę położenia. Wiedza, że 4 z 120 świateł krawędziowych są zgaszone, nie wystarcza. Zapis musi wskazać, które cztery.

Co zalecają pomiary i jak często

W sprawie sposobu utrzymania sekcja 10.5 ma jedną normę. Punkt 10.5.2 wymaga systemu profilaktycznego utrzymania zapewniającego niezawodność oświetlenia i oznakowania. Szczegóły to zalecenia, a wszystkie dotyczą dróg startowych kategorii II i III.

Punkt 10.5.3 zaleca co najmniej trzy rodzaje kontroli: kontrolę wzrokową z pomiarem w terenie natężenia, rozsyłu wiązki i ustawienia świateł podejścia i drogi startowej, pomiar charakterystyk elektrycznych każdego obwodu oraz sprawdzenie, czy ustawienia natężenia używane przez kontrolę ruchu działają poprawnie. Punkt 10.5.4 zaleca pomiar wszystkich świateł, o ile to praktyczne, względem dodatku 2. Punkt 10.5.5 zaleca mobilną jednostkę pomiarową o dokładności wystarczającej do analizy pojedynczych świateł.

Interwał jest w punkcie 10.5.6. Częstotliwość pomiarów powinna zależeć od gęstości ruchu, lokalnego zanieczyszczenia, niezawodności zainstalowanego sprzętu i bieżącej oceny wyników pomiarów. W każdym razie powinna wynosić co najmniej dwa razy w roku dla świateł wpuszczonych w nawierzchnię i co najmniej raz w roku dla pozostałych. Dla dróg kategorii I i dróg startowych do lotów wzrokowych Annex nie ustala interwału pomiarów. Pozostawia go państwu i programowi operatora, a tu wchodzi przewodnik po pomiarach fotometrycznych .

Pozostałe uwagi do punktu 10.5 dotyczą diod LED. Oprawy LED nie mają podczerwieni żarówek, więc nie topią śniegu i lodu w ten sam sposób, a systemy wizji wspomaganej, które polegają na tej sygnaturze cieplnej, muszą być informowane o konwersji systemu. Operator przechodzący na LED może potrzebować zmienionego harmonogramu utrzymania zimą.

Annex 14 obok tekstów UE i USA

Te trzy ramy odpowiadają na te same pytania w różnych miejscach i z różną mocą. Tabela porównuje, gdzie każda z nich umieszcza treści o utrzymaniu i sprawności, na podstawie wydania 9 Annex, wersji Easy Access Rules z marca 2026 r. i AC 150/5340-26C.

TRZY RAMY

Annex 14 w porównaniu z tekstami UE i FAA o utrzymaniu oświetlenia

Odczytane z tekstów źródłowych. Komórki dotyczące Part 139 odpowiadają 14 CFR 139.1 i 139.311. · Verified 2026-10-13
WymiarICAO Annex 14 tom IUE: rozporządzenie 139/2014 i CS-ADR-DSNUSA: FAA AC 150/5340-26C i Part 139
StatusNormy i zalecane praktyki na podstawie Konwencji chicagowskiejWiążące rozporządzenie UE, z certyfikacyjnymi specyfikacjami, AMC i GM poniżejAC to wytyczne, ogólnie nieobowiązkowe, ale obowiązkowe dla projektów finansowanych z AIP lub PFC. Part 139 (14 CFR) to przepis federalny, a 139.311 obejmuje oznakowanie, znaki i oświetlenie
Kogo wiążePaństwa Umawiające się, które zgłaszają różnice na podstawie art. 38Operatora lotniska, na przykład w ADR.OPS.C.015Na podstawie 139.1 porty lotnicze obsługujące regularne przewozy pasażerów samolotami przewoźnika lotniczego o więcej niż 9 miejscach albo nieregularne przewozy takimi samolotami o co najmniej 31 miejscach
Gdzie leży sprawnośćRozdział 10, punkty 10.5.1 i 10.5.7 do 10.5.12, jako normySam tekst przepisu, ADR.OPS.C.015(b) i (c)Światła poniżej 70 procent minimum AC 150/5345-46 przy pełnym natężeniu są celem konserwacji (5.3.2.1.2 i 5.3.4.1.3)
Niesprawne światłoŚrednie natężenie w wiązce głównej poniżej 50 procent wartości z dodatku 2 lub wyższej wymaganej wartościPoniżej 50 procent wartości CS lub wyższej wartości projektowej, albo brak lub uszkodzony filtr, albo zła barwaBrak definicji 50 procent w przeczytanych punktach. Wartość 70 procent jest wyzwalaczem konserwacji
Interwał pomiarówZalecenie dla kategorii II i III: dwa razy w roku w nawierzchni, raz w roku pozostałeAMC: to samo dla kategorii II i III, pomiar fotometryczny w odpowiednich odstępach na każdym typie drogi startowejDrogi startowe z podejściem precyzyjnym: nie rzadziej niż dwa razy w roku. Tygodniowe kontrole świateł osi mogą być potrzebne przy kategorii II i III
Kontrola w locieBrak interwału kontroli w locie w rozdziale 10AMC: kontrola oświetlenia w locie co najmniej raz w roku i po większych pracachNieobjęte przeczytanymi punktami

Kolumna UE trzyma się Annex w istocie. ADR.OPS.C.015(b) zawiera te same procenty co punkty 10.5.7 do 10.5.12, a AMC do punktów (b) i (f) powtarza zalecenia 10.5.3 do 10.5.6 niemal słowo w słowo, łącznie z interwałem dwa razy w roku i raz w roku. Tam, gdzie UE idzie dalej, dzieje się to w AMC. Chodzi o codzienne kontrole pod kątem awarii świateł, uszkodzeń, rażącego błędu ustawienia i działania regulacji natężenia oraz o pomiary fotometryczne w odpowiednich odstępach „niezależnie od typu drogi startowej”. Strona o AC 150/5340-26 FAA omawia harmonogram kontroli w USA na jego własnych warunkach.

Poprawka 18 i wydanie, które czytasz

Wydanie 9 ukazało się w lipcu 2022 r. i zastąpiło wszystkie wcześniejsze wydania 3 listopada 2022 r. Poprawka 18 została przyjęta 28 marca 2025 r. i weszła w stosowanie 27 listopada 2025 r., przy czym niektóre przepisy obowiązują od 26 listopada 2026 r. i 21 listopada 2030 r. Tabela poprawek Annex wymienia jej tematy, w tym zharmonizowane wymagania dotyczące oświetlenia dla operacji kategorii II, średnie natężenie świateł w wiązce głównej, oświetlenie zamkniętej drogi startowej i oznakowanie niesprawności.

Egzemplarz przeczytany na potrzeby tej strony ma wpisaną poprawkę 18, a strony rozdziału 10 noszą jej datę. Numer punktu lub sformułowanie zacytowane z wcześniejszej konsolidacji mogą już nie odpowiadać. EASA nie wdrożyła jeszcze poprawki 18 do CS-ADR-DSN, więc na razie tekst UE i Annex mogą różnić się w obowiązujących wymaganiach. Operator z UE powinien pracować według tekstu UE i obserwować wdrożenie.

Gdzie pasuje przegląd dronem

Żaden z tych tekstów nie wymaga drona i żaden go nie zatwierdza. Wymagają dowodów: które światła są sprawne, gdzie są niesprawne oraz, na drogach kategorii II i III, zmierzonego natężenia, rozsyłu wiązki i ustawienia możliwie wielu świateł. Dokument ICAO Doc 9157 część 4 (wydanie 5, 2021), podręcznik pomocy wizualnych, opisuje w punktach 8.3.43 do 8.3.46, jak bezzałogowy system statku powietrznego może służyć do sprawdzania ustawień PAPI, i zauważa, że państwo może wymagać specjalnego zezwolenia. Dotyczy kątów ustawienia, a nie fotometrii. To wskazówka, a nie norma.

Inspekcja oświetlenia lotniskowego TarmacView rejestruje każde światło w systemach podejścia, krawędziowych, progowych, końcowych, osi, strefy dotyku i drogi kołowania. Dla każdej jednostki zapisuje, czy światło świeci, czy jego barwa odpowiada położeniu, jego wyjście względem sąsiadów i względem zadanego stopnia ściemniania oraz pozycję zmierzoną RTK. To bezpośrednio pokrywa regułę sąsiedztwa i procent dla każdego systemu, ponieważ każda awaria ma swoje miejsce we wzorze. Dla PAPI mierzy kąty przejścia. Bezwzględna wartość w kandelach względem progu 10.5.1 wymaga skalibrowanego punktu odniesienia, więc względne wyjście wskazuje kandydatów, a sama nie rozstrzyga pytania o 50 procent. Przelot odbywa się między ruchami, w koordynacji z wieżą kontroli, bez zamykania drogi startowej.

Nie mierzy tego, czego wymagają punkt 10.5.3 b) i rozdział 8 po stronie elektrycznej: wyjścia regulatorów stałoprądowych (CCR), rezystancji izolacji, przełączenia zasilania awaryjnego ani niczego pod ziemią. Kontrola w locie sprawdza światła podejścia i drogi startowej oraz kąty przejścia PAPI, a obie metody odpowiadają na inne pytania. To, czy przegląd dronem zostanie przyjęty jako część programu utrzymania, należy do organu państwa, a przewodnik o akceptacji regulacyjnej opisuje, jak o to zapytać. Dla dróg startowych przy niskiej widzialności, gdzie cele z punktu 10.5.7 i interwał z punktu 10.5.6 działają najmocniej, zobacz sprawność oświetlenia przy niskiej widzialności .

Często zadawane pytania

Czy Annex 14 określa, jak często trzeba mierzyć światła lotniskowe?
Tylko dla dróg startowych z podejściem precyzyjnym kategorii II lub III i tylko jako zalecenie. Punkt 10.5.6 wydania 9 mówi, że częstotliwość powinna opierać się na gęstości ruchu, lokalnym zanieczyszczeniu, niezawodności urządzeń i trendzie wcześniejszych wyników, a w każdym razie wynosić co najmniej dwa razy w roku dla świateł wpuszczonych w nawierzchnię i raz w roku dla pozostałych. Norma z punktu 10.5.2 wymaga tylko systemu profilaktycznego utrzymania. Dla dróg kategorii I i dla dróg startowych do lotów wzrokowych interwał pozostawia się państwu i programowi operatora.
Co uznaje się za niesprawne światło według Annex 14?
Punkt 10.5.1 uznaje światło za niesprawne, gdy jego średnie natężenie w wiązce głównej jest niższe niż 50 procent wartości z odpowiedniego rysunku dodatku 2. Jeśli jednostka oświetleniowa ma wymagane wyższe średnie natężenie w wiązce głównej niż podaje dodatek 2, 50 procent liczy się od tej wyższej wartości. Reguła UE, ADR.OPS.C.015(c), dodaje drugą przesłankę: brak lub uszkodzenie filtra albo światło, które nie pokazuje właściwej barwy.
Czy Annex 14 wiąże bezpośrednio port lotniczy?
Nie. Annex 14 jest adresowany do Państw Umawiających się ICAO. Państwo stosuje się do norm i musi zawiadomić ICAO o każdej różnicy na podstawie art. 38 Konwencji chicagowskiej, a do zalecanych praktyk dąży. Port lotniczy wiążą krajowe lub regionalne przepisy, które wdrażają Annex. W UE są to rozporządzenie (UE) nr 139/2014 oraz podstawa certyfikacji zbudowana na CS-ADR-DSN.
Czym różni się Annex 14 od CS-ADR-DSN?
Annex 14 jest wzorcem ICAO. CS-ADR-DSN to specyfikacja certyfikacyjna EASA dotycząca projektowania lotnisk, używana do ustalenia podstawy certyfikacji lotniska w UE, a obowiązki utrzymania znajdują się w samym rozporządzeniu, w ADR.OPS.C.015. Oba teksty są bardzo zbliżone, ale nie identyczne. Reguła UE stosuje cele dla świateł zatrzymania i osi drogi kołowania poniżej 550 m RVR, podczas gdy wydanie 9 Annex mówi o 300 m, a UE dodaje cel sprawności dla jednostek wskaźnika ścieżki schodzenia.
Czy Annex 14 wymaga kontroli w locie lub dopuszcza drony?
Rozdział 10 wydania 9 nie ustala kontroli w locie ani nie wskazuje przyrządu. Zaleca pomiar w terenie mobilną jednostką pomiarową o wystarczającej dokładności na drogach kategorii II i III. Europejskie AMC do ADR.OPS.C.015 zaleca kontrolę oświetlenia w locie co najmniej raz w roku. Dokument ICAO Doc 9157 część 4 wymienia bezzałogowe statki powietrzne jako jedną z metod sprawdzania ustawień wskaźników ścieżki schodzenia. To wskazówka, a nie norma, i żadna norma nie zatwierdza dronów jako takich.
Co zmieniła poprawka 18?
Poprawka 18 do wydania 9 została przyjęta 28 marca 2025 r. i weszła w stosowanie 27 listopada 2025 r., przy czym niektóre przepisy obowiązują od 26 listopada 2026 r. i 21 listopada 2030 r. Tabela poprawek Annex wymienia wśród tematów zharmonizowane wymagania dotyczące oświetlenia dla operacji kategorii II oraz średnie natężenie świateł w wiązce głównej. EASA nie wdrożyła jeszcze tej poprawki do CS-ADR-DSN, więc teksty UE i Annex mogą się różnić w obowiązujących wymaganiach.

Bibliografia

icao-annex-14-vol-i
Annex 14 to the Convention on International Civil Aviation, Aerodromes, Volume I: Aerodrome Design and Operations, 9th edition International Civil Aviation Organization
faa-ac-150-5340-26c
AC 150/5340-26C, Maintenance of Airport Visual Aid Facilities Federal Aviation Administration
14-cfr-part-139
14 CFR Part 139, Certification of Airports Federal Aviation Administration
Czytaj dalej

Zejdź poziom niżej

Załącznik 14 – Standard ICAO dotyczący projektowania i eksploatacji lotnisk – Standardy
glossary

Załącznik 14 – Standard ICAO dotyczący projektowania i eksploatacji lotnisk – Standardy

Załącznik 14 do Konwencji Chicagowskiej ustanawia światowe standardy i zalecane praktyki (SARPs) dotyczące projektowania i eksploatacji lotnisk, zapewniając bezpieczeństwo, efektywność i interoperacyjność w międzynarodowej żegludze powietrznej. Obejmuje wszystko, od infrastruktury fizycznej po pomoce wzrokowe i służby ratownicze.

Rozpocznij

PAPI poza tolerancją lub wymaga sprawdzenia?

Mierzymy kąty ustawienia PAPI, strefę przejściową i MEHT za pomocą drona w około 20 minut na zestaw, zgodnie z ICAO Annex 14 i Doc 9157 Part 4, bez użycia samolotu inspekcyjnego i bez zamykania drogi startowej.