Mi a felmérési adatok kezelése?
Adatkezelés a Felmérési Programokhoz
Mi a felmérési adatok kezelése?
A felmérési adatok kezelése az a szisztematikus tudományág, amely az infrastruktúra-felmérési programok által generált adatok teljes életciklusát szabályozza, a rögzítés pillanatától a feldolgozáson, elemzésen, archiváláson és végső törlésen keresztül. Magában foglalja a tárolási architektúrákat, metaadat-keretrendszereket, verziókezelési protokollokat, megőrzési irányelveket, hozzáférés-vezérlési szabályokat és integrációs mintákat, amelyek a nyers felmérési kimeneteket (képek, pontfelhők, érzékelői leolvasások, állapotfelvételek) szervezett, lekérdezhető és védhető adatvagyonná alakítják.
Az FAA Advisory Circular 150/5380-7B és az ICAO Annex 14 hatálya alá tartozó repülőtéri burkolatfelmérési programok esetében az adatkezelés nem opcionális infrastruktúra, hanem szabályozási kötelezettség. Az Egyesült Államokban a szövetségileg kötelezett repülőtereknek legalább évente egyszer (vagy háromévente egyszer, ha az ASTM D5340 szerinti Burkolatállapot-index módszert használják) részletes burkolatfelmérést kell végezniük, amely terabájtnyi nagy felbontású képet, hibafelvételt és állapotadatot generál, amelyeket a légiközlekedési hatóságok által meghatározott minimális megőrzési ideig tárolni, katalogizálni és visszakereshetővé kell tenni. Az a repülőtér, amely egy megfelelőségi ellenőrzés során kérésre nem tudja előállítani egy adott burkolati szakasz felmérési nyilvántartásait, gyakorlatilag nem is végezte el a felmérést.

A felmérési adatok kezelésének hatóköre túlmutat az egyszerű fájltároláson. Szükséges hozzá a metaadatok katalogizálása, hogy bármely kép vagy pontfelhő megtalálható legyen dátum, helyszín, eszköz, érzékelő típusa vagy feldolgozottsági állapot alapján. Szükséges hozzá az adatok verziókezelése, hogy ugyanazon burkolati szakasz ismételt felmérései időben összehasonlíthatók legyenek a repedésterjedés, a nyomvályú előrehaladása és a PCI romlási ütemek kimutatására. Szükséges hozzá az adatminőség ellenőrzése, hogy csak felmérési minőségű adatok kerüljenek a történeti nyilvántartásba. És szükséges hozzá az Eszközkezelő Rendszerekkel és a Burkolatkezelő Rendszerekkel való integráció, hogy a felmérési adatok karbantartási és helyreállítási döntéseket vezéreljenek, ahelyett, hogy elkülönült tárolási szigetekben kallódnának.
1. szakasz: Adatmennyiség és -növekedés a felmérésben
A modern repülőtéri burkolatfelmérési programok által generált adatmennyiség jelentős, és geometriailag növekszik az érzékelő felbontásával és a felmérés gyakoriságával. Egyetlen, teljes lefedettségű drónos felmérés egy közepes méretű repülőtérről (körülbelül 2 millió négyzetlábnyi burkolt felület, futópályák, gurulóutak és előterek) 100 láb magasságban, 1 mm/pixel talajmintavételi távolsággal (GSD) repülve, a fedési követelményektől függően 10 000 és 50 000 közötti egyedi képet eredményez. Tipikus 24 megapixeles érzékelőfelbontás mellett (6000 × 4000 pixel, körülbelül 12 MB JPEG-enként EXIF metaadatokkal) a nyers képkészlet 300-1500 GB tárhelyet foglal el.
| Repülőtér kategória | Burkolt terület (négyzetláb) | Képek felmérésenként | Nyers tárhely | Feldolgozott termékek | Összesen ciklusonként |
|---|---|---|---|---|---|
| Általános repülés (GA) | 300 000 - 500 000 | 3 000 - 6 000 | 36 - 72 GB | 20 - 40 GB | 56 - 112 GB |
| Kis kereskedelmi | 1 000 000 - 2 000 000 | 10 000 - 20 000 | 120 - 240 GB | 50 - 100 GB | 170 - 340 GB |
| Közepes csomóponti | 2 000 000 - 5 000 000 | 20 000 - 50 000 | 240 - 600 GB | 100 - 200 GB | 340 - 800 GB |
| Nagy csomóponti | 5 000 000 - 15 000 000 | 50 000 - 150 000 | 600 GB - 1.8 TB | 200 - 500 GB | 0.8 - 2.3 TB |
A LiDAR pontfelhő adatok jelentős mennyiséget adnak hozzá a képi anyagokon felül. Egy mobil LiDAR rendszer (MMS, Mobil Térképező Rendszer), amely másodpercenként 500 000 pontot gyűjt egy 10 000 láb hosszú futópályán 5 mph sebességgel, körülbelül 3-5 milliárd pontot generál. Tömörített LAZ formátumban, 5:1 tömörítési arány mellett ez futópályánként 15-25 GB-ot foglal el. A légi LiDAR (ALS) 20-50 pont/négyzetméter sűrűséggel 1-3 milliárd pontot generál egy teljes repülőtérre, ami LAZ formátumban 5-15 GB-ot foglal el.
A kumulatív tárolási követelmény egy 30 éves eszközéletciklus alatt jelentős. Az FAA AC 150/5380-7B értelmében a repülőterek választhatják a háromévenkénti PCI-felméréseket (maximális intervallum) vagy az éves részletes ellenőrzéseket. Még a hároméves ciklus mellett is egy közepes csomóponti repülőtér körülbelül 3-5 TB felmérési adatot halmoz fel évtizedenként, ami 30 év alatt eléri a 10-15 TB-ot. Éves felmérési gyakoriság mellett ez megduplázódik évtizedenként 6-10 TB-ra, az életciklus során pedig 20-30 TB-ra.
Az adatnövekedés mozgatórugói a következők: az érzékelők felbontásának növekedése 12 MP-ről 100+ MP-es kamerákra, a több spektrumú és hőérzékelők további sávok hozzáadása, a magasabb GSD-követelmények (0,5 mm/pixel vs. 1,0 mm/pixel, ami megnégyszerezi a képek számát), valamint a robusztus fotogrammetriai rekonstrukcióhoz szükséges növekvő fedési követelmények (85-90% előrehaladó fedés a történelmi 70-80%-kal szemben). Azok a szervezetek, amelyek nem terveznek az exponenciális adatnövekedéssel, azt tapasztalják, hogy tárolási infrastruktúrájuk 3-5 éven belül telítődik a program elindításától számítva.
2. szakasz: Tárolási architektúra, Helyszíni NAS, Felhőalapú Objektumtárolás és Hibrid
A felmérési adatok tárolási architektúrájának három versengő követelményt kell egyensúlyba hoznia: alacsony késleltetésű hozzáférést az aktív feldolgozási és elemzési fázisokban, korlátlan skálázhatóságot a növekvő adatmennyiségekhez, valamint hosszú távú tartósságot a szabályozási megőrzési időszakokhoz. Egyetlen tárolási technológia sem elégíti ki optimálisan mindhárom követelményt, ezért a hibrid architektúrák dominálnak az iparági legjobb gyakorlatban.
Helyszíni NAS (Hálózati Csatolt Tároló)
A Hálózati Csatolt Tároló (NAS) továbbra is az elsődleges tárolási szint az aktív felmérési adatok, a jelenlegi munkafolyamatokban feldolgozás, elemzés és felülvizsgálat alatt álló adathalmazok számára. A NAS rendszerek fájlszintű hozzáférést biztosítanak NFS (Network File System) vagy SMB/CIFS protokollokon keresztül, a felmérési adatokat egy ismerős könyvtárszerkezetként jelenítve meg, amely integrálódik a fotogrammetriai szoftverekkel (Agisoft Metashape, Pix4Dmapper), GIS platformokkal (ArcGIS, QGIS) és mérnöki elemzőeszközökkel.
A felmérési programokhoz ajánlott NAS konfiguráció RAID 6 (dupla paritás) vagy ZFS RAID-Z2 (dupla paritás ellenőrzőösszeggel a bitrothadás észlelésére) lemeztömböt használ 8-24 meghajtóhely között. Egy tipikus felmérési NAS specifikáció a következőket tartalmazza: 10-100 TB hasznos kapacitás egyetlen kötetben, 10 GbE vagy 25 GbE hálózati kapcsolat a nagy áteresztőképességű képátvitelhez, NVMe olvasási gyorsítótár a gyakran használt felmérési készletekhez, valamint pillanatkép képesség az időponthoz kötött helyreállításhoz. A ZFS fájlrendszer különleges előnyöket kínál a felmérési adatok kezeléséhez: blokkszintű ellenőrzőösszegek észlelik és javítják a néma adatsérüléseket (bitrothadás), amelyek egyébként műtermékeket vinnének be az archivált képekbe, a tömörítés (LZ4 vagy ZSTD) csökkenti a tárolási lábnyomot teljesítménybüntetés nélkül, a pillanatképek pedig azonnali verziókezelést biztosítanak a véletlen törlésből vagy sérülésből való helyreállításhoz.
A tisztán helyszíni NAS korlátai közé tartozik: véges skálázhatóság (a kapacitás növeléséhez új hardvert kell vásárolni és telepíteni), egyetlen helyszín sebezhetősége (a létesítményben keletkező tűz, árvíz vagy áramkimaradás az összes adatot megsemmisíti), valamint adminisztrációs teher (hardverkarbantartás, operációs rendszer javítások, biztonsági mentés kezelés). Ezek a korlátok arra ösztönzik a szervezeteket, hogy a hosszú távú archiváláshoz hibrid vagy felhőalapú architektúrák felé mozduljanak el.
Felhőalapú Objektumtárolás
A felhőalapú objektumtárolás (S3-kompatibilis szolgáltatások, mint az Amazon S3, Wasabi, Backblaze B2 és Azure Blob Storage) alapvetően eltérő tárolási modellt kínál, amely a skálázhatóságra és a tartósságra optimalizált, nem pedig a fájlrendszer szemantikájára. Az objektumokat egy lapos névtérben (bucketek) tárolják, és RESTful HTTP/HTTPS API-kon keresztül érik el, ahol minden objektumot egyedi kulcs azonosít, és felhasználó által definiált metaadat kulcs-érték párokat hordoz.
A felmérési adatok kezeléséhez a felhőalapú objektumtárolás a következőket kínálja: elméletileg korlátlan skálázhatóság, a tárolási kapacitás automatikusan bővül előzetes tervezés vagy kapacitástervezés nélkül, tizenegyes tartósság (99,999999999%) automatikus replikáción keresztül több földrajzi létesítményben, életciklus-irányelvek, amelyek automatikusan áthelyezik az objektumokat a forró (gyakori hozzáférés) a hideg (ritka hozzáférés) majd az archív szintekre konfigurálható szabályok alapján, valamint földrajzi redundancia, az adatok automatikusan replikálódnak több AWS Availability Zone vagy Azure Availability Region között.
A felhőtárolás költsége egy háromszintű életciklus-modellt követ. Az Amazon S3 Standard (forró szint) esetében a tárolás körülbelül 0,023 USD/GB/hó. 90 nap elérése nélkül az életciklus-szabályzatok automatikusan áthelyezik az objektumokat az S3 Standard-IA (ritka hozzáférés) szintre 0,0125 USD/GB/hó áron. 180 nap után áthelyezés az S3 Glacier Instant Retrieval szintre 0,004 USD/GB/hó áron, majd az S3 Glacier Deep Archive szintre 0,001 USD/GB/hó áron azon adatok esetében, amelyeket szabályozási megfelelés miatt meg kell őrizni, de ritkán érnek el hozzájuk. Egy 5 TB-os felmérési archívum forró tárolása körülbelül 115 USD/hó, míg a mélyarchív tárolás körülbelül 5 USD/hó, ami 23-szoros költségcsökkentés, ami gazdaságilag megvalósíthatóvá teszi a határozatlan idejű megőrzést.
Hibrid Architektúra
A hibrid architektúra egyesíti a helyszíni NAS-t az aktív adatokhoz a felhőalapú objektumtárolással a meleg/hideg archiváláshoz. Az adatok egy meghatározott életcikluson haladnak keresztül: a nyers felmérési képek és telemetria a rögzítés után azonnal a helyszíni NAS-ra kerülnek, a feldolgozási pipeline NAS-szintű teljesítménnyel (ezredmásodperc alatti késleltetés) éri el ezeket az adatokat a fotogrammetriai rekonstrukció és a hibaelemzés során, a feldolgozott termékeket (ortomozaikok, pontfelhők, hibaképek, PCI jelentések) 30-90 napig tartják a NAS-on az aktuális projekt eléréséhez, majd a projekt befejezése után a teljes adathalmaz, a nyers képek, a feldolgozott termékek és a jelentések, áthelyezésre kerül a felhőalapú objektumtárolásba hosszú távú archiválás céljából.
| Tárolási szint | Helyszín | Média | Késleltetés | Költség/GB/hó | Megőrzési időszak |
|---|---|---|---|---|---|
| Forró (aktív) | Helyszíni vagy felhő | NVMe SSD vagy SAS SSD | < 1 ms | 0,08 - 0,23 USD | 0-90 nap |
| Meleg (gyakori) | Helyszíni vagy felhő | HDD (7200 RPM, RAID) | 5-10 ms | 0,02 - 0,05 USD | 30-180 nap |
| Hűvös (ritka) | Felhő objektum | HDD-alapú objektum | 10-50 ms | 0,01 - 0,0125 USD | 90-365 nap |
| Hideg (archív) | Felhő objektum | Szalagekvivalens objektum | 1-12 óra visszakeresés | 0,001 - 0,004 USD | 1-30 év |
Az adatátvitel a NAS és a felhő között jellemzően AWS Snowball vagy Azure Data Box segítségével történik a kezdeti tömeges migrációhoz (petabájt méretű), majd rsync vagy Rclone a folyamatos delta átvitelhez. A korlátozott WAN sávszélességgel (50-100 Mbps jellemző a nem nagyvárosi repülőterek esetében) rendelkező repülőterek esetében egy 500 GB-os teljes felmérés átvitele 11-22 órát vesz igénybe egy 100 Mbps-os kapcsolaton. Az éjszakai órákra ütemezett átvitelek vagy WAN-gyorsító berendezések (Riverbed, Silver Peak) használata csökkenti a sávszélesség-ütközéseket.

3. szakasz: Metaadatok és Katalogizálás
A metaadatok képezik a felmérési adatkezelés szervezeti gerincét. Átfogó metaadatok nélkül egy 50 000 felmérési képből álló gyűjtemény egy differenciálatlan tömeg, amelyet lehetetlen lekérdezni, korrelálni vagy időben összehasonlítani. Strukturált, bevált szabványokat követő metaadatokkal ugyanez az adathalmaz kereshető, szűrhető, elemezhető eszközzé válik.
Minimálisan Kötelező Metaadat Mezők
Minden felmérési képnek, pontfelhőnek és származtatott terméknek a következő metaadat mezőket kell alapesetben tartalmaznia:
| Metaadat Mező | EXIF/XMP Forrás | Leírás | Példa |
|---|---|---|---|
| Felvétel dátuma/időpontja | EXIF DateTimeOriginal + GPSDateStamp | UTC időbélyeg a rögzítésről | 2025-06-15T14:30:22Z |
| Földrajzi koordináták | EXIF GPSLatitude, GPSLongitude | WGS84 tizedes fokok | 33.9425° É, 118.4081° Ny |
| Magasság (AGL) | DJI XMP RelativeAltitude | Magasság a felszállási pont felett méterben | 30.5 m |
| Eszközazonosító | Egyedi XMP vagy adatbázis | Futópálya/gurulóút/előtér azonosító | RWY-12-30-Section-4 |
| Érzékelő típusa | EXIF Make + Model | Kamera gyártója és modellje | DJI Zenmuse P1 |
| Kalibrációs azonosító | Egyedi metaadat | Hivatkozás a kamera kalibrációs fájlra | CAL-2025-06-01-P1-SN12345 |
| Feldolgozási pipeline | Egyedi metaadat | Szoftver és verzió | Metashape v2.1.3 |
| Felmérési azonosító | Egyedi metaadat | UUID a felmérési kampányhoz | SURV-2025-06-15-LAX-001 |
| Talajmintavételi távolság | Számított magasságból + gyújtótávolságból | mm/pixel | 1.02 mm/px |
| Geolokációs pontosság | EXIF GPSHPositioningError | Becsült vízszintes hiba méterben | 0.03 m (RTK mód) |
Geotérbeli Metaadat Szabványok
A felmérési adatok kezeléséhez a SpatioTemporal Asset Catalog (STAC) specifikáció az iparági szabvánnyá vált a geotérbeli képek és pontfelhők metaadatainak rendszerezésére. A STAC egy JSON-alapú metaadatstruktúrát biztosít három szinttel: Gyűjtemény (Collection) (egy adathalmazt ír le, pl. “LAX 2025 Éves Burkolatfelmérés”), Tétel (Item) (egyetlen eszközt ír le, pl. egy egyedi kép vagy pontfelhő csempe), és Eszköz (Asset) (egy hivatkozás a tényleges adatfájlra plusz annak metaadatai).
A STAC Gyűjtemények támogatják az időbeli és térbeli lekérdezéseket. Egy olyan lekérdezés, mint “keress meg minden felmérési képet a 12/30-as futópályáról 2023-01-01 és 2025-06-30 között, amelyek GSD-je jobb, mint 2 mm/px”, a STAC katalógus indexe ellenében fut le, és visszaadja a megfelelő tételek hivatkozásait a letöltési URL-jeikkel együtt. Ez lehetővé teszi a geotérbeli keresést az éveket és adattípusokat átfogó felmérési kampányok között.
Az ISO 19115 geotérbeli metaadat szabvány egy átfogóbb (de összetettebb) keretrendszert biztosít az adatok származásának, feldolgozási előzményeinek, térbeli vonatkoztatási rendszereinek és adatminőségének dokumentálására. Az ISO 19115 metaadat rekordok a következő mezőket tartalmazzák: azonosítási információ (cím, absztrakt, cél), korlátozási információ (hozzáférési és használati korlátozások, kritikus a biztonság szempontjából érzékeny repülőtéri adatoknál), adatminőségi információ (helyzeti pontosság, teljesség, logikai konzisztencia), karbantartási információ (frissítési gyakoriság, következő frissítés dátuma), és terjesztési információ (formátum, terjesztő, online hozzáférési URL).
Adatkatalógus Megvalósítás
Egy adatkatalógus ezeket a metaadat szabványokat egy kereshető adatbázisrendszerben valósítja meg. A katalógus a metaadatokat tárolja, nem magukat az adatokat, és lekérdező felületet biztosít a felmérési eszközök megtalálásához és visszakereséséhez a metaadat mezők bármely kombinációja alapján. A katalógus adatbázisa jellemzően PostgreSQL PostGIS kiterjesztéssel a geotérbeli lekérdezésekhez, Elasticsearch a teljes szöveges kereséshez a felmérési jelentésekben és megjegyzésekben, vagy egy célplatform, mint a STAC Browser vagy a Radiant MLHub a geotérbeli felmérési adatokhoz.
A katalógusnak támogatnia kell a többcélú keresést (faceted search): szűrés dátumtartományra (csak a 2024-es felmérések megjelenítése), földrajzi sokszögre (csak a délnyugati előtér szakasz megjelenítése), eszköztípusra (csak futópálya, nem gurulóút), érzékelő típusra (csak RTK drón), feldolgozottsági állapotra (csak befejezett ortomózaikok), és minőségi fokozatra (csak 1,5 mm/pixel alatti GSD-vel rendelkező felmérések). Minden szűrőkombináció szűkíti az eredményhalmazt, lehetővé téve a mérnökök számára, hogy pontosan megtalálják a szükséges felmérési adatokat egy éveket és terabájtokat átfogó könyvtárból.
A katalógus karbantartja az adatok származását (data lineage) is, a nyers rögzítéstől a feldolgozáson át a végtermékekig vezető proveniencia láncot. Minden származtatott termék hivatkozik a forrásadatai UUID-jére, feldolgozási paramétereire és szoftververzióira. Ez a nyomonkövethetőség elengedhetetlen a feldolgozott adatokból kinyert mérések érvényességének ellenőrzéséhez: ha egy hibamérést megkérdőjeleznek, a származási rekord pontosan megmutatja, hogy mely forrásképek, kalibrációs fájl és feldolgozási beállítások állították elő.
4. szakasz: Adatok Verziókezelése Ismételt Felmérésekhez
Az adatok verziókezelése az, ami a felmérési adatkezelést statikus archívumból dinamikus elemzőeszközzé alakítja. Verziókezelés nélkül egy 2023-as felmérés és egy 2025-ös felmérés ugyanarról a burkolati szakaszról két elszigetelt adathalmaz. Verziókezeléssel idősort képeznek, lehetővé téve a burkolatromlási ütemek, a repedésterjedési sebességek és a kezelések hatékonyságának kvantitatív mérését.
Verziókezelési Modell
Minden felmérési kampány kap egy állandó felmérési azonosítót (UUID v4) és egy verziószámot 1-től kezdődően. Amikor egy burkolati szakaszt újra felmérnek, az új felmérési adatok ugyanazzal az eszközazonosítóval (pl. LAX-RWY-12-30-SEC-004) vannak ellátva, de egy új felmérési UUID-vel és verzió-időbélyeggel. A verziókezelési modellnek különbséget kell tennie a következők között:
Újrafelmérési verziók: Ugyanazon burkolati terület teljesen új felmérése, amelyet más időpontban, potenciálisan eltérő érzékelőkonfigurációval, repülési tervvel és környezeti feltételekkel végeztek. Minden újrafelmérési verzió egy önálló adathalmaz, amely összehasonlítható a korábbi verziókkal.
Javítási verziók: Egy meglévő felmérési adathalmaz felülvizsgálata, például egy georeferálási eltérés kijavítása a GCP-k beállítása után, vagy az ortomózaikok újrafeldolgozása egy frissített kamera kalibrációs fájllal. A javítási verziók megtartják ugyanazt a felmérési UUID-t, de növelnek egy alverzió-azonosítót (pl. SURV-2025-001-v2).
Kiegészítő verziók: Egy felmérés részleges frissítése, például egy olyan szakasz újrarepülése, ahol a képek túlexponáltak voltak, vagy új hibamegjegyzések hozzáadása a minőségbiztosítási felülvizsgálat során felfedezettek alapján. A kiegészítő verziók új adatokat olvasztanak egy meglévő felmérési kontextusba.
Időbeli Összehasonlítási Architektúra
A felmérési verziók közötti időbeli összehasonlításhoz pixel-pixel regisztráció szükséges, az a képesség, hogy pontosan ugyanazt a földrajzi lábnyomot két különböző felvételi dátumról egymásra helyezzük és kiszámítsuk a különbségeket. Ez megköveteli, hogy mindkét felmérés ugyanabba a koordináta-rendszerbe (jellemzően UTM zóna WGS84 datummal) legyen georeferálva, sub-pixel igazítási pontossággal.
Az összehasonlító pipeline: betölti az N. felmérés ortomózaikját és az N-1. felmérés ortomózaikját ugyanahhoz a burkolati szakaszhoz, kiszámítja a normalizált keresztkorrelációt vagy kölcsönös információ regisztrációt a kezdeti georeferálási igazítás finomításához, radiometriai normalizálást alkalmaz a különböző fényviszonyok kompenzálására, és kiszámítja a különbségi térképet, amely azonosítja a megváltozott pixeleket. A megváltozott pixelek típus szerint (új repedés, repedés szélesedése, kipattogzás növekedése, foltozás, FOD megjelenése) és súlyosság szerint (változás területe négyzetméterben, repedéshossz-növekedés méterben, repedésszélesség-növekedés milliméterben) kerülnek besorolásra.
| Romlási Mutató | Számítási Módszer | Mértékegység | Tipikus Éves Változás |
|---|---|---|---|
| Repedéshossz | Vektorizált repedéshálózat összehasonlítás | méter | 2-15 m / 100 négyzetméter |
| Repedésszélesség | Merőleges profil mérés illesztett helyeken | mm | 0,1-0,5 mm/év |
| Kipattogzott terület | Sokszög változásészlelés ortomózaikon | négyzetméter | 0,1-1,0 négyzetméter / 100 négyzetméter |
| PCI változás | ASTM D5340 újraszámítás frissített hibaképből | PCI pont | 3-8 pont/év (kezeletlen) |
| Nyomvályú mélység | Keresztmetszeti profil összehasonlítás pontfelhőkből | mm | 1-3 mm/év |
Verziótárolási Stratégia
Minden felmérési verzió teljes másolatának tárolása tiltóan költséges. A stratégiai megközelítés tárolja: a teljes alapfelmérést (1. verzió) a teljes képekkel, pontfelhőkkel és származtatott termékekkel, a növekményes verziókat (v2, v3, stb.) csak a nyers képeket és a számított változási delta adatokat tárolva, valamint a teljes újrakinyerési képességet, bármely verzió teljes termékkészletének újbóli előállításának lehetőségét a nyers képekből, ha az összehasonlításhoz vagy jelentéskészítéshez szükséges.
Egy 30 év alatt 10 felméréssel rendelkező burkolati szakasz esetében a teljes alapfelmérés 100 GB tárhelyet igényel. Minden növekményes felmérés 40 GB nyers képet és 1-2 GB változásészlelési terméket ad hozzá, ami a teljes sorozatra 500-700 GB-ot tesz ki, szemben az 1 TB-bal, ha minden verziót teljes egészében tárolnának. A 30-40%-os csökkentés jelentős repülőtéri szinten.
5. szakasz: Megőrzési és Archiválási Irányelvek
Az adatmegőrzési irányelvek szabályozzák, hogy a felmérési adatokat mennyi ideig kell megőrizni, mielőtt törölhetők vagy mélyarchívumba helyezhetők. Ezeket az irányelveket szabályozási követelmények, működési igények és gazdasági megfontolások vezérlik.
Szabályozás által Előírt Minimális Megőrzési Időszakok
| Hatóság | Dokumentum | Minimális Megőrzési Időszak | Hatály |
|---|---|---|---|
| FAA (USA) | AC 150/5380-7B | 5 év | Burkolatfelmérési nyilvántartások, PCI felmérések, M&R előzmények |
| ICAO | Annex 14 I. kötet | Eszköz üzemideje + nemzeti követelmény | Felmérési nyilvántartások, karbantartási naplók |
| EASA (EU) | 139/2014/EK rendelet | 5 év | Repülőtéri felmérési nyilvántartások |
| CAAC (Kína) | CCAR-140 | 10 év | Burkolatállapot és karbantartási nyilvántartások |
| Ausztrália CASA | MOS Part 139 | 7 év | Burkolatfelmérés és karbantartás |
| Transport Canada | TP 312 | 5 év | Repülőtéri felmérési dokumentáció |
Az FAA AC 150/5380-7B követelménye alapos olvasást érdemel. A 2.2.1.1 bekezdés előírja, hogy a burkolati leltáradatokat, helyszín, méretek, építési év, anyagtípus és AIP/PFC forrásfelhasználás, a burkolat élettartamáig kell megőrizni. A 2.2.1.3 bekezdés előírja az M&R előzményeket, beleértve a hibatípusokat, munkamennyiségeket és költségeket. Az A. függelék meghatározza, hogy a repülőtéri szponzoroknak minimum 5 évig kell megőrizniük a nyilvántartásokat, de az AC erősen sugallja, hogy a nyilvántartásokat addig kell megőrizni, amíg a burkolat üzemben van, az a szponzor, aki 5 év után eldobja a nyilvántartásokat, elveszíti a hosszú távú romlási trendek modellezésének képességét.
Működési Megőrzési Követelmények
A szabályozási minimumokon túl a működési megfontolások indokolják a hosszabb megőrzési időszakokat. Az időbeli romlás modellezéséhez legalább 3-5 felmérési ciklusra (9-15 év a 3 éves PCI ciklus mellett) van szükség a statisztikailag szignifikáns romlási görbék megállapításához minden egyes burkolati szakaszhoz. A jogi védhetőség megköveteli, hogy a felmérési nyilvántartásokat az esetleges balesetvizsgálat időtartamára megőrizzék, amely a burkolat állapotát érintheti, jellemzően 5-10 év az elévülési határidők szerint. A 20-40 éves burkolattervezési élettartamot lefedő eszközéletciklus-elemzéshez a teljes időszakra kiterjedő adatokra van szükség a tervezési feltételezések érvényesítéséhez és az idő előtti meghibásodások azonosításához.
Többszintű Archiválási Stratégia
Egy többszintű archiválási stratégia minimalizálja a tárolási költségeket, miközben kielégíti az összes megőrzési követelményt:
1. szint, Aktív Archívum (0-5 év): A teljes adathalmaz forró vagy meleg tárolón, másodperc alatti visszakeresési késleltetéssel. A teljes nyers képi anyag, pontfelhők, feldolgozott ortomózaikok, hibaképek és PCI jelentések azonnal hozzáférhetők az aktuális elemzéshez, az éves jelentéskészítéshez és az FAA megfelelőségi auditokhoz.
2. szint, Szabályozási Archívum (5-10 év): A nyers képek tömörítve (veszteségmentes JPEG2000 vagy WebP képekhez, LAS tömörítés pontfelhőkhöz) és áthelyezve hűvös felhőtárolóba. A feldolgozott termékek (ortomozaikok, jelentések) továbbra is hozzáférhetők. Visszakeresési késleltetés: percektől órákig.
3. szint, Állandó Archívum (10+ év): A metaadat katalógus határozatlan ideig megőrzésre kerül az adatbázisban. A nyers képek archiválása a Glacier Deep Archive vagy azzal egyenértékű hideg tárolóba. A feldolgozott termékeket csak akkor őrzik meg, ha azokat nem lehet a nyers adatokból újra előállítani. Visszakeresési késleltetés: 12-48 óra, csak rendkívüli körülmények között indítva (peres eljárás, balesetvizsgálat, jelentős felújítás tervezése).
Mindhárom szint változatlanul tartja a metaadat katalógust. Még akkor is, ha a pixel adatok hideg tárolóba kerülnek lassú visszakereséssel, a metaadat rekord, beleértve a miniatűröket, a származtatott méréseket, a PCI értékeket és a hibabesorolásokat, azonnal kereshető marad a jelentéskészítéshez és a trendek nyomon követéséhez anélkül, hogy adatvisszakeresési költségek merülnének fel.
6. szakasz: Adatbiztonság és Hozzáférés-vezérlés
A repülőtéri felmérési adatok érzékeny infrastrukturális információk. A nagy felbontású képek, LiDAR pontfelhők és hibaképek teljes készlete egy repülőtér mozgási területéről a burkolati infrastruktúra részletes sebezhetőségi felmérését jelenti. Az illetéktelen hozzáférés lehetővé teheti a fenyegető szereplők számára a gyengeségek azonosítását, fizikai behatolások megtervezését vagy a burkolat állapotára vonatkozó ismeretek rosszindulatú célokra történő kihasználását.
Hozzáférés-vezérlési Modell
A Szerepköralapú Hozzáférés-vezérlés (RBAC) a felmérési adatkezelés alapvető biztonsági modellje. Az RBAC modell hierarchikus jogosultságokkal rendelkező szerepköröket határoz meg:
| Szerepkör | Jogosultságok | Hatály |
|---|---|---|
| Felmérő | Feltöltés, saját felmérések megtekintése | Kijelölt felmérés csak |
| Mérnök | Megtekintés, elemzés, összehasonlítás felmérések között | Minden adat a kijelölt eszközökhöz |
| Burkolatkezelő | Megtekintés, elemzés, exportálás, újrafelmérés kezdeményezése | Minden adat a repülőtérre |
| Megfelelőségi Ellenőr | Megtekintés, exportálás, auditnyomhoz hozzáférés | Csak olvasható, minden adat |
| Rendszergazda | Felhasználók, szerepkörök, tárolási konfiguráció kezelése | Rendszerszintű, nincs adathozzáférés |
| Szabályozó (FAA/ICAO) | Megtekintés, exportálás megfelelőségi ellenőrzéshez | Csak olvasható, minden adat |
A jogosultsági részletesség kiterjed a térbeli hatókörre is, a 12/30-as futópályáért felelős mérnök nem férhet hozzá automatikusan a biztonságos előtér vagy az RFF létesítmény felmérési adataihoz. A geo-kerítés (geo-fencing) földrajzilag meghatározott sokszögek korlátozza az adathozzáférést: egy felhasználó szerepköre csak azokhoz a felmérési adatokhoz enged hozzáférést, amelyek felvételi helyszíne a számára engedélyezett térbeli hatókörbe esik.
Adattitkosítás
A felmérési adatokat nyugalmi állapotban és átvitel közben is titkosítani kell. A nyugalmi titkosítás AES-256 (Advanced Encryption Standard 256 bites kulcsokkal) használ, amely a Nemzetbiztonsági Ügynökség által a Szigorúan Titkos minősítésű információkhoz jóváhagyott szabvány. A felhőtároláshoz a szerveroldali titkosítás (SSE-S3 az AWS Key Management Service-szel) kezeli a titkosítási kulcsokat automatikus rotációval. Helyszíni NAS esetén a LUKS (Linux Unified Key Setup) teljes lemeztitkosítás vagy a hardveres titkosítás az öntitkosító meghajtókon egyenértékű védelmet nyújt.
Az átviteli titkosítás TLS 1.3 (Transport Layer Security) protokollt használ minden HTTP-alapú adatátvitelhez (API hívások, kép letöltések, katalógus lekérdezések). A NAS-ról a felhőbe történő átvitelhez az HTTPS kölcsönös TLS hitelesítéssel vagy SSH-alapú rsync SFTP-n keresztül biztosítja, hogy az adatokat ne lehessen elfogni az átvitel során. A VPN alagutak a repülőtéri hálózatok és a felhőszolgáltatók között egy további mélységi védelmi réteget adnak.
Audit Naplózás
A felmérési adatokhoz való minden hozzáférést megváltoztathatatlanul naplózni kell, a naplóbejegyzés nem törölhető vagy módosítható a létrehozása után, még a rendszergazdák által sem. Az audit naplók rögzítik: ki (felhasználói azonosító, szerepkör), mit (adatazonosító, fájlnév), mikor (UTC időbélyeg mikroszekundum pontossággal), hol (forrás IP-cím, földrajzi hely), hogyan (API végpont, alkalmazás), és eredmény (siker, hiba, elutasítás oka).
Az audit naplók írás-egyszer-olvasás-sokszor (WORM) tárolóban kerülnek tárolásra, akár felhőalapú objektumtárolóban, ahol az objektumzár engedélyezve van (S3 Object Lock megfelelőségi módban), vagy dedikált hardveres WORM eszközökben. Az audit naplók megőrzése jellemzően 3-7 év a szabályozási követelmények szerint (FAA Part 139, ICAO Annex 14 biztonsági rendelkezések). Az audit naplók negyedéves felülvizsgálata azonosítja a rendellenes hozzáférési mintákat, például egy felmérő, aki 50 000 képet tölt le hajnali 3-kor egy nem repülőtéri IP-címről.
Adatszuverenitás
A repülőtéri felmérési adatok határokon átnyúló átvitele adatszuverenitási szabályozások hatálya alá tartozik. Egy ICAO Szerződő Államban lévő repülőtér olyan felhőszolgáltatót használhat, amelynek adatközpontjai egy másik országban találhatók. A helyi légiközlekedési szabályozások tilthatják a repülőtéri felmérési adatok nemzeti határokon kívüli tárolását. Az adatkezelési architektúrának támogatnia kell a tárolás geo-kerítését: annak meghatározását, hogy az X repülőtér felmérési adatainak az X országban található adatközpontokban kell lenniük, és hogy a felhőszolgáltató más országokban lévő személyzete nem férhet hozzá az adatokhoz.
A felhőszolgáltatók adatlakóhelyi opciókat kínálnak: AWS Régiók (us-east-1, eu-west-1, ap-southeast-2, stb.), Azure Régiók és Google Cloud Régiók. Minden felmérési adathalmaz egy joghatósági címkét hordoz, amely meghatározza, hogy melyik felhőrégióban tárolható. A tárolóplatform kikényszeríti ezt a címkét: egy adatátviteli kérelem, amely az adatokat a számára engedélyezett joghatóságon kívülre vinné, API szinten elutasításra kerül.
7. szakasz: Integráció Eszközkezelő Rendszerekkel és Burkolatkezelő Rendszerekkel
A felmérési adatok akkor teremtenek értéket, ha integrálódnak azokkal a rendszerekkel, amelyek megtervezik, rangsorolják és végrehajtják a karbantartási és helyreállítási munkákat. Az elsődleges integrációs célpontok az Eszközkezelő Rendszerek (AMS) és a Burkolatkezelő Rendszerek (PMS) .
Integrációs Architektúra
Az integráció egy publikál-feliratkozik (publish-subscribe) mintát követ: a felmérési adatkezelő platform közzéteszi a feldolgozott állapotadatokat az AMS/PMS felé, és az AMS/PMS ezeket az adatokat fogyasztja elemzéshez, modellezéshez és munkatervezéshez. Az adatcsere RESTful JSON API-kat használ GeoJSON formátumban a geotérbeli jellemzőkhöz (hibasokszögek, repedésvonalak, szakaszhatárok).
A közzétett adattartalom minden egyes burkolati szakaszhoz a következőket tartalmazza: hibaleltár, az összes megfigyelt hiba listája az ASTM D5340 szerint, mindegyik típuskóddal (1-19 aszfalthoz, 21-33 betonhoz), súlyossági szinttel (L, M, H), mennyiséggel (négyzetláb vagy lineáris láb) és földrajzi koordinátákkal, állapotindexek, PCI érték szakaszonként, áganként és hálózatonként, konfidencia intervallumokkal a mintavételi sűrűségből számítva, változásészlelési mutatók, repedésterjedési sebesség, PCI romlási ütem, kipattogzás növekedési ütem, nyomvályú előrehaladása, összehasonlítva az összes korábbi felméréssel, javasolt M&R tevékenységek, automatikus kezelési javaslatok a hiba típusa és súlyossága alapján (repedés kitöltés, foltozás, ráépítés, rekonstrukció) becsült költségekkel és a kezelés alkalmazása esetén várható hátralévő élettartammal.
Adatcsere Szabványok
Az AASHTO PRS (Pavement Resource System) adatcsere formátum és az ISO 55000 eszközkezelési keretrendszer útmutatást nyújt a felmérési adatok integrációjához. A csereformátum meghatározza a kötelező mezőket: szakasz azonosító (globálisan egyedi), felmérés dátuma, felmérés módszere (PCI, PAVER, automatikus), hiba adatok (típus, súlyosság, mérték az ASTM D5340 szerint), állapotindex (számított PCI), menetkényelem (IRI hüvelyk/mérföldben, ha mérték), szerkezeti kapacitás (lehajlási adatok, ha FWD-t végeztek), felületi érdesség (súrlódási szám, ha mérték), és karbantartási előzmények hivatkozások.
PMS Integrációs Munkafolyamat
lépés, Leltár szinkronizálás: A PMS tartja karban a hiteles burkolati leltárt, szakaszokat, ágakat, hálózati hierarchiát, építési előzményeket, anyagtulajdonságokat. A felmérési platform ezt a leltárt importálja a felmérés beállításakor, és az összegyűjtött adatokat PMS szakaszazonosítókkal címkézi fel.
lépés, Adatgyűjtés: A felmérés végrehajtódik, képeket, pontfelhőket és nyers méréseket generálva, amelyek a metaadatokba ágyazott PMS szakaszazonosítókkal vannak ellátva.
lépés, Feldolgozás és elemzés: A képekből ortomózaikok készülnek. A hibaészlelés automatikus AI modelleken és/vagy manuális annotáción keresztül fut. A PCI kiszámítása az ASTM D5340 szerint történik. Az eredmények teljes metaadatokkal együtt a felmérési adatkezelő platformban tárolódnak.
lépés, Adatok publikálása: Az állapotadatok a PMS csereformátumba csomagolódnak, és API-n vagy fájlátvitelen keresztül kerülnek közzétételre (CSV, XML, JSON geotérbeli kiterjesztésekkel). A publikáció tartalmazza az állapotadatokat plusz a minőségi mutatókat (felmérés megbízhatósága, GSD, lefedettségi hiányosságok).
lépés, PMS betöltés: A PMS betölti az állapotadatokat, frissíti a szakasz állapotrekordjait, újraszámolja a hálózati szintű statisztikákat, futtatja a romlási modelleket, frissíti az M&R prioritásokat, és költségvetési forgatókönyveket generál. A PMS visszapublikál a felmérési platformra: kezelési rekordokat (mit végeztek, hol, mikor, költség), lehetővé téve a felmérési platform számára a kezelés hatékonyságának nyomon követését a kezelés előtti és utáni állapot összehasonlításával.
FAA PAVEAIR Integráció
Az FAA PAVEAIR rendszere (a hivatalos PMS a szövetségi támogatásban részesülő repülőterek számára, amelyek AIP forrásokat kapnak) meghatározott adatformátumokat igényel a felmérési adatok importálásához. A PAVEAIR elfogadja az állapotadatokat PAVER-formátumú lapos fájlokban, egy oszlopokkal határolt szöveges formátumban, amely megadja az ágat, szakaszt, hiba típusát, súlyosságát és mennyiségét. Azok a felmérési adatkezelő platformok, amelyek integrálódnak a PAVEAIR-rel, automatizálják az ASTM D5340 hibaadatok PAVEAIR-kompatibilis formátumba történő átalakítását, kiküszöbölve a kézi adatbeviteli hibákat és csökkentve a repülőtéri burkolatmérnökök adminisztratív terheit.
8. szakasz: Adatminőség és Ellenőrzés
Az adatminőség-ellenőrzés az a kapuőr, amely eldönti, hogy a felmérési adatok bekerülnek-e az állandó nyilvántartásba, vagy visszautasításra kerülnek újrafelvételre. Egyetlen, gyenge minőségű képekkel, helytelen georeferálással vagy hibás hibabesorolással szennyezett felmérés megrontja az időbeli elemzési láncot, minden későbbi összehasonlítás megbízhatatlan lesz, mert egy érvénytelen alapvonalra hivatkozik.
Minőségi Mutatók
| Minőségi Mutató | Elfogadási Küszöb | Mérési Módszer | Javítás |
|---|---|---|---|
| Talajmintavételi távolság (GSD) | ≤ 1.5 × tervezett GSD | Számított magasságból és gyújtótávolságból | Túl magas magasságú szakaszok újrarepülése |
| Kép élesség (MTF) | ≥ 0.3 a Nyquist frekvencián | Ferde él elemzés ISO 12233 szerint | Fókusz, környezeti rezgés ellenőrzése |
| Előrehaladó fedés | ≥ 80% | Fotogrammetriai lefedettségi jelentés | Újrarepülés módosított sebességgel/intervallummal |
| Oldalsó fedés | ≥ 60% | Fotogrammetriai lefedettségi jelentés | Újrarepülés módosított vonaltávolsággal |
| Geolokációs pontosság (RTK) | ≤ 5 cm RMS | GCP-k pontmaradványának ellenőrzése | GCP korrekció alkalmazása vagy újrarepülés |
| Geolokációs pontosság (nem RTK) | ≤ 1 m RMS | GCP-k pontmaradványának ellenőrzése | GCP korrekció alkalmazása elegendő céltárggyal |
| Kép expozíció (hisztogram) | Nincs levágott csúcsfény/árnyék | Hisztogram elemzés képenként | Expozíciós beállítások módosítása, újrarepülés, ha a képek > 5%-a |
| Pontfelhő sűrűség (LiDAR) | ≥ 50 pont/négyzetméter burkolatra | Pontsűrűség elemzés | Szkennelési sebesség vagy vonaltávolság módosítása |
| Hibaosztályozás pontossága | ≥ 85% egyetértés a szakértővel | QA minta a szakaszok 10%-ából | Kézi felülvizsgálat és korrekció |
Ellenőrzési Munkafolyamat
Automatikus ellenőrzés fut közvetlenül az adatfeltöltés után, még a feldolgozás megkezdése előtt. Egy minőség-ellenőrző szerver minden képet átvizsgál a következőkre: EXIF metaadatok teljessége (GPS koordináták jelen vannak és a várt földrajzi határon belül vannak, időbélyeg érvényes, kamera kalibrációs azonosító jelen van), hisztogram minősége (átlagos expozíciós érték 80-200 között a 0-255 skálán, a pixelek legfeljebb 0,1%-a van levágva a csúcsfényekben vagy árnyékokban), élesség mérés (MTF50 nagyobb, mint 0,3 ciklus/pixel a ferde él módszerrel), és GSD számítás a magasságból és gyújtótávolságból, ellenőrizve a felmérési tervvel szemben.
Feldolgozás utáni ellenőrzés fut a fotogrammetriai rekonstrukció és a hibaelemzés után. A kulcsfontosságú ellenőrzések a következők: lefedettség teljessége, a felmérési tervben szereplő minden burkolati szakaszt megfelelő fedéssel képeztek le (a fotogrammetriai ritka pontfelhő sűrűségéből számítva), georeferálási pontosság, a talajellenőrző pontok maradványai a felmérési specifikáción belül vannak (jellemzően 0,05 m RMS RTK esetén, 0,5 m RMS nem RTK esetén), és hibabesorolási audit, a burkolati szakaszok véletlenszerű 10%-os mintáját egy minősített PCI-felügyelő manuálisan felülvizsgálja, aki összehasonlítja az automatikus hibabesorolásokat a manuális értékeléssel.
Elutasítási kritériumok: Bármely felmérés, amely nem felel meg az automatikus geolokációs pontosság, lefedettség teljessége vagy képminőségi küszöbértékeknek, azonnali újrarepülésre van jelölve. Az a szakasz, amelynek GSD-je meghaladja a tervezett érték 1,5-szeresét, nem képes megbízható repedésszélesség-méréseket előállítani, a szakasz újrarepülése a megfelelő magasságban kötelező, mielőtt az adatok bekerülnének az állandó archívumba.
9. szakasz: Szabályozási Adatmegőrzési Követelmények
A felmérési adatok megőrzésére vonatkozó szabályozási követelmények képezik azt az alapvonalat, amely köré az összes adatkezelési irányelvet meg kell tervezni. A megőrzési követelményeknek való meg nem felelés a repülőtereket szövetségi finanszírozás elvesztésének (AIP támogatások, PFC jóváhagyások), tanúsítás felfüggesztésének (az ICAO Annex 14 38. cikke szerint), és jogi felelősségnek teszi ki burkolattal kapcsolatos incidensek esetén.
FAA Követelmények (Egyesült Államok)
FAA Advisory Circular 150/5380-7B (dátum: 2014.10.10.) szabályozza a burkolatkezelési program dokumentációját a szövetségileg kötelezett repülőterek számára. Az AC az A. függelékben határozza meg a minimális nyilvántartási követelményeket:
A burkolati leltár nyilvántartásoknak tartalmazniuk kell az építési évet, anyagtípusokat, rétegvastagságokat, méreteket és AIP/PFC finanszírozási jelzőket. Ezeket a nyilvántartásokat a burkolat élettartamáig kell megőrizni, mert ezek képezik az alapot a szerkezeti elemzéshez, a hátralévő élettartam becsléséhez és az M&R stratégia kiválasztásához.
Burkolatállapot adatokat (PCI felmérések, hibaleltárak, állapotbesorolások) a felmérés dátumától számított minimum 5 évig kell megőrizni. A gyakorlatban az 5 éves minimum nem elegendő az időbeli modellezéshez, az FAA ösztönzi a repülőtereket, hogy az állapotadatokat a teljes burkolatélettartamra őrizzék meg.
A karbantartási és helyreállítási előzményeket meg kell őrizni, beleértve a munkatípusokat, dátumokat, költségeket, mennyiségeket és a vállalkozó adatait. Ezek az adatok lehetővé teszik a hatékonyságelemzést: a 2022-ben alkalmazott repedéskitöltés valóban meghosszabbította-e a burkolat élettartamát a tervezett módon?
Felmérési jelentéseket és PAVER kimeneteket minimum 5 évig kell megőrizni, és elérhetőnek kell lenniük az FAA megfelelőségi ellenőrzései során történő felülvizsgálatra. Az FAA kérhet több felmérési ciklusra visszanyúló nyilvántartásokat a romlási trendek és a program hatékonyságának értékeléséhez.
ICAO Követelmények (Nemzetközi)
ICAO Annex 14 I. kötet, 10. szakasz (Repülőtér Karbantartása) és ICAO Repülőtéri Szolgálati Kézikönyv (Doc 9137) 2. rész (Burkolat) nemzetközi szabványokat határoznak meg a felmérési nyilvántartások vezetésére:
A repülőtér-üzemeltetőknek meg kell őrizniük a felmérések, karbantartások és javítások nyilvántartását a burkolat üzemidejének végéig, plusz az Állam által meghatározott bármely további időszakra.
Ez a szabvány a megőrzési kötelezettséget a teljes eszközélettartamra helyezi, ami repülőtéri burkolatok esetében jellemzően 20-40 év, az építés minőségétől, a terheléstől és a környezeti feltételektől függően. A nemzeti légiközlekedési hatóságok meghosszabbíthatják ezt az időszakot a polgári légiközlekedési előírásaikban.
A felmérési nyilvántartásoknak tartalmazniuk kell: a felmérés dátumát és időpontját, a felmérő azonosítását, az alkalmazott felmérési módszereket, a felmérés eredményeit (hibatípusok, súlyosság, mérték), valamint a megtett vagy javasolt korrekciós intézkedéseket.
A burkolatszilárdsági nyilvántartásokat (ACN/PCN) a burkolat élettartamáig kell megőrizni, és frissíteni kell, amikor szerkezeti változások történnek (ráépítés, rekonstrukció). A PCN jelentés az AIP (Aeronautical Information Publication) publikálásához és a nemzetközi légiforgalmi műveletekhez szükséges.
ICAO PANS-Aerodromes (Doc 9981) további működési követelményeket ad hozzá a mozgási terület felmérési nyilvántartásaihoz, előírva, hogy a nyilvántartásokat legalább 3 évig kell megőrizni a rutin felmérések esetében, és hosszabb ideig a súlyos, biztonságkritikus hiányosságokat érintő megfigyelések esetében.
EASA Követelmények (Európai Unió)
139/2014/EU bizottsági rendelet (Repülőtéri Rendelet) és annak Elfogadott Megfelelőségi Eszközei (AMC) előírják:
A repülőtér-üzemeltetőknek nyilvántartáskezelő rendszert kell létrehozniuk a biztonságirányítással kapcsolatos repülőtéri adatok és dokumentáció megőrzésére.
Alétfontosságú (essential) vagy kritikus (critical) besorolású légiközlekedési adatokat (a felmérési adatokat is beleértve) az EASA adatminőségi követelményei (73/2010/EK rendelet) szerint 5 évig kell megőrizni, a megőrzési időszak alatt ellenőrzött adatminőséggel. A rutin (routine) besorolású adatokat 3 évig kell megőrizni.
Az EASA keretrendszer előírja az adatintegritás figyelését is, a szabályozási megfelelés miatt tárolt felmérési adatokat időszakonként ellenőrizni kell az integritás szempontjából (ellenőrzőösszeg ellenőrzés, bitrothadás észlelés), hogy biztosítsák azok használhatóságát a megőrzési időszak alatt.
10. szakasz: Adatkezelés a TarmacView Kontextusában
A TarmacView fejleszti a repülőtéri burkolatállapot-felmérést, amelyet még nem kínál szolgáltatásként. A platform már most is tervez felmérési repüléseket és rögzít georeferált képeket RTK pozicionálással, körülbelül ±1 cm pontossággal. A képek megőrzésre kerülnek, így egy felmérés újrafuttatható egy újabb modellen.

A gyakorlati szemléltetésként, hogy ezek az adatkezelési elvek hogyan alkalmazhatók működési környezetben, vegyük fontolóra a felmérési munkafolyamatot egy közepes csomóponti repülőtéren:
A burkolatmérnöki csapat egy DJI Matrice 350 RTK drónt telepít Zenmuse P1 45 MP-es full-frame kamerával a hároméves PCI felméréshez. A drón a előre megtervezett repülési útvonalat követi, amely 3,2 millió négyzetlábnyi burkolatot fed le 100 láb AGL magasságban, 85% előrehaladó és 70% oldalsó fedéssel. A repülés 16 438 képet generál, összesen 287 GB méretben. A feltöltés során egy automatikus QC lépés észleli, hogy a B gurulóút északi szakaszáról készült 142 kép GSD-je meghaladja az 1,8 mm/pixelt a barometrikus magasságérzékelő eltérése miatt. A QC lépés megjelöli ezeket a képeket, és generál egy újrarepülési munkamegrendelést arra a konkrét 0,3 mérföldes szakaszra. Az újrarepülés után a teljes adathalmaz átmegy a QC-n.
A fotogrammetriai pipeline a képeket 1 mm GSD-jű ortomózaikká dolgozza fel, 3 cm RMSE geolokációs pontossággal (12 talajellenőrző pont ellenében ellenőrizve). Az AI hibafelismerő modell 1847 egyedi hibapéldányt azonosít az összes burkolati szakaszon. Egy minősített PCI felügyelő felülvizsgál egy 10%-os véletlenszerű mintát, és 92,3%-os egyetértést talál az automatikus osztályozással. A 7,7%-os eltérés egyetlen előtérszakaszon lévő, alacsony súlyosságú blokk repedéseknél összpontosul, amelyet a felügyelő manuálisan javít.
A végső állapotjelentés közzétételre kerül a PMS felé: hálózati szintű PCI 74 (Megfelelő), 12 szakasz Súlyos állapotban (PCI 40-55), 31 szakasz Megfelelő állapotban (PCI 56-70), és 42 szakasz Jótól Kiválóig állapotban (PCI 71-100). A 2022-es felméréssel való időbeli összehasonlítás a hálózati szintű PCI 4,2 pontos csökkenését mutatja, ami összhangban van a modellezett romlási ütemmel. Három szakasz gyorsult romlást mutat (PCI esés > 8 pont), ami kivizsgálást indít a lehetséges szerkezeti problémák miatt.
A teljes adathalmaz, 287 GB nyers kép, 42 GB pontfelhő, 8 GB ortomózaik, 2 GB feldolgozott hibaadat, és a jelentés PDF, 90 napig az aktív archívumban (helyszíni NAS) tárolódik, majd áthelyezésre kerül a meleg felhőtárolóba (S3 Standard-IA) 5 évre az FAA AC 150/5380-7B megőrzési követelményeinek kielégítésére. 5 év után áthelyezésre kerül a hideg archívumba (S3 Glacier Deep Archive) a fennmaradó burkolatélettartamra. A metaadat katalógus határozatlan ideig megtartja a teljes kereshető rekordot.
Ez a munkafolyamat, amelyet az átfogó adatkezelés tesz lehetővé, a 3. éves felmérést egy megfelelőségi gyakorlatból stratégiai eszközzé változtatja. A repülőtéri mérnök egyetlen katalóguskereséssel lekérdezheti bármely burkolati szakasz 15 éves állapotelőzményét, összehasonlíthatja a romlási ütemeket a hasonló építésű és terhelésű szakaszok között, és minden karbantartási finanszírozási kérelmet kvantitatív állapotadatokkal és modellezett előrejelzésekkel védhet meg.
Gyakran Ismételt Kérdések
- Mennyi adatot generál egy repülőtéri burkolatfelmérés?
- Egyetlen, teljes lefedettségű repülőtéri burkolatfelmérés egy 100 láb magasságban, 1 mm/pixel talajmintavételi távolsággal repülő drónnal 10 000-50 000 képet, körülbelül 300-1500 GB nyers képi anyagot, valamint további 50-200 GB feldolgozott terméket (ortomozaik, pontfelhő, hibaképek) generál. Egy 30 éves eszközéletciklus alatt ez repülőterenként 10-50 TB-ra nő. A 3 éves PCI-felmérési ciklusokkal az FAA AC 150/5380-7B szerint egy 2 millió négyzetlábnyi burkolt felülettel rendelkező közepes méretű repülőtér körülbelül 15-20 TB felmérési adatot halmoz fel egy évtized alatt.
- Melyik tárolási architektúra a legjobb a felmérési adatokhoz?
- Az iparági legjobb gyakorlat a felmérési adatokhoz egy hibrid architektúra, amely kombinálja a helyszíni NAS-t az aktív/forró adatokhoz és a felhőalapú objektumtárolást a meleg/hideg archiváláshoz. A helyszíni tárolás (NAS 10-100 TB kapacitással, RAID 6 vagy ZFS RAID-Z2 redundanciával) biztosítja az alacsony késleltetésű hozzáférést, amely az aktív feldolgozási és elemzési fázisok során szükséges. A felhőalapú objektumtárolás (S3-kompatibilis, Wasabi, Azure Blob) korlátlan skálázhatóságot, geo-redundanciát és életciklus-kezelést biztosít az archivált felmérési adatokhoz. A hibrid megközelítés egyensúlyt teremt a teljesítménykövetelmények és a hosszú távú tárolás gazdaságossága között.
- Milyen metaadatok elengedhetetlenek a felmérési adatok kezeléséhez?
- Minden felmérési képnek és adathalmaznak minimum a következőket kell tartalmaznia: (1) felvétel dátuma és időpontja (UTC), (2) földrajzi koordináták (szélesség, hosszúság, magasság), (3) eszközazonosító (12/30-as futópálya, A gurulóút, 3-as előtér), (4) érzékelő típusa és kalibrációs azonosító, (5) feldolgozási pipeline verziója és dátuma, (6) felmérési program és felmérési azonosító, (7) adatminőségi mutatók (GSD, lefedettség teljessége, geolokációs pontosság). A SpatioTemporal Asset Catalog (STAC) szabvány kiváló keretet biztosít e metaadatok kereshető, interoperábilis formátumban történő rendszerezéséhez.
- Mennyi ideig kell megőrizni a felmérési nyilvántartásokat az FAA előírásai szerint?
- Az FAA Advisory Circular 150/5380-7B értelmében a repülőtéri szponzoroknak meg kell őrizniük a burkolatkezelési nyilvántartásokat, beleértve a felmérési jelentéseket, a PCI adatokat, a karbantartási nyilvántartásokat és az állapotfelméréseket, legalább 5 évig. Az ICAO Annex 14 előírja a repülőtér-üzemeltetők számára, hogy a felmérési és karbantartási nyilvántartásokat a burkolati eszköz teljes üzemidőtartama alatt, valamint a nemzeti légiközlekedési hatóság által meghatározott bármely további időszakban megőrizzék. A nyers felmérési képek megtartása a teljes eszközéletciklusra (20-40 év) lehetővé teszi az időbeli elemzést.
- Hogyan működik az adatok verziókezelése az ismételt felméréseknél?
- Az ismételt felmérések adatverziókezelése egy állandó felmérési azonosítót (UUID) és verziószámot rendel minden egyes teljes felmérési adathalmazhoz. Amikor egy burkolati szakaszt újra felmérnek, az új adatok ugyanazzal az eszközazonosítóval, de egy új verzió-időbélyeggel kerülnek megjelölésre. Az időbeli összehasonlító eszközök az N. felmérést az N-1. felméréssel vetik össze pontosan ugyanazon a földrajzi helyen, pixel-pixelhez és hiba-hibához viszonyított különbségeket számolva. Az adatverziókezelés lehetővé teszi az automatikus változásészlelést, a repedések terjedési sebességének, a kipattogzott területek növekedésének és a PCI romlásának számszerűsítését szakaszonként több felmérési cikluson keresztül.
- Milyen adatbiztonsági ellenőrzések szükségesek a felmérési adatokhoz?
- A repülőtéri felmérési adatok többrétegű biztonsági ellenőrzéseket igényelnek, beleértve: szerepköralapú hozzáférés-vezérlés (RBAC), amely különbséget tesz a felmérő, mérnök, vezető és szabályozói szerepkörök között, az adatok titkosítása nyugalmi állapotban (AES-256) és átvitel közben (TLS 1.3), megváltoztathatatlan naplózás minden adathozzáférési és -módosítási eseményről, földrajzi hozzáférési korlátozások az érzékeny repülőtéri adatok esetében, valamint adatszuverenitásnak való megfelelés a határokon átnyúló adatátvitel során.
- Hogyan integrálódnak a felmérési adatok a Burkolatkezelő Rendszerekkel?
- A felmérési adatkezelő platformok és a Burkolatkezelő Rendszerek (PMS) közötti integráció egy publikál-feliratkozik mintát követ. A felmérési platform közzéteszi a feldolgozott állapotadatokat, a hiba típusát és súlyosságát az ASTM D5340 szerint, a PCI besorolásokat szakaszonként, a repedéstérképeket, a nyomvályú-méréseket és az FOD veszélyhelyeket a PMS számára szabványosított API-kon keresztül (RESTful JSON, GeoJSON jellemzők). A PMS ezeket az adatokat használja fel hálózati szintű elemzéshez, M&R prioritások meghatározásához, költségvetés-optimalizáláshoz és hosszú távú teljesítménymodellezéshez. Az FAA AC 150/5380-7B előírja, hogy ennek az integrációnak minimum a következőket kell támogatnia: burkolati leltár frissítése, állapotindex rögzítése, M&R előzmények nyomon követése és teljesítmény-előrejelzés.
- Milyen nemzetközi szabályozási követelmények vonatkoznak a felmérési adatok megőrzésére?
- Nemzetközi szinten az ICAO Annex 14 I. kötet 10. szakasza (karbantartás) és az ICAO Repülőtéri Szolgálati Kézikönyv Doc 9137 2. része (burkolat) előírja a repülőtér-üzemeltetők számára a felmérési és karbantartási nyilvántartások vezetését. Az EU EASA rendeletei (139/2014/EK bizottsági rendelet) előírják, hogy a légiközlekedési adatokat 5 évig vagy tovább kell megőrizni az adatkritikussági besorolástól függően. Az Egyesült Államokban az FAA AC 150/5380-7B 5 éves minimális megőrzési időt határoz meg a PMP nyilvántartásokra. Ázsiában a CAAC (Kína) és a JCAB (Japán) hasonló, 5-10 éves megőrzési keretrendszereket fogadott el, amelyek összhangban vannak az ICAO SARPs-ekkel. Ausztrália MOS Part 139 7 évet ír elő.
Ez egy referenciabejegyzés. A TarmacView drónos ellenőrzési szolgáltatásokat nyújt, és nem árulja az ebben a szószedetben leírt felszereléseket vagy anyagokat.


