ICAO Annex 14: Letištní vizuální návěstní prostředky a jejich údržba

Co říká ICAO Annex 14 svazek I o osvětlení letišť: vizuální návěstní prostředky v kapitole 5, napájení a monitorování v kapitole 8 a provozuschopnost v kapitole 10.

Publikováno 2026-10-13 Aktualizováno 2026-10-15 Recenzováno Štefan Moravík · 2026-10-13 13 MIN ČTENÍ
ICAO Annex 14: Letištní vizuální návěstní prostředky a jejich údržba
PŘIBLÍŽENÍ · PRAH · SOUMRAK
Přímá odpověď
ICAO Annex 14 svazek I obsahuje mezinárodní standardy a doporučené praxe pro letiště. Pro osvětlení kapitola 5 stanovuje vizuální návěstní prostředky, kapitola 8 jejich napájení a monitorování a kapitola 10 jejich údržbu. Annex zavazuje státy, nikoli letiště, a do EU se dostává prostřednictvím nařízení (EU) č. 139/2014 a CS-ADR-DSN.
Klíčové poznatky
  1. 01 Annex 14 zavazuje smluvní státy, nikoli letiště. Letiště ho plní prostřednictvím vnitrostátních pravidel, což v EU znamená nařízení (EU) č. 139/2014 a CS-ADR-DSN.
  2. 02 Kapitola 10 považuje světlo za nezpůsobilé, pokud průměrná svítivost v hlavním svazku klesne pod 50 procent hodnoty v dodatku 2, nebo pod vyšší požadovanou hodnotu.
  3. 03 Cíle provozuschopnosti se stanovují pro každý systém a pro každý provoz: CAT I, CAT II a III a vzlet za snížené dohlednosti mají každý vlastní procenta a pravidlo sousednosti.
  4. 04 Interval měření je doporučení jen pro dráhy CAT II a III: nejméně dvakrát ročně pro světla zapuštěná v dráze a jednou ročně pro ostatní.
  5. 05 Cíle v bodě 10.5 popisují výkon údržby. Podle vlastní poznámky Annexu neurčují, zda je světelný systém provozně vyřazen.
Na této stránce · 9 sekce
Pro
Provozní pracovníci letišť a inženýři AGL, kteří potřebují vědět, z kterého bodu Annexu 14 požadavek na osvětlení pochází.
Manažeři shody, kteří mapují kapitolu 10 Annexu 14 na ADR.OPS.C.015 nebo na vnitrostátní program údržby.
Každý, kdo píše program údržby osvětlení přiblížení a dráhy a potřebuje cíle provozuschopnosti podle jednotlivých systémů.
Není pro
Návrhové hodnoty konkrétního světla, jako jsou rozestupy, barevné limity nebo hodnoty izokandel, které patří do bodu CS-ADR-DSN nebo do samotného textu Annexu.
Osvětlení heliportů, které je v Annexu 14 svazku II a na této stránce není popsáno.

Většinu požadavků na letištní osvětlení, se kterými evropský inženýr pracuje, lze vysledovat k jednomu dokumentu ICAO. Kapitoly o osvětlení v národních předpisech, v EU v CS-ADR-DSN a v americkém souboru poradních oběžníků FAA mají společný původ s Annexem 14 svazek I a většina znění o provozuschopnosti je téměř totožná. Tato stránka čte Annex z hlediska vizuálních návěstních prostředků a jejich udržení v provozu. Čísla odstavců pocházejí z devátého vydání, z kopie použité pro tuto stránku, která obsahuje dodatek 18.

Co je Annex 14 a koho zavazuje

Annex 14 je jednou z příloh Chicagské úmluvy. Svazek I pokrývá návrh a provoz letišť, svazek II heliporty. Jeho obsahem jsou standardy a doporučené praxe a předmluva mezi nimi rozlišuje. Standard je specifikace, jejíž jednotné uplatňování je nezbytné pro bezpečnost nebo pravidelnost provozu, a smluvní státy se jí musí řídit. Stát, který to nemůže, musí ICAO oznámit podle článku 38. Doporučená praxe je žádoucí a státy se o její dodržování snaží. V textu nese doporučená praxe označení „Recommendation“ a standard používá slovo „shall“. Poznámky, úvodní poznámky a přílohy text vysvětlují nebo ilustrují a nejsou součástí standardů ani doporučených praxí. Dodatky a tabulky a obrázky, na které specifikace odkazuje, jejich součástí jsou.

Tato struktura určuje, koho Annex zavazuje. Zavazuje státy. Provozovatel letiště se k Annexu 14 nepřihlašuje. Řídí se vnitrostátním nebo regionálním pravidlem, kterým stát Annex převádí do práva, a případnými odchylkami, které stát nahlásil.

Jak se dostává na letiště v EU

V Evropské unii jsou nositeli nařízení (EU) č. 139/2014 a certifikační specifikace, které EASA na jeho základě vydává. CS-ADR-DSN pokrývá návrh letišť, osvětlení v kapitole M, elektrické systémy v kapitole S a barvy a diagramy izokandel v kapitole U. Povinnost údržby vizuálních návěstních prostředků není v žádné CS. Je v samotném nařízení, v bodě ADR.OPS.C.015, s přijatelnými prostředky plnění a výkladovým materiálem pod ním. Sesterská stránka o CS-ADR-DSN pokrývá texty EU samostatně.

Texty jsou blízké, ale ne totožné. Předpis EU uplatňuje cíle pro zastavovací světla a osvětlení osy pojezdové dráhy pod 550 m RVR, zatímco devaté vydání Annexu uvádí 300 m. EU přidává cíl pro jednotky indikátoru sklonu přiblížení, který bod 10.5 Annexu nemá. Do definice nezpůsobilého světla navíc přidává barevný důvod. Kde se oba texty liší, letiště v EU postupuje podle textu EU.

Kapitola 5: vizuální návěstní prostředky, které specifikuje

Oddíl 5.3 je oddílem o osvětlení. Specifikuje, systém po systému, jaké má být světlo, kam patří a co musí vyzařovat. Systémy podstatné pro provoz dráhy jsou tyto:

Stejný oddíl pokrývá také letecké majáky, navádění při okruhu, světla stavu dráhy a osvětlení odbavovací plochy. U každého světla Annex stanovuje malý počet vlastností. Barva je definována podle chromatických limitů v dodatku 1. Svítivost a krytí paprsku jsou definovány diagramy izokandel v dodatku 2 a každý typ světla odkazuje na svůj obrázek. Okrajová světla dráhy pro přesné přiblížení se řídí jedním obrázkem, osová světla dalším, světla PAPI svými vlastními. Žádná jediná hodnota svítivosti se nevztahuje na všechna světla.

Několik obecných pravidel v bodě 5.3.1 stojí nad jednotlivými obrázky. Svítivost dráhového osvětlení musí odpovídat nejnižší dohlednosti a okolnímu osvětlení, za kterých se dráha používá, a musí být slučitelná s nejbližším úsekem přibližovacích světel (5.3.1.9). Systém s vysokou svítivostí potřebuje regulaci svítivosti, s oddělenými ovladači nebo jinou metodou, která udrží přibližovací, okrajová, prahová, koncová, osová, zóny dotyku a osová světla pojezdové dráhy na slučitelné svítivosti (5.3.1.10). Uvnitř hlavního svazku nesmí být maximální svítivost vyšší než trojnásobek minima (5.3.1.11 a 5.3.1.12). Tento limit rovnoměrnosti je jedním z důvodů, proč je měření světlo po světle důležitější než jediný údaj na okruh.

Tato stránka záměrně nereprodukuje rozestupy, barevné souřadnice ani hodnoty izokandel. Jsou dlouhé, s novelami se měnily a v EU jsou rozhodující hodnoty v CS-ADR-DSN.

Kapitola 8: napájení, přepnutí a monitorování

Kapitola 8 se zabývá elektrickou stránkou. Přesná přiblížecí dráha musí mít sekundární zdroj napájení splňující tabulku 8-1 pro svou kategorii, s automatickým připojením při výpadku primárního zdroje (8.1.6). Dráha používaná ke vzletu pod 800 m RVR ho musí mít také (8.1.7). Pro nepřesné a nepřístrojové hlavní dráhy je sekundární napájení doporučením (8.1.8 a 8.1.9).

Doba přepnutí má v kapitole 1 definovaný význam. Je to doba, po kterou svítivost světla měřená v daném směru klesne z 50 procent a při přepnutí napájení se obnoví na 50 procent, přičemž světlo svítí na 25 procent svítivosti nebo výše. Maximální doby pro jednotlivé systémy jsou v tabulce 8-1 jako doporučení v bodě 8.1.4.

Monitorování je v bodě 8.3. Pokud se osvětlení používá k řízení letadel, musí být monitorováno automaticky a každá závada ovlivňující řízení se musí automaticky předat službě řízení letového provozu (8.3.2). Zbytek jsou doporučení. Indikace by se měla objevit do dvou sekund u zastavovacích světel a do pěti sekund u ostatních vizuálních návěstních prostředků (8.3.3). Pro dráhy používané pod 550 m RVR by systémy v tabulce 8-1 měly být monitorovány tak, aby údržbářská posádka byla informována, když kterýkoli prvek klesne pod úrovně provozuschopnosti podle bodů 10.5.7 až 10.5.11 (8.3.4). Kapitola 8 je místem, kde se propojuje elektrický systém s procenty z kapitoly 10.

Kapitola 10: údržba vizuálních návěstních prostředků

Kapitola 10 začíná standardem, podle kterého každé letiště potřebuje program údržby, včetně preventivní údržby tam, kde je vhodná (10.1.1). Poznámka uvádí, že vizuální návěstní prostředky a elektrické systémy patří mezi zařízení, na která se vztahuje. Oddíl 10.5 se pak zabývá přímo vizuálními návěstními prostředky.

9. VYDÁNÍ · 10.5

Kapitola 10 Annexu 14 v kostce

Nezpůsobilé světlo
Průměrná svítivost v hlavním svazku pod 50 procent hodnoty z dodatku 2, nebo pod vyšší hodnotou, pokud je požadována (10.5.1, standard).
Preventivní údržba
Systém preventivní údržby vizuálních návěstních prostředků je vyžadován k zajištění spolehlivosti osvětlení a značení (10.5.2, standard).
CAT II a III
95 procent ve vnitřních 450 m přibližovacích světel a v osových, prahových a okrajových světlech. 90 procent ve světlech zóny dotyku. 85 procent v přibližovacích světlech za 450 m. 75 procent v koncových světlech dráhy (10.5.7).
CAT I
Nejméně 85 procent v každém z přibližovacího systému, prahových, okrajových a koncových světel dráhy (10.5.10).
Vzlet pod 550 m RVR
95 procent v osových (je-li zřízena) a okrajových světlech, 75 procent v koncových světlech dráhy (10.5.11).
Vzlet při 550 m RVR nebo více
85 procent v okrajových a koncových světlech dráhy (10.5.12).
Sousednost
Nezpůsobilé světlo nesmí sousedit s jiným nezpůsobilým světlem, s uvedenými výjimkami pro světelné příčky a příčná pole.
Interval měření
Doporučení jen pro CAT II a III: nejméně dvakrát ročně pro světla zapuštěná v dráze a jednou ročně pro ostatní světla (10.5.6).

Kdy se světlo považuje za nezpůsobilé

Bod 10.5.1 uvádí test a je fotometrický. Světlo je nezpůsobilé, když je průměrná svítivost v hlavním svazku pod 50 procent hodnoty v příslušném obrázku dodatku 2. Pokud se po světelné jednotce vyžaduje vyšší průměrná svítivost v hlavním svazku, než uvádí dodatek 2, počítá se 50 procent z této vyšší hodnoty. Poznámka odkazuje na Doc 9157 část 4 s pokyny ke kritériím údržby a k použití místní normy.

Z toho plynou dvě věci. Svítící lampa ještě není nutně provozuschopná a denní vizuální kontrola nerozliší světlo na 60 procentech od světla na 40 procentech. A test je absolutní. Porovnává se s hodnotou v kandelách, takže měření, které ukáže, že světlo je slabší než jeho sousedé, najde kandidáty, ale samo o sobě neprokáže, že byla překročena hranice 50 procent.

Cíle provozuschopnosti, systém po systému

Procenta v bodech 10.5.7 až 10.5.12 jsou standardy formulované jako cíl systému preventivní údržby. Každé z nich jmenuje typ provozu a potom stanoví hodnotu provozuschopnosti pro každý osvětlovací systém zvlášť. Žádné z nich není jediná hodnota pro „světla“ jako celek.

Pro přesnou přiblížecí dráhu v kategorii II nebo III je cílem, aby všechna přibližovací a dráhová světla byla provozuschopná během provozu CAT II nebo III, a v každém případě alespoň procenta z tabulky výše. Pro kategorii I je cílem opět, aby všechna světla byla provozuschopná během provozu CAT I, s nejméně 85 procenty ve čtyřech systémech. Cíle pro vzlet závisí na dohlednosti na dráze, za které se dráha používá, přičemž hranicí je 550 m.

Dva další cíle se týkají pohybu po zemi za snížené dohlednosti. Pro zastavovací světla na vjezdu na dráhu používanou pro provoz pod 300 m RVR je cílem nejvýše dvě nezpůsobilá světla a ne dvě sousední, pokud rozestup není mnohem těsnější, než je specifikováno (10.5.8). Pro pojezdovou dráhu používanou pod 300 m RVR je cílem, aby nebyla dvě sousední nezpůsobilá osová světla pojezdové dráhy (10.5.9). Jak bylo uvedeno výše, EU obojí stanovuje na 550 m.

Pravidlo sousednosti

Samotné procento by připustilo řadu mrtvých světel. Annex tomu brání. Pro CAT II a III nesmějí povolené výpadky změnit základní vzor systému a nezpůsobilé světlo nesmí sousedit s jiným, s výjimkou světelné příčky nebo příčného pole, kde jsou dva sousední výpadky povoleny. Poznámka definuje sousední světla jako po sobě jdoucí v rámci téže světelné příčky nebo příčného pole, nebo po sobě jdoucí ve stejné řadě okrajových světel nebo světelných příček. Pro CAT I nejsou sousední výpadky povoleny, pokud je rozestup výrazně menší, než je specifikováno. Jedna poznámka uvádí, že při dvou sousedních výpadcích ve světelné příčce nebo příčném poli se navádění nepřerušuje. Oba cíle pro vzlet sousední výpadky zakazují úplně.

Tím se kontrola provozuschopnosti mění v kontrolu polohy. Vědět, že 4 z 120 okrajových světel nesvítí, nestačí. Záznam musí říct, která čtyři.

Co se doporučuje k měření a jak často

K tomu, jak udržovat, má oddíl 10.5 jeden standard. Bod 10.5.2 vyžaduje systém preventivní údržby pro zajištění spolehlivosti osvětlení a značení. Podrobnosti jsou všechny doporučení a všechna jsou psána pro dráhy CAT II a III.

Bod 10.5.3 doporučuje alespoň tři druhy kontrol: vizuální prohlídku s měřením svítivosti, rozptylu paprsku a natočení přibližovacích a dráhových světel přímo v terénu, měření elektrických parametrů každého okruhu a kontrolu, že nastavení svítivosti používané řízením letového provozu funguje správně. Bod 10.5.4 doporučuje měřit všechna světla, pokud je to prakticky možné, vůči dodatku 2. Bod 10.5.5 doporučuje mobilní měřicí jednotku dostatečně přesnou k analýze jednotlivých světel.

Interval je v bodě 10.5.6. Četnost měření by měla vycházet z hustoty provozu, místního znečištění, spolehlivosti instalovaného zařízení a průběžného hodnocení naměřených výsledků. V každém případě by měla být nejméně dvakrát ročně pro světla zapuštěná v dráze a nejméně jednou ročně pro ostatní světla. Pro CAT I a vizuální dráhy Annex žádný interval měření nestanoví. Ponechává ho na státu a na provozním programu, a právě tam se tuto otázku rozvíjí průvodce fotometrickým měřením .

Ostatní poznámky k bodu 10.5 se týkají LED. LED svítidla nemají infračervené teplo žárovek, takže nerozpouštějí sníh a led stejným způsobem, a systémy zvýšeného vidění, které se na tuto tepelnou stopu spoléhají, je třeba informovat o převedení systému. Provozovatel, který přechází na LED, může v zimě potřebovat upravený plán údržby.

Annex 14 vedle textů EU a USA

Tři rámce odpovídají na tytéž otázky na různých místech a s různou závazností. Tabulka srovnává, kde každý z nich uvádí obsah o údržbě a provozuschopnosti, podle devátého vydání Annexu, revize Easy Access Rules z března 2026 a AC 150/5340-26C.

TŘI RÁMCE

Annex 14 ve srovnání s texty EU a FAA o údržbě osvětlení

Čerpáno ze zdrojových textů. Buňky týkající se Part 139 vycházejí z 14 CFR 139.1 a 139.311. · Verified 2026-10-13
DimenzeICAO Annex 14 svazek IEU: nařízení 139/2014 a CS-ADR-DSNUSA: FAA AC 150/5340-26C a Part 139
StatusStandardy a doporučené praxe podle Chicagské úmluvyZávazné nařízení EU s certifikačními specifikacemi, AMC a GM pod nímAC je průvodce, obecně není závazný, ale je závazný pro projekty financované přes AIP nebo PFC. Part 139 (14 CFR) je federální předpis a 139.311 se týká značení, značek a osvětlení
Who it bindsSmluvní státy, které hlásí odchylky podle článku 38Provozovatel letiště, například v ADR.OPS.C.015Podle 139.1 americká letiště obsluhující pravidelné osobní lety letadel dopravců s více než 9 sedadly, nebo nepravidelné s nejméně 31 sedadly
Where serviceability livesKapitola 10, body 10.5.1 a 10.5.7 až 10.5.12 jako standardySamotný text předpisu, ADR.OPS.C.015(b) a (c)Světla pod 70 procent minima AC 150/5345-46 při plné svítivosti jsou určena k údržbě (5.3.2.1.2 a 5.3.4.1.3)
Unserviceable lightPrůměrná svítivost v hlavním svazku pod 50 procent hodnoty z dodatku 2, nebo vyšší požadované hodnotyPod 50 procent hodnoty CS nebo vyšší projektové hodnoty, nebo chybějící či poškozený filtr, nebo špatná barvaV přečtených odstavcích není definice 50 procent. Hodnota 70 procent je spouštěcí podmínkou údržby
Measurement intervalDoporučení pro CAT II a III: dvakrát ročně zapuštěná světla, jednou ročně ostatníAMC: totéž pro CAT II a III, fotometrické měření v přiměřených intervalech u každého typu dráhyPřesné přiblížecí dráhy: nejméně dvakrát ročně. U CAT II a III mohou být nutné týdenní kontroly osových světel
Flight checkŽádný interval letové kontroly v kapitole 10AMC: letová kontrola osvětlení nejméně jednou ročně a po větších pracíchV přečtených odstavcích neuvedeno

Sloupec EU se v podstatě drží Annexu. ADR.OPS.C.015(b) nese stejná procenta jako body 10.5.7 až 10.5.12 a AMC k bodům (b) a (f) nese doporučení 10.5.3 až 10.5.6 téměř doslova, včetně intervalu dvakrát ročně a jednou ročně. Kde jde EU dál, je to v AMC: denní kontroly výpadků světel, rozbití, hrubého rozladění a regulace svítivosti a fotometrické měření v přiměřených intervalech „bez ohledu na typ dráhy“. Stránka FAA AC 150/5340-26 popisuje americký plán kontrol podle vlastních pojmů.

Dodatek 18 a vydání, které čtete

Deváté vydání vyšlo v červenci 2022 a 3. listopadu 2022 nahradilo všechna předchozí vydání. Dodatek 18 byl přijat 28. března 2025 a platí od 27. listopadu 2025, některá ustanovení od 26. listopadu 2026 a 21. listopadu 2030. Tabulka dodatků Annexu uvádí jeho předměty, mezi nimiž jsou harmonizované požadavky na osvětlení pro provoz CAT II, svítivost světel v hlavním svazku, osvětlení uzavřené dráhy a značky nezpůsobilosti.

Kopie přečtená pro tuto stránku má zapsaný dodatek 18 a stránky o kapitole 10 nesou jeho datum. Číslo odstavce nebo znění citované ze staršího konsolidovaného textu nemusí odpovídat. EASA dodatek 18 zatím nepřevedla do CS-ADR-DSN, takže pro teď se text EU a Annex mohou u platných požadavků lišit. Provozovatel v EU by měl pracovat podle textu EU a sledovat převod.

Kam se hodí průzkum dronem

Žádný z těchto textů nevyžaduje dron a žádný ho neschvaluje. Požadují důkaz: která světla jsou provozuschopná, kde jsou nezpůsobilá a na drahách CAT II a III naměřenou svítivost, rozptyl paprsku a natočení co největšího počtu světel, pokud je to prakticky možné. Vlastní příručka ICAO pro vizuální návěstní prostředky, Doc 9157 část 4 (5. vydání, 2021), popisuje v bodech 8.3.43 až 8.3.46, jak lze k kontrole nastavení PAPI použít bezpilotní letecký systém, a uvádí, že stát může vyžadovat zvláštní povolení. Týká se úhlů nastavení, ne fotometrie. Je to návod, nikoli standard.

Inspekce letištního osvětlení od TarmacView zaznamenává každé světlo v přibližovacích, okrajových, prahových, koncových, osových, zón dotyku a pojezdových systémech. U každé jednotky eviduje, zda světlo svítí, zda jeho barva odpovídá poloze, jeho výstup vůči sousedům a vůči zadanému kroku stmívání, a polohu zaměřenou metodou RTK. To pokrývá pravidlo sousednosti a procento pro každý systém přímo, protože každý výpadek má své místo ve vzoru. U PAPI měří úhly přechodu. Absolutní hodnota v kandelách proti prahu 10.5.1 potřebuje kalibrovanou kotvu, takže relativní výstup označí kandidáty, ale otázku 50 procent sám nerozhodne. Průzkum se létá mezi pohyby, ve shodě s věží, bez uzavření dráhy.

Neměří to, co požadují 10.5.3 b) a kapitola 8 na elektrické straně: výstup regulátoru stálého proudu, izolační odpor, přepnutí sekundárního napájení nebo cokoli pod zemí. Letová kontrola kontroluje přibližovací a dráhová světla i úhly přechodu PAPI a obě metody odpovídají na jiné otázky. Zda je průzkum dronem přijat jako součást programu údržby, je věcí úřadu státu, a průvodce přijetím regulátorem popisuje, jak se na to zeptat. Pro dráhy s nízkou dohledností, kde cíle 10.5.7 a interval 10.5.6 dopadají nejtvrději, viz provozuschopnost osvětlení za snížené dohlednosti .

Často kladené otázky

Určuje Annex 14, jak často se mají letištní světla měřit?
Jen pro přesné přibližovací dráhy kategorie II nebo III a jen jako doporučení. Bod 10.5.6 devátého vydání říká, že četnost by měla vycházet z hustoty provozu, místního znečištění, spolehlivosti zařízení a trendu dřívějších výsledků, a v každém případě by měla být nejméně dvakrát ročně pro světla zapuštěná v dráze a jednou ročně pro ostatní světla. Standard v bodě 10.5.2 požaduje pouze systém preventivní údržby. Pro CAT I a vizuální dráhy interval určují stát a provozní program.
Co se podle Annexu 14 považuje za nezpůsobilé světlo?
Bod 10.5.1 považuje světlo za nezpůsobilé, pokud je průměrná svítivost v hlavním svazku nižší než 50 procent hodnoty v příslušném obrázku dodatku 2. Pokud má světelná jednotka mít podle předpisu vyšší průměrnou svítivost v hlavním svazku, než uvádí dodatek 2, počítá se 50 procent z této vyšší hodnoty. Předpis EU ADR.OPS.C.015(c) přidává druhý důvod: chybějící nebo poškozený filtr nebo světlo, které nemá správnou barvu.
Zavazuje Annex 14 letiště přímo?
Ne. Annex 14 je adresován smluvním státům ICAO. Stát standardy plní a podle článku 38 Chicagské úmluvy musí ICAO oznámit každou odchylku. Doporučené praxe se snaží plnit. Letiště je vázáno vnitrostátními nebo regionálními pravidly, která Annex převádějí do práva, v EU jsou to nařízení (EU) č. 139/2014 a certifikační základ sestavený z CS-ADR-DSN.
V čem se liší Annex 14 a CS-ADR-DSN?
Annex 14 je základ ICAO. CS-ADR-DSN je certifikační specifikace EASA pro návrh letišť, kterou se stanovuje certifikační základ evropského letiště. Povinnosti údržby jsou obsaženy přímo v nařízení, v bodě ADR.OPS.C.015. Texty si jsou blízké, ale nejsou totožné. Předpis EU uplatňuje cíle pro zastavovací světla a osvětlení osy pojezdové dráhy pod 550 m RVR, zatímco devaté vydání Annexu uvádí 300 m, a EU navíc přidává cíl provozuschopnosti pro jednotky indikátoru sklonu přiblížení.
Vyžaduje Annex 14 letovou kontrolu, nebo povoluje drony?
Kapitola 10 devátého vydání nestanoví letovou kontrolu ani nejmenuje přístroj. Doporučuje měření přímo v terénu pomocí mobilní měřicí jednotky dostatečné přesnosti na drahách CAT II a III. AMC k ADR.OPS.C.015 doporučuje letovou kontrolu osvětlení nejméně jednou ročně. Příručka ICAO pro vizuální návěstní prostředky, Doc 9157 část 4, uvádí bezpilotní letouny jako jednu z metod kontroly nastavení indikátorů sklonu přiblížení. Jde o doporučení, žádný standard drony jako takové neschvaluje.
Co se změnilo dodatkem 18?
Dodatek 18 k devátému vydání byl přijat 28. března 2025 a platí od 27. listopadu 2025, některá ustanovení se uplatní od 26. listopadu 2026 a 21. listopadu 2030. Tabulka dodatků Annexu mezi svými předměty uvádí harmonizované požadavky na osvětlení pro provoz CAT II a svítivost světel v hlavním svazku. EASA dosud dodatek nepřevedla do CS-ADR-DSN, takže texty EU a Annex se u platných požadavků mohou lišit.

Reference

icao-annex-14-vol-i
Annex 14 to the Convention on International Civil Aviation, Aerodromes, Volume I: Aerodrome Design and Operations, 9th edition International Civil Aviation Organization
faa-ac-150-5340-26c
AC 150/5340-26C, Maintenance of Airport Visual Aid Facilities Federal Aviation Administration
14-cfr-part-139
14 CFR Part 139, Certification of Airports Federal Aviation Administration
Číst dál

Přejít o úroveň hlouběji

Příloha 14 – Standard ICAO pokrývající návrh a provoz letišť – Standardy
glossary

Příloha 14 – Standard ICAO pokrývající návrh a provoz letišť – Standardy

Příloha 14 Chicagské úmluvy stanovuje celosvětové standardy a doporučené postupy (SARPs) pro návrh a provoz letišť, což zajišťuje bezpečnost, efektivitu a interoperabilitu v mezinárodní letecké dopravě. Pokrývá vše od fyzické infrastruktury po vizuální pomůcky a záchranné služby.

Začněte

PAPI mimo toleranci nebo potřebuje kontrolu?

Měříme úhly nastavení PAPI, přechod a MEHT dronem přibližně za 20 minut na jednu sadu, podle ICAO Annex 14 a Doc 9157 Part 4, bez letadla pro letovou inspekci a bez uzavření dráhy.