ICAO PANS-AIM (Doc 10066) és eTOD: az akadályadatok pontossága területenként

Milyen pontosságot ír elő az eTOD az akadályadatokra területenként, az EASA-útmutatóból és az Annex 14-ből, és mit hagy az ICAO PANS-AIM (Doc 10066) az adatkatalógusra.

Közzétéve 2026-10-23 Frissítve 2026-11-06 Ellenőrizte Štefan Moravík · 2026-11-05 10 PERC OLVASÁS
ICAO PANS-AIM (Doc 10066) és eTOD: az akadályadatok pontossága területenként
MASZT · MEGKÖZELÍTÉS · ALKONY
Közvetlen válasz
Az Annex 14 a számokat a PANS-AIM-re (Doc 10066) hagyja. Az EASA (EU) 139/2014 rendelethez kiadott útmutatója területenként táblázatba foglalja az akadálykövetelményeket: vízszintes és függőleges pontosság 0,5 m és 0,5 m a 3. területen, 5 m és 3 m a 2. területen, 2,5 m és 1 m a 4. területen, 50 m és 30 m az 1. területen, 90 százalékos megbízhatósági szinten.
Főbb tanulságok
  1. 01 Az Annex 14 2.1.1 és 2.5.5 pontja szabvány, de a Doc 10066 1. és 8. függelékére mutató utalások megjegyzésekben vannak, a megjegyzések pedig nem részei a szabványoknak. A pontossági számok magában a Doc 10066-ban találhatók.
  2. 02 Az ADR.OPS.A.005(a) pont GM4 útmutatója adja a négy lefedési területet és az 1. és 2. táblázatot. Az EASA szerint az útmutató anyag nem kötelező érvényű, ezért a kötelező érvényű kapcsolat az ADR.OPS.A.010(b) pont, amely a pontosságot az aeronautikai adatkatalógushoz köti.
  3. 03 Az akadályok pontossága a futópálya felé szigorodik. A vízszintes pontosság 50 m az 1. területen, 5 m a 2. területen, 0,5 m a 3. területen és 2,5 m a 4. területen, 90 százalékos megbízhatósági szinten.
  4. 04 A repülőtér határán belüli és a 3. területen lévő akadályok koordinátáit az AIS-szolgáltatóhoz (légiinformációs szolgáltatás) fokban, percben, másodpercben és tized másodpercben kell eljuttatni, a tetőmagassággal, típussal, jelöléssel és világítással együtt.
  5. 05 A TarmacView ma nem állít elő eTOD-adatkészletet. Egy drónos felmérés az akadályadatok egyik bemenete lehet, de az AIS-szolgáltatónak szánt adathoz formális megállapodás kell az adatforrással és pontossági elemzés.
Ezen az oldalon · 10 szakaszok
Célja
Repülőtér-üzemeltetők és biztonsági megbízottak, akiktől akadályadatot kérnek, és tudniuk kell, melyik pontosság melyik területre vonatkozik.
Felmérők és adatforrások, akik repülőtéri felmérést terveznek, és egy helyen szeretnék látni a területdefiníciókat és a számszerű követelményeket.
Az EU-n kívüli mérnökök, akik összevetik az ICAO-utat az EASA és az FAA útjával.
Nem célja
Műszeres repülési eljárások vagy térképek tervezése, amelyeket a PANS-OPS és az Annex 4 szabályoz.
A Doc 10066 szövegének olvasása. Fizetős, és ehhez az oldalhoz nem nyitották meg.

Az eTOD szerint az EASA útmutatója 0,5 m vízszintes és 0,5 m függőleges pontosságot kér az Area 3-ban lévő akadályokra, 5 m és 3 m pontosságot az Area 2-ben, 2,5 m és 1 m pontosságot az Area 4-ben, 50 m és 30 m pontosságot az Area 1-ben, mindegyiket 90 százalékos megbízhatósági szinten. Az ICAO PANS-AIM táblázatai fizetősek, ezeket nem olvastuk el.

Az elektronikus terep- és akadályadat, az eTOD, a digitális akadály- és terepadatok rekordjainak és azoknak a szabályoknak a neve, amelyek szerint jónak kell lenniük. Az Annex 14 a pontossági és integritási osztályokhoz a PANS-AIM-re (Doc 10066) mutat. Az alábbi számok az EASA (EU) 139/2014 rendelethez kiadott ingyenes útmutatójából és az Annex 14-ből származnak, és mindegyik hozzá van kötve ahhoz az oldalhoz, amelyről kiolvastuk. Az üzemeltetőnek szánt gyakorlati olvasathoz lásd cikkünket: milyen pontosságot kell teljesítenie az akadályadatoknak .

Mi kötelező és mi csak útmutató

Kezdjük az ICAO-val. Az Annex 14 I. kötetének 9. kiadása 2.1.1 pontja szerint a repülőtérhez kapcsolódó aeronautikai adatok meghatározásának és jelentésének „meg kell felelnie az aeronautikai adatok felhasználóinak igényeit kielégítő pontossági és integritási osztályozásnak”. Az alatta lévő megjegyzés szerint ezek a specifikációk a PANS-AIM (Doc 10066) 1. függelékében vannak. A 2.5.5 pont az akadályokról szól, megjegyzése szerint pedig a Doc 10066 8. függeléke „a 2. és 3. területen lévő akadályadatok meghatározására vonatkozó követelményeket tartalmaz”. Mindkét pont szabvány. A megjegyzések nem azok. Az előszó szerint a megjegyzések „tényszerű információkat vagy hivatkozásokat” adnak, és „nem képezik a szabványok vagy ajánlott gyakorlatok részét”. Az Annex 14 tehát megköveteli, hogy az adat feleljen meg felhasználói igényeinek, a számokat pedig egy külön ICAO-dokumentumra hagyja. Az Annex 14 módosítási jegyzékében a 14. módosítás (8. kiadás) alatt a PANS-AIM bevezetése és az Annex 15 átszervezése miatti következményes módosítás szerepel, amely a hivatkozások, az adatminőségi követelmények és az adathiba-észlelési követelmények változását fedi le.

Az uniós út más. Az (EU) 139/2014 rendelet ADR.OPS.A.005 pontja szerint a repülőtér-üzemeltető megfelelő mértékben meghatározza, dokumentálja és karbantartja a repülőtérrel kapcsolatos adatokat, és eljuttatja azokat a felhasználóknak, a légiforgalmi szolgálatoknak és az AIS-szolgáltatóknak. Az ADR.OPS.A.010(b) pont szerint az aeronautikai adatok pontosságának az aeronautikai adatkatalógusban meghatározottnak kell lennie. Az ADR.OPS.A.030 pont szerint, ha az üzemeltető adatot hoz létre, dolgoz fel vagy továbbít az AIS-szolgáltatónak, a (EU) 2017/373 végrehajtási rendelet III. melléklete 1. függelékének adatainak meg kell felelniük a katalógus előírásainak. A területdefiníciók és az 1. és 2. táblázat az ADR.OPS.A.005(a) ponthoz tartozó GM4 útmutatóban vannak. Az EASA saját terminológiája szerint az útmutató anyag „nem kötelező érvényű anyag”, amely egy követelmény megértését segíti.

Ebből egyszerű státusz következik. Az Annex 14 mondatai ICAO-szabványok. A Doc 10066 külön ICAO-dokumentum, amelyet az Annex 14 csak megjegyzésekben említ. Az EASA-táblázatok útmutatók, a kötelező uniós kötelezettség pedig az, hogy az adatkatalógus előírásait teljesítsük. Ez az oldal azért idézi az EASA-táblázatokat, mert ezek azok a számok, amelyeket az olvasó ingyen ellenőrizhet.

A régebbi anyagok még mindig a (EU) 73/2010 rendeletre hivatkoznak az adatminőségről. Az (EU) 2020/469 végrehajtási rendelet 4. cikke 2022. január 27-i hatállyal hatályon kívül helyezi. A svéd végrehajtási terv egyik lábjegyzete ugyanezt rögzíti, és hozzáteszi, hogy tartalmát a 2017/373 és a 139/2014 rendelet hordozza.

A négy lefedési terület

A GM4 az ADR.OPS.A.005(a) ponthoz, a 2026. márciusi Easy Access Rules for Aerodromes 261-267. oldalán határozza meg a területeket. Az alábbi értékeket ebből a szövegből olvastuk ki.

EASA ÚTMUTATÓ ANYAG

Lefedési területek az ADR.OPS.A.005(a) GM4-ben

1. terület
Az állam teljes területe.
2a. terület
A futópálya körüli téglalap, amelyet a futópályasáv és az esetleges felszállási biztonsági sáv alkot.
2b. terület
A 2a. terület végétől a felszállás irányában, 10 km hosszan, mindkét oldalon 15 százalékos kiszélesedéssel.
2c. terület
A 2a. és 2b. területen kívül, legfeljebb 10 km-re a 2a. terület határától.
2d. terület
A 2a., 2b. és 2c. területen kívül, legfeljebb 45 km-re a repülőtéri vonatkoztatási ponttól, vagy a meglévő TMA határáig, attól függően, melyik van közelebb.
3. terület
A mozgási területhez csatlakozik: a futópálya szegélyétől a futópálya középvonalától 90 m-ig, és a mozgási terület többi részének széléig 50 m-ig.
4. terület
A küszöb előtt 900 m-rel és a meghosszabbított középvonal mindkét oldalán 60 m-rel, II. vagy III. kategóriás pontossági megközelítési futópályán. Ha a 900 m-en túli terep hegyvidéki vagy más módon jelentős, a hosszát legfeljebb 2000 m-ig célszerű meghosszabbítani.

A 2a-2d. terület és a 3. terület a repülőtér ismert részeiből épül fel. A futópályasáv , a felszállási biztonsági sáv és a mozgási terület adja a belső széleket, a repülőtéri vonatkoztatási pont pedig a 45 km-es határt rögzíti.

Mely akadályokat gyűjtik be

A gyűjtés nem azt jelenti, hogy minden, ami a területen belül van. Minden területnek van gyűjtési felülete vagy magassági küszöbe, és csak az, ami átnyúlik rajta, tartozik a hatókörbe. A GM4 ezeket részletesen leírja.

Az 1. területen a talajtól 100 m vagy annál magasabb akadályokra vonatkozó adatot kell gyűjteni és rögzíteni. A 2. területen a 2a. felület a középvonal mentén 3 m-rel van a legközelebbi futópálya magassága fölött, a felszállási biztonsági sáv részein pedig a legközelebbi futópályavég magasságában. A 2b. és 2c. felület 1,2 százalékban lejt. A 2d. felület 100 m-rel van a talaj fölött. A (EU) 2017/373 végrehajtási rendelet AIS.TR.360(c) pontja szerint a 2b. területen a 3 m-nél alacsonyabb, a 2c. területen pedig a 15 m-nél alacsonyabb akadályokat nem kell gyűjteni. A 3. területen a felület 0,5 m-rel van a mozgási terület legközelebbi pontján átmenő vízszintes sík fölött. A 4. területen részletesebb akadályadat gyűjthető a 2. táblázat 4. oszlopának megfelelően.

Az AMC1 ADR.OPS.A.005 pont ezután megmondja, mit kell az üzemeltetőnek biztosítania. Elektronikus akadályadat a 2. területen, a repülőtér határán belül minden olyan akadályról, amelyet a légiforgalomra veszélyesnek ítéltek. Elektronikus terep- és akadályadat a 2a. területen a gyűjtési felületet áttörő akadályokról, a felszálló repülési útvonal akadályazonosító felületeibe való behatolásokról, és a repülőtér akadályhatárolt felületeibe való behatolásokról. A 4. területen adatra akkor van szükség, ha CAT II vagy III műveleteket állapítottak meg, és az üzemeltetőnek részletes terepinformáció kell ahhoz, hogy megítélje a terep hatását a rádiómagasságmérő által meghatározott döntési magasságra. Ezek AMC-k, ezért mindegyik ajánlásként fogalmaz.

Akadályadatok számszerű követelményei

A GM4 2. táblázata az, amelyet az olvasók kérnek. Az 1. táblázat a terepre vonatkozik, ugyanazokat az értékeket közli, és hozzáad egy pontköz-sort: 3, 1, 0,6 és 0,3 ívmásodperc, ami nagyjából 90 m, 30 m, 20 m és 9 m. Az 1. táblázat a 266. oldalon, a 2. táblázat a 267. oldalon van. Mindkettőt a megjelenített oldalakon ellenőriztük, nem csak a kinyert szövegen.

AKADÁLYADATOK

A GM4 ADR.OPS.A.005(a) 2. táblázata: akadályadatok számszerű követelményei

EASA Easy Access Rules for Aerodromes, 2026. márciusi kiadás, 267. oldal. Útmutató anyag, nem végrehajtási szabály. · Verified 2026-10-23
Követelmény1. terület2. terület3. terület4. terület
Függőleges pontosság30 m3 m0,5 m1 m
Függőleges felbontás1 m0,1 m0,01 m0,1 m
Vízszintes pontosság50 m5 m0,5 m2,5 m
Megbízhatósági szint90 %90 %90 %90 %
Integritási szint (adatosztályozás)RutinAlapvetőAlapvetőAlapvető
Karbantartási időszakSzükség szerintSzükség szerintSzükség szerintSzükség szerint

Három dolog olvasható ki belőle.

A pontosság az 1. területtől a 3. felé szigorodik. A 4. terület mindkét tengelyen a 2. és 3. terület között van: vízszintesen 2,5 m, függőlegesen 1 m.

A felbontás nem pontosság. A GM1 az ADR.OPS.A.010(d) ponthoz kimondja, hogy a felbontásnak a tényleges pontossággal arányosnak kell lennie, és a kettő között 10-100-szoros tényezőt ad meg. Egy 0,5 m pontosságú adat 0,01 m felbontással megfelel ennek a szabálynak, de a 0,00001 m-es tárolás olyan pontosságot sugallna, amelyet a felmérés soha nem adott.

Az integritási oszlop nem szám. Az Annex 14 három osztályt határoz meg aszerint, mekkora kockázata van a sérült adat használatának. Rutin adatnál annak valószínűsége, hogy a biztonságos repülés és leszállás súlyosan veszélybe kerül, nagyon alacsony. A középső osztálynál alacsony, a kritikusnál magas. Az 1. terület akadályadata rutin, a másik három terület a középső osztályba esik, amelyet a szöveg alapvetőnek nevez. Az ADR.OPS.A.010(c)(2) pont szerint ennél az osztálynál a sérülésnek a teljes folyamat egyetlen szakaszában sem szabad előfordulnia, és szükség szerint további folyamatok is szerepelnek.

Mit tartalmaz minden akadályrekord

A pontosság csak egy mező. Az Annex 14 2.5.5 pontja szerint a repülőtér határán belüli 2. területen és a 3. területen lévő akadályok földrajzi koordinátáit fokban, percben, másodpercben és tized másodpercben kell mérni és jelenteni az AIS-hatóságnak. Hozzáteszi minden akadály tetőmagasságát, típusát, jelölését és világítását, ha van. Az AMC1 ADR.OPS.A.005(b) pont ugyanezt megismétli az üzemeltetőnek.

A vonatkoztatási rendszereket az ADR.OPS.A.020 pont rögzíti. A légi navigációhoz az üzemeltető a vízszintes referenciarendszernek a WGS-84-et, a függőlegesnek az átlagos tengerszint alapját használja. A GNSS-felmérés az ellipszoid fölötti magasságot méri, ezért az adathalmaz magasságához egy geoid modell kell, hogy átszámítsa azt átlagos tengerszint feletti magasságra. Az Egyesült Királyság polgári légiügyi hatóságának, a CAP 1732 2.5 pontja mind ortometrikus, mind ellipszoidos magasságot kér, és figyelmeztet, hogy a geoid és az ellipszoid közötti eltérés a megengedettnél nagyobb hibát okozhat. Ez brit útmutató, ezért példaként érdemes olvasni. Az RTK-ról, dátumokról és eltérő koordinátákról szóló blogbejegyzés ugyanezt a csapdát tárgyalja.

Az adat láncolata a számok körül

A számok az eredeti adatra vonatkoznak, és az adatnak meg kell őrizniük azokat az útja során. Az ADR.OPS.A.010(a) pont szerint a minőségi követelményeket az adat létrehozásakor kell teljesíteni, és az átvitel alatt fenn kell tartani. A nyomonkövethetőség, az időszerűség, a teljesség és a formátum külön sorokat kap, a GM1 ADR.OPS.A.010(e) pont szerint pedig a nyomonkövethetőséget a metaadatok megőrzése támogatja.

Ha egy külső földmérő hozza létre az adatot, az AMC2 ADR.OPS.A.010 pont formális megállapodást vár el a felmérési adatokat és elektronikus akadályadatot szolgáltató szervezetekkel. Minimális tartalma az egyes adatelemek minőségi követelményét, a megfelelőség igazolásának módját, az adathibára adott intézkedést, a metaadatokat és az adatszolgáltatás folytonosságát foglalja magában. A GM1 a szerződéses adatlétrehozást a (EU) 2017/373 rendelet ATM/ANS.OR.085 pontjához köti. Az ADR.OPS.A.035(b) pont szerint a kézzel bevitt adatokat független ellenőrzésnek kell alávetni a hibák felderítésére.

Az út végén az állam közzétesz. 2025 novemberében a grúz AIS tesztakadály-adatkészleteket jelentett be a 2. és 3. területre AIXM 5.1.1 formátumban. Ezek a Doc 10066-ban definiált elemeket tartalmazzák, és AIRAC-ciklusonként frissülnek. Minden letöltés egy zip-fájl, amely egy XML-fájlt, egy adattermék-specifikációt és egy SHA-256 ellenőrzőösszeget tartalmaz. Az üzemi célú hivatalos kiadásról külön fognak közleményt kiadni. Az állam AIP dokumentuma az a hely, ahol a repülőtéri információk közzé vannak téve.

Hol helyezkedik el a drónos felmérés

A drónos felmérés az akadályok helyzetét és magasságát méri. Az eTOD szempontjából az a kérdés, hogy eléri-e a 2. táblázat pontosságát, és ezt tudja-e bizonyítani. A CAP 1732 2.4 pontja szerint a felmérési jelentésnek tartalmaznia kell a halmozódó hiba elemzését, a követelményes pontosság teljesülését igazoló bizonyítékot és az alkalmazott transzformációs paramétereket. Ezzel az elvárással mérnék egy drónból származó adatkészletet is. A 2.4 pont azt is kimondja, hogy az adatforrás felel a vezérlőadatok és a transzformációs készletek pontosságáért, ezért lép be a képbe a földi vezérlőpont és az RTK vagy PPK pozícionálás.

Amit a nyilvántartás most tud, az szűkebb, de így is hasznos. Felsorolja, mi ismert, a repülés közbeni ellenőrzés pedig megtalálja, ami hiányzik a listából. A megközelítés felméréséről szóló blogbejegyzés és a PAPI-védőfelület ellenőrzése írja le ezt a munkát. A kézzel beírt akadálynyilvántartás, amelyet az AIS-szolgáltatónak szánt adat létrehozására használnak, az ADR.OPS.A.035(b) pont szerinti független ellenőrzés hatálya alá esik.

A többi FAA- és szabványoldal mellett

Az ICAO Annex 14 oldal és az EASA CS-ADR-DSN oldal a repülőtéri szabályok világítási oldalát fedi le. Az eTOD az adatoldal, a számok más dokumentumokból származnak.

Az FAA oldalon az AC 150/5300-13B Chg 1, 2024. augusztus 16-án kelt, 1.8.4 pontja szerint az FAA a légi felmérési adatokat pontossági eljárások tervezésére és értékelésére, részben pedig a veszélyt jelentő akadályok felderítésére használja. Az 1.8 pont az AC 150/5300-18-ra utal a számítási követelményekért. A K.1.4 pont szerint az AC 150/5300-16, -17 és -18 szabványait kell használni a pontossági eljárásokhoz szükséges felmérésekhez és adatgyűjtéshez. Ezek címe geodéziai alappontokat, távérzékelési technológiákat a repülőtéri felmérésekben, valamint a felmérések benyújtását a Nemzeti Geodéziai Felmérésnek (National Geodetic Survey) fedi le. Ezeket nem nyitották meg, ezért itt nincs FAA-pontossági érték, és nem állítjuk, hogy az FAA és az ICAO táblázatai egyeznek.

Gyakran Ismételt Kérdések

Mekkora pontosságot ír elő az eTOD az akadályadatokra?
Az ADR.OPS.A.005(a) GM4 2. táblázata négy oszlopot tartalmaz. Az 1. területen 30 m függőleges és 50 m vízszintes pontosság kell. A 2. területen 3 m és 5 m. A 3. területen 0,5 m és 0,5 m. A 4. területen 1 m és 2,5 m. Minden oszlop 90 százalékos megbízhatósági szintet használ. A függőleges felbontás 1 m, 0,1 m, 0,01 m és 0,1 m, a karbantartási időszak pedig a szükséges. Ezek az útmutató, a GM4 számai. A kötelező érvényű pontosság a (EU) 2017/373 végrehajtási rendelet III. melléklete 1. függelékének adatkatalógusában található, amelyet ez az oldal nem nyitott meg.
Mik az 1-4. területek?
Az 1. terület az állam teljes területe. A 2. terület a repülőteret veszi körül, négy részből áll, 2a-tól 2d-ig, és legfeljebb 45 km-re nyúlik a repülőtéri vonatkoztatási ponttól, vagy a TMA határáig, attól függően, melyik van közelebb. A 3. terület a mozgási területhez csatlakozik, a futópálya középvonalától 90 m-ig, és a mozgási terület többi részének széléig 50 m-ig. A 4. terület a II. vagy III. kategóriás pontossági megközelítési futópálya küszöbe előtt fekszik, 900 m hosszban és a meghosszabbított középvonal mindkét oldalán 60 m-ben.
Kötelező-e a 2. táblázat pontossága az EU-ban?
Önmagában nem. Az EASA az útmutató anyagot nem kötelező érvényűnek határozza meg, a 2. táblázat pedig a GM4-ben van. Az ADR.OPS.A.010(b) pont kötelezi az üzemeltetőt az aeronautikai adatkatalógusban megadott pontosságra, az ADR.OPS.A.030 pont pedig a (EU) 2017/373 végrehajtási rendelet III. melléklete 1. függelékében szereplő katalógushoz köti. Ez az oldal nem nyitotta meg ezt a függeléket, így nem mondja meg, hogy értékei egyeznek-e a 2. táblázattal.
Mit kell rögzíteni minden akadályról?
Az Annex 14 2.5.5 pontja a 2. területen a repülőtér határán belüli és a 3. területen lévő akadályok földrajzi koordinátáit fokban, percben, másodpercben és tized másodpercben írja elő. Hozzáteszi a tetőmagasságot, a típust, a jelölést és a világítást, ha van ilyen. Az ADR.OPS.A.005(b) pont AMC1 szövege ugyanezt mondja az üzemeltetőnek, ajánlásként. Az ADR.OPS.A.020 pont a vízszintes referenciarendszernek a WGS-84-et, a függőlegesnek az átlagos tengerszintet írja elő.
Ki gyűjti az akadályadatokat a repülőtér határán kívül?
Megállapodás rendezi, nem hagyják egyedül az üzemeltetőre. Az AMC1 ADR.OPS.A.005(f) pont szerint az üzemeltetőnek ajánlott megállapodást kötnie a légiforgalmi szolgálatokat nyújtó szervezetekkel és az illetékes hatósággal a repülőtér határán kívüli akadály- és terepadatokról. Az Annex 14 2.5.5 pontja és az AMC1 ADR.OPS.A.005(b) pont a repülőtér határán belüli 2. területet és a 3. területet nevezi meg a mérés és jelentés körében.
Pótolhatja-e egy drónos felmérés az eTOD-ot?
Bemenetként igen, de a teljes választ nem adhatja. Az ADR.OPS.A.035 pont validálást és verifikációt ír elő, hogy az adat megfeleljen a minőségi követelményeknek, a kézzel bevitt adatokat pedig független ellenőrzésnek kell alávetni. Az AMC2 ADR.OPS.A.010 pont formális megállapodást vár el a felmérési adatokat létrehozó szervezetekkel. A TarmacView nem kínál eTOD-adatkészletet, OLS-felmérése pedig fejlesztés alatt áll.
Még mindig vonatkozik-e az eTOD-ra a 73/2010 rendelet?
Nem. A (EU) 2020/469 végrehajtási rendelet 4. cikke a (EU) 73/2010 rendeletet 2022. január 27-i hatállyal hatályon kívül helyezi. A régebbi útmutatók, köztük az Egyesült Királyság polgári légiügyi hatóságának (UK CAA) 2018-as CAP 1732 dokumentuma, még mindig erre a rendeletre hivatkoznak az adatminőségről. A svéd közlekedési hatóság nemzeti eTOD-végrehajtási tervének lábjegyzete ugyanezt mondja, és hozzáteszi, hogy tartalmát a 2017/373 és a 139/2014 rendelet hordozza. Az aktuális EASA-szöveg az ADR.OPS.A.030 pontban a 2017/373 rendeletet nevezi meg.
Hogyan viszonyul az FAA útvonala?
Az FAA nem használja az eTOD területneveket az ezen oldalhoz megnyitott forrásokban. Az AC 150/5300-13B Chg 1 1.8.4 pontja szerint az FAA a légi felmérési adatokat pontossági eljárások tervezésére és értékelésére, részben pedig akadályok felderítésére használja. A K.1.4 pont az AC 150/5300-16, -17 és -18 számú körlevelekre utal a felmérési szabványokhoz. Ezt a három körlevelet nem nyitották meg, ezért itt nincs FAA-pontossági érték.

Hivatkozások

easa-ear-aerodromes
Easy Access Rules for Aerodromes (Regulation (EU) No 139/2014) European Union Aviation Safety Agency
uk-caa-cap-1732
CAP 1732, Aerodrome Survey Guidance, Edition 1 UK Civil Aviation Authority
se-tod-genomforandeplan
TOD Genomförandeplan (national eTOD implementation plan), version 3.0 Transportstyrelsen (Swedish Transport Agency)
eu-2020-469
Commission Implementing Regulation (EU) 2020/469, Article 4 European Commission, text as hosted on legislation.gov.uk
ge-aic-a-16-25
AIC A 16/25, Availability of terrain and obstacle data sets for testing Sakaeronavigatsia Ltd., AIS of Georgia
faa-ac-150-5300-13b
AC 150/5300-13B Chg 1, Airport Design Federal Aviation Administration
Olvass tovább

Menj egy szinttel mélyebbre

Kezdje el

Szüksége van a repülőtéri világítás ellenőrzésére?

A TarmacView drónnal ellenőrzi a PAPI, futópálya és megközelítési világítást repülőgépmozgások között, és megfelelőségi jelentést készít a szabályozó hatóság számára. A burkolat- és akadályvizsgálat fejlesztés alatt áll.